Het kleine Ierland als de grote lastpost Het moment van 1958 «iUa W2ET.SE, John Aldridge Jack Charlton, bondscoach van Ierland, hield afgelopen winter gemengde gevoelens over aan de loting voor de eindronden van het WK, waarbij werd be paald dat hij met zijn elftal op nieuw bij Nederland werd inge deeld. Het feit dat 'onze jongens' de kans werd geboden wraak te nemen voor de nederlaag bij het EK, waar Wim Kieft met zijn controversiële doelpunt de weg naar de halve finales versperde, deed hem uit sportief oogpunt wel plezier. Charlton en de Ier se supporters kunnen het nog altijd niet verkroppen dat de dappere verdedigingslinie van Ierland werd verslagen door een buitenspeldoelpunt! Aan de andere kant wordt de vreugde over de mogelijkheid om de zaken recht te zetten ge temperd door de wetenschap dat geweldige krachten moeten worden aangewend om het elf tal te verslaan, dat door Charl ton tot de drie sterksten van het toernooi wordt gerekend. "Ook al heeft Nederland sinds het EK niet zo bijster veel laten zien, hoeft niemand te twijfelen aan het feit dat het in goede vorm de sterkste landen in de wereld moeiteloos aankan", vertelde Charlton mij kort gele den. „Een deel van hun sportieve problemen tijdens de WK-kwa- lificatie had alles te maken met de afwezigheid van Ruud Gul- lit. Maar zelfs zonder Gullit is Nederland in mijn ogen in staat een wereldtitel binnen te sle pen. Van alle landen die we de laatste vier jaar als tegenstan der hebben gekend, heeft Ne derland ons veruit de meeste problemen bezorgd". Rivaal Behalve met Nederland is Ier land dus ook weer opgezadeld met Engeland, van oudsher de allergrootste rivaal. Er is in de hele Ierse sport niets zo gewel dig als de voldoening van een overwinning op de Engelsen. Dat kwam tijdens het EK, na de 1-0 overwinning op Bobby Rob- son en zijn team, al genoeg tot uiting. De zege in Stuttgart was des tijds niet alleen het meest be vredigende optreden van de Ie ren, maar tevens het moment waarop Jack Charlton iro nisch genoeg deel uitmakend van het Engelse elftal dat ooit wereldkampioen werd voor eens en altijd werd uitgeroepen tot de absolute held van het Ier se volk. "Alle voetbalkenners roepen dat Engeland zich voor dit we reldkampioenschap beter heeft voorbereid dan in de afgelopen de ijzersterke defensie. Charl ton, zelf een ex-verdediger, legt veel nadruk op de discipline in de achterste lmie. Met Mick McCarthy en Kevin Moran heeft hij gelukkig twee knok kers die de verantwoording kunnen dragen. Kritiek Wat Charlton nog al eens tegen de borst stuit is de kritiek dat zijn elftal het louter van hard werken en lange ballen naar vo ren moet hebben. „Wij tonen inderdaad meer inzet dat de meeste ploegen, maar dat wil niet zeggen dat we onaantrek kelijk voetbal op de mat leggen. We hebben in de aanloop naar dit toernooi verbluffende staal tjes laten zien. Ik bluf niet als ik zeg dat we dat in Italië zo nu en dan zullen herhalen", heeft Charlton venijnig laten weten. Het kleine Ierland wordt deze maand opnieuw een lastpost voor de 'grote jongens', inclu sief Nederland... PETER BYRNE Byrne is sportredacteur van de Irish Times Wim Kieft doet Ierland de das om tijdens het EK in West-Duits/and. Msstm van de Braziliaanse inde begin van een penode Jack Charlton hoopt met het 'kleine' Ierland weer de grote lastpost van het WK te worden. twaalf jaar. Met die zogenaam de kenners ben ik het dit keer roerend eens. Robson heeft dit maal zijn huiswerk gedaan en met Terry Butcher, Bryan Rob son en John Barnes heeft hij de as van het elftal, dat met een beetje geluk heel dichtbij het winnen van de wereldtitel kan komen", aldus vertelde Charl ton mij. Strijdlustig Niettemin is Jack Charlton ervan overtuigd dat Ierland zich in misschien wel de meest strijd lustige groep van het WK- toernooi ander maal zal laten gelden. Het zelf vertrouwen wordt versterkt door de presta ties van het elf tal sinds de zo mer van 1988. Ierland verloor slechts één keer. Kort na het EK ging de ploeg in Sevilla met 2-0 onderuit tegen Spanje. Misschien wel veel indrukwek kender is het ge geven dat Ier land in Dublin, waar het alle thuiswedstrij den afwerkt, sinds maart 1986 negentien wedstrijden achter elkaar ongeslagen is gebleven. Dat allemaal in een periode dat Ierland ook nog eens afscheid diende te nemen van een drietal vedettes. Liam Brady, het grootste talent van Ierse bodem sinds George Best, gooide vorig jaar september de handdoek in de ring. Frank Stapleton is min of meer en To ny Galvin helemaal uit beeld geraakt. Hun plaatsen in de selectie zijn ingenomen door een drietal nieuwkomers, van wie Norwich City's middenvelder Andy Townsend meteen de'show heeft gestolen. Townsend heeft een nieuwe dimensie aan het elftal toegevoegd. Hij speelde een opvallende rol in drie schit terende interlandwedstrijden Wie eveneens naar voren is ge treden als de grote steunpilaar van het elftal, is Paul McGrath De 'alleskunner' in de achterste linie, die in staat is elke op dracht van Charlton uit te voe ren. Aan het begin van dit seizoen werd gevreesd dat McGrath een domme zet had gedaan door de topclub Manchester United te verruilen voor Aston Villa. Maar achteraf bleek het juist een meesterlijke zet te zijn. Mc Grath was in belangrijke mate verantwoordelijk voor het beste seizoen van Aston Villa in de afgelopen tien jaar. De donkere Ier wordt om die reden be schouwd als een van de vier beste verdedigers van Groot- Brittannië. Invloed Toch moet de invloed van de spe lers van een andere top club, Liver pool, niet worden on derschat. Steve Staunton, Ray Hough ton en Ron nie Whelan hoeven niet te vrezen dat ze zul len ontbre ken in de basis van het Ierse elftal. Staunton is net als Townsend een speler die het af gelopen sei zoen naar de top is doorge schoten. Hij heeft zoveel kwaliteit dat Charl ton niet meer om hem heen kan. met als gevolg dat Tottenham- verdediger Chris Hughton zijn plaats in het elftal is kwijtge raakt. Ray Houghton is door blessures niet veel in actie geweest voor Liverpool. Maar Jack Charlton hoopt dat hij daardoor bij het WK een frisse speler zal aan treffen, die zich ten koste van alles weer wil bewijzen. In de voorste linie is alle hoop gericht op Aston Villa's Tony Cascarino en John Aldridge, die zich door zijn successen bij het Spaanse Real Sociedad een nieuwe status heeft aangeme ten. De kracht van het Ierse elftal blijft niettemin schuil gaan in Spits, 31 jaar. 30 interlands. Club: Real Sociedad. Maakte faam bij Liverpool, waar hij twee keer onder contract stond. De eerste maal als leerling-prof werd hij verkocht aan Newport. Aldridge knokte zich via Oxford United terug naar Anfield, waar hij het als vervanger van tan Rush (tijdelijk) voortreffelijk deed. Daaraan had hij ook zijn verhuizing naar Spanje te danken. Aldo' debuteerde in maart 1986 in het Ierse elftal. In die wedstrijd kwam hij niet verder dan een schot op de lat. Uiteindelijk kwam zijn produktie voor Ier land pas vorig jaar november op gang. Na 27 interlands scoorde hij tegen Malta zijn eerste treffer. Desondanks is hij de meest gerenommeerde kracht van Ier land.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 42