Bewust of niet, dat is de vraag 11 Kim-Joo Sung Joseph-Antoine Bell Twee recente voorbeelden. In de vriendschappelijke interland Sovjet Unie - Nederland rekent de Rus Gorlokovitsj genadeloos af met Oranje-debutant Marcel Peeper. Een dubbele beenbreuk is het gevolg, maar de scheids rechter volstaat simpel met een vrije schop. Een week eerder. De Belg Clijsters stuit opponent Donadoni in de Europa Cup wedstrijd AC Milan - KV Mechelen; Van Basten smeekt scheidsrechter Röthlisberger op z'n Italiaans om maatregelen en de Belg wordt weggestuurd. De ene scheidsrechter is de an dere niet, maar dat geldt in nog sterkere mate voor overtredin gen. De voetbalsport lijkt steeds meer gebukt te gaan on der blessures, dubieuze straf schoppen en overtredingen die erger zijn dan ze eruit zien. En andersom. Willem van Hanegem legt het duidelijk uit. „Als ze erin vlie gen als je de bal hebt aangeno men en je je been op de grond zet, moet er meteen rood wor den gegeven. Maar een tik in de loop, dan is er niks aan de hand. Dat lijkt heel erg, maar dat komt niet aan". Buiteling Toch zien die laatste overtre dingen vaak er het 'slechtst' uit. Het slachtoffer maakt uiteraard een buiteling en geeft er niet zelden nog een extra draai aan. Het publiek schreeuwt moord en brand, ploeggenoten van de getackelde appeleren bij de scheidsrechter om maatregelen. „En rood is steeds meer het re sultaat van een optelsom", maakt Hans Kraay de redene ring af. Van Hanegem wijst in eerste instantie naar de arbitrage. Neem die schop van Valckx op Hilgers in de beker-finale. Dat had dus met een poging om de bal te spelen niks te maken, want Valckx schopte hem bijna bij de knieën af. Normaal is dat rood, voor hetzelfde geld wordt Hilgers ongelukkig geschopt. Geen rood, geen geel, geen vrije trap, niks! Of zo'n elleboog van Wouters tegen Volendam. Heel Nederland ziet het, behalve die scheidsrechter en die grens rechter. Dat is een brevet van onvermogen. Ik zeg: je ziet het of je wilt het niet zien". Het verwijt van de Kromme is enerzijds terecht, anderzijds ook wat goedkoop. In zijn eigen tijd stond Van Hanegem bekend als een speler die geen middel ongebruikt liet als het ging om winnen. Tegenwoordig zou de voormalige topvoetballer één van de zeer velen zijn die met zekere achterdocht zou worden bekeken, altijd in staat voor de ze of gene geniepigheid. Reactie Hij kijkt er zelf wat anders tegen aan. „Tegenwoordig is het allemaal tevo ren bedacht, voor opgezet. Ik kreeg m'n kaarten als re actie op iets. Dat is een verschil. Wat mij irriteert is dat ze elkaar proberen erin te luizen. Ik heb dat nog tegen Van Basten gezegd, die doet dat ook, dat vragen om kaarten. Dat is kin derachtig. Ik zei: op deze manier word je zo'n type-Matthaüs, terwijl je zelf zo'n hekel hebt aan die goser. Daar was Van Basten het ei genlijk *wel mee Een trap van Gorlokovitsj betekende dat Marcel Peeper het WK kon vergeten. eens". Hoe moeilijk het juist in terpreteren van een overtreding is, bewees het ongeluk met de kersverse international Marcel Peeper. Dokter Kessel van de KNVB spreekt nog in deze zon der enige reserve van een a-so- ciale overtreding. Een andere, ook in Kiev aanwezige kenner, Hans Kraay, houdt het daaren tegen op 'een ongelukkige sa menloop van omstandigheden'. Daar wringt dus weer de schoen. Cruciaal voor een scheidsrechter is het antwoord op de vraag of een overtreding bewust wordt gemaakt. Maar wat is bewust? Of nemen spe lers niet veeleer bewust HET RISICO een ander te blesseren? „Precies" roept Ignace van S wiet en. De topscheidsrechter heeft er zelfs al een term voor bedacht: voorwaardelijke op zet. Van Swieten: „Het is de vlieg op de spiegel: sla je die vlieg dood, dan neem je het risi co dat de spiegel breekt. Op het veld wordt het risicc genomen dat de ander geblesseerd raakt. Dat noem ik voorwaardelijke opzet. Want kort gezegd schrij ven de regels een rode kaart voor bij een bewuste overtre ding en geel voor een onbewus te. Met dat verschil kun je als scheidsrechter dus niet meer uit de voeten". Van Swieten noemt het voor beeld uit PSV - FC Den Haag van afgelopen seizoen, toen Gentile de Braziliaan Romario tackelde, die daarbij zijn been brak. „Op de eerste scheids- rechters-bijeenkomst daarna is gesteld, dat die overtreding een rode kaart had moeten opleve ren. Technisch gezien is dat juist. Kijk maar tien keer naai de vertraagde herhaling en je ziet dat het rood is. Maar dat is dus niet de essentiële vraag. Die luidt: wordt het niet steeds moeilijker voor scheidsrechters om in een oogwenk te zien of het opzet is of niet. Dan zeg ik dat we als scheidsrechters te genwoordig geen enkele speel ruimte meer hebben. Er worden steeds verfijndere middelen te baat genomen door de spelers er wordt al bij de pupillen gesi muleerd". Belangen De linksbuiten van Zuid-Korea werd in oktober uitgeroepen tot de beste speler van het Aziatisch kwalificatie toernooi voor'het WK. Kim is een technisch vaardige aanvaller, die door zijn landgenoten vanwege zijn lengte (1.81 m) met een reus wordt vergeleken. Zelf noemt hij zich liever 'Samson' en dat is ook de reden waarom zijn haren sinds een jaar niet meer knipt. Hij is snel en zeer vaardig in persoonlijke duels. Hij vertegenwoordigde zijn land ook al op het WK in Mexico en op de Olympische Spelen van Seoul. Zijn grootste successen behaalde hij met zijn club Daewoo Royals, waarmee hij in 1987 de landstitel werd en daarna ook het 'Afro-aziatische' clubkampioenschap won. Bell is de opvolger van de katachtige doelman N'Kono in de nationale ploeg van Cameroun. Hij wordt al jaren be schouwd als de beste keeper van Afrika en van de Franse competitie. Bell bezit het charisma van een sportheld en staat in het doel bekend om zijn reflexen. Voordat hij zich in 1985 in het Franse profvoetbal stortte, speelde hij al bij ver schillende clubs in zijn geboorteland (Eclair Douala), Ivoorkust (Africa Sports) en Egypte (Arab Contractors, waarmee hij de Afrika Cup 2 won). In Frankrijk werkte hij nadrukkelijk mee aan de we deropbouw van Olympique Marseille, tot dat hij na een conflict met voorzitter Ber nard Tapte naar Toulon werd verbannen. Het afgelopen seizoen stond hij onder de lat bij Bordeaux Met de nationale ploeg van Cameroun werd hij tweemaal kam pioen van Afrika (1984 en 1988). Niet zonder recht legt Van Swieten een verband met de tactische ontwikkelingen i de laatste jaren en de immer groeiende belangen. „Waarom nemen spelers steeds vaker het risico dat de tegenstander ge blesseerd raakt? Vanwege de spanningen, het niet willen ver liezen, het willen voorkomen dat men aangekeken wordt op een tegengoal. Als het voetbal lend niet kan worden opgelost, dan maar op een andere manier; De voetballerij heeft de tendens om inplaats van de technische voetballers de lopers en kracht types te prevaleren. Willy van der Kuijlen zou vandaag veel moeilijker aan de bak komen Een type als Vanenburg komt mede daardoor soms slecht uit de verf". Hoe moeilijk het voor de ar biter is, bewees Maradona op het WK van '86 met zijn hands bal tegen Engeland die hij 'ver kocht' als een kopstoot. Vanuit de luie stoel en met de herha ling bij de hand kwam de frau duleuze handeling van Marado na direct aan het licht. De scheidsrechter zag het niet. Zoals ook maar weinig arbiters zien hoe handig de Braziliaan Romario van PSV de bal noga- leens met de hand meeneemt. Obstructie Minstens zo problematisch is het fenomeen obstructie. Waar in het basketbal regelmatig de aanvaller de fout krijgt toege wezen, daar fluit een voetbal scheidsrechter toch vooral te gen de verdediger. Lei Clijsters van KV Mechelen blokkeerde Donadoni in het duel tussen Milan en Mechelen wel degelijk, maar brengt meteen het pro bleem duidelijk onder woorden. „Aanvallers lopen tegen je aan en geven je vervolgens een tikje. Dan vallen ze. Het is verschrik kelijk moeilijk te zien. Oliveira van Anderlecht is er een kei in. Soms zit ik 's avonds voor de te levisie en zie ik nog niet hoe dat doet. Terwijl ik er notabene zelf bij betrokken ben geweest". Helemaal klaar is Clijsters' antwoord op de vraag of hij het Van Basten niet kwalijk nam, dat de Mila- nees hem een rode kaart aansmeerde door de scheids rechter te beïnvloe den. „Dat was klas se van Van Basten! Ja, echt, dat meen ik. Ik heb dat trou wens meteen na de wedstrijd al gezegd. Van Basten is één van de beste voet ballers ter wereld, die gebruikt zijn in vloed. Op dit soort momenten worden wedstrijden vaak beslist. Nee hoor. ik vond dat echt klasse van Van Basten"

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 37