'Werken lijken heel in de verte op elkaar' Keukenafval nauwelijks gecomposteerd Jaarlijkse Westlander Zeildagen aarzelend van start in Warmond CHEQUE VOOR NIEUW-BUITENZORG Jongerencentrum in Wassenaar ook voor gehandicapten ZATERDAG 16 JUNI 1990 REGIO LEIDEN Burgerlijke Stand Voorschoten ontkent kopiëren Leids kunstwerk 'Opkrullend Grasveld' der". Ook de opmerking dat beide beelden gedeeltelijk 'in de lucht zweven' maakt op hem geen indruk. "Ons kunstwerk is tien by tien me ter en steekt twintig meter de lucht in". De zode is daardoor hoger en groter dan het Leidse werk. Bonhof kijkt ook niet op van de opvallende overeenkomst in naam. "Van Lier heeft de naam niet zelf verzonnen, maar omwonenden noemden het werk De Graszode. Van Lier heeft dat later overgenomen". De maker van het kunstwerk A. van Lier was niet bereikbaar voor commentaar. Hij is naar een kunst beurs in het buitenland. Het kunstwerk 'Opkrullend grasveld' voor het PTT-gebouw aan de Willem de Zwijgerlaan in Leiden: een om hoog krullende stoeptegel. (foto Jan Holvast) Enquête agrarische school Oegstgeest: OEGSTGEEST - Groente- en tuin afval verdwijnt bij 70 procent van de huishoudens in Oegstgeest ge woon in de vuilnisbak. Dit blijkt uit een door leerlingen van de lagere agragrische school Oegstggeest ge houden 'milieu-enquête'. De leerlingen hebben op 28 en 29 mei Oegstgeestenaren in winkel centrum Lange Voort ondervraagd. De ouders van de scholieren heb ben 1 juni een vragenlijst ingevuld. In totaal zyn 123 mensen onder vraagd. De enquête behelsde 30 vra gen over uiteenlopende onderwer pen die met het milieu te maken hebben. Van alle ondervraagden heeft 60 procent een auto, die voornamelijk wordt gebruikt voor woon/werkver keer (60 procent). De helft van de ondervraagden woont op minder dan 15 kilometer van zyn/haar werk. Het oud papier wordt voorname lijk opgehaald door verenigingen (80 procent). De gemeente wil dit overigens veranderen. B en W wil len het oud papier door de gemeen te laten ophalen, direct na inzame ling van het gewone huisvuil. Lege flessen komen bij 90 procent van de ondervraagden in de glasbak te recht. Gebruikte batterijen worden door 70 procent van de geënquê teerden apart aangeboden. Che misch afval wordt door 50 procent naar de chemokar gebracht. Uit de enquête blijkt overigens dat een groot aantal Oegstgeestenaren niet weet wat precies onder 'chemisch afval' wordt verstaan. VOORSCHOTEN - Geboren: Iris B.M. d.v. A.J. van Exter en D.B.M. van Velzen, Koen M. z.v. P. Stapel en A. Markus, Patrick L.G. z.v. J.G. Schneider en D.A. Dubourq, Imre d.v. E.W. Mulder ewn J. van den Berg, Janou Ch. F. d.v. R.F.G. Albers en C.F.M.J. Plomp. Ben z.v. E. Flinterman en P.G. Kuijpers, Esther W. d.v. W.J.M. Kraan en S.E.M. Jansen, Frank P. z.v. W.J.M. Kraan en S.E.M. Jansen, Jeroen D.Ch. z.v. G.A. Voerknecht en J.J. Peters, Ar- noldus J.M. z.v. J.C. de Best en A.E. van Leeu wen. Albert A.J. z.v. J.C. de Best en A.E. van Leeuwen. Ondertrouwd: R. Bijeman en I.P Soeteman. Gehuwd: M.A. van Veen met C.A.L. Croes; N.J.M. van Haastrecht met J.M.M. Den Hollan der, J.B. van Beijeren met N. Zuiderduin; R.J.H. Ten Hoorn met M.A. Wijngaard; A. Roth met M.J. Thepass; M.G. Rijling met I.M. van Steijn; H.F. Hofker met W.M.E. van Dam. LEIDERDORP - Zes leerlingen van de Leiderdorpse basisschool De Regenboog gaven gistermorgen een cheque van 3.000 gulden aan de leiding van Nieuw-Buitenzorg. Het geld is bedoeld voor de aanschaf van spelletjes voor de zwaar gehandicapte kinderen die in Nieuw-Buitenzorg wonen, gelegen tussen het St. Elisabethziekenhuis en de Meubelboulevard. De 3.000 gulden is de opbrengst van een sponsorloop die onlangs door de protestants-christelijke Regenboog- school werd georganiseerd. <r0to Eiien Martens) VOORSCHOTEN/LEIDEN - De overeenkomst tussen het Voorschotense kunstwerk 'De Graszode' en het Leidse kunst werk 'Opkrullend Grasveld' is opvallend. Het Leidse beeld da teert van 1974, het Voorschoten se kunstwerk is onlangs ge plaatst. Maar van een kopie is geen sprake, meent de Voor schotense commissie cultuur, die spreekt over een 'uniek werkstuk'. De Voorschotense kunstkenners wisten niet eens dat er in Leiden al jaren een bij na identiek beeld staat. 'De Graszode' is geplaatst aan de rand van het grasveld bij de Baron Schimmelpenninck van der Oye- laan en de Karei Doormanlaan in Voorschoten. Ontwerper van het beeld is A. van Lier. Het Leidse werk staat voor het PTT-gebouw aan de Willem de Zwijgerlaan en is bedacht door G. Romijn. In het verslag van de commissie cultuur over de periode 1986 tot 1990 wordt 'De Graszode' de erfenis van de commissie cultuur ge noemd. Superlatieven worden niet geschuwd. Het kunstwerk is een er fenis 'om tegen de borst te druk ken'. Omwonenden denken daar anders over. Het kunstwerk zou lei den tot valpartijen van kinderen en opwaaiend vuil zou zich onder de opkrullende grastegel ophopen. Ook collega-kunstenaars keerden zich tegen het werk. R. Blote, Was senaars kunstenaar, noemde het werk eerder niet origineel. Hij vindt dat het werk aanspraak maakt op een plaats in het Guiness Book of Records, omdat de maker erin zou zijn geslaagd 'het grootste honden toilet ter wereld te realiseren'. Hoe wel de bewoners de plaatsing tot aan de Raad van State hebben aan gevochten, is het werk toch ge plaatst. Binnenkort wordt het offi cieel onthuld. Het Leidse kunstwerk 'Opkrul lend Grasveld' bestaat uit een om hoog krullende betonnen tegel. Aan de bovenzijde is het werk bedekt met klinkers. Het 'grasveld' is in op dracht van de PPT gemaakt. Hoe wel er enkele graspollen tussen de straatkeitjes groeien, is de naam niet aan deze plukjes groen ont beend. A.F. van der Ree, hoofd cul turele zaken van de gemeente Lei den, vertelt dat het werk aanvanke lijk was bedekt met een grastapijt. "Vanwege het onderhoud is in een later stadium gekozen voor keitjes", vertelt hij. Symbolisch Het beeld is opgenomen in de weg wijzer 'Kunst en fietswerk', waarin een fietsroute langs allerlei Leidse kunstwerken wordt beschreven. In de toelichting wordt aan de beteke nis van het beeld een symbolische waarde toegekend. 'Vele activitei ten van de PTT blijven voor het gro te publiek verborgen, omdat ze on der de grond blijven. Door het troit- toir middels een betonsconstructie aan een hoek op te krullen, wordt op symbolische wijze een tip van de sluier gelicht'. Onder de punt is plaats vrijgelaten voor een water bassin. Van der Ree wist noemt de ove- renkomst tussen het Leidse en Voorschotense beeld 'eigenaardig'. De ambtenaar was niet op de hoogte van de Voorschotense plannen. In Voorschoten weet men niets van het Leidse kunstwerk. J. Goosens, vice-voorzitter van de Voorschoten se commissie voor cultuur, durft niet te spreken van plagiaat. "Ik ken het Leidse kunstwerk niet. Het ont werp van 'De graszode' leek origi neel". OokT.D. Bonhof, hoofd van de af deling cultuur in Voorschoten, kent het 'Opkrullend Grasveld' niet. Hij reageert verbaasd op de medede ling dat in Leiden een kunstwerk staat dat sprekend op de Graszode lijkt. Nadat hij een foto van de op krullende tegels bij het Leidse PTT- kantoor heeft gezien, zegt hij dat beide werken "heel in de verte wel iets van elkaar weghebben". Maar eigenlijk ziet hij weinig overeen komsten. "De graszode loopt door in een gazon, er zit een lege hoek on- WARMOND - De Westlander Zeildagen zijn gistermiddag aarzelend van start gegaan in Warmond. Slechts een handje vol zeilers had zich opgegeven voor de onderlinge wedstrijd, die de start vormde van het jaar lijkse evenement voor kleine zeilende vrachtschepen als Ha genaars, Westlanders en Aak- jes. De schepen gingen gelijktij dig van start en dat is een nieuw element in de Westlander Zeildagen. De zeildagen worden dit weekeinde gehouden door de Stichting Zeil vaart Warmond, die later dit jaar ook de Turfrace en Strontrace orga niseert. Vandaag en morgen ver trekken de deelnemers een minuut na elkaar en dat zou volgens H. Tromp, voorzitter van de stichting, meer mensen trekken. "Zeiltech- nisch is een gelijktijdige start een stuk moeilijker", weet Tromp. "Niet iedereen kan dat aan". Ook de doordeweekse dag kan aan de ge ringe belangstelling hebben bijge dragen. Gisteren werd alleen gezeild op 't Joppe, vandaag en morgen maken Proef met wekelijkse sociëteit WASSENAAR - Om gehandi- steentje bijgedragen door 5.000 gul- capte jongeren uit hun isole- de" ment te halen, organiseert het De WAMIVA heeft twintig gehan- Wassenaarse jongerencentrum Time Out vanaf september we- samen met de leiding van Time Out. kelijks soosavonden m de eigen Mond-tot-mond-reclame moet de boerderij. De avonden zijn be- belangstelling vergroten en me- doeld voor 18- tot 35-jarigen die vrouw De Boer houdt er rekening in de regio scholen voor spe- mee dat ook niet-Wassenaarders ciaal onderwijs hebben bezocht zullen meekomen: "In beginsel is en veelal aangepast werk ver- de sociëteit alleen voor Wassenaar- richten. Zij zijn lichamelijk^ge- handicapt en soms ligt ook hun zullen we die niet tegenhouden", geestelijke niveau wat lager. De zondagavond zal waarschijn lijk tot sociëteitsavond worden uit- Omdat de mensen hun opleiding geroepen en de organisatoren broe- buiten Wassenaar hebben gevolgd, den nog op de invoering van een elders werken en op maat gesneden soort lidmaatschap, sociëteiten ontbreken, hebben ze weinig of geen contact met leeftijd genoten. Ouders hebben zich daar over beklaagd by de welzijnswet houder en kregen steun van de Stichting Belangenbehartiging Minder Validen (WAMIVA). De rnnrarf stichting vroeg aanvankelijk om OOncerl een ruimte in het centrum, maar de In de Wassenaarse Dorpskerk wordt za- wethouder koos al snel voor fret terdagmiddag tussen half vier en half vijf enigzins afgelegen Time Out. een orgelconcert gegeven door Jan Jon- Daar zijn aangepaste toiletten, gepier, de organist van de grote kerk in ontbreken de drempels en kunnen Leeuwarden. Hij begint met drie werken de jongeren films kijken, dansen en van J.S. Bach en vervolgt met stukken biljarten. De bar kunnen ze zelf be- van L. van Beethoven en Cor Kee. Het heren, zodat ze met geld leren om- concert wordt afgesloten met een impro- gaan en andere vaardigheden onder visatie. de knie krijgen. De beroepskrach ten van Time Out zorgen voor de be- geleiding, terwijl WAMIVA en ou- Wniu-nn, ,nHo ders zich afzijdig houden. VOIKenKUnae "Volwasssen mensen moet ie niet ln het Rijksmuseum vor Volkenkunde door ouders laten begeleiden en de aan de Steenstraat wordt zondagmiddag WAMIVA kan het er niet bjjdoen. 17 jun, de f m Majemos gedraaid. De b,j- Onze stichtine is een belaneenorea na een half uur durende film gaat over nisatie en de bestuursleden hebben em Asm^-houtsnijder in het zuidwesten allemaal een handicap", zegt me- van Nieuw-Guinea. Aanvang 15.00 uur. vrouw N.M. de Boer-Timmers, pen ningmeester en waarnemend secre- taris van de WAMIVA. Jeugdorkest De Stichting Jeugdorkest Oegstgeest OnViciHi^ heeft een ruimte gevonden voor het ouuöiuic jeugd-symfonie-orkest: het gemeente- Voor de eerste drie maanden heeft centrum aan de plaatselijke Lijtweg. Van- de gemeenteraad 2.880 gulden be- af 1 oktober kunnen junioren hier iedere v De Boer heeft goede zogeheten 'speelgroepen' kunnen op hoop dat de proef een definitief ka- woensdagen van 17.00 tot 18.30 uur te- rakter zal krijgen. De plaatselijke rechtinhetgebouwvank&OaandeGe- Lionsclub heeft inmiddels een versstraat. de scheepjes een langere tocht. Op vijf stukken, waar de wind het zei len moeilijk maakt, mogen de schippers hun vrachtschip met een vaarboom voortbewegen. De lengte van de route is afhankelijk van de wind, maar voert over de Kager- plassen. De Westlander is een Zuidhol lands vrachtscheepje dat zijn baker mat vond in het tuinbouwgebied het Westland. De smalle, lage scheepjes waren bijzonder geschikt voor dit gebied met zijn smalle vaar ten en kleine sluizen. Het bootje vervoerde groente en aardappelen, turf, zand en mest. In de vi jftiger ja ren was het afgelopen met het scheepje, maar de laatste jaren wor den steeds meer Westlanders en an dere historische vrachtscheepjes gerestaureerd. Dit jaar is er minder animo voor de Westlander Zeildagen dan vorig jaar. Vandaag en morgen doen 16 schepen mee, drie minder dan vorig jaar. Volgens Tromp moesten enke le trouwe deelnemers dit jaar nood gedwongen afzeggen. Er is wèl een aantal nieuwkomers, de Westlan ders 'Vrouwe Catharina' van J.L.C. van den Nou weiand en 'De Twee gezusters' van E. Vreugdenhil. ZOETERWOUDE - Ze wonen ruim tachtig jaar in Zoeterwoude en zijn zondag zestig jaar getrouwd. Het echt paar J.M. Straathof (86) en C.P. Berg (82) werd gistermiddag door burgemeester A.J.M. Houdijk alvast gefelici teerd met het diamanten huwelijk. Namens het gemeentebestuur werd een grote fruitmand overhandigd, samen met de schriftelijke gelukwensen van de koningin. Het echtpaar Straathof/Berg is geboren en getogen in Zoeterwoude. Sinds hun huwelijk wonen de echtelieden aan de Gelderswoudseweg, waar ze lange tijd. een landbouwbedrijf hadden. Dinsdag wordt het huwelijk gevierd in privésfeer. Beide echtgenoten verkeren in goede gezondheid en zijn van plan uitgebreid feest te vieren. (toto Jan Holvast) ZATERDAG 16 JUNI Alphen saxofoondag in de streekmu- ziekschool tot 17.00 uur. Wild West-dag in de Herenhof tot 16.00 uur. jongerencafé bij Tov met band, gebouw Ouverture, 20.30 uur. optreden van de Radios in Het Kasteel, aanvang 22.30 uur. Hazerswoude Rhijnenburchfestein met o.a. rommelmarkt, voetbal en geiten keuring, Da Costasingel tot 16.00 Lelden schoolsoftbaltoernooi op het terrein van softbalvereniging De Volle Bak. atletiekbaan Leidse Hout, aanvang 10.00 uur. uitvoering Streekmuziekschool in de Stadsgehoorzaal, aanvang 19.00 uur. Hooglandse Kerk. muziek in de Pancras. aanvang 13.13 uur. looienmarkt in de Groenoord- hallen tot 16.00 uur. swingen op Motown-muziek in De Droomfabriek, aanvang 21.30 optreden van The Lemon Heads in het LVC, aanvang 22.00 speeltuinvereniging Morsch- kwartier bestaat 45 jaar, feest wordt er gevierd vanaf 14.00 uur. Noordwijk Noordwijk Waterland met div. activiteiten waaronder gratis paar dentram tussen Gat van Palace en Bolienbad. Tropical Night in het Bolienbad, aanvang 20.30 uur, live muziek in de bedrijven aan de Koningin Wil- helminaboulevard Lomboek, antiquarische boe kenmarkt met oude boeken prent briefkaarten. prenten foto's ed. in De Lombok (zijstraat van de Schoolstraat) tot 17.00 uur. terrein Bolienbad, voorstelling Circus Rigolo, aanvang 14.00 uur. demonstratie Noordwijkse Reddingsbrigade en de Koninklij ke Noord-Zuid-Hollandse Redd.M., aanvang 14.00 uur. Bolienbad, prominenten esta fette met o.a. gemeenteleden, po litieteams, brandweerieams e.a., aanvang 18.00 uur. Noordwijkerhout optreden West Virginian Rail road met Marcie Nokony, Sammy Rose e.a. in De Schelft, aanvang 21.00 uur. Ter Aar jubileumfeest Wapata. Het Gil de en Welverro met kermis, ten tenkamp, vossejacht en kamp vuur, Landlustpad vanaf 10.00 Warmond zomerkunstmarkt op het Plein bij de Pomp tot 16.00 uur. Wassenaar zatermiddagconcert in de Was senaarse Dorpskerk, aanvang 15.30 uur. ZONDAG 17 JUNI Alphen opening expositie Marton Bloem met live band Stool Pigeon, café Querelle, aanvang 22.15 uur. het Anker, aanvang Lelden toneelstuk Woutertje Pieterse', door de Vrije Scholengemeen schap Rudolf Steiner, Suriname- straat 1. aanvang 20.00 uur. Swifttour. fietstocht over 35 of 60 km, start tussen 8.30 en 12.00 fietstocht van wijkvereniging Aktief over 40 km, start bij het ge bouw aan de Berlagestraat 2, aanvang 11.00 uur, inschrijven vanaf 10.30 aldaar. Rijksmuseum voor Volkenkun de. (ilm 'Matjemos' over een hout snijder van Nieuw Guinea, aan vang 15.00 uur. Hooglandse kerk, Evensongs, aanvang 19.00 uur. optreden Harmonie Werkmans Wilskracht bij het Theehuis in de Leidse Hout, aanvang 14.00 uur. Noordwijk Bolienbad, demonstratie kunst- zwemmen, aanvang 12.00 uur. Bolienbad. Volksdansdemon- stratie door de Turkse Dansgroep Ozan, aanvang 15.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12