Met dank aan El-Gohar en Alia Problemen Maqdi Abdel Ghani Fantastisch Voetbal in Egypte is meer dan sport, het is religie. Schreeu wend, huilend en joelend vier den de Egyptenaren vorig jaar november de overwinning op Algerije en daarmee de kwalifi catie voor het WK in Italië. Voor de eerste keer sinds 1934. Allah is groot, jubelden de ra dioverslaggevers met bijna overslaande stem. Want het succes, zo wil het verhaal, is niet te danken aan het missie werk van Dietrich Weise, de Duitser, aan het enthousiasme van bondscoach Machmoud El- Gohary of aan de dribbelkunst van Tahir Abou Said, nee, hier had Allah zelf de hand in. Allahu Achbar, God is groot, riepen de verslaggevers bij elke Egyptische voorzet in dat alles- beslissende kwalificatieduel in Algiers. Prijs Allah, schreeuw den de omroepers zodra de bal op de Algerijnse helft kwam. En toen eenmaal de winnende tref fer op het scorebord stond, kon Allah in Egypte geen kwaad meer doen. Hij heeft het gewild, krijsten de verslaggevers over radio en tv. Het enthousiasme kende geen grenzen. Tot diep in de nacht reden de auto's luid claxonerend in Cairo rond. Op de 21-jarige libero Hany Ramzy na. het grootstè voetbal talent in Egypte, zijn alle inter nationals gelovige Mohamme danen. Zij voelen zich niet al leen met elkaar verbonden door het voetbal, maar vooral door hun geloof. De selectie onder houdt daarom ook buiten het veld bijna familiaire contacten. Omdat westerse journalisten het kennelijk verbazingwek kend vinden dat de religieuze verplichtingen van de Islam zelfs voor voetballers gelden, is dit aspect in het dagelijks leven van de Egyptische internatio nals de laatste maanden breed uit gemeten. Bij gebrek aan fotogenieke doelpunten onlangs in de oefen wedstrijd tegen Oostenrijk (0- 0), verdrongen Europese persfo tografen zich in de catacomben van het stadion, waar de Egyp tische spelers, officials en jour nalisten zich in de rust op de klaargelegde bidkleedjes over gaven aan het middaggebed. Uit alle hoeken van het stadion klonk het sonore 'Allah Ach bar'. Begin februari maakte El- Gohary met de voltallige selec tie een bedevaartstocht naar Mekka. Eind mei, kort voor het vertrek naar Italië, werd die tocht herhaald. Dietrich Weise kent de specifie ke problemen die een trainers- bestaan in Egypte voor een Eu ropeaan mee zich meebrengt. De voormalige Bundesliga-trai- ner en in Frankfurt de ontdek ker van Andy Möller trainde twee jaar de Egyptische kam pioensclub Al Ahly en staat nu bondscoach El-Gohary met raad en daad terzijde. Minimaal eens per maand vliegt hij naar Cairo. Hij kent het enorme en thousiasme dat de WK-kwalifi catie in Egypte heeft losge maakt, hij heeft echter bovenal kennis gemaakt met de beper kingen van het Egyptische top voetbal. ,,Het probleem in Egypte is de structuur van de bond. Er zijn twee liga's van elk veertien clubs, daarnaast zijn er alleen bedrijfscompetities. De talrijke talenten die in Egypte rondlopen, verdwijnen naar clubs van banken of hotels. De sportieve prestatie telt daar nauwelijks, wel de gezellig heid". Als het aan El-Gohary ligt, komt in die situatie snel een einde. De 52-jarige kolonel b.d. heeft in de voorbije anderhalf jaar al meer voor het Egypti sche voetbal betekend dan alle nationale coaches voor hem. El- Gohary wil de plaatsing voor het WK aangrijpen om snelle hervormingen door te voeren. Over populariteit heeft het voetbal in zijn land immers niet te klagen, wel aan de mogelijk heden om daarop in te spelen. Egypte heeft 56 miljoen inwo ners en een immense belang stelling voor voet bal, maar niet meer dan 15.000 actieve spelers in de compe titie. Na een zwerftocht door de Golfstaten keerde El-Gohary een paar jaar gele den terug bij zijn oude club, Al Ahly in Cairo. Op dat moment stond zijn besluit vast: hij wil de bondscoach wor den en professioneel voetbal invoeren. De voormalige le gerofficier begon aan een flitsende one man-show, die twee jaar geleden resulteerde in een lijvig rapport. Daarin moesten vooral de bondsbe- stuurders het ont gelden. Het weer hield hem er niet van ongevraagd te solliciteren naar de functie van bonds coach. De bobo's waren razend en weigerden El-Go hary aan te stellen als opvolger van de Engelsman Michael Smith. De minister van sport- en jeugdzaken dacht daar echter anders over. Hij benoemde El- Gohary tot bondscoach en ont sloeg in één klap het complete bestuur. Voorzitter Hassan Ab- dun stapte gepikeerd naar de rechter en werd in het gelijk ge steld. De benoeming van El- Gohary kon hij echter niet on gedaan maken. De strijd die vanaf dat moment ontbrandde tussen het bestuur en zijn bondscoach was een ongelijke: El-Gohary kwam, zag en over won. De Egyptische bondscoach El-Gohary wordt door zijn selectie op handen gedragen. Tot grote woede van het be stuur begon hij met een grondi ge renovatie van het elftal. Een fiks aantal ervaren spelers van Al Ahly en Zamalek, de twee topclubs met grote invloed in het bestuur, werd aan de kant gezet en moesten het veld rui men voor minder ervaren spe lers. In een mum van tijd smeedde El-Gohary de nationa le ploeg tot een eenheid. De re sultaten bleven niet uit. Ten koste van Liberia, Malawai, Kenya en Algerije plaatste de Met bijna 90 interlands achter z'n naam is de 'Maradona van de Nijl' de meest ervaren speler bij de eerste tegenstander van Oranje. De aanval ler staat sinds twee jaar onder contract bij het Portugese Beira Mar, daarvoor speelde hij in eigen land bij Al Ahly. Met Zamalek, eveneens uit Cairo, is dat de club met de rijkste traditie. Zijn populariteit dankt Ghani aan zijn winnende doelpunt vier jaar geleden in de finale van het Afnkaans kampioenschap tegen Cameroon. Net als de meeste Egypte naren is Ghani een gelovige Mohammedaan, die zich strikt houdt aan de regels van de koran. Voor de ontwikkeling van het voetbal in Egypte is het volgens Ghani een bittere noodzaak dat meer spelers naar het buitenland gaan. „Mijn oude club Al Ahly speelt beter dan Beira Mar. maar ik heb in Portugal ervaring opgedaan tegen internationals uit an dere landen". ploeg zich in november voor het WK en werd drie maanden later het complete bestuur wegge stemd en vervangen door een nieuw, wel veranderingsgezind college onder leiding van Mo hammed Achmed. Voor de inmiddels immens po pulaire bondscoach lijkt daar mee de weg vrij om het Egypti sche voetbal te verlossen uit zijn isolement. „De organisatie is ronduit slecht", neemt El- Gohary nu geen blad meer voor de mond. „Dat komt doordat bestuurders alleen zijn geïnte resseerd in resultaten op korte termijn. Een ander wrijfpunt is dat ik het vertrek van goede spelers naar het buitenland sti muleer. Voor het voetbal in ons land is het belangrijk dat spe lers een carrière in het buiten land opbouwen. Ik wil uitein delijk een nationale ploeg met elf professionals. Dat is niet naar de zin van de clubs. Die denken nog puur amateuris tisch". Het aantal clubs en beschikbare speelvelden in de woestijnstaat is omgekeerd evenredig aan de belangstelling voor voetbal. Elk jaar melden zich tien duizend jongeren bij Al Ahly, maar is er slechts plaats voor twintig tot der tig jeugspelers. Als argument wordt aangevoerd dat in de snel groeiende wereldstad Cairo (15 miljoen inwo ners) per hoofd van de bevolking maar tien vierkente centi meter groen be schikbaar is. Sport accommodaties vra gen een groot op pervlak en zijn der halve schreeuwend duur. Toch denk El-Go hary dat een arm land als Egypte zich wel de luxe kan ver oorloven van het lange termijnbeleid dat hem voor ogen staat. „Als we de zaken goed aanpak ken, komt er geld genoeg beschik baar". El-Gohary's theorie dat succes geld losmaakt snijdt houdt. Uit enthousiasme over de WK-kwalificatie deed Mach moud el-Mukadem, een in Lon den wonende Egyptische za kenman, spontaan de toezeg ging alle buitenlandse trai ningskampen te financieren. Daarmee was een bedrag ge moeid van een miljoen Egypti sche ponden, zo'n driekwart miljoen gulden. Andere bemid delde Egyptenaren droegen bij aan de premie van 3.000 dollar, die iedere speler ontving als be loning voor de ky/alificatie. „Als we het in Italië goed doen", weet El-Gohary daarom zeker, „zal dat een enorme sti mulans zijn om een professio nele competitie op poten te zet ten. Er zijn in dit land zes grote bedrijven die behalve een eigen voetbalclub ook veel geld heb ben. Mijn plan voorziet in twee divisies van profspelers en daaronder een amateurcompe titie van vier afdelingen. Hele maal volgens Europees model. Daarnaast is het van groot be lang dat we meer aandacht gaan besteden aan het jeugd voetbal". Binnen de selectie wordt El- Gohary inmiddels op handen gedragen. „Een fantastische coach", zegt aanvoerder Gamal Abdel Hamid, met 70 interlands een van de meest ervaren inter nationals. „Ik had persoonlijk niets tegen Smith, maar El-Go hary is een nu eenmaal een Egyptenaar. En dat is een enorm voordeel als je met Egyptische spelers moet wer ken. Hij voelt ons erg goed aan. Onder hem trainen we nu met veel meer plezier". De activiteiten van de bonds coach strekken zich echter ook uit tot buiten het veld. De voet bal-farao fungeert niet alleen als trainer, maar ook als pers voorlichter en organisator. Hij is de oprichter van de suppor tersclub van de nationale ploeg. Daardoor konden vorig jaar no vember duizenden Egyptenaren met de ploeg meereizen naar Algiers en zullen er op 12 juni tweeduizend supporters wor den overgevlogen naar Palermo voor de ontmoeting tegen Ne derland. „El-Gohary is een fenomeen", zegt een Egypte-kenner. „Net als Marco van Basten", meent Ashraf Kassem, die zich al hele maal heeft ingeleefd in de rol als bewaker van de Oranje- spits. „Hij wordt de beste speler van het WK, denk ik Ik heb hem veel in actie gezien in de Italiaanse competitie, die we hier op de tv op de voet volgen. Ongelooflijk, zo gemakkelijk als Van Basten scoort. Of we door de eerste ronde komen Dat is een kwestie van geluk. In 1986 eindigde Marokko boven aan in de groep en in 1982 ver sloeg Algerije de Duitsers. Je weet het dus maar nooit".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 35