De vrouw achter Oranje Herma Hoveling: secretaresse, vraagbaak, uithuilschouder Gheorghe Hagi Luis-Gabelo Conejo Herma Hoveling: „Ik word, niet in de watten gelegd". De lading van de oplegger, de 'Oranje-truuk', bevat naast al lerlei communicatieapparatuur, medische benodigdheden, trai ningsmaterialen, officiële tenues en relatiegeschenken, enkele goederen die op het eer ste gezicht bij de buitenstaan der verbazing zullen oproepen. Aan het rek tussen de blauwe blazers hangen mantelpakjes en jurken in de kleuren rood, wit en blauw. Oranje heeft een vrouw aan boord: Herma Hove ling. Een vrouw, die in de mannen maatschappij voetbal haar spo ren verdiend heeft. Met de erva ring van de EK-toernooien in Italië (1980) en West-Duitsland (1988) in de bagage, vertrekt de Loosdrechtse begin juni rich ting Palermo om het WK-bu- reau ter plekke te bemannen. Het meeste werk zit er dan ei genlijk al op, want reeds een half jaar werkt Herma en de rest van de staf aan de voorbe reidingen. Eenmaal aangeko men wacht haar een belangrijke taak in het brede vlak dat ligt tussen vraagbaak en uithuil schouder. Een taak waarvoor Herma Hoveling uitstekend is berekend. Bijna dertien jaar geleden kwam ze in dienst van de KNVB omdat zij in haar sollicitatie brief gewag had ge maakt van het feit dat ze zelf voetbal de en bovendien gediplomeerd scheidsrechter was. ,,Op grond daarvan ben ik uiteindelijk aangenomen door Jan Huijbregts met de opmerking: Jou hoef ik in elk geval niet uit te leggen wat Ajax en Feijen- oord is. Herma Ho veling werd secre taresse van de KNVB-secretaris, een taak die verle den jaar werd ver anderd. „Thans hou ik me al leen nog maar bezig met orga nisatie rond de interlands". Sociale functie Naast alle voorkomende werk zaamheden die Herma Hoveling als secretaresse van het WK- bureau heeft op te knappen, heeft zij als enige vrouw een be langrijke sociale funktie in het leven van alledag van de spe lers. „Ik word niet in de watten .gelegd, maar ik hoef me ook niet zonodig te manifesteren als vrouw in de groep", zegt Herma over haar positie. „Ik hoor er bij; ik ben een van de Oranje equipe. Ik kan goed opschieten met de spelers. In West-Duits- larid zaten ze graag op mijn ka mer om een babbeltje te maken. Nee, praatpaal is een overdre ven woord, maar men kwam wel elke dag binnenlopen om zo maar eens wat te kletsen. Mis schien om een ander geluid te horen. Voor hen was dat be langrijk. Dat merk je het hele jaar door. Ik krijg telefoontjes van spelers, ansichtkaarten, uitnodigingen voor trouwpar tijen of geboortekaartjes". „Mijn favoriet in de spelers groep is Joop Hiele. Een schat van een jongen. Grote vent, klein hartje. Altijd heel attent, zoals iedereen overigens wel. Marco en Ruud zijn wat afstan delijker, maar dat kan ik me voorstellen als ik vaak hoor en zie wat ze in Milaan allemaal meemaken. Oranje heeft een perfecte groep en er zit nie mand bij van wie je denkt: bah, wat een mispunt. Tijdens het EK in West-Duitsland kwam Eef Kamerbeek in het spelers hotel met een lading cadeaus van Philips. Even later werd er op de deur van mijn kantoortje geklopt en stond Ruud Gullit in de deuropening. 'Ik heb een pakketje voor je georganiseerd en voordat je vergeten wordt breng ik het maar'. Dat zijn leu ke dingen. Wrevel Herma Hoveling onderkent echter ook dat 'die leuke jon gens', de afgelopen maanden bij veel landgenoten aardig wat wrevel opgewekt hebben. Het gezeur rond Oranje is ook haar niet in de koude kleren gaan zitten. „Ik heb gemengde ge voelens overgehouden aan het vertrek van Thijs Libregts. Ik kon goed met hem overweg en heb het me persoonlijk aange trokken wat er met hem alle maal is gebeurd". "De post voor Thijs kwam bij mij terecht. Ook de ingezonden brieven van Nederlanders die hun mening over de problema tiek spuiden. Was men na de in terland in Finland nog fel tegen zijn aanblijven als bondscoach, na verloop van tijd bespeurde je in die brieven een kentering. De teneur van: laat die spelers waar het om gaat thuis, dan ben je van een hoop gelazer af, was steeds vaker te lezen. Zeker toen de publiciteit opnieuw werd aangewakkerd rond de rol van meneer Michels en de pre mies. De man op de straat had er schoon genoeg van. Ik werd er vaak op aangesproken. Bij mijn voetbalclub, Bloemen- kwartier in Hilversum, kreeg ik vragen in de trant van: 'dat je nog bij zo'n bende werkt'. Ik ben echter realist genoeg om te erkennen dat die man in de straat bij de eerste winst van het Nederlands elftal het oran- jehemd aantrekt en thuis op de Dank zij twee 'gouden voeten' leidt de geniale nummer 10 in Boekarest een le ven als een prins. De eigenzinnige vedet te van Steaua en de nationale ploeg toert in het soberste land van Oost-Europa rond in een fonkelnieuwe Mercedes en geniet privileges, waar Roemenen slechts van kunnen dromen. Hij noemt dat heel gewoon, „omdat een talent meer voordelen verdient dan iemand zonder talent". Zeven jaar geleden maakte hij als 18-jarige z'n debuut in het nationale elf tal, maar pas sinds z'n overgang naar Steaua (in 1986) staat hij in de volle schijnwerpers van de publiciteit Juventus deed al eens een bod van acht miljoen dollar op de begaafde technicus, PSV probeerde via Polygram de etnische Griek naar Eindhoven te halen. Zijn con tract bij Steaua loopt nog vier jaar door, toch hoopt Hagi na het WK zijn land te kunnen verlaten. De 30-jarige doelman van Cos ta Rica heeft al jaren een vaste plaats in het nationale elftal. Hij heeft de opkomst van het voet bal iri zijn land van nabij mee gemaakt. Hij geldt als een be trouwbare doelman, die de lei ding geeft over de achterhoede. Hij pareert afstandschoten met stijlvolle reddingen. Voor elke wedstrijd wil hij het liefst een minuut geknield bidden. Conejo is zeer gelovig en draagt elk sportieve succes op aan de Heer. In de voormalige Nobel- prijs-winnaar voorde Vrede, de oud-premier van zijn land Arias, heeft de doelman zijn trouwste fan. In de nationale competitie speelt hij nauwelijks een rol om dat hij uitkomt voor de kleine provincieclub Ramonense. bank staat te springen. Het le ven gaat gewoon verder, maar het afscheid van Thijs heeft me pijn gedaan". Fout Op 5 juni wordt het WK-bureau in het spelershotel in Palermo ingericht. Samen met directeur Harry Been, Jan Huijbregts en Hennie Smorenburg gaat Her ma Hoveling dan aan de slag. „Het grootste werk is in Neder land al gedaan, de laatste zes maanden. Alles is geregeld en volgens ons kan er niets fout gaan. Of de Oranje-truuk moet worden gepikt in Italië. Mijn taak op het WK-bureau is om schreven als secretaresse. Zeg maar gewoon alle voorkomende werkzaamheden. Dergelijke dingen zijn moeilijk van te vo ren te zeggen". "Alles wat er op het bureau af komt neem ik onder handen. Je weet wanneer bestuursleden, ministers of leden van het ko ninklijk huis komen. Wanneer er auto's waar moeten zijn en met welke chauffeurs. Alle te lexen en faxen. Als ik het van tevoren inschat, zal deze WK minder hektisch zijn dan de EK, twee jaar geleden in West- Duitsland. Toen za ten we opgescheept met die totaal ver knalde kaartvoor- verkoop in Neder land. Nu hebben we amper kaarten ter beschikking, dus kan er ook niet veel fout gaan. Boven dien ben ik niet meer betrokken bij de kaartverkoop. Als Nederland door de voorronde komt. wordt Monique Tim mermans aan de staf toegevoegd. We zijn dan met twee vrou wen. Wie weet krijg ik zelfs nog gelegen heid om even in de zon te zitten of een duik te nemen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 55