'Eindelijk waardering voor klassieke VRIJDAG 1 JUNI 1990 LEIDEN/REGIO Oldtimer-festival in Lissese Hobahohallen eveneens een 'autogek' ko mend pinksterweekeinde in de Hobahohallen in Lisse een super oldtimer-festival, waarbij ook motoren en scooters zijn te zien. Het festival staat inmiddels al voor de vijfde keer op de agenda in Lisse. In 1986 organiseerde Straathof werkzaam als soci aal-cultureel werker voor de laatste keer dit evenement. Het prachtige weer in dat betreffende weekeinde gooide roet in het eten. Slechts een gering aantal be zoekers nam een kijkje in de vei linghal. "Daar schrik je toch even van. Vandaar dat het een paar jaar heeft geduurd voordat wij weer aan een festival durfden te den ken", merkt de Venneper op. "Tenslotte organiseren wij een dergelijk evenement uit liefheb berij en dan kun je dergelijke fi nanciële tegenslagen niet al te veel hebben". Museum Op het komende festival vol gens Straathof het grootste van ons land zijn 185 automobielen te bewonderen. Een groot aantal auto's is ook te koop. "Ik schat dat aan 90 procent van de auto's een prijskaartje hangt", zegt de Vennepse organisator. "Niets is zo erg als een festival waar alleen maar- museumstukken te zien zijn. Daar raken de toeschouwers snel op uitgekeken, is mijn erva ring". Onder de tentoongestelde voer tuigen is een klein aantal zeer du re exemplaren, waar bedragen voor rhoeten worden neergelegd die met zes cijfers worden ge schreven. Zoals een terreinwagen van Lamborghini. Dergelijke wa gens worden veelal gebruikt bij grensbewaking in de oliestaten. "Voor een dergelijke automobiel een klassieker van de toe komst, zoals wij die noemen betaal je grif een half miljoen gul den. En dergelijke auto's zijn er meer te zien. Die zullen alleen niet zo gemakkelijk van eigenaar veranderen". Toch is het niet allemaal even duur. Er zijn al Opel Kadetts te koop voor enkele duizenden gul dens. Wagens die bijvoorbeeld ja ren in een boerenschuur in België of Frankrijk hebben gestaan en tijdens 'ontdekkingsreizen' door verzamelaars of handelaars zijn gezien. "Die zijn voor een prikkie te koop en voor een beginnend liefhebber leuk om mee te begin nen", zegt Straathof. "Geleidelijk aan groei je dan vanzelf in een wat duurdere auto''. Cross Volgens de Venneper zijn er zo'n twintig jaar geleden tal van nu in teressante automobielen verloren gegaan. "Zoals prachtige Fords die indertijd bij crossen finaal in de vernieling werden gereden. Dat heb ik zelf bij wedstrijden in Nieuw-Vennep en De Kwakel ge zien. Die waren toen te koop voor een paar tientjes, terwijl je er nu duizenden guldens voor neerlegt. Maar dat is uiteraard het gevolg van het geringe aantal dat er nu nog is", zegt Straathof. 'Op het festival zijn enkele 'spe cials' te zien, zoals de Airstream caravan uit 1959 met als 'trekker' een Cadillac Eldorado Biarritz Convertible uit 1958. Beide voer tuigen zijn eigendom van mede organisator Kees Bannink. "Daarmee gaat hij ook op vakan tie en heeft dan daarbij niet over belangstelling te klagen", vertelt Straathof. Daarnaast zijn ook een Harley Peter Straathof: "Wij durven het nu weer aan om, een festival te organiseren" Davidson Panhead Hydraglide 1200 cc uit 1953, een Vespa scooter en een Rolls Royce Limo te zien. De oudste exemplaren zijn een Tsjechische Tatra cabrio let uit 1933 en een Peugeot uit 1926. Ook zijn er A-Fords te be wonderen uit de jaren dertig. Ver der ontbreken ook Chevrolet Cor vette, Austin Healey, Jaguar, Stu- debaker, Monet, Panhard, Merce des en Ferrari niet. Op de beurs is er ook aandacht voor het 'randgebeuren', zoals de verkoop van onderdeler, vaklite ratuur, miniaturen, posters, on- derhoudsboekjes en folders. Vooral voor dat laatste bestaat veel interesse. Voor de veelal prachtig getekende folders uit de jaren vijftig en zestig worden vol gens Straathof vaak hoge bedra gen neergeteld. "Maar er zitten dan ook vaak schitterende folders bij, die er grafisch ook fantastisch uitzien". Verder zijn er kinderattracties, zoals een ehorme racebaan. Ge durende het festival zijn voorts li ve-optredens van de Mill Base Band en rock and roll-demonstra- ties van Crazy Days uit Haarlem. Bezoekers kunnen zaterdag te recht van 11.00 tot 18.00 uur en zondag en maandag van 12.00 tot 18.00 uur. Van onze redacteur Kees van Kuilenburg NIEUW-VENNEP/LISSE Het komt nog wel eens voor dat Peter Straathof uit Nieuw-Vennep wordt gevraagd 'hoeveel meiden hij heeft zitten', als hij ver schijnt met zijn Chrysler uit de jaren vijftig. "Een stuk of twaalf, geef ik dan maar als reactie op deze en andere stompzinnige vra gen", zegt Straafhof. "Maar gelukkig hoor ik dergelijke vervelende vragen en opmerkin gen steeds minder de laatste tijd", vervolgt hij. "Ook Nederlanders gaan de klassieke wagens einde lijk eens waarderen. Dat wordt zo langzamerhand tijd, want in En geland, Zweden, Frankrijk en de Verenigde Staten worden derge lijke automobielen als cultuur goed gezien. Hier moest men lan ge tijd niets hebben van al te uit bundige versierselen en opsmuk aan een auto. Kennelijk onze cal vinistische achtergrond". De opmerkingen die Straathof naar zijn hoofd geslingerd krijgt, weerhouden hem er niet van om met zijn 'trots' rond te rijden en voortdurend met zijn hobby en verslaving bezig te zijn. Zo orga niseert de Venneper samen met Kees Bannink uit Lijnden De Airstream-caravan, één van de 'specials' die in de Hobahohallen i Flora en CNB richten zich op biotechnologie Brand bij Ouwehand bezorgt korps opnieuw handenvol werk LISSE/RIJNSBURG - De Coöpe ratieve Nederlandse Bloembollen- centrale CNB uit Lisse, de Coöpera tieve Bloemenveilingvereniging Flora uit Rijnsburg en RZ Research uit Metslawier richten gezamenlijk een onderzoekslaboratorium op. Het nieuwe laboratorium, RZ Biof- r leur bv genaamd, gaat zich bezig houden met biotechnologische toe passingen in de sierteeltsector. Het 1 onderzoek door Biofleur richt zich vooral op de bloembollen- en bol- bloemensector. Sinds begin 1989 werken CNB en Flora samen. Het gezamenlijkop richten van een onderzoekslabora torium is een belangrijk gevolg van deze samenwerking. Reden om het onderzoekslaboratorium op te rich ten is het idee dat de biotechnologie in de produktontwikkeling van siergewassen steeds belangrijker wordt. Met biotechnologische me thoden kunnen nieuwe variëteiten siergewassen worden ontwikkeld die beter bestand zijn tegen ziekten en plagen. Door deze ontwikkeling kan ook het gebruik van gewasbe schermingsmiddelen op termijn worden teruggedrongen. Afval in brand gestoken LEIDEN - Een grote berg afval op de Rijndijk is gistermiddag door on- bekenden in de brand gestoken. Het afval was illegaal gestort door i de eigenaar van het falliete autobe- l drijf Kerkhof dat aan de Rijndijk was gevestigd. Het failliete bedrijf heeft een paar dagen geleden het pand Rijndijk 180 moeten ontruimen. Bewoners klaagden bij de politie over de onbe gaanbaarheid van de straat en stoep van de Rijndijk. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Straatnamen (I) Weet u waarom Merenwijkers als ze jarig zijn geen koffie meer zet ten voor hun bezoek? Omdat alle genodigden het adres van de jarige pas gevonden hebben tegen de tijd dat de borrel op tafel staat. In de wir-war van woonerven en kronkelpaadjes ra ken velen het spoör bijster, en de straatnaamgeving maakt het er ook al niet gemakkelijker op de- weg te vinden. Toen met de bouw van de Me- renwijk werd begonnen, besloot de gemeente definitief af te reke nen met met het achtervoegsel straat, laan of steeg en deden de zegges, dalen, horsten, werven, duinen, tuinen en molens hun in trede. Sindsdien is het praktisch onmogelijk een adres in de Me- renwijk te vinden zonder eerst een zwerftocht door de wijk te hebben gemaakt. H zult zich ongetwijfeld wei eens afvragen wie die fraaie straatnamen, die niemand kan vinden, allemaal verzonnen heeft? Wel, daar heeft de gemeen te een straatnamencommissie voor in het leven geroepen. Want, denkt u niet dat het uitdelen van nieuwe straatnamen een karwei is dat op een achternamiddag kan worden geregeld. Integendeel: het geven van namen aan straten is een heel serieuze zaak die de ge moederen voortdurend in bewe ging houdt. Zowel oude straatnamen als nieuwe straatnamen maken re gelmatig de tongen los. Niet als het gaat om de straatnaamgeving voor het veiling- en HCG-terrein dat binnenkort bebouwd gaat worden. Daar komen de Ananas- weg, Perenweg en Perzikstraat, zo heeft de commissie besloten. Daar zal niemand over vallen. Toch was het ook weer niet zo simpel als het lijkt, want niet alle vruchten kwamen in aanmer king. De commissie heeft bijvoor beeld de naam Bananenweg van de hand gewezen. Niet omdat ze een hekel heeft aan bananen. "We hebben geen enkele reden om be paalde vruchten uit te sluiten", verzekert mevrouw M. Hartsui ker, secretaris van de commissie ons. Maar, de naam Bananenweg zpu mogelijk aanleiding geven voor het maken van flauwe grap pen (gaan met die banaan). Dus, dat maar niet. Straatnamen (2) Iedere burger kan namen voor dragen bij de straatnamencom missie. Dat gebeurt regelmatig en als het effe kan, komt de commis sie ook aan het verzoek tegemoet. Zo is een aantal jaren geleden te gemoet gekomen aab het verzoek een straat te noemen naar de com munist Marinus van der Lubbe die door de nazi's werd onthoofd omdat hij de Rijksdag in brand had gestoken. Aanvankelijk was het verzoek er op gericht een weg in de Stevenshof naar Van der Lubbe vernoemd te krijgen. Maar hier zaten communisme en femi nisme elkaar in de weg want in de' Stevenshof worden alle straten vernoemd naar vrouwen. Het Van der Lubbéhof is nu te vinden tus sen de Middelste- en Uiterste gracht. Naast het besluit om straten te vernoemen naar bijvoorbeeld de Nederlandse flora of naar vrou wen hanteert de commissie ook een aantal andere criteria. Zo mag een nieuwe straatnaam niet te veel op een andere naam lijken, moet die gemakkelijk te onthou den en goed te catalogiseren zijn en spellingsfouten moeten voor komen worden. Zo zal Leiden vermoedelijk nooit een Drees- straat krijgen omdat dit verwar ring zou opleveren met de Bree- straat. Aan het verzoek om in Lei den een De Gaullestraat te benoe men werd nimmer voldaan om dat dit verwarring zou opleveren - met de al bestaande Koolstraat. Een verzoek van het oud-raads lid Stöxen om een straat te ver noemen naar de in Leiden gebo ren Zangeres zonder naam werd ook niet ingewilligd. Hier ligt weer een heel andere reden aan ten grondslag. De commissie geeft namelijk pas namen van personen aan straten en lanen wanneer deze overleden zijn, ten zij ze tot het koninklijk huis beho ren. Het probleem met iemand die nog in leven is is dat hij of zij nog van alles kan uitvreten dat niet-Bpor:de beugel kan. In het ui terste geval zou dit er toe kunnen leiden dat straatnamen weer ver anderd moeten worden. De commissie zal dus ook af wijzend reageren op een verzoek, dat onlangs is gedaan, om een straat te noemen naar Nelson Mandela. Onlangs heeft het colle ge van B en W wel besloten een straat te noemen naar Niek Engel- schman, die zich als één van de eersten heeft ingezet voor de ge lijkberechtiging van homoseksu ele i het initiatief nam tot de oprichting van de Nederlandse Vereniging tot Integratie van Homoseksuali teit COC. Ruim een jaar geleden had het gemeentebestuur al beloofd een straat naar Engelschman te ver- noemen. Men kon tot dusver geen geschikte lokatie vinden. Aan vankelijk had men het oog laten vallen op een terreintje achter de Oosterkerkstraat, maar dat ging om een uithoek van de stad waar bijna geen hond komt. Voorwaar geen plek om te vernoemen naar een man die heeft gestreden te gen vooroordelen en voor gelijk berechtiging, concludeerde het Leidse COC. De keus is nu geval len op een nieuw onstane straat, achter de Herensingel, waar mo menteel een centraal-wonenge- bouw in aanbouw is. Straatnamen (3) Op het veranderen van straatna men is de straatnamencommissie niet erg happig. In de afgelopen jaren is een aantal keren verzocht om de Bothastraat en een tiental andere straten, die vernoemd zijn naar generaals en officieren uit de zogeheten Boerenoorlog van 1899 tot 1902 in Zifid-Afrika woedde, van, naam te doen veranderen. Deze generaals zijn volgens de in dieners van het verzoek onlosma kelijk verbonden met het huidige apartheidsregime. De commissie reageerde afwij zend omdat, volgens Hartsuiker, die namen zijn ver bonden met de historie. Als men er aan gaat beginnen straatnamen te veranderen, is het eind zoek en gaat dat bovendien veel geld kos ten, denkt men bij de gemeente. Het college van B en W heeft onlangs wel besloten de naam Krophollerpad te wijzigen in Ba- kemapad. De secretaris van de straatnamencommissie wil er aanvankelijk niet meer over kwijt dan dat meneer Kropholler bij na der inzien een dubieus verleden blijkt te hebben. Het blijkt om het oorlogsverleden van Kropholler te gaan. Een paar jaar geleden besloten B en W, te elfder uren, dat geen straat mocht worden vernoemd naar de actrice Elly van Stekelen burg omdat zij tijdens de Tweede Wereldoorlog niet helemaal, of helemaal niet, zuiver was. Ben W spreken wel vaker het onaanvaardbaar uit. Zoals toen de straatnamencommissie er over dacht een bruggetje te noemen naar Mie van der Linden (beter bekend als Goeie Mie). Dat mocht niet omdat deze aanvankelijk als hulpvaardig bekend staande vrouw vele Leidenaars met arse nicum naar de andere kant heeft geholpen. Voorstanders hebben de moed nog niet opgegeven. En gelijk hebben ze. Met een beetje goede wil moet er rond de gifop slag in Roomburg toch een pad te vinden zijn dat schreeuwt om een toepasselijke naam. KATWIJK De Katwijkse brand weer moest gistermiddag met al het materieel uitrukken om de opge laaide brand bij Ouwehand's visver werking te bestrijden. Er bestond opnieuw gevaar voor het oversprin gen van het vuur naar de naastgele gen produktieruimte en er moest een groot aantal waterstralen wor den ingezet om dit pand nat te hou den. De brand ontstond bij sloopwerk zaamheden in de opslagloods die af gelopen zaterdagavond al volledig werd verwoest. Bij het gebruik van snijbranders vatte zeer brandbaar plastic verpakkingsmateriaal vlam. Het vuur kon snel om zich heen grij pen omdat de waterslang die de slo pers uit voorzorg hadden klaarge legd, kort daarvoor onklaar was ge raakt. Binnen korte tijd waren de vlam men zo hoog opgelaaid dat ze boven het belendende perceel uitkwamen. "Een middelbrand", zo constateer de brandweercommandant J.C.J. Kuijpers achteraf, waaraan de be manning van de twee tankwagens, de motorspuit en de ladderwagen van het korps de handen meer dan vol had. Binnen een half uur was het vuur onder contrgle. Geld van bank opgenomen na diefstal pasje LEIDEN - Een 29-jarige Leidenaar is 2500 gulden kwijtgeraakt van zijn bankrekening. De man verloor op 23 mei zijn portemonnee waarin ook zijn bankpasje zat. Diezelfde dag en de dag erna werd in Leiden, Leiderdorp en Ha- zerswoude geld opgenomen van 2ijn rekening. Uiteindelijk werd ne gen keer geld uit een bankautomaat gehaald. Hoe het geld kon worden opgeno men is voor de bank een raadsel. De man verloor alleen het bankpasje zonder de pincode. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars, Van der Meer, Tan, Zwijnen- burg, Meijer, Van Leeuwen, Verhage, Groene- 218661, Rosmolen 2. ma 8 uur tot 24 uur: J.H. de Ruiter, tel: 125096, Rosmolen 2. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer.de Lange: r:A. Bekkering, tel: 212025, Wasstraat 2a. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruijne, J. de Bruijne, Huibers, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: I.E. v.d. Muysenbergh, 131309. ma 8 uur tot 24 uur: H.P. Jurgens, tel: 125820, Burggravenlaan 102. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Hom, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: A.A. van Rijn, tel: 765400, Kennedylaan 24. zo 8 uur tot ma 8 uur: G.J.P. Benit, tel: 720404, Kennedylaan 24. ma 8 uur tot 24 uur: D.R. van Wingerden, tel: 310047, Boshuizerkade 31. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooijman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: D. Hammerstein, tel: 720936, Robijnstraat 2b. zo 3 uur tot ma 8 uur: J. Witpaard, tel: 217477 ma 8 uur tot 24 uur: J. Reinders, tel: 760947, Gerard Brandtstraat 29. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900: via dokterstelefoon 071-122222 kunt e arts dienst heeft. 2118; ma: W. van Dam. Palestinalaan 29, tel: 3960. Warmond za en zo: L. Lempers, Churchilllaan 13, Voor hout, tel: 02522-10140; ma: F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel: 10030. Wassenaar za: J.N. Vonk, tel: 79676, Wittenburgerweg 106; zo: M.F. v.d.Feen, tel: 18309, Hofcamp- weg 65; ma: B.R. Dinger van Kruiningen, tel: 76418, Hofcampweg 65. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoe- terwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 1/6 t/m zo 3/6 door: Apotheek Tot Hulp der Mensheid, Rosmolen schoten, tel: 01717-2525. van ma 4/6 t/m do 7/6: Apotheek Kok, Diamantlaan 5a, Leiden, tel: 071-763439; Apotheek Kooi, Surlnamestraat 7, Leiden, tel: schoten, tel: 071-762877. Wassenaar: van vr 1/6 tot vr 8/6: Wassenaarse Apotheek, Stadhoudersplein 35, tel: 12402. (Leiden en omstreken): A.W. Helder, Hermolijnvlinder 36, Leiden-Me- renwijk, tel: 071-220513. Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: R. Koster, Narcisstraat 47, Voorschoten, tel: 01717-3836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst- geest, tel. 156161; of DJ. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk, De Kempenaerstraat 21, Oegstgeest, tel: 071-176761. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. Leiderdorp za: R. van Velzen. tel: 891100; zo: O. Du Ry van Beest Holle, tel: 891100, beide dagen spreekuur op: Vlaskamp 16, L. Middendorp, tel: 130189, spreekuur op: Peppelschans K14; spreekuren (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot zo 0.00 uur: G.A. van der Steenhoven, Boerhaaveplein 19, tel: 1774é'l; van zo 0.00 uur tot di 7.30 uur: D.L.P. van Overvest, Terweeweg 152, tel: 173994. Voorschoten za: S.M. Platteel. Van Beethovenlaan 69b, tel: 5417; zo: A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel: 5 dagen Oegstgeest I00; ma: men door: za TANDARTSEN i, Leiderdorp, en Warmond wordt waargeno- T.A. Hamelink, C.C. van Alphen- straat 53, Leiden, tel: 071-314184; zo: D.N. Lambinon, Mariënpoelstraat 71, Leiden, tel: 071-171628; ma:Th.F.M. Peerdeman, Kieken diefhorst 16, Leiden-Merenwijk, tel: 071- 213122; spreekuur om 13.00 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar za-zo-ma: W.A.N. Maat. Van Duivenvoorde laan 28, Wassenaar, tel: 01751-14138. De brandweer moest gistermiddag al het materieel inzetten om het vuur te bestrijden. (foto Dick Hogewoning)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14