OH Jonge Stan Laurel leed honger in Rotterdam Brave tienerseks van Kylie Minogue 'Nacht van de Drank' morgen in Amsterdams filmtheater Rialto VRIJDAG 8 JUNI 1990 PAGINA 23 BIOSCOPEN TELEVISIE Honderdste geboortedag van De Dunne morgen gevierd in Tuschinski (OP)NIEUW 'Delinquents' - Luxor. Leiden 'Romuald Juliette' - Greenway, Voorschoten 'Dead poets society' - Greenway, Voor schoten FILMHUIZEN 'The unbearable lightness of being' - Kijkhuis, Leiden (vr. t/m do. 20.30 uur) 'Sex, lies and videotape' - Kijkhuis, Leiden (vr. t/m ma. 20.00 en 22.15 uur) 'Tucker, the man and his dream' - Kijk huis, Leiden (di. t/m do. 20.00 en 22.15 uur) BLIJVERS 'Family business' - Luxor, Leiden 'War of the Roses' - Kathleen Turner en Michael Douglas in gevecht om huis en haard - Greenway, Voorscho ten en Astra, Wassenaar 'Internal affairs' - naaddichte politie film van debutant - Lido. Leiden 'Honey I shrunk the kids' - verklei ningsdrama - Astra, Wassenaar 'She-Devil' - Streep en Barr niet leuk genoeg - Lido, Leiden 'Born on the fourth of July - het levens verhaal van 'Viet-vet' Ron Kovic, ge speeld door Tom Cruise - Euro, Al- phen 'Tango Cash' - raszuivere actiefilm met Sylvester Stallone en Kurt Russell - Lido, Leiden 'Look who's talking' - embryo geeft cy nisch commentaar op gedrag ouders - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Turner Hooch' - politieman heeft hond als beste maatje - Euro, Alphen 'Young Einstein' - komedie over de jeugd van Einstein - Greenway, Voor schoten en Euro, Alphen 'Oliver Co.' - Greenway, Voorscho ten en Euro, Alphen 'De reddertjes' - Lido, Leiden DEN HAAG 'Cyrano de Bergerac' - Asta (463500), 16 jr. 'Tango Cash' - Asta, 16 jr. 'The delinquents' - Asta, al. 'Family Business' - Babyion (471656), al. 'Dead poets society' - Babyion, 12 jr. 'Dreams' - Babylon, al. 'Internal affairs' - Cineac (630637), 12 'Driving Miss Daisy' - Cineac, al. 'Uncle Buck' - Cineac, al. 'Shocker' - Cineac, 16 jr. 'War of the Roses' - Metropole (456756), al. 'Shirley Valentine' - Metropole, al. 'Look who's talking' - Metropole, al. 'The fabulous Baker Boys' - Metropo le, al. 'Stanley Iris' - Metropole, al. 'Johnny handsome' - Odeon (462400), 'She-devil' - Odeon, al. 'Look who's talking' - Odeon. al. 'An innocent man' - Odeon, al. 'Trop belle pour toil' - Studio (656402),, 16 jr. 'Roger me' - Studio, 16 jr. 'White hunter, black heart' - Studio, al. AMSTERDAM 'Dreams' - Alfa (278806), al. 'La maschera' - Alfa, 16 jr. 'Drugstore cowboy' - Alfa, 16 jr. 'Romeo' - Alfa, al. 'Shirley Valentine' - Alfa. 16 jr. 'She-devill' - Alhambra (233192), al. 'Dead poets society' - Alhambra. 12 jr. 'Cyrano de Bergerac' - Bellevue Cine rama, 16 jr. 'The war of the Roses', Cinerama, al. 'Sex, lies and videotape' - Calypso (234876), al. 'Family Business' - Calypso, al. 'Roger me' - Cinecenter (236615), 16 jr. 'Deep Throat' - Cinecenter, 16 jr, 'Trop belle pour toi' - Cinecenter, 16 jr. 'How to make love to a negro without getting tired' - Cinecenter, 16 jr. 'Look who's talking' - Cinema (151243), al. Dead poets society' - Cinema, 12 jr. 'Shocker' - City (234579), 16 jr. 'Uncle Buck' - City, al. 'Tango Cash' - City, 16 jr. 'An innocent man' - City, 12 jr. 'The delinquents' - City, al. 'Lean on me' - City, al. 'Internal affairs' - City. 12 jr. 'Boris Godoenov' - Kriterion (231708) Hoogtepunten van Fellini - Kriterion 'Rebel without a cause' - kriterion 'Krokodillen in Amsterdam' - The Mo vies (245790), al. 'Roger me' - The Movies. 16 jr. 'My left foot' - The Movies, 16 jr. 'Cinema Paradiso' - The Movies, al. 'Sailors don't cry' - The Movies, 16 jr. 'Dilemma' - The Movies. 16 jr. 'White hunter, black heart' - Tuschins ki (262633), al. 'The fabulous Baker boys' - Tuschins ki, al. 'Look who's talking' - Tuschinski, al. 'When Harry met Sally' - Tuschinski, al. 'Driving miss Daisy' - Tuschinski, al. 'Stanley Iris' - Tuschinski, al. 'Johnny handsome' - Tuschinski Cine ac (243639), 12 jr. 'Vincent Theo' - De Uitkijk, 12 jr. 'Ariel' - De Uitkijk (237460), 16 jr. Zaterdag 9 juni. 'Silverado' (21.00 uur, BBC 1). Ameri kaanse western uit 1985 van Lawrence Kasdan, met Kevin Kline en John Cle- ese. Vier vrienden banen zich een weg door schurken en gespuis, teneinde een bestaan in het Wilde Westen op te bouwen. 'Lost honeymoon' (21.00 uur, Super Channel. Amerikaanse komedie uit 1947 van Leigh Jason, met Franchot Tone en Ann Richards. Man verliest geheugen en ontdekt dat hij vader van twee kinderen is. 'The Alamo: 13 days to glory' (22.05 uur, Veronique), Amerikaanse film uit 1987 van Burt Kennedy, met James Arness en Brian Keith. Voor televisie gemaakte remake van de Mexico-wes tern met John Wayne. 'Fog Island' (23.00 uur, Super Chan nel). Amerikaanse griezelfilm uit 1945 van Terry Morse, met Jerome Cowan en George Zucco. Griezelen in een eng huis, waar de mensen elkaar van moord en intrige verdenken. 'The longest yard/The mean ma chine' (01.00 uur, BBC 1). Amerikaan se komedie uit 1974 van Robert Aldrich, met Burt Reynolds en Eddie Albert. Ex-profvoetballer, wegens dronkenschap en autodiefstal veroor deeld, wordt gedwongen aanvoerder te worden van een team collega's. Zij moeten het opnemen tegen het kam pioensteam van de gevangenis-direc- Zondag 10 juni 'Under the volcano' (19.45 uur, BRT 1). Amerikaanse film uit 1984 van John Huston, met Albert Finney en Jacque line Bisset. Geoffrey Firmin, Britse ex- consul, dreigt na het vertrek van zijn vrouw aan drank ten onder te gaan. Wanneer zij onverwacht terugkeert om de relatie te herstellen is het al te laat. 'The turning point' (20.15 uur, BBC 2). Amerikaanse film uit 1977 van Her- bert Ross, met Anne Bancroft en Shir ley MacLaine. Twee vriendinnen, ooit samen aan een balletcarrière begon nen, ontmoeten elkaar na jaren. De een is prima-ballerina, de andere dans lerares en moeder van een dochter die net aan haar eigen ballet-loopbaan is begonnen. 'Tarzan's new adventures' (21.00 uur, Super Channel). Amerikaanse film uit 1935 van Edward Kuil, met Ula Holt en Herman Brix. Een van de vele films over Tarzan, de koning van het oerwoud. 'Les noces de papier' (21.07 uur, Nederland 1). Canadese film uit 1989 van Michel Brault, met Genevieve Bu- jold en Manuel Aranquiz. Advocate laat haar zusje met Chileense vluchte ling trouwen, zodat-ie niet het land wordt uitgezet. Het is toch maar voor even, Koppige inspecteur zorgt dat het wat langer duurt. 'Dekalog 5' (23.10 uur, BBC 2). Pool se film uit 1988 van Krzysztof Kie- slowski, met Miroslaw Baka en Krzys ztof Globisz. Jongeman vermoordt taxi-chauffeur. Hem wacht de strop. 'Dead of night' (01,05 uur, BBC 2). Britse griezelfilm uit 1946 van Basil Dearden, Robert Hamer en Charles Crichton, met Mervyn Jones en Rol and Culver. Vijf griezelverhalen, eindi gend in één surrealistische climax. Maandag II juni 'The music box' (19.00 uur, Ned. 2). Amerikaanse film uit 1932 van James Parrott, met Stan Laurel en Oliver Hardy. De 'dikke en de dunne' krijgen tijdens een pianotransport moeilijkhe den met een politieagent. 'Uit hetzelfde nest' (20.25 uur, BRT 1). Belgische film uit 1952 van Edith Kiel, met Jos Gevers en Charles Jans- sens. Alcoholist wordt dood op straat aangetroffen met identiteitspapieren van noodlijdende zakenman Jef Dyck- man. Laatstgenoemde besluit munt uit de situatie te slaan en met de uitke ring van zijn levensverzekering zijn zaak nieuw leven in te blazen. 'The 39 steps' (23.10 uur, Nederland 1). Britse film uit 1935 van Alfred Hitchcock, met Robert Donat en Ma deleine Carroll. Canadees Hannay biedt hysterische dame helpende hand. Even later is ze dood. Hannay heeft er niets mee te maken, maar be sluit toch te vluchten als blijkt dat de politie hem van de moord verdenkt. Dinsdag 12 juni 'Pardon us' (19.50 uur, BBC 2). Britse film uit 1931 van James Parrot, met Stan Laurel, Oliver Hardy en James Finlayson. Eerste lange film van het komische duo. Leuke parodie op ge- vangerusfilms. Woensdag 13 juni 'Neighbors' (22.00 uur, Veronique). Amerikaanse komedie uit 1986 van John G. Avilsen, met John Belushi, Dan Aykroyd, Kathryn Walker en Ca thy Moriarty. Een brave burger in goe de doen leidt een vreedzaam en keurig geordend leventje. Dat wordt ruw ver stoord door de komst van een vreemd stel buren. Donderdag 14 juni 'Little men' (20.00 uur, Super Chan nel). Amerikaanse film uit 1940 van Norman Z. McLeod, met Kay Francis en George Bancroft. Geschiedenis van opgroeiende jeugd. •Outback bound' (21.07 uur, Ned. 1). Australische film uit 1988 van John Llewellyn Moxey, met Donna Mills en Andrew Clarke. Amerikaanse galerie houdster gaat failliet. Als haar vriendje haar in de steek laat gaat ze naar Australié. Daar gaat ze op zoek naar een oude opaalmijn die haar ooit werd nagelaten door haar vader. 'No small affair' (22.00 uur, Veroni que). Amerikaanse film uit 1984 van Jerry Schatzberg, met Demi Moore en John Cryer. Piepjonge fotograaf raakt verliefd op roek-zangeres. Hij blijkt tot alles in staat haar vriendschap te win- Vrijdag 15 juni •Firebird 2015 A.D.' (22.15 uur, Vero nique). Canadese science fictionfilm uit 1980 van David M. Robertson, met Darren McGavin en Doug McClure. In het jaar 2015 is er een enorm tekort aan benzine. Er is weliswaar een autorij verbod, maar de 'Burners' trekken zich daar niets van aan en gaan ge woon hun eigen weg. Dat maakt ze in de ogen van de politie tot vogelvrijen die ze straffeloos overhoop kunnen schieten. 'The Brink's job' (23.35 uur, Ned. 1) Amerikaanse misdaadfilm uit 1978 van William Fnedkin, met Peter Falk en Warren Oates. Groepje onzorgvul dig samengestelde kruimeldieven wil het onmogelijke: kraak zetten bij Brink's, een bedrijf dat gespeciali seerd is in geldtransport. Iedereen weet dat Brink's te goed beveiligd is, maar 'meesterbrein' Tony Pino heeft een plannetje. 'Obchod na korze' (00.30 uur, BBC 2). Tsjechoslowaakse film uit 1966 van Jan Kadar, met Ida Kaminska en Josef Kroner. Tsjechoslowakije 1942. Een meubelmaker krijgt opdracht een joodse winkel over te nemen. Hoewel hij een relatie opbouwt met de oude ei genaresse en zich van het onrecht be wust is, is er voor hem geen weg terug. 'Return of the seven' (00.45 uur, BBC 1). Amerikaans/Spaanse film van Burt Kennedy, met Yul Brynner en Robert Fuller. Bende overvalt een dorp en verjaagt de mannen. Een van hen is lid van de beroemde 'Magnifi cent Seven', Zijn vrouw vraagt de an dere leden om hulp. Wereldpremières tijdens Van Gogh Filmfestival Van onze correspondent Tjitte de Vries Honderden Nederlandse be wonderaars van het komische duo Stan Laurel en Oliver Har dy vieren morgen de honderd ste geboortedag van de eerste in de stijl van een vooroorlogse bioscoopmiddag in het Amster damse Tuschinski-theater. Stan Laurel werd als Arthur Stanley Jefferson op 16 juni 1890 geboren in het Engelse Ui- verston als zoon van de toneel speler Arthur Jefferson en de actrice Medge Metcalfe. Reijnhoudt is eindredacteur van het Nederlandse clubblad van Lau rel Hardy-fans, 'Blotto'. Nummer 13 van dit tijdschrift, dat enkele da gen geleden van de persen rolde, is vooral voor Rotterdammers die ge ïnteresseerd zijn in de vooroorlogse geschiedenis van hun stad, van bij zonder belang. De geplande Rotterdamse optre dens waren voor Stan de eerste in het buitenland, en hij raakte meteen in de problemen. In een 'groote ko mische Pantomime in 't dolle Hotel' zou Stan op 25 mei 1912 optreden in het Circus-theater, het ijzeren koe pelvormige gebouw voor circus- en variétévoorstellingen dat toen aan het Stationsplein stond. Als '8 Kominks 8' werden zij za terdag 25 mei 1912 in de adverten ties van het Circus-theater aange kondigd, maar volgens latere verha len van Stan Laurel kon hun optre den niet doorgaan omdat het zo hard regende. De regen zou op het golfplaten dak van het Circus-tliea- ter zo'n lawaai hebben gemaakt, dat de voorstellingen moesten worden afgezegd. Het berooide groepje wachtte op geld uit Londen. Hun krediet in hotel Dekkers werd opge zegd en Stan zou toen om de honger van de groep te stillen een brood hebben gepikt bij een bakkerswin kel aan de overkant op de hoek van de Crispijnlaan. Bram Reijnhoudt heeft precies uitgezocht wat er van het verhaal Stan Laurel trad als jonge komiek al in 1912 op in Rot terdam. zij het zonder veel succes. Door omstandighe den moest hij honger lijden en met geleend geld kon hij terugkeren naar Engeland. Een reeks geplande voor stellingen in het Rotterdam se circus-theater ging om on duidelijke redenen niet door. Om de honger te stillen zou Stan toen een brood hebben gepikt bij een bak kerij aan de Crispijnlaan. Al dus de legende. Hilversum mer Bram Reijnhoudt heeft uitgezocht wat er waar is van dit Rotterdamse verhaal. van het gestolen brood waar was. Hij is in Rotterdam het Gemeente archief ingedoken, heeft allerlei ar chiefstukken bestudeerd, onder meer weerrapporten, en is tot de conclusie gekomen dat het om streeks 25 mei 1912 helemaal geen slecht weer was. Aan het regenge- roffel op het dak van het Circus-the ater kan het niet hebben gelegen. Het theater lag echter stil op last van dé bouwpolitie. Er werd druk in verbouwd. Alleen in de weekeinden werden er nog voorstellingen gege ven. Een gedwongen sluiting we gens brandgevaar was zo goed als zeker de oorzaak van het fiasco van de Engelse pantomime-groep. De bedrijfsleiding heeft het regenge- roffel vermoedelijk als smoes ge bruikt tegenover de Engelse komie ken als vèrklaring voor het niet doorgaan van hun optredens. Maar een of twee optredens in het week einde bracht niet genoeg geld in het laatje voor de verblijfskosten gedu rende de rest van de week... Kluchten Stan Laurel trad op in meer dan zes tig korte kluchten, totdat hij in 1925 regisseur en scenarioschrijver werd bij de Hal Roach-studio's. In 1927 speelde hij voor het eerst samen met Oliver Hardy in een korte film- klucht. Zij vormden nog geen vast team, maar het publiek drukte hen meteen als een duo aan het hart. Omringd door een vaste groep van ervaren komediespelers bij de Roach-studio's ontwikkelde het tweetal op basis van vertrouwde va riété-routines een vorm van humor die vooral bekende, huiselijke om standigheden tot mikpunt van spot had. Laurel Hardy traden samen op in meer dan 75 korte kluchten en 27 hoofdfilms waarvan de mislukte Europese produktie 'Atoll K' in 1951 de laatste was. Het kinderlijke karakter van De Dunne met zijn in stinctief gevoel voor gevaren die de wereld van zogenaamd volwasse nen zo bedreigend maken, vormde een vanzelfsprekende aanvulling op dat van De Dikke die met een air van eerbiedwaardigheid de indruk wil vestigen dat geen zee hem te hoog zal gaan als men een beroep op zijn ridderlijke gevoelens zal doen. Waarna alles vanaf het begin spaak loopt, zoals iedereen ziet aankomen behalve de 'volwassenen' die hen in hun film wereldje omringen. De Nederlandse filmcensuur liet vaak laatdunkende opmerkingen horen over het niveau van hun hu mor. In 1933 werd op last van de keuring een alleraardigste operette- hoofdfilm, 'Fra Diavolo' (ook be kend als 'The Devil's Brother' en in ons land uitgebracht als 'Laurel en Hardy als struikrovers') zodanig verknipt dat er van de loop van het verhaal weinig begrijpelijks meer overbleef. Stan Laurel, alias Stanlio verblijft per abuis in de kamer van een knappe jongedame en bemerkt dan door dit toeval de ware bedoe lingen van de gevreesde graaf Dia volo. Het zijn echter de komische hoogstandjes van het tweetal die van deze operette-verfilming nog steeds een plezierig kijkspel ma ken. Het publiek zal er toen niet al te hard over gevallen zijn dat de film keuring de aanwezigheid van een vreemd heerschap in de slaapka mer van een ongehuwde jongeda me niet toelaatbaar achtte voor ver- Stan Laurel, in de film 'Dirty work'. toning in de Nederlandse biosco pen. Een typisch voorbeeld van Stan Laurels humor is het volgende grapje uit de film 'Fra Diavolo" waarin Stanlio door struikrovers wordt gedwongen zijn vriend Ollio terecht te stellen. Vlak voor de exe cutie die natuurlijk mislukt, vraagt Stanlio voor alle zekerheid aan zijn (foto Kippa) vriend wat er na afloop met zijn li chaam moet gebeuren. Wil hij be graven worden? Wil hij niet liever opgezet worden? "Het zou leuk zijn om jou voorgoed in mijn huiskamer te hebben", legt Stanlio uit. Ook dit grapje kwam onder het mes van de Nederlandse filmkeu ring terecht. Spotten met de dood was er toen in ons land niet bij. AMSTERDAM (ANP) - Tijdens het Van Gogh Filmfestival dat van 23 juni tot en met 30 juni in Amster dam wordt gehouden, zal een aantal wereld- of Nederlandse premières van films en documentaires over de schilder worden vertoond. De stich ting Van Gogh 1990 organiseert het festival in samenwerking met het Holland Festival. Een van de films die in wereldpre mière gaat is 'La veillée' van Samy Pavel, een Frans-Belgische produk tie. Het verhaal speelt zich af in 48 uur en toont hoe zijn broer Theo, diens vrouw, moeder en drie zusters in dat tijdsbestek de net overleden Vincent gedenken. Via een buiten staander, de kunstcriticus Albert Aurier, wordt een beeld gegeven van de onderlinge verhoudingen in de familie. Kylie Minogue en Charlie Schlatter in 'The delinquents'. 'The delinquents'; regie: Chris Thomson; hoofdrollen: Ky-lie Minogue, Charlie Schlatter; theater: Luxor, Leiden Kylie Minogue is bekend van televi sie en hitparade. Die bekendheid is voor sommigen aanleiding genoeg om een filmcarrière te lanceren. Op een of andere manier wordt een te levisie- of zangcarrière niet voor vol aangezien. Dat is natuurlijk een misverstand. Als je dat goed kunt, moet je dat goed doen. Nu wordt Kylie in 'The delinquents' gepre senteerd als serieuze dramatische actrice, met andere woorden een toekomstige filmster. Het oordeel daarover moet nog even opgeschort worden, want het materiaal van 'The delinquents' is te mager om ernstig genomen te worden. Een populair boek van Criena Ro han lag aan de basis van deze film. Het verhaal speelt in de jaren vijftig in Australië, een periode waar, als we hun films mogen geloven, maar weinig Australiërs goede herinne ringen aan hebben overgehouden. Kylie speelt Lola Lovell, een schat tige tiener die door haar drankzuch tige moeder onder de duim wordt gehouden. In het slaapstadje waar ze woont, is er maar een persoon die haar gekwelde geest kan begrijpen en dat is de al even schattige tiener Brownie Hansen, gespeeld door Charlie Schlatter, die van zijn stief vader elke dag een pak rammel krijgt. Schlatter is een Amerikaanse acteur die we onder meer kennen uit '18 Again!' en sinds die film heeft hij zijn keuze van rollen niet verbe terd. Al gauw zijn die twee verliefd en worden we getrakteerd op een por tie tienerseks uit de jaren vijftig. Jongelui die deze film gaan zien zijn bij deze gewaarschuwd, probeer dit niet thuis! Kylie is binnen de kortste keren zwanger en dat is voor de twee jongelui het sein om van huis weg te lopen en hun geluk el ders te beproeven. Nog voordat ze van hun nieuwgevonden geluk heb ben kunnen proeven, zijn ze door moeder al ingehaald en wordt Kylie meegenomen naar de grote stad voor een abortus. Charlie gaat van verdriet naar zee. Maar natuurlijk blijven die twee yerliefd en komen ze elkaar in het verdere verloop van het verhaal Weer tegen, om weer even kortston dig gelukkig te zijn. Vergelijkingen met Helena van Sparta/Troje Pa ris en Romeo Julia worden open en bloot gemaakt, maar zijn op zijn zachts gezegd belachelijk. In het eerste geval kwam er een oorlog van en het tweede geval had iets te ma ken met klassestrijd en dubbele zelfmoord. 'The delinquents' kent natuurlijk een goede afloop en on derweg worden weliswaar enkele obstakels voor de gelukkige liefde opgeworpen, maar geen enkele is groot genoeg om onoverwinnelijk te lijken. Een van de meer onbegrijpelijke obstakels is een veroordeling van Kylie en Charlie door de Australi sche rechter, waar vroeger Sovjet- rechtsprekers in specialiseerden. Ik heb geen idee wat ze voor illegaals uitgespookt zouden kunnen heb ben, maar Kylie wordt veroordeeld op een verblijf van een jaar bij een enge pleegmoeder, die verdacht veel op de Engelse koningin lijkt, in een verre stad. Tijdens dat jaar mag Charlie absoluut geen contact met haar zoeken. Als dit soort maatrege len nog bestaan, dan zou de Austra lische regering er goed aan doen het handvest van de Verenigde Naties beter te bestuderen. Nog een raadsel is waarom deze film 'The delinquents' heet. On danks die veroordeling heb ik zel den zo'n braaf koppel als die Kylie en Charlie gezien. Onder de tonen van veel jaren vijftig rock 'n roll rot zooien die Kylie en Charlie maar wat aan, zonder veel aandacht te ge ven voor wat er om hen heen ge beurt in de wereld. De Australische regisseur Chris Thomson, die regel matig werk aflevert voor de Ameri kaanse televisie, heeft daar ook geen aandacht voor, die is allang blij als hij Kylie en Charlie samen in beeld heeft. 'The delinquents' ziet er ook uit als een Amerikaanse tele visiefilm, niet onaardig, maar niet opwindend genoeg om de aandacht vast te houden. Tijd genoeg om on dertussen een goed boek te lezen, Homerus of Shakespeare bijvoor beeld. PIET VAN DE MERWE AMSTERDAM (ANP) - In het Am sterdamse filmtheater Rialto wordt in de nacht van zaterdag op zondag een speciale 'Nacht van de Drank' gehouden. Op het programma staan vijf speelfilms waarin de gevolgen van excessief drankgebruik worden verbeeld. Gematigde alcoholcon sumptie levert immers geen interes sante filmverhalen op, aldus een be kendmaking van het theater. In Rialto I worden achtereenvol gens gedraaid 'Under the vulcano' (regie John Huston, USA), 'Crazy love' (Dominique Deruddere, Bel gië) en 'Tales of ordinary madness' (Marco Ferreri, Italië). In Rialto II zijn vanaf middernacht achtereen volgens 'Een dagje naar het strand' (Theo van Gogh, Nederland) en 'The lonely passion of Judith Hear- ne' (Jack Clayton, Groot-Brittannië) te zien. Het filmprogramma wordt afge wisseld met Postbus 51-spotjes te gen drankmisbruik, drankreclames en interviews. Zo komt onder meer Cas Enklaar praten over zijn hoofd rol in 'Een dagje naar het strand'. Verder kan het publiek voor het eerst kennis maken met de BBC- dramaproduktie 'Van Gogh' van Anna Benson Gyles. De bekende Britse comedyschrijver Patrick Barlow schreef het script voor deze impressionistische film over het le ven van Van Gogh, waarin Toulou se-Lautrec fungeert als verteller. In de Franse animatiefilm 'Ga laxies' van Eric Reynier en Jocelyn .Gomez verandert in grove penseel streken het beeld van het ene schil derij in het andere. Ook de Neder landse animatiefilm 'De slaapka mer' van Maarten Koopman ont breekt niet op het programma. Deze film won onlangs de juryprijs op het Internationale Filmfestival van Cannes. Van de premières onder de docu mentaires is onder meer vermel denswaardig 'Van Gogh; the dDou- ble edged triumph' van de Frans man Abraham Segal. Segal onder zocht het ontstaan van de cultus rond Van Gogh. Hij laat daarover onder meer Karei Appel aan het woord. Japan Voor de Japanse televisie werd 'A man heading for the sun' gemaakt, waarin de acteur Tatsuya Nakadai tijdens zijn bezoek aan de plaatsen waar Van Gogh heeft geleefd meer en meer verandert van acteur en verteller iq de schilder zelf. In het retrospectief is onder meer een vertoning van de (oudste) Van Gogh-film van Alain Resnais uit 1948 opgenomen. Evenals 'De Slaapkamer' van Maarten Koop man kan deze film echter alleen op verzoek op video worden bekeken in Studio Amsterdam aan de Korte Leidsedwarsstraat 12/14. Als feeste lijke afsluiting wordt op 30 juni 's avonds (aanvang 22.45 uur) in de open lucht op het Museumplein in de hoofdstad de film 'Lust for life' van Vincente Minnelli uit 1956 ver toond met Kirk Douglas in de rol van Van Gogh en Anthony Quinn als Gauguin. In totaal zijn 80 film- en videopro- dukties uit 19 landen geprogram meerd, die vanaf 14.30 tot 24.00 uur worden vertoond in het Cinecenter Complex aan de Lijnbaansgracht 236.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23