Bijgeloof tiert welig op Sicilië 22 Diliberto: 'Spelers moeten contact zoeken met publiek' Als de Oranje-spelers op Sicilië een kerkhof of een begrafenis stoet passeren doen ze er goed aan hun edele delen te bescher men. Anders lopen ze het ge vaar zo wil het bijgeloof op het Italiaanse eiland dat de geest uit hun lichaam weg vliedt. „Daarom beschermen wij met onze handen onze edele delen", grinnikt Ignazio Dili berto, de vader van Roda JC- speler en ex-Spartaan Silvio Diliberto. Ignazio Diliberto (55) is een echte 'Palermitano'. Hij werd in het oude deel van de havenstad geboren, vlak bij het centraal station. Als zoon van een mari ne-officier trok zijn hart naar de koopvaardij. Zijn eerste reis verliep evenwel niet al te voor spoedig, want zijn schip kreeg pech en moest in Rotterdam voor een half jaar het dok in bij Wilton Fijenoord. Zo leerde hij als jongen van zeventien, acht tien jaar Rotterdam kennen en dat beviel hem best. Zes jaar la ter ontmoette hij er het meisje Maria Florentina van wie hij meteen zei: „Dat wordt later mijn vrouw". En zo geschiedde. Ignazio Diliberto gaf het varen op, kreeg als monteur een baan bij de gemeente Rotterdam en werd vader van een zoon Sil vio Giuseppe en een dochter Daniella. Nederlander Het is de in Rotterdam-West geboren en opgegroeide Silvio aan te zien dat hij Italiaans bloed in de aderen heeft. Hij heeft donkere ogen en de zelfde haar- dos als zijn vader in diens jonge jaren. Hij heeft de Italiaanse na tionaliteit be houden, maar hij voelt zich voor zeker vijftig pro cent Neder lander. „Toen Nederland tijdens het WK in Argen tinië tegen Italië speelde, betrapte ik me erop dat ik voor de doelpunten van Ernie Brandts en Arie Haan juichte, ter wijl m'n va der voor Italië was. Maar ik heb ook dui delijk Itali aanse karak tertrekken. Ik hou van een goed glas wijn en van een familie maaltijd aan een lange ta fel", aldus de even tech nisch onder legde als ook flegmatieke laatste man van subtopper Roda. Silvio kent Palermo, de stad waar Nederland tegen Egypte en Ierland speelt, op z'n duim pje. Hij is er ik-weet-niet-hoe- veel-keer op familiebezoek ge weest bij de broer en de zus van zijn vader en zijn inmiddels 90- jarige grootmoeder. „Omdat m'n vader niet van vliegen houdt, gingen we meestal met de auto. Rotterdam-Palermo is Roda-speler Silvio Diliberto met vrouw en vader Ignazio. Draga Stoikovic Voetballen kunnen ze als Brazilianen, maar een prijs winnen ze maar zelden. Zoals alle ploegen komt ook Joegoslavië echter met de nodige verwachtingen naar Italië. Vooral vanwege Dragan Stoikovic. De 25-jarige middenvelder van Rode Ster Belgrado is de absolute vedette van de ploeg, wiens klasse zelfs door het terug gehaalde, inmiddels 35-jarige wonderkind Safet Susic (Paris St. Germain) is er kend. Stoikovic is een Servier, die zijn loopbaan begon bij Radnicki. Zijn unieke talenten werden snel herkend, Rode Ster Belgrado kocht hem in '86, toen Stoikovic 21 was. In ruil voor vier nieuwe lichtmas ten, zo gaat het verhaal. Na het WK ver trekt hij naar Olympique Marseille. De schattingen over het transferbedrag be ginnen bij achttien miljoen gulden. een afstand van 2900 kilometer. We deden er twee dagen over, 's Nachts sliepen we een paar uur in de auto. De laatste jaren heb ben we het op een andere manier ge gaan. Met de auto naar Ge nua en vervol gens met de boot naar Sici lië. Als ik me niet vergis is dat nog acht tien uur va ren". Navel Silvio Diliber to (26) kent het stadion Delia Favorita van binnen en van buiten. Hij heeft er als ju nior eens een proef wedstrijd gespeeld voor Palermo. De scouts van die club waren ge charmeerd van zijn kwalitei ten, maar om dat hij pas zes tien was, wil den ze hem een tijdje onder brengen bij het lager ge klasseerde En- na. Dit stadje ligt op bijna duizend meter hoogte en pre cies in het midden van het eiland en wordt daarom ook wel de 'navel van Sicilië' ge noemd. Er wordt daarboven echter op koolas en asfalt gevoetbald en dat stond Silvio niet aan. Bo vendien had Barry Hughes, de toenmalige trainer van Sparta, hem al min of meer een contract in het vooruitzicht gesteld. Va der Diliberto: „Ik heb Silvio zelf laten beslissen, maar ik was blij dat hij terugging naar Sparta". Later heeft voetbalmakelaar Appollonius Konijnenburg nog wel eens geschermd met be langstelling van Savona, maar ook dat is niks geworden. Sil vio: „Ik kon een flinke som geld krijgen, want het was kennelijk de bedoeling dat ik later door verkocht zou worden naar een grote club, maar daar heb ik vanaf gezien". Silvio weet uit ervaring dat het geen pretje is om in juni op Si cilië te moeten voetballen. „Het is er erg warm, benauwd en plakkerig. En als de scirocco waait is het er helemaal niet te harden". Maar volgens vader Diliberto valt het allemaal best mee. „De wedstrijden beginnen 's avonds om negen uur en dan is er een heerlijk temperatuur- tje. En voor de scirocco hoeft men in juni niet bang te zijn. Die waait maar een paar dagen in juli en augustus". Sympathie Oranje kan volgens de Diliber- to's in Palermo op de sympathie van het publiek rekenen. „Na pels en Palermo hebben het sportiefste publiek van Italië", zegt vader Diliberto. „De Paler- mitanen zijn vrolijk, gastvrij en behulpzaam. Als de Nederlan ders de Sicilianen op hun hand willen krijgen, moeten ze con tact zoeken met het publiek. De tifosi vinden het prachtig als de spelers voor hen applaudisseren en naar de afrastering komen zodat ze hun favorieten even kunnen aanraken". Het Stadio Delia Favorita ligt aan de voet van de Monte Pel- legrino, dat door Goethe het mooiste voorgebergte ter we reld werd genoemd. Op de heu vel van de Pellegrino staat het beeld van Rosalia, de be schermheilige van Palermo. Vader Diliberto: „Als de spelers vroeger het veld opkwamen dan wendden ze zich altijd even in de richting van Rosalia en dan sloegen ze een kruisje. Ik weet niet of dat nu nog het geval is. Maar de Sicilianen zijn nog al tijd erg bijgelovig. In de kleed kamers wordt nog altijd zout gestrooid om de boze geesten te verdrijven. Vroeger werden ook hele pakken zout op het veld gegooid, maar dat gebeurt ge loof ik niet meer. Kapotte spie gels en het getal zeventien brengen ongeluk en je moet ook nooit binnenshuis een paraplu openen. Dertien daarentegen is, in tegenstelling tot wat men hier gelooft, een geluksgetal. In Sicilië heeft bijna ieder getal een betekenis. Je kunt het op vragen bij de mensen die de lot to-briefjes verkopen. En verder draagt bijna iedereen een ket ting met een amulet". Kaarsjes Dat geldt trouwens ook voor Silvio. Die draagt een acht tienkaraats gouden halsketting, die hij van zijn peetvader Antonio Milazzo - kreeg met een embleem in de vorm van het driehoekige eiland. Silvio: „Dat bijgeloof heerst overigens ook in Limburg. Toen ik voor de tuchtcommissie moest verschij nen vanwege die tackle op Eric Viscaal, die door de televisie nadrukkelijk in beeld was ge bracht, staken ze in Kerkrade kaarsjes voor me op. Daaraan zou ik het te danken hebben ge had dat ik maar voor vier wed strijden werd geschorst". In de voorronde moei Nederland elke genoemde wedstn|d spelen. In de daaropvolgende rondes moei Nederland één van de mogeitjke wedslijden spelen (afhankelijk van de eerdere resultaten). MARSROUTE NEDERLANDS ELFTAL IN ITALIË voorronde tweede ronde kwartfinale halve finale finale poule F

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 48