Een oase van hoop en rust Napoleon vindt opnieuw z'n Waterloo Kinderdorp enige bron van vreugde in een ontredderd Haïti Herdenking een toeristisch circus ZATERDAG 16 JUNI 1990 PAGINA 25 Johan en Marjo Smoorenburg: "Veel baby's die hier op Haïti ter wereld komen, worden door hun vader en moeder in de steek gelaten. Dat gebeurt niet al leen in .het ziekenhuis. Ook op straat tref je ze aan. En soms haal ik ze letterlijk van de vuilnisbelt". (foto-s gpd) Wie, in vredesnaam, moet Haïti redden? De huidige burgerrege- 1 ring van de vrouwelijke president Ertha Pascale Trouillot lijkt er ze ker niet toe in staat. Zij is nu enke le maanden het staatshoofd van een land dat sinds het gedwon gen vertrek in februari 1986 van dictator Jean Claude Duvalier (Baby Doc) nog dieper dan toen in de prut is weggezakt. De burger regering is tot dusver niet bij machte gebleken een einde te maken aan de chaos, waarin het land nu al geruime tijd verkeert. De vele schietpartijen hebben veel mensenlevens gekost. In Haïti gaan steeds meer stemmen op om na de volgende coup door omringende landen een vredes macht te laten installeren, die tij delijk het gezag uitoefent. Voor kinderen is er nauwelijks een toe komst. Enkele buitenlandse hulp organisaties proberen zoveel mo gelijk de nood onder de bevolking te lenigen. De stichting 'Hart voor Haïti' bijvoorbeeld heeft er een - kinderdorp, dat een oase van rust - en hoop vormt temidden van dood en verderf. De stemmen van twee gedreven ontwikkelingswerkers uit het Utrechtse: "Het is natuurlijk heel weinig watje kunt doen, maar we blijven hier tot we echt niet meer kunnen". door Bert Pol Elke week brengt Johan Smoorenburg een bezoek aan het ziekenhuis van Port- au-Prince. Hij beent dan altijd meteen naar de kinderafdeling. Zo ook op deze maandagmorgen. Om elf uur wringt hij zich door een grote groep patiënten, die buiten geduldig staat te wachten. Het is nog maar de vraag of al deze zieke men sen vandaag nog kunnen worden gehol pen. Er is namelijk een groot tekort aan artsen en verplegend personeel. En op hun beurt worden die dan weer gecon fronteerd met een groot gebrek aan (juis te) medicijnen-. Bovendien is het bouw vallige ziekenhuis van de Haïtiaanse hoofdstad stampvol. Alle bedden zijn be zet. Er kan echt niemand meer bij. Het al lerergste is wel dat de hygiënische om standigheden erbarmelijk zijn. Op de kinderafdeling is het sterftecij fer hoog, is het korte en bondige relaas van een arts. En inderdaad, nog diezelfde morgen laten enige baby's het leven. Ze waren nog maar een paar dagen oud. In alle eenzaamheid sterven ze, er is geen vader of moeder te zien. Het is het beeld van alledag, zegt Smoorenburg. "Veel baby's die hier ter wereld komen, wor den door hun vader en moeder in de steek gelaten. Dat gebeurt niet alleen in het ziekenhuis. Ook op straat tref je ze aan. En soms haal ik ze letterlijk van de vuilnisbelt". Johan Smoorenburg en zijn vrouw Marjo. afkomstig uit Utrecht, verblijven namens de stichting 'Hart voor Haïti' op het eiland waar uitsluitend de chaos re geert. Ze hebben er de leiding van het unieke kinderdorp-project. Telkens weer wordt de 47-jarige Smoorenburg gegrepen door het kinder leed waarmee hij wordt geconfronteerd. "Aan zulke taferelen wen je nooit". In het gezelschap van een arts loopt hij over de kinderzaal. Bij tal van bedden houden ze de pas even in. Dan neemt de arts hem mee naar de hoek van de zaal. Een schar- minkeltje ligt naakt in het ledikant. Er is zelfs geen laken om hem even toe te dek ken. Die kom ik morgen halen, zegt Smoorenburg. De dokter knikt instem mend. Als Smoorenburg het kind over zijn bol aait, begint het zelfs even te glim lachen. Het jongetje zal de volgende dag worden opgenomen in het kinderdorp Bon Reposop vijftien kilometer afstand van Port-au-Prince. Eenvoudige zaak Een baby opnemen in Bon Repos is door gaans een eenvoudige zaak. Er wordt contact opgenomen met de afdeling soci ale zaken van de Haïtiaanse regering. Op de dag waarop een kind wordt meegeno men, komt een sociaal werkster naar het ziekenhuis. Zij vult allerlei officiële pa pieren in, waarna het kind mee kan. "Je moet er altijd snel bij zijn, want de mees te kinderen sterven in het ziekenhuis. Als een kind eenmaal bij ons is, interes seert het ziekenhuis zich er niet meer voor. Er komt nooit eens iemand kijken hoe het zo'n kind vergaat in ons kinder dorp". Op dit ogenblik telt het dorp 168 kinde ren die er een hemel op aarde hebben. In de totaal ontredderde Haïtiaanse maat schappij zijn er niet veel die hen dat kun nen nazeggen. Canada en de Verenigde Staten uit strategische overwegingen hebben de Amerikanen altijd grote invloed gehad in Haïti zijn tot nu toe de grootste geld schieters van het eiland geweest. Als ge volg van de telkens terugkerende staats grepen en schendingen van mensenrech ten is de financiële steun van die landen echter drastisch beperkt. De in 1986 afge zette dictator Baby Doe ging er met hon derden miljoenen dollars vandoor. Daar mee kwam weliswaar een eind aan vele jaren van terreur van de Duvalier-fami lie, maar Baby Doe liet Haïti wel bank roet achter. Sinds het vertrek van de dictator zijn er al vier coups gepleegd. En iedere offi cier die tot nu toe aan de macht kwam, plunderde de staatskas. Beter gezegd, handig wérden de miljoenen verzameld die Canada, Amerika en een enkele keer ook West-Duitsland bestemd hadden voor de arme Haïtiaanse bevol king. Zo nam stafchef Henry Namphy (hij was kort na elkaar twee keer aan de macht) uiteindelijk met een groot bedrag het rit aan naar de aangrenzende Domi nicaanse Republiek. Hij was getrouwd met een vrouw uit dit land. Generaal Pro sper Avril die een trouwe aanhanger was van Baby Doe, volgde hem op. Onder druk van de oppositie (inclusief de rooms-katholieke kerk) en Amerika moest hij uitwijken naar Florida, waar hij van een zorgeloos bestaan geniet. Intussen waren er al een paar keer alge mene verkiezingen gehouden. Overigens werden die gesmoord in bloed. Of gema nipuleerd, omdat er op uitgebreide schaal fraude werd gepleegd. Nu is dan mevrouw Trouillot president van het land, maar ook zij is aan handen en voe ten gebonden. Want met argusogen blij ven militairen het doen en laten van de burgerregering volgen. Tijdens haar kor te regeringsperiode is de onrust in het land alleen maar toegenomen. Bij herha ling wordt melding gemaakt van over vallen, meestal met dodelijke afloop. Het land is onveilig geworden, 's avonds kun je je maar beter niet meer op straat bewe gen. Als gevolg van de vele incidenten is het vliegveld van Port-au-Prince gere geld van de buitenwereld afgesloten. De toestand is Haiti is thans zo beroerd, dat meer en meer mensen beginnen terug te verlangen naar het toch duistere verle den. Baby Doe aan de macht, wordt er openlijk geroepen. Want toen hij er nog was, was het in elk geval rustig in het land. En ja, het toerisme is als bron van inkomsten totaal opgedroogd. De bedrij ven die er nog waren zijn intussen geslo ten en naar elders verhuisd. Daarnaast zijn de autoriteiten niet bij machte de uit de pan gerezen illegale handel aan ban den te leggen. Port-au-Prince is verworden tot een ware vuilnisbelt. Ook buiten de stad ge dijen de vuilnisbelten, waarop de aller armsten primitieve houten huisjes bou wen. In zo'n land is een kinderdorp als Bon Repos inderdaad een paradijs. De kinderen die het geluk hebben daar te worden ingekwartierd, ondergaan eerst een grondig medisch onderzoek. De leef tijd van de kinderen varieert van een paar dagen tot achttien jaar. In het kinderdorp wordt onderwijs ge geven door lokale leerkrachten. De school wordt ook bezocht door een paar honderd kinderen uit de naaste omge ving, die elke dag een warme maaltijd krijgen. Voor Haïtiaanse begrippen een hele luxe. De meisjes Marie-Francia, Carole en Maryse waren zeven jaar geleden de eer ste bewoners van Bon Repos. Zeventien laar zijn ze nu. Het zijn spontane meiden geworden die nu heel goed beseffen hoe bevoorrecht ze zijn. Gezinsverband Het drietal heeft de leeftijd bereikt om het toevluchtsoord te verlaten, maar ze voelen daar niets voor. Marie-Francia. Carole en Maryse hebben het er naar hun zin. Ze verrichten allerlei werkzaamhe den. De 168 kinderen wonen in gezins verband. Ze zijn ondergebracht in appar tementen waar Haïtiaanse vrouwen de verzorging van de kinderen op zich heb ben genomen. In elke eenheid bevinden zich in totaal veertien kinderen. Het complex van Bon Repos telt twee grote vijvers. Daarin zwemmen karper achtige vissen rond. Zo kan er elke week ten minste één keer volop vis uit eigen huis worden gegeten. Sinds kort heeft Bon Repos ook een eigen varkenshoude rij. Spaart een dure gang naar de slager uit. "Ons dorp heeft een goede uitstraling op de omgeving. De lemen en rieten huisjes van de Haitianen aan de rand van ons dorp maken plaats voor kleine huis jes van steen. Onze zeventig Haïtiaanse medewerkers wonen daar ook", vertelt Smoorenburg met enige trots. Het Bon Repos-complex is nu prak tisch volgebouwd. Er ligt nog een stuk terrein braak, maar dat wordt besteed voor het bouwen van een appartement voor bejaarden. Voor dit werk is Marjo Smoorenburg verantwoordelijk. De 29 ouden-van-dagen die er komen te wo nen, zijn voorlopig ondergebracht in een eenvoudig bejaardentehuis elders in Port-au-Prince. Marjo Smoorenburg hoorde dat een non in de stad bezig was met bejaardenwerk in Cit Soleil, de grootste krottenwijk van Port-au-Prince, waar jong en oud een mensonterend be staan leiden. De Smoorenburgs snelden te hulp, ook al blijft die hulp beperkt tot een kleine groep. "Het is natuurlijk maar heel weinig wat je kunt doen. Je neemt die mensen op, wantje moet gewoon wat doen. Als je nu ziet hoe dolgelukkig deze mensen zijn, hun hele leven hebben ze niets anders dan ellende gehad. In hun levensavond worden ze uit hun armoe dig bestaan gehaald. Van vreugde zingen ze vaak een liedje voor ons". Problemen In het begin gaf de opvang de nodige problemen. "Als ze naar het toilet moes ten, deden ze hun behoefte er voor. Of ze deden het in de douche. Soms liepen ze naar buiten en gingen dan onder een boom zitten, zoals ze gewend wareh. We hebben ze moeten leren hoe een toilet ge bruikt moet worden". Vlakbij Bon Repos ligt een trainings centrum waar volwassenen onderwijs krijgen. Het is met name bestemd voor de educatie van Haïtiaanse vrouwen, die onder andere voorlichting krijgen over gezondheid en hygiéne. De stichting 'Hart voor Haïti' is in staat het kinder dorp te runnen dank zij allerlei acties en spontane giften in ons land. Van het geld dat binnenkomt, worden ook nog eens schooltjes in afgelegen streken gefinancierd. Dit betekent weer dat enige honderden kinderen onderwijs kunnen volgen. Om het contact met deze scholen en het onderwijzend personeel te onderhouden, moeten barre tochten worden ondernomen. Wegen zijn er praktisch niet in Haïti, alleen zandpaden met diepe kuilen. Sommige dorpjes lig gen diep verscholen in de bergen ten zui den van Port-au-Prince. Tot op de dag van vandaag moeten de Smoorenburgs er met de gewone auto op uit. Het komt maar al te vaak voor dat hun auto blijft steken tijdens de oversteek van een mod- derriviertje. Met een jeep zou het alle maal veel beter gaan. "Problemen zul je in een land als Haïti altijd wel blijven houden," stelt Smoorenburg heel nuchter. "Het ge beurt wel eens dat ik ontmoedigd ben. Dan ga ik maar even door het dorp lopen. In een oogwenk hangen wel twintig kleintjes aan je. Dan speel je met ze en dat maakt weer veel goed". Hoe lang willen hij en zijn vrouw dit werk nog blijven doen? "Wij praten niet over pensioen, wij blijven hier totdat we echt niet meer kunnen. We hopen alleen dat de eerste kinderen die wij hebben op genomen, in het dorp willen blijven. Zij nemen nu al een heel eigen plaats in. Wij hopen dat zij dit werk in de toekomst van ons kunnen overnemen". Het is dat de geschiedenisboekjes ons iets anders vertellen. Anders zou je waarachtig denken dat Napoleon in 1815 als overwinnaar en niet als verslagene van het slagveld in Waterloo is gestapt. Maar ja, het volk heeft idolen nodig en Wellington of Blücher doen het nu eenmaal minder in de souvenir-branche. door Hans de Bruijn De winkeltjes met de toeristische kitsch en de restaurants die zich aan de voet var de Butte du Lion hebben geschaard staan vooral in het teken van de kleine korporaal uit Corsica. Die leed hier, mor gen op de kop af 175 jaar geleden, de be slissende nederlaag uit zijn keizerlijke loopbaan. "Waterloo, Waterloo, morne plaine", zo beschreef Victor Hugo ruim een eeuw geleden de verschrikkingen van mis schien wel de beroemdste veldslag uit de geschiedenis. Maar de trieste vlakte waarover Hugo het had, is nu een toeristisch circus ge worden, waar de overwonnen Napoleon als een held wordt herdacht. Koffiekop jes met Napoleon, eierdopjes met Napo leon. asbakken met de kop van de keizer, borden, vlaggen, lepeltjes en beeldjes. Het is al Napoleon wat de klok slaat. Ketchup Morgen komen de dagjesmensen mas saal naar Waterloo, de plaatselijke VW verwacht er 200.000. Om te kijken naar de Keizer zelf, de prins, de Engelse veld maarschalk en de Pruisische generaal. Wie zin heeft in een lekker veldslagje, met ketchup, kanongebulder, doodskre ten, rook' en paardengehinnik, moet de files maar voor lief nemen. "De strijd was hevig en zwart", schreel Hugo over de slag. Maar nu wordt het on getwijfeld 'licht en vrolijk', als 2000 figu ranten uit tien landen (Britten, Amerika nen, Canadezen, Oost- en Westduitsers, Fransen, Litouwers, Belgen, Italianen en Nederlanders) de slag nog eens dunne tjes overdoen. Voor een deel zijn het echte soldaten, maar vooral hobbyisten van de vele Brit se Waterloo-fanclubs, Franse Napoleon- vereerders of gewone uniform-gekken. En er zijn echte kanonnen, vaandels, sa bels, musketten en tamboers. De voor stelling duurt al met al twee uur. Bijna een etmaal lang vochten de Fran sen destijds tegen de overmacht, voordat Napoleon aan het eind van die gedenk waardige achttiende juni de nederlaag moest toegeven, die een eind maajete aan zijn rijk. Hij werd verbannen naar Sint- Helena. waar hij zes jaar later in een zaamheid stierf. Nog maar honderd dagen eerder was het allemaal begonnen. Napoleon was ontsnapt van zijn verbanningseiland El- ba, en landde in het zuiden van Frank rijk. Binnen de kortste keren had hij weer een leger van 125.000 man op de been. Met het grootste deel daarvan trok hij naar het noorden. Hij hoopte daarmee te kunnen verhin deren dat de legers van de Britse bevel hebber Wellington en de Pruisische ge neraal Blücher zich bij elkaar zouden voegen. Te laat Napoleon kwam net te laat. Toen om 3.48 uur in de morgen van 18 juni de slag be gon, stonden de 112.000 Fransen met 366 kanonnen tegenover een strijdmacht van ruim 200.000 Britten, Nederlanders, Duitsers, Belgen en Pruisen met 524 ka nonnen. In de Vlakte van Plancenoit botsten zij gewelddadig op elkaar. Niet in Waterloo. De slag is wel naar Waterloo genoemd, maar er is op het grondgebied van deze gemeente nooit gevochten. De vlakte van Plancenoit ligt op het gebied van Eigenbrakel, Genap- pes en Lasnes. Waterloo, dat vijf kilome ter verderop ligt, kreeg zijn faam alleen omdat Wellington er zijn hoofdkwartier had. Het leger van Wellington was een bij eengeraapt zootje van Engelsen. Duit sers en Nederlanders. Het Nederlandse leger van baron Constant-Rebecque be stond weer uit Duitsers, Nederlanders (inclusief Belgen) en gedeserteerde Fransen. Daarnaast waren er de ruim honderdduizend Pruisen van Blücher. Over het aantal slachtoffers van de slag verschillen de meningen. Ruwweg zou het gaan om 15.000 doden en 55.000 ge wonden. Onder de gewonden ook prins Willem, de latere koning Willem II. Zijn rol in de veldslag was vooral dat hij Na poleon ophield, waardoor Blücher en Wellington zich konden hergroeperen. "De glorie van de overwinning straal de geheel af op het huis van Oranje", schreef een historicus over de slag. Been De beroemdste gewonde is wellicht de Britse generaal Lord Uxbridge, die zijn been verloor. Iemand wist dat echter te 'bergen' en nu ligt het onder een kleine steen begraven in de achtertuin van een huis in Waterloo. Prins Willem wist zijn verwonding een grotere historische allure mee te geven. Op de plaats waar hij getroffen werd liet hij de bylt met de leeuw neerzetten. Die leeuw kijkt de rechterpoot opgeheven richting Franrkijk. Dat bleek later aan leiding voor Vlaamse-Waalse twisten, want de Vlamingen vonden dat de leeuw noordwaarts, dus naar het Vlaamse land, moest kijken. In de loop der jaren zijn zelfs tal van aanslagen op het arme dier gepleegd, maar hij staat er nog steeds trots op zijn heuvel. Aan zijn voeten worden morgen tenten en podia neergezet die de tienduizenden bezoekers en de paar duizend toneelspe lers moeten herbergen. In het Panorama van Waterloo kunnen die ook alvast een idee krijgen van hoe het geweest is. In het ronde gebouw is op een tientallen meters lang doek de slag nageschilderd. Terwijl uit de luidsprekers het kanon gebulder, de bevelen van de generaals en de doodskreten van de soldaten en paar den klinken, kunnen de toeristen zich vergapen aan de taferelen op het doek, terwijl voor een beter perspectief de voorgrond is opgevuld met stenen paar den, wagens en kanonnen. ,.wt - if, i m.1111 Bon Repos, voor kinderen een paradijs in een samenleving waar de chaos regeert.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25