'Ziekenhuis lijkt veel op produktiebediijf Revolutie bij de grootste club van Nederland Fonds Bijbelhulp voor Oost-Europa Organisatiedeskundige: gezondheidszorg kan efficiënter Katwijkse kerk verdeeld over kind aan avondmaal PAGINA 2 mi iiimib REPORTAGE hbhbmbhhhbhh VRIJDAG 1 JUNI 1990 GEESTELIJK LEVEN leg met de operatieafdeling", zegt De Vries. Zestig procent van de opnamen staat namelijk van tevoren vast. Het ziekenhuis weet precies welk soort operaties er in een week plaats zul len hebben, omdat ze voor de lange re termijn gepland zijn. De overige veertig procent bestaat uit spoedge vallen, maar ook daar zijn statisti sche patronen van gemaakt. Als een ziekenhuis weet dat het per week gemiddeld vijf acute opnamen heeft, moet het daarvoor bedden leeg houden. "En zo kun je op jaar basis uitrekenen waar je aan toe bent, welke zorg je nodig hebt. Daarin zie je zelden een trendbreuk. Ziekenhuizen moeten daarop anti ciperen. maar dat gebeurt nog veel te weinig". Ook andere afdelingen zoals van de diëtisten, laboranten en röntgenologen moeten erbij be trokken worden. Maar het blijft de verpleegafdeling als grote gelijk vormige groep, waar alles om draait. Rustiger Uit onderzoek is gebleken dat ver pleegkundigen op deze manier hun werk als veel rustiger ervaren. "Ze doen in principe hetzelfde werk. Maar de pieken en dalen die het werk zo onrustig maken, zijn eruit, omdat het werk beter voorspelbaar Wil je de personeelsplanning ab soluut stabiel hebben, dan zou je moeten werken met ploegendien sten. Maar De Vries realiseert zich wel datje daarmee het vak niet aan trekkelijker maakt voor potentiële werknemers. "Met een dag-, avond-, en nachtploeg heb je meer continuï teit in het personeel. Een patiënt heeft dan vijf dagen lang dezelfde verpleegkundigs aan zijn bed. Maar met ploegendiensten hou je te wei- ning rekening met wensen van het personeel. Die willen er ook nog een sociaal leven op na kunnen houden. Misschien zou je met een hogere be loning onaangename werktijden kunnen compenseren". Om uit de huidige problematiek te komen, is een extra ook volgens Guus de Vries zeer wel kom. "Maar als je heel kritisch kijkt, kan ontzettend veel werk efficiën ter worden gedaan. Gewoonten zoals uitgebreid werkoverleg moe ten kritisch onder de loep genomen worden. Het vak moet grondig ge speend worden van allerlei neven activiteiten. En laten we één fout niet maken: met een smak geld erbij is het probleem niet opgelost. Dan krijg je meer personeel, maar als dat op het zelfde stramien doorwerkt, worden de problemen niet opge lost. Het werkproces moet en kan efficiënter". De Vries weet dat hij zich hiermee in een lastige discussie mengt. Ve len aijn bang dat door een andere manier van organiseren de kwaliteit van zorg in de knel komt. Het huis houdelijk getinte werk wordt in een enkel geval al gedaan door mensen van het beruchte 'derde deskundig heidsniveau', meestal ongeschool de werknemers die als verpleeg hulp werkzaam zijn. Vooral in ver pleeghuizen worden deze mensen ingezet om de bedden op te maken en te helpen met eten en drinken en het voeren van patiënten. Tweedeling Guus de Vries: "Ook in ziekenhui zen zie je steeds meer de tendens dat je een tweedeling krijgt tussen hoog en laag gekwalificeerd perso neel. Ziekenhuizen richten zich op ziekenverzorgenden en mensen met een diploma van de mdgo-vp (middelbare beroepsopleiding voor de verpleging). Hier en daar wordt al met uitzendkrachten gewerkt. De arbeidsmarkt is nou eenmaal krap". Kan een bedrijf geen personeel vinden, dan gaan doorgaans de sala rissen omhoog. Dat is echter in de gezondheidszorg ondenkbaar. De Vries: "Toch vraag ik me af of je die salarissen niet vrij moet laten. Als er steeds minder personeel komt, be schik je op een gegeven moment wel over geld, maar niet over perso neel aan wie je dat uit kunt betalen. Dan kunnen de salarissen van dat beetje overgebleven personeel dus omhoog". Het gebrek aan personeel zal met de vergrijzing en de toename van de zwaarte van het vak nog jaren een probleem blijven. "Activiteiten die niet direct met de lichamelijke ver zorging van de patiënt te maken hebben, moet je nalaten. Er is geen tijd meer voor de psycho-sociale kant van een patiënt. Een zieken huis wordt zo een 'high-tech' repa ratiebedrijf. Laat de politiek maar zeggen of dat inderdaad de bedoe ling is". Met gezamenlijke inspanning van alle afdelingen en een gezonde be drijfsvoering kom je al wel een eind op weg. Op één voorwaarde: "Dat Simons geen deuren dichtgooit, maar op z'n minst een paar kiertjes open laat". Initiatief Nederlands Bijbelgenootschap Van onze correspondent Anje Romein DEN HAAG "In de discussies over de werkdruk in instellingen voor gezondheidszorg wordt één ding overgeslagen: zijn de activitei ten van verpleegkundigen wel de goede?" Dr. ir. G. de Vries, werk zaam bij management adviesbu reau GITP, volgt de gezondheids zorg al jaren op de voet. Niet als ver pleegkundige. verzorgende of zie kenhuisdirecteur, maar als organi satiedeskundige. "Vijftig procent van de werkzaamheden van ver pleegkundigen bestaat uit admini stratieve en huishoudelijke hande lingen en uit veel, heel veel, werk overleg en overdrachten. Dat moet anders". De Vries weet waar hij over praat. Al tien jaar lang zit hij 'in' de ge zondheidszorg en in 1984 promo veerde hij op het onderwerp 'plan ning op verpleegafdelingen'. Bij die gelegenheid verdiepte hij zich al in de problematiek van de werkdruk. "Sindsdien heeft het praten over werklast - een veel te zwaar beladen kreet - een hoge vlucht genomen", beweert de organisatiedeskundige. Hij schreef vorig jaar maart een brief naar minister-president Lub bers waarin hij aanbood zijn kennis te gebruiken om tot een oplossing te komen. Dat aanbod werd echter vier maanden later met een vriende lijk briefje afgeslagen. Wat door velen ontkend wordt, is wel de overtuiging van Guus de Vries: je kunt de gezondheidszorg heel goed vergelijken met het be drijfsleven. Daarvoor moetje de we reld van de gezondheidszorg met haar eigen cultuur, normen en waarden grondig kennen. "Het is een zeer arbeidsintensieve sector. En het grote verschil met een pro- duktiebedrijf is, dat er een hechte band is tussen de werknemer en zijn 'produkt', de patiënt". Werklast De Vries verricht al jaren werklast metingen. Met die gegevens en met gebruik van economische modellen kunnen patiëntenplannen gemaakt worden. Het aantal zware patiënten wordt daarbij afgestemd op het aan tal verpleegkundigen en ook fysio therapeuten, laboranten en diëtis ten. "De verhouding tussen patiën ten en personeel schommelt nu erg, zodat je soms de situatie krijgt dat er te veel verpleegkundigen rondlo pen voor weinig en minder ernstige patiënten. In andere gevallen heb je juist weer te weinig verpleegkundi gen voor te veel patiënten". Op het eerste gezicht lijken deze factoren niet in een model te pas sen. Wie weet immers wanneer er een ernstig zieke patiënt binnen zal komen? "Net als bij een produktie- bedrijf kun je een bedrijfsmatig plan opmaken, zeker in goed over- Van onze redacteur Jeroen Dirks VOORSCHOTEN - De revolutie bij de grootste vereniging van Nederland begint voorzichtig. Van de bijna drie miljoen ANWB-leden heeft zich nog maar een heel klein deel aangesloten bij de actie 'meer aandacht voor het milieu'. Maar ook een paar honderd mensen kunnen voor ingrijpende veranderingen zorgen: na de vergadering van 9 juni zal ANWB-hoofddirecteur ir. Nouwen in ieder geval nooit meer onbekommerd over 60 procent stijging van het autogebruik kunnen spreken. Dinie Abbenbroek (49) uit Voorschoten coördineert de actie in Zuid- Holland. De revolutie begon in Nijmegen. Een groep ANWB-leden onder lei ding van Puk van Meegeren ergerde zich groen en geel aan het milieube leid van hun bond. De groep liet het mei bij woorden en nep begin maart voor het eerst in de geschie denis van de ANWB een bijzondere ledenvergadering bijeen om daar over van gedachten te wisselen. Waar steeds meer mensen zich zor gen maken om het milieu, kan de ANWB niet achterblijven, zo was de idee. De groep Nijmegenaren legde een bijzonder pakket met eisen op tafel, waarvan het terugbrengen van de maximum snelheid op de au towegen tot 90 km/u de meest op vallende was. "Met deze in verhou ding goedkope maatregel is op kor te termijn een behoorlijke milieu winst te boeken", zo werd ver wacht. Uit berekeningen zou blij ken dat 90 km per uur rijden direct een besparing oplevert van 6 pro cent op het brandstofgebruik. En dat scheelt weer in de uitstoot van bijvoorbeeld koolstofdioxide (C02), wellicht de belangrijkste ver oorzaker van het broeikaseffect. Persoonlijk De groep Nijmegenaren constateer de tevreden dat hoofddirecteur Nouwen persoonlijk op de bijzon dere vergadering van 8 maart ver scheen om het eisenpakket in ont vangst te nemen. Hij zegde toe een antwoord te zullen formuleren voor het bondsraadsoverleg van de ANWB, dat voor volgende week za terdag, 9 juni, staat gepland. Het zal een stevig antwoord moe ten worden, want kritische bondsle den uit andere delen van Nederland hebben aangekondigd de Nijmeeg se actie te ondersteunen. In alle pro vincies worden op dit moment handtekeningen verzameld, die op 9 juni aan Nouwen zullen worden aangeboden. Dinie Abbenbroek uit Voorschoten heeft inmiddels ruim honderdvijftig handtekeningen binnen, alleen al uit de provincie Zuid-Holland. "Het moet goed duidelijk zijn, dat het niet om een idee van een paar le den uit Gelderland gaat. Néé, hon derden leden zijn ontevreden. Ze zijn het niet eens met het milieube leid zoals dat door Nouwen wordt verkondigd", aldus Abbenbroek. Zij ergert zich vooral aan het feit dat Nouwen 'namens de ANWB' het au toverkeer geen strobreed in de weg wil leggen en zelfs een groei van zes tig procent niet afkeurt. "Alsof hij namens iedereen spreekt", stelt Ab benbroek misprijzend. "Het is niet alleen een autombilistenclub, het is ook een organisatie die recreatie en toerisme bevorderend moet wor- ken. Laat ze daar dan ook iets aan doen". Zoden 'Milieumaatregelen' die de ANWB wel neemt, zoals pleiten voor een katalysator in elke auto en het slui ten van toeristische autoroutes, zet ten volgens Abbenbroek geen zo den aan de dijk. "De ANWB wil ver der gewoon op dezelfde voet door. Maar als dat gebeurt, dan weten we precies wat er gebeurt. Kijk maar in het Nationaal Milieu Beleidsplan: 80 procent van de bossen is straks dood als gevolg van het broeikasef fect", aldus de Voorschotense. De ANWB moet dus om. In het le denblad De Kampioen ("zo'n blad wordt toch door ontzettend veel mensen gelezen") moet duidelijk worden gemaakt waarom 90 km per uur verstandiger is. "Als je maar ge woon uitlegt dat 120 km per uur veel schade aanricht, dan is volgens mij een verlaging van de maximum snelheid wel degelijk haalbaar", al dus Abbenbroek. In het uiterste ge val zou zelfs "het autogebruik zelf' ter discussie moeten komen staan. Dat zoiets niet gemakkelijk gaat, heeft Abbenbroek vorig jaar al on dervonden. Net als veel andere le den ergerde ze zich mateloos aan de ANWB-puzzelactie voor de Veluwe in De Kampioen, waarbij een auto de hoofdprijs was. Ze dacht er over een boze brief te schrijven, maar hield zich in. Totdat de Kampioen van juli 1989 uitkwam. Hoofddirec teur Nouwen gaf daarin commen taar op de plannen voor electroni- sche tolheffing en concludeerde dat de auto buiten schot diende te blij ven; iets verderop in dezelfde Kam pioen kreeg een lezer die zich wel aan een ingezonden brief over de puzzelactie had gewaagd een veeg uit de pan. "De auto is niet meer uit de maatschappij weg te denken", stelde de Kampioen. En: "Eén auto erbij de vele miljoenen zal het milieu geen kwaad doen". Die ene auto "Opkomen voor het milieu en opko men voor de auto zijn voorlopig twee zaken die niet met elkaar te rij men zijn", schreef Abbenbroek in de ingezonden brief. Maar die werd niet geplaatst. Wel ontving de fami lie Abbenbroek een brief terug: "De meeste ANWB-leden hebben een auto. Sterker nog, de meeste leden zijn lid geworden omdat zij een auto hebben. Een (schone) auto is voor onze leden dus een zeer aantrekke lijke prijs. En die ene auto doet ons milieu de das niet om, dat blijft een feit", aldus Bert van der Snoek, eindredacteur van De Kampioen. Als het aan de kritische leden ligt, is dit de laatste keer geweest dat de ANWB zo'n mening heeft kunnen verkondigen. Vanaf 9 juni zullen Nouwen en consorten een andere toon moeten aanslaan. En mocht de ANWB er op hopen dat de kritische leden de bond zullen verlaten en de revolutie stilletjes overgaat, dan wordt verkeerd gehoopt. Abben broek: "We proberen het beleid juist van binnenuit te veranderen. Mocht het op 9 juni niet lukken, dan roepen we zo snel mogelijk daarna in elke provincie een bijzondere le denvergadering bijeen. Net zo lang tot de ANWB zich het milieu aan trekt". HAARLEM - Het Neder lands Bijbelgenootschap (NBG) heeft het initiatief ge nomen een speciaal fonds Bij belhulp Oost-Eruopa in te stellen. Het heeft daarvoor een beginkapitaal van een half miljoen gulden ter be schikking gesteld. Binnenkort zal een beroep wor den gedaan op kerken, stichtin gen, fondsen en organisaties om aan dit fonds bij te dragen. Hoofd taak van dit nieuwe fonds is het vinden van wegen om de Oost- europese bijbelgenootschappen en kerken zelf in staat te stellen bijbels in de eigen taal te produ- Het NBG nam dit initiatief na dat de Wereldbond van Bijbelge nootschappen een oproep had ge richt tot zijn 110 aangesloten na tionale ledenorganisaties en tot kerken in heel de wereld, om in de komende vier jaar 110 miljoen gulden extra bijeen te brengen voor bijbelhulp aan kerken in Oost-Europa. Al verschillende jaren blijven de inkomsten van de Wereldbond achter bij het aantal verzoeken om bijbels. Nu de grenzen van het Oostblok zijn opengegaan, schie ten de fondsen helemaal te kort. De genootschappen hebben op basis van aanvragen van kerken uit Oost-Eruopa vastgesteld dat er in dat gebied een behoefte be staat aan minstens 40 miljoen bij beluitgaven in 34 talen. KATWIJK AAN DEN RIJN - In de Gereformeerde Kerk in Kat wijk aan den Rijn moet na "een periode van rust" een commissie de gemeente nadere voorstellen doen over de hekele kwestie van de gezinscommunnie. De kerke- raad heeft dit besloten op grond van een enquête, waaruit bleek dat de gemeente in tweeën valt over de kwestie van het kind aan het avondmaal. Van de gemeenteleden die aan de enquête meewerkten, spraken er 110 zich negatief uit over de mogelijkheid om kinderen aan het avondmaal toe te laten. 'Ja, onder bepaalde voorwaarden', was de mening van 101 anderen. De kerkeraad acht het, gezien de uitslag, raadzaam om tot het vol gend seizoen te wachten met de instelling van een speciale com missie, die een uitweg moet zoe ken. De kerkeraad had tot het hou den van een dergelijk schriftelijk onderzoek besloten, nadat eind vorig jaar tumult was ontstaan rond het karakter van de avond maalsviering van 3 december. De raad had voor deze viering de mo gelijkheid van gezinscommunie geboden, maar nadat een groot aantal gemeenteleden per brief had laten weten tegen dit besluit te zijn, besloot de raad om de vie ring geen doorgang te laten vin den. De kwestie van het kind aan het avondmaal vormt al jaren in vele kerken een heet hangijzer. Voor standers voeren aan dat in het Nieuwe Testament niets staat over het weren van kinderen van de 'tafel des Heren', terwijl tegen standers aanvoeren dat de gang naar het avondmaal pas kan plaatsvinden, na een publieke keus (openbare geloofsbelijdenis) voor Christus. In de gereformeerde kerk van Koudekerk aan den Rijn is men reeds verder gevorderd op de weg naar gezinscommunie, zo bleek op de laatstgehouden vergade ring van de gereformeerde classis (regionaal kerkverband) Leiden. Hoop op rol van grote RK Kerk in Oost-Europa GENÈVE (ANP) De Wereld raad van Kerken hoopt dat de Rooms-Katholieke Kerk de nieu we situatie in Oost-Europa niet zal gebruiken om er een overheer sende positie in te nemen, maar dat zij in plaats daarvan oecume nische contacten met de Ortho doxe en Protestantse Kerken zal aanknopen. Dit zegt de Wereldraad in een communique na afloop van een conferentie in Moskou over nieu we ontwikkelingen in Oost-Euro pa. De bijeenkomst met delega ties uit acht Oosteuropese landen alsmede deelnemers uit de Eerste en Derde Wereld was georgani seerd door de Wereldraad, de We reldbond van Hervormde en Ge reformeerde Kerken en de Lu therse Wereldfederatie. Na de lange periode van onder drukking hebben de kerken niet voldoende mankracht en financi ën om dit alles gelijktijdig aan te pakken. Regeringen geven de in beslag genomen eigendommen aan de kerken terug. Bovendien krijgen de kerken het recht gods dienstonderwijs te geven en diakonaat te verrichten, activitei ten die jarenlang verboden wa ren. Oecumenische samenwer king is meer dan ooit geboden, zo werd geconcludeerd. Met het fonds wil het NBG in de eerste plaats drukpersen neer zetten in landen waar op dit mo ment de bijbel nog niet zelf gepro duceerd kan worden. Vervolgens zal het aan de bijbelgenootschap pen aldaar en als die nog niet bestaan aan kerken het specia le dundrukpapier leveren, omdat dat in Oost-Europa nauwelijks is te krijgen. Tenslotte zal het fonds de zeer urgente aanvragen voor bijbels honoreren, zolang die nog niet in het land zelf kunnen wor den gedrukt. Het NBG heeft zelf al het voor beeld gegeven door een grote pers ter beschikking te stellen aan het in maart opgerichte bij belgenootschap van Tsjechoslo- wakije. Die pers wordt deze zo mer geïnstalleerd en de planning is dat tegen het einde van dit jaar de produktie van bijbels in Praag kan beginnen. De Zwitserse ker ken en hulporganisaties hebben een vergelijkbare pers toegezegd aan het in januari opgerichte bij belgenootschap van Armenië. Nog deze zomer begint in Mos kou de produktie van 150.000 bij bels en nieuwe testamenten in op dracht vanliet eveneens in janua ri opgerichte Russisch Bijbelge nootschap. De drukfims zijn ter beschikking gesteld door de We reldbond. Van de kwaliteit van die bijbels zal afhangen of de pro duktie daar verder kan doorgaan, of dat ook daar drukpersen geïn stalleerd moeten worden, aldus het NBG. De classis heeft de kerk het groe ne licht gegeven voor kinderen aan het avondmaal, nadat was ge bleken dat deze stap "met grote zorgvuldigheid" was voorbereid en aan de richtlijnen van de syno de voldeed. Van Ulsen. (archieffoto ANP) Kritiek op 'preek' van Van Ulsen in kerkje Schokland EMMELOORD (GPD) - De frac tie van GPV/SGP/RPF in de ge meenteraad van Noordoostpol der is het een doorn in het oog dat de acteur Henk van Ulsen in het kerkje van Schokland optreedt als prediker. Volgens fractielid L. Voorberg worden daar in een pseudo-preek bijbelse woorden gebruikt op een manier die kwetsend is voor hen die de bijbel als Gods woord zien. Voorberg wilde gisteravond tij dens de raadsvergadering weten of het college van B en W verant woordelijk is voor dat optreden, dat hij "een parodie op de kerke lijke eredienst" noemde. Volgens wethouder J. van den Berg-Otter is het niet de opzet dat een bevolkingsdeel wordt ge kwetst. "Een groot deel van het college heeft de première bijge woond, maar vindt dat er van een parodie op de eredienst geen sprake is", zo deelde ze mee. Wijding. Morgen wordt in de Kathedrale Kerk in Rotterdam di aken F. JJ H M de Haas uit Noord- wijk door bisschop Bar tot pries ter gewijd. 'Aanhaken'. Voor de derde maal wordt door de Oegstgeester kerken Pinksteren samen ge vierd en wel op zondag vanaf kwart over elf in de tuin van de rk Willibrordkerk. Het thema is 'aanhaken' en sluit aan bij de the ma's van het conciliair proces: ge rechtigheid, vrede en behoud van de schepping. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen door de synode als geestelijk verzorger in het Huis van Bewaring in Arnhem mw. drs. E. A. A. de Jongh kand. Amster dam, te Aalten (toez.) mw. A. J. Ynte- ma Barchem, bedankt voor Wezep P. J. den Admirant Kampen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Arnhem drs. J. Hoekstra Rotterdam- Lombardijen, te Heerhugowaard drs. G. van Reeuwijk Berlikum. Geref. Kerken vrijgemaakt: aange nomen naar Amsterdam-C K. van den Geest Alblasserdam. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Apeldoorn, Klaaswaal en Krim pen aan den IJssel C. Sonnevelt 's- Gravenzande; bedankt voor Naald wijk G. J. van Aalst Benthuizen De container morst geen zaad Van correspondent Herman Moscoviter ROTTERDAM De betekenis van de haven- en industrieterrei nen in Rotterdam voor de wilde flora in Nederland neemt af. Ble ken er nog onlangs bij herhaling uitheemse gewassen te groeien en bloeien, sinds de 'containerise- ring' is er nauwelijks meer aar digheid voor de wilde plantenzoe- kers in Rijnmond. Bekende namen die de afgelo pen tien jaa r over de tong gingen, zijn: straatliefdegras, klem lief degras. glanzend kruiskruid, be haard breukkruid en harig vin gergras. Wat men ook over de na men moge denken, het zijn gewas sen die de laatste jaren weer geïn troduceerd waren in Nederland door werkzaamheden in de haven (ophogen van terreinen) en scheepsbewegingen die ladingen uit verre landen binnenbrachten. Maar de laatste tijd gaat het minder goed. Niet alleen de con- tainerisering (schonere verla- dingstechnieken, waarbij niet meer gemorst wordt) is daar 'de bet' aan. ook het maken van nette re kades, het spuiten en het steeds veelvuldiger toepassen van asfalt zijn oorzaken. Rotterdams florist Van der Werf: "Alles wordt recht getrokken. Daardoor is het spec taculaire er voor ons af. Veel is momenteel zo efficient, dal er geen hoekjes voor (on)kruiden meer zijn. Vind je al wat, dan is dat een incident". De haven- en industrieterrei nen hebben altijd aandacht ge trokken van de bloemenkenners. De kans om daar zogeheten ad- ventiefplanten aan te treffen, is groot; dit zijn gewassen die zich zonder hulp van mensen op meer dan een plaats handhaven ofwel zich op een omschreven stand plaats hebben gevestigd. Rotterdam heeft in totaal zo'n 540 wilde plantesoorten binnen de stadsgrenzen. Daarvan zijn er al leen al 350 op de haven- en indus trieterreinen te vinden. Anno 1990 groeit het bijna uitgestorven straatliefdegras bijvoorbeeld toch weer in veel straten, omdat het via autobanden verspreid werd. Klein liefdegras staat met name op spoorbanen. Inventarisaties hebben aange toond dat een aantal 'verdwenen' of hier niet voorkomende planten zich nu zelfs definitief hebben ge vestigd in Nederland: bleke Mor- gerister uit midden- en zuid Euro pa), glanzend kruiskruid (uit de zelfde streken), zandweegbree (uit dezelfde streken en uit Azië), be haard breukkruid (uit het Midde- landse Zeegebied). Maar meer worden het er niet meer. Van der Werf: "In herme tisch gesloten containers, is de kans op zelfs eèn gemorste graan korrel nihil. Nee, de liefhebbers van wilde planten kunnen nog be ter in de voortuintjes van wonin gen kijken. Soms neemt men per ongeluk van vakantie een bijzon der zaadje mee, dat daar uit loopt". I&K Kahiom. de psycho-sociale kant patiënt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2