Kinderopvang business geworden Nieuw blad voor Leidse academici AbvaKabo neemt vergoeding medewerkers op de korrel Infomarkt voor beter beeld gezondheidszorg Vervuiling woonboten tegengaan 0uöitouto£> REÜNIE OP VLIEGKAMP VALKENBURG 'Niet alles wat de wetenschap kan, is goed voor de mensheid' VRIJDAG 1 JUNI 1990 PAGINA 15 Kwart miljoen voor Leidse hoogleraar LEIDEN De Leidse hoogle raar J.J. van Rood heeft de Amsterdamse Prijs voor de Geneeskunde, een geldbedrag van een kwart miljoen gulden, gekregen. De prijs werd Van Rood toegekend door de Ko ninklijke Nederlandse Akade- mie van Wetenschappen. Van Rood, verbonden aan de medische faculteit van de Leidse universiteit, ontvangt de prijs voor zijn inzet op me disch wetenschappelijk ge bied, in het bijzonder voor zijn baanbrekend werk op het ter rein van de immunoheraatolo- gie. Zijn werk, zo zegt de KNAW, heeft een belangrijke aanzet gegeven tot de ontwik keling van de transplantatie geneeskunde. De KNAW kende de prijs voor milieu toe aan de Britse emeritus hoogleraar J, Lo velock. De Engelsman is in staat gebleken het denken van do mens over zijn relatie met het milieu te beïnvloeden. LEIDEN - Een boom die vier keer per jaar vruchten draagt. Kamer planten die licht geven. Een bac terie die insuline kan produceren en de mens die vrij van ziekten tien jaar langer leeft. Technisch is het mogelijk en deels zelfs al rea liteit. Met behulp van genetische manipulatie zijn wetenschappers in staat de natuur niet alleen een handje te helpen maar zelfs aan zienlijk te verbeteren. Waar liggen de grenzen van die wetenschap. Om die vraag ging het gisteravond bij een debat op de Leidse universiteit over gene tische manipulatie. "Niet alles wat kan. mag", vond de Amster damse hoogleraar in de bioche mie E. Retèl en het wekt geen ver bazing dat zijn opponent bis schop H. Boomers van Haarlem zich gemakkelijk in die uitspraak kon vinden. De grenzen van beide heren leken echter nogal verschil lend. Het openbare debat wint de laatste jaren terrein in Leiden. Het zogeheten Cambridge-debat, georganiseerd door de gelijkna mige stichting, organiseert al vijf jaar debatten waarbij studenten vergezeld van deskundigen el kaar met woorden te lijf gaan. In het groot-auditorium van de uni versiteit had gisteravond een con frontatie plaats rond de stelling 'genetische manipulatie maakt mensen beter'. Van de wetenschapper Retèl mocht worden verwacht dat hij onverkort achter de stelling zou staan en in de geestelijke Boom ers een massieve tegenstander zou vinden. De werkelijkheid bleek genuanceerder, de twee op ponenten trokken een heel eind met elkaar op. De grens bleek voor hen te liggen bij het sleute len aan het erfelijk materiaal van de mens. Efficiënt Retèl, zo liet hij doorschemeren, wijst een verbetering van de mens, bewerkstelligd door de we tenschap, niet bij voorbaat af. "Technisch is dat mogelijk", be toogde de hoogleraar, "al mag dat nu absoluut niet. Maar de droom van de mens die geen ziekten heeft en heel lang zal leven is al heel oud". Bomers: "Aan geneti sche manipulaties die gevolgen hebben voor volgende generaties kleven ernstige bezwaren. We moeten echt af van de houding alsof elke vergroting van ons technisch kunnen goed is voor de mensheid". Boomers prees het principe van genetisch manipula tie: "Onze doelstelling is een we reld te realiseren waarin het goed toeven is. Met genetische mani pulatie kunnen we grondiger, ra dicaler en efficiënter te werk gaan". Genetische therapie waarbij ziekten worden voorkomen door het genenpatroon te wijzigen noemde Boomers 'zeer aanvaard baar'. Maar het manipuleren van bevruchte eicellen met als doel de geboorte van zieken of afwijken de mensen te voorkomen, wees Boomers beslist van de hand. "Uit een aantal eicellen de goede selecteren en de slechte verwijde ren, is onaanvaardbaar". Het bleven gisteravond voor een belangrijk deel onbeantwoor de vragen die de beide heren de zaal voorhielden. Zoals Retèl zich niet duidelijk uitliet over de wen selijkheid te mensen te verbete ren, hield ook Boomers zich op de vlakte: "Wanneer het gat in de ozonlaag groter wordt en we zijn met genetische manipulatie in staat mensen met een betere huid uit te rusten, moeten we dat doen? Misschien is het de enige mogelijkheid die de mens rest". Rampen Zowel de wetenschapper als de geestelijke waarschuwden voor het verkeerd gebruik van de in formatie die vrijkomt wanneer het alles omvattende genenplaat- je van de mens, een meer privé- gevoelige materie is nauwelijks denkbaar, in medische dossiers wordt opgeslagen. "Die kennis mag alleen ten dienste staan van die ene mens. De macht van men sen over .anderen moet uitgeslo ten zijn", zei Boomers. Retèl benadrukte op zijn beurt dat het niet de wetenschap mag zijn die zijn eigen grenzen bepaalt maar de politiek moet de grenzen trekken. Al is dat niet overal over de wereld zo gebruikelijk als in Nederland. De mogelijkheid van misbruik is volgens Retèl dan ook serieus aanwezig. "Wat wij ver zinnen, wordt elders ook uitge dacht. En wellicht daar wel toege past". Restte de vraag waartoe de weg die de wetenschap met deze revo lutionaire techniek heeft ingesla gen, uiteindelijk leidt. Hoe groot is de kans dat de mens als schep per van een nieuwe natuur het evenwicht verstoort en onom keerbare rampen aanricht? Retèl: "Mijn naarste droom is dat er een plant ontstaat die resistent is te gen alles, voorzien van een groei- versnellend gen waardoor deze met een snelheid van een kilome ter per dag de aarde overwoekt. In principe zijn er rampen moge lijk. Maar dat geldt voor alle ont wikkelingen in de wetenschap". VALKENBURG Op het marinevliegvcld Valken- ge de afmeting, een vermelding in het Guinness burg is vandaag bet vijftigjarig bestaan van de Book of Records. squadrons 320 en 321 gevierd. Onder de tweedui- Tijdens het officiële gedeelte strooide een Orion zend reünisten en andere genodigden bevond zich boven de Noordzee bloemen uit ter nagedachtenis ook prins Bernhard. aan de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. De commandanten van beide squadrons, P.J. Post Vanmiddag werd massaal de 'open dag' op de en H.J. Vonk, kregen een zes meter grote Abraham vliegbasis bezocht. De rijkspolitie had enkele toe- aangeboden en een staartvin van een Micbell B 25 leidende wegen afgesloten om voldoende parkeer- van het squadron 320, die in juni 1944 boven Frank- ruimte te creëren om zo de verwachte grote toeloop rijk was neergeschoten. De Abraham krijgt, vanwe- te kunnen verwerken. (foto Jan Holvast) 'Vroegtijdig voorbereiden op plaats arbeidsmarkt' LEIDEN - Bij 10.000 Leidse studen ten valt dinsdag een nieuw blad in de bus. 'Academicus Arbeids- markt' is een periodiek voor studen ten en gemaakt door studenten en wil zijn lezers wakker schudden om tijdig voorbereidingen voor een maatschappelijke loopbaan te tref fen. "Student zijn is niet alleen le ven van tentamen naar tentamen of van borrel naar borrel", aldus de uit gevers. Het nieuwe periodiek sluit aan bij de activiteiten van het Centrum Academicus en Maatschappij dat eind vorig jaar vanuit het Leids Uni- versiteits Fonds werd opgericht. De filosofie is dat studenten zich niet alleen moeten richten op een baan in de studierichting die zij volgen maar met hun academische vor ming eigenlijk overal op de arbeids markt tercht kunnen. 'Academicus wat er allemaal mogelijk is. Zo bevat het eerste nummer in terviews met voorzitter Van Lede van het VNO en topambtenaar Pont van het ministerie van Binnelandse Zaken om duidelijk te maken waar de verschillen tussen bedrijfsleven en overheid liggen. Voorts een te rugkerend gesprek met een acade micus die heeft gekozen voor een baan in het buitenland en een be schouwing over de carrière van Greame Rutjes, bedrijfseconoom maar beter bekend als voetballer in dienst bij de Belgische club KV Mechelen. "De concurrentie op de arbeids markt wordt steeds groter. De intre de steeds moeilijker. Wij hopen te bereiken dat studenten zich al vroegtijdig gaan voorbereiden op hun latere werk waarmee zij hun kansen vergroten. Je moet dit blad zien als een handreiking daarbij", legt Olaf van der Veen (voorzitter stichting Academicus en Arbeids markt) uit. Het blad wordt geheel door vrij willigers gemaakt, faciliteiten zijn beschikbaar gesteld door de univer siteit. Financiering heeft plaats vanuit reclameopbrengsten. Het blad verschijnt vier keer per jaar. Het tweede nummer rolt in septem ber van de pers. In het gebied van het Hoogheemraadschap i aantal nog niet is aangesloten op de riolering. i Rijnland liggen ongeveer 2500 woonboten, Voor eind van jaar 1000 woonboten aansluiten op riolering LEIDEN - Het Hoogheemraad schap van Rijnland wil dat tegen het einde van dit jaar 1000 van de 2500 woonboten in zijn gebied zijn aangesloten op het riool. Het heeft inmiddels alle betrokken gemeen ten in Rijnland hierover aange schreven. Met deze actie wil het schap de vervuiling van het opper vlaktewater in dit gebied verder te rugdringen. Hoeveel woonboten er op dit mo ment niet op rioleringen zijn aange sloten, kan een woordvoerder van het hoogheemraadschap niet vertel len. Overigens leidt de vervuiling door deze boten nergens tot grote problemen. "Het is niet zo dat hier door soms een massale vissterfte REAGEERBUIS-BEVRUCH TING - Nadat op 6 juni 1986 in de vrouwenkliniek van het acade misch ziekenhuis van start werd ge gaan met reageerbuis-bevruchting, wordt dezer dagen de 250-ste via In Vitro Vertilisatie bewerkstelligde zwangerschap in het AZL gemeld. Bij kunstmatige bevruchting wordt de eicel buiten het lichaam be vrucht om vervolgens bij de vrouw weer te worden ingeplant. ontstaat, om maar wat te noemen". De verantwoordelijkheid voor de aansluitingen ligt bij de gemeenten. Die moeten dit bij de bewoners af dwingen. Hoeveel van de 2500 bo ten er uiteindelijk aangesloten zul len worden, is nog niet bekend. Niet alle bewoners van woonschepen kunnen hiertoe verplicht worden. Enige tijd geleden heeft de Raad van State namelijk besloten dat de kosten niet boven de 12.000 gulden mogen uitkomen. Daardoor wordt het onmogelijk om rioleringen door te trekken naar afzonderlijke, afge legen woonboten. Demente ouderen In de krant van 21 mei j.l. stond een artikel over het succes van projec ten voor psycho-geriatrische (de menterende) ouderen. Het is een zeer verheugende zaak dat nu ook het ziekenfonds 'Zoïg en Zeker heid' tot de conclusie is gekomen dat het mogelijk is om via nieuwe voorzieningen in bestaande instel lingen de opname van dementeren de ouderen in een verpleeghuis uit te stellen. In onze huizen hebben wij al drie varing met zorgverlening aan ouderen die voor een verpleeghuis zijn geïndiceerd. In tegenstelling met de projecten waarover het zie kenfonds rapporteert, wordt die zorgverlening betaald uit onze regu liere middelen (gelden die bestemd zijn voor verzorgingshuis-geïndi- ceerden). Deze groep krijgt daarom minder aandacht in onze huizen. Ondanks herhaalde verzoeken van onze kant heeft het ziekenfonds voor onze projecten nooit geld van de AWBZ ter beschikking willen stellen. Zelfs hebben wij de kans niet gekregen om onze projecten mondeling te komen toelichten. Nu blijkt dat deze vorm van zorg verlening zinvol is gebleken en er daadwerkelijk iets kan worden ge daan aan de lange wachtlijsten voor het verpleeghuis, hopen wij dat het ziekenfonds alsnog de projecten in( onze huizen financiert. Hierbij nodigen wij het zieken fonds dan ook van harte uit om het overleg te starten. F. van Oosten, directeur verzor gingshuis Rijn en Vliet J. Lenselink, directeur verzorgings huis 't Hofflants Huys DEN HAAG/LEIDEN Kinderopvang is business gewor den, er is geld mee te verdienen. De landelijk opererende wi stichting.voor kinderopvang Catalpa, die plannen heeft om Arbe\rismarkt''wiVïatrn ook in onder andere Leiden, Oegstgeest en Leiderdorp een commercieel kinderdagverblijf op te zetten, lukt het als een van de weinige om zonder overheidssubsidies te werken. "Geen kunst als je de medewerkers zo weinig betaalt", vindt de AbvaKabo. Een opmerking, die Catalpa niet neemt en in kort geding de bond gisteren voor de Haagse recht bank sleepte. Een groot aantal gemeenten, ook gemeenten een nieuwe brief te stu die waar Catalpa al werkt of plan- ren. Daartoe zou geen reden zijn nen aan het uitwerken is om kinder- omdat Catalpa niet onrechtmatig is dagverblijven op te richten, kreeg behandeld. De Haagse rechter, J. onlangs een brief van de AbvaKabo, Holtrop, zal twaalf dagen nadenken waarin de bond aangeeft hoe de ge- waarna hij laat weten of de eis van meenten het best kunnen inspelen de kinderopvangstichting redelijk op de groeiende vraag naar kinder- is. opvang. Tevens is er op aangedron gen instellingen die zich met kin- De AbvaKabo zegt zich overigens deropvang bezighouden, kritisch te in goed gezelschap te bevinden, benaderen. Gemeenten moeten Ook de Vereniging Nederlandse kwaliteitseisen stellen, meent men Gemeenten (VNG) heeft er bij de bij de AbvaKabo. In de brief wordt gemeenten op aangedrongen om de Catalpa met name genoemd als een kinderopvang in zijn algemeenheid instelling die volgens de AbvaKabo goed in de gaten te houden, de medewerkers in de kinderdag- verblijven onderbetaalt. De cao-Ca- talpa is volgens de AbvaKabo veel ongunstiger dan de algemeen in Ne derland geldende cao-welzijn. De bond meent dat ook Catalpa zich aan de cao-welzijn zou moeten hou den. Truc "Een doorzichtige truc om aan le den te komen", kenschetst directie secretaris P. Puntman van de stich ting Catalpa de bemoeienis van de AbvaKabo. Catalpa heeft namelijk met de Dienstenbond CNV een cao. afgesloten en daar zitten dus de le den. De AbvaKabo wil greep op de ze sector houden en verkondigt daarom dat de salarissen te laag zijn, aldus Puntman. "Laat ons onze gang nou maar gaan, dat doen we al 15 jaar. Gelukkig heeft de AbvaKa bo het in dit land niet alleen voor het zeggen". Catalpa eiste gisteren in het kort geding dat AbvaKabo een nieuwe brief stuurt naar de gemeenten, waarin "halve waarheden en insinu aties" over Catalpa worden rechtge zet. "Om kostendenkend te kunnen zijn en daarmee onafhankelijk van overheidssubsidies, wordt gebruik gemaakt van commerciële midde len. Dit fenomeen is nieuw binnen de kinderopvang, die voorheen in handen was van welzijnsinstellin- gen. Los van deze commerciële kant gaat Catalpa uit van het princi pe dat de samenstelling van een groep kinderen een weerspiegeling moet zijn van de maatschappelijke verhoudingen. Met deze idealisti sche grondslag lukt het Catalpa als enige organisatie in Nederland vol ledig kostendekkende kinderop vang te bieden van hoog niveau", al dus de advocaat van Catalpa, mr. E. Groener. Geen reden De AbvaKabo weigert evenwel de SMOGALARM Zuid Holland heeft de smogfase-1 verlengd tot zaterdagmiddag 12.00 uur. Er wor den nog steeds waarden gemeten van 180 tot 240 microgram ozon. Morgen wordt bekeken of de smogfase kan worden opgeheven. Gezien de weersvoorspellingen is de verwachting dat dit kan gebeu ren. LEIDEN - In het kantoor van het gewestelijk arbeidsbureau in Lei den is gisteren een infomarkt over de gezondheidszorg gehouden. De bedoeling ervan was het publieke beeld over dit werk wat te verbete ren en om meer schoolverlaters en herintredende vrouwen voor een baan in deze sector te interesseren. Volgens de organisatoren was de belangstelling voor de dag redelijk. "Het publiek kwam niet met drom men tegelijk het arbeidsbureau bin nen, maar dat hadden we ook niet verwacht", aldus R. van der Horst van het GAB. Op de infomarkt waren verschil lende instellingen aanwezig; onder meer het Elisabeth-ziekenhuis en het Diaconessenhuis, Endegeest, Swetterhage, Nieuw Buitenzorg, Zuydtwijck en Leythenrode. Vol gens Van der Horst was het niet de bedoeling om werknemers of leer lingen voor deze instellingen te wer ven, maar om een algemeen beeld van de verschillende takken van ge zondheidszorg te schetsen. "We zit ten hier niet om de opleidingsinsti tuten vol te krijgen". Honderd jaar geleden stond er in de krant: - In eene beschrijving van Schie dam, door het Amerikaansche blad "the Morning Journal" openbaar gemaakt, wordt mede gedeeld dat de werklieden in de jeneverstokerijen recht hebben op 40 borrels daags, welke elk zoo groot zijn als de inhoud van een champagneglas. Al die jene ver is zuivere alcohol. Wanneer het werk afgeloopen is, gaan de werklieden voort met drinken en daaraan neemt hun geheele ge zin deel. Toen eens de branders hun dagelijksche rantsoen wil den verminderen, brak er een opstand uit, die slechts eindigde toen de patroons toegaven. Ame rikanen houden van overdrij ving! Deze week werden op ,,Rhijn- zicht" genomen: 531 zwembaden door heeren en 29 door dames. De temperatuur van het water is 18 graden Celcius. - Naar men verneemt heeft H.K.H. prinses Sophia, groot hertogin van Saksen Weimar, zuster des Konings, de som van 200 geschonken aan de commis sie, die zich voorstelt de oprich ting van een museum van oud heden te Groningen. Vijftig jaar geleden: - Op den Rijnsburgerweg te Leiden is gistermiddag een mili taire vrachtauto, met twee Duit- sche militairen als inzittenden en volgeladen met kuchbrood, gekraakt tusschen twee stads trams, waardoor alle drie voer tuigen zwaar werden bescha digd en het tramverkeer gerui me tijd werd gestremd. Wie de ravage heeft aanschouwd, zal er zich met ons over verwonderd hebben, dat hierbij geen ernstige persoonlijke ongevallen zijn voorgekomen. De Duitsche mili tairen bleven vrijwel ongedeerd, drie trampassagiers werden door glasscherven in het gelaat verwond. De omgeving van de botsing was als bezaaid met kuchjes! - De infomarkt gezondheidszorg werd redelijk bezocht, aldus het organiserende arbeidsbureau in Leiden, (fotc Bisschop versus professor over genetische manipulatie

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15