Berti Vogts: toonbeeld van onverzettelijkheid Rendement Lothar Matthaüs Tegenpool Privé-leven Generatie Het moment van 1954 'Hans-Hubert 'Berti' Vogts, Duitser kan het eigenlijk niet. Als voetballer een toonbeeld van onverzettelijkheid en geze gend met de vurige wil om te winnen. Met hem, de terrier- achtige flankverdediger van weleer, krijgt het land de bondscoach die het Duitse voet bal verdient: nooit sprankelend, wel een garantie voor degelijk heid en prestaties. Opgeklom men vanuit het niets neemt de kroonprins van keizer Franz Beckenbauer op 9 juli, daags na de WK-finale in Rome, plaats op de troon. Als zesde bonds coach in de 90-jarige historie van het Duitse voetbal. Tot die dag behoort het rijk nog aan Beckenbauer, de sierlijke libero uit de jaren zeventig, die na het geflopte EK '84 in Frankrijk Jupp Derwall afloste. ,,De manier waarop er toen op Derwall is ingehakt", waar schuwt Vogts al op voorhand, ..krijgen ze bij mij niet voor el kaar. Dan heb ik allang mijn consequenties getrokken". In het veld was hij net zo rechtlij nig. Johan Cruijff ondervond het in de WK-finale '74 en ging al in de eerste minuut onderuit. Vogts maakte echter vooral furore door de bezetenheid waarmee hij op aanvallers joeg. ..Met elf Beckenbauers zouden we nooit wereldkampioen zijn geworden", zegt hij 14 jaar na dato. Met elf Vogts evenmin. Berti Vogts, 43 inmiddels, is het klassieke voorbeeld van de voetballer die het maximale rendement heeft gehaald uit z'n relatief bescheiden mogelijkhe den. Zelf vergelijkt hij z'n op mars naar de top met de 'be roemde bordenwasser uit Ame rika'. die nu eigenaar is van een imposante hotelketen. Opge groeid in het gezin van een schoenmaker, in Büttgen. niet ver van Mönchengladbach, was hij al op z'n dertiende wees en bracht hij z'n puberteitsjaren door bij een tante. Als voetbalprof gekneed door Hennes Weisweiler, schopte hij het verder dan iemand ooit voor mogelijk had gehou den Met Borussia Mönchengladbach, bij welke club hij van 1965 tot 1979 speelde, werd hij vijf keer landskam pioen. veroverde hij de Duitse beker, twee keer de UEFA Cup. In '71 en '79 werd hij uitgeroe pen tot Duits voet baller van het jaar. Hij speelde 499 wedstrijden in de Bundesliga en droeg 96 keer het shirt van de nationale ploeg, waarmee hij in '74 wereldkampioen werd. Berti Vogts is in alle opzichten de tegenpool van de huidige Teamchef Franz Becken bauer. manier waarop de geëngageer de 'Bundestrainer' zich mengt in politieke discussies. Bij het tweede lustrum van de Groenen bedankte hij de partij publieke lijk voor het pionierswerk van de laatste tien jaar. ,,De 'Grü- nen' hebben dit land als eerste wakker geschud en ons gewe zen op de milileuproblemen. De grote partijen konden toen niet meer achterblijven. Daar ben ik de 'Grünen' nog steeds dank baar voor". De Duitse voetbalwereld wreef zich de ogen uit. Die onverhul de sympathiebetuiging hadden ze van iedereen verwacht, maar De meeloper van toen is in de loop der jaren uitge- groeid tot een per soonlijkheid. Hij is echter in al le opzichten de tegenpool van Beckenbauer. ,,Ik ben een heel ander type met totaal andere ei genschappen. Je kunt mij niet met hem vergelijken. Ik zal ook nooit met stropdas op de bank gaan zitten" Wat minder ge bruikelijk in de behoudende voetbalwereld is de vrijmoedige De meningen over de aanvoerder van de Duitse ploeg zijn sterk verdeeld De een noemt hem een kei van een middenvel der, een ander heeft geen goed woord voor hem over vanwege zijn irritante ge drag in het veld. In werkelijkheid is Matt haüs het symbool van het Duitse voetbal nooit sprankelend, wel degelijk en verant woord, maar vrijwel nimmer teleurstel lend. Eerst bij Borussia Mönchenglad bach, later bij Bayern München en nu bij Inter Milan moet Matthaus het vooral hebben van zijn inzet en vechtlust, min der van zijn creativiteit. Met de opkomst van Möller, Hassler en Thon krijgt hij het in de nationale ploeg steeds moeilijker de zaken naar zijn hand te zetten. Zijn erva ring en dominante optreden buiten het veld houden hem voorlopig echter stevig in het zadel. niet van een vlijtige en noeste werker als Vogts. Ze moesten eens weten. ,,De Berti Vogts van nu en die van 1978", doelt hij op zijn ietwat ongenuanceerde uitspraken over de mensenrech ten bij het WK in Argentinië, ,,kun je met meer met elkaar vergelijken. Toen las ik nog boeken van Harold Robbins. nu over het Baader-Meinhof-com- plex". Om zijn horizon te ver breden reisde Vogts in de voor bije jaren de halve wereld rond. „Als ik niet in Alaska was ge weest, zou ik nu niet weten hoe de Eskimo's leven en welke pro blemen ze hebben met de alco hol". Hij reed met de trein kris kras door Zuid-Amerika. Met tent en rugzak. Het scherpte zijn begrip voor het milieu en verhoogde zijn interesse voor andere mensen. Het Duitse topvoet- bal kan er in de ko mende jaren zijn voordeel meedoen Toch was het geen liefde op het eerste gezicht, toen Her mann Neuberger hem eind vorig jaar polste voor de func tie van bondscoach. ..Mijn vrouw en ik hebben er nachten wakker van gelegen of ik het wel zou moeten doen. Pas na vijf maanden heb ik ja gezegd". In die tussenliggen de periode vroeg Vogts zich regelma tig af hoe groot de invloed van de nieuwe functie zou zijn op zijn privé- leven. „Het voetbal mag niet koste gaan van Monika en Jus tin-Peter. Die komen voor mij op de eerste plaats. En dat moet zo blijven". „Er zal in het elftal niet veel veranderen", denkt Vogts, „als ik straks de taak van Becken bauer overneem. Toch is de suc cesrijke jeugdtrainer, al vanaf 1981, minder optimistisch over voetbal dan de buitenwereld wellicht denkt. „Wij hebben op dit moment goede voetballers, wij hebben een prima trainers opleiding, maar hebben wij ook oog voor de toekomst? Zijn wij de laatste jaren werkelijk voor uit gegaan? De gouden tijd van het Duitse voetbal", weet Vogts, „is voorbij. Die lag tus sen 1964 en 1978. De jeugd kwam vanzelf, daar hoefde in feite niets voor te worden ge daan. Die tijd is voorbij. Ze ko men niet meer vanzelf, het voet bal moet naar de kinderen gaan". Berti Vogts bevindt zich daar mee op één lijn met Rinus Mi- chels, die de laatste jaren in Zeist dezelfde geluiden laat ho ren. „Een paar zaken", zegt Vogts, „die Zuideuropese of ge kleurde spelers van zichzelf be zitten. die hebben wij niet. Die vaardigheden zijn echter wel dringend nodig. Een tijdje gele den keek ik bij een Duitse wed strijd voor spelers onder zes tien. Daar zag ik een paar voet ballers, die ik voor een regiona le selectie had willen oproepen. Dat bleek onmogelijk. Ze had den de Griekse of de Turkse na tionaliteit, of ze waren van Joe goslavische of Italiaanse af komst. Een voetballer is geen goochelaar, maar hij moet wel de techniek beheersen. Dan ben je meester over de bal en dat is in het belang van het elftal. Duitsers hebben nooit een elftal aan één speler ondergeschikt kunnen maken. Wij hebben dat trouwens ook nooit gewild". Het gaat niet alleen om de indi viduele techniek. Vogts: „Het is een voorwaarde, maar slechts één van de punten. Iedereen heeft bij het EK gezien dat Van Basten keihard werkte om een verloren bal te heroveren en dat bij de Russen ook de aanvallers op tegenstanders in balbezit joegen. Ik heb Gaudino (van Stuttgart - red) aan een Duits paspoort geholpen en heb hem in de jeugdploeg laten spelen. Hij speelde een schitterende wedstrijd in Napels tegen de Italiaanse jeugd. Zes van de Ita lianen van toen maken nu deel uit van de Italiaanse selectie, maar Gaudino gaat niet mee naar Italië. Proef je het verschil. Een speler heeft er niets aan als hij tevreden is met wat hij heeft bereikt. Het wordt voor Olaf Thon daarom ook tijd dat hij meer is dan een belofte voor de toekomst". Als geen ander heeft Vogts recht van spreken. Hij is nog van ver voor de generatie, die het geld al verdient voor de prestaties zijn geleverd. Hij leerde een vak eer hij professio nal werd. „Trainers als Murach, Cramer en Weisweiler hebben mij in het grote voetbal ge bracht. Anders zou ik nu waar schijnlijk nog als instrumenten maker staan te draaien, te vij len en te boren". In plaats daar van wordt hij nu bondscoach en krijgt hij straks een plaats in de eregalerij met Sepp Herberger, Helmut Schön. Jupp Derwall en Franz Beckenbauer. Wie had dat ooit kunnen denken. Hans- Hubert Vogts in geen geval. de toekomst van het Duitse De Engelsen hebben het sindsdien over 'the Battle of Berne' Het <c het Wankdo^^inn Hon9an'e ™t elkaar omspringen, 27 jum mmwrn^ Bl^,ZfJi!^He^StUUrina een vreseliike overtreding op Buzkansky. De Hongaarse bondsvoorzitter Baros haalt het nenrht nnen hL ?e

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 40