Rijnsburgse Boys draait ook financieel een topjaar Gouden toekomst voor Capriati Geldrop zal Rijnsburg niet onderschatten Tennisduo weerstaat zelfs krampaanvallen Dubbel niet in de finale (akker op Vrijdag VRIJDAG 8 JUNI 1990 SPORT PAGINA 19 Van onze redacteur Herman Joustra LEIDEN - Rijnsburgse Boys mag dan op zijn laatste benen lopen, de handen gebruikt de club dezer dagen voornamelijk om in de lucht te steken. Twee titels op rij, van de eerste klasse B en het algeheel zaterdagkampioenschap, hebben een bijna euforische stemming teweeg gebracht op sportpark Mid- delmors. Maar niet alleen de sportieve prestaties spreken enorm tot de verbeelding, het financiële gewin blijft daar niet bij achter. Door de serie extra wedstrijden blijven de toeschouwers de toe gangspoorten binnenstromen en weet de penningmeester van de Rijnsburgers zich nu al spekkoper. Ga maar na: de slotfase van de com petitie trok, na een toch al meer dan redelijk seizoen in dat opzicht, de nodige belangstellenden. De duels voor de kampioenscompetitie bete kenden gewoon een leuk extraatje, evenals de wedstrijd tegen het Ne derlands elftal. En nu is daar dan de ontmoeting met de zondagkampioen Geldrop, morgen om 15.00 uur. De laatste krachtmeting van dit seizoen op éi gen bodem en voor het bestuur de slagroom op het toetje. Piet van Eg- mond, de voorzitter van Rijnsburg- sé Boys, kan zich nog eenmaal in de handen wrijven. "Ook nu verwach ten we weer veel toeschouwers. On ze penningmeester zit steeds te la chen. We denken dat er zo tussen de drie - en vierduizend man op af ko men, want er wordt verder niet LEIDEN Geldrop verkeert in zékere zin in dezelfde situatie als Rijnsburgse Boys. Ook de kam pioen bij de zondagamateurs heeft een lang seizoen achter de rug. Geldrop moest eerst in de sterke hoofdklasse C de titel op TSC veroveren om daarna in de nacompetitie met De Treffers en Elinkwijk af te rekenen. Dat lukte de Brabanders met slechts één verliespunt wonderwel, maar net als Rijnsburgse Boys kwam Geldrop niet ongeschonden uit,' het zware seizoen. Het grootste verlies leed de for matie van trainer Henk Rayer in de wedstrijd tegen Longa, toen de 23-jarige amateurinternational Pieter van Leenders zijn enkel brak. Zonder de vertrouwde lin kerspits bleven aan de linkerkant een andere amateurinternational, Andy van Amersfoort, en ex-prof Johan van der Hooft over. Samen met de begaafde technicus Twan Notten, de spelbepaler op het middenveld die morgen zijn 33ste verjaardag viert, zorgt de oud speler van PSV, Helmond Sport en FC Utrecht voor de routine bij Geldrop, dat voor het laaatst in 1987 algeheel kampioen van Ne derland werd. Ervaring genoeg dus bij de mannen uit Geldrop. In de naaste omgeving spelen drie profclubs (Helmond Sport, Eindhoven en PSV), die jaarlijks jeugdig talent van de amateurvereniging weg zuigen. Aan de andere kant on dervindt Geldrop geen concur rentie van andere sterke amateur- clubs in de buurt. Onder de bezie lende leiding van Rayer en elftal- leider Roel Siegers (ex-VW en Roda JC), slagen de Brabanders er steeds weer in een team op de been te brengen dat kampioens kansen heeft. Alleen vorig jaar eindigde Geldrop kleurloos in de midden moot van de hoofdklasse. "Zo'n seizoen willen we nooit meer meemaken", zegt sëcretaris Joop van den Akker. "We hebben Rayer destijds aangetrokken om dat hij andere clubs, onder andere Venray, kampioen had gemaakt. Bij ons begon hij in 1987 ook goed. En na die zeperd van vorig jaar hebben we dit seizoen behal ve de zondagtitel ook al de dis trictsbeker gewonnen". Voor de confrontatie met Rijns burgse Boys bestaat een lichte huiver in Geldrop, dat het zater dagvoetbal slechts zijdelings kent. "We zullen Rijnsburg zeker niet onderschatten", zegt trainer Rayer, die het na vier seizoenen bij Geldrop voor gezien houdt. "Mijn collega Kurver mag dan roepen dat Rijnsburgse Boys is opgebrand, maar een ploeg die gelijk speelt tegen het Neder lands elftal, heeft in elk geval wat in huis. Tegen NSW vond ik Rijnsburg inderdaad niet zo sterk, maar het sloot die wedstrijd toch winnend af. Voor eigen pu bliek zullen ze zeker niet minder voor de dag komen". meer gevoetbald en de wedstrijd is verzet naar drie uur. In verband met de eerste wedstrijd van de WK. Ook Geldrop is daarmee akkoord ge gaan. De uitwedstrijd, volgende week zaterdag, begint trouwens ook al vroeger. Om half drie". Rijnsburgse Boys valt in elk geval flink met zijn neus in de boter. "Bij het Nederlands elftal waren er vijf duizend mensen. De prijzen van de kaartjes hadden we bovendien ver hoogd. Je lijkt een hoop geld te van gen, de bruto recette bedroeg 62.000 gulden. Maar daar gaat echt nog wel het een en ander vanaf. We waren vooraf overeengekomen dat we de halve recette mochten houden, na aftrek van de onkosten. Nou, het veld was dermate slecht dat we er niet op durfden spelen. Dat hebben we voor vijftienduizend gulden la ten opknappen. We hebben vijfhon derd vierkante meter gras vervan gen. Daar zijn twintig man twee da gen lang aan bezig geweest". Het halen van Oranje kostte ver der, zonder de drie van Milaan, ook nog eens vijftienduizend gulden. Dan blijft er dus niet zo gek veel over. Van Egmond: "Dat valt wel mee. Vergeet ook de kantine-omzet niet. Met alles eraf denk ik dat er voor ons als vereniging ruim vijf tienduizend gulden over is gescho ten". En dan de wedstrijden tegen NS- W en ACV, met respectievelijk drie- en tweeduizend toeschouwers. Van Egmond: "Dat lijkt fraaier dan het is. We hebben ongeveer duizend leden. Van hen komen er zo'n acht honderd bij de thuiswedstrijden. Dan heb je altijd nog een man of tweehonderd die de controle omzei len. Dat zijn bij elkaar toch weer dui zend toeschouwers die niet betalen. Tcoh hebben we al met al, ook weer mede dank zij de kantine-omzet, elf duizend gulden aan beide wedstrij den overgehouden". Tel uit je winst. Financieel kan het seizoen niet meer kapot. "Het zijn gouden tijden, dat is waar. Maar de penningmeester zit echt om dat geld te zweten". Zo vielen de vang- hekken achter de doelen begin dit jaar ten prooi aan de zware storm. "Die dingen zijn eigendom van de gemeente Rijnsbürg. Het onder houd is echter voor onze rekening. Hoe dan ook, er moesten twee nieu- LEIDEN - Het duo Ilja van Santen en Rico Jong-A-Tai heeft tijdens het tennistoernooi van De Merenwijk opnieuw van zich doen spreken. Ondanks hevige kramp verschijnse len bij Jong-A-Tai werden Sietske Huiskamp en Jan van Duyn gisteren toch bedwongen. Piet van Egmond: "Het zijn gouden tijden, dat i. meester zit echt om dat geld te zweten". Het Merenwijkkoppel van Santen- /Jong-A-Tai heeft het eigen toernooi uitgekozen om zich nadrukkelijk in de kijker te spelen. Eerder deze week schakelden zij verrassend het als derde geplaatste paar Fleur Meyer/Ron Engel uit. Ditmaal wer den Huiskamp/van Duyn het slachtoffer van hun dadendrang. Lang zag het daar niet r\aar uit, want de eerste set ging via de tie break naar de tegenstanders. De door Jong-A-Tai bedachte nieuwe tactiek begon echter langzaamaan te werken. Huiskamp bleef achterin spelen, zodat het net vrij was voor de Merenwijkers en tevens bleken hoge spinballen uiterst effectief. De tweede spelreeks werd gewonnen met 6-4, waarna van Santen/Jong-A- Tai doorliepen naar een 4-1 voor sprong. Op dat moment kreeg Jong-A-Tai zijn eerste krampverschijnselen. Dit vormde nog geen serieus pro bleem, want het werd zelfs 5-1. In de daaropvolgende game ging Jong-A- Tai echter tegen de vlakte. Nadat de partij ruim een kwartier onderbro ken was, kwamen Huiskamp/van Duyn terug tot 5-3. Sterk ingrijpen aan het net van Van Santen bracht de Merenwijkers toch de zege en een plaats in de halve finale. we hekken komen. Kosten: 36.000 gulden. Daarvan betalen wij de helft". Goed, er waren wat kosten, maar toch vloeide er genoeg geld in de clubkas om iets extra's te kunnen doen. "Er moet ook nog een nieuw dak op de kantine komen. Het oude ligt er al vijftien jaar. Het lekt soms. Verder willen we de be stuurskamer uitbreiden. De toilet groepen zijn verouderd en zijn dus aan vervanging toe. De verlichting op de parkeerplaats heeft het nodi ge gekost. Zo is er altijd wel wat. Het geld komt binnen en het gaat op". Van Egmond, om het financiële verhaaltje rond te maken. "Ik denk dat we dit seizoen tussen de tachtig en honderdduizend gulden hebben uitgegeven aan extra dingen. Pre cies wat we konden uitgeven. We hebben dat ook kunnen doen, het volgende seizoen beginnen we dus met een schone lei". Een topseizoen dus voor de Rijns- burgers, sportief en financieel. Van Egmond: "Precies, maar het duurt wel lang. Ook voor het bestuur. Van mij mag het volgende week afgelo pen zijn. Denk maar niet dat ik naar alle wedstrijden van de WK ga kij ken. Ik wil wel eens wat anders dan voetbal". In het mannendubbel Cl i den Martij n Aartman en Rob Broek hof binnen een mum van tijd de eer ste set zonder gameverlies. De als vierde geplaatste Unicummers Mar- tijn Royen en Har Meyer grepen vervolgens de tweede spelreeks met 6-2, waarna de beslissing uitein delijk in de tiebreak van de laatste set moest vallen. Daarin kwamen Aartman en Broekhof op een voor sprong van 5-4 met eigen service, maar enkele scherpe forehands van Meyer en een ace van Royen voor kwamen een nieuwe verrassing in dit onderdeel. De Bollenparkspelers Ed Kraska en Ton Berends bewezen dat veel trainen lonend kan zijn. Het in het mannendubbel C2 voor dertigplus sers als tweede getipte koppel Gert- Jan Onvlee/John Manuputty moest met 6-4 en 6-2 zijn meerdere erken nen in de Noordwijkers. In hetzelfde onderdeel by de vrouwen maakten Dineke van der Plas en Pat Heiligers korte metten met Thera du Croix en Wilma Beyen: 6-3,6-2. De nummers twee van het ge- mengddubbel Dl, Jolanda van Dijk en Roland Sweers, moesten tot het uiterste gaan om Karin en Martijn van der Berg van zich af te schud den. Via 7-5,4-6 en 6-4 werd de jeug dige combinatie van de organise rende vereniging uit' het toernooi MARTIN HOEKSTRA Ruud Hesp blijft SITTARD (ANP) - Doelman Ruud Hesp heeft zijn contract bij Fortuna Sittard met drie jaar verlengd. De 24-jarige Hesp, enkele maanden ge leden door zijn collega-voetballers uitgeroepen tot beste doelman van het jaar, stond in de belangstelling van andere clubs. PSV en Feye- noord wilden de talentvolle doel man inlijven, maar Hesp, die niet op de reservebank terecht wilde ko men, achtte het verstandiger om bij subtopper Fortuna te blijven. Verdediger Henk Duut en talent Etienne Barmentloo tekenden voor twee jaar bij. W aterpolotoernooi LEIDEN - De ZIJL/LGB organi seert morgen het jaarlijkse André de Haas-jeugdtoernooi. De deelne mende jeugdploegen onder de 21 jaar zijn: HZC/De Robben, LZ '86, HZ/Zian, Brandenburg, het Neder lands team onder de 21 en De Zijl- /LGB. Plaats van handeling is het zwembad De Zijl. De aanvang van het toernooi is om 17.00 uur. De ploegen spelen een halve competi tie. Leython na protest alsnog gepromoveerd strafSchoPPentoemooi -®" T TTTTvTAT T-\„ f.1 U«+ LEIDEN - De volleyballers van Leython zijn alsnog gepromoveerd naar de eerste divisie. Dat is het resultaat van een protest dat de Leiderdorpse club had aangetekend bij de NeVoBo na beëindiging van de promotiedegrada tiewedstrijden. Leython meende dat de bond de bestaande regels foutief had geïtérpreteerd. Aanvankelijk had de NeVoBo Ac- tivia aangewezen als winnaar op grond van het 'setgemiddelde'. De club sloot de extra competitie af met evenveel punten als Leython en de setcijfers 4-3. De Leiderdorpers hadden 5 sets voor en 4 tegen. Volgens Leython ging het echter om het verschil in sets voor en tegen. Zou ook dat gelijk zijn dan zouden de gescoorde punten de door slag moeten geven. Die waren duidelijk in hun voordeel. De NeVoBo heeft de club alsnog gelijk gegeven. Overigens promoveren ook Activia en de andere deelnemer aan de nacompetitie, Sint Antonius, naar de eerste divisie. De reden daarvan is dat een aantal clubs zich heeft teruggetrokken voor komend LEIDEN - De finale van het straf- schoppentoernooi loopt als een ro de draad door het programma dat w Leiden morgén afwerkt. Het toernooi voor F-junioren begint om 9.30 uur en eindigt omstreeks 13.30 uur met de prijsuiteiking. Rond het strafschoppentoernooi worden tal van andere activiteiten (vier-tegen- vier, taekwondo-demonstratie, mu ziek) georganiseerd. KNVB AMATEURS ALGEMEEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDER LAND Rijnsburgse Boys - Geldrop (zaterdag 15.00 uur) 'Als ze maar niet verliefd wordt op een batterij ongeil' HOOFDKLASSE: Sparta - Spartaan, Quick - Nep- turtus, Pirates - HCAW, PSV - Kinheim, Nicols ADO; zondag returns TWEEDE KLASSE: Alphians - Terrasvogels. Wassenaar NDC; zondag returns HOOFDKLASSE: Bloemendaal Schiedam - Sparta, DSC - HHC, HCAW - Terras vogels, Twins - Onze Gezellen PARIJS (GPD) - Als het tennissterretje Jennifer Capriati buiten gaat spelen willen de meeste vrouwen het liefst zo snel mogelijk naar binnen. Het is niet leuk om op de tennis baan voor duizenden toeschouwers door een meisje van 14 jaar afgedroogd te worden. Zeker niet als er ook nog eens miljoenen pottekijkers op de tribune en voor de tv zitten. Het waren niet de minsten die de af- les die gisteren in twee sets (6-2,6-2) gelopen maanden een standje kre- duidelijk won. gen van dit wonderbaarlijke kind. Op weg naar de laatste vier had Steffi 'Graf heeft haar nog niet ont- Capriati onder andere de geplaatste moet, maar zal er vroeg of laat ook moeten geloven. Daarvan is iedereen overtuigd, De Westduitse eelsters Laura Gildemeister anuela Maleeva verslagen. Ze sloeg op Roland Garros 150.000 gul- één van het den bij elkaar. Ze stond bijna vrouwentennis wordt als onaantast- uur op het gravel. Dat is dus baar beschouwd. Maar Jennifer uurloon van 25.000 gulden. De kin- Capriati zal binnen niet al te lange derarbeid, waarbij de arbeidsin- s Wijde Aa-loop Woubrugge clubhuis voet balvereniging Woubrugge 3/ 71 11,5/ 21,1 km 13.00 uur 01729-8457 Zondag Zesde Estec triathlon Bollenbad 8.00 uur 25,-/ 27,50 Peter Mol wint Ronde van Axel LEIDEN - Peter Mol, lid van de wie lervereniging Swift/Casba heeft op indrukwekkende wijze de Ronde van Axel op zijn naam geschreven. Mol maakte deel uit van een kop groep van zes renners die al vroeg in de koers ontsnapt waren. In de slotkilometers demarreerde Mol en liet de Zeeuws Vlaamse currentie met lege handen achter. Jaco Schroevers en Karei van Goe- them werden tweede en derde. Ro bin van Kessel uit Ter Aar ging ook met de bloemen naar huis. In Hon- selersdijk was hij de beste bij de ju- tijd aan haar stoelpoten gaan zagen. Meisje Capriati begon enkele maanden geleden op 13-jarige leef tijd aan haar profcarrière. Graf was er ook vroeg bij, maar niet zo impo nerend als deze juffrouw. Zonder blikken of blozen sloeg ze de afgelo pen maanden gevestigde namen uit sterk bezette toernooien. Helena Sukova, Natalia Zvereva - en Arantxa Sanchez, vorig jaar i spectie een oogje dichtknijpt, levert een aardige cent op. Er zijn leeftijd genootjes die deze zomer slechter worden betaald voor hun vakantie baantjes. Circus Maar het prijzengeld is nu al 'pea nuts' voor Capriati, bij wijze van spreken dan. Begin dit jaar sloot ze immers al een behoorlijk sponsor- res van Roland Garros. Ze bereikte contract af. Ze kan de komende vijf twee keer eeftfinale. Winnen kon 2 die niet, omdat eerst Gabriela Saba- tini en daarna Martina Navratilova te sterk was. Ontzag Maar de dames zijn gewaarschuwd. Vol ontzag spraken de speelsters die haar reeds troffen over de gaven van de debutante uit Florida. Ze zou binnen een jaar in staat zijn om Stef fi Graf te onttronen. En Amerika zou een nieuwe Chris Evert hebben. Volgens 'Chrissy' zelf zijn alle loftuitingen niet overdreven. „Ik jaar al op tien miljoen gulden reke nen. Daar zal nog wel het een en an der bovenop komen. Want als 'Cir cus Capriati' op deze manier verder de wereld overtrekt, liggen er nog vele miljoenen in het verschiet. Ook voor haar vader Stefano, die na Jim my Evert de coaching op zich nam. De in Italië geboren ex-voetballer en voormalige handelaar in onroe rend goed bewijst dat niet alleen Nick Bollettieri kampioenen kan maken in Amerika. 'Sparky' zoals haar bijnaam luidt, zal na de snelle en succesvolle lan- denk alleen dat het nog anderhalf cering nog wel een moeilijke tijd tot twee jaar duurt voordat nummer één is", zegt de ex-tennis ster, die zelf jarenlang de mondiale ranglijst aanvoerde. Ze kan het weten. Toen Jennifer krijgen. Maar het lieve kind met de wipneus, de paardestaart en de ont wapenende glimlach zal de wereld top heus wel halen. Ze nadert nu overigens al de top tien. Denise en Stefano Capriati wa ken nauwkeurig voor een terugval van hun dochter. Al zijn sommige dingen nooit in de hand te houden. „De mogelijkheid bestaat dat ze spontaan verliefd wordt op een baï ïenjongen", schreef een Amerikaan se journalist onlangs. Het zijn per slot van rekening haar leeftijdgeno ten. Er zijn ergere dingen, maar de ster in wording moet natuurlijk zo weinig mogelijk afleiding hebben. Fysiek zal ze misschien niet zo snel in de problemen komen. Ze oogt ondanks haar jeugdige leeftijd nu al als een volgroeide speelster. Niemand geeft haar veertien jaar. Ze is 1 meter 68 en haar lichaams bouw is die van een stevige tante. Schoenmaatje 42, wat dat betreft kan ze al met Steffi Graf concurre ren. Kracht 'en vechtlust zijn haar voornaamste wapens. Als ze met haar gespierde armen begint te zwaaien vanaf de baseline is het aan de andere kant van het net vaak snel gebeurd. Het is één brok energie ge koppeld aan een zwepende fore hand en een dubbelhandige back hand. Ook het onontbeerlijke ge kreun is er. Alleen klinkt het wat mannelijker dan bij bijvoorbeeld Monicai Seles, de piepende muis% Hobbel Toch brulde de Joegoslavische gis teren op Roland Garros het hardst. Seles verkeert in grote vorm en de nummer twee van de wereld is nu nog een niet te nemen hobbel 'voor Capriati. Het niet veel oudere colle gaatje van Jennifer -16 jaar - maakte de partij snel uit en gaf de Ameri kaanse weinig kans. Seles komt in de finale tegen Graf te staan. De Westduitse (ze won in de halve fina le van Jana Novotna) kan dan re vanche nemen voor de nederlaag Jennifer Capriati. (fotoEPA) twee weken geleden in de finale van de Open Duitse. Capriati was niet teleurgesteld over haar uitschakeling. Wel over de manier waarop. „Het is mooi ge weest. De halve finale halen is toch een goede prestatie. Maar ik had verwacht dat ik tegen Monica meer tegenstand kon bieden. Dat is me tegengevallen". Jennifer Capriati's tijd komt nog wel. ROB VAN DER ZANDEN vijfjaar was, leerde Chris Evert haar PARIJS (GPD) - Het laatste restje Nederland is gisteren verwijderd van Roland Garros. Maar pas nadat het talentje. Het contact tussen de Mark Koevermans en Paul Haar- De Delftse amateurwielrenner Tim Steyger is door de KNWU voor drie maanden geschorst. Steyger was tijdens de Internationale Wie- leravondzesdaagse hoofdpersoon in een massale vechtpartij, waarbij ook de ploegleiders Barend Huve- neers en Hans Jansen betrokken waren. Van de laatste twee werd door de wielerbond tot het eind van dit seizoen hun ploegleiderslicentie ingetrokken". {-vedette en de vedette in spé is al tijd erg nauw geweest. Volgens de Amerikanen is het ook een tweede Evert. „Jennifer is een beetje mijn jongere zusje", heeft de drievoudige werkstelligde, winnares van Wimbledon al eens la ten weten. In Parijs - waar ze vorig jaar junio renkampioen werd - speelt het won derkind nu haar eerste Grand Slam- toërnooi. Waar ze komt breekt ze re cords. Vooral wat betreft haar leef tijd. Nog nooit was zo'n pubertje zo ver gekomen in zo'n groot toernooi. Pas in de halve finale werd ze een halt toegeroepen. Door Monica Se- huis voor een primeur hadden ge zorgd. Het duo haalde in de man nendubbel de halve finale. Iets wat nog geen enkel nationaal koppel be- De nummers één (Haarhuis) en twee (Kpevermans) van Nederland werden gisteren uit de finale gehou den door het geroutineerde tweetal Sergio Casal en Emilio Sanchez: 7- 6, 6-4. Op het centre-court namen de Hollanders waardig afscheid tegen de Spanjaarden. Een aantal fouten op rij aan het net van Haarhuis werd het koppel fataal. „Maar we hebben toch goed gespeeld in het dubbel- toernooi. Mark en ik vormen een goed team en kunnen veel van el kaar hebben. Dat maakt ons sterk", aldus Haarhuis. Koevermans: „Om elkaar te stimuleren en een band te scheppen is het handiger om met een landgenoot te spelen". De succesvolle dubbelaars wer den begin dit jaar nog aan de kant gehouden door bondscoach Stanley Franker in de interland tegen West- duitsland. „Dat is achteraf geklets", vond Haarhuis. „In Bremen hebben we het toen niet afgedwongen tij dens de trainingen. Straks tegen Ca nada (september, red.) moeten we eens kijken wie er gaan dubbelen. We kunnen allebei met Schapers spelen. Nijssen is weer onbekender voor ons in de dubbel". Koevermans en Haarhuis pakten ieder nog 40.000 gulden mee. Toch was Haarhuis niet blij met het feit dat hij zo lang in Parijs moest blij ven. Volgende week maakt hij zijn debuut op het gras van Rosmalen. „Ik heb begrepen datje twee weken moet wennen aan dat spul. Dat lukt me niet meer". DE ZEGEN Wat, de andere wang toekeren. Hele legers werden door de katho lieke kerkvaderen gezegend. Maar dat was vroeger. Maar wel heel erg. Mannen, jonge ventjes nog, gingen elkaar dé darmen uit het lijf schieten, de ogen uitsteken, met prikkeldraad bewerken en kregen in het kader daarvan vooraf de pauselijke zegen. Ver schrikkelijk toch. En wat fijn dat deze praktijken verleden tijd zijn. Dat heden ten dagen de paus de Heilige Schrift weer naar de letter toepast en het gewijde water niet meer vermorst aan zaken, waar van tevoren vast staat dat ze niet in het kader van de naastenliefde zullen worden uitgevoerd. Daarom heb ik sinds vorige week donderdag plots heel goede hoop op een fantastisch wereldka- pioenschap voetbal. Want die dag gaf de Heilige Vader zijn zegen aan het nieuwe stadion in Rome en aan al het voetbal dat de ko mende weken gespeeld gaat wor den. Dat wil wat zeggen. Dat doet zo'n paus niet zomaar. Hij heeft natuurlijk wel eerst zijn kardina len en andere raadgevers geraad pleegd en gezegd: "Luister eens, wat wordt dat met dat voetbal. Zal het er een beetje christelijk aan toe gaan. Want we dragen al zoveel schande van het verleden met ons mee. Heeft die Hollandse Generaal niet eens gezegd, dat voetbal oorlog is? Hoe waar is dat? Moeten we die elftallen niet als kleine gevechtseenheden be schouwen? Zoja, dan wordt er niets gezegend". Dat zei de plaatsbekleder van God op aarde. Maar zijn voorzeg gers hebben al zijn pauselijke angsten weg kunnen nemen. "We hebben gesproken met de voorzit ter van de FIFA, Joao Havélange, zelf een gelovig man", zeiden ze. "En hij heeft ons ervan overtuigd dat het een vreedzaam liefdevol voetbalfeest zal worden. Gaat u ervanuit dat de spelers zich op het veld aan de Tien Geboden zullen houden. En bovendien: de op brengst van het WK is bestemd voor de armen. Nadat eerst ons een deel geschonken is natuurljk". De paus hoorde het relaas in stemmend aan en zo kon het ko men dat wij hem vorige week in zijn pausmobiel al zegenend door het stadion zagen schrijden waar straks de finale van het WK ver speeld gaat worden. Wat een heerlijk vooruitzicht dat vanaf vandaag al die voet ballers niet alleen de spelregels maar ook de Tien Geboden in acht gaan nemen. 1. Er gaan in Italië dus geen af goden vereerd worden. Gelukkig geen bijzondere aandacht voor de Gullits, Maradona's en Van Bas- tens. 2. De naam van de Heer gaat met eerbied gebruikt worden. Fijn, geen kafferende spelers meer. 3. De dag des Heren wordt ge heiligd. Voor de finale op zondag is dispensatie verleend op voor waarde dat dan die ochtend de Hoogmis wordt bijgewoond. 4. De vaders en moeders zullen geëerd worden. Dat is mooi mee genomen voor Marco. 5. Er zal niet gedood worden. Persoonlijk heb ik bij dit punt nog de meeste twijfel. Maar laten we er het beste van hopen. 6. Geen van de spelers zal on kuisheid doen. Prachtig. Van ma- tennaaierij zal eindelijk een keer geen sprake zijn. 7. Er zal niet gestolen worden. Geen metertje. Niet bij vrije trap pen, niet bij inworpen. 8. De ene speler zal niet vals ge tuigen tegen de ander. Niks pren ten aanpraten. De mannen voe gen elkaar in het veld alleen lieve dingen toe. "Goh, wat jammer nou, dat je die bal er net naast schoot. Volgende keer beter, joh". 9. Jeetje, met dit gebod zit ik een beetje. Onze jongens van stavast mogen zelfs geen onkuisheid bege ren. Zolang de t.v.-camera het maar niet noteert, zou ik willen versoepelen. 10. Ten slotte gaat geen van de spelers iets begeren, wat hem niet toebehoort. "Nee scheids, dit is ab soluut geen penalty. Toe geef hem. niet. Hij komt ons niet toe". Aan al deze ge- en verboden gaat men zich houden. Vier weken lang. Ik twijfel daar in het geheel niet aan. Waarom zou ik. Dacht u dat de paus anders zijn zegen ge geven had? Als Van Basten straks van Kohier een schop voor het ene been krijgt, zal hij hem ook het an dere been toekeren.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19