Aanleg industrieterrein Voorhout van de baan 'Gemeentegrond aan Handelsweg vervuild' Noordwijk dubt over vervanging burgemeester Drie jaar geëist tegen Katwijkse drugsdealer PAGINA 14 LEIDEN/REGIO VRIJDAG 8 JUNI 1990 Provincie wil strandvlakte behouden BOLLENSTREEK - De pro vincie Zuid-Holland blijft bij de weigering om mee te werken aan de aanleg van een industrie terrein door de gemeente Voor hout in een deel van de Rood- emolenpolder. Het betreffende graslandgebied heeft grote na tuur- en landschapswaarden en maakt onderdeel uit van de groene bufferzone (strandvlak te) tussen de woonkernen van Voorhout en Sassenheim. Het bouwen op deze strandvlakte is volgens het college van gedepu teerde staten het dagelijks bestuur van de provincie on gewenst. Dat blijkt uit een voor stel aan provinciale staten van Zuid-Holland. Voorhout wil in het zuid-westelijk deel van de Roodemolenpolder een industriegebied van 13 hectare aan leggen. Daarvoor is echter toestem ming nodig van het provinciaal be stuur, dat in het streekplan slechts ruimte heeft geboden voor een heel bescheiden bedrijventerreintje. Om de provincie gunstig te stemmen was de gemeente bereid bescher mende maatregelen te nemen voor delen van de graslanden in de Noordwijkerbrug, Voorhout-Zuid en de rest van de Roodemolenpol der. Dit 'wisselgeld' wordt echter niet geaccepteerd. Gemeentesecretaris J. Boon van Voorhout kent het afwijzende standpunt van GS, maar benadrukt dat het bollendorp voorlopig zal blijven aandringen op de aanleg van een eigen industrieterrein. "Voors hands gaan wij daarbij uit van het NOORDWIJK Noordwijk wil op korte termijn een beslissing nemen over de tijdelijke vervanging van de zieke burgemeester J. Hoffmann, omdat met geen mogelijkheid valt te zeggen hoe lang de burgemeester nog afwezig zal zijn. Hoffmann kreeg in april een hartinfarct en re valideert op dit moment in het Rijn lands Zeehospitium in Katwijk. Wethouder J. Bedijn treedt op dit moment in zijn functie als loco-bur gemeester op als vervanger voor Hoffmann. i algemene be stuurszaken vergadert volgende week in een uitgestelde en besloten zitting onder meer over dit onder werp. De eerste mogelijkheid is dat Bedijn gewoon het tijdelijk burge meesterschap blijft combineren met zijn wethouderschap. Hij heeft dat al eerder negen maanden ge daan toen burgemeester J. Bonnike Auto's vernield in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT - Op aan wijzing van twee getuigen heeft de politie van Noordwijkerhout giste ren een 42-jarige bewoner van het bollendorp aangehouden, die kort daarvoor achttien auto's had ver nield. Op de Koninginneweg, de Viaductweg, de Biltlaan en de Fa zantlaan brak de man antennes af, verboog hij kentekenplaten en ver nielde hij ruitewissers. De man gaf geen motief voor zijn daad. De politie van Haarlemmer meer heeft gistermiddag een 15-jari- ge Noordwijker in de kraag gevat, die diezelfde middag een bromfiets had gestolen bij het Leeuwenhorst College in Noordwijkerhout. Met dat vervoermiddel wilde hij zijn vriend, een 17-jarige Amsterdam- rtmer, naar huis brengen. De politie isnapte het tweetal ter hoogte van Vijfhuizen, toen ze met hoge snel heid door rood licht reden. afwezig was. Die combinatie is ech ter bijzonder zwaar en dat is aanlei ding om naar alternatieven te kij ken. "Het loco-burgemeesterschap is niet bedoeld om de burgemeester voor vele maanden te vervangen", meent PvdA-fractievoorzitter J. Voorham-Bartens. Zij vindt het dan ook terecht dat het college naar an dere mogelijkheden zoekt. Een andere optie is het tijdelijk aanstellen van een vijfde wethou der. Daarvoor is toestemming nodig van gedeputeerde staten van Zuid- Holland. "De vraag is natuurlijk welke partij die wethouder moet le veren. De politieke verhoudingen komen anders te liggen wanneer er een wethouder bijkomt. Ik denk dat die optie daarom niet gewenst is. Er is een oplossing te bedenken met minder politieke complicaties", al dus CDA-fractievoorzitter R. Des- sing. "De derde mogelijkheid is om de commissaris van de koningin om een waarnemer te vragen", geeft Bedijn zelf de meest voor de hand liggende oplossing aan. Die lijkt ook de voorkeur te hebben van de meeste partijen, al moet het college formeel nog overleg voeren met de fractievoorzitters. Bedijn wil de zaak snel regelen. "In elk geval voor ik begin juli op vakantie ga". Volgens een woordvoerder van de provincie kan een verzoek van Noordwijk om een vervanger snel worden gehonoreerd. "We wachten af wat het college gaat doen, maar de zaak kan snel rond worden ge maakt. Het is niet zo dat we een lijst met reserve-burgemeesters heb ben, de gemeente kan zelf ook een suggestie doen". benutten van een deel van de Rood emolenpolder", aldus Boon. "We zullen verder met de provincie moe ten overleggen of er een oplossing mogelijk is". Omzettingsverbod In een advies aan provinciale staten doen GS opnieuw voorstellen om voor 104 hectare grasland in de Bol lenstreek een zogenaamd omzet tingsverbod af te kondigen. Daar mee wordt het onmogelijk om deze grond geschikt te maken voor de bollenteelt. Het gaat om delen van het gebied rond Sancta Maria en het Paardenkerkhof in Noordwijker hout, de Elsbroekerpolder in Hille- gom, de Noordwijkerbrug en de Roodemolenpolder in Voorhout. In al deze gebieden is volgens de pro vincie sprake van waardevolle gras land-, oever- en slootvegetaties. De weilanden zijn verder van groot be lang als fourageergebied voor vo gels. Een aantal grasland-gebieden dat GS aanvankelijk eveneens onder het omzettingsverbod wilden bren gen, zal weer van deze lijst worden geschrapt. Het gaat hier om delen van de Lisserpoelpolder (ongeveer 46 hectare grasland), het zuidelijk deel van Sancta Maria (ongeveer ze ven tot acht hectare grasland) en De Blink in Noordwijk (ongeveer acht hectare grasland). OOSTHOUTLAAN NADERT VOLTOOIING SASSENHE1M/VOORHOUT - Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de aanleg van de Oosthout- laan tussen Voorhout en Sassenheim. De nieuwe ver binding tussen de twee bollendorpen moet met name de Herenstraat in Voorhout ontlasten. De gemeenten ho pen dan tevens af te zijn van het sluipverkeer op de Zandslootkade en de Engelselaan. Onlangs werd het sein op groen gezet voor de aanleg van het laatste stuk nadat door tussenkomst van de rechter afspraken werden gemaakt met grondeige naar J. Verschoor. Dinsdag 10 juli wordt de weg officieel geopend door gedeputeerde T. Jansen. De weg sluit in Voorhout aan op de Jacoba van Beierenlaan. Aan de Sassenheimse kant komt de weg uit op de Rijksstraatweg. Op die plek zullen ook ver keerslichten worden geplaatst. Omdat vanwege de werkzaamheden momenteel slechts één rijbaan be schikbaar is, zijn deze week tijdelijke stoplichten ge plaatst om het verkeer ter plekke te regelen. (foto wim Dijkman) DEN HAAG/KATWIJK - "De fei ten zijn te ernstig om te zeggen: wij laten je vrij, ga maar eens lekker af kicken", zo zei president Timmer mans van de Haagse rechtbank gis termiddag. Een 33-jarige Katwijker stond terecht voor handel in hard drugs, verboden wapenbezit, auto diefstal en inbraak. Zijn raads vrouw Berghuis had voorgesteld om de gevangenisstraf tot 18 juni te laten duren, de datum waarop hij in een afkickcentrum terecht kan. Officier van justitie Van den Berg was het daarmee niet eens. "De kans dat hij inderdaad afkickt is, zo blijkt uit jarenlange ervaring hier mee, erg klein. Ik vind dat hij zijn straf maar moet uitzitten en dan kan hij, als hij inderdaad serieus wil af kicken, zich alsnog aanmelden bij het afkickcentrum De Keet in Por- tugaal". Bovendien meende Van den Berg dat hij niet vergeleken kon worden met de gemiddelde junk vanwege zijn criminele daden. Van den Berg eiste dan ook drie jaar, met aftrek van voorarrest. De Katwijker kwam, nadat hij al een gevangenisstraf had uitgezeten, de finitief op het verkeerde spoor toen hij anderhalf jaar geleden samen met zijn vriendin verslaafd raakte. Zij gebruikten ieder voor 150 gul den per dag en dat kon niet worden bekostigd uit de wao-uitkering van 1250 gulden, die de Katwijker sinds zijn 26e krijgt omdat hij is afge keurd. Vandaar dat hij van januari 1989 tot aan zijn arrestatie in maart van dit jaar handelde in cocaïne, he roïne en amfetamine (ook wel be kend als speed). Volgens de Katwij ker ging het daarbij om zo'n 15 gram per week, waarvan hij en zijn vrien din ook nog een deel gebruikten. 'De officier was er daarentegen van overtuigd dat het eerder om 50 gram per week is gegaan. Hij ba seerde zich daarbij op verklaringen van een huisgenoot en de vriendin van de Katwijker. "Het was er vol gens hen een komen en gaan. Dat heeft allemaal nog zo lang kunnen voortduren, doordat het huis strate gisch goed lag, op een verlaten stuk van het industrieterrein", zo zei de officier. Behalve dealen had de man gedu rende een lange periode ook twee vuurwapens en honderden patro nen in huis. Eén vuurwapen werd er in de tuin opgegraven. De ander verkocht hij door aan iemand. "Die heeft daarmee verschillende perso nen bedreigd en uiteindelijk door een deur geschoten", aldus Va den Berg. Om nog meer in zjjn onderhoud te voorzien, stal de man in februari dit jaar samen met een vriend in Noordwijkerhout een auto. Een maand later gooide hij met diezelf de vriend in Rijnsburg de etalage van een winkel in en stal een televi sie en geluidsapparatuur. Zijn raadsvrouw Berghuis droeg verschillende verzachtende om standigheden aan. Zij wees bijvoor beeld op een stukgelopen huwelijk en het op 26-jarige leeftijd afge keurd worden. Bovendien heeft op name in een centrum grotere kans van slagen dan de officier stelde, zo meende zij. "Hij is geen junk die al 10 jaar pro beert om van het spul af te komen. Het is de eerste keer dat hij met hulp van anderen gaat proberen om van zijn verslaving af te komen. Zijn vriendin is nu afgekickt, heeft vast werk en is op de goede weg. Het contact met zijn kinderen is sinds zijn gevangenschap verbroken, om-, dat hij zich schaamt. De man is kortom nu zeer gemotiveerd om af te kicken", zo' pleitte Berghuis. De rechtbank doet op donderdag 21 juni uitspraak. Politie Alphen pakt juwelendief De Alphense politie heeft gisteren een 15-jarige inwoner uit die plaats aangehouden wegens diefstal. Bij een juwelier in de Hooftstraat had de jongen geprobeerd voor zo'n 300 gulden aan sieraden weg te nemen uit een openstaande vitrine. De ei genaar van de zaak voorkwam dat de Alphenaar met zijn buit de zaak verliet en waarschuwde de politie. Tegen de jongen is proces-verbaal opgemaakt. Hazerswoudse folieberg van zes ton hoogste van deze provincie HAZERSWOUDE - Bij een inza melingsactie van landbouwplastic heeft het Gemeenschappelijke Vuilverwerkingsbedrijf (GVB) in Hazerswoude 6220 kilo van dit folie opgehaald. De actie werd eind maart gehouden. Hazerswoude stak met deze berg plastic samen met de gemeente Vlist ver uit boven de an dere deelnemende gemeenten in de provincie Zuid-Holland. Wethouder P. van der Werf (milieu/CDA) toonde zich gister avond verheugd met de hoge op brengst tijdens de veragadering van de raadscommissie openbare wer ken, milieuhygiëne en energie. Hij zei uit de folieberg af te leiden dat de gewoonte aan het verdwijnen is om het landbouwplastic op het erf te verbranden. Hierdoor komen schadelijke stoffen uit het plastic in het milieu terecht. Overigens werd in Hazerswoude in februari niet meer dan 580 kilo landbouwfolie opgehaald. Terwijl het GVB toen in totaal meer ophaal de in de andere gemeenten dat bij de actie in maart. Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen spoedeisende medische hulp). Export vis van IJmuiden naar Italië fors gestegen IJMUIDEN De leden van de Stichting Internationale Visvervoer- ders (STIW) hebben in het eerste kwartaal van dit jaar 25 procent meer vis per spoor geëxporteerd naar Italië dan over dezelfde periode in 1989. De toegenomen export wordt onder meer toegeschreven aan een grotere aanvoer van vis op de afslag. De eerste drie maanden van het jaar hebben de leden van de STIW 1900 ton vis (voornamelijk platvis) naar het Zuid-Europese land ge stuurd. Ouwehand-dochter Bertus Dekken is marktleider in het Itali aanse afzetgebied. Groep 1 - Baars, Van der Meer, Tan, Zwijnen- burg, Meijer, Van Leeuwen, Verhage, Groene- veld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Meyer E. v.d. Meer, Stokroos 1tel: 215510. zo 8 uur tot 24 uur: P. M. Baars, Rosmolen 2, tel: 218661. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent. Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer.de Lange: J. Rus, Middelstegracht Officier van justitie onderzoekt stort Biesterfeld in Alphen Lawaaimaker urineert tegen broek bedrijfsleider LEIDEN - Een bedrijfsleider van het Koetshuis aan de Burg- steeg heeft de afgelopen nacht een natte broek opgelopen toen hij trachtte een groep jongeren te verwijderen van het terras. De man gelastte omstreeks 2.30 uur een aantal luidruchtige jongeren op te stappen omdat de sluitingstijd al lang was ge passeerd. Terwijl de man de jon geren toesprak, urineerde een van de groepsleden tegen zijn broekspijpen. Daarop ging ie dereen er vandoor. Eerder op de avond was er ook al overlast bij het Koets huis. Omstreeks 21.30 uur alar meerde de bedrijfsleider de po litie omdat ongeveer 20 jonge ren vanaf de Burchtheuvel blik jes gooiden naar het restaurant. De politie heeft de groep gesom meerd weg te gaan en van enke len de namen genoteerd. Inbraak woonboot aan Schelpenkade LEIDEN - Een 28-jarige Leidenaar heeft gisteren aangifte gedaan van inbraak in zijn woonboot aan de Schelpenkade. Onbekenden ontvreemdden hier uit in de nacht van woensdag op donderdag een versterker, een foto camera, een draadloze telefoon, een walkman en vijftig lp's. De daders kwamen binnen nadat ze de toe gangsdeur forceerden. ALPHEN AAN DEN RIJN - Op een stuk grond van de ge meente aan de Handelsweg in Alphen is illegaal gif gestort. Dader is naar alle waarschijn lijkheid het plaatselijke che miebedrijf Biesterfeld. De bo dem en het grondwater zijn ver ontreinigd met chemische stof fen. De kans bestaat dat de ver ontreiniging doorsijpelt naar het waterwingebied De Hoorn. Dat zegt de Alphense Milieu Fietspatrouille (MFP). Het openbaar ministerie heeft in middels een onderzoek inge steld naar de zaak. Het betreffende terrein is eigendom van de gemeente en ligt tussen de spoorbaan en de trainingsbaan van de politie. In 1986 kreeg Biesterfeld toestemming van Alphen zo'n 400 kubieke meter verontreinigde grond van het eigen bedrijfsterrein aan de Eikenlaan over te brengen naar de Handelsweg. Volgens een ambtelijk schrijven van de afdeling algemene zaken was het de bedoe ling dat de grond daar zou 'uitdam pen'. Na meldingen van illegale stort, zo vervolgt de notitie, zijn bodem monsters genomen die uitwezen 'dat er inderdaad sprake is van ver ontreiniging ter plaatse'. Een ver volgonderzoek wees uit dat het ter rein is verontreinigd met PAK, aro maten en olie-achtige stoffen. Het grondwater tot buiten het ter rein is eveneens vervuild. Ook blijkt er minstens de helft meer grond te zijn gestort dan de 400 kubieke me ter die met Biesterfeld was afge sproken. Resultaten die volgens het schrijven 'bevreemding wekken ten aanzien van de aard en omvang van de verontreiniging en ten aanzien van de hoeveelheid zand'. C. van Laar-Graven van de Milieu Fietspatrouille is minder verbaasd over de uitslag van het onderzoek. "In opdracht van Biesterfeld zijn er gaten gegraven en is er zo'n dertig centimeter prut ingegooid. De fir ma heeft ander vuil gestort dan con tractueel was vastgelegd. We heb ben gesproken met de schoonvader de Bruijne, Huibers, Jurgens. Fogelberg Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: F.M.H. Huibers, Burggra- venlaan 102.. tel: 125820. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Bruyne, Kernstraat 11 tel: 125245. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: E.H. Nieuwenhuis-Smal- braak. Meloenstraat 39, tel: 768918. zo 8 uur tot 24 uur: M. Horn, Zocherstraat 1tel: 766123. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooijman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: Dr. Vlasveld, tel: 149298. zo 8 uur tot 24 uur: S. Kooyman, Noordeinde- plein 2a, tel: 122268. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za N.B. Landsmeer, spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur op Florijn 10, zo. F. Kemme, (spreekuur uitslui tend voor spoedgevallen) op Grotiuslaan 12, tel: 893139. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: J.J. Voorzaat, Boerhaveplein 19, 177461. Warmond Huisartsenpraktijk Hoornweg/Sleeboom, Prof. Aalberselaan 2, tel: 02522-11393, Voorhout. Wassenaar za J.C. Spelt, Groeneveltlaan 17, tel: 11844. zo i Tolingen, Hofcampweg 7, tel: 15939. m de Zoe- terwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst Het vervuilde terrein aan de Handelsweg met een waarschuwingsbord. van de kraanmachinist die indertijd die gaten heeft gegraven. Die man kreeg op 15 augustus 1986 de op dracht. Eén dag later meldde hij zich doodziek van dit werk bij zijn schoonvader. Die heeft op zijn beurt de zaak aangekaart bij de ge meente en de provincie. Alphen stuurde de man echter tot twee keer toe weg". "De gemeente heeft het terrein aan de Handelsweg zonder toestem ming van de provincie illegaal ge bruikt voor landfarming. Dat is een techniek waarbij vervuilde grond onder zeer gecontroleerde omstan digheden wordt neergelegd. Over dekt en met drainage. Speciaal ge kweekte bacteriën maken de grond schoon. Dat is hier niet gebeurd. Op dit terrein zijn gaten gegraven en is gewoon rommel gestort". Uitwasemen De Milieu Fietspatrouille heeft zo veel mogelijk verklaringen van be trokkenen verzameld en die in han den gegeven van de provincie en politie. Verantwoordelijk agent L. Haalboom wenst geen commentaar te geven. Wel geeft hij toe dat de ge gevens van dusdanige aard zijn dat hij de officier van justitie heeft inge schakeld. "Die onderzoekt de zaak en tot die tijd wil ik geen commen taar geven". C. Blaauw, regeneratie en che misch afval product manager bij de firma Biesterfeld wijst de aantijgin gen van de hand. Hij gaf in 1986 de opdracht tot het graven van de ga ten waarin het gif zou zijn gestort. (foto Ben de Bruyn) "Het is een vreemde zaak. We heb ben daar pertinent niets anders ge stort dan zand. Daar zat een vluchti ge oplossing in die zou uitwasemen. Nu zit er waarschijnlijk iets meer in de grond. Samen met de gemeente hebben we een onderzoek ingesteld en daar is nog niets over bekend. Maar Biesterfeld heeft daar alleen zand gestort". Van de gemeente Alphen is vol gens bureau Voorlichting niemand aanwezig om commentaar te leve- (Leiden en omstreken): W. W. Helder, Her- melijnvlinder 36. tel: 220513. Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23. tel: 144323. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 156161; of DJ. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk, De Kempenaerstraat 21, Oegstgeest, tel: 071-176761. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno- Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk. tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar E.L. Bosch, Thor- beckeweg 7, Voorschoten, tel: 764498. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59, tel: 120144; na 17.00 uur en in het weekend uitslui- via tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Hol land', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen bui ten de spreekuurtijden, tel: 01720-74951. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor dringende hulp buiten kantooruren, tel: 06-8212141.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14