'God moet mijn zoon en ook Ruud Gullit helpen' Romario's vader droomt van finale Nederland - Brazilië Hulpeloos Careca Optimisme Het moment van 1970 Een grote ijzeren poort sluit de toegang af naar een soort woon erf in een buitenwijk van Rio de Janeiro. In het wachthokje bij de ingang twee gewapende mannen. De woningen op het erf zijn niet van het meest be scheiden soort, zeker niet voor Braziliaanse begrippen. In één van de huizen woont de familie De Souza Faria. Het gaat hen voor de wind sinds oudste zoon Romario zich bij PSV heeft op gewerkt tot een spits van we reldformaat. Vader Edevair de Souza Faria heeft inmiddels de nodige rou tine opgedaan met het ontvan gen van journalisten en andere belangstellenden. Voor alle ze kerheid worden gesprekjes met de pers gevoerd in aanwezig heid van een veiligheidsfunctio naris. De man draagt zijn wa pen discreet onder zijn blouse, geladen is het wel. Sinds afgelopen maart Romario op een zondagmiddag tegen FC Den Haag zwaar geblesseerd raakte heeft Edevair het extra druk. Iedereen wil nu weten hoe het herstel van Romario ver loopt. Vader wordt er niet vro lijker van. „We hadden alle hoop dat hij zou gaan schitteren op de wereldkampioenschap pen. Maar nu is het afwachten of hij nog op tijd fit is". Het moment waarop de harten van de Braziliaanse voetballiefhebbers sneller gingen kloppen. Romario de Souza Faria breekt zijn kuitbeen. mm Edevair de Souza Faria (58 jaar) praat bedachtzaam over zijn zoon. Een rustige, intelli gente man met een scherp ge zicht. Maar deze dag maakt hij ook een beetje een hulpeloze in druk want hij is al een tijdje al leen thuis. Echtgenote Manuela Ladislau Faria en dochtertje Zoraidy (8) zijn bij familie. En die andere zoon. Ronaldo (22) voetbalt ook al in Europa, bij het Belgische KW Overpelt. Koffie zetten kan de grijzende Edevair niet. De huishoudster doet dat nor maal gesproken, maar zij is van daag vrij. Whis ky dan maar voor de gasten, om half twaalf in de morgen. Trots is Edevair wel. Trots op wat Romario heeft bereikt, trots op de grote populariteit die Romario in Bra zilië nog steeds geniet en op de mooie spullen die de familie bij elkaar ge kocht heeft. Grote foto's van de topscorer des huizes aan de muur houden de herinnering le vend aan de man die voor deze welstand heeft gezorgd. Het verhaal van Romario is dat van de jongen van bescheiden afkomst die zich middels fabelachtig voetbal heeft opgewerkt tot de regionen der rijken. Breed hadden de Fa rias het niet. Vader trok des tijds uit de arme noordelijke Braziliaanse deelstaat Espirito Santo naar de grote stad Rio de Janeiro, op zoek naar een baan. Hij werkte vijf jaar in een con- fectie-atelier en vervolgens een kwart eeuw *n een verf- fabriek. Nu is hij met pensioen. Eén van de problemen waar Edevair de ze dag mee worstelt be treft het zwembad bij zijn huis. Het water is helemaal groen uitge slagen door algengroei. Zwemmen kan nu niet, terwijl het nog wel een graad of 35 Antonio de Oliveira is de beste Brazi liaanse voetballer in Europa. Internatio naal brak de onder de naam Careca be kende aanvaller pas door in 1987. toen hij een lucratief contract tekende bij Na- poli. Op dat moment was hij in Brazilië een vedette. In 1977 brak hij door als spits van de provincieclub Guarani uit Campinas. Met die club werd hij een jaar later verrassend landskampioen. Acht jaar later deed hij dat nog eens. Toen met Sao Paulo. Op het WK van 1982 was hij vanwege een blessure de grote afwezige in de Braziliaanse ploeg. Vier jaar later bleek zijn waarde voor het na tionale elftal. In Mexico was hij met vijf treffers de topscorer De afgelopen twee jaar won hij met Napoli de UEFA-Cup en het landskampioenschap. In de vier voor rondewedstrijden voor dit WK scoorde hij vijf keer. De whisky maakt de tongen een tikkeltje losser. Edevair ver haalt van de jonge jaren van Roma rio. Dat hij altijd al erg serieus met voetbal be zig was. Maar ook over die an dere bezig heden die veel tijd in beslag na men: samba en vrouwen. „Ro mario is heel erg toegewijd, maar hij zorgde ook wel voor zijn ontspanning. Buiten het voetbal zat hij vaak in nacht clubs of hij pikte een motelle tje", zegt Edevair. Braziliaanse motels zijn er niet om op door reis een nachtje te slapen, maar vooral om er tegen uurtarief met je meisje het bed te delen. „Hij kwam na een avondje stappen vaak pas thuis als het weer licht was. Dan bleef hij slapen tot hij weer naar de trai ning moest. Sambafeesten in de buurt, daar was Romario ook altijd bij. Hij is een goed muzi kant, maar het was hem vooral om de meisjes te doen. Hij was altijd nogal 'mulherengo'; vrou wengek. Nu trouwens nog wel. Maar sinds hij getrouwd is en een dochter heeft liggen zijn verantwoordelijkheden natuur lijk anders". Contact met Nederland, meer in het bijzonder met Romario, heeft Edevair regelmatig. Min stens één keer per week bellen vader en zoon. De verrichtingen van de tweevoudig topscorer in de Nederlandse competitie zijn elke zondagavond breeduit op de Braziliaanse televisie te zien Via de telefonades met thuis en met vrienden blijft Romario zelf ook uitstekend op de hoog te van wat er in zijn land speelt vooral op voetbalgebied. Deze gesprekken zullen de laatste tijd van groot belang zijn ge weest voor Romario, want het herstel van zijn blessure ver loopt niet naar wens. Morele steun uit het vaderland is hard nodig. Hoe het precies met de kwets uur staat blijft voor de buiten wereld onduidelijk. Romario heeft zich teruggetrokken ach ter een ondoordringbaar scherm. „Er is nu geen tijd mee voor plezier. Het enige dat telt is op tijd fit zijn voor de WK", heeft hij tegen vrienden gezegd. De twee Braziliaanse fysiothe rapeuten die Romario in Eind hoven helpen bij zijn herstel zijn de enigen die hij rond zich lijkt te dulden. Het voetbalnieuws dat Romario uit 'Brasil' krijgt zal hem niet al te vroljk stemmen. De voorbe reidingen van de nationale se lectie op de WK verlopen niet zoals bondscoach Sebastiao La- zaroni het zich had voorgesteld. Eind maart bij voorbeeld verlo ren de Zuidamerikanen op Wembley in Londen van de Britten. En op 13 mei hield de DDR de Brazilianen van een overwinning af: 3-3. Onder Lazaroni heeft het Bra ziliaans elftal weliswaar een sterke verdediging opgebouwd, maar de wonderaanval met sterren als Müller, Bebeto en Careca loopt nog niet lekker. Het optimisme van de doorsnee Braziliaan lijdt daar overigens niet onder. Vol zelfvertrouwen wordt er in drukke gesprekken in barretjes gewezen op de ster ke verdediging van de 'selecao'. De introductie van een libero in het nationale elftal - meestal in de persoon van Mauro Galvao - is de Brazilianen goed bevallen. En met doelman Taffarel heeft Lazaroni een betrouwbare sluitpost die in de Braziliaanse competitie wonderen verricht. Samenvattend: bij de doorsnee Braziliaanse supporter staat wel vast dat zijn land in Italië voor de vierde keer wereldkam pioen wordt. Ook Edevair de Souza Faria heeft daar vertrouwen in. De droomfinale heeft hij ook al voorzien: Nederland - Brazilië. „Maar dan mét Romario en Gullit. God moet mijn zoon en ook Gullit helpen weer terug op niveau te komen, want zij ver dienen het. Gullit is de beste speler van Europa. De tweede Pele". Mexico wordt gespeeld toe gewerkt SS e,ndtoe™o, - dat in een paar maanden voor de aftrap wordt tramfr f overtuigend voor maar Pele niet meer als een ware pro?zou leven ontslagen, omdat hi, vindt dat se pers voor vijf spelers in de basisolnJdïhfh van de ^'haan- betreffen naast Pele (Santos) ook Gersonv<Ln Poi to ,n sPelbePaler z>jn Het ho (Botafogo) en Tostao (Cruzeiro) Hoekifnnpn^l i i'™ (Connthians). Jaïrzin- len en wie moet er het vuile werk nnknamo?? ^if spelers ooit goed samen spe- Ze krijgen het de'°uma"sten ™h af. wakije (4-1). titelverdediger Enqelandd OI Rwmln anoff'6 verslaat Tsl^oslo- en„allé,4.öehaalpsZZe ZeZete[ff

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 51