Bejaard, maar niet versleten Engeland-doelman Peter Shilton denkt niet aan stoppen Peter Shilton„Als ik over een paar jaar ben gestopt, wil ik pas echt achterom kijken en mijn plakboeken openslaan The Ape, Shilts, Golden oldie Shilton, of King Peter. Het lijkt erop alsof hij met de jaren meer bijnamen krijgt. Het kan ook niet anders, wanneer je al vierentwintig seizoenen in de Engelse eerste divisie tussen de palen staat en je hard op weg bent het interlandrecord van de Ierse keeper Pat Jennings (119) te verbeteren. Peter Leslie Shilton verbaast zich nergens meer over, ziet de etiketten van het grote publiek en de schreeuwende koppen in de bij vlagen hysterische Britse pers als een eerbetoon en hoopt slechts dat er over drie jaar nog steeds aanleiding bestaat om hem een nieuwe bijnaam te ge ven. Opgeven Daarmee wil de 40-jarige doel man de oudste deelnemer aan het WK-toernooi in Italië - maar zeggen dat hij, zijn eerste grijze haren ten spijt, nog lang niet aan opgeven denkt. Een welhaast schokkende onthul ling. Want wat heeft een kee per, die in de mooiste competi tie ter wereld speelt, straks drie wereldkampioenschappen heeft meegemaakt, en nu al een 'le vende legende' wordt genoemd, nog meer te wensen? ,,Ik sta er niet bij stil wat ik al lemaal al heb bereikt", zegt Shilton. „Ik kijk liever vooruit. Het verbeteren van interlandre cords, het aantal bekers of Eu ropa Cups, dat ik heb gewonnen interesseert me op dit mo- ment weinig. Klinkt arro gant mis schien, maar een keeper is en denkt nu eenmaal an ders dan de doorsnee voet baller. Als ik over een paar jaar inderdaad ben gestopt, wil ik pas ach terom kijken en mijn plak boeken open slaan". David Miller, voetbalver slaggever van de Times, zegt over Peter Shilton: „Hij is een unieke doelman. Wer kelijk de enige in zijn soort. Hij staat in Groot-Britan- nië, en in mijn ogen ook in Europa, een zaam en alleen aan de top. Hij is voor elke te genstander wat Moskou was voor Na- Carlos Valderrama Hij is het symbool van de spectaculaire ontwikkeling, die het Colombiaanse voet bal in de afgelopen jaren heeft doorge maakt. Valderrama wordt vooral vanwege zijn uiterlijk (blonde dreadlocks) vergele ken met Ruud Gullit. Hij is echter een to taal ander type speler. Minder impulsief en beter tactisch onderlegd. Op de Copa America van 1987 was hij de grote uit blinker. Later in dat jaar werd hij tot de beste voetballer van Zuid-Amerika geko zen. Zijn belangrijkste kwaliteit is de bal vaardigheiden het spelinzicht. Het groot ste deel van zijn loopbaan speelde hij bij Deportivo Cali. In de zomer van 1988 verhuisde hij naar Montpelher, waar hij na een zeer zwakke start in de afgelopen maanden eindelijk zijn kwaliteiten inloste. Woorden die Peter Shilton als muziek in de oren klinken. Want ook hem zijn de momen ten, waarop kritische kantteke ningen werden gezet bij de leef tijd van Engelands number one, niet ontgaan. „In september word ik 41 jaar. Maar met leef tijd heeft keepen niets van doen. Voor mijn gevoel verkeer ik in de vorm van mijn leven. Ik heb één van mijn allerbeste sei zoenen uit mijn loopbaan ach ter de rug. Ik ben nog net zo fa- jiatiek als vroeger, ik heb er nog steeds plezier in. Daarom is er voor mij geen enkele reden om er een punt achter te zetten. AI dat gezanik over die zogenaam de ouderdom. Het gaat er toch alleen maar om of je goed ge noeg bent", zegt Shilton. Voor wie geld evenmin een drijfveer Miljonair poleon en Hitier". En Bobby Robson, bondscoach van Enge land: „Wat Shilton door de jaren heen heeft bete kend voor het Engelse elf tal, is nauwe lijks onder woorden te brengen. Er wordt wel eens geschre ven en gezegd dat ik nieuw bloed in het team moet pompen. Als ik dan zie welke namen er worden ge noemd, be ginnen mijn tenen te krul len. Ik houd de jeugd echt niet tegen. Maar Shilton verdwijnt dan pas naar de achtergrond, als ik de tijd er rijp voor acht. Voorlo pig heb ik nog net zoveel vertrouwen in hem als in de afgelopen ze ven seizoe nen". Peter Vermes Tien jaar geleden was hij al de best betaalde profvoetballer van Engeland. Tegenwoordig mag hij zich miljonair noemen, bezit hij een kapitale villa met zwembad in Southampton, heeft hij huizen in Leicester en Derby en is hij eigenaar van vijf renpaarden. Zijn drie-jarig contract bij Derby County, de club van krantenmagnaat Ro bert Maxwell, heeft hem vol gens de Engelse kranten de lie ve som van 2,6 miljoen gulden (tekengeld plus salaris) opgele verd. Geen keeper in de hele wereld die het hem nadoet. Zelfs de le gendarische Dino Zoff niet. Al heeft de Italiaanse ex-doelman in één opzicht nog immer een streepje voor op Shilton. Zoff, de hui dige mana ger van Ju- ventus, nam op zijn 41ste afscheid met een wereld beker in zijn handen. Shilton: „Ik zal er alles aan doen om ook die droom te re aliseren. Maar vraag niet aan mij of Engeland wereldkam pioen kan worden. Aan voorspellin gen heb ik een bloedhe kel. Twee jaar geleden zijn we voor het Europees kampioen schap de he mel inge schreven. We weten alle maal hoe het Engeland daar is ver- gaan". De afgang in West-Duits- land vormt één van de weinige dieptepunten in de carrière van Shilton. „Woedend en teleurge steld waren we na de nederla gen tegen Ierland en Nederland. Ik vergeet nooit meer hoe er na afloop van de wedstrijd in Düs- seldorf in de kleedkamer met voetbalschoenen tegen deuren en muren is getrapt. Gewoon uit bittere teleurstelling". Desondanks is van wraakge voelens geen sprake. Shilton: „Eén van de reden dat ik zo'n goed jaar achter de rug heb, is mijn ervaring. Ik straal rust en kalmte uit. Ik heb het allemaal al eens gezien, allemaal al eens gedaan. Ik sta niet onder druk en ik speel ontspannen. De eni ge motivatie die ik ken, is mijn liefde voor het keepersvak. Die hattrick van Van Basten in 1988 was geen pretje voor mij. Maar vraag je me nou: zit het je dwars, dan zeg ik nee. Dan be waar ik pijnlijkere herinnerin gen aan de handsbal van Mara- dona tijdens het laatste WK in Mexico". Mede dank zij Shilton heeft het Engelse elftal de afgelopen twee jaar weer respect gekregen bij het eigen publiek en, vooral, de kritische Britse boulevard pers. Engeland begint aan het WK in Italië met de wetenschap dat het al achttien wedstrijden op rij al ongeslagen is. Volgens verdediger Terry Butcher moet de waarde van Peter Shilton voor het elftal niet onderschat worden en mag Engeland zich mede door een 'perfecte oude rot' in het doel rekenen tot de kanshebbers voor de wereldti tel. De bij Volendam spelende aanvaller is (met Perez) een van de twee in Europa actieve Amerikaanse profs. De spits, in 1988 speler van het jaar, is een sleutelfi guur in de nationale ploeg en derhalve al op voorhand verzekerd van een basis plaats. Van bondscoach Bob Gansier heeft de voormalige zaalvoetbal-interna tional geen hoge dunk, „omdat die nooit op topniveau heeft gespeeld". Vorig sei zoen keek Vermes in de keuken in Oost- Europa, bij Raba Eto Györ. Hongarije is het geboorteland van zijn vader, die in 1956 als professional de wijk nam en zich vestigde in Delran, een stad in New Jersey. Vermes jr. sloot zich aan bij de New Yersey Eagles, „maar ik heb één seizoen Volendam van Leo Steegman meer geleerd dan waar ookVermes hoopt dat bij het WK in praktijk te bren gen. Uniek Butcher: „Shil ton is de beste keeper die En geland ooit heeft gehad. Hij is beter dan Gordon Banks, Ray Clemence en Ted Ditch- burn. Ik zou niet weten wie zijn kwaliteiten op dit moment kan benaderen. Hij heeft ons na het EK weer op de been gehol pen. Hij is uniek in zijn soort. Ik speel al bijna tien jaar met hem samen. Tijdens het WK van '82 heeft hij me ge holpen en ge steund alsof ik zijn jongere broertje was. Ik heb veel aan hem te danken. Hij is fantas tisch, briljant, je zeg het maar. De waarheid is: hij is gewoon meer dan dat".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 41