Oranje heeft royale zege nodig Beenhakker ligt niet wakker van 'irritatie' Youp van 't Hek wil per se op perstribune Training achter gesloten deuren Om moraal en sfeer binnen selectie op te krikken Ook politie mag stadion niet in DINSDAG 12 JUNI 1990 PAGINA 17 Van onze correspondent Jan Mennega SANT'ELIA (GPD) Om kwart over zeven gistermorgen werd Leo Beenhakker ruw uit zijn slaap opgeschrikt door een telefoontje van Felix Meurders. De radioverslaggever wilde weten hoe het precies zat met de irritatie in het Oran je-kamp. Meurders, ook op Sicilië aanwezig, was getipt vanuit Nederland naar aanleiding van artikelen in enkele ochtendbladen. "Als de heer Meurders meent mij daarvoor om kwart over zeven uit mijn nest te moeten bellen, op een zeer onbeleefde manier, ja joh..., wat moet ik daar allemaal mee". bekende Meurders vervolgens be- koudheid", denkt dat het allemaal schroomd. Waarna hij zijn veront- zo'n vaart niet loopt. "Ik heb de ver- sehuldigingen aanbood, vergezeld trouwenscrisis tenminste nog niet van de opmerking niet te hebben bespeurd. Ik heb ze vanmorgen ge- geweten dat de spelers van het Ne- confronteerd met de artikelen en ze Beenhakker a af. Blijft nochtans de vraag hoe het spelers bij me gehad. Terwijl ik toch Oranje trainde gisteren voor de laatste keer in het geheim in het stadionwaar de ploeg vanavond i aan de slag gaat. Pers en andere pottekijkers werden op hevel van coach Beenhakker verwijderd. precies zit met de irritaties Oranje-kamp. Want dat er sprake van sluimerende onvrede lectie is duidelijk, al het veertien, vijftien uur per dag met die spelers leef. En ik denk dus dat n de se- ik een van de weinigen ben die de rijen exact behoort te weten wat er in die groep leeft. Al is het natuurlijk lo gisch dat er binnen zo'n groep van 22 man weieens iets aan je aandacht ontsnapt. Het is onmogelijk dage lijks elke reactie te zien en te regi- Handelsmerk Dan, na een diepe zucht, zijn han- de spelers naar buiten toe gis termiddag dan weer gesloten. Eén dag eerder had Adrie van Tiggelen nog flinke kritiek geleverd op het in zijn ogen ondoorzichtige beleid van Beenhakker die "het elftal onzeker streren". maakt". En 'off the record' hebben ook andere spelers zich in woorden van gelijke strekking uitgelaten. Maar Beenhakker liet weten 'niets delsmerk: "Deze film heb ik toch al te kunnen' met de krante-publica- een x-aantal keren gezien. Ik had dit ties en er ook niet van wakker te lig- ook wel verwacht. Maar ik heb al gen. een aantal keren eerder gezegd dat Nnrmaal hele verzame^e Nederlandse en IN Ui IIldd.1 internationale pers in zes weken "Het zijn", zwakte de interim-coach niet bij elkaar kan schrijven wat ik af, "allemaal heel normale, logische in tien jaar over mij heen heb gekre- irritaties, die momehteel in de gen. Nogmaals, ik ga gewoon mijn groep leven. Ze zijn niet gebaseerd eigen gang. Er is slechts een heel op het feit dat ik mogelijk in onmin klein, select gezelschap bij wie ik leven met bepaalde beleids- mijn mening en ideeën toets. Als ik groepen van de KNVB. En op het feit dat spelers niet weten waar ze aan toe zijn of mogelijker wijs spelen op een plaats waar ze lie ver niet spelen. Nee, ze zijn onge duldig. Ze moeten te lang wachten op die eerste wedstrijd. Overal wordt al gevoetbald, en zij willen ook aan de bak. Dat geldt niet alleen voor de spelers, ook voor mij". Als de bal ook bij Oranje eenmaal rolt is dat volgens Beenhakker ove rigens nog geen garantie dat dan al le irritatie per definitie verdwenen is. "Dat hangt af van het resultaat en de uitvoering tegen Egypte. De stemming twee jaar geleden op het EK kwam er ook pas in na Neder- land-Engeland (3-1 zege) en niet na Nederland-Rusland (1-0 nederlaag). Dat zou dus ook hier kunnen gebeu ren. Mij gaat het er op dit moment vanavond tegen Egypte het de waarheid. En dat start te krijgen. Dat is mijn taak; dat 1S niaar goed OOk. Het IS de is de taak van iedere roach. Ik heb hoogste tijd dat Oranje gaat mijn plan getrokken de afgelopen voetballen, want nog eens weken en je kunt natuurlijk niet van - - mij verlangen met alle meningen en voorkeuren rekening te houden". Beenhakker zei zich niet aan de uit latingen van Adrie van Tiggelen te hebben gestoord. De verdediger van Anderlecht heeft volgens hem PALERMO (GPD) Het Nederlands elftal heeft gisteravond achter geslo ten deuren getraind. De oefeningen werden gehouden in het Stadio della Favorita in Palermo, vanavond het strijdtoneel van Nederland-Egypte. Beenhakker: "Wij vonden het wenselijk een keer 'entre nous' te trainen. We hebben besloten naar Palermo te gaan vooral op verzoek van Van Breukelen. Die wilde graag weten hoe het licht was". Warming up Eerder op de dag nam Beenhakker enkele algemene zaken met de spelers groep door. "We hebben het bijvoorbeeld over de warming up gehad. Vol gens de FIFA-norm moetje 25 minuten voor aanvang van de wedstrijd het veld af. Daar kunnen wij niks mee. Wij zullen de warming up dus in de kleedkamer of ergens in een ruimte in het stadion af moeten werken. In Oostenrijk en Joegoslavië hebben wij de warming up daarom ook al bin nen gedaan". De opstelling van het Nederlands elftal maakt Beenhakker in de loop van vandaag bekend. De basisformatie zal er tegen Egypte waarschijnlijk als volgt uitzien: Van Breukelen, Van Aerle, Ronald Koeman, Rutjes, Van Tiggelen; Vanenburg, Rijkaard, Wouters, Erwin Koeman; Gullit, Van Bas- SANT'ELIA (ANP) - In het spoor van het Nederlands elftal spelen zich voortdurend ruzietjes af tussen caberetiers en journalisten. Nadat eerder in Zagreb Freek de Jonge het hotel van de verslaggevers ont vluchtte, meldde Youp van 't Hek gisteren in Palermo gerechtelijke stappen te zullen nemen tegen de belangenorganisatie van de Neder landse sportpers, de NSP. Van 't Hek is in Palermo aanwezig als rubriekschrijver van het dag blad de NRC. Aanvankelijk weiger de de NSP hem hiervoor een accre ditatie te geven, omdat zijn hoofdin komen voortkomt uit het maken van grappen en grollen, en niet uit het schrijven over sport. Na een in wikkelde affaire besloot de rech- r echter dat de NSP verplicht was zijn best te doen om Van 't Hek toe te laten tot het toernooi. Bij aankomst op Sicilië bleek er voor Van 't Hek echter een B-accre- ditatie in plaats van de gewenste A- accreditatie klaar te liggen. "Met de ze kaart heb ik alleen toegang tot het toilet van mijn eigen hotelka mer", schamperde Van 't Hek, die de laatste dagen minstens zoveel publiciteit krijgt als de voetballers. De opmerking was iets overdreven. Van 't Hek mag overal op, behalve op de perstribune. De caberetier maakt er echter een principekwestie van. "Ik zal ze krij gen", riep hij strijdlustig, doelend op de NSP. Het gaat hem nu nog slechts om de eer. "Ik heb recht op een plaats op de perstribune. Die wil ik hebben ook. Desnoods sleep ik ze allemaal voor de rechter." Grappen Van 't Hek vermaakt zich verder op perbest in het hotel van de journa listen. Dit in tegenstelling tot Freek de Jonge. Die verliet in Zagreb het hotel, nadat hij aan de bar was afge- troeft door een verslaggever. "Ken je die van die non...", begon de caberetier, waarop een verslag- Van onze verslaggever Albert Geesing PALERMO (GPD) - Voor het Nederlands elftal slaat twee of drie dagen zonder wedstrijd kan de een of an dere speler wel eens een zon nesteek bezorgen. Het zou fnuikend zijn voor de sfeer en de moraal in de groep. En "Sdie 'ijktloch aI niet om over naar huis te schrijven. ment overtreden, omdat Van Tigge len met zijn uitlatingen het groeps belang niet zou hebben geschaad. "Zou ik nu ingrijpen, dan zou ik een speler het recht ontnemen zijn ei gen mening in het openbaar ken baar te maken. Dan zou ik de heren een spreekverbod op moeten leg gen en dat is natuurlijk belachelijk. Iets anders is het dat ik de heren Gullit heeft vertrouwen in 'zijn' ploeg ROME (GPD) Hooggeëerd publiek van de Mondiale '90: het Nederlands Elftal. Na de sensa tie van Kameroen, de show van Italië, de Matthaus-passie van San Siro en de lambada van Bra zilië, is het de beurt aan Oranje, in de Italiaanse pers nog altijd gesymboliseerd door Ruud Gul lit. „Vandaag is het jouw beurt", opent la Gazzetta met de vetste letters op de voorpagina. Op pa gina drie staat een interview met de vedette van AC Milan, waarin hij onder meer nog een kéer uit legt waarom het charisma van Johan Cruijff beter was geweest voor dit Oranje. Over Beenhak ker zegt Gullit: „Hij luistert naar de spelers en doet daarna pre cies wat hij zelf in zijn hoofd heeft, maar achteraf ben ik blij dat Libregts weg is. Hij miste de uitstraling op de tegenstanders en kon de spelers niet inspire ren. Beenhakker is beter, maar met Cruijff op de bank zou elke tegenstander bij voorbaat in zijn broek doen". Gullit kondigt aan dat dit Oranje beter is dan de ploeg van 1988: „We hebben nu meer erva ring en daarbij speelt Rijkaard in een meer opbouwende rol en is hij meer bij het spel betrok ken". Nederland mag zich zelf tot fa voriet voor de eindzege reke nen. De zogenaamde experts op het schiereiland denken na zon dag aan een finale Italië-West- Duitsland. De eerste signalen daarvoor waren er al in Zagreb, na Zeist en Wenen het laatste tussenstation op weg naar Sicilië. Mondjesmaat, maar toch net genoeg voor een eerste, voorzichtige conclusie dat de har monie binnen de selectie broos is en de spanningen bij het minste of ge ringste kunnen escaleren. Nu is wrevel en irritatie een heel normaal verschijnsel aan de voor avond van een belangrijk titeltoer- nooi. De belangen die er op het spel staan, zijn immers enorm, collectief maar vooral individueel. Daar komt nog eens bij dat de Oranje-spelers nu al bijna vier weken achtereen dag-in dag-uit bij elkaar op de lip zitten en nauwelijks andere mensen om zich heen zien. De een reageert daar anders op dan de ander, zoals de een zich sneller stoort aan ie mands gewoonten of onhebbelijk heden dan de ander. Tot zover is er weinig aan de hand. Bedenkelijker is echter dat Leo Beenhakker er kennelijk niet in geslaagd is de groepjesvorming uit te bannen en van de selectie een sluitend geheel te maken. In een schemerige poging iedereen te vriend te houden, tot de pers toe, straalt de bondscoach a.i. te weinig gezag uit en gedraagt hij zich net iets té populair. Ook naar de spelers toe. Wie zich daartoe laat verleiden, krijgt vroeg of laat gegarandeerd het deksel op z'n neus. Voetballers hebben daarvoor een zesde zintuig ontwikkeld. Zonder nu meteen afbreuk te wil len doen aan de kwaliteiten van Beenhakker, mist de ploeg de harde hand van Michels, Of desnoods die van Cruijff, die bijna dagelijks con tact schijnt te hebben met Van Bas ten. Het'is ook geen toeval dat Va nenburg openlijk klaagde over de invloed van de media op de opstel ling en dat Gullit hetzelfde doet, nu Beenhakker kennelijk van plan is Kieft vanavond buiten de ploeg te laten ten faveure van Vanenburg. Dat is tegen het zere been van de Oranje-aanvoerder, die na het mis lukte optreden in Wenen de bonds coach ervan wist te overtuigen dat de meubels niet op de goede plaats stonden. Daar kwam afgelopen weekeinde de kritiek van Van Tiggelen op Beenhakker nog eens overheen. Nu heeft de verdediger in zoverre gelijk dat een keuze voor Vanenburg een halfbakken oplossing is, omdat de PSV'er nu eenmaal sterk de neiging heeft naar binnen te trekken. En dat is wel het laatste wat Oranje in het spitsuur voor het doel van Egypte kan gebruiken. Om de flanken be zet te houden, zou een keuze voor Van 't Schip (met desnoods Roy op links) daarom veel meer voor de hand liggen. Toch is Van Tiggelen momenteel wel de laatste die recht van spreken heeft. Want zo goed heeft-ie de laatste weken nou ook weer niet ge presteerd. Binnen Oranje is het ech ter mode geworden flink uit de school te klappen in plaats van de problemen intern uit te praten. Die onverholen aanval zegt echter ge noeg over de broeiierige sfeer die er momenteel in de bezoem van Oran je heerst. En nou net daarvoor heeft het sectiebestuur Beenhakker tijde lijk ingehuurd. Als geen ander zou hij de kunst verstaan om anderhal ve maand met vedetten en journa listen op te trekken. Over zijn kwaliteiten als (top)trai- ner wordt heel wat genuanceerder gedacht. Tot in Madrid toe. Welis waar hielp Beenhakker de Konink lijke drie keer aan de Spaanse titel de Europa Cup kon hij Real niet be zorgen. Zou hij dan nu wel in staat zijn Oranje de weg naar de wereldti tel te wijzen? Op basis van het po tentieel aan topspelers dat Neder land te bieden heeft, zou het eigen lijk een schande zijn als de Euro pees kampioen niet doordringt tot de laatste vier. Toch moet het thuis front daar vooralsnog maar niet al te vast op rekenen. PALERMO (ANP) De Italiaanse en Nederlandse politie zijn boos op bondscoach Leo Beenhakker. Een afvaardiging van de politie, die de Nederlandse supporters in toom moet houden, wilde gisteravond het stadion inspecteren. Doel was daarbij om te bekijken waar Nederlandse en Italiaanse po litiemensen het best plaats kunnen tijdens de wedstrijd tegen Égypte. De politie kwam het sta dion niet in. Leo Beenhakker ver bood dat hoogst persoonlijk omdat hij met zijn selectie wilde trainen in een volledig leeg stadion. Ook vei ligheidsfunctionaris De Bakker van de KNVB werd de toegang tot de arenaa ontzegd. Politiewoordvoerder Meilink: "Raar, erg raar zelfs. Dit maakt een vreemde indruk op de Italianen. Wij komen tenslotte om ons werk te doen, om alle risico's met de sup porters uit te sluiten. Dan is het vreemd dat Beenhakker geen enke le medewerking verleent". Op Sicilië is het nog altijd betrek kelijk rustig rond de supporters van het Nederlands elftal. Weliswaar wordt Palermo langzamerhand Oranje-gekleurd, maar tot proble men heeft dat nog niet geleid. In een uitgerekt toernooi als dit WK komt het niet alleen op kwali teit aan, maar spelen andere facto ren een zeker zo belangrijke rol. Niet voor niets hebben de Duitsers met een betrekkelijk zwak team zo wel in 1982 als vier jaar geleden in Mexico de finale gehaald. Op beslis sende momenten waren de spelers stressbestendig genoeg en beschik te de oosterbuur over voldoende mentale veerkracht om het toernooi bijna winnend af te sluiten. Een flin ke dosis geluk hoort daar bij. Daar weet Nederland sinds het EK '88 per slot van rekening alles van. De ploeg van toen en die van nu zou alleen maar beter moeten zijn, want iedereen heeft twee jaar later meer ervaring. Bovendien beschikt Oranje met Gullit, Van Basten en Koeman over spelers die een wed strijd naar hun hand kunnen zetten. Het Nederlands elftal is daarnaast niet afhankelijk van één en dezelfde speelstijl. Het vervelende is alleen dat er onzekerheid in het elftal heerst. Dat maakt de ploeg breek baar. En met Oranje Leo Beenhak ker. Alleen een royale overwinning op Egypte kan het Nederlands elftal weer op het rechte pad brengen. gever zei: "Freek, deze video heb ben we al. Bovendien, voor de grap pen hebben we Van 't Hek inge huurd." Van 't Hek vertelt op Sicilië inder daad de hele dag grappen. Maar hij weigert genoegen te nemen met een 'gewone' tribune-plaats. De NSP verklaart overigens zijn best voor Van 't Hek te hebben gedaan. De weigering van een volwaardige ac creditatie is volgens de vakbond de schuld van de FIFA. Die vindt Van 't Hek nog steeds geen journalist. Algerijnse steun voor Nederland ALGIERS (GPD) - De toch al weinig overtuigende Arabische solidariteit geldt zeker niet bij het voetbal. Want vanavond zal heel Algerije aan de kant van het Nederlands elftal staan, wan neer dat uitkomt tegen Egypte. Zelfs het speciale programma op de Algerijnse televisie, dat in het teken staat van de eerste de mocratische verkiezingen sinds de onafhankelijkheid in 1962, wordt onderbroken door een rechtstreekse uitzending van de voetbalwedstrijd van Neder land tegen Egypte. Dat de Algerijnen weinig moeten hebben van Egyptische elftal, komt omdat het dit team was dat Algerije uitschakelde in de aanloop naar het WK-toer- nooi in Italië. Algerije dacht na een uiterst succesvol optreden in 1982 deze keer opnieuw op het WK aanwezig te kunnen zijn. Alle Algerijnen zijn van me ning dat zij ook nu over het bes te team van Noord-Afrika be schikken, maar dat hard en onsportief spel van de Egypte- naren hen van een WK-plaats heeft beroofd. Het gebiek aan solidariteit met het Egyptische elftal geldt niet voor Cameroun, de tweede representant van het Afrikaanse voetbal op het WK. De wijze waarop Cameroun Argentinië afgelopen vrijdag de les las in de openingswedstrijd van het WK- toernooi, wordt vergeleken met de Algerijnse speelwijze in 1982 en die van Marokko in 1986. Een aantal Algerijnse kranten heeft het daarbij over de 'Afrikaanse tango', die zich zou laten verge lijken met de veel bekendere 'Braziliaanse tango-stijl'. In menig commentaar wordt er ook op gewezen dat de FIFA de conclusies moet trekken uit het steeds betere optreden van Afrikaanse voetbalteams bij in tercontinentale competities. In ieder geval meent de Algerijnse pers dat de FIFA bij het komen de WK-voetbal in de Verenigde Staten meer Afrikaanse landen toe moet laten, dan de twee die nu in Italië vertegenwoordigd zijn. GROEP C GENUA Costa Rica - Schotland 1-0 (0-0). 49. Cayasso 1-0. Scheidsrechter: Lostau (Arg). Toeschouwers: 30.867. Costa Rica: Conejo; Móntero, Flores, Cha- varria en Marchena; Gonzalez, Gomez, Cayasso en Chaves; Ramirez en Jara (86. Medford). Schotland: Leighton; McPherson, Gough (69. McKimmie), McLeish en Malpas; Bett (74. McCoist), McStay, Aitken en McCall; Johnston en Mclnally. Brazilië 1 2 (2-1) Costa Rica 1 2 (1-0) Zweden 1 0 (1-2) Schotland 1 0 (0-1) Programma: 16 juni Turijn: Brazilië - Costa Rica, 16 juni Genua: Zweden - Schotland, 20 juni Turijn: Brazilië - Schotland, 20 juni Genua: Zweden - Costa Rica. GROEP F CAGLIARI Engeland - Ierland 1-1 (1-0). 9. Lineker 1 - 0, 73. Sheedy 1-1. Scheidsrechter: Schmidhuber (BrD). Toeschouwers: 40.000. Gele kaart: 76. McMahon (Eng), Engeland: Shilton; Stevens, Walker, But cher en Pearce; Waddie, Gascoigne, Rob- son en Barnes; Lineker (84. Buil) en Be- ardsley (70. McMahon). Ierland: Bonner; Morris, McCarthy, Moran en Staunton; Houghton, McGrath, Town- send en Sheedy; Aldridge (65. McLoughlin) en Cascarino. Engeland 1 1 (1-1) (0-0) rland Egypte, 16 juni Caglian: Engeland - Neder land, 16 juni Palermo: Ierland - Egypte, 21 juni Cagliari: Engeland - Egypte, 21 juni Pa lermo' Ierland - Nederland. TOPSCORERS 1. Skuhravy (Tsj), Careca (Bra), Matthëus (BrD), Lacatus (Roe) 2 5. Klinsmann (BrD), Bilek (Tsj), Hasek (Tsj), Luhovy (Tsj). Schil- laci (Ita), Omam Biyik (Cam), Redin (Col), Valderrama (Col), Caligiuri (VSt), Vóller (BrD), Brolin (Zwe), Jozic (Joe), Cayasso (Cos), Lineker (Eng), Sheedy (Ier) allen 1. De gele en rode kaarten: ROOD: Kana Biyik (Cam), Massing (Cam. 2x geel), My- nalda (VSt). GEEL: Lacatus (Roe), Sensini (Arg), Kad lec (Tsj), Kubik (Tsj). N'Dip (Cam), M'Bouh (Cam), Herzog (Oos), Tsjidijatoelin (Sov), Meola (VSt), Tnttschuh (VSt), E.ssa Abdul- rahman (VAE), Ibrahim Abdulrahman (VAE), Youssef Mohamed (VAE), Brehme (BrD), Mozer (Bra), Branco (Bra), Dunga (Bra), Joakim Nilsson (Zwe), MacMahon (Eng).

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17