Licht op groen voor verbouwing raadhuis 'Gasaansluitingen haalbaar in Warmondse Lage Land' Kunst-regenboog verdeelt Zoeterwoudse buurt Schorsingsverzoek Zoeterwoudenaren afgewezen LANDING IN OUDE RIJN Sporthalwerkgroep Warmond opgeheven Raadsleden uiten kritiek op organisatie omstreden beeldententoonstelling DEN HAAG/ZOETERWOUDE- De gemeente Zoeterwoude kan beginnen met de ver bouwing van het raadhuis. Het verzoek van omwonenden om de bouwvergunning te schorsen is vandaag door de Raad van State afgewezen. Over twee weken wordt de voorge vel van het raadhuis gesloopt en op 9 juli gaan de palen de grond in voor de nieuwe voor- kant van het gebouw. "Voor de bouwvak moeten alle palen in de'grond zitten", aldus ge meentesecretaris L. Kruithof. VRIJDAG 8 JUNI 1990 De buurtbewoners vinden dat de nieuwbouw het dorpsbeeld dras tisch zal verpesten. Vooral de ge plande 'kolossale voorgevel' staat hun mening op gespannen buurtseweg in omvang zijn toege- voet met de welstandseisen gemeente. Na sloop zal het gemeentehui Volgens omwonenden i verbouwing draagt zich dat niet met de doelstel- de Noord- ling van het gemeentebestuur om het landschappelijke karakter van het dorp te beschermen. Buurtbewoner F. de Graaff klaag de gisteren, tijdens de behandeling van het schorsingsverzoek, dat de bezwaren tegen de verbouwing niet serieus zijn genomen door de leden van de raadscommissie voor ruim telijke ordening. De raadsleden zouden de indruk hebben gewekt j WARMOND - De Warmondse sporthalwerkgroep wordt definitief opgehe- d.at het indienen van protesten geen ven. De gemeenteraad ging daarmee gisteravond akkoord. Het college wil zin had omdat alles al jn kannen en I het Warmondse accommodatieprobleem nu zelf oplossen. De gemeentelij- ke werkgroep bestond onder anderen uit raadsleden en de voorzitter van i voetbalvereniging Warmunda, J.G. de Winter. Wegens meningsverschillen stapte de voorzitter al eerder op. De werk groep moestede mogelijkheden van een hal op het sportpark Overbos Zorgvuldig Wethouder A. Ringersma wierp te gen dat er juist een zeer zorgvuldige derzoeken. Omdat er onder de plaatselijke bevolking te veel weerstanden procedure is geweest. De gemeente- i tegen deze locatie, heeft de werkgroep de opdracht teruggegegeven, Burgemeester mevrouw G.W. van der Wel zei dat iedereen water in de nodig wijn moet doen en dat de partijen elkaar de fouten niet langer moeten aan- strijd wrijven. Raadslid D. Duynhoven (Progressief Warmond) vroeg of het col- mingLr-0 lege de knelpuntennota wil actualiseren, omdat instellingen nieuwe huis- houden. Het vestingswensen op tafel hebben gelegd, De burgemeester vindt dat deze zaak later aan de orde kan komen. Het procedure voert, raad heeft de besluitvorming, die as omdat de verbouwing in met het geldende bestem- ngsplan, geheel in eigen hand ge- gebruikelijk dat het college van B en W een dergelijke college wil eerst bepalen wat de nieuwe onderkomens van culturele) sportieve instellingen mogen kosten. Ook moet duidelijk zijn waar kan bréiding worden gebouwd: "Binnen die aangegeven marges volgt dan het overleg dringend met de organisaties". In september moet het college knopen doorhakken ruimtegebrek. Dat het pand de en wordt er een nieuwe werkgroep ingesteld die mag voortborduren op de geving zal domineren is eigen .vaarden van het college. Ringersma benadrukte dat de uit ban het gemeentehuis noodzakelijk is door LEIDERDORP - Een 26-jarige man uit Delft is gisteren met zijn auto in de Oude Rijn beland na een aanrijding in Leiderdorp. Ongedeerd en op eigen kracht klom de Delftenaar na de aan rijding weer uit de auto. Ook de andere automobilist, een 26-ja- rige Leiderdorper, hield aan het ongeval geen schrammetje over. De man uit Delft kwam gister middag om vier uur uit een afrit aan de Achthovenerweg en zag daarbij een passerende autc over het hoofd: De automobilist kon hem niet meer ontwijken ev 'duwde' de auto het water in. <foto Holvast Kritiek op stille sluiting dependance dag- en avondschool WASSENAAR - De Wassenaarse dependance van de Haagse ge meentelijke dag- en avondschool wordt gesloten. Zonder de gemeen teraad te raadplegen, hebben bur gemeester en wethouders besloten niet in te gaan op het verzoek van Den Haag om de school open te houden. Deze mededeling van wethouder M.L.A. van Rij wekte gisteravond verbazing bij de raadscommissie voor onderwijs, cultuur en emanci patie. Oppositiepartijen D66 en PvdA lieten weten dat B en W zoiets niet zomaar kunnen doen. Overleg met raadsleden was toch wel het minste geweest. De collegepartijen CDA en WD vroegen zich af hoe veel het openhouden van de school de gemeente zou kosten. De wethouder lichtte toe dat de nevenvestiging dit jaar 50 leerlin gen telde, waarvan er 40 inmiddels examen hebben gedaan: "Er zijn dus nog slechts tien leerlingen over gebleven en nieuwe aanmeldingen zijn nog niet ontvangen. Bovendien zijn er genoeg andere mogelijkhe den in Den Haag". De gemeentebestuurder is bereid in een volgende raadscommissie verder te praten over volwas seneducatie en de gewenste infor matie te verstrekken. Zijn college weigert echter de sluiting terug te draaien. Tijdens de rondvraag werd gisteravond duidelijk dat B en W achter de houder. gemeentehuis, zo stelde de wet- WARMOND - Het is mogelijk om 22 woningen aan de Warmondse Zijl- dijk en de Zweilanderpolder aan te sluiten op het aardgasnet. Wat de bewoners moeten betalen is niet precies bekend. Dit blijkt uit een onderzoek, dat door een speciale CDA-gascommissie is ingesteld. De Lage Land resultaten werden gisteravond tij- Het blijkt schermen op zoek zijn naar gebouwen om verenigingen en instellingen i te huisvesten. Oppositiepartij Progressief Warmond stelde een aantal vra gen naar aanleiding van geheim gehouden B en W-vergaderlijsten. Uit een van de vragen werd duidelijk dat B en W pogingen doen om het Kruisge- bouw aan de Herenweg te kopen om een deel van het accommodatiepro bleem op te lossen. De provincie, die de nieuwbouw- plannen steunt, voerde aan dat de afstand van vijfendertig meter tus sen het nieuwe gemeentehuis en de woningen aan de Noordbuurtseweg voldoende is. GESTOLEN - In Oegstgeest ei Warmond zijn vannacht twee auto'c opengebroken. Aan de Lange Voort, dens de raadsvergadering bekend- in Oegstgeest werd een radio/cd- gemaakt. speler gestolen uit een geparkeerde Drie bewoners van het afgelegen auto. De voorruit van de auto werd Lage Land maken deel uit van de ingeslagen. In Warmond verdween werkgroep, waarvan CDA-raadslid een cassetterecorder uit een auto A. J. Lemmers voorzitter is. De com- aan het Tulpenpad. missie heeft gesprekken gevoerd Vlag op een strontschuit of een symbolische pot met goud? ZOETERWOUDE - 'Een vlag op een strontschuit', 'een symbolische pot met goud achter de regenboog', 'afschu welijk' en 'geweldig'. Zulke" uiteenlopende reacties waren gisteravond te horen op een hoorzitting over de plaatsing van een reusachtige kunst-re genboog in de Zoeterwoudse, Jan van Banningstraat. Slechts 14 omwonenden hadden de moeite genomen om zich in ge bouw Don Bosco aan de Zuid- buurtseweg uit te spreken over het plan van kunstenaar en pro jectontwikkelaar L. van der Meer. Enige tijd geleden kocht deze Van der Meer het voormalige Aloysiuscomplex, dat hij nu ver bouwt tot woon- en atelierruim ten. Op de hoek van de Jan van Banningstraat en de Schenkel- weg moet de boog uit de grond oprijzen, de straat overspannen en dan uitkomen op het dak van de voormalige gymzaal van de school. Op de grond is de boog een me- ter breed en loopt van daaruit taps toe tot het hoogste punt, 16 meter boven het midden van de straat. Wethouder R.L.G. Hoge- nelst, die optrad als voorzitter van de hoorzitting, noemde het 'een speels element op een plaats waar vroeger kinderen speelden'. Hij verklaarde het 'persoonlijk een mooi ding te vinden, maar zeer iib I grijpend voor de buurt': "Ik kan er af en toe langs fietsen, maar u moet er als buurtbewoners de he le dag tegenaan kijken. Daarom wil de gemeenteraad uw mening horen". Pot met goud "Is het niet gevaarlijk voor kinde ren die erin klimmen?", wilde ie mand weten. "Er is absoluut geen klimgevaar"antwoordde Van der Meer, "omdat de boog van glad materiaal wordt gemaakt". Waarschijnlijk wordt het kunst werk in hout of roestvrijstaal uit gevoerd, maar zekerheid daar over ontbrak. Momenteel wordt onderzocht welk materiaal de minste geluidsoverlast geeft in I het winderige Nederland. Het ge vaarte krijgt geen kleur, omdat het anders 'te dominant' zou wor- j den. Hardhout is uit den boze omdat Van der Meer de regenwouden De 'regenboog' die de Zoeterwoudse Jan bouwd tot atelierruimte. wil sparen: "Ik ben een mannetje dat altijd met tweedehands hout werkt, dus dit zou een mooi pro ject voor afvalhout kunnen wor den. Met roestvrij-staal wordt het waarschijnlijk mooier, maar dan wordt het werk direct een stuk duurder". "En hij betaalt het alle maal zelf, het kost de gemeente geen cent", vulde Hdgenelst aan. "Waf is de achterliggende ge dachte van dat ding?", vroeg een omwonende zich af. "De pot met goud aan het einde van de regen boog", luidde Van der Meers poë tische antwoord. "De boog moet als het ware uiteenspatten op de oude gymzaal die ik als atelier ruimte gebruik. Daar wil ik hele mooie dingen gaan maken". Een aanwezige wierp tegen dat het 'een vlag op een strontschuit' t Banningstraat moet overspannen. De oude gymzaal waarop de boog 'uiteenspat' wordt i wordt, omdat de boog tegen een achtergrond van vrachtwagens van het even verderop in de straat gevestigde vleesbedrijf zou ko men te staan. Strontvliegen "Eerst moet dat vleesbedrijf weg. Geparkeerde vrachtwagens blok keren het verkeer en de rekken met uitgebeende botten staan op straat. Dat lokt allemaal stront vliegen", zo betoogde een bewo ner. "Even stoppen mensen", greep wethouder Hogenelst in. "We zijn hier om over het kunst werk te praten". Van der Meer en Hogenelst namen daarop het woord om hun visie op het begrip 'kunst' te geven. Dat zou volgens de wethouder wat meer richting geven aan de discussie. (tekening "Kunst is iets dat stof tot praten geeft en dat op den duur nog mooi kan worden ook; En als je over kunst praat, hoef je niet over de buren te roddelen", zo vatte de kunstenaar zijn visie kernachtig samen. Hogenelst ging wat dieper op de materie in: "Kunstenaars stoppen een boodschap in hun werk die vaak niet wordt begre pen. Ik lees veel over kunst en dan kom je iemand tegen als .de schilder Van Gogh, die niets ver kocht tijdens zijn leven. Nu wor den tientallen miljoenen guldens voor zijn wérken betaald. Durf open te staan voor iets nieuws, probeer aan het idee te wennen". "Dat went nooit", wist de over buurvrouw van de voormalige gymzaal. "Ik woon al 32 jaar in de ze straat en ik heb er geen zin in Potter uit Rijnsburg) om straks de hele dag op m'n bankje tegen dat ding aan te kij ken". Een andere bewoonster vertelde daarop dat zij al 62 jaar in de buurt woont, 'en ik vind het schitterend': "Als dat ding er is ga ik iedere dag kijken of het er nog staat". De meningen van de aanwezi gen bewogen zich tussen deze ui tersten,. zo bleek uit de discussie die volgde. Iedereen was het er over eens dat de regenboog een markant punt in de buurt zal zijn, maar de meningen verschillen over de vraag of dat positief of ne gatief moet worden uitgelegd. Hogenelst beloofde alle opmer kingen mee te nemen naar de ge meenteraad. Hij verwacht een meerderheid voor de plannen, maar er zou nog niets beslist zijn. met de Energie- en Watervoorzie ning Rijnland (EWR) en met de be woners. Binnenkort wil de commis sie in overleg met de bewoners een aanvraag indienen. Wanneer de plannen werkelijkheid worden, hebben vrijwel alle woningen in het T T - 1 i gasaansluiting. SKB ogelijk om de gaslei- dat B ding via de Zijldijk door te trekken. wer De leiding moet dan onder de Zijpe den worden doorgetrokken naar de Zw eilanderpolder. Daar splitst de lei ding zich zodat de zeven woningen nabij de boerderij Het Klaverblad en de vijf woningen 'nabij de Kaagsociëteit kunnen worden aan gesloten. Aan de Leiderdorpse kant van de Zijldijk wordt binnenkort begon nen met de aansluiting van wonin- gen op het gasnet. Tegelijkertijd WASSENAAR Hotel Wassen-ar sluiting te betalen. Het EWR zou 24.000 gulden bijdragen uit een pot je voor de ontsluiting van onrenda bele gebieden. De bewoners kennen deze kos ten, maar de bereidheid van bewo ners om mee te werken is volgens Lemmers groot. Zijn commissie wil W de plannen verder uit werkten hoopt dat de werkzaamhe- oktober of november kunnen beginnen. Hotel Wassenaar krijgt prijs voor serveren dranken mondse deel van de Zijldijk sluiten. Het blijkt 'te doen'. Bewoners van huizen aan de Zijl- ^cVeïiln'g^ordtTa^s^tï: heeft de Gouden Fles 1990 ontvan gen omdat het personeel elke drank op de juiste wijze serveert. De dijk moeten minimaal 400 maal 1.000 gulden betalen voor aan sluiting. Bewoners van de wonin gen in de Zweilanderpolder zijn tus- de Gouden Fles ukgeS inclusief subsidie en een bijdrage EWR. De gemeente heeft namelijk eerder beloofd 5.000 gulden per aan. reikt door de stichting Goed Gast heerschap.- In totaal hebben 25 ho recagelegenheden een prijs gekre gen. De bekroonde bedrijven kregen «e Gouden Fles uitgereikt in de Bel- gemeentelijke gische stad Spa F D Reintke en R. ro het Dompeling van AMS Hotel Wasse- ontvingen behalve de Fles ook erediploma. Rond Wassenaars raadhuis WASSENAAR - Wassenaarse raads leden zijn het met het .college eens dat de organisatie van de beelden tentoonstelling vanvorig jaar te wensen overliet. Om het volgend jaar beter te kunnen doen in het park rond het raadhuis, worden raadsleden van tevoren geraad pleegd en komt er in september een notitie. Deze notitie biedt financiële en juridische criteria en gaat in op de sponsoring. Bij de omstreden tentoonstelling in de zomer van 1989 was er ondui delijkheid over taken en bevoegd heden en trokken de sponsors Men ken en ANWB zich terug. Ze had den weinig waardering voor de tij delijke bouwsels die gedroomde herinneringen moesten verbeelden en verborgenheid en geborgenheid zouden uitdrukken. Dit bleek gis teravond tijdens een evaluatie door de raadscommissie voor onderwijs, cultuur en emancipatie. Alle partijen willen doorgaan met 'dergelijke tentoonstellingen' bij De Paauw, maar plaatsten wel kantte keningen. Zo hamerde WD-raads- lid H.P. de Greef op 'een verant woorde presentatie, een verant woorde creativiteit "en verantwoor de kosten'. Samen met CDA-raads- lid mevrouw M.M. Nelisse maakte hij zich zorgen over 'vandalisme ge voelige' kunst en legde hij een dui delijke koppeling tussen vandalis me en kwaliteit: "Een vorige ten toonstelling, met een waarde van 750.000 gulden, heeft geen enkele schade opgelopen". Niet mooi Liet de WD voorzichtig doorsche meren de hooischelfachtige bouw sels met professorenhoed, hoge pi laren met raketopbouw en glim mende bouwsels op een heuveltje niet mooi te vinden, CDA en PvdA waren voorzichtig in hun oordeel over de kwaliteit van de kunst. De meningen in hun fracties liepen na melijk ?eer sterk uiteen. Volgens wethouder M.L.A. van Rij (CDA) moet de gemeente zich niet bemoeien met de inhoud van de tentoonstelling. Hooguit kan ze bepaalde ideeën hebben over the ma en uiting. Dat de meningen bij pers en publiek sterk uiteen liepen, stoort zijn collége niet. Integendeel, de meeste presentaties van beél- dende kunst zouden discussies los maken en in dit geval ging het, me de door de vele discussies, leven bij de bevolking: "Er is over nagedacht en er is bewust naar gekeken". Volgens PvdA-raadslid J.M. Hup- kes was de organisatie niet bepaald succesvol en hij vroeg om een ande re aanpak. D66-raadslid R. Nieur wenhoven sprak de hoop uit dat een volgende expositie zó goed wordt gesponsord dat er geld voor bewa king overblijft. Volgens de wethou der heeft de politie de vorige keer zo goed mogelijk gecontroleerd, maar zal de notitie aangeven hoe de be waking geregeld moet worden. Hij verwacht dat particuliere bewaking onbetaalbaar zal zijn. Overigens is nog steeds onduide lijk hoe de gemeente een tekort van 390 gulden kan dekken en wacht de verzekeringsmaatschappij met het vergoeden van de vernielde kunst werken. VRIJDAG 8 JUNI Alphen bingo in buurthuis Westerha- i. aanvang 20.00 i 21.-00 i optreden jazz-trio Rob van Ba- vel en Ferdinand Povel, aanvang 21.30 uur in het Parktheater. SHA heeft soosavond in haar gebouw aan de Prinses Marijke- straat 71. aanvang 21.00 uur. klaverjassen bij Hoornes- /Rijnsoever. aanvang 20.15 uur. bingo bij Noord/Noord Oost, aanvang 20.00 uur. Koudekerk muziek door de Zoeterwoudse Rammeljetsers op het kermister rein, aanvang 20.00 uur. Leiden mini-trathlon door scholieren, aanvang zwemmen om 19.00 uur in zwembad de Zijl. Paramaribos- traat. concert door het Leiden Eng lish Choir olv Wim van Meeuwen, aanvang 2Q.15 uur in de Evange lisch Lutherse Kerk, Hooglandse- kerkgracht. optreden door 'Pas op voor de Begonia's', aanvang 22.00 uur in Droomfabriek, aanvang 21.30 geclub De Vuurbaak, aanvang 20.00. uur in De Rank, Golfbaan. optreden negenmans-formatie 'Nine is Fine' op terras van Golden Tulip Beach Hotel, aanvang 20.00 Noordwijkerhout lasershow: The 4 you Road show'. met optreden van Tony Scott, aanvang 20.30 uur in De Schelft. Wassenaar disco in Time-Out, Deijlerweg 153, aanvang 21.00 uur. ZATERDAG 9 JUNI Alkemade Whroumm speelt in het Farmhouse, Oude Wetering, aan vang 21.00 uur. Alphen orgelconcert door Ronald de Jong, in de Oudhoornsekerk, aan vang 20.15 uur. Katwijk pac-winkelcentrum, optreden Koperen Klompen Kapel, aan vang 14.00 Lisse weefkring "de Bollenstreek" expositie en demonstratie in Artopa, Qrevelingenstraat 50, aanvang 11.00 uur. Leiden vlooienmarkt en computer- doe-beurs in de Groenoordhallen, tot 16.00 uur. Blije Bijenmarkt, tot 16.00 uur bij de Sterrenwacht. 05.00 i muziek in de Pancras Hoog landse kerk, aanvang 13.30 uur. swingen op Motown muziek in de Droomfabriek, 21.30 uur. LVC optreden De Dijk, aan vang 22.00 uur. Noordwijk Vrij Uit Games, Nederlandse Kampioenschap Skimboard en open Surfwedstrijd, inschrijven vanaf 8.30 uur op het strand t.h.v. Kustsurf Noordwijk. Valkenburg clubkampioenschappen Val- kenburgse Tennisvereniging, Re creatiepad. de songfestival' in het Cultureel Centrum, aanvang 19.30 uur. Warmond zomerkunstmarkt op het plein tje bij de Pomp, Dorpsstraat, tot 16.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16