Parlement akkoord met kabinet Shamir Oskar Lafontaine blijft na lang aandringen lijsttrekker SPD Havel: Calfa blijft premier Oppositie Bulgarije wijst coalitie af. massaal protest tegen socialisten UITSLAG VERKIEZINGEN TSJECHOSLOWAKIJE DINSDAG 12 JUNI 1990 BUITENLAND PAGINA 7* Peres: premier torpedeert vredesproces Israël WASHINGTON (AP) - Het Ameri kaanse hooggerechtshof heeft giste ren met vijf tegen vier stemmen een nieuwe federale wet die het ver branden van de Amerikaanse vlag zou moeten verbieden, ongrond- wetting verklaard. "Bestraffen van het verbranden van de 'Vlag tast de vrijheid aan waar die vlag symbool voor staat", aldus de rechters in hun oordeel. Naar alle verwachting zullen con servatieve leden van het Congres nu proberen om de grondwet aan te passen zodat het verbranden en on- teren van de vlag toch kan worden verboden. President George Bush verklaarde dat hij zijn inspannin- Hooggerechtshof Amerikaanse vlag verbranden mag gen om een dergelijk amendement op de grondwet aangenomen te krij gen zou verdubbelen. De verhoudingen tussen de ne gen rechters lagen precies gelijk aan die van vorig jaar, toen het ge rechtshof zich uitsprak over een wet uit de staat Texas die het ver branden van de vlag verbood. Vol gens de rechters beperkt de federa- TEL AVIV - Premier Jit- schak Shamir heeft gister avond na een urenlang debat de goedkeuring gekregen van het Israëlische parle ment voor zijn nieuwe rege ring, bestaande uit de Li- koed en een aantal kleine rechtse en religieuze partij en. Bij de stemming steun den 62 van de 120 afgevaar digden het voorgestelde ka binet. Shamir zei dat zijn re gering alle mogelijke stap pen zal nemen om de nu al dertig maanden durende Pa lestijnse opstand de kop in te drukken. Shamir uitte felle kritiek op de 'defaitistische houding' van de Ar beiderspartij. De socialist Shimon Peres, nu de nieuwe oppositielei der, beschuldigde Shamir daarente gen van het stelselmatig torpederen van vredeskansen, nu en in het ver leden. "Twee keer had hij geen suc ces en twee keer wel", zei Peres. "Hij onthield zich van stemming toen het akkoord van Camp David in het parlement kwam. Hij was te gen de terugtrekking van het Israë lische leger uit Libanon, en dat heb ik uiteindelijk gedaan. Hij heeft met succes het akkoord van Londen (met koning Husayn in 1987) getor pedeerd en nu komt hij met een plan dat geen basis vormt voor een echt vredesproces". Peres liet zich verder nogal zuur uit over de religieuze partijen, die met uitzondering van Agoedat Jis- rael de nieuwe regering-Shamir steunen. "Ze vrezen niet God, maar Ariel Sharon". De samenstelling van de regeringsploeg is nauwelijks een verrassing. Zelf houdt de premier voorlopig de portefeuilles van milieuzaken en sociale zaken onder zich, met de bedoeling daar later kandidaten voor te vinden bij de ex treem-rechtse Moledet- partij en de ultra-orthodoxe Agoedat Jisrael. Op die manier hoopt hij in de nabije toekomst de nog wat wankele basis van de nieuwe regering te kunnen versterken. Winst Le Pen bij regionale verkiezingen PARIJS (GPD) - Het Nationaal Front van Jean-Marie le Pen heeft een opzienbarende stembusover winning geboekt. Het behaalde 27 procent van de uitgebrachte stem men in de eerste ronde van kantona le verkiezingen in Villeurbanne, een voorstand van Lyon. Kantonale verkiezingen bepalen de samenstel ling van de 'Regionale Raden', de besturen van de Franse departe menten. De opkomst was overigens laag: 22,5 procent. Het opvallende resultaat voor Le Pen zou voortkomen uit de door de regering verspreide geruchten over de daders van de grafschennis op de joodse begraafplaats van Carpen- tras, nu een maand geleden. Tot nu toe is niet bewezen dat het Natio naal Front erbij betrokken was. Buitenland kort Gearresteerd De Zuidafrikaanse politie heeft gis teren een 30-jarige blanke mijn- functionaris gearresteerd, in ver band met de bomaanslag op het kantoor van de zwarte mijnwer- kersbond NUM, in het mijnstadje Welkom in de provincie Oranje Vrij staat. Het incident dreigt de rassen haat in Welkom weer aan te wakke ren. De aanslag richtte zaterdag nacht grote schade aan. Liberia De Amerikaanse regering zal haar ambassade in Freetown, in Sierra Leone, ter beschikking stellen voor vredesoverleg tussen de Liberiaan se regering en de rebellen van het Nationaal Patriottisch Front (NPF) van Charles Taylor. Het NPF heeft de vorige week een gestage opmars gemaakt naar Monrovia, de hoofd stad van Liberia, maar het offensief, lijkt tot stilstand te zijn gekomen, mogelijk door gebrek aan munitie en zware wapens. Kurdische aanval Kurdische rebellen hebben-afgelo pen zondag een afgelegen berg dorpje in Turkije bij de Iraakse en Syrische grens aangevallen en daar bij 26 burgers gedood, onder wie 12 kinderen. De aanval was een van de hevigste op burgers sinds de rebel len zes jaar geleden zijn begonnen met de strijd voor een onafhankelij ke- Kurdische staat in het zuidoos ten van Turkije. Mensensmokkel De Amerikaanse autoriteiten heb ben een komplot ontdekt om 35.000 Chinezen uit Panama de Verenigde Staten binnen te smokkelen. Het komplot kwam aah het licht via in filtranten die zich voordeden als drugssmokkelaars en die het ver voer regelden voor 60 Chinezen. De leider van die bende zou een Pana mese zakenman van Chinese af komst zijn die tussen de 10.000 en 35.000 dollar per persoon rekende voor een enkele reis VS. Het heeft Shamir heel wat hoofd breken gekost om de rivaliserende kampen binnen de Likoed aan hun trekken te laten komen en dat bete kent dat in veel gevallen politiek een belangrijker rol speelde dan deskundigheid. Zo wordt David Le vy, een felle tegenstander van de vredesvoorstellen van de Ameri kaanse minister James Baker, de nieuwe man op buitenlandse zaken. Hij heeft op dat gebied weinig of geen ervaring en spreekt geen En gels, maar heeft toegezegd les te zul len nemen. Minister van binnenlandse zaken blijft Arieh Deri van de ultra-ortho doxe Shas-partij. Voor hoe lang is niet duidelijk, want sinds vorige week is er een officieel politieel on derzoek tegen hem aan de gang we gens fraude, afpersing en misbruik van zijn officiële functie. Minister Moshe Arens van de Likoed ver huist tegen zijn zin van buitenland se zaken naar defensie. Een van de meest omstreden be noemingen is die van de radicale Ariel Sharon als minister van volks huisvesting en bouwnijverheid, vooral omdat hij speciale bevoegd heden krijgt voor het immigratiebe leid. Sharon is een verklaard voor stander van de uitbreiding van het aantal nederzettingen in bezet ge bied, en het gevaar bestaat dat die connectie tussen immigratie en ne derzettingen negatieve reacties zal oproepen in de Sovjetunie en elders in de wereld. In de loop van het Knessetdebat heeft de leiding van de Likoed ach ter de schermen nog druk moeten onderhandelen met een aantal te leurgestelde afgevaardigden die meenden dat ze ten onrechte geen regeringspost hadden gekregen en om die reden dreigden tegen te stemmen. PLO veroordeelt indirect aanslag van Palestijnen TEL AVIV (GPD) - De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO heeft gisteren bekendgemaakt dat ze alle militaire operaties tegen Israëlische burgers veroordeelt. De medede ling wordt gezien als een tegemoet koming aan de Amerikaanse rege ring, die heeft gedreigd de dialoog met de PLO te staken, na de infiltra tiepoging vanuit zee in Israël door het Palestijnse Bevrijdingsfront, een binnen de PLO opererende groep. Tot nu toe wilde PLO-voorzitter Jasser Arafat niet verder gaan dan te verklaren dat die aanval niet is uitgevoerd door 'officiële Palestijn se strijdkrachten'. Hij weigert nog steeds gevolg te geven aan de Ame rikaanse eis dat de leider van het Palestijnse Bevrijdingsfront, Mo hammed Abul Abbas, uit de PLO moet worden verwijderd. De mededeling dat de PLO mili taire operaties tegen Israëlische burgers veroordeelt, gedaan door een officiële woordvoerder in Tu nis, houdt verband met bemidde lingspogingen ussen Arafat en de Amerikanen door de Zweedse en de Britse regeringen. De Britse minis ter van buitenlandse zaken, Doug las Hurd, heeft eind vorige week ge zegd dat een breuk in de dialoog tussen de VS en de PLO een tegen valler zou betekenen. De Israëlische politie heeft giste ren vijf Palestijnen gearresteerd in verband met de ontwijding van 80 graven op een joodse begraafplaats op de Olijfberg bij Jeruzalem. Zon- dag werden 80 stenen op het Ameri kaanse en Poolse deel van de be graafplaats omvergegooid of kapot geslagen. Eerder werden in Haifa in noord-Israël en in Frankrijk joodse graven geschonden. le wet voor "de beveiliging van de vlag" de grondrechten die zijn vast gelegd in het eerste amendement op de Amerikaanse grondwet. Volgens de meerderheid van de rechters is de onderliggende ge dachte van het eerste amendement dat de overheid het uitdragen van ideeen niet mag verbieden alleen omdat de maatschappij bezwaar maakt tegen dat idee. Maar volgens rechter John Paul Stevens, die de mening voor de minderheid schreef, is de vlag het symbool van de vrijheid, gelijkheid en de tolérantie - ideeën die de Ame rikanen in hun geschiedenis hoog hebben gehouden, aldus Stevens. Moskou: Duitsland moet geassocieerd lid Warschaupact en NAVO worden MOSKOU (Rtr/DPA) - De Sovjetu-^ nie is bereid de Duitse hereniging tè* accepteren als het nieuwe Duits land geassocieerd lid wordt van zo wel de NAVO als het Warschau Pact. Dat heeft Sovjetpresident Gorbatsjov vandaag verklaard in een rede tegenover de Opperste Sovjet, het parlement. Gorbatsjov's voorstel lijkt een stap in de richting om in ieder geval een gedeeltelijk NAVO-lidmagt- schap van de nieuwe Duitse staat te accepteren. De Sovjetleider deed zijn uitspraak tijdens een speciale zitting waarin hij verslag deed van zijn topontmoeting met de Ameri kaanse president George Bush. De president zei dat als de NAVO- leiders volgende maand in Londen het bondgenootschap omvormen tot een meer politiek samenwer kingsverband "een oplossing ge vonden kan worden die de veilig heid van een verenigd Duitsland ga randeert". Naar de mening van Gor batsjov moet die veiligheid geba seerd worden op de NAVO èn het Warschau Pact. Dialoog Moskou en Baltische Staten op gang MOSKOU (GPD) - Er is enige kans op een doorbraak in het conflict tus sen het Kremlin en de Baltische re publieken Letland, Estland en Li touwen. Volgens het Litouwse par lementslid Algimantas Cekuolis zal Sovjet-president Gorbatsjov van daag een gesprek hebben met de drie presidenten van de Baltische republieken. Gisteren al reisde de Litouwse premier Prunskiene af naar Mos kou voor een gesprek met Sovjet premier Ry^jkov. Gisteravond had dit echter nog niet plaatsgevonden, volgens zegslieden vanwege 'mis verstanden' en de 'overvolle agen da' van Ryzjkov. Een dialoog tussen Moskou en de Baltische republieken, met in de eerste plaats Litouwen, was onmo gelijk vanwege de eis van het Krem lin dat eerst de onafhankelijkheids verklaringen moesten worden inge- trokken. Volgens Cekuolis, lid van de Opperste Sovjet en van het Li touwse parlement, is een dergelijke voorwaarde nu niet gesteld. Ook van Litouwse kant is een concessie gedaan. President Lands- bergis zal met zijn Estlandse collega Ruutel en de Letlandse president Gorbunov vandaag aanwezig zijn bij een vergadering van de Raad van de Sovjet-federatie. Landsbergis weigerde na het uitroepen, van de Litouwse onafhankelijkheid begin maart deze bijeenkomsten verder bij te wonen. De Federatieraad bestaat uit de presidenten en partijleiders van de vijftien Sovjet-republieken. Gor batsjov is voorzitter. Vorige maand stemde het Litouwse parlement in met een voorstel van Prunskiene om de onafhankelijkheidsverkla ring tijdelijk op te schorten. Mos kou vond dit aanvankelijk onvol doende en wilde volledige herroe ping. Volgens Cekuolis is dit stand punt nu verlaten. Ruim hon derdduizend woedende men sen betoogden gisteren in Sofia tegen de verkie zingswinst van de oud-commu nisten. (foto ANP) ae oua-com nisten. (foto SOFIA (AP/Rtr) - De Bulgaarse coa- ternatieve Socialistische Partij van partij behaalde volgens PRAAG (AP) - De Tsjechoslowaak- se president Vaclav Halvel benoemt binnen enkele dagen een nieuwe premier en waarschijnlijk vergeeft hij die post aan de zittende premier Marian Calfa. Dit heeft een woord voerder van de president gisteren bekend gemaakt. Calfa, een voor malige communist die in januari de partij vaarwel zei, stond kandidaat voor de beweging Publiek tegen Geweld. Calfa's keuze als premier zou Ha- vel tegenstand binnen de eigen ge lederen kunnen opleveren en zal in ieder geval door de christen-demo craten worden bekritiseerd. Tijdens de eerste fase van de revolutie heeft Havel zich meermaals voor het pre mierschap van mede-dissident en leider van de Slovaakse christen democraten, Jan Carnogursky, uit gesproken. Carnogursky verklaar de zondag dat hij geen zin had om de tweede viool te spelen in het fe derale bestuur. Verwacht wordt dat Havel een co alitieregering benoemt, zoals de "regering van nationaal begrip" die na de november-revolutie tegen het communistische regime ontstond. Zowel Burgerforum als de Chris ten-democratische Unie heeft een coalitie met de communisten en Slowaakse nationalisten uitgeslo ten. Het burgerforum maakte zon dag bekend dat zelfs gerespecteer de experts als minister van handel Andrej Barczak hun post moeten opgeven. Volgens Havels woordvoerder Michael Zantovsky zijn de christen democraten en de Moravische par tijen de meest geschikte bondgeno ten voor een coalitie met Burgerfo rum. Burgerforum en Publiek te gen Geweld sloten een coalitie met de Slowaakse nationalisten uit om dat die partij verdacht wordt sym pathie te hebben voor de door de nazi's opgerichte Slowaakse staat, die tijdens de Tweede Wereldoorlog bestond. SOFIA (AP/Rtr) - De Bulgaarse litie van oppositiepartijen, de Unie van Democratische Krachten (UDF), weigert een coalitie aan te gaan met de Socialistische Partij, die afgelopen zondag de verkiezin gen won. In de hoofdstad Sofia gin gen gisteren meer dan honderddui zend mensen de straat op om te pro testeren tegen de verkiezingswinst van de voormalige communisten. De menigte scandeerde leuzen als "Wij gaan niet voor de roden wer ken" en "Victorie UDF". Premier Andrei Lukanov riep de oppositie gisteren op tot deelname aan een coalitie. In een televisietoe spraak zei hij dat de verkiezingen geen verliezers had opgeleverd, "omdat de overwinning van de de mocratie uiteindelijk een overwin ning is voor iedereen". Voorzitter Zhelyu Zhelev van de UDF zei in een toespraak tot de demonstranten echter de voorkeur te geven aan een krachtige positie in de oppositie- banken. Ook de Agrarische Partij en de Al ternatieve Socialistische Partij voormalige communisten die snelle doorvoering van hervormingen voorstaan, willen niet met de Socia listische Partij in een regering. Zij hebben hun steun aan de Unie toe gezegd. Volgens Peter Beron van de Unie, waarin zestien partijen zijn vere nigd, hebben de voormalige com munisten die nu de Socialistische Partij vormen door schending van de verkiezingsreglementen zes pro cent teveel stemmen gekregen. De partij behaalde volgens de onoffi ciële uitslagen ongeveer 48 procent van de stemmen, tegen de Unie on geveer 36 procent. Op de derde plaats eindigde met 8 procent de Agrarische Partij, een vroegere volgzame bondgenoot van de com munisten. De Turkse Beweging voor Rechten en Vrijheid behaalde naar schatting 5,7 procent van de stemmen en de 38 overige partijen waren samen goed voor 2,5 procent. De officiële uitslagen worden in de loop van vandaag verwacht. Betogers Roemenië uiteen gejaagd BUKAREST (AP) - Honderden met knuppels bewapende politiemannen hebben zo'n 500 anti-communistische demonstranten uiteen gedreven die zich voor de regeringsgebouwen in de hoofdstad Bukarest verzameld had den. Volgens een verklaring van de regering wilden de demonstranten het gebouw "bestormen" en maakten zij zich schuldig aan "agressie". In de ge bouwen werd gisteren overleg gevoerd tussen regeringsvertegenwoordi gers en een groep hongerstakers over het oprichten van onafhankelijke te levisie-stations. Zij probeerden de afgelopen weken een dialoog met de re gering op gang te brengen over onder meer persvrijheid. Burgerforum en Publiek tegen Geweld EZ] Communistische Partij Christen-Democratische Unie ZH Partij van Autonome Moraviërs Slowaakse Nationale Partij CZ Partij van de Hongaarse, Zigeuner- Oekraïnse en Duitse Minderheden Westduitse sociaal-democraten akkoord met staatsverdrag BONN "Oskar blijft onze kanse lierskandidaat", deelde een opge luchte SPD-partij- en fractievoorzit ter Hans-Jochen Vogel gistermid dag mee nadat hij een voorlopig laatste gesprek had gevoerd met de ze huidige minister-president van Saarland. Zondagavond nog hield Vogel een flinke slag om de arm, met de mededeling: "Ik heb de in druk dat Lafontaine kanselierskan didaat blijft". Het hele partijbestuur, gesteund door de afwezige vice-voorzitter La fontaine, besloot gisteren verder dat het verzet tegen het staatsver drag tussen West- en Oost-Duits- land wordt opgegeven, omdat jeen blokkade van dit akkoord tot een oncontroleerbare chaos in de DDR zou kunnen leiden. Kanselier Hel mut Kohl wordt op voorhand ver antwoordelijk gesteld voor het eventuele sociale drama na de over haaste invoering van de D-mark in Oost-Duitsland, Een definitieve be slissing over het staatsverdrag ne men de sociaal-democraten donder dag als het gesprek van vandaag tussen de SPD en Kohl is geanaly seerd. Met deze besluiten lijkt de rust even te zijn weergekeerd in de SPD. Het ja-woord van de eigenzinnige Lafontaine volgde na een lang weekeinde vol crisiszittingen. Het begon vrijdag toen politiek Bonn zich opmaakte voor een rustige weekeinde zonder vuurwerk uit het kleine Saarbrücken, waar Lafontai- ne nog steeds herstelt van de gevol gen van de moordaanslag die een geestesgestoorde vrouw in april op hem pleegde. Niemand nam een Bonner vertrouweling van 'de klei ne Napoleon van de Saar' serieus, toen deze zei: "Als er nog slaande ruzie komt, dan dit weekeinde". Op het moment dat hij dit orakel de, reisde een delegatie van regiona le SPD-vorsten naar Saarbrücken. Hun enige opdracht was te voorko men dat Lafontaine de brief, waarin hij zijn aftocht als kanselierskandi daat aankondigde, ook zou verstu ren. De politieke kleinkinderen van Willy Brandt, in gezelschap van de vice-fractieleider professor Horst Ehmke, debatteerden tot diep in de nacht onder het genot van Saar- landse specialiteiten en frisse Moe zelwijn. Gedwongen Lafontaine wilde de handdoek in de ring gooien, omdat hij niet geheel ten onrechte had vastgesteld dat de fractie steeds meer afstand nam van zijn lijn om het staatsverdrag in de Bondsdag af te keuren en in de Bondsraad, waar de SPD de meer derheid heeft, te aanvaarden. Ook leek hij er niets voor te voelen kan didaat te zijn bij de geheel Duitse verkiezingen, die hoogstwaar schijnlijk in de plaats komen van de voor december geplande Bonds dagverkiezingen. De partijvrienden kwamen er nog niet uit, maar ze be reikten wel dat Oskar zijn brief nog niet op de bus deed. Zaterdag, op het congres van de Oostduitse sociaal-democraten in Halle, strooiden de in de DDR het •meest gerespecteerde sociaal-de mocraten Hans-Jochen Vogel en Willy Brandt nog eens zout in La- fontaines verse wond. Vogel: "We zijn het er in ieder geval over eens dat we ondanks al onze bezwaren dit staatsverdrag moeten laten pas seren", en Brandt: "Veel van wat nu op gang gekomen is, is niet meer te stoppen. De regering-Kohl bepaalt het tempo niet, maar wordt ge dwongen zo snel mee te gaan". Zondag volgde een nieuwe ronde in het crisisberaad. Vogel en de mi- nister-president van Sleeswijk-Hol- stein, Björn Engholm, arriveerden aan het hof van Lafontaine. Minis ter-president Johannes Rau van Noordrijn-Westfalen bleef thuis. Of ficieel omdat zijn helikopter vanwe ge het slechte weer niet mocht op stijgen. Direct werd gespeculeerd dat hij weigerde deze 'Tocht naar Canossa' te maken. Vogel spande zich tweeëneen half uur in om de Saarlander over te halen. Het resul taat: "Ik heb de indruk dat Oskar kanselierskandidaat blijft". Even hardnekkig 's Avonds weer spoedberaad in de sociaaldemocratische partijcentra le. Horst Ehmke zorgde voor nieu we munitie door te stellen dat een jongere voorzitter van de SPD moet worden als de partijen in Oost-en West-Duitsland dit najaar een fusie aangaan. Hij doelde heel duidelijk op Lafontaine. Een nieuwe tik voor Vogel. Gistermorgen ging Vogel weer op bezoek bij Lafontaine. Verzekerde hem van de steun van de partij, maar stelde ook dat het staatsver drag niet kan worden getorpedeerd. De minister-president van Saarland ging door de knieën. Gisteriddag deelde een opgeluchte partijvoor zitter mee dat Lafontaine de verkie zingsslag met Helmut Kohl aan wil gaan. Hij loofde zijn vooruitziende blik, omdat hij al direct na de val van de Muur op het geweldige risico van een te snelle hereniging had ge wezen. Het klonk allemaal heel mooi, maar duidelijk werd wel dat de koppige kanselierskandidaat een nederlaag heeft geleden tegen de minstens zo hardnekkige Vogel. De bom is niet ontploft, maar staat nog wel op scherp. Al dit na jaar kan hij exploderen als Lafontai ne een poging zou doen de macht over de hele partij te krijgen door te gen Vogel te kandideren als alge meen voorzitter van de gefuseerde BRD-SPD en DDR-SPD. Lafontaine is er heilig van over tuigd dat de overhaaste invoering van de D-mark in de DDR tot een onoverzienbare economische en maatschappelijk chaos zal leiden. Dat is de volgens hem de schuld van Kohl en die wil hij dan ook in zijn verkiezingscampagne persoonlijk verantwoordelijk stellen. Toen Vo gel tegen de zin van Lafontaine al na diens enorme verkiezingswinst in Saarland doordrukte dat hij kanse lierskandidaat werd, was zijn reac tie: "Weet wel waar jullie aan begin nen. Ik ben geen makkelijk mens en zal ook geen makkelijk kandidaat zijn". Lafontaine voegde daaraan toe dat als hij deze last op zich nam, hij ook wilde winnen en dit alleen mo gelijk zou zijn als de partij gesloten achter hem zou staan. "Als ik be sluit dit spel te spelen, wil ik win nen en dan bepaal ik ook hoe er wordt gespeeld". Dat ging mening sociaal-democratisch parlementari ër te ver. "Hij gedraagt zich als Caesar, terwijl hij nog niet eens is gekroond", klonk het honend in Bonn. De SPjD-fractie kreeg steeds meer de indruk via de media vanuit Saar brücken te worden bestuurd 'en kwam in opstand. Hans-Jochen Vo gel lijkt nu de crisis voorlopig te hebben bezworen, maar op zijn laatst na het zomerrreces zal blijken of hij daar inderdaad in is geslaagd. Oskar Lafonatine wil in het zonnige zuiden zijn wonden gaan likken en broeden op nieuwe plannen om de bijna onaantastbare Helmut Kohl uit zijn Bonner 'Kanzleramt' te ver drijven.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7