'Bewaarder gaat om met de criminele creme de la creme' Wij bezetters? Dat is een belediging9 O inkoper ij in gevangenis als bedrijfsongeval ZATERDAG 16 JUNI 1990 DEN HAAG "Ik herin ner me een bewaarder in de Scheveningse gevange nis, die voor een gedeti neerde een fles whisky en lekkere hapjes meenam. De man werd op heterdaad betrapt en meteen ge schorst. Dat komt regelma tig voor". Ad Westendorp, advocaat in Den Haag, heeft er geen moeite mee te vertellen dat gedeti neerden alles in het werk stellen om bewaarders en advocaten voor hun karre tje te spannen. Westendorp is kind aan huis in Scheveningen, zeker nadat hij de Haagse bommengooier Evert Hoos, oud-directeur van het beveiligings bedrijf Toetanchamon, als cliënt kreeg. "Ook als advocaat word je benaderd door gedetineerden. Daar kun je natuurlijk niet aan beginnen. Maar voor bewaarders is de situatie heel wat moeilijker. Die gaan de he le dag met die jongens om. Je moet heel stevig in je schoenen staan om niet voor de verleiding te bezwij ken. Ze worden onder druk gezet, bedreigd en zelfs gechanteerd". Hoewel het ministerie van justitie met alle nadruk blijft ontkennen dat gevangenisbewaarders om koopbaar zijn, duiken steeds meer verhalen op over dubieuze praktij ken van het bewakend personeel in de justitiële inrichtingen in ons land. Het geval van de twee bewaar ders van de toren De Schans in de Bijlmerbajes, die vorige week op verdenking van handel in drugs op non-actief zijn gesteld, staat in ieder geval niet op zichzelf en kan niet - zoals Justitie graag wil zien - wor den afgedaan als een incident. Paul Koehorst, directeur van de inrichting in Vught en voorzitter van de vereniging van gevangenis directeuren. is ervan overtuigd dat de verhalen schromelijk overdre ven zijn. "Natuurlijk komt het voor dat bewaarders worden omgekocht. De ketting is immers zo sterk als de zwakste schakel. En bewaarders hebben het niet gemakkelijk. In de inrichting waarvan ik directeur ben, is 70 procent van de gedeti neerden verslaafd aan alcohol of m—mam REPORTAGE drugs. En wat nog moeilijker is, we krijgen steeds meer gestoorde men sen binnen. Maar ik weet zeker dat onze bewaarders in 99,9 procent van de gevallen nee zeggen tegen een poging tot omkoping". Ziekteverzuim Een groot aantal van die verhalen moet weliswaar worden geplaatst in de categorie 'onbevestigde geruch ten', maar een reeks andere berust wel op waarheid. En dat ligt eigen lijk ook voor de hand. Er is, met na me door de bezuinigingen van de laatste jaren, een groot tekort aan bewaarders. De werkdruk is enorm; een groot deel van de bewaarders werkt maandelijks veertig tot hon derd uur over. Het ziekteverzuim is met vijftien procent nog steeds schrikbarend hoog. Bewaarders klagen voortdurend over stress en andere psychische ziekten. Die feiten, gekoppeld aan een re latief laag salaris, maken de verlei ding om in te gaan om verzoeken van gedetineerden wel erg groot. Bovendien is de motivatie van be waarders niet erg groot. Westen dorp: "Iedereen weet dat er in de ge vangenissen en huizen van bewa ring drugs worden gebruikt. Als je Scheveningen binnenstapt, ruik je de hasj al van verre. Het lijkt soms wel een theehuis. Ook directie en bewaarders moeten dat ruiken. Er wordt niets tegen gedaan". Volgens Koehorst moeten voort durend afwegingen worden ge maakt tussen de ordehandhaving en een humane behandeling van ge vangenen, die immers straks weer in de maatschappij moeten terugke ren. Bewaarders moeten stevig in hun schoenen staan en daar is de opleiding, aldus Koehorst, ook op geënt. "Er is een basis-beroepsop leiding, die op zich voldoende is. Daarnaast volgen veel van onze mensen cursussen op mbo- en hbo- niveau aan de sociale academies". Niet waar In de afgelopen jaren is het aantal bewaarders, door de komst van vijf nieuwe gevangenissen, ongeveer verdubbeld. Hoewel het niet ge makkelijk is om nieuw personeel te werven, meent Koehorst dat het ni veau van de opleiding nog altyd goed is. "We hebben onze normen niet naar beneden aangepast. Dan zou je pas echt verkeerd bezig zijn. We proberen de stabiliteit erin te houden". Of dat lukt, is de vraag. De verha len over corrupte bewaarders zijn niet van de lucht. "Maar het is niet waar. Gerda Platteeuw (woordvoer ster van het ministerie van justitie, red.) heeft gelijk als ze zegt dat de gedetineerden die verhalen rond strooien om de aandacht af te leiden van .de bezoekers die de spullen voor hun binnensmokkelen. Maar ik weet ook niet hoe ik moet bewij zen dat onze bewaarders niet cor rupt zijn", aldus Koehorst. Hij heeft in ieder geval de schyn tegen. Want hoe zorgelijk de situatie rond bewaarders is, bleek onder meer in 1986 bij een spectaculaire ontsnapping van vier topcrimine len, onder wie de ontvoerders van Toos van der Valk en Freddy Heine- ken, uit de zwaar beveiligde B-vleu gel van de Scheveningse gevange nis. Uit het onderzoek kwam niet al leen vast te staan dat Justitie vooraf over de uitbraak was getipt, maar ook dat de gedetineerden zo'n beetje zelf de dienst uitmaakten. De telefoon kon ongelimiteerd worden gebruikt, zelfs voor gesprekken naar het buitenland, met de bezoek regeling werd de hand gelicht en fouillering vond nauwelijks plaats. Vals alarm Er heerste een sfeer waarin gevan genen alles van de bewaarders kre gen gedaan. De houding van de be waarders was er een van 'we hebben al genoeg ellende aan ons hoofd, la ten we in ieder geval geen moeilijk heden met de gedetineerden krij gen'. Dat onder dergelijke omstan digheden bewaarders worden ver dacht van daadwerkelijke hulpver lening bij een ontsnapping, is niet vreemd. De Haagse politie stelde een onderzoek in. "Het was vals alarm", weet woordvoerder La- terveer zich te herinneren. Bewaarders staan, dat is duide lijk, onder grote druk. Westendorp: "Om de lieve vrede te bewaren, neem je als bewaarder weieens iets mee. Dat kan iets heel onschuldigs zijn. Maar vaak is de weg naar om koping dan al ingeslagen". Een an dere advocaat, Willem Knottebelt, herinnert zich een verhaal van een van zijn cliënten die was opgesloten in de Bijlmerbajes. "De man is in middels overleden, dus hy kan het zelf niet bevestigen. Maar het was in ieder geval zo dat er regelmatig De Bijlmerbajes, waar twee bewaarders vorige week op non-actief werden gesteld wegens handels in drugs. Meer dan een incident, want de werkdruk is enorm en de bewaarders worden bovendien "onder druk gezet, be dreigd en zelfs gechanteerd". (foto anp> feestjes met veel drank werden ge houden. Feestjes voor gedetineer den èn bewaarders". De kans op corruptie is groter ge worden sinds langgestrafte gevan genen, zoals drugshandelaren en ontvoerders, over grote sommen geld beschikken. "Ze hebben vol doende financiële middelen om hulp van buitenaf te kopen", zei oud-minister Korthals Altes des tijds. Maar niet alleen van buitenaf, ook 'binnenshuis' zijn gedetineer den in staat diensten van het perso neel te kopen. Er is corruptie, dat weet Knotten belt zeker. "Er raken zoveel dingen in de gevangenis zoek, dat kan geen toeval zijn. Er is eens een cliënt van mij ontsnapt en naar het buitenland gevlucht. Na zeven jaar kwam hij te rug. Van zijn spulletjes was bijna niets meer terug te vinden. Volgens de regels horen de bezittingen van een ontsnapte gevangene onmid dellijk te worden bewaard. Daar kan alleen het gevangenispersoneel bij. Niemand anders kan die spullen gestolen hébben. Ik vraag me wei- eens af hoe het mogelijk is dat som mige bewaarders in van die hele du re auto's kunnen rijden". Het kan er bij Koehorst niet in dat bewaarders lange tijd achtereen worden omgekocht. "Af en toe heb je een 'platte' bewaarder", zegt de voorzitter van de gevangenisdirec teuren. "Maar daar ben je heel snel achter. Het zingt zo rond. Andere gedetineerden worden jaloers en gaan praten". Volgens Koehorst moeten de zeldzame gevallen van omkoping worden beschouwd als een bedrijfsongeval. "Het zijn im mers mensen die dagelijks omgaan met het crème de la crème van de criminaliteit". RIGA Zijn dunnende, grijze haar ligt achterover geplakt op zijn schedel. Hij rookt veel. Probeert aan dachtig een Nederlands shagje. "Dat deden ze bij ons in de oorlog, zelf sigaretten draaien, van Masjorka-ta- bak". Tot drie, vier keer toe wijst hij binnenkomende of ficieren resoluut de deur. Kolonel Anatoli Ivanovitsj Kirilov, hoofdredacteur van Za Rodino (Voor het Vaderland), het weekblad voor de Baltische troepen en vloot, standplaats Riga, zit op zijn praat stoel. Hij geldt als een zeer kritisch officier. Enkele maanden geleden zou hij nog met ontslag zijn be dreigd, weet iemand te vertellen. In de Baltische republieken is het er de laatste tijd niet beter op ge worden voor hem en de manschap pen voor wie hij schrijft. "Officieren hebben anonieme dreigbrieven ge kregen. Bij een aantal is de huisdeur in brand gestoken. Graven van mili tairen en militaire standbeelden zijn geschonden. De dienstplichti gen wordt gezegd dat ze niet meer voor de voorjaarsmobilisatie moe ten opkomep. En in Litouwen tracht het zogenaamde 'legioen', Li touwers die tijdens de Tweede We reldoorlog aan de kant van de Duit sers stonden, allerlei jongelui aan te trekken". Verantwoordelijkheid Het woord 'bezettingsleger' doet al langere tijd de ronde. "Dat vat ik persoonlijk als een belediging op", zegt de kolonel ernstig. "De huidige militairen hebben toch geen verant woordelijkheid voor wat hier vijftig jaar geleden gebeurde? En wat voor bezetters zijn wij als in ons leger tal loze jongens uit de drie Baltische re publieken dienen? Dat zijn dan kennelijk bezetters in eigen land". Kirilov mag (nog) niet zeggen hoe Kolonel Kirilov voelt zich militair verantwoordelijk voor Estland, Letland, Litouwen sterk de Sovjetmacht is die de drie Oostzeerepublieken herbergen, maar afgezien van de Baltische vloot moeten er ook heel wat landstrijdkrachten zijn. Door de strategische belangen die op het spel staan "Misschien komen on ze troepen straks wel direct op de grens met NAVO-troepen te liggen" staat het voor hem vast dat de Sovjettroepen nog niet één, twee, drie uit de Baltisché staten zullen zijn verdwenen, Als het al gebeurt. Maar hoe dan ook zal het per ver drag moeten worden geregeld. "Wij trekken nu troepen terug uit de DDR, uit Tsjechoslowakije, uit Hongarije en Mongolië. Dat gebeurt ook op basis van verdragen, daar is niets aan te doen. Ik voorzie ook voor de Baltische staten verdragen zoals die waarmee Amerika overal ter wereld neem Griekenland, Turkije, Italië en zelfs op Cuba - militaire bases heeft". Slavensysteem De geopolitieke en geomilitaire vraagstukken die samenhangen met een Baltische onafhankelijk heid, worden momenteel echter verdrongen door de ordinaire pro blemen van alle dag. Het prestige en de privileges die een loopbaan in het leger vroeger aantrekkelijk maakten, zijn in de verdrukking ge komen. "Als je ons vroegere systeem feo daal noemt, zou je het leger als een slavensysteem kunnen betitelen. In officieren en soldaten ziet men geen mensen. Wie het statuut van ons le ger leest, ontdekt dat er alleen maar verplichtingen zijn en vrijwel geen rechten. Elke commandant is als een tsaar en een god voor zijn on dergeschikten. Het bevel van de commandant is een wet voor de on dergeschikten. Het moet worden uitgevoerd, zonder tegenspraak, in de voorgeschreven tijd en nauw keurig. Wat ontbreekt, is een 'ver drag' tussen de staat en de officie ren, waarin van beide kanten de ver antwoordelijkheid wordt vastge legd". Een eerste poging, medio vorig jaar, om een soort 'officierenvergade ring' van de grond te krijgen die als belangenbehartiger zou moeten op treden, is tot Kirilovs "grote spijt" mislukt. Nu wordt erover gespro ken om de politieke (partij-)organen van het leger tot een dergelijke or ganisatie om te vormen. Geen woningen "Het leven zelf eist dat er zulke in stituten komen. Maar onze militaire leiding is daar nog tegen. Zij willen veranderen zonder iets te verande- "Maar wat is dit voor een leger", sneert Kirilov, "waar 150.000 offi cieren geen woningen hebben. Wat is dit voor een leger als een officier die met pensioen gaat niet eens weet waar hij moet wonen? Zoiets bestaat niet in het Westen. En kijk eens naar het loon. Een majoor of kapitein krijgt nog minder dan een trambestuurder. Ik ben toch kolo nel, hoofdredacteur van een krant, maar ik heb geen mogelijkheid om een auto te kopen". "Een officier kan niet over zich zelf beschikken. Hij werkt dag en nacht. Hij is een mens die zichzelf Als het aan deze inwoner van Riga ligt vertrekt Kirilov vandaag nog uit niet bestuurt en geen echt normaal Litouwen, met leger en al. "Maar wat gebeurt er als op een dag bij voor- gezinsleven kent. Hij verandert beeld een Armeens leger tegenover een Azerbeidzjaans leger zou komen te voortdurend van woonplaats. Wij staan?" (foto ap> hebben er in het leger zelfs een spreekwoord voor: twee overplaat singen staan gelijk aan een brand. En ik kan u vertellen dat ik 21 keer ben overgeplaatst". In de Oostzeerepublieken zijn daar sinds kort extra 'pesterijen' bij gekomen. Feitelijk, vindt Kirilov, worden de officieren die hier gesta tioneerd zijn de elementaire burger rechten onthouden. "Tegenwoor dig heb je een apart pasje nodig om je inkopen in de winkels te mogen doen, dat bewijst dat je hier woont. En dan heb ik het er niet eens over dat officieren geen recht krijgen om aan verkiezingen deel te nemen". Verwonderlijk vindt hij het dan ook niet dat recentelijk een groep militairen in burger in opstand kwam bij het parlementsgebouw in Riga, maar wel spijtig. "Het is nog niet eerder in de geschiedenis van de Sovjetunie voorgekomen dat mi litairen demonstreerden. Maar ik zal u zeggen waarom het gebeurde: de mensen geloven niet meer dat de regering hen kan beschermen. Daarom treffen zij zo hun eigen maatregelen. Het kookpunt is be reikt. Maar het is wel een paradox dat de sterkste macht in de staat om verdediging moet vragen. Dat is een gevaarlijke situatie en dat begrijpt Gorbatsjov". Coup Volgens Kirilov is "het de grootste fout van het Volksfront en al die burgerbewegingen geweest dat ze het leger van zich hebben ver vreemd. Ik heb de indruk dat er krachten aan het werk zijn die pro beren om het leger en het volk tegen elkaar op te zetten. Die krachten zijn bang dat het leger de zijde kiest van het volk, zoals in Roemenië ge beurde. Maar welke krachten dat zijn, daar hebben wij geen idee Dat klinkt een beetje griezelig. "Verschrikkelijk", beaamt Kirilov meteen. Maar, geruststellend: "Een coup was er nooit en zal er nooit ko men. Er zyn in het Westen wel eens mensen bang voor, maar ik kan u zeggen dat het Sovjetleger het meest on-agressieve leger is dat er bestaat. En ei- zijn in het leger vele vooruitstrevende mensen, die de democratisering en de perestrojka steunen en het leger zelf willen her- structueren. Maar voor ons is het moeilijker dan voor wie ook". Een extra druk vormt sinds een jaar of drie de regelmatige inzet van het leger, vooral in de Kaukasus, bij nationalistische uitwassen. "Dat is niet de taak van een leger. Een leger moet mensen beschermen tegen een vijand van buiten. Het wordt nu gedwongen zich met functies bezig te houden, die niet de functies van het leger zijn. Het leger wil zich niet bezighouden met deze ondankbare taak". Niet genoeg Maar kolonel Kirilov gelooft niet dat een per republiek/nationaliteit georganiseerd leger de oplossing is. "Als de Letten of de Litouwers zo iets zouden mogen doen, dan zou den ook Russische jongens uit Sta vropol kunnen zeggen dat ze in hun eigen gebied willen dienen, omdat het daar zo mooi is. Maar wie moet er in dan in Tsjoektsjen (in het uiter ste oosten van Siberië) of op het ei land Sachalin (in de Zee van Ochotsk) dienen? Zelfs als we daar de hele bevolking zouden verzame len zijn er nog niet genoeg mensen voor de verdediging. Bovendien, wat gebeurt er als op een dag bij voorbeeld een Armeens leger tegen over een Azerbeidzjaans leger zou komen te staan?" Aan het slot zegt Kirilov dat "niet alles wat ik riu gezegd heb de leiders welgevallig zal zijn. Maar ik houd van het leger, ik heb er 32 jaar van mijn leven aan gegeven. Mijn zoon is ook officier. Daarom kan ik alleen maar wensen dat de veranderingen ook in het leger hun beslag krijgen". GRRR, KNARS 't Was nog een heel gesjouw, maar eindelijk stond-ie dan op z'n plaats. Vlak naast het ligbad met roestplekken en met de stekker in het niet geaarde stopcontact. Een heuse Evrika, made in USSR, een kilootje of tachtig zwaar. Maar mooi dat er een hele wasmand vol in gaat. Zoem, zoem, klots, klots, daar krijgt een vrouw die voor moeder en opgeschoten zoon week-in-week-uit op de hand moest wassen pas echt een kick van. Eindelijk had dan de vooruitgang toegeslagen. Vera, administratief medewerkster bij een Moskou's elektriciteitskantoor, had er bijna platvoeten van gekregen. De ene winkel in, de andere uitsteeds een glimmende wasmachine in de etalage, soms met een foto van de trotse verkopers ernaast, maar altijd weer dat norse "Nee, uitverkocht". In Lenins tijd waren er helemaal geen wasmachines, droomde ze na de zoveelste m islukking. Stel je voor dat Vladimir Iljitszich aan wasprogramma 's had gewijd, - sprak ze zich moed in. Geen rode vlaggeji. maar witte. En altijd zeep te krijgen. Maar zoonlief bracht uitkomst. Een Moskou Hans Geleijnse jongen die weet waar Abraham de mosterd haalt. De Evrika's, had hij bij vrienden vernomen, zijn al verkocht nog voor ze de fabriek verlaten. De vraag is vele malen groter dan het aanbod, dus kan iedereen er wat aan verdienen. Een Evrika, legde hij Vera uit, kost in de etalage 230 roebel. Voor die prijs zijn ze altijd uitverkocht. Tenzij je op de wachtlijst gaat. Wachtlijst, vroeg Vera verbaasd, bij wie dan? Ook in de winkel, was het antwoord. Maar voor echte prijzen. Oh, zei Vera, meteen denkend aan de 200 roebel die ze per maand verdient. Via via kende de zoon een verkoper in de winkel. Een fles wodka en 650 roebel, de naam werd genoteerd. En jawel, een paar weken later kwam het telefoontje. Een gloednieuwe Evrika stond, op haar te wachten in het winkelmagazijn. Met een gracieus gebaar overhandigde de verkoper Vera het garantiebewijs, terwijl zoon en een vriend zich een breuk tilden om het apparaat in de achterbak van de Moskvich te krijgen. Dat is natuurlijk wat Gorbatsjov met gereguleerde markteconomie bedoelt, schoot haar te binnen. Iedereen helpt elkaar. M'n zoon ritselt zwarte roebels, z'n vriend een auto, de verkoper een wasmachine, de fabriek weet dat alle produkten worden verkocht en ik ben geholpen. Raisa kan niet gelukkiger zijn dan ik, glimlachte ze. Een laatste inspectietocht door de kamer die oma én zoon delen, nee, al het vuile wasgoed zat al in de machine. Draaien maar, moedigde ze Evrika aan, terwijl ze nog even het programma instelde. He, wat gaat dat stroef. Te laat. Ggrrr, knars, hotsend en trillend kwam Evrika tot stilstand. Vera keek naar de knop in haar hand, die een fractie eerder nog een onmiskenbaar onderdeel van de machine was. De tranen sprongen in haar ogen. Hoe kon dit gebeuren? En wat te doen? Ik bel de verkoper, bedacht ze. "Ja, zo door de telefoon kan ik natuurlijk niet zeggen wat er aan de hand is. U heeft gerantie, dus laat hem maar maken", klonk het nors. Bij wie dan? "Bij ons natuurlijk, wij zijn de enigen in Moskou die uw machine mogen repareren", was het antwoord. Oh, zei Vera opgelucht. Komt u de machine dan ook halen? "Maar moedertje, bent u nu gek geworden? Komt u maar bij ons langs", riep de verkoper. Hij hing meteen op, nog voordat Vera had kunnen vragen hoeveel Evrika's er zijn op 12 miljoen Moskovieten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2