TAD LEIDEN Bouw crematorium begint na bouwvak ACHTERGRfl Parkeerbeleid gaat weer op de helling Huurders Lammenschansweg dreigen met een kort geding Wijnhandel Klerks groeit tegen de klippen op LEiPSCH DAGBLAD s VRIJDAG 8 JUNI 1990 IBM—Mil IIHlBill IfiiiiTi'lilTTIiBBBMB Kosten geraamd op 4 miljoen LEIDEN - De bouw van het crematorium naast de be graafplaats Rhijnhof begint na de bouwvakvakantie. De initiatiefneemster, de stich ting Crematorium Leiden, is in afwachting van de laatste vergunningen. Omdat de volkstuinvereniging Veld- heim, die naast het cremato rium is gevestigd, de Raad van State heeft gevraagd de hinderwetvergunning te schorsen, is er enige vertra ging ontstaan. j ingang van de begraaf plaats en het crematorium komt aan de Haagse Schouwweg. Aan het be gin ligt direct een parkeerplaats tachtig auto's. Daarachter verrijzen de gebouwen. Langs de panden is aan beide zijden een lange gaanderij gedacht. Direct aan de voorzijde is het collumbarium gesitueerd, de plek waar urnen met as van overle denen worden neergezet. Daarach ter bevindt zich de ruimte waar kan worden gecondoleerd. Aan het eind komt de aula waar afscheid kan worden genomen van de overlede ne. Helemaal aan het eind is de oven gepland. In de nieuwbouw is ook een ka mer opgenomen speciaal voor de fa milie. Er is zelfs rekening gehouden met mensen die onwel worden. Voor hen is ook een ruimte gereser veerd. De totale kosten voor het crema torium bedragen bijna vier miljoen gulden. Er is gekozen voor een so bere en eenvoudige opzet. De bouw zal acht maanden in beslag nemen. Swinkels gaat ervanuit dat midden volgend jaar het crematorium fees telijk in gebruik kan worden geno- LEIDEN - Parkeren in Leiden blijft voor discussies zorgen. Het huidige parkeerbeleid wordt weer eens uitgebreid besproken. Discussies over auto(bezit) en parkeren beperken zich veelal tot het berijden van stokpaardjes. De WD wil dat bedrijven meer par keerruimte krijgen in het cen trum ('Leiden prijst zichzelf uit de markt'); de PvdA wil dat in de dis cussie over het parkeren ook het openbaar vervoer, fietsenstallin gen en zelfs het werkgelegen heidsbeleid wordt betrokken. Het cruciale punt in de discussies is natuurlijk het gebrek aan par keerplaatsen. Het huidige systeem van par- keervergunningen, dat vijf jaar geleden is ingevoerd, werkt in grote lijnen goed. De meeste bin nenstadbewoners zijn tevreden. Het bevalt kennelijk zo goed dat wijken, waar het systeem niet wordt toegepast, zelfs om invoe ring vragen. Toch zijn er knelpun ten. Zo wijken veel automobilis ten uit naar de grensgebieden en stallen hun auto net buiten het parkeerrestrictiegebied. En er zijn in een paar wijken meer ver gunningen verstrekt dan er par keerplaatsen zijn. Wordt het hele centrum bekeken dan zijn er vol doende bewonersplaatsen. Het grootste parkeerprobleem doet zich voor op donderdag avond en 's zaterdags pakweg tus sen tien uur 's morgens en drie uur 's middags. De bewoners zijn dan veelal thuis en hun auto's staan dus in de buurt. Een par- keervergunning geeft ook recht op parkeren bij parkeermeters (uitgezonderd de plekken waar een auto maximaal een uur mag staan). Gevolg: voor bezoekers van de Leidse binnenstad is er op die tijdstippen vaak maar moei lijk een plekje te vinden. Daarom is het voorstel een aan tal parkeerterreinen (deels) tot verboden gebied te verklaren voor vergunninghouders: de Ga renmark, het terrein bij Molen de Valk en een deel van de Kaas markt. Daarnaast wordt voorge steld een paar delen van het cen trum bij het parkeergebied te trekken om logischere grenzen te krijgen en wordt gepleit voor een verhoging van de tarieven. L DOL Het lijken allemaal zinvolle voorstellen, maar echt soelaas bieden ze niet. Het tekort aan par keerplaatsen blijft bestaan. Be woners hebben minder plek en ais het aan de parkeerpolitie ligt krijgen alle in het centrum geves tigde bedrijven zelfs recht op een parkeervergunning. Daarmee worden de problemen alleen maar groter. D66 suggereerde deze week om binnenstadbewoners tot 27 jaar geen vergunning meer te geven. Jongeren zijn goed ter been en kunnen wel een stukje lopen naar hun elders geparkeerde auto. Omdat 39 procent van de vergun ninghouders jonger is dan 27 jaar, zou het tekort aan plaatsen in één klap zijn verdwenen. Ook in de ja ren dat Leiden nog blauwe zones kende, kwamen bewoners pas in aanmerking voor een parkeer- kaart als de leeftijd van 26 jaar was bereikt. Uitzondering vorm den de echtparen, voor hen was er geen beperking. Bij de invoering van de huidige parkeervergunningen is de leef tijdsnorm afgeschaft, omdat het eigenlijk gewoon een vorm van discriminatie is. En aan dat argu ment is niets veranderd. Boven dien is 27 jaar volstrekt willekeu rig gekozen. Waarom niet 35 of 40? Zijn mensen van die leeftijd niet in staat een paar honderd r ter naar hun auto te lopen? De hernieuwde discussie o' het parkeerbeleid in Leiden doet een beetje vreemd aan. Er wordt nu gepraat op basis van een nota die nog is opgesteld door het vori ge college. In het nieuwe college programma hebben PvdA, CDA en Groen Links afgesproken dat de binnenstad juist autoluw wordt gemaakt. Dat zal ook grote gevolgen hebben voor het par keerbeleid. Bovendien wordt waarschijnlijk per 1 januari 1991 - de bekeuring vervangen door een gemeentelijke belastingaanslag. Alle reden dus om niet nu uit de losse pols voorstellen te doen, die over een paar maanden al w achterhaald kunnen zijn. "Wij zijn er helemaal klaar voor", vertelt voorziter Swinkels van de stichting. "De aannemer is er, het geld, we kunnen beginnen op het moment dat de laatste toestemmin gen binnen zijn". De verwachting is dat nog voor de zomervakantie de beroepszaak bij de Raad van State heeft gediend. In het Leidse crematorium zullen per jaar tussen de 700 en 1000 lijk verbrandingen plaatshebben. Daar mee is gekozen voor een kleinscha lige opzet. "Per dag zullen twee of drie crematies plaatshebben. Daar mee is maximale rust en aandacht gegarandeerd". De huidige aula van de begraaf plaats, de villa langs de Oude Rijn, wordt opgeheven. Het gebouw is door de Nederlands Hervormde Ge meente, de eigenaresse, verkocht. De aula van het crematorium wordt in de toekomst ook gebruikt voor de begrafenissen. Swinkels weet niet hoe vaak dat per dag zal gebeuren. "We hebben in de nieuwbouw niet alleen een aula, waar mensen kun nen samenkomen. Er is ook een gaanderij waar mensen kunnen wachten als ze direct de begraaf plaats op gaan". 'Onleefbare toestand door groot onderhoud' Heilsoldate majoor J.M. Stofregen (91) overleden LEIDEN - De Leidse majoor J.M. Stofregen is op 91-jarige leeftijd overleden. Zij heeft zich meer dan 65 jaar ingezet voor het Leger des Heils. Mevrouw Stofregen begon haar lange loopbaan bij het Le ger des Heils in Utrecht, in 1923. Ze verbrak haar verloving en al cohol en tabak waren in haar le ven voortaan taboe. Haar verde re leven betekende uitsluitend dienstbaarheid aan God. Lo pend door weer en wind ver spreidde zij 'De Strijdkreet'. Pas de afgelopen jaren besloot me vrouw Stofregen het rustiger aan te doen en woonde zij inliet Huis op de Waard aan de Kaar senmakersstraat. Op maandag 11 juni zal om 14.45 uur een dienst worden ge houden in de korpszaal van het Leger des Heils aan de Groenesteeg 66, waarna om 15.30 uur de begrafenis zal plaatsvinden op de begraaf plaats Rhijnhof. Op zaterdag 9 juni bestaat er gelegenheid tot afscheid nemen, van 11.00 tot 11.45 uur, in het rouigcentrum Van der Luit aan de Willem de Zwijgerlaan 179. (foto wim Dijkman) Ons Doel heeft de bewoners voor gelicht over de werkzaamheden via diverse voorlichtingsbrochures en bewonersavonden. Toen die achter de rug waren, kregen alle bewoners een formulier voorgelegd waarop ze konden aangeven welke geriefsver- beteringen ze wensten. Door onder tekening van het formulier gaven ze tevens aan voldoende te zijn voor gelicht over de procedure tijdens de renovatie en het groot onderhoud. Maar nu het werk is begonnen, is diverse bewoners pas in volle om vang duidelijk geworden wat de consequenties zijn van een dergelij ke ingreep. De familie Pouw heeft zich inmiddels beklaagd bij Ons Doel. Behalve overlast die ze onder vindt van in- en uitlopende bouw vakkers, opzichters en andere lie den, is het gezin onaangenaam ver rast door het feit dat al anderhalve week geen warm water meer be schikbaar is. Dit betekent dat niemand zich kan douchen. "Een regelrechte ramp, vooral omdat we een klein kind hebben". De jongste Pouw is inmiddels ondergebracht bij fami lie, omdat het kind door overlast van stof niet meer kon slapen. De fa milie weigert de volledige huur te betalen totdat de bouw is afgerond. "We hebben hier een dak boven ons hoofd, maar daarmee houdt het ook echt op. Elk woongenot is verdwe- Na juridisch advies te hebben in gewonnen heeft het echtpaar beslo ten een fors deel van de huur in te houden. Via een kort geding willen beiden bewerkstelligen dat ze de huurverhoging van 165 gulden die na 1 juli ingaat als gevolg van de ge- riefsverbeteringen, voorlopig niet hoeven te betalen. Tijdens het kort geding willen de bewoners tevens eisen dat ze net als bewoners van de begane grond in aanmerking ko men voor 5000 gulden onkostenver goeding. Woordvoerder C. Vrouwe van Ons Doel betreurt de hele gang van zaken. "We hebben kilo's papier gespendeerd om de bewoners voor te bereiden op de naderende over last. Blijkbaar hebben sommigen de boel toch onderschat". Ons Doel wil de gedupeerde be woners volgens Vrouwe best tege moet komen. Hij heeft de familie gisteren alsnog een wisselwoning aangeboden. "Juist omdat ze dat hele pakket geriefsverbeteringen hebben gekozen is de overlast in derdaad wel een beetje te veel van het goede". Pouw wil hiervan niets weten. "Dan moeten we het hele boeltje oppakken om over twee we ken weer terug te komen omdat de woning klaar is". Een andere oplossing die Vrouwe heeft aangedragen is om de woning nog voor het weekeinde een eind op orde te hebben. Dit betekent onder meer dat er warm water is en de badkamer klaar is voor gebruik. Vrouwe heeft nog geen reactie ge hoord van de familie. Ons Doel denkt er niet aan de bewoners van de bovenverdieping ook 5000 gul den onkostenvergoeding te geven. "Dat is niet aan de orde. omdat ze bij gewoon groot onderhoud ge woon in de woning kunnen blij- Ons Doel heeft naar aanleiding van de kwestie met de familie Pouw besloten dat andere bewoners van het complex die veel geriefsverbe teringen willen een wisselwoning wordt aangeboden voordat de ver bouwing begint. Mevrouw Pouw in haar woning, die volgens haar als gevolg van groot onderhoud en geriefsverbeteringen bij kans onbewoonbaar is geworden. (foto Jan Holvast) Van onze redacteur Roy Klopper LEIDEN - Bewoners van de flatwoningen van Ons Doel aan de Lammenschansweg zijn van plan een kort geding aan te spannen tegen de woningbouw vereniging. Ze willen een finan ciële genoegdoening voor over last van de renovatie en groot onderhoud aan hun woningen. Onlangs werd begonnen met een verbetering van 115 woningen aan de Lammenschansweg. Het plan behelst een vergroting van de wo ningen op de benedenverdieping. De achtergevel gaat eruit, waarna een uitbouw wordt gerealiseerd over de volledige breedte van de woningen. Op het dak van die uit bouw krijgen de bovengelegen wo ningen een dakterras. Op de eerste verdieping wordt groot onderhoud uitgevoerd. Dit betekent onder meer dat kozijnen worden vervangen en een nieuw keukenblok wordt geplaatst. Ver der konden de bewoners aanvul lend enkele geriefsverbeteringen kiezen, zoals een betere douche en een cv-installatie. De bewoners van de benedenver dieping zitten in een wisselwoning gedurende de gehele renovatie. Ze hebben ieder een bedrag van circa 5000 gulden herinrichtingskosten gekregen. De huurders op de eerste verdieping konden volgens de wo- nigbouwvereniging gewoon blijven zitten. Ze kregen wel 750 gulden als tegemoetkoming. Omzet stijgt jaarlijks tussen de 15 en 20 procent Van onze redacteur Jan Rijsdam LEIDEN - Kees Klerks, direc teur van Klerks Slijterijen en Wijnhandel bv, zegt het niet bedacht te hebben. Maar de groei van zijn bedrijf is op z'n minst opmerkelijk: een groei tegen de stroom in. Want, ter wijl het drankgebruik in Ne derland almaar afneemt stijgt de omzet van Klerks jaarlijks met 15 tot 20 procent. "Het is zo gekomen", zegt Klerks simpel. "En, de groei van een bedrijf kun je nu eenmaal niet tegenhouden". Klerks bedrij f bestaat uit twee on derdelen: de slijterijen en wijn handel (10 filialen in de regio Lei den) en Klerks Trading dat zich bezighoudt met export van wijn en gedistilleeerd (voornamelijk naar Azië). Gisteren maakte Klerks bekend zijn bedrijf met ruim 1000 vierkante meter maga zijn te zullen uitbreiden. Die uit breiding is met name nodig om de steeds groeiende wijnvoorraad te kunnen herbergen en om in de toekomst de winkels sneller te kunnen bevoorraden. Nog geen twee jaar geleden ver huisde Klerks van de Roosevelt- straat naar de Admiraal Banc- kertweg op het industrieterrein De Waard. De drankenhandel barstte in het vorige onderkomen uit zijn voegen. Intussen is ook het nieuwe onderkomen al weer te klein geworden. Het huidige magazijn is circa 2000 vierkante meter groot. Na de nieuwbouw van drie bedrijfshallen en de ver nieuwing van de bestaande be drijfsruimte zal het totale opper vlak 3600 vierkante meter bedra gen. Eén van de hallen wordt voorlopig nog verhuurd maar, di recteur Klerks houdt er rekening mee dat op de langere termijn ook deze hal voor de uitbreiding van zijn bedrijf nodig zal zijn. Kees Klerks in zijn magazijn dat met meer dan 1000 meter moet worden uitgebreid. (foto Jan Holvast) Een verklaring voor de enorme groei van de drankenhandel? Klerks: "Ik denk dat de formule die wij hanteren uniek is, met na me op wijngebied. Wij kopen bij na alles rechtstreeks in het land van oorsprong. Vaak is dat Frank rijk, maar we importeren bij voor beeld ook wijn uit Chili, Argenti nië en uit Oost-Europa. Goede kwaliteit voor een betaalbare prijs", is Klerks uitgangspunt. "Dat laatste is mogelijk omdat we geen 10 doosjes kopen maar een wagen waar 8000 flessen in zit ten". Decadentie De slijter zegt in zijn zaken een enorm assortiment wijnen te bie den. Maar, een fles wijn van 100 gulden zul je vergeefs zoeken in de rekken van Klerks. "Dat is al leen voor idioten", meent hij. "Zo'n prijs proefje er nooit vanaf. Ik denk dat een fles wijn maxi maal 20 a 25 gulden mag kosten. Alles wat daar boven zit ruikt naar decadentie", aldus de vino loog Klerks. Bij de opening van elke nieuwe zaak haalt Klerks altijd wel een aantal heel dure flessen van 200 tot 300 gulden in huis. Dan mogen zijn klanten proeven. "Wat is er nu leuker als je in een winkel komt en je mag een slok nemen van een tientje? De smaak is niet uniek. Maar, het gekke is dat ie dereen toch weieens zo'n dure wijn wil proeven". Tot de succesformule die Klerks hanteert behoren, naast kwaliteit voor een betaalbare prijs, en het enorme assortiment ook de service. "Hoe het verder komt weet ik niet", zegt Kees Klerks. "Van onze zaak in Wasse naar is de omzet in twee jaar tijd verdrievoudigd. Eigenlijk gaat het met al onze winkels zo". Grachtenwater Aan de groei van Klerks slijterij en en wijnhandel komt voorlopig geen eind, dat weet de slijter wel. "Dit jaar zal ik met mijn eerste zaak aan het Bevrijdingsplein, die ik overnam van mijn vader, ver huizen naar een pand verderop. Dat nieuwe filiaal wordt bijna drie maal zo groot als het huidi ge", vertelt hij niet zonder trots. "Maar", tekent hij er bij aan: "We blijven wel een normaal bedrijf dat met twee benen op de grond staat". Zes jaar geleden introduceerde Kees Klerks de zogenaamde 'Leidsche Borrel', iets minder sterk dan andere jenevers (30 pro cent alcohol), maar qua uiterlijk niet te onderscheiden. Het recept voor de Leidsche Borrel zou Klerks hebben gevonden op de zolder van de oude distilleerderij 'Onder de Boompjes' in Leiden. Later lanceerde Klerks ook nog een vieux-variant: 'Leidsch Koet siertje', net als de borrel voorzien van een lager alcoholgehalte. Het succes van de Leidsche Borrel en het Leidsch Koetsiertje inspireerde Kees Klerks tot het maken van weer een nieuw pro- dukt. Het recept is er al. Wanneer het in de rekken staat weet de slij ter nog niet. Het gaat in elk geval om een kruidenbitter. Alleen over de naam van het produkt wordt nog gediscussierd. Maar, als het aan Kees Klerks ligt wordt het eti ket op de fles straks gesierd met de naam: Leidsch Grachten wa ter. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13