'Punt tegen Nederland? Onmogelijk s mm. fi 4 jê Mk p: 0 /Ï>M.I>V9 Het moment van 1930 Egyptische verslaggever ziet wel kansjes tegen Engelsen en leren w p De selectie van Egypte tijdens een training in Cairo. Wat is er toch in Nederland ge beurd? Uw nationale ploeg plaatst zich voor de eindronden van het wereldkampioenschap voetbal in Italië en de coach wordt op een zijspoor gezet. Of schoon ik van zo'n grote af stand natuurlijk niet kan in schatten of de wisseling van de wacht juist was, heeft men in Egyp te op dit nieuws erg verbaasd gerea geerd. Al-Taliyani De kranten stonden er vol van. Zou dan de bij u ook beken de Joegoslavische coach. Tomislav Ivic, gelijk hebben? Eens zei hij tegen mij: ..Er zijn drie manieren om het respect en het ver trouwen van je spe lers te winnen: A. Boezem ze vrees in. B. Leg ze ferme geldboetes op. C. Laat ze voelen en beseffen dat je als coach meer weet en begrijpt dan zijzelf mifiïiri ■Jt Ik weet echt niet wat er precies mis was tussen Libregts en de spelers maar, als het laatste punt de hoof doorzaak was, zat het inder daad niet goed. Ja. dan heeft de KNVB de enig juiste be slissing genomen. Het Nederlands elf tal heeft in twee fi nales van het we reldkampioenschap voetbal (1974 en 1978) enorme pech gehad. Dat is de al gemene mening in Egypte. Wij ston den toen vierkant achter Oranje. Waarom? Omdat Nederland mooi en artistiek voetbal speelde. Naar mijn mefiing verdiende Nederland het toen om minimaal een keer wereldkam- pioen te worden. Maar wanneer is er gerechtigheid in het voetbal? Gelukkig kon Nederland in 1988 de zaak enigszins recht trekken en wel met een Europe se titel. Hoe was het toch mogelijk, zo Sinds zijn beslissende doelpunt m Singapore is Talyani een onbetwiste volksheld en hoeft de poh- He-luitenant geen dienst meer te doen. Zip maand salaris van ruim 8 000 gul den loopt echter gewoon door. De beste aanvaller van de Emiraten verdient daarmee dne keer zoveel als de andere internatio nals. Zowel in als buiten het veld gedraagt hij zich als een nukkige vedette, soms bij het arrogante af. Talyani. al zeven jaar in ternational. speelt bij een van de slechtste clubs in de Emiraten. Alle pogin gen van de dne topclubs om hem los te weken bij Al Shaab (het volk) in Sharja, een stad op zo'n 200 kilometer van de hoofdstad Abu Dhabi, lie pen steeds stuk. Zijn sjeik, Mohammed Saleh. wei gert het beste paard van stal te laten vertrekken. Talyani heeft nu de stille hoop dat hij na het WK toch van club mag wisse len. vraag ik mij af, dat Nederland tussen 1978 en 1988, dus precies tien jaar achtereen, niet aanwe zig was op een of ander eind- toernooi? Ik herinner me dat ik de gebroeders Van de Kerkhof ontmoette bij het jubileumtoer- nooi van de Uruguyaanse voet balbond in 1980. Tijdens die ontmoeting stelde ik hun de vraag: waar zijn jullie topspelers gebleven?. Zij zeiden mij dat de opvolgers er gewoon niet wa ren. Toen aan het eind van de jaren '80 blijkbaar de nieuwe jeugd was gerijpt schoot het Neder lands elftal zeer sterk omhoog. Er kwamen spelers met talent naar voren en ook stond er een coach voor de groep die dit talent aan voelde en kneedde: Rinus Michels. Sjnds die periode speelt het Neder lands elftal prachtig aanvallend voetbal. Maar uw nationale elftal is niet alleen afhankelijk van de positieve grillen van een aantal topspe lers. Het is juist het sterke collectief dat Oranje in 1988 Eu ropees kampioen maakte. Het is mij bekend dat de Nederlandse speler in het alge meen een goede con ditie bezit. Even goed als die van de Engelsen en West- .duitsers. Toch sla ik de kwaliteiten van Nederland hoger aan. De beste spelers van de Nederlandse ploeg bezitten tevens het vermogen tot va riëren. Het zijn geen robotvoetballers. Ze maken handig ge bruik van de vrijheid die ze krijgen. Daar om geniet ik ook zo veel meer van het Nederlandse voetbal dan dat van Enge- land of Westduits- land. Wij in Egypte houden van deze voetbalstijl. Natuurlijk zou dit niet kunnen zonder sterren als Gullit en Van Basten. Sterker, hun afwezig heid zou een zeer negatieve uit werking op de ploeg kunnen flit A.s//. ,4"' y"/'' fJSto t.-i y-i S"". ,,.A y... yj y. -M \'Z, k. El Ahram brengtEgypteop de hoogte van Oranje's sterren Gullit en Van Basten. hebben. Toch bezit Nederland ook nog adjudanten van die ge neraals, zoals Frank Rijkaard, en de broers Koeman. Zij kun nen voor de juiste balans in de ploeg zorgen. Ik ben er zeker van dat deze talenten als doel wit gaan dienen voor de 'waak honden' van Engeland, Ierland en niet te vergeten Egypte. Zoals vele voetbalexperts ver wacht ook ik dat Nederland de eerste plaats zal halen in groep zes. Met Italië, West-Duitsland, Argentinië en Brazilië zal Oranje dan verder gaan als de grote favoriet op weg gaan naar de finale Uit deze groep acht ik Brazilië de gevaarlijkste tegen stander voor Neder' - 4 Ik vind dat de Braziliaanse pioeg een unieke wisselwerking kent tus sen defensie en aanval. Daarbij bezit Brazilië een aantal zeer talentvolle spelers Sterk ge noeg in ieder geval om in de eerste ronde een aantal mindere Goden van de komende WK op te rollen. Tenslotte, en die vraag kan ik natuurlijk verwachten, wat denk ik van de wedstrijd Ne- derland-Egypte? Laat ik een zo objectief mogelijk antwoord ge ven. De Egyptische ploeg bezit zeker de mogelijkheden om ge lijk te spelen tegen Engeland en Ierland. Verder zal het succes waarschijnlijk niet reiken. Een puntendeling met Nederland acht ik uitgesloten Waarom, zo zal men zich afvragen ben ik zo pessimistisch over de kansen van onze eigen ploeg? Omdat ik er van overtuigd ben dat Neder land de sterkste elf spelers van het WK binnen de lijnen kan brengen. Het Nederlands elftal namelijk bezit het vermogen om een tegenstander klemvast te zetten. De individuele klasse, de snelheid en het raffinement zal het verder eenvoudig maken om door de defensie van de Egyptische ploeg te breken! Nee, er is geen twijfel mogelijk, Oranje zal zijn eerste wedstrijd in winst omzetten. In mijn eigen krant zou ik niet zo openlijk voor mijn mening durven uitko men. Dat is bij ons niet gebrui kelijk. We blijven chauvinis tisch. Toch was dit mijn objec tieve mening. Objectief, inder daad en met een klein beetje hoop op een beter resultaat. HASSAN EL-MISTIKAWI El-Mistikawi is chef-sport bij het grootste Egy ptische dagblad El Ahram Twee maanden voor het eerste WK, in Uruguay, heeft zich nog geen Europees land aangemeld Veel gelobby en een oplopende onkosten-vergoedmg verleiden uitein delijk vier landen tot de reis, alle sub-toppers in Europa: Frankrijk, België. Joegosla vië en Roemenie. Deze vier stappen op de boot voor een oversteek die twee volle weken in beslag neemt. Een merkwaardig toernooi volgt. Waar 60 jaar later een twee jaar durende, wereldomspannende kwalificatie nodig is om tot een lijst met deelnemers aan de eindronde te komen, doet in 1930 iedereen mee die zin heeft. Uiteindelijk worden dertien landen geteld, die een toernooi spelen waar de spaan ders vanaf vliegen. De uren en minuten voor de finale tussen Uruguay en Argentinië spannen de kroon. Om onlusten te voorkomen, mogen niet meer dan 90.000 toe schouwers in het stadion, een heel regiment soldaten zorgt voor de fouillering, waar bij talloze pistolen en messen worden buit gemaakt De gemoederen tussen beide buren zijn altijd al verhit, maar blijken rondom een WK-finale tot gevaarlijke hoogte te kunnen groeien. Elk bootje dat de oversteek van Buenos Aires naar Montevideo kan maken, zit de dagen voor de finale stampvol Argentijnen. De Belgische scheids rechter John Langenus krijgt een persoonlijke body-guard, maar als hij eenmaal vei lig op de middenstip staat, kan hij niet beginnenzowel Argentinië als Uruguay heeft een eigen bal meegebracht. Argentinië wint de toss als het gaat om de keuze van de bal. Uruguay wint de finale en de eerste WK-titel. In Buenos Aires wordt meteen de ambassade van Uruguay met stenen bekogeld, hetgeen de politie noodzaakt met scherp te gaan schieten om een escalatie te voorkomen. Tussen de buurlanden zal het jarenlang niet meer goed komen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 31