Gedeeltelijk einde aan noodtoestand Pakistan bereid tot overleg met India Buitenlanders ontvluchten stammenoorlog in Liberia Mandela weer aan zet in spel rond sancties De Klerk doet beroep op 'dralend' ANC VRIJDAG 8 JUNI 1990 BUITENLAND PAGINA 7 Van onze correspondent Peter van Nuijsenburg JOHANNESBURG - President Frederik de Klerk heeft besloten de vier jaar oude nood toestand in Zuid-Afrika op te heffen, met uitzondering van de provincie Natal. Daar woedt al jaren een'oorlog tussen aanhangers van het ANC en de Zulubeweging Inkatha. LIMA - Zwaar bewapende militairen voeren pa- guerrilleros, onder wie één van de leiders. Peru maakt trouilles uit in de Peruaanse hoofdstad Lima, nadat de zich op voor de tweede ronde van de .presidentsverkie- guerrilla-organisatie Lichtend Pad een autobom liet zingen, aanstaande zondag, tussen de romanschrijver ontploffen nabij het regeringscentrum in de hoofdstad. Mario Vargas Llosa en de landbouwingenieur Alberto De aanslag was een reactie op de arrestatie van 13 Fujimori. (foto afp) De noodtoestand werd in 1986 inge steld om de opstand in de zwarte woonoorden te onderdrukken en werd sindsdien elk jaar verlengd. De huidige termijn loopt vannacht af. ANC-leider Nelson Mandela heeft het regeringsbesluit verwel komd als 'een overwinning voor ie dereen, blank en zwart', maar be twijfelde of de verlenging van de noodtoestand in Natal enig zin had. "Ik denk niet dat het zal helpen. De noodtoestand is daar elk jaar ver lengd, maar het geweld is niet afge nomen. Het heeft geen enkel doel gediend". Mandela was gisteren in Parijs, de eerste Europese halte op zijn reis langs 13 landen in Europa, Amerika en Afrika. Hij zei dat economische sancties gehandhaafd moeten blij ven totdat er helemaal een einde is gemaakt aan de apartheidswetten. Met name Groot-Brittannië zou als beloning voor het opheffen van de noodtoestand een einde willen ma ken aan de sancties. In zijn toespraak tot het parle ment in Kaapstad zei De Klerk dal "over het algemeen het punt was bereikt dat de 'gewone' wetten af doende zijn om het nu nog voorko mende geweld de kop in te druk ken". De situatie in Natal vereiste echter nog steeds de inzet van de krachtigste middelen, aldus de pre sident. Hij kondigde in dit verband een actieplan aan, dat onder meer voor ziet in de versterking van de politie met 10.000 man en de uitbreiding van de rol van het leger bij het hand haven van de openbare orde, ook el ders in het land. De Klerk ging in zijn rede uitvoe rig in op de de hervormingen die hij tot dusver had doorgevoerd en riep met name het ANC op 'niet langer te dralen' en zijn bijdrage te leveren. Huis YS straft blokkade Litouwen af met export-stop WASHINGTON (AP) - Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 390 tegen 24 stemmen een wetsvoorstel aangenomen dat de export van hoogwaardige technolo gie naar de Sovjetunie aan banden legt totdat dat land de economische blokkade tegen de afvallige repu bliek Litouwen opheft. Als Sovjet president Gorbatsjov zijn dreige ment uitvoert om de emigratie van Sovjet-joden te bemoeilijken uit voert, wacht eenzelfde maatregel. De afgevaardigden gingen ook akkoord met voortzetting van de Amerikaanse deelname aan de CO- COM, het uit de NAVO-lidstaten en Japan bestaande comité dat de ex port van militaire technologie naar Oost-Europa reguleert. Het was voor het eerst dat het Huis van Afgevaardigden bijeen kwam na de ondertekening vorige week van een handelsakkoord tus sen de VS en de Sovjetunie. Het ak koord voorziet in de opheffing van een aantal import-beperkingen waardoor de Sovjetunie makkelij ker naar de VS kan exporteren. Rushdie De Britse minister van buitenland se zaken Douglas Hurd heeft giste ren een Iraanse oproep verworpen om de Britse schrijver Salman Rus hdie wegens zijn boek "De Duivels verzen" te veroordelen. Hurd zei te genover de BBC dat de betrekkin gen alleen kunnen verbeteren als Iran de terdoodveroordeling van Rusdhie intrekt Eén ambassadeur Hongarije laat zich voortaan in de twee Duitslanden door één ambas sadeur vertegenwoordigen. De Hongaarse ambassadeur in Bonn, Istvan Horvath, blijft, de ambassa deur in de DDR, Emoe Lakatos, keert naar Budapest terug. Wapens Saudi-Arabie, het land met Jiet grootste bewapeningsprogramma in het Midden-Oosten, heeft in Was hington een overeenkomst gesloten voor de aankoop van wapens (onder meer anti-rankraketten en gepant serde voertuigen) voor een bedrag van 4 miljard dollar. Het Ameri kaans Congres heeft dertig dagen de tijd om de nieuwe wapenover eenkomst goed te keuren. Zonnestelsel Het Amerikaanse ruimtevaartbu reau NASA heeft woensdag een fo to uitgegeven van het zonnestelsel, waarop zes van de negen planeten staan afgebeeld zoals zij er vanuit de ruimte uitzien. De aarde, gezien van 6 miljard kilometer afstand, is een blauw stipje in een grote zwarte oce aan. De foto is een collage van 64 beelden die in vier uur zijn geno men door de ruimtesonde Voyager "Het is de hoogste tijd dat het ANC nu ondubbelzinnig zegt wat zijn standpunten zijn in kwesties als het geweld en ce economie". Met het althans gedeeltelijk op heffen van de noodtoestand is vol gens de president een belangrijke struikelblokken voor onderhande lingen met het ANC over een nieuw politiek bestel uit de weg geruimd, aldus De Klerk. Maar ANC-leider Walter Sisulu bestreedt dit. Op een persconferentie in Johannesburg zei hij dat het ANC blijft vasthou den aan de volledige opheffing van de noodtoestand. Dat de regering heeft afgezien van volledige beëindiging van de noodtoestand wordt geweten aan het slechte resultaat bij een tussen tijdse verkiezing in Natal, waar de regerende Nationale Partij zich de extreem-rechtse Konservatieve Partij ternauwernood van het lijf wist te houden. Baltische staten: snel praten over onafhankelijkheid MOSKOU (AP) - De leiders van de drie Baltische republieken Estland, Letland en Litouwen hebben bij Sovjet-president Michail Gor batsjov per telegram aangedrongen op onmiddellijke besprekingen over hun streven naar onafhanke lijkheids De Baltische Raad, die deze week voor de tweede keer sinds de herop richting vorige maand bijeenkwam en waarin de republieken samen werken, liet een telegram naar het Kremlin uitgaan waarin Gorbatsjov verzocht wordt de agenda van volle dige onderhandelingen op te stel len. Tijdens een persconferentie na de ondertekening van het telegram onthielden de drie presidenten van de Baltische republieken zich van een uitgesproken oordeel over de invloed die de afgelopen topconfe rentie tussen Gorbatsjov en de Amerikaanse president George Bush zal hebben op de realisering van het onafhankelijkheidsstreven van de Baltische republieken. De Letse president Anatoly Gor- bunov constateerde dat noch Gor batsjov, noch Bush van standpunt is veranderd, waardoor volgens hem de top in Washington niets nieuws heeft opgeleverd voor de Baltische republieken. De Litouw se president Vytautas Landsbergis vond het nog te vroeg voor een oor deel, terwijl zijn Estse ambtgenoot Arnold Ruutel zei dat de top in Was hington wellicht de Sovjet-demo cratie kan versterken. Het harde standpunt dat Gor batsjov inzake de Baltische repu blieken en met name ten opzichte van Litouwen heeft ingenomen, heeft veel kritiek losgemaakt in het westen. Niettemin tekende Bush tijdens de topconferentie met Gor batsjov een handelsovereenkomst die de weg naar handelsvoordelen voor de Sovjetunie kan openen, het amerikaans Congres zou de han delsovereenkomst alleen willen goedkeuren als Gorbatsjov niet lan ger weigert om onderhandelingen te beginnen met Litouwen. Van onze correspondent Peter van Nuijsenburg JOHANNESBURG - Het besluit van de Zuidafrikaanse regering om de vier jaar oude noodtoestand op te heffen, met uitzondering van de provincie Natal, is een symbolisch gebaar met belangrijke praktische gevolgen. Het vermogen van de re gering om effectief op te treden te gen onruststokers van links en rechts wordt er niet door aangetast, en het maakt op de buitenwereld opnieuw een nette indruk. Het is ook een nieuwe zet in het spel rond de sancties, waarin president Fre derik de Klerk en ANC-leider Nelson Mandela elkaar proberen af te troeven. De noodtoestand werd vier jaar geleden ingesteld om de opstand in de zwarte woonoorden de kop in te drukken. Zuid-Afrika stond in brand en de reguliere veiligheids wetten bleken niet voldoende om effectief op te treden. De toenmalige president, P.W. Botha, was gevoelig voor de argu menten van zijn veiligheidsadvi seurs en kondigde in juni 1986 de noodtoestand voor het gehele land af. In september 1985 had hij al de noodtoestand voor de ernstigste - brandhaarden ingesteld, maar de vlammen waren in de loop van het jaar in nagenoeg het hele land opge laaid. Het besluit gaf leger en politie de vrije hand: ze konden doen en laten wat ze wilden en de rechter kon vanaf de zijlijn wel misprijzend toe kijken, maar niet ingrijpen. Vooral tijdens de eerste jaren van de nood- MONROVIA (AP/UPI/Rtr) - In Li beria maken Europeanen en Ameri kanen zich op voor een massale eva cuatie. De Westafrikaanse repu bliek is het toneel is van een bloedi ge strijd tussen het regeringsleger van president Samuel Doe en rebel len onder leiding van Charles Tay lor, een vroegere medewerker van Doe die uit is op het hoofd van de president. Het belangrijkste vliegveld in Li beria is nog steeds in handen van de regering. Het leger heeft een aanval van de opstandelingen heeft afge slagen. Hun opmars naar de hoofd stad Monrovia lijkt echter niet te stuiten. De rebellen hebben de helft van het land onder controle en vrij wel de hele industrie in handen. In de 400.000 inwoners tellende hoofd stad is als gevolg van de strijd voed selschaarste ontstaan. Rebellenleider Taylor, die het land moest ontvluchten na beschul digingen van belastingfraude, zegt dat hij tot doel heeft de president gevangen te nemen en hem te be rechten wegens de misdaden die hij tijdens zijn bewind heeft gepleegd. Doe, een vroegere sergeant, greep in 1980 tijdens een coup de macht in Liberia. De Liberiaanse president heeft zich ingegraven in zijn ambts woning aan de Atlantische oceaan. In een gesprek met een Amerikaan- President De Klerk. toestand traden de veiligheids machten meedogenloos op. De ter reur bleek doeltreffend en de rust in de woonoorden werd hersteld. Nieuwe knauw Voor dit succes moest Pretoria een noge prijs betalen. Zuid-Afrika was in de ogen van de 'internationale ge meenschap' nu definitief een poli tiestaat geworden en de aarzelende hervormingen van de regering Bo tha verloren ook in eigen land elke geloofwaardigheid. Als represaille draaiden de EG. het Britse Gemene best en de VS de sanctieschroeven HAMBURG (DPA) - Wie deze zo mer een vakantie aan zee in Europa wil, moet vooral in het zuiden voor zichtig zijn met de keuze van het strand. Zestien procent van de Spaanse stranden voldoet niet aan de Europese eisen voor volksge zondheid, de algenplaag in Italië is nog niet bestreden, in Spanje drei gen veel stranden met vuil rioolwa ter te worden besmet, in Joegosla vië worden de stranden niet schoongemaakt en in Griekenland kan het baden in de omgeving van grote steden, raffinaderijen en ha vens zelfs "levensgevaarlijk" zijn. Daarentegen is de situatie aan de Noord- en Oostzee verbeterd, zo blijkt na een onderzoek bij ver scheidene milieu-organisaties en of ficiële instanties in Europese lan den. In Spanje zijn 33 stranden geslo ten voor het publiek. Zestien pro cent van de Spaanse stranden be antwoordt volgens een onderzoek van het Spaanse ministerie van se diplomaat zei hij dat de opruk kende rebellen de hoofdstad Mon rovia "over mijn lijk" zullen moeten Het conflict is uitgelopen op een stammenstrijd tussen de Gios en Manos uit het noordoosten, die ach ter Taylor staan, en de Krahn- en Mandigostammen, die Doe steu nen. Aan beide kanten zijn honder den doden gevallen. De Verenigde Staten proberen een bloedbad te vermijden door voor Doe een vrije aftocht te regelen. Een verzoek van Doe om in de strijd in Liberia tus senbeide te komen hebben de VS afgewezen. Washington heeft alle Ameri- WASHINGTON (IPS) - De beschik baarheid en de kwaliteit van de tota le voorraad water op de wereld wor den steeds meer bedreigd. Dat blijkt uit een rapport van het World Resources Institute (WRI) over de situatie van natuurlijke hulpbron nen in de jaren 1990 en 1991. Het WRI stelt dat er op aarde weliswaar genoeg water is, maar dat er bepaalde gebieden zijn die kam pen met chronische tekorten of die Zuideuropese stranden lijden onder vervuiling volksgezondheid niet meer aan de Europese eisen. Sommige kuststro ken in het zuidwesten van Portugal en op Madeira lijden onder de ge volgen-van het ongeluk met een tan ker vorige maand, waarbij olie in zee stroomde. Op de Italiaanse stranden is van de gevreesde algenplaag momen teel weliswaar nog niets te merken, maar dat kan volgens milieu-bewe gingen snel veranderen. Volgens studies drijft er op tien a twintig ki lometer van de Adriatische kust een "algènkleed". Maatregelen om dit tegen te houden, zoals de bouw van een hek in zee, zijn nog niet uitge voerd. kaanse burgers opgeroepen het land te verlaten. Voor de kust van Monrovia liggen vier Amerikaanse oorlogsbodems met 2.000 mariniers aan boord. Ook liggen er Britse schepen voor de Liberiaanse kust. De Amerikaanse regering organi seert speciale vluchten om zaterdag en zondag enkele honderden Ame rikanen te evacueren. West-Duits- land heeft aangekondigd een mili tair transportvliegtuig naar het buurland Sierra Leone te zullen stu ren dat bij een eventuele evacuatie kan worden ingezet. Bij een Duitse mijn in een gebied op 70 kilometer van Monrovia werken ongeveer 100 Westduitsers en 100 andere West europeanen. hun watervoorrraad dusdanig ge bruiken en vervuilen dat de situatie alarmerend mag heten. In grote delen van de wereld is vooral de landbouw, vooral de irri gatie, een grote boosdoener. Nieu we technologie en de vraag naar steeds meer landbouwprodukten hebben geleid tot een enorme stij ging in het gebruik van pesticiden en kunstmest die de kwaliteit van het water aantasten. Ook in Frankrijk trekken milieu activisten aan de bel. De vervuiling van de rivieren is nauwelijk afgeno men, waardoor ook daar een algen plaag in zee dreigt. Volgens het Britse ministerie voor milieuzaken voldoen 76 pro cent van de 440 Britse stranden aan de minimum eisen van 4e EG. De beste stranden treft men aan in het zuiden van het land. Aan de kust van Belgie lopen bad gasten nog steeds het risico met sal monella te worden besmet. Volgens milieu-deskundigen is de kwaliteit van het zeewater slechts aan vier stranden goed: Bredene-Duinpan, De Haan-Vosselslag. Blankenber- ge-Artanhellig en Knokke-Duinber- gen. Aan de Poolse Oostzeekust is aan veel stranden het baden verbo den, vooral in de Bocht van Gdansk. Daarentegen is de kwaliteit van het zeewater aan de Noordeuropese kust, zowel aan de Noordzee als de Oostzee in de Bondsrepubliek, over het algemeen goed. 'Band maffia Sicilië en Medellin-kartel' MIAMI (AP) - Een federale rechtbank in Miami in de Ame rikaanse staat Florida heeft gis teren de 44-jarige John Galatolo schuldig bevonden aan het lei den van een drugbende, die co caine smokkelde van Zuid- Amerika naar het Italiaanse ei land Sicilië. Een woordvoerder van de FBI noemde de zaak van groot belang, omdat het voor het eerst was dat een rechtbank heeft kunnen aantonen dat er banden bestaan tussen de Sicili- aanse maffia en het Colom biaanse Medellin-drugkartel. Galatolo kan tot levenslang wor den veroordeeld. ISLAMABAD (AP/Rtr/UPI) - De Pakistaanse regering is bereid tot overleg om een eind te maken aan de grensconflicten met India. De re gering heeft gisteren overleg tussen de ministers van buitenlandse za ken van beide landen voorgesteld. India legde Pakistan eind vorige maand een plan van zeven punten voor om een einde te maken aan maanden van diplomatieke ruzies en militaire versterkingen langs de onderlinge grens. Het Pakistaanse antwoord werd gisteren aan New Delhi overgebracht, na een bijeen komst van het defensiecomité van het kabinet van premier Benazir Bhutto. India en Pakistan maken elkaar regelmatig het verwijt, etnische en godsdienstige tegenstellingen in el- kaars landen op te stoken. De rege ring in New Delhi zegt dat Pakistan steun verleent aan afscheidingsbe wegingen in de grensgebieden Jam- mu-Kashmir en Punjab, terwijl de regering in Islamabad India verant woordelijk acht voor het etnische geweld in de Pakistaanse provincie Smdh. Sinds het ontstaan van de twee landen, na het vertrek van de Britten uit het gebied in 1947, heb ben India en Pakistan drie oorlogen gevoerd. Beide landen hebben niet alleen botsingen met elkaar, maar ook bin nenlandse problemen. Deze week hebben gemaskerde mannen even buiten Karachi, de hoofdstad van de Pakistaanse provincie Sindh, dertien buspassagiers doodgescho ten en tien anderen verwond. De slachtoffers waren werknemers van een cementfabriek, die op weg wa ren naar hun werk. De eigenaar van de cementfabriek werd twee weken geleden doodgeschoten. Hij was te vens de leider van een oppositiepar tij in de senaat. Het leger heeft in de steden Hy derabad en Karachi de avondklok ingesteld en patrouilleert door de straten. De Mohajirs, islamitische immigranten die in 1947 uit het voormalige Brits-Indie kwamen, voelen zich door de provinciale re- Israël geeft ruim miljoen joden Sovjetunie visum JERUZALEM (Rtr) - Israel heeft ruim 1,1 miljoen joden uit de Sov jetunie een immigratievisum ver strekt. Zij wachten nog op toestem ming van de autoriteiten van de Sovjetunie om het land te mogen verlaten. De Arabische wereld is tegen de immigratie van de Sovjet-joden, omdat wordt gevreesd dat de nieuwkomers worden gevestigd in de door Israël bezette geoieden. waar 1,75 miljoen Palestijnen wo nen. Volgens de Israëlische rege ring vestigt zich slechts een klein deel van de Sovjet-joden in deze ge bieden. Medewerkers van het immigratie bureau in Jeruzalem schatten dat er circa 3,5 miljoen joden in de Sov jetunie leven. Het bureau verstrekt dagelijks zo n 1500 visa. "We wer ken in drie ploegen. 24 uur per dag, om aan de verzoeken te kunnen vol- jioen", aldus het hoofd van het im migratiebureau, Uri Gordon, in een vraaggesprek met de Israëlische ra dio. Volgens Gordon zijn dit jaar al bijna 40.000 joden in Israël gearri veerd en worden voor het eind van 1990 nog 150.000 anderen verwacht. In Israel ontstond vorige week verontrusting toen Sovjet-leider Gorbatsjov dreigde de emigratie van joden uit zijn land te stoppen, tenzij Jeruzalem belooft de Sovjet joden niet in de bezette gebieden te vestigen. gering gediscrimineerd, terwijl de Sindi's van hun kant de MQM be schuldigen erop uit te zijn een eigen provincie te stichten. In India zijn gisteren veertien do den gevallen bij rellen rond de her denking van de bestorming van de Gouden Tempel in de Indiase deel staat Punjab, zes jaar geleden. Milieuheffing op CFK mogelijk Van onze GPD-correspondent BRUSSEL De Europese Com missie in Brussel onderzoekt de mogelijkheid om het gebruik van het drijfgas CFK (in spuitbussen en ijskasten) aan een belasting te on derwerpen. De EG-ministers van milieu hebben gisteren op initiatief van minister Alders verklaard zo'n onderzoek aan te moedigen. In de VS bestaat zo'n heffing al. De EG-ministerraad voor milieu zaken bepaalde gisteren een ge meenschappelijk standpunt voor de onderhandelingen in Londen eind juni over bescherming van de ozonlaag. Het gaat om een vervolg van de wereldconferentie vorig jaar in Montreal. De EG vindt dat de produktie en het gebruik van CFK's tot de helft moeten zijn terugge bracht in 1991-1992, tot 85 procent in 1995-1996 en geheel verboden moeten zijn in 1997 "of uiterlijk in 2000". Eindeloos hebben de ministers in Luxemburg gehakketakt over de laatste termijn. Voor minister Al ders is 1997 best haalbaar. De geïn dustrialiseerde ontwikkelingslan den, India bijvoorbeeld, willen dat de rijke Europese landen bijdragen aan de kosten voor het omschake len van hun industrie. De EG zal zich in Londen bereid verklaren hierop in te gaan. De ministers hebben het Europe se Parlement tot spoed gemaand bij de richtlijn die de uitlaatgassen voor grote auto's beperkt. ADVERTENTIE nog verder aan. De toch al kwakke lende economie kreeg een nieuwe knauw. Toen president De Klerk vrijwel onmiddellijk na zijn aantreden in september verleden jaar zijn reto riek over een 'nieuw Zuid-Afrika' met daden begon te begeleiden, was duidelijk dat de noodtoestand, de erfenis van een in diskrediet ge raakt regime, zou verdwijnen. In zijn historische rede van twee februari kondigde hij niet alleen de vrijlating van Nelson Mandela en de legalisering van het ANC aan; hij zei ook dat de noodtoestand opgehe ven zou worden zodra dat mogelijk was. De binnenlandse situatie zou bij de afweging de doorslag geven, aldus De Klerk. Hij had er toe kun nen voegen dat het internationale klimaat de tweede factor van belang De regering is er nu dus van over tuigd dat de 'normale' veiligheids wetten afdoende zijn om 4e rust in het land te bewaren. Deze wetten geven leger en politie vrijwel de zelfde bevoegdheden als de nood toestand. Het verschil is dat men zich bij wangedrag wel voor de rechter moet verantwoorden. Critici die menen dat de regering deze stap al veel eerder had kunnen zetten, omdat de situatie in het land de afgelopen maanden niet ingrij pend is veranderd, hebben gelijk, maar niet helemaal. Zij houden geen rekening met de 'internationa le factor'. 'Overwinning' Verleden maand bezocht De Klerk negen Europese landen. Op deze reis kon hij de reacties peilen, die zijn hervormingsbeleid in Europa te weeg bracht. Deze waren vrijwel zonder uitzondering positief: er werd zelfs openlijk gesproken over het schrappen van sancties. Op de EG-top in Dublin. 25 juni, zal die mogelijkheid nader bekeken wor den. Het opheffen van de noodtoe stand is een van de belangrijkste voorwaarden van de EG om de sanctiedruk te verlichten. Dat is een reden voor het regeringsbesluit. De tweede is de reis van ANC-lei der Mandela langs dertien landen in Europa, Amerika en Afrika. Mande- la wil dat de sancties gehandhaafd blijven tot de apartheid volledig is ontmanteld. Zijn argument dat er in Zuid-Afrika niets wezenlijks is ver anderd, boet aan overtuigings kracht in nu ook de noodtoestand wordt opgeheven. Hoezeer het ANC hecht aan de be ëindiging van de noodtoestand, mo ge blijken uit het feit dat het een van de struikelblokken was die onder handelingen over een nieuw poli tiek bestel in de weg staan. Mandela zelf begroette de opheffing gisteren in Parijs als een "overwinning van blank en zwart". Maar de strijd om sancties kent nog een ander aspect. De Klerk heeft het schrappen van sancties nodig om de blanke gemeenschap er van te overtuigen dat zijn aanpak vruchten afwerpt. Voor Mandela is het handhaven van sancties juist van belang om zijn achterban te to nen dat hij niet met de pet in de hand met de regering onderhandelt. In dit gevecht om de gunst van de buitenwereld is het opheffen van de noodtoestand De Klerks laatste zet. Het wachten is nu op Mandeia's te genzet. Tot en met zaterdag 16 |uni krijgt u in de Bijenkorf Den Haag op alle al afgeprijsde banken, tafels, kasten en fauteuils (die hier en daar soms iets beschadigd zijn) nog eens 20% extra korting. De voorraden zi|n beperkt. Dus haast u naar de spe ciaal ingerichte voordeelruimte op de 4e etage. ELKE DAG EEN ANDERE BIJENKORF. de Bijenkorf 0 'Wereldwatervoorraad bedreigd'

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7