Mm Vrienden, maar ook tegenstanders Vol programma rond de finale "Bakker op Vrijdag Menken van Grieken In de finale van de ld-Cup tussen Roodenburg en Docos zuivel natuurlijk Velocitas laat de titel nog glippen VRIJDAG 1 JUNI 1990 /DO/STA PAGINA 19 LD-Cup op veld van v.v Leiden SCOREBORD VOETBAL BASKETBAL SPORTAGENDA ATLETIEK HONKBAL HOOFDKLASSE; Sparta - Nicols, ADO -PSV. Kinheim HCAW, Pirates - Neptunus; zondag re turns; maandag Sparta - Nicols, ADO -PSV, Kin heim - HCAW, Pirates - Neptunus EERSTE KLASSE A: Knuppelaar - Wassenaar, OVVO - Alphians; maandag returns TRIATHLON SOFTBAL HOOFDKLASSE: Bloemendaal - HHC, Wasse naar - Sparta, Schiedam - Terrasvogels, DSC - Twins, Onze Gezellen - HCAW, maandag: Was senaar - Onze Gezellen. HHC - Schiedam, Sparta - Bloemendaal, Terrasvogels. Twins - HCAW TWEEDE KLASSE B: Cardinals - Alphians KOERSEN KORFBAL VOLLEYBAL WIELRENNEN IVOETBAL WIELRENNEN TENNIS Spelplezier En hij kan zo mooi lachen, die Ed- berg. Maar hij doet het zo zelden. Altijd staat-ie de oorwurm uit te hangen. Waarom? Waarom is Stefan niet gelukkig met het feit dat-ie de hele dag, alle dagen, wanneer de zin daar is, kan ten nissen. En hij kan het zo goed. En hij krijgt er nog zoveel centen voor ook. Je zou hem toch in goed hu meur op de courts verwachten. Maandag op Roland Garros. 'Ik vind het heel erg dat ik verloren heb'. Nog liegen ook. Geen moment had-ie tijdens zijn verloren partij tegen de Spanjaard Bruguera de indruk gewekt er zin in te hebben. Je kijkt ernaar en je denkt: naar welke op niets gebaseerde quasi- ernstige fake-inspanning zit ik te kijken. Al die topsport op televisie. Hoe zelden is het nog leuk kijken. Het is zo ernstig geworden, zo doods, zo gemaakt gewichtig. Becker ver liest van een Joegoslavische tie ner. Hij staat daar wel, onze Bo ris, doet wel of-ie tot het uiterste gaat, maar diep van binnen weet je wel, interesseert het hem niet meer. Becker trekt na afloop van een partij lang 'net doen alsof het gezicht in een gekwelde plooi en denkt dat niemand gezien heeft dat-ie waarachtig geen puf had in die ellenlange gravel-ralleys. Die sporters denken zeker dat een mens blijft kijken naar al die ernst om niets. Waarom dat imago van de gemartelde. Die gasten ballen of fietsen als vlees geworden depressies. Het is alle maal zo zwaarwichtig, dat het meestal narigheid is alle vreugde loze geploeter te moeten aan schouwen. Neem Oranje. Belangen, grote belangen. Niet een wereldbeker, maar de hele wereld lijkt op het spel te staan. Wie van de interna tionals straalt nog spelplezier uit. Ik weet het, ouderwets woord 'spelplezier', maar als kijker word je pas warm van sporters die nog met plezier spelen. Nie mand speelt nog met plezier. Met de broek vol ballen ze, want de be langen zijn zo groot. Welke belan gen, wat belangen. Het financiële belang van een aantal betrokke nen wordt bedoeld. Maar niet mijn belang. Niet het belang van de kijker. Die wil mooie sport zien. Mooi voetbal. Prachtige in dividuele acties. Niet dat van elk risico en daarom ook van elke charme gespeende 'zoeken naar een opening'. Niet dat eeuwige be lang van het collectief. Ik wil tennissers zien die zich nog een slag in de rondte slaan om te winnen. Die bij een mooie bal een lach nog niet kunnen onder drukken. Fietsers in de Tour die niet uit berekening blijven zitten, maar die zich prachtig 'opbla zen'. En voetballers die schijt heb ben aan het tactische keurslijf. Die gewoon weer met die bal gaan doen wat ze er allemaal mee kun nen. Ik wil kinderlijke onbevan genheid, een lach, een knipoog. Niet dat Nederland wereldkam pioen wordt met vervelend, ge meen geschuif. Wie kan dat nou schelen. Ik ben bang dat 'Italië' een kei hard, zorgelijk - want de belangen zijn zo groot - somber stemmend circus wordt. Een circus zonder jongleurs en koorddandsers en clowns. Met Beenhakker in het midden van de piste die zijn elf paarden rondjes laat draven met hier en daar een pasje naar links en rechts. Fantastische acts moeten we hebben. Voetballers die na een doelpunt het hek in klimmen en dan vervolgens gewoon erover heen. Scheidsrechters die na een mooie actie een speler een roze kaart geven. Spelers die als ze ge wisseld. worden, pats boem, de coach een hoek geven. Zulk soort dingen. En als het even kan een Brian Roy die alles aan zijn laars lapt en blijft pingelen. Evert ten Napel deze week. tij dens de pot tegen Oostenrijk. "Brian had. die bal allang af moe ten geven". Toe nou Evert. Brian moet die bal nooit meer afgeven. Hij moet, zich niet storend aan welk 'groot belang' dan ook, in één vloeiende beweging drie man voorbij glijden en de bal in het kruis jagen en dan heerlijk onpro fessioneel lachen. Het liefst in de finale. Doe het Brian. Van onze redacteur Herman Joustra LEIDEN - Op het voetbalveld scheidden hun wegen zich een jaar geleden. Luc Kok pakte zijn biezen, liet Roodenburg voor wat het was en vertrok naar zijn oude kluppie Docos. Marcel van der Burg bleef bij de Kooiclub. Maar hoewel ze vanaf dat moment een ander shirt droegen, bleven ze dikke vrien den. Dat maakt de finale van de LD-Cup voor de twee maatjes er alleen maar interessanter op. Zeker omdat Kok inmiddels bij Docos is omgeturnd van links back tot laatste man en Van der Burg nog op zijn oude stekkie van spits opereert. De twee komen elkaar morgen dus om de haverklap tegen, dat staat wel vast. Net zoals ze het allebei knap moeilijk krijgen. Ze kennen elkaar van haver tot gort en steken de bewondering voor eikaars kwali teiten niet onder stoelen of banken. Van der Burg over Kok: "Hij is een constante voetballer, speelt altijd voldoende. Hij schakelt zijn vent uit en valt verder niet op. Luc heeft ook een aardige trap in zijn linkerbeen en een goede voorzet". Kok gaat verder: "Ik ben nu geen back meer, dus speel ik anders. In het begin was het wel even wennen om als laatste man te voetballen. Maar nu gaat het uitstekend. En ik heb het vertrouwen in Mugge (trai ner Docos, red.). Marcel? Hij is de belangrijkste man bij Roodenburg, zeker wat betreft de doelpunten. Een hele goede spits. Vroeger speel de hij bij Roodenburg nog op het middenveld. Scoren deed hij toen ook al. Maar aanvallend is hij ster ker dan verdedigend. Hij hoort dus in de spits te staan". Tintje En dat staat hij morgen ook, oog in oog dus met Kok. Van der Burg speelt niet alleen tegen zijn makker, de finale heeft voor hem nóg een bij zonder tintje: Het is zoals bekend de laatste wedstrijd van de aanvaller voor Roodenburg. Het volgende seizoen zoekt Van der Burg het ho gerop, bij de kersverse hoofdklas ser ÜVS. Nog even zijn beweegre denen: "Laat ik vooropstellen dat ik een leuke tijd heb gehad bij Roodenburg. Die tijd wil ik op een goede manier afsluiten met winst in de finale. Maar het was tijd voor een nieuwe uitdaging. Misschien bevalt het me wel niet bij UVS, maar dat zie ik dan wel weer. Ik voetbal al een jaar of zeventien bij Roodenburg, ik ken daar iedereen en iedereen kent mij. Qua niveau zal het me wel be vallen bij UVS. Ik heb geen zin meer om nog langer degradatie voetbal te spelen". En dat was nujuist de afgelopen jaren het geval bij Roodenburg. Keer op keer moest de Kooiclub knokken aan het einde van de com petitie om het vege lijf te redden. LEIDEN - Alvast vooruitlopend op wat volgend seizoen voor het eerst dè grote finaledag van het toernooi om de LD- Cup nieuwe stijl moet worden, kent de eindstrijd morgen al een redelijk compleet programma. Bij de jubilerende voet balvereniging Leiden, de club die volgende maand een hal ve eeuw bestaat, telt het draaiboek vier verschillende blad zijden. Centraal staat natuurlijk nog altijd de eindstrijd van het toernooi om de LD-Cup voor standaardteams. Die gaat dit seizoen tussen Roodenburg en Docos en begint om 15.00 uur. Een onderonsje tussen twee clubs uit dezelfde stad die bovendien bei de in de zondagcompetitie uitko men. Een unicum in het zesjarige bestaan van de LD-Cup. Tot nu toe wist, als exponent van de zondag, alleen UVS de trofee en de hoofdprijs van 3000 gulden te winnen. Dat gebeurde vorig jaar, waarmee misschien toch een trend is gezet. Daarvoor waren het uitslui tend de traditioneel sterke zater dagclubs (Rijnsburgse Boys twee maal, Noordwijk en ARC) die de hoofdprijs bemachtigden. Nu be reikte niet één zaterdag-eersteklas ser zelfs maar de halve finale. UVS leek dit seizoen, na de pro motie naar de hoofdklasse, hard op weg om als eerste club de beker tweemaal achtereen te winnen. Maar opnieuw bleek dat het origine le cup-voetbal zich niet of nauwe lijks laat voorspellen. Docos, maar net gepromoveerd uit de vierde klasse, had notabene in de Kikker- polder - waar het overigens zelf ooit speelde, maar toen waren de spelers van het huidige eerste team nog niet geboren - maling aan reputaties. Ge heel passend in het knock-out sys teem dat bekervoetbal zo aantrek kelijk maakt, kegelde de kersverse derdeklasser zonder aanziens der persoon Leidens' hoogst spelende club er vorige week vrolijk uit. Tweedeklasser Roodenburg ves tigde al eerder naam als 'cupfigh- ter'. De club uit Leiden Noord be reikte drie jaar geleden de finale (verlies tegen RB) en herhaalde dat huzarenstukje dit seizoen, ten koste van onder andere Noordwijk en Alphense Boys. De ploeg van schei dend trainer Wim Rijsbergen is ge brand op de hoofdprijs, maar zal •aan Docos de handen vol hebben. Topscorers In de rust van dit duel vindt de uit reiking van de LD-bokaal voor top scorers plaats, de beste schutters van het afgelopen seizoen op KN- VB-niveau. Dit zou, voor wat de za terdag betreft, niet zonder slag of stoot gebeuren. Waar Kickers-spits Ronald de Rijk op zondag ver af stand nam van zijn belagers, daar eindigden Rob Bink van Leiden en Jacques Keij van ARC in aantal tref fers gelijk. De bedoeling was om de twee kemphanen voor een rechts- streeks duel vanaf elf meter bijeen te krijgen. Dat lukte niet omdat Keij recentelijk een spierscheuring op liep en derhalve niet eens een aan loop kan nemen. C-junioren Voorafgaande aan de eindstrijd is er een zogenaamde kleine finale. Ook de C-junioren strijden elk jaar om 'hun' LD-Cup. De finalisten, Quick Boys Cl en SJC Cl, staan om 12.30 uur tegenover elkaar. De wedstrijd duurt 2x35 minuten. Bij een eventu eel gelijkspel wordt 2x10 minuten verlengd. Als er dan nog geen be slissing is gevallen, moeten straf schoppen de beslissing brengen. Een dergelijke procedure wordt ook gevolgd bij de senioren. Afdelingsbeker Vast onderdeel van het toernooi om de LD-Cup is de daar parallel aan lo pende strijd om de afdelingsbeker. De verst reikende afdelingsclub legt daar beslag op. Omdat dit sei zoen drie verenigingen gelijk ein digden. valt zaterdag bij Leiden in een onderling toernooitje de beslis sing. Teylingen, Sleutels en MMO kwalificeerden zich daarvoor. De winnaar van de reeks van drie duels (2x25 minuten, te beginnen om 13.00 uur met het duel Sleutels - Teylingen) wint de beker, ontvangt als prijs 1000 gulden en verwerft het recht om volgend seizoen aan de strijd om de KNVB-beker deel te Volgend seizoen wordt de LD- Cup, mede dankzij een vijftal spon sors, aanzienlijk uitgebreid. Het wordt, in zijn soort, zelfs het groot ste toernooi van Nederland. Vrijwel alle teams van de Afdeling Leiden nemen, op zestien verschillende ni- veau's, deel. Alle finales zullen vol gend jaar op één dag en op één com plex worden afgewerkt. Uiteraard blijft het toernooi voor standaard teams de hoofdmoot. LEIDEN Velocitas is er niet in geslaagd kampioen van de derde klasse te worden. In Delft verloren de Leider- dorpse korfballers gisteravond in Delft de beslissingswedstrijd om de titel met 10-9 van Olympia uit Spijkenissè. Bij dem rust leidde Velocitas nog met 7-4. Na een snelle achterstand namen de Leiderdorpers het heft meteen in handen. Na de gelijkmaker van Paul Ro bert Nugteren (1-1) en Steven de Ronde (2-2) liep Velocitas via Ine Goedegeburen, Bert van Osnabrugge, Selma Hulst en Ron Goud-smit uit tot 6-2. Ook Joyce Kamphuis mikte nog voor rust raak. In de tweede helft stagneerde de Leiderdorpse aanval enigszins, maar toch zetten Nugteren en Jetske Gouds mit Velocitas een kwartier voor tijd nog op een veilig ogende 9-6 voorsprong. Pas in de slotfase ging het helemaal mis. Met nog drie minuten te spelen kwam Olympia, dat in de competitie tweemaal van Velocitas had verloren, weer op voorsprong (10-9). Die gaven de korfballers uit Spijkenisse niet meer prijs. GIRO Veertiende etappe: 1. Peiper (Aus) 164 km in 4.02.26, 2. Poisson (Fra) zelfde tijd. 3. Ghirotto (Ita) 0.13, 4. Bombini (Ita), 5. Pagnin (Ita), 6. Ko- nisjev (Sov), 7. belli (Ita). 8. Volpi (Ita). 9. Jaer- mann (Zwi). 10. Lemarchand (Fra). 11. Bombini (Ita). 12. Ballenni (Ita), 13. Chiurato (Ita). 14 Ca- marillo (Spa) zelfde tijd als Ghirotto, 15. San- taromita (Spa) 0.16,16. Conti (Ita) 0.16,17 Marti- nello (Ita) 0.21,18. Abdoesjaparov (Sov), 19.Wust (BrD), 20. Strazzer (Ita). 21 Van Poppel (Ned), 24. Rozendal (Ned), 55. Theunisse, 70. Siemons, 89 De Rooy, 91. Schalkers, 82. Ducrot, 103. Rooks, 108. Lammens, 112. Bugno (Ita), 123. Mottet (Fra), 132. De Koning, 147. Giovanetti (Ita) zelfde LD-CUP Zaterdag: 15.00 i (bij v.v Leiden) Maandag vanat 9.00 uur Districtskampioenschappen Zoeterwoude (par cours Energieweg) Luc Kok van Docos (links) en Marcel i ze oog in oog met elkaar. Het lukte steeds wel, maar het was telkens kantje boord. Van der Burg: "In die zin is het dus verrassend dat we in de finale staan. Als tweede klasser zijn we ook verplicht te win nen. Individueel zijn we beter. Maar - ik heb ze tegen UVS gezien. Als ploeg is Docos beter". Met enig cy nisme: "Het hangt dus af van onze instelling. Ik neem aan dat die voor zo'n belangrijke wedstrijd als deze wel in orde is". Wat dat betreft viel Kok het afge lopen seizoen met zijn neus in de boter. Hij belandde naar zijn zeggen in een team met een uitstekende in stelling. De prestaties waren er ook naar. Met overmacht behaalde Do cos het kampioenschap van de vier de klasse. "Ik heb het al eerder ge zegd. ik ben niet met ruzie wegge gaan bij Roodenburg. Verder wil ik er niet op ingaan. Feit is wel dat ik bij Docos het plezier in het voetbal len weer heb teruggekregen. Het is een echte vriendenploeg. De instel ling klopt. We hebben een schitte rend seizoen gedraaid en al een hoofdprijs gepakt. Het belangrijkst voor ons is dat het een leuke wed strijd wordt. Toch zijn we er erg op gebrand de finale te winnen. Zo'n kans krijgen we niet snel weer als derdeklasser. Met ploegen §Js Rijnsburgse Boys. Alphense Boys en Quick Boys. Of Quick Boys 2, ja. Maar dan nog. Als het zo loopt als te- der Burg van Roodenburg. Hier zij aan zij als twee vrienden. Morgen tijdens de finale van de LD-Cup staan gen UVS, hebben we een kans. Het belangrijkst voor ons is dat het een leuke wedstrijd wordt". Voetbalmoe zijn de twee in elk ge val niet, ondanks de lengte en, voor al, de zwaarte van het afgelopen sei zoen. Beiden gaan nog steeds uit hun bol met een bal. Van der Burg: "Ik hoef nog niet zo nodig uit te rus ten. In juli ga ik even twee weken naar de zon. Naar Tunesië, meer niet. Kok: "Ik ga niet eens op vakan tie. Ik ben al op wintersport ge weest. Het is wel best zo, met de WK op tv. En voor hetzelfde geld is het hier lekker weer". Genoeg weerpraatjes, de finale van morgen is voor allebei veel be langrijker. Kok is zelfs even vrijge vig waar het Van der Burg betreft. "Als wij er drie maken, mag Marcel er van mij twee inschoppen". Van der Burg. "Ik hoef niet iets extra's te geven. Elke wedstrijd ga ik voluit. Maar het is waar, om tegen hem te voetballen maakt het nog wat leu ker". Twee maatjes dus. Finale of geen finale, Van der Burg komt van avond op bezoek bij Kok. Een ver jaardagsvisite, want Kok is een paar dagen 24 jaar geworden. Zijn even oude makker was toen niet in de ge legenheid hem met een bezoekje te vereren en maakt dat verzuim dus aan de vooravond van het 'grote treffen' goed. Van der Burg: "Maar ik ga wel vroeg naar huis". Kok: kwaad om worden. Je krijgt als "Niks ervan. Jij gaat niet voor vier spits zo veel trappen. Dat went op uur de deur uit. Van der Burg: "Jij den duur. Maar o wee, als ik maan- wilt me zeker dronken voeren of dag een gipspoot heb". Kok: "Die vergiftigen. Als ik me niet lekker heb je niet". voel bij de finale weet ik hoe het komt". RH flgP^s^ Maar dat kan ook een andere oor- K WÊÊ A zaak hebben. Gesteld dat Van der Burg in de laatste minuut, bij een gelijke stand, doorbreekt. En Luc BBt Kok holt er aciiteraan. Wat gebeurt I jsjnw B I R^B er dan? Kok kent geen twijfels. 1 I I III j "Dan gaat hij plat. Nee, ik geef hem B I I II' geen doodschop. Ik wil niemand II het ziekenhuis in hebben. Iedereen \R I I moet maandag toch weer werken?". \8 ll II Ook Van der Burg is zelfverze- \l II I B kerd: "Ik spring gewoon over zijn I been heen. Maar als het hem toch lukt me neer te halen zal ik er niet co-sponsor van de Leidsch Dagblad Cup. OEFENDUELS Zemun (2e div) - Cameroun 2-5 (1-2). Toe- Cuneo (3e div) - Costa Rica 1-2 (1-1) 17 Jara 1 - 0. 41. Perugim 1-1, 89. Ramirez 1-2 Italiaans elftal - Empoli (jeugdploeg) 6-0 (2-0). Serena (25. strafschop), Berti (38), Carnevale (51., 62., 68., 73.) scoorden. Finale Deense beker (replay): Lyngby - Aarhus GF 6-1 (2-0). Eerste wedstrijd 0-0. tijd als Martinello, 175. en laatste Ochaita (Spa) 6.37. Algemeen klassement-1. Bugno 65 09.17,2. Gio- vannetli4.i6,3. Mottet4 17,4 Echave (Spa) 4.49. 5. Halupczok (Pol) 5.10, 6. Poelnikov (Sov) 5.22, 7. Lejarreta (Spa) 6.10, 8. Oegroemov (Sov) 6.51, 9. Giuppon. (Ita) 6.55.10 Chozas (Spa) 7 1111 Chioccioli (Ita) 8 32,12. Philipot (Fra) 9.12,13. Lel- li (Ita) 9.28,14. Chiappucci (Ita) 12.17,15. Jaskula (Pol) 12.47, 16. Lecchi (Ita) 12.59, 17. Anderson (Aus) 13.04,18. Sierra (Ven) 14.07.19 Theunisse 14.31, 20. Visentini (Ita) 16.43, 73. Rooks 58.40, 81. De Koning 1.06.33, 113. Schalkers 1.36.42, 119. Ducrot 1.41.01,135. Rozendal 1 53 30,158 Van Poppel 2.08.40, 170. De Rooy 2.26.15, 171 Lammerts 2.28 54.172. Siemons 2.30.04,175 en laatste Citterio (Ita) 3.0110. De druiven waren zuur voor Velocitas. dat begreep zelfs deze trouwe viervoeter. Na afloop van de verloren par- i het kampioenschap uit handen werd gegeven, was ook hij ter plekke om troost te bieden. (toto Henu OPEN FRANSE Vrouwen Tweede ronde: Paz (Arg) - Sanchez (Spa/3) 7-5 3- 6 6-1, Tarabini (Arg) Kohde-Kilsch (BrD) 3-6 6-1 6-4, Manuela Maleeva (Zwi/6) - Minter (Aus) 6-1 6- 0. Gildemeister (Peru/16) - Burgin (VSt) 6-3 6-1, Capriati (VSt) MacGregor (VSt) 6-1 6-0, Seles (Joe/2) - Kelesi (Can) 4-6 6-4 6-4, Zvereva (Sov/10) - Buderova (Tsj) 6-3 6-3, Wiesner (Oos/12) - Jaggard (Aus) 6-3 6-1, Martin (VSt) - Caverzasio (Ita) 6-3 7-5, Magdalena Maleeva (Bul) - Rajchrtova (Tsj) 6-2 6-3, Mesjki (Sov) - Savsien- ko (Sov) 3-0 Savsjenko opgegeven, Fernandez (VSt/7) - Pierce (Fra) 6-4 6-4, Cueto (BrD) - Hanika (BrD) 6-3 4-6 6-0, Cohen (Zwi) - Ferrando (Ita) 6-2 5-7 6-4, Grossman (VSt) - Miyagi (VSt) 6-2 6-3, Sharpe (Aus) - Reggi (lta/14) 6-4 6-2 Mannen Tweede ronde: Krickstein (VSt/5) Gremer (Fra) 6- 3 6-4 7-5, Champion (Fra) - Aguilera (Spa/12) 3-6 6-36-36-2, Rahunen (Fin)-Shiras (VSt) 6-06-1 6- 1. Kühnen (BrD) - Koevermans (Ned) 6-3 2-6 6-4 6-2, Forget (Fra) - Antonitsch (Oos) 6-0 6-1 6-1, Jaite (Arg) - Stich (BrD) 6-7 6-4 6-7 6-4 6-3, Ivane- sivic (Joe) - Jarryd (Zwe) 6-3 6-0 6-2, Perez (Uru) Camporese (Ita) 3-6 7-6 6-3 4-6 6-2, Kroon (Zwe) - Steltenberg (Aus) 6-0 6-2 6-3, Gomez (Ecu/4) - Fi- lippini (Uru) 7-6 6-2 6-1, Muster (Oos/7) - W.no- gradsky (Fra) 6-2 6-3 6-1, Mansdorf (Isr) - Cance- lotti (Ita) 6-2 2-6 6-1 7-5, Gustafsson (Zwe/14) - Korda (Tsj) 3-6 7-6 1-6 6-1 9-7, Novacek (Tsj) - Mattar (Bra) 5-7 6-3 6-2 6-1, Volkov (Sov) - Ar.as (VSt) 1-6 6-3 6-3 4-6 6-1, Haarhuis (Ned) - Pugh (VS) 6-4, 7-6, 6-7, 6-7, 7-5 Dubbelspel, eerste ronde: Haarhuis/Koevermans (Ned) - Fleurian/Rostagno (Fra/VSt) 6-4, 6-0.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19