TAD LEIDEN 'Ook meewerkende familie heeft rechten Genoeg steun voor nieuwbouw school Woutertje Pieterse? LEIDSCH DAGBLAD Jan de Nie na 50 jaar weg bij verwarmingsbediijf Bromfietsers verboden op Alphens pont SLS verwacht groei wachtlijst Conflict over nieuwe tandarts in Breestraat Familie Van der Walle s ZATERDAG 16 JUNI 1990 LEIDEN - "Vroeger werkten we de hele dag zonder te vragen om onkostenvergoeding of winstdeling. Dat was niet goed, ik heb ervan geleerd dat ook in een familiebedrijf goede afspra ken moeten bestaan over de ar beidsvoorwaarden". J an de Nie (64) neemt vrijdag 22 juni aanstaande afscheid als directeur van De Nie Centrale Verwarming. Hij is vijftig jaar aan het bedrijf ver bonden geweest en acht het nu de hoogste tijd om op te stappen. Formeel heeft zijn zoon Willem zijn directiestoel al overgenomen, maar vader is nog regelmatig in het kantoor aan de Flevoweg te vinden. "Er zijn zo veel dingen die ik nog moet afhandelen, voorlopig zullen ze me hier nog vaak tegen komen". Jan de Nie begon zijn carrière bij de firma in 1940. De exacte datum weet hij niet precies, wel staat vast dat enkele weken na zijn aantreden de Tweede Wereldoorlog uitbrak. Een weinig ideale binnenkomer. "Ze zaten indertijd aan je te trekken om in Duitsland te werken, maar ik heb aannemelijk kunnen maken dat ik hard nodig was in het bedrijf van mijn vader". De firma moest regelmatig hand en spandiensten verlenen aan de bezetters. De Nie herinnert zich dat de verwarmingsketels van een le- gerverblijf waren drooggekookt. "Mijn vader werd bij de 'Orts-kom- ALPHEN AAN DEN RIJN - De twee noodpontjes in Alphen zetten geen bromfietsers meer over. De brommers veroorzaken te veel over last in de vorm van stank en lawaai. Bovendien lopen mensen het risico op de soms volle pontjes zich te be zeren aan de hete uitlaten. In overleg met de politie is daar om besloten geen brommers meer toe te laten tot de pontjes, die sinds de Alphense Brug het maandag be gaf het langzaam verkeer overzet. Gisteravond zijn borden geplaatst, die aangeven dat bromfietsers niet langer welkom zijn. mandantur' geroepen, waar hij de opdracht kreeg de boel snel te repa reren. Dit terwijl er stroom noch ijzer voorhanden waren". Daaraan hadden de Duitsers geen bood schap. De Nie moest maar zorgen dat alles snel weer in orde kwam". Na herhaaldelijk aandringen le verden de Duiters genoeg ijzer en kon de stroomvoorziening worden hersteld. Dat ijzer kwam goed van pas. Er is zeer zuinig mee omge sprongen, zodat het bedrijf een flin ke voorraad overhield. Daarmee zijn gedurende de oorlogsjaren hon derden zogenaamde majo-kachels gemaakt. Deze apparaten werden op de gewone kachels geplaatst. In de majo-kachels kon van alles wor den verbrand. De warmte die hier door ontstond werd doorgesluisd naar de grote kachel. Groei De na-oorlogse jaren stonden in het teken van een grote groei van het bedrijf, dat tot voor kort nog was ge vestigd aan de Herengracht. In 1965 werd de verkoop van kachels en haarden los te koppelen van de cen trale verwarming. Sindsdien bestan er twee aparte bedrijven: De Nie Centrale verwarming BV en de Fir ma Jan de Nie en zonen aan het Kort Rapenburg. Begin jaren zeventig kwam A. Jansen op verzoek van Jan de Nie de directie versterken. Geen fami lielid overigens. "Dat is ook niet noodzakelijk, veel familieleden zijn helemaal niet bij het bedrijf betrok ken, anderen wat meer in de luwte. Dat je de naam De Nie hebt, bete kent nog niet dat je per definitie in verwarmingen doet". Evenmin betekent het werken bij een familiebedrijf voor De Nie dat onbeperkt een beroep kan worden gedaan op zijn tijd. "Daarover zijn goede afspraken gemaakt, zaken als salarissen en winstdeling zijn gere geld. Ook familieleden hebben rechten en dat werd vroeger nog wel eens vergeten". Eén van de zonen van De Nie is inmiddels toegetreden tot de direc tie. "Dat zat er al vroeg in, hij kon goed leren, maar wilde naar de lts. Toen hij dat diploma haalde heeft hij nog de mts gedaan. Nu zit hij hier". Klussen De scheidende directeur staat ove rigens niet te juichen over de kwali teit van de huidige technische oplei dingen. "Het sluit niet naadloos aan op de praktijk en er komen te wei nig inzetbare mensen van de scho len af'. De Nie wijt dit onder meer aan de sociale voorzieningen. "Ik zie heel goede leerlingen van school komen die een uitkering aanvragen en regelmatig wat klussen. Die zit ten financieel beter dan mensen die in loondienst 40 uur per week ma ken". De Nie, die nog een jaar heeft ge werkt in het nieuwe bedrijfspand aan de Flevoweg, wordt eind deze maand officieel uitgeluid. Hij ver wacht veel mensen op de receptie. "In de loop van de jaren leg je veel contacten, denk alleen maar aan le- Hij weet niet wat verder op het programma staat. Hij reageert af wijzend op de suggestie dat moge lijk een of andere onderscheiding op hem ligt te wachten. "Daaraan heb ik geen behoefte. Het was mijn werk en ik heb het met plezier ge daan, daarvoor hoef ik niet te wor den beloond. Ik heb dat ook tussen neus en lippen laten weten aan naaste medewerkers en hoop dat ze het hebben opgepikt". De afscheidsreceptie van Jan de Nie heeft plaats op vrijdag 22 juni van 16.00 tot 18.30 uur in Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg 10. LEIDEN - De Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) ver wacht dat de wachtljst voor wonin gen de komend jaren alleen nog maar groeit. In de deze week gepre senteerde nota 'Vraag 1989' geeft de directie van de SLS aan dat de wachtlijst in ieder geval de komen de twintig jaar blijft bestaan. De stichting baseert zich hierbij op de cijfers van instellingen die zich bezighouden met de raming van het aantal studenten. Een andere reden voor de groei van het aantal ingeschreven wo ningzoekenden is het voornemen van de stichting om de komende ja ren tijdelijke en onrendabele wo ningcomplexen af te stoten. Zo wordt begin volgend jaar het voormalige Elisabeth-ziekenhuis aan de Hooigracht ontruimd, waar door voor veel studenten een ande re woning moet worden gezocht. Van onze redacteur Hcnny van Egmond LEIDEN - Krijgt het nieuwbouw- plan voor de openbare basis school Woutertje Pieterse yol- doende steun in de Leidse ge meenteraad, of niet? Het ant woord op deze vraag, die de wijk al tijden in twee kampen verdeelt, zal pas maandagavond definitief worden gegeven. Behalve D66, de Socialistiese Partij (SP) en Groen Links heb ben andere partijen zich nog niet openlijk uitgesproken. D66 en de SP zijn tegen de bouw op de hoek van de Antonie Duycklaan/Hout- laan en bezetten samen tien van de 39 raadszetels. Groen Links (vier raadsleden) is voorstander van de nieuwbouw op het trai ningsveld De drie andere partijen - PvdA, WD en CDA - zijn het niet eens, of zijn er nog niet uit. Bij de PvdA zijn drie raadsleden tegen en ze ven voor. Ook de zes leden tellen de WD-fractie heeft twee tegen stemmers. Daarmee zijn er van de 39 raadsleden al 15 tegen en moet het CDA nog beslissen. De CDA-fractie (acht leden) komt dit weekeinde nogmaals bij elkaar om het bouwplan te be spreken. Afgelopen dinsdag, tij dens de reguliere fractievergade ring, kregen de CDA-raadsleden bezoek van hun achterban uit de wijk. De CDA-leden drukten hun volksvertegenwoordigers op het hart niet akkoord te gaan met de aantasting van de Leidse Hout. De CDA-leden hadden hun hie len nog niet gelicht of PvdA-wet- houder Van Dongen (onderwijs) klopte op de deur van de CDA- fractiekamer. Zij kwam nog eens vertellen hoe noodzakelijk nieuwbouw is voor Woutertje Pieterse, de school die uit zijn voegen dreigt te barsten vanwege het grote aantal leerlingen. Maar Van Dongen kon de CDA- fractie niet direct overtuigen. Af gesproken werd dat de CDA- raadsleden nadere informatie zouden ontvangen die de nood zaak van de nieuwbouw moet on derbouwen. Die nieuwe informa tie staat onder meer ter discussie tijdens de ingelaste fractieverga dering van dit weekeinde. Hoe de CDA-fractie zal stem men, blijft dus nog ongewis. Vol gens ingewijden zullen er zeker enigen tegen de bebouwing van het trainingsveldje zijn. Maar er moeten in totaal wel vijf van de acht CDA'ers tegen de nieuw bouw zijn, wil het plan worden te gengehouden. Is er wel een meer derheid voor bebouwing van het veld in de Leidse Hout dan begin nen de werkzaamheden nog dit jaar. Fietstocht Wijkvereniging Aktief houdt zondag 17 juni een fietstocht met een afstand van ongeveer 40 kilometer. De start heeft plaats om 11.00 uur bij het wijkgebouw aan de Berlagestraat 2. Inschrijven vanaf 10.30 uur aldaar. Deelname is gratis. Wie voor 16.00 uur terug is, ontavngt een medaille. Woutertje Pieterse Klas 9b van de Vrije Schoolgemeen schap Rudolf Steiner brengt zondag 17 juni en dinsdag 19 juni het toneelstuk Woutertje Pieterse op de planken. Het stuk gaat over een Amsterdams schoffie aan het begin van deze eeuw, dat zijn be krompen milieu probeert te ontvluchten. De uitvoering wordt zondag gegeven in de school aan de Surinamestraat 1 en dinsdag in de school aan de Cesar Franckstraat 9. Beide avonden om 20.00 uur. Aan bezoekers wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd. DEN HAAG/LEIDEN - Zieken fonds Zorg en Zekerheid is in con flict geraakt met de Ziekenfonds raad over het toelaten van S. van Mierlo uit Leiden als ziekenfond s-tandarts. De Raad van State moet in dit geschil de knoop doorhakken. Tandarts Van Mierlo, gevestigd aan de Breestraat, meent aanspraak te kunnen maken op ziekenfonds patiënten, omdat hij de praktijk heeft overgenomen van een tand arts die aan de Papengracht was ge vestigd. Die tandarts was erkend door het ziekenfonds. Maar omdat hij in de praktijk vrijwel uitsluitend particuliere patiënten behandelde, vindt het ziekenfonds het niet juist dat de erkenning als ziekenfond s-tandarts wordt overgedragen aan Van Mierlo. Er zijn volgens het ziekenfonds in de Leidse regio meer dan voldoen de tandartsen. Uitgaande van de norm van één tandarts per 3250 in woners zit Leiden 15 procent boven het landelijk gemiddelde wat be treft het aantal tandartsen. De ziekenfondsraad denkt daar anders over en verplichtte het zie kenfonds om Van Mierlo in te schrijven. Het enige wat het zieken fonds te doen stond, was tegen deze verplichting in beroep te gaan bij de Raad van State. Intussen behandelt Van Mierlo al ziekenfonds-patiënten, zonder dat hij declaraties indient bij Zorg en Zekerheid. Dat zal echter met terug werkende kracht gebeuren als de Raad van State het ziekenfonds in het ongelijk stelt. De beslissing van de Raad van State wordt volgende week bekend gemaakt. In het kader van de actie 'Leiden, stad van vluchtelingen' is de stamboom van een aantal Leidse families uitgezocht. Doel was duidelijk te maken aan Leidenaars dat ook zij vaak in vroeger eeuwen als vluchteling naar deze stad zijn gekomen, meestal vanuit Frankrijk, maar ook vanuit België en Duitsland. Al eerder verscheen in deze krant de geschiedenis van acht Leidse familienamen. De serie betreft tien verhalen. Na deze aflevering volgt in de loop van deze maand nog de geschiedenis van de familie Lagas. LEIDEN - Tot het begin van de negentiende eeuw (1811) is de familie Van der Walle werkzaam geweest in de la kenindustrie. In de tijd dat deze bedrijfstak al lang op zijn retour was, eigenlijk in een absoluut dal verkeerde, poogden de Van der Walles er nog hun brood in te verdie nen. Dat zal bepaald geen weelde zijn geweest. Een echte arbeidersfamilie, die - net als vele duizenden andere Lei denaars - generatie op generatie heeft moeten sappelen om aan de kost te komen. Een familie ook, die vele jaren achtereen voorna melijk woonde in kleine arbei dershuisjes aan de Zuidsingel en omgeving, toen ook wel Voorsin gel van de oude voorstad geheten. De naam Van der Walle is al erg oud, veel ouder dan de meeste 'Nederlandse' namen. De familie is afkomstig uit Vlaanderen, waar de familienamen eerder ontston den dan in Holland. Al rond 1200 kende België grote steden als Gent, Brugge en Antwerpen. Lei den en Amsterdam waren in die (Van der Wallen) jaren nog geen plaatsen van bete kenis. In die grote 'zuidelijke' steden konden de mensen elkaar niet meer aanduiden met 'Jan, zoon van Piet', want gezien de grootte van de steden wist niemand meer wie dan werd bedoeld. Vandaar dat er in de loop van de tijd een andere vorm groeide om mensen herkenbaar te maken: zij werden genoemd naar de kleur van hun haar, naar hun beroep, de plaats waar zij vandaan kwamen, etc. Kortom: de mensen kregen ach ternamen, familienamen. De 'Leidse' Van der Walles ko men oorspronkelijk uit Nieuw- kerken in Vlaanderen. In 1632 wordt het eerste bewijs van Jan van der Walles aanwezigheid in Leiden geleverd: hij trouwt in dat jaar in de Pieterskerk met Susan- ne Taverniers uit Delft. Net als ve le andere protestanten heeft Van der Walle waarschijnlijk om ge loofsredenen - het leven werd hen zuur gemaakt door katholieken - België verlaten om in het meer to lerante en vooral ook protes tantse Leiden 'rustiger' zijn brood te kunnen verdienen. Economi sche redenen waren overigens vaak mede reden naar elders te trekken. Pestepidemieën Jan van der Walle stierf in 1635, een jaar waarin de pest genade loos toesloeg in Leiden. Die ze ventiende eeuw wordt trouwens gekenmerkt door een groot aantal pestepidemieën die honderddui zenden lijken in West-Europa achterlieten. Leiden werd van 1624 tot en met 1670 maar liefst vijf keer door de pest getroffen. Die van 1635 eiste 15.000 slachtof fers, ofwel een derde deel van het aantal inwoners. Overal waar maar een 'gaatje' was werd een lijk begraven. Het aanbod van lijken was zo groot dat in de Pieterskerk doorde weeks niet meer werd gekerkt. De lucht van lijken die wachtten om begraven te worden was er ondraaglijk. De rijken werden in die tijd nog in de kerk begraven, de armen er buiten (Pieterkskerk- hof). Het is bijna niet voorstelbaar dat Leiden juist in die tijd van epi demieën tot ongekende grootte groeide. In 1574, na het Spaanse Beleg, telde Leiden nog slechts 9000 zielen (voor het Beleg 15.000). Rond 1665 evenwel woon den er in de stad ruim 70.000 Lei denaars. Die aanwas is vrijwel uit sluitend te danken aan import, aan vluchtelingen uit onder meer België en Frankrijk. De natuurlij ke aanwas (geboorten) was in die jaren onvoldoende om de stad in stand te kunnen houden. En tot de import in die 17de eeuw be hoorde ook de familie Van der Walle. De zoon van immigrant Jan van der Walle, eveneens Jan genaamd en geboren in 1635, woonde aan wat thans de Zuidsingel heet. Er stonden kleine, schamele arbei derswoningen. Dat was ook lo gisch, want ze stonden buiten de poort. Leiden was te klein en daarom werden buiten de veste huizen en bedrijfsjes gebouwd. In geval van oorlog zouden die even wel het eerst met de grond wor den gelijk gemaakt. Vandaar dat er geen monumentale panden stonden. De beide Jannen waren saai- werker (saai is bepaald soort stof). Uit het huwelijk van Jan junior met Jannetgen Claes in 1656 werd in 1659 stamhouder Abraham Jansz. geboren. Ook hij was werk zaam in de lakenindustrie, maar dan als wever. Kerken Het is opvallend in die jaren dat de kinderen, onder meer die uit het in 1682 gesloten huwelijk tus sen Abraham Jansz. met Geer- truid Arents van der Werp (ach ternaam niet helemaal zeker, red.), in allerlei verschillende ker ken werden gedoopt: Pieters kerk, Hooglandse kerk, Loods- kerk, Marekerk, e.d.. Een blik op de Zuidsingel vanaf de Zuidsingelbrug in de richting van de Herengracht. Vele jaren achtereen woonden hier Van der Walles in kleine arbeiderswoningen. De straat heette in die tijd gedeeltelijk nog Voor singel. De foto stamt uit c 11900. Echte regels waren daar niet voor. Meestal gebeurde het dopen in de dichtstbijzijnde kerk, maar dat was om onduidelijke redenen lang niet altijd het geval. Gedurende de zeventiende en achttiende eeuw werden de mees te protestantse huwelijken geslo ten in de Pieterskerk. De Leide naars stonden welhaast in rotten van drie voor de kerkdeur. De be ter gesitueerden trouwden in de Hooglandse Kerk. Het 'klompen volk' huwelijkte tot begin acht tiende eeuw in de Hoogduitse kerk, thans Bethlehemkerk gehe ten. Dat gebouw sloot als kerk in 1732 omdat de kudde te klein ge worden was. In de Marekerk werd niet getrouwd. De Loodskerk kwam als trouw- plek in de plaats van de Hoog duitse kerk. Dat gebouw stond op de hoek van de Oranjegracht/Oos terkerkstraat, nabij het huidige arbeidsbureau. De kerk was een houten noodgebouw en leek ken nelijk op een loods, hetgeen de naam verklaart. De bedoeling was vlakbij deze noodkerk een grote nieuwe kerk - de Waardkerk - te bouwen. In de zeventiende eeuw werd aan die grote klus begonnen, maar het werd nooit afgemaakt. Waar schijnlijk vanwege geldgebrek of misschien omdat het gebouw bij nader inzien niet nodig was. De bouw kwam in ieder geval niet verder dan tot de onderkant van de ramen. In de negentiende eeuw zijn de fundamenten uitge graven. In de Franse tijd (begin negen tiende eeuw) werd de Loodskerk gebruikt als paardenstal. Later werd het toch weer als kerk inge richt en kreeg het gebouw in 1829 zelfs stenen wanden. Vanaf die tijd was het de Oosterkerk. Eind 19de eeuw werd een nieuwe Oos terkerk gebouwd aan de Heren gracht. De oude Loodskerk maakte plaats voor de Katoen maatschappij die vlak voor de Tweede Wereldoorlog failliet ging en werd gesloopt. De plek heette jarenlang 'de doorbraak'. De 'nieuwe Oosterkerk' werd in de jaren zeventig gesloopt om plaats te maken voor woningen. Cholera Uit het huwelijk van Abraham Jansz. van der Walle en Geertruid Arents van der Werp werd in 1690 Johannes geboren. Over de op eenvolgende stamhouders is wei nig bekend. Johannes trouwde in 1713 met Maria van den Bergh die in 1727 overleed. Hij hertrouwde een jaar later met Elisabeth Staat. Zoon Gijsbert van der Walle (geboren 1729) huwelijkte in 1751 Trijntje van Peene. Na haar dood in 1761 hertrouwde hij nog dat zelfde jaar met met Jannetje Ver mouw. Stamhouder Pieter van der Walle werd in 1754 geboren. In 1777 trouwde hij Marijtje Robert. Hun zoon Gijsbert (geboren 1778) is de laatste in een lang reeks van Van der Walles die nog in de la kenindustrie werkzaam was. Hij was carsaaywerker (een grof ge weven laken). Gijsbert trouwde in 1802 met Hendrica Maria Flo rijn. In de negentiende eeuw overle den twee opeenvolgende stam houders zeer waarschijnlijk aan de cholera. De zoon van Gijsbert en Hendrica, de in 1804 geboren Johannes, stierf in 1849. Ook diens zoon Gijsbertus (geboren 1827) stierf mogelijk aan de in 1866 heersende cholera-epide- Leiden werd in korte tijd (van 1849 tot en met 1866) vier keer be zocht door de cholera. De ziekte werd ook wel Aziatische braak loop genoemd: wie de ziekte op liep moest veel braken en vaak naar het toilet. De ziekte werd veroorzaakt door besmet drink water. De cholera eiste weliswaar niet zo veel slachtoffers als de pest, maar toch lieten honderden Leidenaars tijdens een epidemie het leven. Met de aanleg van de waterleiding (1878) in Leiden ver dween ook de ziekte. Uit het huwelijk met Gijsber tus, gesloten in 1851, met Marijtje Jongeleen werd in 1852 stamhou der Johannes geboren. Hij was huisschilder. Hij trouwde, net als een aantal van zijn voorvaderen, twee keer: in 1887 met Maria du Mortier en na haar dood (1903) in 1906 met Maria Elisabeth Beren- finger. Johannes stierf in 1936. Zijn tweede vrouw woonde nog in 1952 in de Ververstraat. Uit het eerste huwelijk werd stamhouder Abraham van der Walle geboren. Dat was vlak voor de eeuwwisseling: Tweede Kerst dag 1899. Na vele eeuwen pro testant te zijn geweest en vanwe ge dat geloof begin zeventiende eeuw zelfs naar Leiden te zijn ge vlucht. werd de stamhouder ka tholiek. In 1923 trouwde Abraham namelijk een rooms-ka- tholieke vrouw, Clazina Johanna Rooyakkers. Abraham verdiende vele jaren de kost als veldwerker, onder meer in Julianadorp bij Den Helder. Hij overleed daar in 1973. (Gegevens voor dit verhaal zijn ont leend aan onderzoek van mr. T.N. Schelhaas en P.J.M. de Baar, beiden verbonden aan het Gemeente-ar chief te Leiden.) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEID E N

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11