Kritiek oppositie op Voorjaarsnota INRUIIAKTIE ZITMEUBELEN ,i (^Hulshoff Doodzwijgen of genadeloos exposeren? Wir-overschrijding dit jaar 875 miljoen IRA-aanslag Roermond lijkt werk twee schutters 'Meer aardgas exporteren' Slachtoffers haptonoom eisen schadevergoeding Oppositie vreest vertraging van wetgeving euthanasie VRIJDAG 1 JUNI 1990 PAGINA 3 DEN HAAG (GPD/ANP) - De oppositiepartijen hebben keihard uitgehaald naar het kabi net omdat de ministers er niet in zijn geslaagd oplossingen te vinden voor de financiële problemen bij Onderwijs en de wir. "Het vooruitschuiven van de structurele overschrij dingen op de onderwijsbegroting en de interne ruzies rond de wir-problematiek, getuigen van zeer weinig daadkracht en een groeiend gebrek aan eensgezindheid in het kabinet". ROERMOND (GPD) - De daders van de zondagavond gepleegde aan slag in Roermond hebben zo goed als zeker geschoten met een wapen dat vaker door IRA-terroristen is gebruikt: een Kalasjnikov-machi- negeweer. Ook is naar alle waar schijnlijkheid gebruik gemaakt van een revolver, zo heeft een woord voerder van het 45 man sterk re chercheteam meegedeeld. Dat wijst op twee schutters. Aangenomen wordt dat sprake is van een derde betrokkene: een chauffeur, maar dat is niet vastgesteld. Op grond van de combinatie van verschillende gegevens acht officier van justitie mr. D. van Delft het on derzoek momenteel niet uitzicht loos, zo meldde hij gisteren. Het IRA-team zou met meer optimisti sche verwachtingen aan de slag zijn dan twee jaar geleden toen er ook een IRA-aanslag in Roermond en eveneens in het Noordlimburgse Nieuw-Bergen gepleegd werd. Ook de gemeentepolitie Bruns- sum heeft inmiddels maatregelen getroffen om een zo goed mogelijke veiligheid te bieden aan haar Britse inwoners. Bij het hoofdkwartier van de daar gevestigde geallieerde strijdkrachten in Centraal-Europa (Afcent) zijn tientallen Britse mili tairen werkzaam. Scotland Yard, gespecialiseerd in deze vorm van terreurbestrijding, overweegt permanente vertegen woordigers in West-Duitsland en Nederland te stationeren. Dat is uit bronnen binnen Scotland Yard ver- i Roermond, op de plek t aanslag, staan nog ieder uur van de dag mensen rond de dranghekken die de plaats van de IRA-aanslag markeren. "De shock is immens. Voor wie niet?", overweegt burge meester Daniels. "Door de interna tionale omvang wordt dat nog eens honderdvoudig versterkt. Je staat machteloos. Tegen blinde terreur zijn geen wapens mogelijk. De waakzaamheid is groot, maar je kunt van Roermond geen vesting maken". Daniels wil er niet omheen dat het imago van Roermond een flinke deuk heeft opgelopen. "De eerste aanslag in '88 heeft Roermond geen goed gedaan. Tweemaal een aan slag is nog slechter. Dat zal de ko mende tijd zeker de komst van Brit ten naar Roermond tegenhouden, al verwacht ik niet dat het effect blij vend is". Dat Roermond na een tweede IRA-aanslag een onveilige stad zou zijn, wijst Daniels resoluut van de hand. "Persoonlijk acht ik Roer mond een veilige stad. Het is onmo gelijk op iedere hoek van straten en pleinen een politie-agent te zetten, omdat er mogelijk een IRA-aanslag kan plaatsvinden". "Over de afwezigheid van voldoen de bewaking van de grenzen is met name in de Britse pers nogal heftig gereageerd. Dat stoort Daniels enigszins: "Dan misken je de func tie van de grenzen binnen Europa in het licht van het streven naar meer openheid. Met het vervagen van de grenzen ontkom je er niet aan dat ook de misdaad grenzeloos wordt. De tijd is gewoon te kort om bij aan slagen de grenzen te sluiten". aldus VVD-kamerlid De Korte. Uit de Voorjaarsnota, die gisteren officieel werd gepresenteerd, blijkt dat minister Kok (financiën) voor dit jaar rekening houdt met een overschrijding van de wir-uitgaven met 875 miljoen ten opzichte van zijn "startbrief', die medio novem ber vorig jaar na zijn aantreden ver scheen. De werkgevers zullen daar voor moeten opdraaien, want de niet voorziene uitgaven mogen de staatsschuld niet verhogen. Er komt snel een pakket wets voorstellen dat de compensatie moet regelen. Behalve een sprei ding in de tijd van de wir-betalingen (zoals het bedrijfsleven zelf voor stelde). komen er tijdelijke compen serende maatregelen om het voor deel af te romen. Behalve bij de wir, zijn ook de overschrijdingen op onderwijs aan zienlijk en nog niet in de Voorjaars nota opgenomen. Minister Ritzen zal binnen zijn begroting dekking zoeken voor 350 miljoen gulden aan overschrijdingen (ten opzichte van de meerjarenramingen) bij nabeta lingen en ontvangsten. Daarnaast leidt hogere deelne ming aan onderwijs tot een "pro bleem" van 200 miljoen gulden dit jaar, oplopend tot 950 miljoen in 1994. Ook dreigen de wachtgelden DEN HAAG (GPD) Het kabinet heeft besloten meer gas te exporte ren dan tot nu toe het plan was. Het gaat dit jaar om twee miljard kubie ke meter extra, een hoeveelheid die verdubbelt in het jaar 1994. Door de extra gasexport, waarvan minister Kok (financiën) melding maakt in de Voorjaarsnota, moet een tegen valler bij de gasbaten worden opge vangen. Die tegenvaller ontstaat nu de dollarkoers gemiddeld lager uit komt dan voorzien. Dit is van be lang aangezien olieprijzen in dollars worden uitgedrukt en de gasprijs gekoppeld is aan de prijs van olie. Het kabinet gaat er voor dit jaar vanuit dat de dollar gemiddeld f Binnenland kort Sneltram De overgrote meerderheid van de Utrechtse gemeenteraad heeft inge stemd met een sneltram-tracé door de binnenstad. De tram moet het station Utrecht CS gaan met het ten oosten van de stad gelegen universi teitscentrum De Uithof. De raad trok een al in 1978 genomen besluit in. Toen werd definitief afgezien van een bovengronds tracé. Nu is weliswaar in principe besloten tot een ondergronds traject, maar als dat technisch of financieel niet haal baar blijkt, gaat de sneltram boven gronds rijden. Kabelpakket De Vecai, de vereniging van kabel exploitanten, bepleit een grotere in vloed van de consument op de sa menstelling van het pakket dat de exploitanten doorgeven. Dat kan door regelmatig marktonderzoeken te houden en door rechtstreekse be ïnvloeding van het besluitvor mingsproces via de lokale besturen. Ook kan een aantal kanalen worden ondergebracht in verschillende vrij door de consument te kiezen pak ketsoorten. Gordelactie In Leeuwarden is gisteren het start sein gegeven voor een campagne om het dragen van autogordels te bevorderen. Het Regionaal Orgaan voor de Verkeersveiligheid in Fries land (ROF), de Rijkspolitie Fries land en Veilig Verkeer Nederland zetten daarvoor een brede belo ningsactie op. Elke automobilist die binnen de bebouwde kom zijn vei ligheidsriem draagt maakt kans op een draagbare cd-speler. Te hard Bij een snelheidscontrole op de A 15 bij Dodewaard is gisteren 10 pro cent van de automobilisten betrapt op te hard rijden. Van de 3235 be stuurders reden er 324 te hard. Dat heeft de Algemene Verkeersdienst van de rijkspolitie meegedeeld. Huurmoord De strafkamer van de Hoge Raad heeft het beroep van een 44-jarige man tegen de veroordeling voor de moord op een Haagse bordeelhou der, verworpen. Dat is gisteren be- kendgeworden. De man werd mei vorig jaar door het gerechtshof in Amsterdam veroordeeld tot twaalf jaar celstraf wegens de huurmoord in 1984 op de Haagse bordeelhouder Tinus Fens. Deze Fens, die behalve bordelen ook gokhuizen bezat, werd op 17 december 1984 in de Haagse Anna Paulownastraat dood geschoten. 1,90 waard zal zijn. Eerder was de waarde verondersteld op f 2,05. Voor 1991 gaat het kabinet er van uit dat de dollar f 1,85 waard zal zijn, tegen de eerder berekende waarde van f 1,90. De lagere dollarkoers dit jaar scheelt het kabinet 750 miljoen gul den. Bovendien is de winter zacht geweest, zodat er nog een extra te genvaller is uit de binnenlandse gasverkoop. Deze zal pas over een halfjaar zichtbaar worden in de ba ten. Dit jaar wil het kabinet beide ontwikkelingen opvangen door twee miljard kubieke meter aardgas extra aan het buitenland te verko pen. Een zelfde extra hoeveelheid moet ook in 1991 en nog eens in 1992 worden afgezet. dit jaar 250 miljoen gulden hoger uit te vallen dan was voorzien bij de ka binetsformatie, wat kan oplopen tot 335 miljoen in 1994. De komende twee weken zal het kabinet een pakket blijvende maat regelen nemen om deze overschrij dingen het hoofd te kunnen bieden. De Voorjaarsnota blijft (door het buiten beschouwing laten van wir en onderwijs) binnen de afspraken van het regeerakkoord en startbrief. Het tekort van de overheid komt uit op 5 procent van het nationale inko men (een kwart procent lager dan afgesproken) en de druk van belas tingen en premies op 53,1 procent (53,6). D66'er Ybema noemde de Voor jaarsnota "teleurstellend" aange zien er geen oplossingen voor de wir- en onderwijsproblemen in staan. Het florissante beeld dat mi nister Kok ophangt van het finan cieringstekort en de collectieve las tendruk (beide komen lager uit dan voorzien), is volgens Ybema dan ook zeer voorlopig. Ina Brouwer (Groen Links) be stempelde de Voorjaarsnota als een "non-paper". Volgens haar geeft het stuk opnieuw aan wat nu het be langrijkste kenmerk van het kabi net wordt: een opvallend gebrek aan daadkracht. D66 en Groen Links willen dat het kabinet de ruimte die er nu is in de collectieve lastendruk voor enige verhoging, gebruikt voor een oplossing van de problemen in de gezondheidszorg. CDA en PvdA hebben weinig klachten over de tussenbalans voor dit jaar van de zijde van Kok. NIEUWEGE1N - Leerlingen van het St. Maartens College uit Haren heb ben gisteren de Nationale Natuurkunde Prijs 1990 gewonnen. Bij de prijs uitreiking gaven zij een demonstratie van natuurkundige proeven die kunnen worden gedaan met behulp van zeepbellen. (foto anpi Beddentekort leidt tot kommervolle situatie bejaarden UTRECHT (ANP) - De wachtlijst voor psychogeriatrische verpleeg huizen is er in veel gevallen de oor zaak van dat de patiënt thuis in kommervolle omstandigheden sterft. Vooral bij alleenstaande de mente bejaarden is dat een knellend probleem. De hoofdinspectie voor de geestelijke volksgezondheid (HIGVj zegt dit in haar jaarverslag- 1989. Door het capaciteitstekort blijft het oneigenlijke gebruik van bed den in algemene en psychiatrische ziekenhuizen hoog: enkele honder den patiënten in psychiatrische zie kenhuizen wachten op plaatsing in een verpleeghuis. Ook het tekort aan psychiatrische bedden neemt daardoor verder toe. Aangezien de ze patiënten bovendien nogal eens in separeerruimten worden ver pleegd raakt het noodbeddencircuit van de acute psychiatrie verstopt. ENKHUIZEN - Watersporters op weg naar het lJssélmeer of de Wad denzee verdringen elkaar in de sluis in Enkhuizen aan de vooravond van een lang pinksterweekeinde. De filevorming bij bruggen en sluizen dreigt dit jaar volgens de Rijkspoli tie te Water problematische vormen te gaan aannemen, al hoeft het nog niet onveilig te worden op de plas sen en vaarwegen. Er is nog geen reden om alarm te slaan", meent woordvoerder W. Ermers. Het vaarverkeer in Nederland kent een jaarlijkse groei van rond de vier procent. Vorig jaar, toen Ne derland een ongekend mooie zomer doormaakte, was de toename zelfs tien procent. Met de drukte nemen ook de irritatie en de karis op onge lukken toe. De eerste maatregelen zijn al getroffen: in Midden-Lim burg een verbod voor waterjets, en in Noord-West Overijssel worden te snelle schippers harder aangepakt. Ook in Zuid-Holland zal de rijkspo litie te water speciaal letten op snel heidsovertreders. Op Kagerplassen, Braassemermeer en in Nieuwkoop worden overigens geen grote proble- (foto ANP) AMSTERDAM (ANP)- Drie Am sterdamse vrouwen hebben giste ren in kort geding ieder een voor schot van 5.000 gulden gevraagd van de in totaal 50.000 gulden scha devergoeding die zij eisen van een Amsterdamse haptonoom. De hap tonoom zou de vrouwen in zijn posi tie als hulpverlener ernstig seksueel hebben misbruikt. De vrouwen kwamen bij de hap tonoom voor hulp wegens incest-er- varingen of een ander trauma. Met twee van hen had hij seksuele ge meenschap, soms zelfs in de praktij kruimte. Ook andere seksuele aan rakingen waren volgens de verha len van de vrouwen sche/ing en in slag in zijn praktijk. Probleem in de ze zaak is dat de man daarbij geen fysieke dwang gebruikte, maar de vrouwen zodanig afhankelijk van hem maakte, dat zij verliefdheids- gevoelens voor hem gingen koesteren. Daar maakte hij gebruik Volgens mr. Van Driem, advocate van de vrouwen, ging Dragtsma daarbij echter volledig zijn boekje te buiten. Zowel de duidelijk seksu eel getinte aanrakingen als de rela ties die hij met sommige vrouwen aanknoopte, zijn voor een hulpver lener uit den boze. Het misbruik van de vrouwen maakt hem aan sprakelijk voor de schade, aldus Van Driem. Advocate Van Rhijn van de hap tonoom voerde aan, dat haptono- mie-therapie voor een groot deel juist uit aanrakingen bestaat. Soms is het volgens Van Rhijn gebruike- Politie steelt jas AMSTERDAM (ANP) - Twee man nen van de parketpolitie in Amster dam zijn aangehouden op verden king van diefstal van een jas bij de Maxis in Muiden. Of de twee ver volgd zullen worden is nog niet be slist. Wel zijn zij inmiddels ge schorst, aldus De Wit. De politie mannen zijn ongeveer twee maan den geleden al aangehouden. De parketpolitie verzorgt onder meer de begeleiding van gedetineerden van de gevangenis naar de recht bank en hun bewaking daar. lijk dat cliënt en haptonoom zien deels ontkleden. Ook kan het voor komen dat de deels ontklede hapto noom bovenop de vrouw moet gaan liggen voor de therapie, aldus Van Rhijn. Dragtsma ontkent de seksue le gemeenschap niet, maar dit ge beurde volgens hem binnen de rela tie die hij toen met zijn cliënten had. De man is inmiddels arbeidson geschikt en oefent zijn praktijk niet meer uit. Uitspraak op 14 juni. BVD benadert Wagenings lid Groen Linies WAGENINGEN (GPD) - De Binnenlandse Veiligheids Dienst lijkt geïnteresseerd in de handel en wandel van actiegroe pen in Wageningen. Ruud van Aken, lid van de Wageningse af deling van Groen Links, zegt on langs benaderd te zijn door de BVD met het verzoek inlichtin gen te verstrekken. Van de twee gesprekken die hebben plaats gehad tussen Van Aken en de BVD-medewerker, zijn opna men gemaakt. De eerste contacten hadden plaats begin mei. De BVD bleek vooral geïnteresseerd in de Wa geningse acties tegen Shell en de protesten tegen de biotech nologie. Onlangs ontstond lan delijk commotie toen in Nijme gen de BVD geprobeerd zou hebben een informant aan te sporen tot gewelddadige acties. "Zover is het in Wageningen niet gekomen", aldus de Gruij- ter. Na twee gesprekken heeft de Wageninger afgehaakt. Groen Links heeft in ieder ge val besloten de opnamen in de publiciteit te brengen om zo aan te tonen "op welke wijze de BVD in Wageningen probeert te opereren". Daarom heeft Van Aken ook even gedaan alsof hij enige interesse had in de rol van BVD-informant. Ultra rechts stelt journalisten voor dilemma AMSTERDAM (ANP) - De schrik over de verkiezing van zoveel ex treem rechtse raadsleden in diverse gemeenteraden in ons land zit er niet alleen bij politici goed in. Tij dens een gistermiddag door de Ne derlandse Vereniging voor Journa listen (NVJ) georganiseerd sympo sium in Krasnapolsky in Amster dam, bleek dat ook journalisten zich prompt voor grote problemen geplaatst zien. Doodzwijgen of genadeloos expo seren?, die hamvraag werd al snel door de vijf inleiders beantwoord. Negeren helpt niet, integendeel. Het maakt de ultra rechtse politici tot martelaars en veroorzaakt een averechts effect. "Bovendien is het heel Kafka-achtig om als journalist te zwijgen over een maatschappe lijk verschijnsel", zo stelde Vrij Ne derland-redacteur M. van Weezel. Wel aandacht dus, maar hoe? Hoe groot de valkuilen zijn waarin een journalist kan vallen, werd ge schetst door onder andere Van Wee zel. Het radio-interview dat hij in 1983 samen met een aantal VPRO- collega's maakte met Centrumpar tijlid Janmaat omschrijft hij nog steeds als "de grootste mislukking uit mijn journalistieke carrière", on danks de gedegen voorbereiding die er was geweest. Janmaat bleef kalm en beleefd, zijn drie interviewers daarentegen werden emotioneel en van het pu bliek kwamen er louter pro-Jan- maat-reacties. Van Weezel waarschuwde voor een vaste taktiek die ultra rechts ge regeld hanteert. Vertegenwoordi gers van die partijen geven geen antwoord op vragen, gebruiken ci taten van mensen die iets hebben gezegd dat in de verte lijkt op de Centrumpartij-opvattingen en trek ken die naar zich toe, en ze slagen erin om hun discriminerende uit spraken in een "verlicht" jasje te steken. "Je bent er niet met de lo verformule van een goede voorbe reiding", aldus Van Weezel. Volgens J. Kroes van Radio Noord-Holland zijn radio en tv ze ker geen geschikte media voor een directe confrontatie. Het is tijdens een rechtstreekse uitzending, hoe capabel de interviewer ook is, lang niet altijd mogelijk om de desinfor matie die de ultra-rechtse politici rondstrooien te weerleggen. De ge drukte media hebben wel die moge lijkheden. "Systematisch uitspraken de monteren en nachecken", dat is vol gens free-lance journalist R. van den Brink, de enige methode om een deel van de kiezers bij deze par tijen weg te houden. Want hele maal lukt het je nooit". Op inhoudelijke gronden de strijd aanbinden is het enige dat kan helpen, vindt Van den Brink die zelf veel ervaring heeft met het schrij ven over het Franse Front National van Jean-Marie le Pen. De ruim 120 journalisten uit het hele land die de middag bezochten, gingen zeker niet met een pasklare oplossing, maar met een lading goe de raadgevingen naar huis en met de vaste overtuiging dat de pers niet alleen in staat zal zijn om de opmars van ultra rechts te stuiten. "Hun succes heeft veel te maken met de hypocrisie van de overige politici", zo wezen Van den Brink en organisator van de middag O. de Jong op de grote verantwoordelijk heid die de vertegenwoordigers van de andere politieke partijen heb ben. DEN HAAG (GPD) - De oppositie partijen in de Tweede Kamer willen een beperkter onderzoek naar de praktijk van euthanasie dan het ka binet heeft voorgesteld. WD, Groen Links en D66 verwijten het kabinet dat het wetgeving wil uit stellen door een uitgebreid onder zoek te laten instellen. Volgende week zal de Tweede Kamer op nieuw over euthanasie debatteren. Al tijdens de kabinetsformatie vorig jaar werd tussen CDA en PvdA afgesproken dat er een onder zoek zou komen naar de euthanasie praktijk. Inhoudelijk bleek name lijk geen compromis tussen beide partijen mogelijk, zodat deze af spraak algemeen als een uitstel operatie werd beschouwd. De oppositiepartijen zullen tij dens het debat van volgende week dan ook niet in staat zijn de opzet van het onderzoek te wijzigen. De regeringspartijen CDA en PvdA steunen het kabinet. Weliswaar leek PvdA-woordvoerder Haas-Berger weinig enthousiast over de lange duur van het onderzoek (minstens een jaar), maar zij verzette zich niet tegen de opzet. Het belangrijkste bezwaar van de oppositiepartijen is dat niet alleen vrijwillige euthanasie in het onder zoek wordt betrokken, maar ook onvrijwillige. Zij vrezen dat daar mee in de discussie over de wetge ving, ook euthanasie bij coma-pa- tienten aan de orde zal komen. Tot nu toe is dit probleem buiten be schouwing gebleven, omdat bij alle partijen de vrijwilligheid van eutha nasie voorop staat. CDA-woordvoerder Van den Burg liet duidelijk blijken dat hij niets voelt voor verruiming van de euthanasie-wetgeving. Hij vroeg het kabinet een zo ruim mogelijk onderzoek te houden naar de prak tijk van euthanasie. "De kwaliteit is belangrijker dan de tijdsduur van het onderzoek", zei hij gisteren tij dens een kort debatje over dit on derwerp. Daardoor kreeg hij van de oppositie het verwijt dat hij pro beert de procedure zodanig te ver tragen,- dat wetgeving in deze kabi netsperiode onwaarschijnlijk wordt. De oppositiepartijen brengen met een motie, die zij volgende week zullen indienen, de PvdA in verle genheid. Inhoudelijk vindt de PvdA het ook niet nodig dat het on derzoek zo lang moet duren. Me vrouw Haas-Berger legde er dan ook de nadruk op dat het belangrijk is dat de afgesproken termijnen worden gehaald. Maar om ruzie in de coalitie te voorkomen, zal de PvdA toch tegen de motie van D66, waarin om beperking van het on derzoek wordt gevraagd, moeten stemmen. Alle grote partijen legden er de nadruk op dat de uitkomsten van het onderzoek onder de huisartsen, niet mogen leiden tot vervolging van die artsen. Als die garantie er niet is, lijkt het onwaarschijnlijk dat de artsen aan het onderzoek zullen meewerken. Minister Hirsch Ballin (justitie) zegde dat toe. "Er kan geen sprake van zijn dat de gegevens uit het onderzoek kunnen v/orden ge bruikt voor strafvervolging", aldus de minister. De hoofdofficieren van justitie zullen de politie van dit standpunt op de hoogte stellen. ADVERTENTIE Bi) aankoop van 'n nieuwe fauteuil, zitbank of zltkomblnatie vanaf f 1000.- per zitplaats, f 100.- per ingeruilde zitplaats verdienen. Kom nu naar Hulshoff Wonen voor topkwaliteit en eenmalig voordeel! ai DEN HAAG SPUI LEIDEN NIEUWE RIJN LEIDSCHENDAVt WINKELCENTRUM LE1DSENHAGE HILVERSUM GROEST ROTTERDAM MARINIERSWEG HK, HOOGSTRAAT RJJSW|JK WINKELCENTRUM IN DE BOOGAARD ZWOLLE WEVERSGIIDEPLEIN VOORSCHOTEN van 2reube'enT7T"l van - t/m 9 juni veel geld waard; I anders denken over wonen PKODL'KTIK KN DISTKIIIHTIECHNTKI'M

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3