Van Basten stelt hoge eisen aan zichzelf Patroon Colofon Fans Marco van Basten Aan de vooravond van het Eu ropees kampioenschap in West- Duitsland omschreef Marco van Basten zichzelf als „een ruwe diamant, die geslepen moet worden". Nu, twee jaar later en kort voor de start van Oranje's jacht op wereldgoud zegt de Europese voetballer van het jaar: ,,Ik ben aardig bijgesle pen. Het enige wat nog ont breekt is het fonkelen, het schitteren dat bij een diamant past". Hij mag dan meer dan eens zijn betiteld als een ietwat arrogan te spits, wiens instelling binnen en buiten het veld op bepaalde momenten te wensen overlaat. En met 25 jaar multi-miljonair of niet, de voetballer Marco van Basten blijkt hogere eisen aan zichzelf te stellen dan de bui tenwereld vermoedt. Met twee uitverkiezingen als Europa's beste op zak, twee Eu ropa Cups, een Europees kam pioenschap, landstitels en na tionale bekers bij Ajax en AC Milan achter zijn naam, is hij zijn beste vriend en leermeester Johan Cruijff (op dezelfde leef tijd) al voorbijgestreefd. „Maar het is wat mij betreft nog niet genoeg. Ik heb een heel hoog verwachtingspatroon van mijzelf", zegt de wonderspits van Nederland. ..Dit wordt mijn eerste WK. Los van de prestaties van het team wil ik zelf iets bewerkstelligen. Wat dat is, houd ik voor me. Dat verklap ik aan geen mens..." - Een speler die een jaar lang op de toppen van zijn tenen loopt, raakt die niet oververmoeid Van Basten: „Natuurlijk ben ik met AC Milan op alle fronten actief geweest. We zaten ook nog eens laat met die Europa Cup I-finale. Met het WK nog voor de deur lijkt het allemaal wat veel. Toch voel ik dat ik in een geweldige vorm verkeer. Ik ben scherper dan ooit. Ik heb goed voor mijn lichaam gezorgd het afgelopen jaar. Door schade en schande natuurlijk wijs ge worden. Ik heb veel rust geno men, heb me goed weten te ont spannen en daar pluk ik nu de vruchten van. Het is niet toe vallig dat ik dit seizoen voor het eerst van de eerste tot de laatste Teksten: De WK-ploeg van de Gemeenschap pelijke Pers Dienst (GPD): Albert Geesing, Marcel van der Kraan, Jan Mennega, Fred Sochacki, Henri van der Steen en Jurriaan van Wessem. Verder: Ad Bloemendaal, Bert Mol, Rob Onderwater, Dominique Peeters, Dick van der Polder. Eindredactie/coördinatie: Ad van Kaam, Jan van der Nat, Ruud Paauw en Jan van Reenen Vormgeving: Marco Kroes Foto's: Gemeenschappelijke Pers Dienst, Al gemeen Nederlands Persbureau, Loek Zuyderduin, Michael Kooren Graphics: Algemeen Nederlands Persbureau, Carpress en RutgerJ. Hoogerdijk. minuut van de partij ben ge weest". - In de Italiaanse competitie ben je lange tijd groot wild geweest, waar door menige verdediger op werd gejaagd. Van Basten: „Er is vreselijk fel tegen mij gespeeld. Veel erger dan in voorgaande jaren. Ik ben een redelijk begaafde voetbal ler. Probleem is alleen dat ik heel diep speel, dicht bij het doel dus. Daar gelden andere wetten, andere normen dan el ders op het veld. Scheidsrech ters en grensrechters laten er veel meer toe. Er zijn inderdaad momenten geweest waarop ik dacht dat men veel te ver ging. Met als gevolg dat ik behoorlijk van afbeet. Ach, slaan. Dat is in Nederland allemaal zwaar overtrokken. Ik wil het niet goed praten, wat ik heb gedaan, maar er is nogal overdreven ge reageerd door bepaalde ver slaggevers". Lacht: „In ieder geval heb ik het allemaal over leefd". Marco van Basten: „We krijgen straks te maken met dolenthousiaste, volslagen maffe voetbals upporte rs". - Toch moet het voortdurend presteren aan de topje zowel fysiek als geestelijk slopen. Jij, Ruud Gullit en nog wat interna tionals willen dat Ted Troost meegaat naar Italië. Van Basten: „Dat klopt. We vinden dat Troost een onmisba re steun is bij Oranje. Bij het EK heeft hij heel goed werk ge leverd. Daarom willen we hem nu weer en langer bij de ploeg hebben. De spelers moeten nog overleggen hoe we dat bij de leiding gaan aankaarten. In Ne derland is die hele psychische begeleiding nog steeds een teer punt, heb ik gemerkt. Daar vindt iedereen dat je alleen moet voetballen en verder niet moet zeiken. Ja, daar komt het toch op neer? Wij spelers moe ten niet ouwehoeren en vooral niet moeilijk doen". „Maar als je in de top speelt, komt er inderdaad heel veel op je af. Er zijn heel veel invloeden op je als speler. Dat moet je al lemaal zelf maar zien te ver werken. In de top, dat geldt ei genlijk net zo goed voor zaken doen als voor voetbal, ontstaan daardoor veel spanningen. Met die stress moet je kunnen om gaan. Psychische begeleiding of wat voor psychische on dersteuning dan ook komt daarbij goed van pas". - Een paar jaar ge leden was je deson danks veel te nuch ter voor helpers als Ted Troost? Van Basten: „Ik was ook niet de eer ste die met hem aankwam. Ruud is er, meen ik, mee be gonnen. Ik ben pas later in hem gaan geloven. Ik zeg niet dat ik niet zonder hem zou kunnen. Maar ik ben tot de conclusie gekomen dat ik met Ted Troost in mijn nabijheid niet bepaald minder ben gaan functioneren. Sterker nog, ik vind dat ik er eerder vooruit door ben gegaan. Ik zie hem dan ook als een verrijking. Of er, zolang ik speel, ooit nog een moment komt dat ik hem niet meer nodig heb, durf ik niet te zeggen". - Benader je Maradona al? Van Basten, grijnzend: „Mara dona is een andere speler dan ik. Een heel ander type. Kun je eigenlijk niet met mij vergelij ken. Maar als hij in supervorm is en ik ben het ook, zal ik eer lijk bekennen dat ik liever Maradona dan mijzelf op tele visie zie. Ik kan werkelijk ge nieten van zijn acties. Ik moet nog mijn stinkende best gaan doen voordat ik in zijn buurt kom. Ik zie Maradona ook lie ver spelen dan Ruud (Gullit, red Dat heeft louter met per soonlijke voorkeur te maken. Ik houd van het technische, het geniale. Ruud is een speler met een totaal ander spel. Bij hem ligt de nadruk op het dynami sche en fysieke. Nogmaals, ver gelijken mag niet. Vroeger wa ren er ook mensen die liever Jo han Neeskens dan Johan Cruijff zagen voetballen". - Je bent inmiddels goed thuis in Italië. Wat staat het Neder lands elftal in het zuiden van het land te wachten? Van Basten: „Het wordt verschrikke lijk hectisch. In het zuiden van Italië zijn de mensen veel emotioneler en fana tieker dan in het noorden. We krijgen straks te maken met dolenthousiaste, volslagen maffe voetbalsupporters. AC Milan heeft de meeste supporters verenigingen van de serie A. Die zijn over het hele land ver spreid, maar vooral in het zuiden zitten er heel wat. Als Ruud, Frank en ik met z'n drieën in het zuiden op straat lopen, worden de mensen hele maal gek. Daarom hoeft nie mand van de spelers erop te re kenen dat we in Sicilië één voet buiten het trainingskamp kun nen zetten. We zullen daardoor behoorlijk geïsoleerd raken. Ik ben het inmiddels gewend, kan er goed tegen. Maar voor de 'Nederlandse' jongens kan het wel eens een probleem wor den". Van Basten ziet aan de andere kant ook een positieve kant. „Ja, het voordeel van de vele Milan-fans in Zuid-Italië is dat Oranje op Sicilië en Sardinië min of meer thuiswedstrijden zal spelen. Iedereen die voor AC Milan is, is straks voor Neder land". - Van welke landen, behalve Oranje, heb je bij het WK hoge verwachtingen Van Basten: „Van de Zuidame- rikaanse landen en ook van Spanje en Italië. De landen dus waar de nadruk ligt op tech nisch voetbal. Argentinië en Brazilië zullen goed voor de dag komen, al zal hun voetbal niet meer zo fris en aanvallend zijn als voorheen. Ik vind het jam mer dat zij tegenwoordig ook defensief zijn ingesteld. Bij Ita lië ben ik benieuwd naar de verrichtingen van Roberto Bag- gio. Dat is een jongen waar ie dereen hier voor gaat zitten. Nu moet hij maar eens laten zien wat hij kan. Hetzelfde geldt voor Paul Gascoigne, het En gelse talent waar iedereen de mond van vol heeft". Hel Nederlands.elftal kan niet zonder de beste spits van Europa. Aan zijn vijf doelpunten dankte Oranje twee jaar geleden het Europees kam pioenschap. De zonnekoning scoorde op belangnjke momenten en werd in München uitgeroepen tot de beste speler van het toernooi Daarna won hij met AC Milan zo ongeveer alles. Zelden scoorde een speler zo vaak en zo gemakkelijk in de serie A als Van Basten. De voetballoopbaan van de briljante aanvaller is een aaneenschakeling van hoogtepunten. Hij debuteerde op z'n zestiende in het eerste van Ajax als vervanger van Johan Cruijff. Van 1984 tot 1987 was hij topsco rer in de eredivisie en in 1986 ontving hij de 'gouden schoen' als Euro pees topschutter. Twee jaar achtereen (1988 en 1989) werd hij uitge roepen tot de beste voetballer van Europa.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 29