Engeland kan het maken John Barnes Het moment van 1966 23 Engeland kan de grote verras sing worden van het komende WK. Ik houd er zelfs rekening mee dat het wereldkampioen wordt. Niet allemaal gaan la chen! Laten we de vernedering van het Engelse elftal door Ne derland, twee jaar geleden bij het EK, even vergeten. Bobby Robson heeft hard ge werkt aan een nieuw Engels elf tal. Een lastige klus voor een bondscoach die twee jaar lang heeft moeten lijden onder enor me kritieken. Hij heeft dan ook op twee fronten strijd moeten leveren. Op het veld met zijn spelers en erbuiten met de grote massa, waarvan hij het respect weer moest zien te krijgen. Maar Robson lijkt het te heb ben geklaard. Velen zullen mis schien zeggen: against all odds. Maar wat er ook van de man wordt gezegd, hij heeft in elk geval lef! Robson verlangt nu van zijn spelers dat ze bij het WK een verschrikkelijke wil om te win nen zullen tonen. Een wil die op het Europees kampioenschap zo ongeveer bij elke speler ont brak. Robson beschikt voor een groot deel over hetzelfde perso neel. Het kritische Engelse pu bliek vraagt zich dan ook af of waarom Robson na het echec van 1988 nu wel een huzaren stukje denkt te kunnen leveren. Toch geloof ik persoonlijk dat hij dat zal doen. Dit wordt de laatste kans voor zo'n beetje de halve selec tie, die Engeland naar Italië af vaardigt. Peter Shilton, Terry Butcher, aanvoerder Bryan Robson, zelfs onze topschutter Gary Lineker en Peter Be- ardsley spelen hun laatste WK- toernooi. Juist deze jongens zullen dit wereldkampioenschap koesteren en ten koste van alles willen bewijzen dat wat er twee jaar geleden in West-Duitsland is gebeurd alles behalve een goede afspiegeling was van hun werkelijke mogelijkheden. Ambitie Twee steunpilaren van Engeland bekampen elkaar in de competitieManchester-aanvoerder Bryan Robson (l) en de coming-man van Tottenham, Paul Gascoigne. de eindronden van dit WK. In het shirt van Engeland is John Barnes echter niet in staat zijn magische kwaliteiten te to nen. Als hij deze zomer de echte Barnes, die in de Engelse sta dions heeft geschitterd, kan re produceren, zal hij zijn trans fersom van vijf miljoen pond (15 miljoen gulden) dubbel en dwars waard zijn en zullen de Italiaanse topclubs na het WK met elkaar knokken wie zijn nog een jaar durende contract bij Liverpool mag afkopen. Terry Butcher ont brak op het Euro pees kampioen schap omdat hij door een blessure vroegtijdig was uit geschakeld. Zijn ongekende ambitie om in Italië te zege vieren zal van es- sentiëel belang zijn in de kleedkamer van het Engelse elf tal. Gary Lineker was de onvolprezen topscorer van het WK in Mexico vier jaar geleden. Dank zij zijn even schit terende als succes volle terugkeer in het Engelse voetbal bij Tottenham Hotspur is hij er van overtuigd dat hij dat huzaren stukje kan herha len. John Barnes is het enige raadsel in het Engelse elftal. Nol-maal gesproken is Barnes de beste speler van Enge- land. Terecht werd hij dan ook door de Engelse pers gekozen tot voetballer van het jaar - hoewel ik persoon lijk voor Peter Shilton had ge stemd, omdat die. op 40-jarige leeftijd, een grote bijdrage heeft gehad aan de kwalificatie voor Bi] het WK van Mexico speelde John Barnes maar twaalf minuten mee. Met het unieke duo Waddle en Hoddle is het trouwens internationaal ook niet veel geweest, want dat is toch het verhaal van de Engelse ploeg, hoe beter je voetbalt, des te lastiger wordt het een vaste plaats te verdienen. Om de Jamaicaan Barnes kan Robson echterat enige tijd niet meer heen. Van vreemdelingenhaat heeft de donkere linkerspits, zoon van een vroeger in Londen gedetacheerde kolonel, weinig last meer. De ster van Liverpool is ook niet het type dat controverses op roept Hij werd opgevoed op een strenge Jesuïtenschool en bij Watford later kort gehouden door manager Taylor Pas onder Kenny Dalglish bij Liverpool is Barnes vrij naar eigen inzicht van voetbal een kunst te ma ken Hoofdpijn Het vinden van een positie, waar Barnes zijn uitzonderlijke talent het beste kan exploite ren, bezorgt Bobby Robson al geruime tijd flinke hoofdpijn. Wanneer Barnes links op de vleugel speelt, is zijn rendement nagenoeg nihil, is hij weinig aan de bal, komen er slechts nu en dan voorzetten van zijn voet, om over zijn scoringsmogelijk- heden maar niet te spreken. Bobby Robson zou wel eens voor een verrassing kunnen zorgen door John Barnes tij dens het WK te presenteren als centrale man in de aanval van Engeland, afwisselend met Pe ter Beardsley, die hersteld is van een (rechter-)beenbreuk. Van Chris Waddie kan in ieder geval met grote zekerheid worden gezegd dat hij voluit zal gaan tijdens de eindron den in Italië. Waddie heeft zich geweldig ontwikkeld sinds zijn ruim vier mil joen pond (bijna 13 miljoen gulden) kos tende verhuizing naar Olympique Marseille. Hij is bo vendien een zeer veelzijdig artiest. Chris Waddie kan in mijn ogen overal spelen. Hij voelt zich thuis op de vleugel, in de spits of cen traal op het midden veld, waar hij tegen woordig met gemak dieptepasses geeft zoals ooit alleen Glenn Hoddle die kon geven Volgens mij is het middenveld voor Bobby Robson ook de belangrijkste li nie, waar het (tacti sche) aanpassingen aan het warme klimaat van Sardinië betreft. Onze bondscoach kiest het liefst voor twee centrale middenvelders, die worden ge koppeld aan de vleugelspelers Barnes en Waddie. Voor Bryan Robson en zijn partner Neil Webb, Steve McMahon of Paul Gascoigne vergt dit systeem on der tropische omstandigheden echter een geweldige dosis energie. Met Paul Gascoigne, hier be ter bekend als 'Gazza, Totten- hams man van twee miljoen (ponden wel te verstaan), is meteen de speler genoemd met wie Bobby Robson de meeste moeite heeft. 'Gazza' is de speler, van wie Bobby Robson kort geleden heeft gezegd dat hij 'zo gek is als een bezemsteel' en dat hij nooit op hem denkt te kunnen bouwen. Het laatste is veroor zaakt door een incident in Stockholm, waar Gascoigne het vertikte in te vallen tijdens de kwalificatie-interland Zweden- Engeland. Maar juist dit voorjaar heeft de 22-jarige 'Gazza' een punt gezet achter zijn vele clowneske optredens en heeft hij bezworen dat hij een serieuze voetballer is geworden. Er is een tijd geweest dat Gascoigne de bal onder zijn shirt verstopte, vervolgens te gen de scheidsrechter vertelde dat hij zwanger was, of na een stevige tackle ter aarde stortte, gillend van pijn over de grond rolde maar grijnzend opsprong als de verzorger arriveerde. Door dergelijke geintjes kreeg hij de handen van het publiek op elkaar en verdiende hij een tweede bijnaam: de joker... Een wervelende show van Gascoigne tijdens Engeland- Tsjechoslowakije zorgde kort geleden voor de ommekeer op het veld. Tottenham Hotspur zou hem nog niet voor tien mil joen pond (30 miljoen gulden) kwijt willen. En dat bedrag, durf ik te stellen, is hij nog waard ook als hij het straks in Italië op zijn heupen krijgt. 'Jo ker Gazza' zou tijdens het WK wel eens de belangrijkste aas van het Engelse elftal kunnen worden. HARRY HARRIS Harris is sportverslaggever bij de Engelse krant The Daily Mirror Op 31 juli 1966 staan Engeland en West-Duitsland tegenover elkaar in het Wemblev- sjadion. Het gastland droomt al van de World Cup, maar de nationale ploeg heeft op de weg naar de finale nog maar weinig liefhebbers kunnen bekoren. West-Duitsland naakt in de aanloop een betere indruk, maar er is niemand in het stampvolle Wem- bley-stadiondie nog twijfelt aan de kracht en het succes van het thuisland Zeker met flrfJ ?an'er Z°L het einde een 2'1 ^sprong neemt En,ge minuten voor het slotsignaal van scheidsrechter Dienst maakt Weber echter verrassend geluk Een verlenging is noodzakelijk. De Engelse spelers lijken ten einde raad, want zij hebben al hun krachten qeqeven S '1 Tte Tuul va,n de eerste verlenging haalt Geoff Hurst keihard uit De bal raakt de onderkant van de lat en stuitert via de grond weer het speelveld ,n De Enqel- sen juichen de Westduitsers protesteren hevig. De Russische grensrechter Bakhra- mov twijfel, met aan zijn gezichtsvermogen en scheidsrechter Dienst vertrouwt hele- Hf ^'Poo'wordt 9oedgekeurd. maar later blijkt uit de tv-beel- tïen l JÏ3 ni°°ï Zün,heef19ePasseerd. Met deze treffer ,s de wereldtitel een feit en het hele and. dat de bakermat is van het voetbal, raakt buiten zinnen. Voor een dag is coach Alf Ramsey zelfs populairder dan the Beatles hZde7andere kant van de wereld worden de Argentijnen als wereldkampioenen ont haald Zij zijn uitgeschakeld in de kwartfinale door Engeland nadat aanvoerder Rattm wegens aanmerkingen op scheidsrechter Kreitlein van het veld werd qezonden Znn af gang duurt tien minuten en de hele wereld spreekt er schande van. De echte kam pioenen zijn wij luidt een Argentijnse krantenkop

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 49