r!m0"/ X c em.' 'Omroepen vind ik veel enger' Yoetbalhaters kunnen voor 'Vijftig ballen' 24 films zien Ate Doornbosch blij 'Het was een verrijking voor de EO' ~1 PAGINA 24 VRIJDAG 1 JT;NI J .990 Anita Witzier presenteert Summertime9 HILVERSUM (GPD) - De blonde Anita Witzier lijkt voor de buitenwacht een bliksemcarrière te hebben gemaakt bij Veronica. Ze kwam een aantal jaar gele den in dienst als mede werkster op de afdeling personeelszaken en mocht korte tijd later gaan omroepen. Afgelopen winter kreeg ze een vaste presentatieplaats in het nieuwe middagprogram ma Take Five en vanaf morgen presenteert ze het nieuwe maandelijkse zo- merprogramma Summer time. Toch lijkt Anita niet echt blij. Een gesprek met de sportieve blonde Vero- nica-presentatrice over haar ambitie en over het nieuwe programma. "Echt te klagen heb ik natuurlijk niet, maar ik baal er enorm van dat ik na deze vier afleveringen van Summertime niet weet wat ik mag gaan doen voor Veronica televisie. Take Five komt niet meer terug, dat staat vast. Waar om het programma is gestopt is me ook niet helemaal duidelijk geworden. Toch ben ik daar niet echt rouwig om. Het was wel erg vluchtig. Tijd voor een goed ge sprek was er niet, alles moest snel, licht en luchtig. De onder werpen die we in Take Five had den waren vaak heel geschikt om eens uit te diepen. Ik begrijp het wel. Middag-tv moet licht ver teerbaar zijn, maar soms zat dat me een beetje dwars." Anita Witzier is van plan één dezer dagen naar Joop Daalmeij- er toe te stappen om te vragen wat de directeur-televisie met haar van plan is. "Normaal ben ik niet zo iemand die erg voor zich zelf opkomt, maar het vervelen te pra- stunt en in prima lens nog haar gas- Anita Witzier: met Joop Daalmeijer gi de is dat ik nu niets weet en dat geeft een onzeker gevoel. Boven dien kan ik niet eens een vakan tie plannen en ik ben er echt wel aan toe. Het klinkt misschien wat op gefokt maar ik werk de laatste maanden zes dagen per week en maak hele lange dagen. Wat veel mensen niet weten is dat ik tot nog toe al mijn tv-werk combi neer met mijn 'echte' baan bij Veronica. Ik werk nog steeds full-time op personeelszaken. Die combinatie is niet lang meer vol te houden, daarom wil ik we ten wat Veronica met me van plan is." Is het na het presenteren van een middag-tv magazine én het ma ken van een avontuurlijke en in formatieve zomerserie niet saai om weer op personeelszaken te werken en weer te gaan omroe pen? Anita Witzier: "Nee abso luut niet. Vooral het omroepen is vreselijk eng, en daarom doe ik het zo graag. Dat klinkt mis schien wat masochistisch, maar het is echt waar. Take Five was minder eng om te doen dan het aankondigen van programma's. Tijdens een omroepbeurt moetje een een tiental seconden je tekst paraat hebben. Je hebt geen tijd om uit te wijden, je mag geen foutje maken, geen verspreking- Dat is echt werken onder hoog spanning." In Summertime gaat Anita Witzier op zoek naar de diverse manieren waarop Nederlanders zich in de zomermaanden verma ken. In totaal worden er vier afle veringen uitgezonden, waarvan er nu slechts eén klaar is. Zater dag wordt in een half uur tijd ge toond hoe 'Nederland' vliegt. Witzier brengt een bezoek aan een spotter (iemand die bezeten is van vliegtuigtypes en aan komst- en opstijgtijden noteert, red.), en ze gaat op bezoek bij een 'vrije-tijds-piloot die in zijn ach tertuin een schuurtje heeft ge bouwd met daarin een echte hou ervan om met ten, ik ben in voor e heb gewerkt met team. Wat wil een meer." Een aantal v£ ten in deze eerste aflevering Summertime zou bijzonder ge schikt zijn geweest voor het voormalige NCRV programma Showroom. Wat te denken van de spotter die naar Japan vliegt om daar een bijzonder vliegtuig te zien landen en die 15000 foto's van vliegtuigen heeft genomen? De amateur-piloot met de si mulator blijkt de laatste jaren niet meer te vliegen en heeft het idee dat 'vliegend' Nederland hem niet serieus wil nemen. Hoe houdt Anita zich goed tijdens ge sprekken met deze mensen? "Die laatste man was natuurlijk een bijzonder geval. We hebben met opzet ook niet met hem ge praat over een carrière als piloot. Dat kon hij niet aan. Ik wilde echt iedereen in zijn waarde la ten. Het moest ook geen journa listiek programma worden. Ik heb me opgesteld als een 'toeval lige voorbijgangster' die bij bij zondere mensen op bezoek komt." (Morgen, Nederland 2, 17.25- De drie volgende afleveringen van Summertime behandelen alle aspecten van kamperen, fietsen en varen) KRO ging te ver met reclame HILVERSUM (GPD) De KRO-radio heeft de Mediawet twee maal overtreden door in een programma luisteraars op te roepen een plaat te kopen of kaartjes voor een theaterprogramma te bestellen. Het commissariaat heeft de KRO laten weten van plan te zijn een boete op te leggen. De KRO kan zich op 26 juni in een hoorzitting ver weren tegen het plan tot sanctie van het commissariaat. In het KRO-radioprogramma 'Pop-eye' interviewde de presenta tor de artiest Sjoerd de Boer over diens nieuwe plaat. De presentator sloot het gesprek af met de oproep aan de luisteraar"Kopen die plaat De oproep is in strijd met de bepaling in het Mediabesluit dat er bij bespreking van een plaat of boek wel sprake moet zijn van een evenwichtige presentatie. In het radioprogramma 'Tussen twaalf en tweeging volgens het commissariaat presentator Ted de Braak over de schreef, toen hi tij dens een interview met actrice Heddy Lester te nadrukkelijk wer vend sprak over de theatervoorstelling La Strada. Het commissariaat besluit na de hoorzitting of de zaak tegen de KRO wordt geseponeerd dan wel wordt voorgelegd aan een commis sie van deskundigen, die het commissariaat adviseert over een even tuele straf. AMSTERDAM (ANP) - Clint Eastwood, Meryl Streep of toch Marco van Basten. Als het aan Cannon, de grootste bioscoop exploitant van ons land, ligt wordt het tussen 8 juni en 8 juli nog een moeilijke keus. Filmlief hebbers kunnen in die WK-voet- bal-periode "voor 50 ballen" een abonnement kopen, waarmee zij op de WK-speeldagen 24 films naar keuze in een willekeurige bioscoop van het Cannon-con- cern kunnen bekijken. Met die actie wil Cannon het hoofd bieden aan de grote stilte die de komende weken in de bio scopen wordt verwacht. "We hebben de ervaring, bij voor beeld tijdens het EK voetbal in 1988 en tijdens de recente Euro- pa-Cup-finales, dat onze zalen vrijwel helemaal leeg blijven. Kennelijk zit er een grote over lapping tussen de voetballief hebbers en de bezoekers van on ze bioscopen. Met deze actie ho pen we in ieder geval de voetbal- haters naar de film te lokken," al dus een woordvoerder van de bioscoopketen. Het Cannon-concern exploi teert in Nederland in totaal 86 'doeken'. vliegtuigsimulator. Anita maakt met hem een vliegtrip en 'crasht'. Ze praat met een F-16 piloot over zijn angsten, over geluids overlast en over de lichamelijke gevolgen van de waaghalzerij in de supersnelle straalmotoren. Verder brengt ze een bezoek aan het Vliegtuig Crash museum in de Achterhoek, waar een aantal mensen onderdelen van neerge storte militaire vliegtuigen uit de Tweede Wereldoorlog hebben verzameld. Tenslotte toont Anita zich van haar dapperste en spor tiefste kant door mee te vliegen met een deltavlieger. De beelden van haar vlucht zijn spectaculair. Genoten "Ik heb. enorm genoten van het filmen van deze aflevering. Ik HILVERSÜM Ate Doorn bosch, maker van het NOS-ra- dioprogramma Onder de groene linde, noemt de Visser-Neerlan- diaprijs die hij op 28 juni krijgt uitgereikt, een "mooie prijs met een goede naam, van een sympa thieke instelling". Doornbosch krijgt de prijs (7500 gulden) van het Algemeen Nederlands Ver bond. De programmamaker werkt al meer dan dertig jaar aan het verzamelen, vastleggen en doorgeven van Nederlandse volksliedjes. "Een onverwachte blijk van waardering en belangstelling", zegt Ate Doornbosch (64) over de toekenning van de prijs. "Met het vastleggen van oude volks liedjes heb ik een cultuurbezit aangeboord, dat aan het verdwij nen was Daar ben ik mezelf al tijd heel erg van bewust ge- Prijs Onder de groene linde weest", zegt hij in zijn Hilver- sumse huiskamer. Ate Doornbosch staat door de toekenning van de Visser-Neer- landiaprijs volop in 'the picture'. Kranten, radio, allemaal willen ze met hem praten. En hij gaat daar graag op in. De publiciteit is in belang van het programma, zo redeneert hij. "Door de belang stelling van de media gaan de mensen weer in hun geheugen graven naar oude liedjes". En zo komt Doornbosch aan nieuw materiaal voor zijn radiopro gramma en de boeken, die hij on der dezelfde titel uitgeeft. Ate Doornbosch: "Onverwachte blijk van waardering'' Over de hoeveelheid reacties heeft hij trouwens niet te klagen. Iedere week krijgt hij tientallen brieven van luisteraars, die ook een oud volksliedje kennen, óf een andere versie van zo'n liedje, óf er een verhaal bij hebben. Ate Doornbosch trekt er dan -vaak samen met zijn vrouw-, met de bandrecorder op uit om de ver halen, maar vooral de liedjes, te registreren bij de mensen thuis ("hele gewone mensen, zonder pretenties"). Bij de eerste ont moeting blijft het vaak bij luiste ren. Als dan een tweede afspraak is gemaakt, zijn de partijen een beetje aan elkaar gewend en laat Doornbosch die persoon zelf het betreffende liedje inzingen. Zo heeft de radio-free lancer een waardevol archief bij elkaar gesprokkeld. Tegenwoordig gaat hij veel minder dan vroeger bij de mensen thuis tapen. Toch heeft hij nog genoeg geluidsma teriaal over voor vele jaren radio programma's. Doornbosch trekt nog wel iedere week het land in. Hij geeft lezingen over zijn hob by en werk aan culturele vereni gingen, plattelandsvrouwen en scholen. "En bij die lezingen ont moet ik dan weer mensen die een bijdrage kunnen leveren aan het programma", aldus Doornbosch. Ate Doornbosch en zijn vrouw zijn van huis uit al geïnteres seerd geweest in oude volkslied jes. ','In oude liederen leer je hoe •de mensen vroeger leefden, hoe ze zich verplaatsten. Door de ou de liedjes, velen vier- of vijfhon derdjaar oud, leer je het verleden beter kennen, en daardoor het (foto gpu) heden beter begrijpen". Bunkeren ivordt onder protest stopgezet: GRONINGEN - Het alterna tieve actualiteitenprogramma Bunkeren van de EO ver dwijnt. De toekan Sir Geoffrey (die woensdag nog samen met een adellijke persoonlijkheid kasteel Heemstede kraakte, 'omdat het maar eens afgelo pen moest zijn met de praktij ken van speculanten') en de hond Smyrna zullen op 27 juni voor het laatst een persoon uit de actualiteit interviewen. De reden van het verdwij nen is simpel, aldus een EO- woordvoerster: "We hebben nu twee seizoenen gedraaid en het nieuwe van het program ma is er af. Daarbij komt dat het moeilijk is gebleken om el ke week weer een nieuw on derwerp te bedenken. In over leg met de makers heeft de EO derhalve besloten om op het hoogtepunt van de serie te stoppen". En zonder dat er om gevraagd wordt, voegt zij er aan toe: "Het is dus niet zo dat we stoppen, omdat de vogel te brutaal is". Ruth Nederveen, de produ cer van het programma, is ver ontwaardigd 'over de verkla ring van de EO: "We hebben met de EO afgesproken dat we niet teveel ruchtbaarheid aan deze affaire zouden geven, maar wat zij zeggen is niet waar. De EO vindt dat het pro gramma op zijn hoogtepunt moet stoppen en daar hebben wij ons bij neergelegd. Het is echter niét zo dat we moeite hebben om elke week weer een onderwerp te vinden. Dat vind ik een aantijging naar mijn persoon toe. Ik ben im mers de producer van het pro gramma en ik kan je vertellen dat er onderwerpen genoeg zijn". Ook Aad Peeters, de maker van Bunkeren, is het niet eens met de verklaring van de EO: "Er zijn onderwerpen genoeg. Het was wel zo dat de EO som mige onderwerpen niet accep teerde. Misschien dat 'm daar de kneep zit". Peeters vindt het heel jammer dat Sir Geof frey en Smyrna moeten ver dwijnen: "Ik vond het een ver rijking voor de EO-program- mering. Ik ben zelf christen en ben daarom dan ook met het idee in eerste instantie naar de EO gegaan. En ze hebben toch twee jaar lang het programma, dat meer weg had van een VARA-produktie dan van een EO-produktie, uitgezonden. Ik moet nog zien dat de VARA twee jaar lang een christelijk programma uitzendt. Ik wil dan ook niet rancuneus zijn ten opzichte van de EO". Peeters, die al 15 jaar in thea ter optreedt met poppen, wil graag met tv doorgaan: "Het is toch een nieuwe vorm van tele visie die ik ook in andere lan den nog niet ben tegengeko men. Het leuke ervan is dat je het gespeelde koppelt aan de realiteit. Mensen durven meer te zeggen tegen een toekan en ik als toekan durf meer te zeg gen tegen de geïnterviewde. Die vorm van tv is nog lang niet opgedroogd. We zitten niet vast aan de titel 'Bunke ren', dus het kan zo bij een an dere omroep doorgaan". Of er al contacten zijn, wil Peeters niet zeggen. Kenya tabakland Kenyanen grijpen steeds vaker naar het genotsmiddel tabak. Het aantal rokers stijgt elk jaar met 8 procent waarmee Kenya de top positie inneemt op het Afrikaanse continent. Gemiddelde neemt het aantal personen dat in Afrika met roken begint per jaar met 2 pro cent toe. Stephen Masinde, een arts in Nairobi, noemt vooral het aantal vrouwen dat in Kenya met roken begint alarmerend. Vaak zijn het jonge vrouwen. Als mogelijke verklaring voert hij aan dat vrou wen roken zien als teken van ge lijkheid. Voorheen werd het afge keurd als vrouwen in het open baar sigaretten rookten. Geweld op tv De Australische regering gaat op treden tegen geweld op tv. In een regeringsrapport wordt de aanbe veling gedaan dat de omroepen een uniforme gedragsregel op stellen over het laten zien van ge weld op televisie. Wanneer dat niet gebeurt zou de overheid moe ten overwegen van bovenaf nor men op te leggen. In het rapport staat dat vooral kinderen moeten worden behoed voor overdadig vertoon van ge weld. Vooral nieuwsprogram ma's gaan volgens het rapport in de race om de kijkcijfers onaan vaardbaar ver in het laten zien van gewelddadige beelden, close- ups van verwondingen en het ver tonen van opdringerig gedrag te genover rouwende mensen. Gorby-poppen De Japanse speelgoedfabrikant Avanti brengt een pop op de markt die veel gelijkenis vertoont met Sovjet-president Michail Gorbatsjov. Buiten Japan zullen ongeveer 1,5 miljoen Gorby-pop pen worden geleverd aan landen in Europa en de Verenigde Sta ten. De bijgeléverde kleding, in jeans en leer, komt niet overeen met de gebruikelijke outfit van de Sovjet-leider die bijna altijd een grijs pak, stropdas en overhemd draagt. Er zijn verschillende versies van de 25 centimeter grote pop gemaakt. Sommige openen hun mond, andere laten een soort ge murmel horen als op de buik wordt gedrukt. De firma lanceert tegelijkertijd en spaarpot die „Gorby-bank" is gedoopt. De pop zal ongeveer 35 gulden kosten. Bloedverkoop Hongaren verkopen steeds vaker hun bloed in Oostenrijk om zo buitenlandse deviezen te verga ren. Het 'bloedtoerisme' heeft verontrustende vormen aangeno men, schrijft de Hongaarse pers. Het aantal bloeddonors in Honga rije zelf is de afgelopen maanden In de wereld van de grootorige apen zijn de werkzaamheden tussen man en vrouw goed ver deeld. Na de geboorte neemt het mannetje de zorg voor de nako melingen op zich zoals dit exemplaar in de dierentuin van Los Angeles. Alleen wanneer het etenstijd is brengt hij de apenbaby weer even terug naar de moeder. (foto ap> met tien procent gedaald. In verschillende Oostenrijkse laboratoria hangen al teksten in het Hongaars en Tsjechisch die de „beste buren" verwelkomen. De bloedtoeristen krijgen tussen de 150 en 300 schilling (25 tot 50 gulden) per keer uitbetaald. MIDDELEN WORDT EU. FR/TS, IS ER NOS WAT EE- BEl/RP TERWIJL IK WIL VOORAL BENADRUKKEN OAT WIT HOPEN DAT HET ÖESCHIL MET VREEDZAME

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 24