Eerst met Joling op de foto, dan naar Oranje Duitsers aan de hand van Matthaus een ronde verder Per cruiseschip naar WK: Iedereen is jaloers op me' Tsjechen vonnissen schoppende Oostenrijkers ZATERDAG 16 JUNI 1990 PAGINA 17 Van onze verslaggever Ron Kragten Al weken is een concurrentieslag gaande tussen bedrijven die cruises organiseren naar het wereldkampioenschap voetbal in Italië. De Utrechtse reisorganisatie Champion Cruises speelt hierin een belangrijke rol. Van verschillende kanten werd het bedrijf verweten dat het maar wat aanrom melt. Zonder dat nog maar een passagier op reis was gegaan werd beweerd dat klanten geen waar voor hun geld zouden krijgen. Aan boord van het cruiseschip Danae zijn echter al leen tevreden passagiers te vinden. tweepersoons hut. Daar heeft hij nog wat vanaf weten te pingelen. "Wanneer je op een dag heen en weer wilt ben je al duizend gulden kwijt. Nu heb je voor een paar hon- Rustig glijdt het cruiseschip Danae door het water van de Middellandse Zee. Aan boord zijn ongeveer hon derdvijftig Nederlanders. Op het eerste gezicht gewoon vakantiegan gers, gekomen om op het dek aan al le kanten goed bruin te bakken. Maar wanneer de boot dinsdag de haven van Palermo (Sicilië) is bin- nengevaren. wordt duidelnk dat hot te doen 's bl"k] ook duidelijk mt de de passagiers te doen is om het we- na de teleurstellende eer. reldkampioenschap voetbal. Ieder- s}e Die bh,ft onveran- een duikt even zijn hut in en keert derdBOed. ttn.o-5ceu) terug in oranje kledij. Klaar voor het vervullen van de supportersrol tij dens de eerste wedstrijd van Neder land tegen Egypte. De metamorfose is des te opval lender, omdat lang niet alle opva renden doorgewinterde voetbalfans zijn. Veel vrouwen zijn voor de ge zelligheid met hun mannen meege reisd. Zij vinden het heerlijk om aan boord te zonnen en de steden te be zichtigen die tijdens de cruise wor den aangedaan. Mevrouw Veldhuis-van der Eem (67) uit Heemskerk is één van hen. Voetbal vindt ze wel leuk, maar toen ze aan boord van de Danae stapte had ze nog nooit een wed strijd vanaf de. tribune bekeken. Groot is voor haar dan ook de sen satie in het stadion van Palermo. De zingende en dansende massa maakt op haar een diepe indruk. "Gewel dig, wat een sfeer. Ik zou wel een brief willen schrijven naar mijn kin deren over deze ervaring. Fantas tisch dat ik dit heb mogen meema ken". Gast Mevrouw Veldhuis-van der Eem en haar man maken de reis niet speci fiek voor het voetbal. Het is hun va kantie, éen keer iets heel anders. Wat haar bijzonder goed doet is dat zij met Gerard Joling op de foto mocht. Ze heeft het speciaal ge vraagd voor haar kleinkind, die graag een handtekening wilde van de zanger. Joling vaart als gast mee op de Danae. Hij is uitgenodigd door de organisator van de cruise, de Utrechtse firma Champion Cruises. Gedurende de eerste dagen zijn hij en Ron Brandsteder de enige arties ten van naam aan boord. Hoewel het Utrechtse bedrijf de namen van veel meer artiesten heeft genoemd in de advertentie-campagne voor zijn reizen naar het WK lijkt geen van de passagiers er mee te zitten dat deze 'beroemdheden' nog niet aan boord zijn. Berry van der Vegt (33) uit Zwolle maakt zich er in elk geval helemaal niet druk om. Ook al omdat op het schip enige uitstekende Italiaanse musici aanwezig zijn. Hem is het meer te doen om de sfeer aan boord. "Ik vind het leuk om allerlei men sen te ontmoeten. Daar komt bij dat deze reis een aantal heel aardige cul turele mogelijkheden biedt. Je kunt naar Rome, naar Pompei, Napels en nog veel meer interessante steden". Berry werkt bij het GAK in Zwol le. Hij maakt de reis samen met zijn collega Jan van Olst (33), een echte voetbalfan. Maandagavond was hij op Schiphol een van de weinigen die waren uitgedost als Oranje-sup porter. "Ik heb de reis cadeau gekregen van mijn vrouw, voor vaderdag", zegt Van Olst. "Ze wist dat ik graag wilde. Ik ben tijdens de EK in Duitsland ook naar een paar wed strijden geweest". Jan van Olst vindt dat hij een spotprijsje heeft moeten betalen voor zijn reis. Champion Cruises vroeg 1695 gulden en 150 gulden ha vengeld voor acht dagen derd gulden meer ook nog een leu ke vakantie". Terwijl Jan van Olst en Berry van der Vegt hun verhaal vertellen leu nen ze enigzins vermoeid achter over in hun stoelen op het zonnedek van de Danae. Hun ogen gaan schuil achter de donkere glazen van zon nebrillen. Het scherpe ochtendlicht kunrten ze niet verdragen. De voor gaande nacht was het zo gezellig in de bar dat Jan en Berry pas om half acht 's ochtends de hut opzochten. De GAK-collega's behoren tot een groep passagiers die van Cham pion Cruises in plaats van een acht daagse reis een tiendaags verblijf op het luxe passagiersschip aangebo den hebben gekregen, inclusief het bekijken van twee voetbalwedstrij den. Reden voor dit aardigheidje is dat eerdere cruises moesten Het Utrechtse bedrijf verloor een Andere gasten hadden datzelfde kort geding over de reclame-affaire, gevoel, maar waren net als Rike ge- met alle gevolgen vandien. Er kwa- rustgesteld toen ze maandagavond men voor de eerste cruises veel te aan de kade van Napels de Danae weinig boekingen binnen. Voor de zagen liggen. In plaats van een stuk reisorganisatie was het economisch oud roest heeft Champion Cruises onverantwoord de boot te laten va- voor haar passagiers één van de ren. fraaiste cruiseschepen uit het Mid- Veel passagiers schrokken van dellandse Zee-gebied weten te rege- die ontwikkeling, vooral omdat ze len: een drijvend klassehotel. Alle pas enkele dagen voor hun oor- hutten zijn voorzien van badkamers spronkelijke vertrekdatum op de met ligbad en een luxe inrichting, hoogte werden gebracht. Toen daarna als gevolg van een fout van Aan boord zijn verder alle mogelij- Transavia bij de reisbescheiden ke voorzieningen, waaronder een voor het alternatieve arangement zwembad en een goed restaurant het retourticket voor het vliegtuig waar dagelijks prima (gratis) maal- ontbrak kwam helemaal een deuk tijden worden geserveerd, in het vertrouwen van veel klanten. Gerrit Rike is er zeer over te spre- Velen begonnen zich af te vragen of ken. "Die stomme verhalen in de het dan toch waar was wat in de krant hebben i gebrek krant had gestaan. Een artikel in het bracht. Ik snap niet hoe het moge- Algemeen Dagblad deed vorige kjk is dat zoiets geschreven wordt. Tegenwind Champion Cruises heeft de laatste ""j1" mt weken te maken gehad met nogal roest, wat tegenwind. Concurrent Top Sports Group BV in Amstelveen, 1\Tprvpllo organisator van de Orient Express- C1 WK-cruise, beschuldigde week zaterdag nog meer stof op waaien. Champion Cruises zou vol gens dat artikel een boot hebben ge- Utrechtse onderneming Er zijn toch wel een paar het ten waarop ik dacht dat ik bij In elk geval ben ik blij dat het alle maal goed is afgelopen". Vrijwel niemand klaagt nu meer over het ongerief. Directeur Arie Scheltens is het 'geduvel' rond Champion Cruises inmiddels ook meer dan zat en wil er liever niet meer over praten. Met trots wijst hij naar zijn boot, het bewijs ongelijk van zijn tegenstanders. Typerende tegenstelling op het schip: zonnende t het supporter. naast 'vlaggende' foute club had geboekt. Daar werd ik bloednerveus van, want het is wel Scheltens wil zijn Daarmee kan een miljoenenomzet Haagman (49) uit Utrecht zijn vaste i om enkele artikelen te schrijven mijn vakantie", zegt D66-raadslid gezette firma in de toekomst voort het WK op- worden gehaald", zegt hij. die de indruk zouden kunnen wek ken dat Champion Cruises bestaat uit een bende oplichters. Gerrit Rike (45) uit Zaltbommel zetten. "We willen spécialist over de problemen die- vooraf gingen. Bijzonder De passagiers Bob (54) bezoekers van grote voetbalevene menten. Sinds het begin van de ja ren vijftig bezoeken zij wedstrijden van het Nederlands elftal. De twee vrijgezellen zijn voetbalgek. Ze vormen een bijzonder koppel. Waar Bob gaat gaat Max en omge keerd. Aan boord hebben de oud- scheidsrechters inmiddels bij namen gekregen. De passagiers hebben het over Snabbel en Babbel of Ed en Willem Bever. Wanneer zij gehuld in oranje shirts met hun Hollandse vlaggen over het dek van de boot stappen verschijnt op menig gezicht een glimlach. Toch zien Italiaanse poli tiemannen dinsdagavond gevaar in het duo. Zij moeten op het plein voor het stadion van Palermo hun vlaggestokken inleveren. Verbaasd kijken Bob en Max op en lopen ver volgens door omdat ze denken dat de agenten een vergissing maken. Maar al snel worden zij bij de schou ders gepakt en gedwongen de stok ken af te staan. "Het is toch niet te geloven", zegt Bob een dag later op het zonnedek van de Danae. "Die vlaggen hadden we al sinds 1974. Nooit heeft iemand ons tegengehouden. Ik snap er niets van. Wij zijn volwassen kerels, ech te supporters. Wij komen niet om te knokken maar om naar het voetbal len te kijken". Het is de instelling van alle passa giers op de Danae. Na afloop van de wedstrijd tegen Egypte gedragen zij zich uiterst sportief. Jubelende Egyptenaren krijgen een handdruk en een compliment voor de techni sche hoogstandjes van hun favorie ten. Dat het de meeste deelnemers aan de cruise niet alleen om het voetbal te doen is blijkt ook duide lijk uit de stemming na de teleur stellende eerste wedstrijd. Natuur lijk heeft iedereen wel de balen van het gelijkspel en vooral het slechte spel van Gullit en zijn collega's, maar niemand laat er zijn humeur en vakantieplezier door bederven. Hoop Woensdag begint bij sommige pas sagiers al weer wat hoop te ontstaan op een goed resultaat tegen Enge land. Huib van Tuyl (42) is met zijn zoon Walbert (14) Napels ingegaan en heeft daar een grote oranje vlag gekocht. Onderweg hebben ze be dacht dat het misschien wel leuk is om drie dagen bij te boeken, zodat ze ook de wedstrijd tegen Ierland kunnen bijwonen. Walbert, gek op voetbal, vindt het allang best. Hij is één van de weini ge jongeren aan boord van het crui seschip. Zijn vader heeft met zijn school kunnen regelen dat hij vrij kreeg. "Iedereen was vreselijk ja loers op me", zegt Walbert met een trotse glimlach op zijn gezicht. Gerrit Rike, ook met zijn zoon (Bart, 14) op stap, smeedt tijdens het avondeten een plan om de aanwe zigheid van Ron Brandsteder aan boord uit te buiten voor de wed strijd tegen de Engelsen. Het aantal passagiers is op dat moment inmid dels uitgebreid tot rond driehon derd. "Als we er nu eens voor zor gen dat Brandsteder iedereen mobi liseert in het restaurant, dan kun nen we vooraf allerlei dingen oefe nen. Dan komt de oranjestemming er tenminste meteen goed in. Dat heb ik dinsdag toch wel een beetje gemist", zegt hij. Bob Haagman heeft er weinig vertrouwen in dat de taktiek van Ri ke tot resultaat voor het Nederlands elftal zal leiden. Hoofdschuddend leunt hij over de reling. "Nee, er moet eerst een wonder gebeuren wil Nederland er doorheen komen. We gaan straks weer gewoon naar huis". Thijs haalt bakzeil PESCANTINA (SID) - De Belgi sche bondscoach Guy Thijs keert op zijn schreden terug. Voor het tweede duel van België, morgen te gen Uruguay, zet hij Ceulemans en Grun in de basis. Van der Linden en Emmers zijn naar de reservebank verbannen. Door deze beslissing is alles weer bij het oude en een rel in de kiem ge smoord. Ceulemans miste twee voorbereidingsinterland van Bel gië, omdat hij een positie op het middenveld claimde. Thijs zei hem alleen te kunnen gebruiken als spits. Tegen Uruguay speelt de aan voerder van Club Brugge zijn 90ste interland, een nationaal record. Vervanging van doelman toegestaan TRIGORIA (Reuter) Argentinië heeft van de FIFA toestemming ge kregen een plaatsvervanger op te roepen voor doelman Nery Pumpi- do, die in het duel met de Sovjetu nie (2-0) een dubbele beenbreuk op liep. Pumpido liep die ernstige bles sure op door een botsing met ploeg genoot Olarticoechea. Ook Bobby Robson mag David Beasant van Chelsea over laten komen ter ver vanging van de aan de duim gebles seerde Engelse reservedoelman Da vid Seaman. MILAAN De beoogde sterren van Italia '90 heetten Gullit, Vialli, Maradona, Van Basten, Hagi, maar vooralsnog wordt de meeste indruk gemaakt door een manneke van 1.61 met schoenmaat 40 1/5. Hij was al aanvoerder en is nu ook de onbetwiste leider en topscorer van de Mannschaft: Lothar Matthaus. In Nederland raakte Matthaus be kend als een 'matennaaier' beeld van de spelmaker van hel sinds jaar en dag succesvolste voet balland ter wereld moet toch Westduitsland als de kroonprins Het onder de trainers, bij Borussia Mön- chengladbach speelde hij boven dien nog samen met de nu 29-jarige middenvelder van Inter Milan. worden bijgesteld. Tegen Joegosla- "Matthaus was achttien toen hij bij Matthaus de ster het ons kwam. Hij kon voetballen, kocht een Porsche die hij in de prak reed, kocht een Mercedes die hij in de prak reed en vriendinnen ver- De Tsjech Bilek veert juichend op als hij ziet dat doelman Lindenberger keren. i Oostenrijk zijn strafschop niet kan opnieuw alles om de nummer tien. Twee van de vijf doelpunten bereid de hij voor, één minuut na de Arabi sche goal (2-1) vergrootte hij per- ruilde hij als hemden", soonlijk de marge weer. Winfried Schafer, de trainer Karlsruhe, sprak stadion lovende woorden over Mat- thaus. De succesvolle Schafer geldt werd hij' mmm dat hij FLORENCE (ANP) - De Oostenrij kers schoppen hard. Maar zij schop pen het niet ver in dit wereldtoer- nooi. Voor de tweede keer in een week moest coach.Josef Hickers- berg diepe wonden likken. Het schrijnde. De nederlaag tegen Tsjecho-Slowakije, de tweede met 0-1, vertoonde namelijk veel Dat bewijst voor mij dat Tsjechoslo- wakije over zeer sterke verdedigers beschikt. Op dat gebied behoren zij werkelijk tot de top van Europa". waarop Kadlec en Ne- mecek hun wil oplegden aan Polster en Rodax was zonder meer indrukwekkend. De kracht de gele kaart van Kubik, die de vol gende wedstrijd tegen Italië zal moeten missen. "De ruime over winning tegen de Verenigde Staten Tsjecho-Slowakije wat er op het het San Siro- ^er controle kreeg men het wilde ta- nooit jn een Eur0pa Cup-duel n het veld gestuurd, na- onschuldige Fin impul sief een draai om de oren had gege ven, bij het EK van 1980 in Italië zat hij met een blauw oog op de tribu ne. Stoer had hij een suppoost lopen beledigen, die echter de Duitse taal machtig bleek en Matthaus meteen een knal voor het hoofd gaf. Scha fer: "Hij is op zeker moment door hard in het gras. Bilek had geen moeite met de strafschop. Vóór en na die treffer bepaalde Bayern München gekocht en dat goed ook, anders heeft ons erg veel zelfvertrouwen en veld gebeurde. In de eerste helft Matthaus er nooit gekomen", overtuiging gegeven", constateerde met soms snel en heel aantrekkelijk J^Qofdrol coach Venglos. aanvalsvoetbal. eenkomst met het verlies tegen Ita- Tsjechoslowaken zat echter niet al leen in de verdediging. In tegenstel- Hickersberger, wat bitter ge stemd: "Net als tegen Italié hebben wij ook in Florence de eerste helft lopen slapen. Ik kan mijn collega dr. Venglos feliciteren met de overwin ning, dat kost geen moeite, maar het is voor mij slecht leven met deze ne derlaag. Wij hebben twee keer ach ter elkaar dezelfde fouten gemaakt. Domme terugspeelballen bijvoor beeld. Vialli scoorde niet, dit keer werd het een strafschop, die wel werd gebruikt". "Het elftal dat op dit niveau der gelijke fouten maakt, kan gewoon weg geen wedstrijden winnen. Na rust hebben wij er wel keihard voor geknokt, maar verder dan één kans, voor Rodax, zijn wij niet gekomen. "Het lijkt dat wij ons sinds de oe fenwedstrijden sterk verbeterd hebben, maar dat is niet helemaal ling tot de Oostenrijkers gebruikt juist. Wij hebben sterke tegenstan- Dr. Josef Venglos buitenspelers. Soms Knoflicek, soms Skuhravy, af en toe Moravcik of Bilek, er was al tijd wel iemand aan één van de twee zijkanten van het veld. Er was ook een snelheid van handelen, die de Oostenrijkers volledig vreemd was. Het elftal van Hickersberger over trof zijn tegenstander slechts op één punt, brute hardheid, die de Schot se scheidsrechter George Smith, ondanks zeven gele kaarten (Peel, Zsak, Pfeffer, Streiter en Aichner plus de Tsjechoslowaken Kubik en Moravcik) met een natte vinger be streed. Niets echter kon de veruit sterk ste ploeg uit zijn evenwicht bren gen. Niet de nieuwe dijbeenblessu- ders uitgekozen, Spanje, Engeland, de Bondsrepubliek uit en thuis te gen Egypte, een duel dat wij verlo ren, maar dat ons klaar wakker maakte". "Ik ben gelukkig met onze plaats in de tweede ronde, maar ik ben dol- blij dat wij met goed voetbal zo ver gekomen zijn. Het is waar dat wij at letisch misschien geen snelle spe lers hebben, toch kunnen wij heel rap voetballen. Dat komt omdat mijn mensen vlug kunnen denken en doen". Chovanec raakte na een klein half uur geblesseerd toen hij een terug speelbal van Pfeffer onderschepte vrij op doelman Lindenberger af i Chovanec, ook niet de twee- ging. De Oostenrijker legde hem In München immers kreeg het ta lent te maken met profs als Augent- haler en Lerby. Matthaus verloor het gevecht om de leiding van de Deen, maar speelde zichzelf naar een hoofdrol, toen Lerby was ver trokken. Het leverde hem de aan voerdersband van de nationale ploeg op en een contract bij Inter Milan. Op zijn beurt vond Soren Lerby, gisteren in Milaan ook weer op de tribune, dat die laatste trans fer Matthaus nog meer goed had ge daan. "In Italië is Lothar een per soonlijkheid geworden. Al denk ik dat in de nationale ploeg Augentha- ler nog altijd meer te zeggen heeft". Aan het spel van de Duitse ploeg was dat niet te zien. Augenthaler be perkte zich voornamelijk tot verde digen en speelde veel minder dwin gend dan hij bij Bayern München gewend is. Het spel liep over Matt haus, die echter ook bij balverlies werkte als een paard. Pal voor tijd scandeerden de duizenden Duitse fans voor het eerst in de wedstrijd een persoonlijke aanmoediging van de tribunes, niet toevallig bestemd voor Matthaus. Na Joegoslavië kwam Franz Bec- kenbauer al superlatieven tekort om het spel van zijn bepalende mid denvelder te loven. Gisteren hoefde hij geen spijt te betuigen voor die woorden. "Ik heb hem de beste man genoemd van de eerste ronde. Van daag heeft hij bewezen in een ge weldige vorm te steken en is hij een aanvoerder gebleken. Hij trekt de ploeg mee en hij scoort zelf. Beter dan Matthaus op het moment speelt, kun je niet spelen". Beckenbauer moet met veel ge noegen de loftrompet hebben ge blazen. De teamchef is een vriend van de spelers, dus zeker ook van zijn aanvoerder. Beckenbauer had bovendien als jong talent de proble men die Matthaus heeft gehad. Bec- kenbauer was achttien toen hij va der werd, wat hem door de aarts conservatieve voetbalbond zo kwa lijk werd genomen, dat hij bijna uit de nationale jeugd-selectie werd ger zet. Sepp Herberger redde Becken: bauer indertijd, zoals Beckenbauer achter Matthaus stond in tijden dat de speler zware kritiek kreeg. De Duitsers hebben momenteel een elftal van grote klasse, gedomi neerd door het typische product van de Duitse voetbalschool dat Lo thar Matthaus toch is. Een allroun- der, die weieens de beste speler vari het toernooi kan worden. Geheel andere koek dus dan kwalificaties als hardloper en matennaaier, waar onder Matthaus in Nederland nog altijd gebukt gaat. Winfried Scha fer: "En Cruijff dan? En Platini of Maradona? Of Beckenbauer! Die misdroeg zich voor het WK van 1974 zo opzichtig tegenover de scheids-i rechter dat hij door de DFB had moeten worden geschorst. Die had het WK niet eens mogen spelen, als de bond karakter had gehad. Ach, alle grote spelers gebruiken hun naam om de scheidsrechter te bei- vloeden". HÈNRI VAN DER STEEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17