LEIDSCH DAGBLAD egers bezetten ministerie NODIG! Eis 14 jaar cel in proces grootste cocaïnesmokkel Vele dode zeehondjes in Witte Zee gevonden Sovjets halen eenzijdig 1500 kernkoppen weg Boete van 100 gulden voor zwartrijders Werkgever krijgt korting op kosten minimnmloners CDA in financiële nood Iran klaar voor vredesoverleg met Irak WOENSDAG 6 JUNI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39258 Prijs fl. 1,35 Speculaties over nieuwe kernramp in Sovjetunie MOSKOU/UTRECHT (GPD) - In de Witte Zee, ten noordwesten van de Sovjetunie, zijn grote aan tallen jonge zeehondjes dood aan getroffen. Eerder al spoelden in dit gebied zo'n 4 miljoen zeester ren levenloos op de stranden. Dit meldt het Sovjet-persbureau In terfax. Bij het ministerie van WVC in Den Haag en bij het Rijksinsti tuut voor Milieuhgygiëne en Volksgezondheid in Bilthoven wordt onderzocht of er verband bestaat tussen de milieuramp en een grote rookontwikkeling die het KNMI heeft ontdekt op satel lietfoto's van de Barentsz-zee eind mei. Het Rijksinstituut voor Milieu hygiëne en Volksgezondheid spreekt van 'een mysterieuze zaak'. „Zelf hebben wij geen en kele aanwijzing dat zich in het noorden van de Sovjetunie een ramp zou hebben voltrokken", al dus een woordvoerder van het RI VM. „Wij hebben gebeld met onze relaties in Rusland, maar die heb ben ons ook niet wijzer gemaakt". Vier jaar geleden deed zich een ernstige ramp voor in de kerncen trale in Tsjernobyl. De Sovjet-au toriteiten waren destijds uiterst spaarzaam met informatie, maar een verhoogde radioactieve stra ling werd ook in Nederland geme ten. Daarvan is dit keer tot nu toe geen sprake. Niettemin is een radiologie-la boratorium bij Moskou tot de conclusie gekomen dat de dood van de zeesterren verband houdt met blootstelling aan straling, maar Interfax meldt niet wat de bron van die straling is. Het officiële Russische persbu reau TASS meldt dat bij onder zoek geen sporen van hoge stra ling in het gebied zijn waargeno men. Maar nu beginnen de baby zeehonden er massaal te sterven. AMSTERDAM (ANP) - NS moeten noodgedwongen het nauwelijks 4 vier jaar oude station aan de Burgemeester de Vlugtlaan in Amsterdam slopen. De bouw van het aan de Schiphollijn gelegen station kostte destijds 7,5 miljoen gul den. Het NS-station moet wij ken voor een station voor de sneltram van het Amsterdam se gemeentelijk vervoerbe drijf die in 1994 gaat rijden. Combinatie van het nieuwe tramstation met het bestaande NS-station is wegens ruimte gebrek niet mogelijk. Slopen is dus de enige mogelijkheid, Bouw kostte 7,5 min. Sloop vier jaar oud NS-station voor sneltram verzuchtte de NS-woordvoer- ster. Zij wilde zich niet uitla ten over de vraag of NS een schadevergoeding gaat clai- NS bouwden het station des tijds onder druk van Amster dam. Op de vooral voor lange- afstandsvervoer bestemde Schiphollijn wilden NS niet al te veel tussenstops hebben. Het in '86 gebouwde station is, met dagelijks 1.700 in- en uit- stappers, bepaald niet drukbe- klant. Toen halverwege de jaren '80 de eerste spa voor het sta tion de grond in ging kon niet worden voorzien dat de snel tram de trein in de wielen zou rijden. Die sneltramplannen waren toen nog 'boterzacht', aldus de NS-woordvoerster. RIJSWIJK (ANP/GPD) Ongeveer zeventig verpleegkun digen bezetten sinds vanmorgen het ministerie van wvc in Rijswijk. Zij eisen van staatssecretaris Simons (wvc) dat hij acht procent meer geld beschikbaar stelt voor de gezond heidszorg. In zes instellingen wordt vandaag gestaakt. In andere ziekenhuizen worden zondagsdiensten gedraaid en werkonderbrekingen gehouden. zal de Sovjetunie zestig systemen voor de lancering van kernraketten voor de korte afstand en ruim 250 stuks nucleaire artillerie weghalen. De reductie omvat ook de daarbij horende 1500 kernkoppen. Sjevardnadze kondigde de ver mindering aan tijdens een toe spraak in Kopenhagen, waar de 35 landen van de Conferentie over Vei ligheid en Samenwerking in Euro pa (CVSE) spreken over de mensen rechten. In totaal, dus ook buiten KOBLENZ (AFP/DPA) - Een 43-ja- Midden-Europa, komen de Russi- rige voormalige sergeant van het sche reducties volgens de Sovjet- KOPENHAGEN (GPD/ANP) - Sov jet-minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze heeft gisteren nieu we, eenzijdige verminderingen van nucleaire korte drachts-wapens aangekondigd. In Centraal-Europa Levenslang voor spionage sergeant Amerikaanse leger in West-Duits- land is vandaag door het hof in Ko blenz tot levenslange celstraf ver oordeeld. De ex-militair minister neer op 3200 kernkoppen en 140 lanceerinrichtingen voor korte drachtraketten. Onduidelijk of de wapens alleen worden te- 1975 tot 1985 militaire informatie ruggetrokken of worden vernietigd. geheime diensten van Tsjechos lo wakije en Hongarije hebben ver kocht en daarvoor bijna 2,5 miljoen gulden hebben ontvangen. Westerse diplomaten verwelkom den de Russische aankondiging, maar wezen er op dat aan Sovjet-zij de ongeveer twaalf keer zo veel De oud-sergeant werkte op de do- deze systemen staan als cumentatiedienst van de Achtste terse kant Een NAVO-woordvoer- Boze verpleegkundigen blokkeren de hele dag de entree van het ministerie i Infanteriedivisie in Bad Kreuznach en had toegang tot geheime infor matie. In zijn werk stond hij bekend ^er v. De bezetting van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur, die vanmorgen rond half ne gen begon, wordt volgens de Ver pleegkundigen en Verzorgenden In Opstand (WIO) de hele dag ge handhaafd. "We hebben het stadi um van praten, overleggen en nota's gehad", aldus een woordvoerder. "Simons wil praten over werkdruk maar er valt niets meer te bespre ken. Hier is sprake van een looncon- flict. Wij eisen 8 procent loonsver- op één afdeling kan het personeel Waarschuwing supporters hoging pn voor hpm is 9 5 nrnrpnt pfficionfor An o onrloro QMaiinAA*, likliniek en de gipskamer van het Ignatius Ziekenhuis in Breda. Zon dagsdiensten worden gedraaid in vijf ziekenhuizen. Het Streekziekenhuis Oranjeoord te Harlingen zal binnenkort een van de vijf afdelingen sluiten. Volgens medisch coördinator M. Moens is de reorganisatie bedoeld om de werk druk van het verplegende personeel te verminderen. "Door de ruim veertig lege bedden te concentreren ZEG MAAR u t TEGEN W"~ KAMSTEEG OCCASION HAARLEM (ANP) - De officier justitie bij de Haarlemse rechtbank hem is 3,5 procent efficiënter op de andere afdelingen de limiet, dat pikken wij niet". worden ingezet", aldus Moens. LONDEN (DPA) - De Britse minis- De hoofdingang van het ministe- Vandaag wordt ook in de bejaar- ter van sportzaken Moynihan dreig- u rie is geblokkeerd met grote fau- denoorden op uitgebreide schaal de vandaag het nationale elftal uit eiste vanochtend 14 jaar gevange- hoofdverdachten terecht teuils. De liften zijn omhoog gehe- actie gevoerd. Vooral in de instellin- het WK-toernooi terug te trekken nisstraf geëist tegen een 47-jarige wordt uitgeweken sen en slechts vier ambtenaren die gen in Het Gooi worden langdurig als de Engelse supporters zich al voor zeven uur begonnen zijn, zit- werkonderbrekingen gehouden, ten in het gebouw.. In hetzelfde ge- Net als de verpleegkundigen en ver- bouw wordt morgen geprobeerd zorgenden in de gezondheidszorg het nationale elftal een speelverbod werden gepakt Haarlemse Zij is vrjjdingsacties te voorkomen. Mor gen, wanneer de vier Colombiaanse staan, pand dragen in Italië. De minister gaf toe, negen verdachten die eind februari beter te beveiligen dat de regering de macht ontbeert dit jaar bij een loods in IJmuiden de overkant dat volgens justitie Veen sprak in zijn requisitoir gisteren dat er slechts sprake een kleine stap'. Ook minis- buitenlandse zaken Van den Broek benadrukte in een eerste re actie 'nog erg veel zorg te hebben over de enorme Sovjet-overmacht' aan kernraketten voor de korte af stand. Sjevardnadze gaf tijdens zijn toe spraak toe dat de reductie relatief gering is. Maar de stap is volgens hem vooral bedoeld om de sfeer tus sen Oost en West verder te verbete ren, zodat vooruitgang kan worden geboekt bij de ontwapeningsonder handelingen. Sjevardnadze wil Van den Broek zo spoedig mogelijk in Moskou ont vangen, heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag bekendge- Officier van justitie mr. O. van der maakt. De twee ministers hebben 'doodgriezelige zaak' compromis te bereiken nu al weken slepende conflict in de denoorden een forse loonruimte, gezondheidszorg en het bejaarden- sommige gevallen oplopend tot tien wezen. procent. De acties in de rest van het land (pagin worden intussen grimmiger. In het Andreas Ziekenhuis in Amsterdam staakt het personeel op de polikli niek en kunnen de hele dag geen af spraken worden gemaakt. In het verpleeghuis Janskliniek in Haar lem staakt de polikliniek fysiothe rapie. Stakingen zijn er ook in het verpleeghuis Stadszicht in Rotter dam, de polikliniek van het Pas teurziekenhuis in Oosterhoüt, de röntgenafdeling en het lab van het Oosterschelde Ziekenhuis in Zie- rikzee. Er wordt gestaakt in de po- In bus, tram, metro DEN HAAG (ANP) - Minister Ma- ij-Weggen (verkeer) wil dat de boete voor zwartrijden in het openbaar vervoer wordt verhoogd van 26 tot 100 gulden. Zij heeft daarover con tact opgenomen met haar collega Hirsch Ballin (justitie). Maij ant woordt dit op schriftelijk vragen van de Tweede Kamerleden Van Rooy en Hennekam (beiden CDA). Maij-Weggen laat weten dat zij in tegenstelling tot eerdere berichten een krachtige aanpak voorstaat van het zwartrijden. Zij praat niet alleen over verhoging van boetes, maar ook over snellere aanstelling van speciale controleurs op tram, bus en metro in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Daarvoor wordt vooral geworven onder werkloze jongeren. Eerst regen In dc nacht en ochtend perioden met regen. In dc loop van dc dag enkele op- ,wct 1U*WUW klaringen cn kans op een bui. Mini- ku"nen worden geholpen, mumtcmpcratuur omstreeks 12, mid- De tegemoetkoming geldt voor dagtemperatuur ongeveer 16 graden, alle minimumloners van 23 jaar en Wind draaiend van zuid naar west, ma- ouder die ten minste 3 maanden in tig, aan dc kust cn op het IJssclmccr dienst zijn en ten minste eenderde i toe krachtig. van n0rmale arbeidsduur wer- de werknemers in de bejaar- op te leggen. Maar er zal zoveel pres- ste cocaïnesmokkel: 2.658 kilo met -, die tijdens het proces samenleving. De officier leverde Europa's groot- vertelde onder druk van haar vriend kritiek op de bewegingsvrijheid die worden uitgeoefend op de we- een handelswaarde reldfederatie (FIFA) en de Engelse gulden, bond, dat hen weinig anders rest dan aan de wens van de regering te voldoen. 1250 miljoen rond het gerechtsgebouw waren uitgebreide veiligheidsmaat regelen getroffen om eventuele be te hebben meegedaan, heeft haar Colombiaanse criminelen rol in de drugsorganisatie erkend. Pa hebben. „Ze gaan vrij Voor de rechtbank gaf zij toe dat zij sterdam a Milaan i sinds voorjaar 1988 drie keer eerder tussendoor gaan gisteren in Kopenhagen onder ri de kort gesproken over het aanbod van groep Nederlandse bedrijven i het wrak van een voor de Noor- kust gezonken Sovjet-atoomon- Am- derzeeër te lichten. Enige haast is Madrid. En geboden omdat de atoomreactor zich verpozen door zee kan worden aangetast en er i Euro bij cocaïnetransporten vanuit Co- bij de Tour de France. Van der Veen dan radioactiviteit vrijkomt. DEN HAAG (ANP) - Werkgevers het aantal uren waarvoor zij in kunnen tot april 1994 een bedrag dienst zijn. van 3200 guldfen korting krijgen op De kosten van de regeling zijn be de loonkosten van een werknemer groot op 365 miljoen gulden. Dat die voor het minimumloon werkt, wordt betaald uit de sociale fondsen De wet die dit regelt, neming door de Senaat met terug werkende kracht tot 1 april ingaat, moet langdurig werklozen in het ar beidsproces terugbrengen. Het ministerie van sociale zaken, dat de regeling vandaag bekend maakte, gaat ervan uit dat met de wet 15.000 werklozen en awbz. Daartoe gaan die pre- s met 0,15 procent omhoog. nemers van verse landse bedrijven namen van ochtend deel aan een poging om het wereldrecord 'Fit aan je werk' te vestigen. Ze kwamen daarvoor bijeen op het natio naal sportcentrum Papendal bij Arnhem. Hoewel het aantal deel nemers om een nieuw record te vestigen (1250) niet werd ge haald, besloten de joggers toch een uur lang allerlei lichaams oefeningen te doen. (toto anp> lombia betrokken verdiende er 180.000 gulden mee. De drugszendingen arriveerden in grote vaten met bevroren passie vruchtensap uit Cali in Colombia, pleitte in dit verband sumplicht voor Colombianen. De officier hekelde ook het feit dat autotelefoongesprekken nog al tijd niet kunnen worden afgeluis- De politie hield de bende al enige terd door justitie. Volgens hem tijd in de gaten. De Haarlemse ken zware criminelen steeds vaker vrouw en haar vriend regelden de gebruik van de autotelefoon. DEN HAAG (ANP) - Het CDA ver keert in grote financiële problemen. Om te onderzoeken hoe de ergste nood moet worden gelenigd heeft andere het Schaepmanfonds, het i extra inkomsten binnen te ha- en te beknibbelen op de uitga- Deze commissie heeft onder Kuyperfonds het partijbestuur onder leiding voorzitter Van Velzen drie commis- benaderd, die sies ingesteld. Zij moeten elk bin- het CDA in 19 nen een halfjaar met voorstellen ko- lijke bureaus men om de problemen op te lossen. CHU Een woordvoerder van het CDA heeft dit vanmorgen bevestigd. het Lohmanfonds or de vorming van de wetenschappe- in KVP, ARP en financierden. De derde commissie buigt zich over de mogelijkheden de partij De financiële problemen zijn verder te reorganiseren. Deze vooral het gevolg van tegenvallende missie heeft een ruime opdracht, al- resultaten over 1989. Op de begro- dus de woordvoerder. Dat kan bete- ting van bijna 6 miljoen is sprake kenen dat ook vermindering van van tegenvallers van in totaal het aantal arbeidsplaatsen in het 338.000 gulden. Maar ernstiger is, al- partij-apparaat in de beschouwing dus de woordvoerder, dat het eigen wordt meegenomen, vermogen van het CD A vorig jaar is mm teruggelopen van 4,4 miljoen naar g 2,7 miljoen gulden. Een financiële molensteen om de Q nek van de partij vormt het Kuyper- B huis in Den Haag, het hoofdkwar- a tier van het CDA. Het CDA kocht i dit pand in 1980 van de ARP. Het le vert nu hoge rentelasten en onder- houdskosten op. Eén commissie be studeert de mogelijkheid van ver- a koop en verhuizing naar een goed- I koper pand. Een andere commissie bestu- deert welke mogelijkheden er zijn Te veel deelnemers aan Spelen in 1992 BARCELONA (AFP) - Het orga- nisatiecomité van de Olympi sche Spelen in 1992 in Barcelona is in grote problemen: er komen veel te veel deelnemers. Het Olympisch dorp is berekend op 15.000 deelnemers en 5.000 bege leiders, maar er komen waar schijnlijk 17.000 sporters en 5.500 begeleiders. Het Internationaal Olym pisch Comité, dat deze week in Barcelona vergadert, zal er op aandringen de afvaardiging naar de Spelen te beperken. Ten opzichte van Seoul mag een land die ploeg niet meer dan 10 pro cent uitbreiden. Kwalificatie-ei sen worden verscherpt. Het IOC bood vandaag de hele wereld een uur gratis tv aan op 18 september. Dan wordt de stad bekendgemaakt waar in 1996 de Spelen worden gehouden. óók voor de laatste mode nieuwtjes baan TEHERAN (RTR) - President Rafs- leg met de secretaris-generaal van de beleidsbepalende instanties in ar\jani van Iran heeft meegedeeld de VN worden uitgezocht om het Iran. Teheran heeft inmiddels de succes van een dergelijke ontmoe- eerste brief beantwoord. „Wij heb- ting te garanderen", aldus Rafsanja- ben niet negatief gereageerd op het dat hij bereid is tot een gesprek met president Husayn van Irak over vre de. Het persbureau IRNA maakte dat vandaag bekend. Naar aanleiding van de jongste i Teheran. en van tijd tot tijd regen buien. Middagtempcratuur rond 16 graden. der de wet, naar evenredigheid VERHUUR... luxe auto's v.a. 30,- p/dag bij PRANGERS Hoofdstraat 104. Leiderdorp, tel. 071-89.40.40 Iraakse voorstel voor een ontmoe ting van de twee staatshoofden", al- De uitlatingen van de Iraanse dus Rafsanjani. Iraakse voorstellen zei de Iraanse persident betekenen dat Iran en Parlementsvoorzitter Karrubi zei president dat deskundigen uit de Irak dichterbij echte besprekingen vorige week dat de Iraakse brieven twee landen moeten beginnen met over vrede zijn dan ooit sinds de be- niet gingen over de souvereiniteit eindiging van de gevechtshandelin- over de grensrivier Shatt al-Arab, van de twistpunten tussen Iran Irak die uiteindelijk leidden tot orige maand zijn besproken door het uitbreken van de oorlog in 1980. Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15 Ik neem een jaarabonnement 1285.50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) NaamI Adresa Postcode voorbesprekingen om volle top te garanderen. „Kwesties gen in augustus 1988. Husayn deed moeten in voorbesprekingen op het zijn voorstellen in twee brieven die niveau van deskundigen en in over- Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1