O Einde Koude Oorlog ramp voor Hollywood Gat geslagen in dankbaar concept van Amerikaanse filmindustrie BIOSCOPEN FILfcS OP VIDEO TELEVISIE VRIJDAG 1 JUNI 1990 PAGINA 21 Vanonze correspondent Henk Dam WASHNGTON - De film 'HamboIII', die twee jaar geledenwerd uitgebracht, moet eer van de weinige films zijr waarin meer doden \allen dan dat er woorder worden gesproken. Rambo.alias Sylvester Stalloni, brengt in zijn eentje z>wat het gehele Russiscie leger in Afghanstan om, en dat trok destijdsgenoeg bioscooogangers om van de film eercommercieel succes te makel. Filmmaters in Hollywood sprekernu met iets van weemotd in hun stem over die moae tijden van weleer. Want al: er nu een Rambo IV wordt gemaakt, wie moet de Amerikianse held dan om het levei brengen? Gewoon ïog wat communisten? Dat kan niit meer. Voorzover er nog communisen zijn, zijn ze Ameri- ka's vriencen geworden. Sovjet-lei der Gorb.tsjov immers wil nog maar één öng: zo veel mogelijk van zijn militaren naar huis sturen, en de vrijkonende roebels gebruiken om fast /oid-zaken op te zetten. Ie dereen in ce wereld (op de leiders in stoffige oirden als Noord-Korea, China en I^uba na) was blij toen eind vorigjaar de Berlijnse Muur werd geslopt, en de Roemenen en de Polen ai de Tsjechen hun vrij heid kregei. Iedereen was blij dat de Koude Oorlog wa: overgegaan in de Grote Dooi. Iedeeen, behalve Hollywood. Want elke ïikhouweel die in de af gelopen mianden in de Muur van Berlijn wed gezet, heeft ook een gat geslagm in het concept waar mee de Anerikaanse filmindustrie meer dan 10 jaar achtereen dikke winsten miakte. Het was illemaal zo prachtig dui delijk en cerzichtelijk. Zij, de com munisten, waren de vijand. Ze deugden net, ze wilden de wereld veroverende waren het Kwaad zel ve. Wij, vai het Vrije Westen, verte genwoordigden het Goede in de we reld. Alleei dankzij Ons bleven de Donkere IVachten in bedwang. Gor- batsjov m<t z'n perestroika en glas nost heef daaraan een eind ge maakt. Hi wordt bedankt. Want, nogmaals, wat moet Rambo nu nog? Heiezinnen spreken soms? Cyclocp Odysseus :egen de Cycloop, Hanu- Wat moet Rambo, alias Sylvester Stallone, man tegen Ravana, Mariken van Om er maar een paar te noemen: Nieumeghen versus Moenen, sinds 'The spy who came in from the de Tnensheid bestaat zijn er verha- cold', 'From Russia with love', 'Stra len verteld waarin het kwade tegen tegic a het goede vocht, en het goede zelfs meestal won. 'I was Hollywood past geheel in die tra- Het nog? Hele zinnen spreken soms? zouden kunnen gaan, en hij boven dien steeds verdergaande ontwape ningsvoorstellen deed, was het tra ditionele vijandbeeld helemaal van tafel. r command', 'War games' tot i film met de curieuze titel: Communist for the FBI', films die gingen ditie. Van de archetypische Slechte dreigende confrontaties, spionnen, Mannen in de stomme films (vaak de kernoorlog, gewaagde acties op groot en dik, en met s uitgerust), via onbetrouwbare gewelddadige indianen, tot nazi's en lustmoordenaars. Voor boeven is op het witte doek altijd een ruime plaats ingeruimd. Het feit dat er na de Tweede We- i baard vijandelijk gebied, hersenspoelin gen en subversie. Iedereen die wel eens wat films heeft gezien, is ermee vertrouwd. De Sovjetunie was voor de tekst schrijvers van Hollywood zo'n dankbaar thema omdat er zo on- reldoorlog een tweede supermacht genuanceerd naast Amerika zelf ontstond, een schreven. Lang supermacht bovendien die bestond dereen in Amerika ervan overtuigd uit een zeer gesloten en tegelijk geweest dat er uit Moskou niets dan zwaar bewapende maatschappij, slechts kwam. Maar dat is dus nu was koren op de molen van de film- niet meer zo. Toen Gorbatsjov in makers in Californië. Het aantal 1985 aantrad, begonnen de eerste films dat in de loop der jaren i twijfels al te knagen. Maar toen hij maakt met als centraal thema: Oost eind vorigjaar toestond dat de Oost- tegen West, is niet meer te tellen, europese landen hun eigen weg Boudewjn de Groot (derde van links) speelt een van de hoofdrollen in de nieuwe speelfilm van Pim de la Parra, 'Let the m\sic dance'De opnamen vinden plaats op het dek van het Holiday-lnn hotel in Amsterdam. (foto gpd> Paniek Er brak, zo hebben Amerikaanse kranten gemeld, bij sommige film maatschappijen ware paniek uit toen de even sensationele als ont roerende beelden uit Berlijn op de tv te zien waren. Men kan zich dat moeiteloos voorstellen. Amerikaan se films hebben een gemiddelde produktietijd van anderhalf jaar vanaf het moment dat het groene licht wordt gegeven. Er waren dus een heleboel films in de maak die nog helemaal van de oude tegen stelling tussen kapitalisten en com munisten uitgingen. Sommige films werden radicaal gewijzigd. Het script voor bijvoorbeeld 'Post man', een film die momenteel wordt gemaakt door Warner Bros, is nu zo herschreven dat het verhaal zich niet langer afspeelt in een wereld na de kernoorlog, maar in een wereld na een afschuwelijke milieuramp. Voor degenen die nu over nieuwe films nadenken, is het zoeken naar nieuwe categorieën boeven. Zo werd onlangs filmmaker Jack Lechner in de Washington Post ge citeerd: "Kijk, de Russen zijn nu na tuurlijk uit. Het wordt, denk ik, tijd om terug te keren naar de goede ou we megalomanen die de wereld wil len overnemen". En een filmschrij ver: "Als we bezig zijn één wereld te worden - en daar ziet het dus nu naar uit - dan zijn de enigen die ons nog kunnen bedreigen buitenaard se wezens". Maar er zijn meer idee ën. Het ongehoorde geweld dat de drugkartels in Colombia ten toon spreiden, en het niet minder onge hoorde geweld van drugsbenden in Amerika's binnensteden, maakt de handelaren in verdovende midde len uiteraard tot een dankbaar the- Maar dat kan ook gaan vervelen. Bij de tv-serie Miami Vice bijvoor beeld werd de rol van boef zo vaak gespeeld door de een of andere drugsbaas, dat de producenten de schrijvers smeekten met andere schurken (seriemoordenaars, oude gangsters, dictators a la Noriega) te komen. Andere suggesties zoals die nu in Hollywood te beluisteren zijn voor boeven-na-de-Koude-Oorlog: Zuid- afrikaanse racisten (hoe lang nog?), terroristen, milieu-verkrachters, Irak. En zelfs wordt hier en daar al onderzocht of het nieuwe, herenig de Duitsland aardige invalshoeken kan opleveren. Japan? Nee, daar blijven de meeste script-schrijvers in Hollywood wijselijk van af. Ja pan immers is bezig zich in Holly wood in te kopen. Columbia Pictu res is van Sony, en Japanners zijn nogal eens de belangrijkste geld schieters bij dure filmprodukties, dus in dat economische klimaat is het niet handig films te maken waarin Nippon de aartsschurk is. Groot genoeg In Ameika zijn ze iets minder krenterij dan in ons land. Een se rieus oigezette speelfilm kost daar al ;auw 20 miljoen dollar. Voor tvfilms wordt minder be taald, miar het is onzin om te be weren dit ze op een koopje wor den genaakt. Esselte CIC heeft een serif aangekocht waarin Burt Reynold de hoofdrol speelt. Hij is privé-letective Stryker en zijn werkterein is Florida. De films duren riim anderhalf uur en ze hebben mkele miljoenen gekost, veel mer dan de gemiddelde speelfiln in ons land. Tom Selleck is de producent van de strie die door verschillen de regissurs is gemaakt. Twee af- leveringin waren van Tony Wharmtv: 'Caroll-Ann' en "Dir ty diaminds'. Het zijn vlot ge maakte verken waarin Reynolds heel geroutineerd speelt, al kan hij niet \erhullen dat ook in Ame rika - netals in ons land - het pro bleem bj het maken van films vaak is ial de scenario's zwak zijn. 'CaDl-Ann' is wel "héél voor spelbaar want als een jeugd vriendinvan de held opduikt en ze weer neel verliefd gaan doen dan kun .e de finale makkelijk ra den: in een detective-serie trouwt de held nu eenmaal niet... 'Dirty diamonds' is stukken be ter. Het verhaal over smaragd smokkel zit behoorlijk in elkaar en er wordt uitstekend geacteerd door veteranen als Maureen Stapleton en Alfie Wise. Rita Mo reno is goed als de levenslustige ex-vrouw van Reynolds. Minder bekend dan Reynolds is Gil Gerard, maar ook hij is een ervaren rot die een eenvoudig verhaal makkelijk kan dragen. In 'Final notice' van Steven Stern is hij een enigszins luie privé-detec- tive die moeilijk op gang komt, maar geboeid raakt als blijkt dat een moordenaar eerst vrouwen portretten in boeken verminkt voor hij zijn slachtoffers te lijf gaat. Gerard laat zich, geheel vol gens de eisen van het genre, in de luren leggen en neerslaan, voor hij de mooie-dame-van-de-film redt. Helaas is die mooie dame Melody Anderson en zij kan abso luut niet acteren. Esselte CIC. Japan begint steeds vaker het land te worden waarin detective- en politiefilms zich afspelen. Vo rig jaar maakte Michael Douglas er 'Black rain' en dat was voor menig handig producent reden om ook op de Japanse toer te gaan. 'Fatal bet' staat bol van de schurken, Japanse maffiafiguren met gevoel voor eer, en genadelo ze moordenaars. Mark Arnold en Murray McRae zijn gokkers die het met de Japanners aan de stok krijgen. Ze doen hun best, maar erg goed brengen ze het er niet van af. RCV 2001. Tom Clegg heeft voor 'Any man's death' een ander wereld deel opgezocht: Afrika. Een ver slaggever weigert terug te komen en John Savage moet uitzoeken waarom. Hij belandt in een war boel van ideologieën, hulpeloze meisjes en stokoude nazi's. Het verhaal wordt voortdurend troe beler en het goede spel van Sava ge en William Hickey steekt er schril bij af. RCV 2001. Na de dood van Bruce Lee ver schenen er Aziatische acteurs met namen als Bruce Le, Bruce Li en Buck Lee. Bruce Ly kende ik nog niet, maar hij is te zien in 'Karate team' van Jean-Paul Quelette, samen met iemand die zich Lee Majors II noemt en die geen millimeter op Lee Majors 1 lijkt. Ly en Majors zijn agenten. Majors schiet graag en Ly houdt van schoppen. Daar kan geen bandiet tegenop. Warner Home video. De schurkenkant van het be staan wordt getoond in 'North Beach and Rawhide' van Harry Falk. Christopher Penn (jawel, het broertje van Sean) en Tate Donovan spelen broers die het slechte pad zijn opgegaan en die een tijd moeten doorbrengen op een ranch die tevens opvoedings instituut is. De brave William Shattner leidt de ranch en hij heeft te maken met de jeugdige delinquenten en met zijn buren die hem weg willen hebben. Christopher Penn is al even slecht als Sean, maar Donovan blijkt een gouden hart te hebben waardoor alles toch nog goed komt. CBS/Fox. PETER DE ZWAAN (OP)NIEUW 'War of the Roses' - kathleen Turner en Michael Douglas in gevecht om huis en haard - Greenway, Voorschoten en Astra, Wassenaar 'Honey i shrunk the kids' - 'verklei ningsdrama' - Astra, Wassenaar 'Born on the fourth of July' - Euro, Al- BLIJVERS 'Internal affairs' - naaddichte politie film van debutant - Lido. Leiden 'She-Devil' - Streep en Barr niet leuk genoeg - Lido, Leiden 'Tango Cash' - raszuivere actiefilm met Sylvester Stallone en Kurt Russell - Euro, Alphen en Lido, Leiden 'Stanley Iris' - Lido, Leiden 'Shirley Valentine' - Greenway, Voor schoten 'Look who's talking' - embryo geeft cy nisch commentaar op gedrag ouders - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Turner Hooch' - Politieman heeft hond als beste maatje - Euro, Alphen 'Young Einstein' - komedie over de jeugd van Einstein - greenway, Voor schoten 'Oliver Co.' - Greenway, Voorscho ten en Euro, Alphen 'Next of kin' - Greenway, Voorschoten 'Please mr. Postman' - Rex, Leiden 'De reddertjes' - Lido, Leiden FILMHUIZEN 'Full metal jackett' - Kijkhuis, Leiden (vr. t/m do. 19.30 en 21.45 uur) 'The last temptation of Christ' - Kijk huis, Leiden (vr. en za. 20.00 uur) 'Monty Python's life of Brian' - Kijk huis, Leiden (di. 20.00 en 22.15 uur) 'Monty Python and the holy grail' - Kijkhuis, Leiden (woe. 20.00 en 22.15 uur) Monty Python's 'The meaning of life' - Kijkhuis, Leiden (do. 20.00 en 22.30 uur) 'Tu mi turbi' - Filmhuis LVC, Leiden (vr. en za. 21.15 uur) DEN HAAG 'Cyrano de Bergerac' - Asta (463500), 16 jr. 'Tango Cash' - Asta, 16 jr. 'White hunter, black heart' - Asta. al. 'Family Business' - Babylon (471656), al. 'Dead poets society' - Babylon, 12 jr. 'Dreams' - Babylon, al. 'Internal affairs' - Cineac (630637), 12 'Driving Miss Daisy' - Cineac, al. 'Uncle Buck" - Cineac, al. 'War of the Roses' - Metropole (456756), al. 'Shirley Valentine" - Metropole. al. 'Look who's talking' - Metropole. al. 'The fabulous Baker Boys' - Metropo le, al. 'Stanley Ins' - Metropole, al. 'Johnny handsome' - Odeon (462400). 12 jr. 'She-devil' - Odeon, al. Look who's talking' - Odeon. al. 'An innocent man' - Odeon. al 'Trop belle pour toil' - Studio (656402), 16 jr. 'Roger me' - Studio, 16 jr. 'Romeo' - Studio, al. AMSTERDAM 'Dreams' - Alfa (278806), al 'La maschera' - Alfa, 16 jr. 'Drugstore cowboy' - Alfa, 16 jr. 'She-devill' - Alhambra (233192), al. 'Dead poets society' - Alhambra, 12 jr. 'Cyrano de Bergerac' - Bellevue C rama, 16 jr. 'Sex, lies and videotape'. Cinerama, al. 'The war of the Roses' - Calypso (234876), al. 'Family Business' - Calypso, al 'Roger me' - Cinecenter (236615), 16 .16 jr. jr. 'Deep Throat' - Cir 'Trop belle pour toi' - Cinecenter, 16 jr. 'How to make love to a negro without getting tired' - Cinecenter, 16 jr. 'Look who's talking' - Cinema (151243), al. Dead poets society' - Cinema, 12 jr. 'Shocker' - City (234579), 16 jr. 'Uncle Buck' - Cny, al. 'Tango Cash' - City, 16 jr. 'An innocent man' - City, 12 jr. 'A nightmare on Elm Street part 4' - Ci ty, 16 jr. 'White hunter, blavk heart' - City, al. 'Internal affairs' - City, 12 jr. 'Boris Godoenov' - Kriterion (231708). Hoogtepunten van Fellini - Kriterion. 'Krokodillen in Amsterdam' - The Mo vies (245790), al. 'Roger me' - The Movies, 16 jr. 'My left foot' - The Movies, 16 jr. 'Cinema Paradiso' - The Movies, al 'Always' - Tuschinski (262633), al. 'The fabulous Baker boys' - Tuschins ki. al. 'Look who's talking' - Tuschinski. al. 'When Harry met Sally' - Tuschinski, al. 'Driving miss Daisy' - Tuschinski. al. 'Stanley Iris' - Tuschinski, al. 'Johnny handsome' - Tuschinski Cine ac (243639), 12 jr. 'Vincent Theo' - De Uitkijk. 12 jr. 'Ariel' - De Uitkijk (237460), 16 jr Maar voor het overige is de schake ring aan boeven dus groot genoeg. Daar komt dan nog bij dat helemaal niet is gezegd dat het publiek geen films meer wil zien waarin Sovjets de grootste schurken zijn. Dat wordt bewezen door de film 'The hunt for red october', naar de best seller van Tom Clancy. Deze film ging in maart in Amerika in premiè re. Hij gaat over de commandant van een Russische onderzeeboot magistraal gespeeld door Sean Con- nery die met voor de Amerikanen onduidelijke motieven onver wachts koers zet naar de VS. Wil hij overlopen? Wil hij aanvallen met z'n kernraketten? Die onzekerheid geeft de film zijn spanning. Speciaal met het oog op de ge beurtenissen in Oost-Europa voor zagen de filmmakers 'The hunt for red october' nog op het allerlaatste moment van een begin-aankondi- ging, waarin wordt verteld dat het verhaal zich in 1984 - vóór het aan treden van Gorbatsjov dus - af speelt. Niettemin schreef het weekblad Newsweek begin maart schnierend dat de film niks was, want: "De Koude Oorlogs-thriller is een histo risch genre geworden". O ja? 'The hunt for red october' bracht in drie weken meer dan 54 miljoen dollar op, en was daarmee de eerste echte filmhit van dit jaar. Misschien kan het 't bioscoop be zoekende publiek wel helemaal niet zo veel schelen wat zich in de echte wereld afspeelt... Zaterdag 2 juni 'Li'I Abncr' (21.00 uur, Super Chan nel). Amerikaanse komedie uit 1940 van Albert S. Rogell, met Mona Ray en Buster Keaton. In deze film wordt de strip van Al Capp 'Dogpatch' tot leven gewekt. 'Gator' (22.05 uur, Duitsland 1). Amerikaanse politiefilm uit 1976 van Burt Reynolds, met Burt Reynolds en Jack Weston. Als de illegale whis kystoker Gator MacKluskey zijn straf heeft uitgezeten, roept de FBI zijn hulp in om een corruptiezaak op te los sen. Zonder veel overtuiging voldoet Gator aan dit verzoek. Een oude schoolvriend blijkt bij het zaakje be trokken te zijn. 'Silverado' (22.20 uur. Veronique). Amerikaanse western uit 1985 van La wrence Kasdan, met Kevin Kline en John Cleese. Het Wilde Westen, eind vorige eeuw. Vier revolverhelden ne men het op tegen een corrupte clan. 'Big trouble in Little China' (22.40 uur, Nederland 2). Amerikaanse avon turenfilm uit 1986 van John Carpenter, met Kurt Russell en Kim Cattrall. On der de Chinese wijk van San Francisco (Little China) huist Lo Pa, een eeu wenoude tovenaar die zijn morbide oog heeft doen vallen op Chinese da me. Na haar ontvoering komt een aan tal stoere binken in actie. "Creature from the haunted sea' (23.00 uur, Super Channel). Ameri kaanse monsterfilm uit 1961 van Ro ger Corman, met Anthony Carbone en Betsy Jones-Moreland. Gangster pro beert misdaden te verbergen door pa niek te zaaien met verhalen over een En dan duikt er werkelijk op. 'The bcastmastcr' (00.25 uur, Ne derland 2). Amerikaanse spektakel film uit 1982 van Don Coscarelli, met Marc Singer en Tanya Roberts. Prins Dar verlost z'n toekomstig rijk van concurrerend hogepriester. Een bo ven zijn hoofd wiekende arend, twee wasbeertjes, een zwarte tijger en een handjevol mensen helpen mee. 'A dangerous summer' (01.00 uur, BBC 1). Australische film uit 1982 van Quentin Masters, met Tom Skerrit en Jan Gilmour. In een beschermd na tuurgebied steekt een onroerend goed bezitter zijn hotel in aanbouw in brand, teneinde verzekeringsgelden te Zondag 3 juni 'The flight of the Phoenix' (19.41 uur, Nederland 1). Amerikaanse vliegtuig- rampenfilm uit 1966 van Robert Aldrich, met James Stewart en Hardy Kruger. Vrachtvliegtuig maakt buik landing in Noordafrikaanse woestijn. Tien inzittenden overleven de landing, maar daarmee nog niet het avontuur. Redding blijft uit, water raakt op en woestijnpiraten slaan toe. Besloten wordt om uit de wrakstukken nood- vliegtuigje te construeren. 'Moonrakcr' (20.15 uur, Duitsland 1). Engelse James Bond-film uit 1979 van Lewis Gilbert, met Roger Moore en Bernard Lee Intergalactische schurk wil mensheid uitroeien. Agent 007 grijpt in. De film opent spectacu lair met een vrije val van James Bond. Tarzan the fearless." (21.00 uur. Super Channel). Amerikaanse film uit 1933 van Robert Hill, met Buster Crab- be en Jacqueline Wells. Jane is op zoek naar haar vader die in handen is geval len van het volk van Zar. De medicijn man is een schurk, maar Tarzan laat een en ander niet op z'n beloop. Buster Crab, die in 1932 olympisch kampioen op de 400 meter vrije slag was, speelt in deze filmversie de rol van Tarzan, de Koning van het Oerwoud 'Amadcus' (22.05 uur, BBC 2). Ame rikaanse film uit 1984 van Milos For- man, met Tom Hulce en Elizabeth Ber- ndge. Geromantiseerde visie op leven van Wolfgang Amadeus Mozart. Op zijn sterfbed beweert de jaloerse com ponist Salieri dat hij Mozart vermoord heeft. 'A matter of time' (22.55 uur, Duits land 2). Amerikaanse film uit 1976 van Vincente Minnelli, met Ingrid Berg man en Liza Minnelli. Plattelands meisje maakt als werkster in verlopen Romeins hotel kennis met societyda- Maandag 4 juni i Mike Nichols, met Jack Nicholson en Meryl Streep. Kookrubriekschrijf- ster trouwt met journalist. Zijn co stante ontrouw is een bron van co flict. 'Phantom of the opera' (20.25 ui BRT 1). Amerikaanse film uit 1943 v; Arthur Lubin, met Nelson Eddy Susanna Foster. Ooit kreeg de orkest muzikant zijn ontslag bij de Parijse Opera. Nu dwaalt hij wraakzuchtig door de catacomben onder het ge- 'Rcubcn, Reuben' (21.45 uur. Duits land 3). Amerikaanse film uit 1983 van Robert Ellis, met Tom Conti en Kelly McGillis. Straatarme schrijver speelt de bohemien in klein kustplaatsje. Hij hoopt daarmee vooral de dames charmeren. 'The premature burial' (22.00 uu BBC 2). Amerikaanse griezelfilm u 1962 van Roger Corman, met Ray Mil- land, Hazel Court en Richard Ney. Film uit de serie Curse of Corman, ge baseerd op een verhaal van Edgar Al len Poe. Dinsdag 5 juni 'Rollercoaster" (23.55 uur, BBC 1). Amerikaanse rampenfilm uit 1977 v James Goldstone, met George Segal, Timothy Bottoms, Richard Widmark. Henry Fonda en Susan Strasberg. Sa botage op de kermis zorgt voor span nende filmbeelden. Woensdag 6 juni 'Funny lady' (22.00 uur. Veronique). Amerikaanse musical uit 1975 va Herbert Ross met Barbra Streisand e Omar Sharif. Deze film is een vervolg op Funny girl. Fanny Brice is op het hoogtepunt van haar c van de legendarische Ziegfeld-girls. Dan komt de depressie van de jaren 'Blow out' (23.25 uur, BBC 1). Ame rikaanse film uit 1981 van Brian de Palma met John Travolta en Nancy Al len. Een geluidsman neemt bij toeval het geluid van een auto-ongeluk op. Later blijkt hij getuige te zijn ge van een moord. Donderdag 7 juni 'Falling in love' (20.27 uur, Nederland 2). Amerikaanse film uit 1984 1 Grosbard met Robert de Niro en Meryl Streep. Twee mensen botsen tegen el kaar op tijdens de kerstinkopen. Een paar maanden later ontmoeter kaar weer. Een romance blijft r All the right moves' (22.00 u ronique). Amerikaanse film uit 1983 van Michael Chapman met Craig T. Nelson en Tom Cruise. Een jonge rug- byspeler krijgt het aan de stok met zijn heethoofdige trainer. Vrijdag 8 juni 'Drcam lover' (20.00 uur, BRT 1). Amerikaanse thriller uit 1986 van Alan J. Pakula, met Kristy McNichol i Ben Masters. Muziekstudente in N« York ziet tot haar ontsteltenis haar nachtmerries keer op keer werkelijk heid worden. 'Starman' (22.15 uur, Veronique). Amerikaanse science-fictionfilm 1984 van John Carpenter, met Jeff Bridges en Karen Allen. Buitenaards wezen landt op aarde e jonge weduwe. Het probleem daarbij is dat hij ervoor gezorgd heeft e uit te zien als haar overleden echtge noot, zodat zij zich tot hem aangetrok ken voelt. 'Yokihi' (23.35 uur, Nederland 1). Japanse tragedie uit 1955 van Kenji Mizoguchi, met Masayuki Mori en N* chiko Kyo. China, achtste eeuw. K zer Huan-Tsung neemt na de dood v de keizerin het boerenmeisje Yang Yu- Huan tot concubine. Zij werd naai ren geschoven door'een provinciaal gouverneur die via haar zijn invloed aan het hof probeerde te vergroten Politiek steekspel wordt persoonlijk drama. 'Maria's lovers' (23.45 uur, Duits land 1). Amerikaans drama uit 1984 van Andrei Konchalovsky, me stassja Kinski en John Savage.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21