De blessure van lies tot voet /7>XI_I>V'V Lies Spierblessures Knie Ruben Sosa Zweepslag Beenbreuk Kuitbeen Achillespees Enkel De meest besproken knie van het land, de rechter van Ruud Gullit, hield de voetbalwereld maandenlang in bewe ging. De ene speculatie volgde op de an dere, ondertussen zweefde de aanvoer der van het Nederlands elftal tussen hoop en vrees, maar zweeg hij in alle ta len. Gullit onderging twee operaties in Italië, meldde zich vervolgens bij prof. dr. Martens en werkte daarna in alle stilte met Ted Troost aan een come-back op het voetbalveld. De internationale voet balpers volgde het genezingsproces op de voet. Met tientallen stonden ze op de stoep bij Martens als Gullit de Belgische chirurg consulteerde. Dinsdag na Pasen sprak Martens het verlossende woord en zette hij voor Gul lit het sein op groen. Bijna elf maanden nadat de Oranje-captain in Helsinki voor de laatste keer tegen een bal had getrapt, mocht hij de baltraining hervat ten. Vijf dagen later maakte hij in Ver ona als invaller z'n rentree bij AC Milan en kwam er een einde aan een lange lij densweg. Sindsdien voelt Gullit zich el ke dag sterker, maar weet hij dat de rechter knie nooit meer de oude zal wor den. Ruud Gullit behoort tot het grote leger voetballers, dat door een kniebles sure voor korte of lange tijd is uitge schakeld. Het is de meest beduchte bles sure in de wereld van het topvoetbal, niet de meest voorkomende. Dat is met 45 procent enkel- en voetletsel, gevolgd door knie (35 procent), onderbeen (10 procent), lies (6 procent) en bovenbeen (4 procent). Een verscheuring van de voorste kruis band heet in de medische wereld 'het be gin van het einde van de knie'. Dat is volgens de Enschedese chirurg Pieter Vierhout gedeeltelijk waar. Datzelfde geldt echter volgens hem 'voor letsel aan de achterhoorn van de meniscus als daar verkeerd mee wordt omgegaan'. Boze tongen in Italië beweren nu dat dit laatste het geval is geweest bij Gullit en dat het kniegewricht daardoor extra schade heeft opgelopen in de Europa Cup-finale vorig jaar mei tegen Steaua Boekarest. Een analyse van de ruim 1500 kijkope raties die de clubarts van FC Twente in de voorbije vier jaar heeft uitgevoerd, hebben hem geleerd dat 90 procent van het meniscusletsel begint bij de achter hoorn. „Daar zou ik mij drie jaar gele den over verbaasd hebben, nu weet ik het zeker. Vroeger dachten we ook dat er vaker sprake was van letsel aan de bin- nenmeniscus, nu weet ik dat die getallen elkaar nauwelijks ontlopen. Als de bin- nenmeniscus is aangedaan, blijkt boven dien in 30 procent van de gevallen dat ook de buitenmeniscus is beschadigd. En andersom". Onderverdeeld in zuivere spier- /peesblessures gecombineerd met een liesbreuk. Die laatste afwijking komt aan de opper vlakte bij overmatige inspan ning en bij het teruglopen van het vetgehalte in het spierweef sel. Blessure is moeilijk te voor komen bij iemand die aanleg heeft voor een liesbreuk, maar zelf niet weet dat hij daar ge voelig voor is. Het komt in het internationale voetbal vaak voor dat een speler die links een operatie heeft ondergaan ook rechts klachten krijgt. Directe blessures ontstaan door een trap of een val en worden gekenmerkt door een bloeduit storting. Meestal aan de voor kant van het been, waarbij het spierkapsel over het algemeen intact blijft. De herstelperiode is ongeveer twee weken. Spontane spierscheuring. Zo wel aan de voor- als achterkant van het bovenbeen. Wordt meestal veroorzaakt door ver moeidheid (overmatige inspan ning), of is een gevolg van let sels die in de loop der tijd zijn ontstaan, waardoor er sprake is van een zwakke plek. Het her kenningspunt is een 'putje' op de plaats waar het peesblad is gescheurd. Geeft een ernstige krachtsvermindering van de spier. Pijn staat daarbij niet op de voorgrond. Genezingsproces doorgaans drie tot vier weken. Spierblessures zonder breuk komen vaak voor bij voetballers die al op jeugdige leeftijd een enorme spierontwikkeling heb ben. Die zijn daar eerder gevoe lig voor. Zij moeten in geen ge val de spieren nog meer ontwik kelen, maar ontspannende the rapie bedrijven. Is uitermate gevoelig voor bles sures door de vorm van de knie. Er moet een onderverdeling worden gemaakt in bandletsel, kapsel- en meniscusbeschadi ging. Als je de spieren aan spant, druk je automatisch het achterste kapsel naar voren. Staat het been op dat moment een beetje gebogen, met de spie ren aangespannen en maak je een draai die je niet hebt voor zien, dan wordt het achterste deel van de meniscus gevangen tussen boven- en onderbeen. Dat leidt tot een scheuring in het achterste deel van de menis cus. Het is daarom niet verwon derlijk dat 90 procent van de letsels zich in het achterste deel bevindt of van daaruit begint. Gecombineerd band/meniscus letsel ontstaat bij een bepaalde stand van de knie. Op het mo ment dat de voet naar buiten is gedraaid en het bovenlichaam naar binnen, komt er te veel druk op de binnenkant van de Twente-clubarts Pieter Vierhout hoorn". ,90 procent van het meniscusletsel begint bij de achter- knie. Als de voet niet weg kan draaien (slecht veld, hoge nop pen), kan eerst de binnenband kapot gaan, dan het bin- nenkapsel. Vervol gens kan de bin- nenmeniscus losla ten van het kapsel en kan de voorste - kruisband ver scheuren. Dat ge beurt in een fractie van een seconde. In 30 procent van de gevallen blijkt ook de buitenme niscus te zijn ge scheurd. Bij een kijkopera tie wordt de voor ste kruisband in 80 procent van de ge vallen ongemoeid gelaten en worden alleen de resten verwijderd. Anders ligt het bij een ver scheuring van de voorste kruisband. In 12 pro cent van de gevallen wordt in tweede instantie besloten tot een operatie. De artiscopie biedt sinds kort de mogelijk heid de voorste kruisband te hechten zonder daarbij de knie open te maken. Elke knie is anders, dus ook ook elke blessure aan dit gewricht. Gevallen waar alleen een klein stukje van de meniscus is ver- De 24-jarige spits van Uruguay was de grote verrassing van het Zuidamerikaan- se kampioenschap (Copa America) van vorig jaar. Sosa werd zelfs tot de beste speler van dat toernooi uitgeroepen. In de kwalificatieronde voor dit WK maakte hij nog meer indruk door in elke wedstrijd te scoren. De aanvaller is een typisch voetbalproduct van zijn land. Hij werd ge boren in Montevideo en groeide daar ook als voetballer op. Als 16-jarige debuteer de hij bij Danubio in het profvoetbal. In 1985 maakte hij al de stap naar Europa. Zijn eerste club was Real Zaragoza, waarmee hij de nationale beker won. Hij bleef er drie seizoenen. In de afgelopen twee jaar droeg hij het shirt van Lazio Roma. Met de nationale ploeg werd hij in 1987 Zuidamerikaans kampioen. wijderd, zijn heel anders dan wanneer er ook kraakbeen be schadigd is. Die combinatie geeft een vertraagde revalida tie. In het eerste geval kan het heel goed dat een voetballer drie weken na behandeling weer in het veld staat. Als er direct na een ongeval een zwelling ontstaat, is er altijd sprake van een bloeding in de knie. Als bij een vei draaiing, die tot veel pijn lijdt, in eerste instantie niet, maar binnen 24 uur wel een zwelling optreedt, is er in het algemeen alleen sprake van menis cusletsel. Spierscheuring in het onderbeen. Ontstaat vaak bij mensen die op wat oudere leef tijd onregelmatig sport bedrijven. Is vaak een opeenho ping van kleine spierscheurtjes. Ontstaat meestal in direct contaet met een ander. Daarbij is vaak sprake van een slecht in gekomen tackle en lijkt er veel al opzet in het spel. Slechts een enkele keer ontstaat een bot breuk door een verdraaiing, waarbij een spiraalbreuk ont staat. De genezingsperiode duurt vier maanden. Een onderbeenbreuk met een open wond doet zich voor bij voetballers die zonder scheen beschermers spelen. Die geneest twee keer zo langzaam en geeft over het algemeen een veel slechter eindresultaat. Zeker als er niet binnen zes uur wordt geopereerd. Een gebroken kuitbeen hoeft zelden of nooit te worden ge opereerd en geneest over het al gemeen in vier tot zes weken. In 40 procent van de gevallen is er sprake van voorverschijnse len in de vorm van pijn of zwel ling. Meestal het gevolg van overbelasting, slecht schoeisel, ongelijke onderlaag of matige conditie. Gebeurt vaak bij men sen, die een zittend beroep heb ben en een keer per week aan sport doen. Mensen met soepele enkelge wrichten lopen iets meer risico. Bij het inklappen van de voet naar binnen scheuren de enkel banden van voor naar achteren los. Als ze redelijk goed in laag jes blijven liggen, groeien die vanzelf weer vast. In het ergste geval zijn de banden totaal ver scheurd en uitgerekt. Als het bindweefsel te lang is en de voet klapt naar binnen, blij ven de vezels in het gewricht liggen. De pijn blijft en het co ördinatievermogen van de en kel is voor een groot deel ver dwenen. Worden conservatief behandeld. De herstelfase duurt ongeveer zes weken. Als hij daarna weer gaat sporten, gaat hij vaak opnieuw door de enkel. Dat kan zich een paar keer her halen en leidt uiteindelijk tot een instabiel gewricht. Als daarbij het kraakbeen bescha digd wordt, krijgen mensen pijn, treedt er vochtvorming op in het bovenste spronggewicht en is er sprake van bewegings- bëperking. Het grootste deel van de enkel bandletsels, 90 tot 95 procent, kan heel goed behandeld wor den zonder operatie. Een week rust, daarna twee keer twee we ken tapen. Een kleine groep komt in aanmerking voor een operatie, waarbij het bandap paraat c^irect wordt hersteld. In een klein aantal gevallen houdt een patiënt na de conservatieve behandeling toch een instabiel gewricht. Die categorie komt in aanmerking voor een uitgestel de operatie. Het betekent een week gips en twee keer twee weken bandage. Een enkelbreuk komt in voetbal regelmatig voor, juist omdat er vaak op de enkels wordt getac- kled. Het is van belang dat de enkelvork anatomisch wordt hersteld. Dat betekent in de praktijk vrijwel altijd een ope ratie. Met de genezing is twee maanden gemoeid

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 38