Sluiting vuilverbranding voor deel betaald uit winst Does-stortplaats LUF dank zij erfenissen ruim bij kas Heffing van Rijnland stijgt 15 gulden extra beperking gebruik proefdieren kan bij betere samenwerking Kwaliteit van onderzoek op universiteiten goed Veel festiviteiten rond eeuwfeest Leids Universiteits Fonds VRIJDAG 8 JUNI 1990 PAGINA 15 Piiinstort in Leiderdorp levert komende jaren miljoenen op LEIDEN - De Gevulei wil de sluiting van de Leidse vuilverbranding voor een groot deel betalen uit de winst van de stortplaats bij de Does. Deze stortplaats voor puin, die net als de vuiloven door het samenwerkingsverband Gevulei wordt beheerd, levert de komende 15 jaar ten minste 46 miljoen gulden op. Van die opbrengst wordt 28 miljoen besteed aan alle uitgaven die nodig zijn om de vuilverbranding buiten bedrijf te stellen. Hoogheemraadschap pakt lozen stikstof aan Zoals de Leidse wethouder De la Mar al eerder meldde, kan de verho ging van de reinigingsrechten in Leiden mede door de winstgevende exploitatie van de stortplaats be perkt blijven tot 70 gulden per jaar. Eerder ging de gemeente uit van een tariefstijging van 100 gulden per jaar. De oude vuilverbranding in Lei- den-Noord moet eerder dicht dan de bedoeling was omdat ze veel te veel verontreinigingen uitstoot. Men gaat er vooralsnog van uit, dat de verbrandingsoven direct na de zomer buiten bedrijf wordt gesteld. Die versnelde sluiting zadelt de Ge vulei - een samenwerkingsverband van gemeenten - met veel extra kos ten op. Ten eerste moet het vuil nu DEN HAAG Het aantal dierproe ven in onderwijs en onderzoek moet tot een minimum worden be perkt. Dat heeft het ministerie van onderwijs gisteren meegedeeld na een overleg tussen onderwijs verte genwoordigers en het ministerie van onderwijs. Minister Ritzen vindt dat in het onderwijs alleen van dierproeven gebruik moet wor- Oorzaak trombose nog steeds raadsel LEIDEN De medische weten schap heeft nog steeds geen ant woord op de vraag wat er de oor zaak van is dat in een gezond bloed vat een stolsel wordt gevormd. Het is niet duidelijk waarom het stol lingsmechanisme wordt geacti veerd en waarom de groei van het stolsel onvoldoende wordt gecon troleerd. Deze weinig opwekkende conclu sie trok professor R.M. Bertina van middag bij de aanvaarding van zijn hoogleraarschap in de biochemie van hemostase (leer van de bloeds- tolling) en trombose aan.de Medi sche Faculteit in Leiden. Trombose is een veelvoorkomen de ziekte. Een op de twintig mensen lijdt eraan. Van de patiënten heeft" één procent een erfelijke trombose neiging. Over de overerving van de ziekte is volgens Bertina nog veel te weinig bekend: "Slechts voor een kwart van de patiënten kunnen we een reden voor overerving geven". Bertina vindt dat nader onderzoek naar de reden van overerving zou moeten worden j den gemaakt als het niet anders kan, bij voorbeeld bij vaardigheids trainingen zoals opereren. De minister en de instellingen voor hoger onderwijs en weten schappelijk onderzoek vinden het noodzakelijk dat er een beleid wórdt uitgestippeld waarin de be perking van het aantal dierproeven is vastgelegd. De instellingen moe ten volgens de minister proberen studenten alternatieven aan te bie den, bij voorbeeld interactieve com puterprogramma's. De instellingen hebben de taak voor die alternatie ven te zorgen en de studenten daar op te wijzen. Er zou een landelijk overleg moeten komen hierover tussen gelijk gerichte vakgroepen. Met zijn beleid wil Ritzen ook het fokken van proefdieren terugdrin gen. Dieren zouden zoveel mogelijk alleen moeten worden betrokken van gespecialiseerde bedrijven. Universiteiten mogen alleen zelf fokken als het om heel speciale die ren gaat, die zo'n bedrijf niet kan le veren. Het aantal benodigde proef dieren kan volgens de minister wor den verminderd door betere samen werking bij het fokken en door ge bruik van overtollig organisch ma teriaal. In de wetenschappelijke onder wijsinstellingen (waaronder ook academische ziekenhuizen en uni versitaire instituten) werden in 1988 ongeveer 340.000 proefdieren ge bruikt voor onderwijs en onder zoek. Maar 1,1 procent van de proe ven was voor onderwijs-doelein- den. Het ministerie heeft tussen 1985 en 1989 450.000 gulden uitge trokken voor ontwikkeling van al ternatieven voor dierproeven. Jaar lijks wordt daarvoor nu 200.000 gul den beschikbaar gesteld. worden afgevoerd naar de VAM in Wijster, wat veel duurder is. De Ge vulei is bovendien enkele miljoe nen guldens kwijt om de vuilver branding om te bouwen tot over slagplaats en de oude vuiloven te slopen. Daarnaast moeten alle in vesteringen die in de installatie zijn gedaan, veel sneller worden afge schreven. Het merendeel van dit geld kan de Gevulei betalen door de op brengst van de stortplaats bij de Does in Leiderdorp te benutten. Na de verhoging van de storttarieven, die de provincie onlangs heeft opge legd, levert 'de Does' de komende 15 jaar ten minste 46 miljoen gulden op, zo blijkt uit de nieuwe begroting van het samenwerkingsverband. Deze begroting moet overigens nog worden vastgesteld door het alge meen bestuur van de Gevulei. Contract VAM De verhoging van de reinigings rechten kan nog wat lager uitvallen wanneer de provincie erin slaagt een voordelig contract met de VAM af te sluiten. De VAM vraagt voor het afvoeren van het vuil uit de Leidse regio nu nog zo'n 170 gulden per ton. De bestuursmedewerker van wethouder De la Mar, H. van Wirdum, sluit niet uit dat die prijs omlaag gaat. Tot een spectaculaire daling van de reinigingsrechten zal LEIDEN/ALPHEN - De verontrei nigingsheffing van het Hoogheem raadschap van Rijnland gaat de ko mende acht jaar met vijftien gulden per gezin omhoog. De stijging is no dig om de hoge investeringen te be talen die nodig zijn om de hoeveel heid stikstof in afvalwater terug te dringen. Daartoe moet een aantal waterzuiveringsinstallaties worden aangepast. Stikstof is één van de veroorzakers van de zogeheten al- genbloei in plassen en meren. Alles bij elkaar wil het hoogheem raadschap tussen 1991 en 1998 40 miljoen gulden extra investeren om stikstof-lozingen te verminderen. De eerste installaties die met nieu we voorzieningen worden uitge rust, zijn de zuiveringen in Leiden, Alphen-Noord, Alphen-Kerk en Za- nen, Reeuwijk en Haarlem. De uit gaven komen bovenop het al eerder vastgestelde investeringsprogram ma van Rijnland, waarin voor de verbetering van de waterkwaliteit 400 miljoen gulden is uitgetrokken. Het schap betaalt de kosten uit de verontreinigingsheffing. Deze be lasting stijgt daardoor uiteindelijk met vijf gulden per vervuilingseem heid in 1998. Een gemiddeld gezin betaaklt drie van deze 'eenheden' per jaar. Overigens heeft Rijnland al eerder verhogingen in het vooruit zicht gesteld om de waterkwaliteit te verbeteren. Helft De miljoenen die nodig zijn om de Leidse vuilkverbranding te sluiten, ko- Als de maatregelen^ zijn doorge- men voor een deel uit een verhoging van het reinigingsrecht der deel uit de stortgelden van de puinstort bij de Does. (foto dat overigens niet leiden, aldus van Wirdum. Na de sluiting van de vuilverbran ding kan het merendeel van het per soneel van de installatie aan de slag bij het overslagstation en bij de stortplaats in de Does. Voor 5 van de 25 medewerkers zal een andere oplossing gevonden moeten wor den. De gemeenten die bij de Gevul ei zijn aangesloten hebben echter de verplichting op zich genomen personeel, dat niet herplaatst kan worden bij de Gevulei, in dienst te nemen. tot 1700 ton per jaar. Het hoogheem raadschap van Rijnland wordt daar mee het eerste waterschap dat reke ning houdt met het Rijn- en Noord- zee-actieplan. Daarin is bepaald dat de stikstoflozingen voor het einde van deze eeuw tot de helft moeten worden teruggebracht. Het schap wil de hoeveelheid stikstof in het milieu niet alleen ver minderen door zuiveringsinstalla ties verbeteren. Het wil ook dat er hoe dan ook minder van deze stof in het milieu wordt gebracht. Rijnland streeft er dan ook naar om het ge bruik van kunstmest en de lozingen van dierlijke mest - één van de be langrijkste bronnen van stikstof - in de landbouw flink te verminderen. Bierbrouwer Heineken krijgt voor ingenieus koelsysteem VEEINi-prijs ARNHEM/ZOETERWOUDE De Nederlandse Elektriciteit- Efficiency prijs is gisteren in Arnhem toegekend aan Bier brouwerij Heineken in Zoeter- woude en drukkerij Pabo Print te Tilburg. Het was voor de eer ste keer dat deze prijs, ingesteld door de Nederlandse vereniging van exploitanten van elektrici teitsbedrijven in Nederland (VEEN), werd uitgereikt. Bij de toekenning van de prijs wordt niet alleen gelet op ener giebesparing, maar ook op ver betering van produktiviteit en arbeidsomstandigheden. De VEEN-prijs kent twee catego rieën: bedrijven met 100 of min der werknemers, en bedrijven met meer dan 100 werknemers. Bierbrouwerij Heineken heeft een ingenieus koelsys teem bedacht. Hiermee be spaart het bedrijf één miljoen gulden per jaar. Bovendien le vert het systeem een rende mentsverbetering op van 20 procent. Heineken is van plan het systeem ook in andere brou werijen toe te passen. Pabo Print, een klein bedrijf, kreeg de prijs voor de installa tie van een geavanceerd 'blo wer'- systeem. Het bedrijf brengt hiermee de energiekos ten met 40 a 50.000 gulden om laag. Heineken en Pabo Print zullen volgend jaar meedingen naar de Europese prijs voor doelmatig energieverbruik door industriële bedrijven. Wel veel 'onvoldoendes' bij rechten-onderzoek UTRECHT - Van de 1078 universi- mir taire onderzoeksprogramma's die (op in de afgelopen drie jaar door exter- slecht uit. ne 4eskundigen zijn beoordeeld, kan 92 procent de toets der kritiek doorstaan. De Vereniging van Sa menwerkende Nederlandse Uni versiteiten (VSNU) heeft dit giste ren meegedeeld.- De VSNU publiceerde dé resulta- Ook het bedrijfskundig onder zoek scoort relatief magef. Volgens de deskundigen waren daar drie van de tien beoordeelde onderzoe ken onder de maat. Zeer goed sco ren daarentegen de onderzoekspro- de"laatste" van drie'rondes Jfcten bÜ informatica, natuurkun- groot deel van het Ne derlandse universitaire onderzoek op kwaliteit werd beoordeeld. De oordelen betroffen dit keer de drie honderd belangrijkste onderzoeks projecten bij filosofie, rechten, eco nomie, wiskunde, natuurkunde, sterrenkunde, bedrijfskunde en 'technische maatschappijweten schappen'. Deskundigen van de weten schapsorganisaties KNAW, KIVI en NWO spraken 278 keer een positief diende onderzoeksplan, beoo oordeel uit, zeven keer gaven zij geen mening en vijftien keer oor deelden zij negatief. Opvallend is het aantal negatieve oordelen en onthoudingen bij rechten (samen vijftien van de 75 onderzoekspro jecten). Vooral de Erasmusuniversi- teit in Rotterdam springt er met drie deeld. Sinds 1986 worden echte ook de resultaten van het onde zoek aan een kritische blik onde worpen. Alleen als het plan sultaten in orde worden bevonden, komt een onderzoek voor financie ring van een vervolgonderzoek in aanmerking. de, sterrenkunde en technische maatschappijwetenschappen (sa men 112 projecten). De deskudigen spraken daar alleen maar positieve oordelen uit. Overigens is de beoordeling van de resultaten van onderzoek de af gelopen jaren veel strenger gewor den. Het controlesysteem werd in 1983 ingesteld. De eerste drie jaren werd onderzoeksprogramma's al leen vooraf, op grond van het inge- - Uit Maastricht wordt gemeld: Zelden of nooit hoorde men in deze streken zooveel van melk koorts of kalv er ziekte bij koeien gewagen als in de afgeloopen maand Me,i. Geene goedgevoede kalfkoe, noch zelfs magere melk koe bleef van die ziekte ver schoond. Noodslachtingen wa ren dan ook aan de orde van den dag en wel zóóveelvuldig, dat men met het vleesch bijna geen uitweg wist. Menigen kleinen landbouwer, die tot de nood- slachting moest overgaan, zal door de geleden schade deze Mei maand nog lang heugen. - Dezer dagen is medegedeeld dat van eene dame te Rotterdam harer portemonnaie met onge veer 200 op den openbaren weg gerold was. De politie is thans tot de ontdekking gekomen dat zich daaraan hadden schuldig gemaakt eene moeder en doch ter, die van het gestolen geld een weelderig leven leidden. - Te Noordwijkerhout zijn 's nachts twee bedden tulpen gesto len, welke betrekkelijk veel waarde vertegenwoordigden. De politie, die een ijverig onder zoek instelde, moet de daders reeds op het spoor zijn. Vijftig jaar geleden: - Naar ruwe schatting zijn er uit de getroffen stadsgedeelten te Rotterdam een kleine duizend café's en restaurants verdwe nen. In het besef, dat de getroffe nen zooveel mogelijk moeten worden voortgeholpen heeft de afdeling Drankwet tijdelijk de in de wet gestelde eischen om trent afmetingen van de zaken, licht enz. laten vervallen. Verder is het standpunt ingenomen, dat de vergunningen of de verloven onder de huidige omstandighe den niet wettelijk worden ver plaatst, doch dat ze tijdelijk op een andere plaats worden uitge oefend. Op het oogenblik zijn ruim 75 zaken in den omtrek van de getroffen gebieden weer aan den gang gegaan. Van onze redacteur Wim Wegman LEIDEN - De universiteiten moch ten na 1876, als gevolg van een wijzi ging op de Wet op het hoger onder wijs, zelf geen vermogens meer be heren. En dus besloten enige Leidse hoogleraren en leden van studen tencorpsen in 1890 een onafhanke lijk steunfonds in het leven te roe pen. De universiteit moest af en toe immers wat leuks in huis kunnen halen. Het fonds kwam er, maar al te wilde dingen konden er niet uit worden betaald. De 9000 gulden die de hoogleraren en studenten bijeen brachten, was ook in die tijd geen groot kapitaal. Dat is nu, honderd jaar later, wel anders. Het Leids Universiteits Fonds - zoals het potje is genoemd - beheert thans een ver mogen van ongeveer 13 miljoen gul den. 'Het bevorderen van de bloei van de Leidse universiteit'. Zo werd het doel van het Leids Universiteits Fonds omschreven door zijn stich ters. "En op die manier staat het nog altijd in onze statuten. Het is een mooie, ruime formulering. Je kunt er alle kanten mee op. Dus waarom zouden we het ook veranderen", zegt S. Gratama, de huidige voorzit ter van het LUF. Hoe ruim het LUF zijn taak opvat, blijkt wel uit de opsomming die Gratama geeft van het werk van het fonds. Het LUF financiert onder meer bijzondere leerstoelen - in middels bijna 60 in getal. Het geeft bijdragen aan een groot aantal we tenschappelijke projecten en helpt buitenlandse studenten die in Lei den willen studeren, en buitenland se docenten die in Leiden les willen geven. Verder steunt het fonds stu dentenverenigingen en betaalt - en organiseert - het tal van evenemen ten en manifestaties. Maar het LUF reikt ook wetenschappelijke prijzen uit en het Centrum Academicus Maatschappij (CAM), het nieuwste initiatief van het LUF, organiseert cursussen en banenmarkten waar mee (oud-)studenten sneller werk kunnen vinden. Dat pakket wordt overigens nog verder uitgebreid. Ter gelegenheid van zijn eeuwfeest heeft het LUF een speciaal studiefonds in het le ven geroepen, waarmee Leidse stu denten in het buitenland verder kunnen studeren of stages kunnen lopen. Verder heeft het jubilerende LUF zich ingespannen om een nieu we instelling naar Leiden te halen, Eurostep, die als organisatie van ge bruikers van de Olympus-satelliet zogeheten afstandsonderwijs in Eu- een waardevol pand aan het Rapen burg, naliet - dat het fonds oud-stu denten meer bij het werk moest be trekken. "Vanaf die tijd zijn de oud studenten, de alumni, inderdaad een groot rol gaan spelen bij onze activiteiten. We geven een speciaal blad voor hen uit, Leidraad, we hou den regionale bijeenkomsten en ge ven nalezingen, een soort colleges die zowel door de oud-studenten als de betrokken faculteiten zeer wor den gewaardeerd. Al die activitei ten, die veelal in nauwe samenwer king met de universiteit gaan, heb ben er trouwens dok toe geleid dat we 9200 betalende alumni hebben, die een zeer welkome bijdrage leve ren aan het fonds". Van Vollenhoven had ook plan nen om het Rapenburg om te tove ren tot een 'academische enclave' in de stad, waar alle universiteitsge bouwen geconcentreerd moesten worden. "Om die reden heeft het LUF in het verleden een groot aan tal panden op het Rapenburg aan gekocht. Maar van dit plan is niets terechtgekomen. Dat is ook niet zo verwonderlijk. De universiteit is de laatste decennia zo snel uitgedijd dat ze onmogelijk volledig aan het Rapenburg gehuisvest kon wor den". Na de groei onder Van Vollenho ven, bereikte het LUF zijn huidige omvang dank zij onder meer lega ten van dr. H. van Trigt in 1965 van 1,1 miljoen gulden en mr. J.J. van Walsem in 1975 van 820.000 gulden.. Met deze erfenissen kreeg het fonds er in één klap enkele miljoenen gul dens bij. Open huis Het eeuwfeest van het LUF begint op 16 juni met een 'open huis' aan het Rapenburg. Die dag worden daar vanaf 16.00 uur op drijvende podia en langs de walkanten een multicultureel muziekfestival en een eeuwfeestmarkt gehouden. Voorafgaande aan het muziekfesti val heeft in de Pieterskerk een eeuwfest-manifestatie plaats. On der meer wordt daar een 'cabaret ar- tistique' gehouden, een creatieve happening waaraan onder anderen Leidse hoogleraren, studenten en twintig studentenverenigingen deelnemen. Op of rond de feestdag verschijnt verder een boek waarin de geschie denis van het fonds wordt beschre ven door W. Otterspeer, de conser vator van het Leids Academisch Historisch Museum. In september volgt een speciaal symposium dat als onderwerp heeft: de rechten van minderheden. ropa verzorgt. Ook in wetenschap pelijke zin kan dit initiatief later vnan belang zijn voor de Leidse uni versiteit. Einstein Dat het fonds nu zo ruim bij kas zit, is vooral te danken aan de vele bij dragen van oud-studenten, hoogle raren en studenten. En niet te verge ten: aan de talloze legaten die het de afgelopen honderd jaar heeft bin nengekregen. Vooral de afgelopen twintig jaar is het LUF daardoor "In 1915 moest het fonds het nog doen met 'slechts' 115.000 gulden. Dat was natuurlijk heel wat meer dan die 9000 gulden waarmee het LUF begon. Voor die tijd was het ook zeker geen onaardig bedrag. Maar het is niet te vergelijken met wat we nu kunnen uitgeven", zegt Gratama. Hoe bescheiden het fonds aan vankelijk nog te werk ging, wordt duidelijk uit het financiële over zicht dat de vorig jaar overleden oud-voorzitter P. Plantenga heeft nagelaten. "Gedurende de eerste 25 jaar van zijn bestaan betaalde het LUF in totaal 14 bijzondere leer stoelen - of privaat-docenten, zoals dat toen heette. Zet dat maar eens af tegen de tegen de 56 leerstoelen die we alleen al vorig jaar subsidieer den". Ondanks de niet al te ruime mid delen slaagde het fonds er in zijn be gintijd wel in enkele docenten van formaat aan te trekken. Zo heeft E. Douwes Dekker - oftewel Multatuli - dank zij een bijdrage van het LUF enkele jaren lesgegeven aan de Leidse universiteit. Hij verzorgde er lessen Italiaans, tegen een salaris van 150 gulden per jaar. En in 1920 haalde het fonds niemand minder dan Albert Einstein naar de univer siteit. Hij moest er enkele weken per jaar colleges wis- en natuurkun de te geven. Einstein werd het overigens niet al te lastig gemaakt. Hij mocht zelf bepalen wanneer hij naar Leiden kwam. De studenten moesten zich maar een beetje schikken. De be faamde natuurkundige stond trou l van het fonds is 'het bevorderen van de bloei van de Leidse universiteit'. Een mooie, e formulering, i wens nog tot 1940 - voor een salaris van 1500 gulden per jaar - bij de Leidse universiteit ingeschreven als hoogleraar. "Of hij ook inder daad elk jaar is gekomen, weet ik niet. Ik betwijfel het", stelt Grata- Het fonds was in zijn beginjaren ook al te vinden voor technische vernieuwing. In 1906 bijvoorbeeld kreeg een hoogleraar, prof. Eintho- ven, toestemming om een telefoon verbinding te laten aanleggen tus sen het Academisch Ziekenhuis en het fysiologisch laboratorium. Niet om daarmee gesprekken met colle gae te voeren - althans, niet in eerste instantie - maar om de polsslag van patiënten uit het AZL snel naar zijn lab te kunnen doorgeven. Het belang van het Leids Universi- gens Van Vollenhoven moest het teits Fonds nam na 1917 snel toe fonds in 1925 ten minste twee ton dank zij de inspanningen van prof. groot zijn, in 1950 vijf ton, terwijl bij C. van Vollenhoven. Hij reorgani- het eeuwfeest toch langzamerhand seerde het fonds, waardoor het be- het eerste miljoen binnen moest heer en de besteding op een meer zijn. Nu, dat doel is ruimschoots be- professionele manier geregeld wer- reikt". den, en bepaalde dat het LUF flink Van Vollenhoven bepaalde in zijn moest groeien. Gratama: "In 1917 'politiek testament' - dat hij het was het ongeveer een ton groot. Vol- LUF in 1933 mèt een flink legaat,

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15