Verzetsleger Liberia bijna in hoofdstad Strijd Liberia tussen 'gekke' president en corrupte rebel VS sturen marine-eenheid Spaarrekeningen Tsjechen geplunderd door partijtop Barbara en Raisa houden hun eigen top TERMIST Initiatief China voor hereniging van Korea's Arafat: PLO niet betrokken bij terreuraanval Onrust in Sindh breidt zich uit VRIJDAG I JUNI 1990 BUITENLAND PAGINA 7 MONROVIA (DPA/RTR/AFP/AP) - Het Nationaal Patriot tistisch Front van Liberia (NPFL) is nog maar enkele kilo meters verwijderd van de hoofdstad Monrovia. Het front zou de directie van het internationale Roberts-vliegveld per telegram hebben gevraagd de luchthaven te ontruimen in verband met een op handen zijnde aanval. Een Amerikaan se marine-eenheid is voor de kust van het Westafrikaanse land aangekomen om te helpen bij een eventuele evacuatie van de elfduizend Amerikaanse burgers. Het Roberts-vliegveld ligt op slechts enkele kilometers van Mon rovia. De haven Buchanan, eerst, veroverd door het NPLF en vervol gens heroverd door het nationale le ger, is opnieuw in handen van het NPLF. Het leger zou nog wel de strategische weg van Buchanan naar Monrovia onder controle heb ben. NPLF-leider Charles Taylor heeft gisteren gezegd de strijd niet te zul len staken als president Samuel Doe aftreedt, maar door te vechten tot hij een eigen regering kan vor men. Volgens een minister uit het kabinet van Doe probeert het parle ment de president ertoe te bewegen af te treden, in de hoop daarmee een eind te maken aan de vijf maanden durende opstand. Doe zei gisteren op een bijeen komst met diplomaten echter dat hij er niet aan denkt om af te treden. Dat staat haaks op zijn belofte van vrijdag, dat hij eventueel zijn func tie op zou willen geven om een ein de te maken aan de strijd. Volgens een adviseur van Taylor is het slotoffensief nog "een kwestie van dagen". Bij het NPFL zouden zich ongeveer tienduizend mannen en vrouwen hebben aangesloten, DEN HAAG (GPD/AP) - De vroe gere communistische machtheb bers in Tsjechoslowakije hebben tussen 1971 en 1989 totaal 5,6 mil jard kronen van de spaartegoeden van burgers gehaald, om voor eigen doeleinden te gebruiken. Daarvoor werd goedkeuring gegeven door door V. Bilak, oud-lid van het Polit bureau. Dat blijkt uit nu in Tsjechoslowa kije boven water gekomen docu menten. Bilak heeft inmiddels ont kend iets met het illegale gebruik van de gelden te maken te hebben gehad en alleen maar een handteke ning zette omdat iemand van het Politburo dat moest doen. De rege- ring-Calfa heeft de communisten inmiddels opgedragen om al hun onroerend goed in het land vanaf vandaag terug te geven aan de Staat. De vreedzame revolutie die in no vember vorig jaar een einde maakte aan het bewind van de orthodoxe communistische leiders is georga niseerd door de geheime diensten van de Sovjetunie en Tsjechoslowa kije. In een televisiedocumentaire WASHINGTON - Liefhebbers van Klein Menselijk Leed zullen moei lijk dat ene moment kunnen verge ten toen de Amerikaanse First Lady, Nancy Reagan, eind 1987 Rai sa Gorbatsjova in het Witte Huis op bezoek kreeg. Vóór de twee dames naar binnen gingen, zei Raisa, dui delijk verstaanbaar voor in de buurt wachtende journalisten: "Het lijkt hier meer op een museum voor Amerikaanse geschiedenis dan op een woonhuis". Dat deed pijn. Nancy Reagan wist nog net de tegenwoordigheid van geest op te brengen die verschrik kelijke, angstaanjagende glimlach op haar mond te toveren, terwijl ze haar gaste verder het Witte Huis in leidde. Maar aan haar ogen was te zien dat het stak. Later zei ze met weer die glim lach Raisa "aardig en intelligent" te vinden. "Nee hoor", zei Nancy's woordvoerster nog weer later, "er is niets van waar dat de twee First La- dies elkaar niet mogen. Ze kunnen het juist heel goed met elkaar vin den". Allemaal leugens. Wat Nancy werkelijk van Raisa denkt, is te vin den in haar boek 'My Turn', een bui tengewoon wraakzuchtige autobio grafie die begin dit jaar uitkwam. Daarin vertelt ze onder meer, hoe ze Raisa voor de eerste keer in 1985 in Genève ontmoette. Ze schrijft: "Vanaf het moment dat we elkaar ontmoetten, praatte en praatte ze maar. Ik kon er nauwe lijks tussenkomen. Misschien was het wel onzekerheid, maar tijdens de drie keer dat wij elkaar in de loop der jaren zagen, was mijn voor naamste indruk dat ze nooit ophield met praten. Of liever: met les ge ven". Meeverhuisd Nee, terwijl hun beide echtgeno ten in een reeks ontmoetingen vrienden werden, is het tussen Nan cy en Raisa nooit goed gekomen. Misschien kwam het wel omdat Raisa Gorbatsjova minstens zo'n groot ego heeft als Nancy Misschien, omdat beiden, al De relatie tussen Raisa Gorbatsjova en Nancy's opvolgster als Firs Lady, Barbara Bush, is een funda menteel andere. Dat komt in hoofd zaak omdat de huidige presidents vrouw zo'n totaal andere persoon lijkheid is dan de vroegere. Nancy Reagan wilde schitteren en als de filmster die ze vroeger was geweest doorlopend de hoofdrol spelen. Een reeks 'Kiss and tell'- boeken van Witte Huis-medewer kers heeft duidelijk gemaakt dat ze het daarom ook tot haar taak reken de om met haar Ronnie mee te rege- Barbara Bush heeft die aandrift nooit gehad. Naar eigen keus is zij altijd op de achtergrond gebleven. Ze heeft nooit de wil gehad voor ko ningin te spelen. Ze is, zoals ze zelf wel eens gezegd heeft toen ze in het Witte Huis trok, "gewoon meever huisd" toen haar man "een andere baan kreeg". Barbara Bush koopt (of 'leent', zoals Nancy Reagan deed) niet de duurste kleren bij de allermodieus- te mode-ontwerpers. Ze mag graag grapjes ten koste van zichzelf ma ken. over haar rimpels, haar zilver witte haar, haar ruime figuur. "Ik ben gewoon een oma", zegt ze vaak, en daar is ze trots op ook. Met zo iemand kun je geen ruzie maken. Het gevolg is dan ook dat Barbara Bush bij de Amerikanen buitengewoon geliefd is, en een meer dan vier keer zo hoge popula- riteitsscore heeft dan Nancy Reagan destijds. En het gevolg is ook, dat Raisa en Barbara gisteren heel wat meer ont spannen met elkaar omgingen dan Raisa en Nancy ooit wisten op te brengen. Terwijl hun mannen in de tuin van het Witte Huis hun wel komstredes afstaken, wees Barbara Raisa wat aardige details aan. In een interview met een Ameri kaans persbureau zei mevrouw Bush enkele weken geleden welge meend dat ze uitzag naar Raisa's be zoek. "Ik heb haar een paar keer eerder ontmoet en ik genoot van haar gezelschap", zo zei ze. En verder: "Ze is aanzienlijk jon ger dan ik. en ze kijkt wellicht an ders tegen bepaalde dingen aan. Maar ik denk dat we allebei bezorgd zijn over de kinderen en jongeren in onze landen.". De twee First Ladies zullen de ko mende dagen heel wat tijd hebben om over hun gemeenschappelijke zorgen of over bijvoorbeeld hun kleinkinderen (de 64-jarige Barbara Bush heeft er twaalf, Raisa Gor- batsjov twee) te praten. Voor Raisa zou het goed zijn als ze tijdens deze top van Washington een wat lager profiel heeft dan bij de vorige. Ze is niet geliefd bij de ge wone Sovjet-burger en een nieuw vertoon van peperdure kleding en ster-allures zou slecht vallen. Spe ciaal nu in haar vaderland de men sen in de rij staan om zout en meel te kopen, kan Raisa zich niet al te veel veroorloven. Van winkeltochten- met-creditcard-in-de-hand, zoals ze die in het verleden wel bij buiten landse uitstapjes heeft gehouden, zal bij dit bezoek dan ook wel niets komen. van wie de helft betrokken zou zijn bij de gevechten. Het Front heeft ook Kakata veroverd, een belangrij ke doorgangsplaats voor transpor ten, ongeveer 50 km ten noorden van Monrovia. Buchanon ligt onge veer 70 km ten zuiden van de hoofd stad. Het Front heeft nu tweederde van het grondgebied van Liberia in handen. Diplomaten hadden gisteren een ontmoeting met Doe om te proteste ren tegen de aanval van soldaten op de VN-vestiging in Monrovia, waar bij woensdag vluchtelingen werden aangevallen en een VN-bewaker werd doodgeschoten. De VN heb ben in verband hiermee een voed selhulpprogramma stopgezet, dat sinds begin april liep ten behoeve van de 135.000 Liberianen die als ge volg van de burgeroorlog uit hun huizen zijn verdreven. De 57 mede werkers van de VN hebben het land inmiddels verlaten. Zegslieden verklaarden dat Doe had aangeboden ambassades door militairen te laten bewaken, maar dat naar een diplomatieke manier werd gezocht om dat aanbod af te slaan, omdat de meeste diplomaten bapg zijn voor de ongedisciplineer de troepen van Doe en liever door de politie worden bewaakt. Santiago - Ruim tweeduizend. Chilenen gingen gisteren in de hoofdstad Santiago de straat op als onderdeel een internationale week van de gevangenen en vermisten. Van ruim 700 tegenstanders van het bewind van gene raal Pinochet is nooit meer iets gehoord nadat zij werden opgepakt vanwege hun politieke ideeën. Een gerechtelij ke commissie in Chili heeft woensdag twee lijken geïdentificeerd die gevonden zijn op een militair terrein vlakbij Santiago. Het gaat om twee voormalige leiders van de Chileense communistische partij die in 1976 tijdens de mili taire dictatuur verdwenen zijn. De voormalige volksvertegenwoordiger Vicente Atencio en Eduardo Cantero werden door familieleden herkend aan hun kleding. Er is nog een derde graf opengelegd waarin vermoedelijk Jorge Flores begraven ligt, maar de familieleden van Flores zijn niet geheel zeker van hun zaak. Atencio, Cantero en Flores "verdwenen" alledrie in 1976, nadat zij gearresteerd waren door de Chileense veiligheidspolitie. In dat zelfde jaar verdwenen allerlei leiders van de communistische partij, andere linkse partijen en vakbonden spoor loos. (foto AFP) Van onze correspondent Bob Mantiri SINGAPORE - China en de Sov jetunie zijn van plan om op hoog ni veau besprekingen te openen over de hereniging van het Koreaanse schiereiland. De twee landen zijn de naaste bondgenoten van Zuid-Ko- rea's communistische buurland Noord-Korea, maar onderhouden commerciële relaties met Seoel. Volgens diplomatieke kringen in Peking probeert China wegen te vinden om de twee Korea's bijel- kaar te brengen. De twee landen zijn sinds de Koreaanse oorlog, van 1950 tot 1953, eikaars bittere vijan den. In die oorlog steunden China en de Sovjetunie het noorden. Hoewel Peking alleen Noord-Ko rea erkent, is de Chinese handel met het zuiden veel intensiever dan die met de bondgenoot. Normalisatie i de betrekkingen met Seoel zou volgens diplomaten Noord-Korea nog meer isoleren. De Sino-Sovjet besprekingen over hereniging van de twee Ko rea's worden op 10 juni gehouden in Peking. In Seoel is intussen bekendge maakt, dat president Gorbatsjov en zijn Zuidkoreaanse collega, Roh Tae Woo, elkaar in San Francisco zullen ontmoeten. Het wordt hun eerste ontmoeting. Er wordt gespe culeerd, dat Moskou van plan is om van de BBC over de Praagse revolu tie verklaarde de buitenland-com mentator van de BBC, John Simp son, dat de leiders van de KGB en de Tsjechoslowaakse dienst STB een complot hadden georganiseerd om de onbuigzame leiders in Praag de laan uit te sturen omdat die de hervormingen van Sovjet-president Michail Gorbatsjov weerstonden. De samenzweerders waren van plan een regering te vormen met hervor mingsgezinde communisten, maar hebben zich verkeken op de onte vredenheid van het publiek, dat van communisme in welke vorm ook niets meer moest hebben. De prijzen van levensmiddelen zullen in Tsjechslowakije vanaf 9 ju ni, de dag na de eerste vrije verkie zingen in het land, met gemiddeld 24,6 procent omhoog gaan, zo heeft de regering bekend gemaakt. Met de prijsverhoging wil de regering 27 miljard kronen per jaar besparen. NEW YORK (AP/Rtr) - PLO-leider Yasir Arafat heeft gisteren in Bag hdad gezegd dat zijn organisatie niets te maken heeft met de guerril la-aanvallen woensdag op de Israë lische kust. "Wij zijn, als de PLO, niet verantwoordelijk voor deze operatie en wij hebben er geen band mee", zo zei Arafat tijdens een pers conferentie. Hij voegde daaraan toe: "Ik spreek over de instellingen ën de officiële strijdkrachten die tot de PLO behoren". Het Palestijnse Bevrijdingsfront (PLF) behoort tot de PLO, maar Arafat heeft geen di recte zeggenschap over de groep. Arafat weigerde te zeggen of de operatie tot terrorisme moet wor den gerekend. "Het is de uitkomst die bepaalt of een daad terroristisch is of niet", aldus de PLO-voorzitter. Israël noemde gisteren de uit spraak van Arafat dat de PLO niets met de aanval te maken heeft, "een schandelijke leugen". Avi Pazner, de media-adviseur van premier Yit zhak Shamir, zei dat Israël zeker weet dat de aanval door de PLO is gesteund. De Verenigde Staten hebben gis teren hun veto uitgesproken over een resolutie van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties om een delegatie van de raad naar de bezette gebieden in Israël te sturen. De delegatie had moeten rapporte ren over geweld tegen de Palestij- De andere vier permanente leden van de Veiligheidsraad, Frankrijk. Groot-Brittannië, de Sovjetunie en China, stemden zoals verwacht voor de resolutie. Ook de tien niet- permanente leden stemden voor. De vergadering in New York was de voortzetting van gesprekken in Ge nève, waar de VS vorige week vrij dag lieten weten niets te voelen voor een VN-vredesmacht in de be zette gebieden. De Arabische Liga, die eerst had opgeroepen tot het zenden van een vredesmacht, veranderde woens dag van tactiek en vroeg om een on derzoeksdelegatie van de Veilig heidsraad. De Arabische landen hoopten dat de VS de resolutie zou den steunen, omdat Washington zich ook voorstander heeft getoond van een bezoek aan de bezette ge bieden van de secretaris-generaal van de VN. In Washington veroordeelde pre sident George Bush in scherpe be woordingen de verijdelde aanslag. Witte Huiswoordvoerder Marlin Fitzwater zei in een verklaring dat de actie van de Palestijnse guerrilla strijders het vredesproces in het Midden-Oosten in gevaar brengt. Washington verwachtte dat Arafat de aanslag zou veroordelen. Uit bronnen in de Amerikaanse rege ring is vernomen dat de aanval Was- hingtons dialoog met de PLO in ge vaar hebben gebracht. Israëlische militairen hebben gis teren een 14-jarige Palestijnse jon gen doodgeschoten op de bezette Westoever. De Westoever was ver lamd door een algemene staking, bedoeld om een internationale vre desconferentie over het Midden- Oosten af te dwingen. de diplomatieke betrekkingen met Zuid-Korea te normaliseren. De be trekkingen tussen de twee landen zijn warmer geworden sinds de Olympische Spelen in 1988 in Seoel. Vorig jaar september besloten Mos kou en Seoel om consulaire kanto ren te openen. Het is onwaarschijnlijk dat Pe king het voorbeeld van Moskou volgt, maar anderzijds wil de Chine se regering verhinderen, dat de Sov jetunie de lucratieve Zuidkoreaan se markt voor zichzelf opeist. .Noord-Korea heeft vandaag ge waarschuwd dat de ontmoeting tus sen Gorbatsjov en Roh Tae Woo "een ernstige politieke consequen tie" zal hebben voor de toekomst van het verdeelde Koreaanse schiereiland. Het was de eerste re actie van het land op de voorgeno men ontmoeting. Kohl wist niet van illegale handel in blauwdrukken BONN (Rtr) De Wetsduitse bondskanselier Helmut Kohl heeft gisteren ontkend dat hij in 1984 zijn fiat heeft gegeven aan de omstreden verkoop van bouwtekeningen van onderzeeërs aan Zuid-Afrika. Kohl verklaarde dit tegenover een parle mentaire commissie die een onder zoek instelt naar het wapenver- koopschandaal. De regering Kohl wordt er door de sociaal-democratische oppositie van beschuldigd de verkoop van de blauwdrukken oogluikend te heb ben toegestaan. De bondskanselier zei verder pas later te hebben verno men dat de verkoop toch is doorge gaan. Deze werd uitgevoerd door de grootste Westduitse onderzeeboot bouwer Howaldtswerke-Deutsche Werft en het ingenieurskantoor Lübeck. De Westduitse wet verbiedt de verkoop van wapens zonder toe stemming van de regering. Even min mogen wapens worden verhan deld naar conflictgebieden, zoals Zuid-Afrika. Een gerechtelijk on derzoek naar de zaak werd in 1988 gestaakt wegens gebrek aan bewijs, maar onlangs hebben advocaten op verzoek van de oppositie hun speur werk hervat. Pekinezen geweerd De Chinese autoriteiten hebben gis teren de bevolking van Peking ge waarschuwd uit de buurt te blijven van het het Plein van de Hemelse Vrede. Dit gebeurt aan de voor avond van de herdenking van het bloedbad vorig jaar op het plein Leger uit Moengo Het Surinaamse Nationaal Leger moet het Moengo-gebied en het luchtruim daarboven voorlopig mij den. Na langdurig overleg achter gesloten deuren tussen regering en parlement heeft president Shankar gisteren tot deze maatregel besloten om de rust in het Moengo-gebied te doen weerkeren en te handhaven. Jeltsin wil rust Boris Jeltsin wil zijn persoonlijke geschillen met president Gor batsjov laten rusten. De nieuwe pre sident van de Russische Federatie, de grootste van de 15 Sovjet-repu blieken, heeft dit gisteren gezegd in reactie op vragen uit het Russische parlement over zijn ernstig ver stoorde relatie met Gorbatsjov. Oproer voorbij Wat kenners van de Hamburgse 'Santa Fu-gevangenis' al hadden voorspeld is bewaarheid te worden: het gebruikelijke lekkere eten met Pinksteren en de dan zeer royale be zoekersregeling hebben de strijd- geest van de ruim 250 opstandige gevangenen gebroken. Zeven vol houders zijn door een politie-een- heid van het dak gehaald. Litouwen Het parlement van de Sovjet-repu bliek Moldavië heeft gisteren de on afhankelijkheid van Litouwen er kend. Moldavië is daarmee de eer ste Sovjet-republiek die na Letland en Estland, de andere twee Balti- sche republieken, de onafhankelijk heid van Litouwen erkent. Van onze correspondent Frans van den Houdt NAIROBI Aftreden of doorvech ten in een laatste poging de burger oorlog te winnen. Voor die keuze staat president Samuel Doe van Li beria. Het parlement heeft zijn voor stel om vervroegde verkiezingen te houden als onrealistisch en onwet tig van de hand gewezen. Charles Taylor en zijn Nationaal Patriot tisch Front willen niets weten van een wapenstilstand of onderhande lingen. Zij denken binnen de kortste keren de hoofdstad Monro via in te nemen. De afstand be draagt nog maar enkele tientallen kilometers. Volgens Charles Taylor, leider van het Nationaal Patriottisch Front, is haast geboden. "Doe is gek geworden en wij willen niet dat hij de bevolking nog verder uit moordt", zei hij gisteren, één dag nadat regeringssoldaten de tuin van de VN-vestiging in Monrovia waren binnengevallen en zo'n dertig daar heen gevluchte leden van de Gio- en Manostammen kidnapten. Die wor den met de rebellen geassocieerd. Een VN-functionaris werd gedood. Doe zei gisteren in een gesprek met diplomaten die vroegen om be scherming van de ambassades: "Ik treed niet af en zal als laatste het land verlaten". De VN heeft zijn personeel opdracht gegeven het land te verlaten en een voedselpro gramma stop gezet. Wat vorig jaar december begon als een poging president Doe af te zetten, is uitgelopen op een wrede stammenoorlog. In het district Nimba, waar de opstand tegen Doe begon, is het regeringsleger zich te buiten gegaan aan bruut geweid te gen de Gio's en Mano's, die de rebel len steunen. Dezelfde tonelen speel den zich eerder af in 1985, toen Tho mas Quiwonkpa, een voormalig of ficier uit Nimba, een couppoging ondernam. Het Patriottisch Front op haar beurt nam wraak op de Krahn, de stam waar president Doe toe behoort. Als gevolg van de ver geldingsacties over en weer zijn Rebellenleider Charles Taylor: niet de grote nationale redder. zo'n 250.000 burgers naar de buur- danks de gruweldaden van Doe's le- landen Guinee en Ivoorkust ge- ger in eerste instantie de helpende vlucht. hand te bieden. De rebellen werden Tj t omschreven als door Libië gesteun- riUip Stopzeuen de dissidenten. En het sturen van De Verenigde Staten, Liberia's be- militaire adviseurs naar Nimba leek langrijkste bondgenoot, besloot on- het Amerikaanse ministerie van buitenlandse daarom gerechtvaar digd. Volgens waarnemers vechten er zelfs Amerikaanse Rangers mee aan de zijde van het Liberiaanse leger. Bovendien werd begin febiuari op het vliegveld van Monrovia het ont laden van Amerikaanse militaire vliegtuigenwaargenomen, maar volgens Washington was het mate rieel bestemd voor de rebellen in Angola (Unita). Sinds Samuel Doe in 1980 op bloedige wijze aan de macht kwam in Liberia, heeft het land meer dan vijfhonderd miljoen dollar aan eco nomische en militaire hulp gekre gen en was daarmee de grootste ont vanger (per hoofd van de bevolking) van Amerikaanse hulp in Afrika. Op dit moment ontvangt het land, in 1820 gesticht door bevrijde Ameri kaanse slaven, minder dan tien mil joen dollar van de Verenigde Sta ten. De opstelling van de Amerikanen ten opzichte, van het Doe-regime is gaandeweg echter veranderd. Mede onder druk van het Amerikaanse Congres, dat al enige tijd aandringt op het stopzetten van alle militaire hulp aan Liberia, totdat de mensen rechtensituatie in het land is verbe terd. Doe werd te verstaan gegeven dat de VS niet kozen voor een mili taire optie en de president daarom onderhandelingen moest starten met de rebellen. Daarnaast werd hem voorgesteld in ballingschap te gaan, om te voorkomen dat Monro via een slagveld zou worden. Beide voorstellen werden door Doe ver worpen. Ontsnapt Ondanks de rijke ijzerertsmijnen en de uitgestrekte rubberplantages gaat Liberia gebukt onder een stij gende inflatie en werkloosheid. Er zijn voortdurend tekorten aan rijst en brandstof. Door de te hoog opge lopen schuld komt het land boven dien voorlopig niet meer in aanmer king voor leningen van het IMF en de Wereldbank. Uit wanhoop heeft Doe zich tot Israël en Taiwan ge wend, die hem respectievelijk mili taire en financiële steun verlenen. Maar hoe graag de Liberiaanse bevolking Doe ook ziet vertrekken, dat betekent niet zonder meer dat Charles Taylor nu als de grote natio nale redder wordt gezien. Integen deel, Taylor geniet weinig vertrou wen onder de bevolking. Hij was hoofd van het Rijksinkoopbureau in Samuel Doe's eerste regering en vluchtte naar de Verenigde Staten toen bekend werd dat hij 900.000 dollar aan overheidsgelden had in gepikt. Hangende een uitleveringsproces zat Taylor gevangen in Boston, maar hij slaagde erin te ontsnappen en vestigde zich in Abidjan, de hoofdstad van Ivoorkust. Van daar uit heeft hij zijn eind vorig jaar inge zette offensief voorbereid en de Li beriaanse regering beschuldigt Ivoorkust er daarom van de rebellie actief te steunen. Begonnen als een klein, onerva ren groepje enthousiastelingen telt Taylors leger volgens eigen zeggen thans meer dan 10.000 goedbewa pende manschappen. Een deel van de wapens is afkomstig van de hon derden gedeserteerde regeringssol daten. Een ander deel zou zijn ge kocht op de Franse zwarte markt. Het NPFL is beter uitgerust en ge- disciplineerder dan het tussen de 6000 en 8000 man tellende rege ringsleger. De ontstuitbare opmars van het noordelijke Nimba naar de zuidelijke havenstad Buchanan en de grote rubberplantages ten noor den van de hoofdstad Monrovia is daarvan een overduidelijk bewijs. KARACHI (AP) - Premier Benazir Bhutto van Pakistan heeft gisteren een voorgenomen bezoek aan vier Arabische landen afgezegd vanwe ge de hevige etnische onrust in de provincie Sindh. Bij de onlusten in haar geboorteprovincie, waarin de inheemse bevolking en een grote groep zogeheten Mohajirs, afstam melingen van islamitische emigran ten uit India, tegenover elkaar staan, zijn de afgelopen twee weken al zeker 337 mensen om het leven gekomen. In Karachi, de hoofdstad van de provincie en met acht mil joen inwoners de grootste stad van Pakistan, kwamen gisteren bij een aanslag op een bus dertig mensen om het leven. Bij andere gewelddadigheden en schietpartijen in Karachi vonden acht mensen de dood. In de stad is een permanent uitgaansverbod in gesteld waardoor het openbare le ven vrijwel volledig stil ligt. Bhutto weigert voorlopig de rege ring in Sindh de laan uit te sturen en de provincie direct onder haar be stuur te stellen, zoals in brede kring wordt geëist. Ze erkent dat de pro vinciale regering te weinig heeft on dernomen om de onlusten te voor komen, maar rekent dat de bestuur ders niet zwaar aan, omdat de on rust naar haar zeggen op slinkse wij ze wordt aangewakkerd door aarts rivaal India. Warschaupact bijeen PRAAG (AFP) - De volgende top van het Warschaupact wordt op 7 juni in Moskou gehouden. Dit meld de het Tsjechoslowaakse persbu reau CTK gisteren. Woensdag had het Oostduitse ministerie van bui tenlandse zaken gemeld dat de bij eenkomst tussen 11 en 15 juni zou plaatsvinden in Strausberg, op 50 km van Oost-Berlijn. Maar het zou daarbij kunnen gaan om een andere vergadering van het Warschaupact, zo verluidt in welingelichte kringen in Praag.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7