TAD LEIDEN Verhuizing Koets-o-theek naar Lammermarkt gaat niet door miniM PvdA regeert de stad nu niet meer alleen Mensen leren zelfstandig te wonen LEIDSCH DAGBLAD GEKAPT OP STRAAT 'PLEIN VAN DE HEMELSE VREDE Winkeliers willen wel betalen voor bewaking door particuliere dienst' s VRIJDAG 1 JUNI 1990 Meerderheid gemeenteraad vreest overlast uitgaanspubliek LEIDEN - Vestiging van de Koets-o-theek aan de Lam mermarkt lijkt van de baan. Een kleine meerderheid in de gemeenteraad voelt er niets voor de discotheek met al haar problemen te ver plaatsen van de ene naar de andere woonwijk. Ook sloop van het Parmentiercomplex, de laatste Leidse wolfabriek, stuit op grote bezwaren, zo bleek gisteravond tijdens de vergadering van de commis sie ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. Omwonenden waren in groten geta le naar de vergadering gekomen om hun ongenoegen over het bouwplan kenbaar te maken. Vooral de vesti ging van de Koets-o-theek wordt door hen afgewezen. Ze wezen erop dat er nu al problemen zijn. De hal van hun appartementen wordt ge bruikt als openbaar toilet, er is zelfs onlangs brand gesticht. De omwonenden vrezen nog veel meer overlast en zullen het bouw plan, dat door de Katwijkse project ontwikkelaar De Lange en Van der Plas is ingediend, dan ook aanvech ten. "We gaan door tot het bittere eind", zo sprak een emotionele woordvoerder van de vereniging van huiseigenaren van de Mare- poortkade. De verenigingen en stichtingen die zich in Leiden bezighouden met monumenten waren ook naar de vergadering gekomen. Zij pleitten voor behoud van het Parmentier complex. Museum Alle sprekers benadrukten dat het pand dat in 1865 werd gebouwd, een monument is en daarom moet wor den bewaard voor het nageslacht. Vestiging van een Leids historisch museum zou op z'n plaats zijn. Je krijgt dan een historische driehoek van de Molen de Valk, de Lakenhal en het nieuwe museum, zo stelden diverse insprekers. Hoewel er enorm veel verzet is te gen het bouwplan, dat behalve de Koets-o-theek 53 woningen, 800 vierkante meter bedrijfsruimte en een parkeerdek omvat, stelden B en W voor om het uit te voeren. Vol gens het college is het te duur om het Parmentier-complex op te knappen en kan eindelijk een oplos sing worden gevonden voor de Koets-o-theek, die nu in de Kruis straat overlast veroorzaakt. Slechts de PvdA en vier WD't naar alternatieve gebruiksmogelijk heden voor het huidige complex. CDA-raadslid Kramp schaarde zich achter het verzoek om meer in formatie. "Er is op zoveel essentiële vragen nog geen antwoord gegeven. Niet aan de bewoners, maar ook niet aan de commissie", zei Kramp, die zich in elk geval tegen de vesti ging van de discotheek uitsprak, steunden gisteravond dit plan Vol- evena,s haar aanwezige CDA-colle- gens het PvdA-raadslid Geradts is ga Van Velzen. Schuttersveld geen geld voor verbouw Parmentier-complex tot woningen, Vestiging van de Koets-o-theek aan de Lammermarkt is volgens de Tegenstand was er ook van D66, die PvdA ook heel goed mogelijk, zo- vooral aandacht vroeg voor de over- exploitant moeten zijn voor de overlast op straat en portiers moeten aanstel len, evenals fietsenbewakers, die mogelijkheid. Bovendien hebben de bewoners weinig extra overlast te verwachten van dc Koets-o-theek die een capa citeit heeft van vijf- tot zeshonderd bezoekers. "Er is nu al overlast", zo constateerde hij. "Het is maar zeer de vraag of je de overlast groter maakt als je de discotheek daar neerzet. Dat zal de tijd moeten le ren". Volgens Van Rij zijn er meer mensen op straat door de disco theek en is er dus ook meer onder linge controle. Verder is surveillan ce door de politie beter mogelijk door de concentratie van de horeca gelegenheden. Ongeloof Van Rij overtuigde de commissiele den niet. Zijn stelling dat de over last niet toeneemt door de Koets-o- Hij noemde het Schuttersveld als theek, stuitte slechts op ongeloof. PvdA-wethouder Van Rij hield i ste instantie echter vast aan he •spronkelijke plan. Hij erkende weinig informatie was, maar volgens hem wel voldoende om een de hoofd lijnen: sloop van het Parmentier- complex en verdere ontwikkeling van het bouwplan. Van Rij erkende ook dat het Par mentier-complex monumentale Een toezicht houden. Als er toch last is, moet de gemeente de exploi- eerste instantie echter vast aan het ook af te wijzen. Ook in de raad lijkt tant daarop aanspreken, zo zei Ge- 1 TT" 11 radts. Zijn standpunt werd alleen ge steund door vier leden van de WD- beslissing te fractie, die geen andere oplossing zagen dan volledige sloop en nieuw bouw. Voorwaarde voor hen was wel dat het gebouw absoluut ge- luiddicht zou zijn. Twee andere W- D'ers oordeelden dat de historische waarde heeft. "Als ik hart waarde van het Parmentier-pand zo kijk, dan wil ik het pand graag be groot is dat zij sloop afwezen. En dat houden", aldus Van Rij, die echter e.en krappe meerderheid te zijn omdat in ieder geval een deel van het CDA tegen de Koets-o-theek aan de Lammermarkt is. De wethouder schortte daarom de behandeling op. Hij wil eerst overleggen met zijn collega-wet houders. Van Rij weigerde de nade re informatie over alternatieve ge bruiksmogelijkheden voor het Par mentier-complex nu al te vergaren. i de Bouwkunst Fractie-assistent Smit van Groen Links betoogde dat het Parmentier- complex 'uniek' is. "Het is een bij zonder voorbeeld van de midden 19de eeuwse bouwkunst", zei Smit, die wethouder Van Rij (PvdA) fors bekritiseerde omdat er over het complex veel te weinig informatie was verstrekt. Zo ontbrak het ad vies van de monumentenbeheers commissie, die had gepleit voor plaatsing van het pand op de ge meentelijke monumentenlijst. Smit keerde zich niet alleen tegen de sloop van het pand, maar wees direct ook het bouwplan af. Het plan - vijf etages hoog - is te kolos saal voor dit markante punt in Lei den. "Het vormt een inbreuk op het beschermd stadsgezicht", meende Smit, die pleitte voor een onderzoek benadrukte dat er geen geld voor restauratie. Verbouw tot wo ningen kost zeker drie miljoen gul den, wist hij te vertellen. Een muse um zou nog duurder zijn. LEIDEN De Haarlemmerstraat winkeliers hielden gisteren hun BÏjna^le"part«ên''verachten'hem i^rlijkse braderie. Over de hele daarom. "Studies die u vraagt, kan stm^ stondJ" kraampjes buiten e ik niet zomaar toezeggen. Ik wil ™erden flverse ?ct™lte,ltfn ge' zorgvuldig de afweging maken of houden De kapper had besloten om LEIDEN - De inn king tussen de collegepartijen blijkt iets minder liefdevol te zijn dan steeds door de politieke par tijen is gezegd. Dat bleek gister avond tijdens de eerste harde aan varing in de commissie ruimtelij ke ordening en volkshuisvesting. Zowel Groen Links als het CDA namen, zeer tegen de'zin van de PvdA, afstand van een college voorstel over de sloop van het Parmentiercomplex aan de Lam mermarkt en de vestiging van de Koets-o-theek op die plek. Het nieuwe college, bestaande uit PvdA, CDA en Groen Links, vormde een echt team. In een pri ma sfeer waren de partijen tot el kaar gekomen, zo werd na het be reiken van het akkoord verteld. Die prima sfeer dreigde gister avond stevig te worden verziekt. De discussie werd in hoge mate bepaald door de erfenis van ex- wethouder Tesselaar, die afspra ken had gemaakt met de Katwijk- se projectontwikkelaar De Lange en Van der Plas over de nieuw bouw. Dat gebeurde echter in de vorige raadsperiode, een moment waarop de PvdA met haar zestien raadszetels oppermachtig was in de gemeenteraad. Na 21 maart is de situatie dras tisch gewijzigd en telt de PvdA- fractie nog maar elf leden. Daarbij speelt bovendien het vertrek van Dick Tesselaar een grote rol. Ten slotte was hij de man die dit soort zaken wist te regelen en ook altijd - desnoods met enige druk - de steun van de gemeenteraad wist Maar het college heeft in de nieuwe situatie terdege rekening te houden met de oppositie. Zo dra een van de collegepartijen een voorstel niet steunt, is er geen vanzelfsprekende meerderheid meer in de gemeenteraad. En dat gebeurde gisteravond. Zowel Groen Links als het CDA weiger den zomaar in te stemmen met de sloop van het Parmentier-com plex en de realisatie van het plan van de KStwijkse projectontwik kelaar. Dat gebeurde tot grote woede van het PvdA-raadslid Geradts. "Onder het voorstel van B en W staan wel de handtekeningen van twee CDA-wethouders", beet hij het CDA-raadslid Kramp toe, die echter geen krimp gaf. Aanvaringen en irritaties wa ren er ook tussen Groen-Links- fractievoorzitter Laurier en Ge radts. Laurier verweet de PvdA'er in te stemmen met de sloop van het Parmentier-com plex, terwijl er vrijwel niets be kend is over andere gebruiksmo gelijkheden en de kosten van res tauratie. Geradts weigerde op een bepaald moment zelfs in te gaan 'op een vraag van Laurier. Bovendien viel de PvdA'er de twee coalitiepartners aan over het feit dat zij geen enkel woord had den gewijd aan de volgens hem onbetaalbare restauratie. "Wij moeten op de centjes letten", zei hij. "Ik constateer dat het CDA-en Groen Links daarover niets zeg gen". De discussies beperkten zich niet alleen tussen de commissie leden onderling. Groen Links kreeg het ook flink aan de stok met wethouder Van Rij. De klein ste collegepartij had grote moeite met de wijze waarop het voorstel was gepresenteerd. Het dossier over de zaak was vrijwel leeg, es sentiële stukken als het advies van de monumentencommissie ontbraken. "Sommige raadsle den willen de stukken nog wel eens nalezen voordat ze een be slissing nemen over zo'n belang rijke zaak", zei Laurier. Hoewel er gisteren geen beslis sing werd genomen, lijkt de eer ste serieuze confrontatie tussen het college en de raad op een ne derlaag voor B en W uit te lopen. Wethouder Van Rij kondigde aan terug te gaan naar zijn collega's voor nader overleg. Hij zal zeker druk uitoefenen op het CDA om zich achter het collegeplan op te stellen. De vraag is echter of dat lukt. De twee aanwezige CDA'ers, Kramp en van Velzen, wezen in elk geval de vestiging van de Koets-o-theek aan de Lammer markt volledig van de hand. De discussie van gisteravond maakte zo duidelijk dat het niet meer de PvdA alleen is, die de stad regeert. LEIDEN Het Stadhuisplei doopt tot Plein van de Hemelsi trad. ondermeer een theatergroi ■rmiddag door de Leidse afdeling van Amnesty Internationale omge- nagedachtenis aan de studentenopstand van vorig jaar. Op het plein inifestatie trok overigens weinig publiek. (foto Ellen Martens) drukke winkelstraat moet deren. Volgens woordvoerder Palm je de zaak op de rails is die bereidheid groot genoeg maar de winkeliers af', is de manier waarop de politie de winkeliers benaderd verkeerd. Volgens Palm komt dat dus door de politie zelf, "hoe goed ze ook be- gesprek, toen zjg js" "De benaderingswijze is ge- daarna een WOon verkeerd. Het is nu nog veelte brief, gevolgd door een herinne- vrijblijvend. Er moet begonnen ringskaart. De winkeliers vragen WOrden, de winkeliers wachten al- zich 'ntussen wanneer er nu ein- tijd totdat ze zien dat er wat gebeurt, delijk eens iets gebeurt", zo zegt Dan doen ze vanzelf mee", weet hij. Palm. Gisteren werd bekend dat slechts 23 winkeliers zich hebben opgege ven. Van de rest van de 230 winke liers reageerden er nog enkelen af wijzend, maar het grootste deel be antwoordde niets eens de brief van de politie. Ook een herinnerings briefje leverde nauwelijks reacties op, vertelde politiewoordvoerder Graveland. Inmiddels is de universiteit inge schakeld om uit te zoeken waarom maar zo weinig winkeliers reageer den. En of er werkelijkheid zoveel vandalisme en andere vormen van criminaliteit zijn als de middenstan- Samenwerking tussen Centrum Onderdak en De Schakel "Een winkelier heeft wel wat an ders aan z'n hoofd dan het beant woorden van een brief van de poli tie". Palm verwijst verder naar het on derzoek dat nog niet volledig is af gerond maar al wel in een vergevor derd stadium is. Uit dat onderzoek zou blijken dat de winkeliers te recht klagen over de criminaliteit in de drukste Leidse winkelstraat. Politiewoordvoerder Graveland is niet echt onder de indruk van de kritiek van Palm. "Voordat je met zoiets begint, moet je toch afspre ken watje gaat doen. En je kunt niet zomaar beginnen. Je zult toch eerst voldoende mensen moeten hebben, die willen meedoen. Wie betaalt het anders?" Dat de winkeliers geen tijd zou den hebben voor het beantwoorden van de brief van de politie, vindt Graveland maar raar. "Het ging om een simpele antwoordkaart. Ik ge loof dat ze drie kruisjes moesten zet ten. Dat was alles". LEIDEN - Centrum Onderdak leiden. Het gaat om jongeren die en Stichting Begeleid Wonen De Schakel gaan per 1 juni sa menwerken. Mensen die zich feli^is geworden, ma, herhaalde keren bij Centrum dere.'Is" mn°j> j j J j ren zijn om op eigen benen te staan. Onderdak voor opvang meld- Qok zijn den omdat ze zichzelf niet kun nen bedruipen, kunnen met hulp van begeleiders leren zelf standig te wonen. Er komen op korte termijn voor dit doel 20 plaatsen in Leiden en Leider dorp. De twee partijen teken den gistermiddag een samen werkingsovereenkomst. dinator van De Schakel, variëert de hulp sterk van persoon tot persoon. De een moet geholpen worden bij het zelfstandig opstaan, boodscha- pen doen en het omgaan met geld. vier bewoners met elkaar in een huis leven. Iedereen heeft daarbij een eigen zit/slaapkamer. De keu ken, douche en wc zijn voor ge meenschappelijk gebruik. die net zijn ge scheiden en die voor het eerst hele maal voor zichzelf moeten zorgen. Voor Centrum Onderdak aan de Rembrandtstraat is dit een van de manieren om de overbelasting van de instelling enigszins te verminde ren. Dit centrum heeft met 21 bed den geen plaats om de steeds groter wordende stroom van mensen die in acute psycho-sociale nood zitten, te helpen. In 1989 meldden zich zo'n 1400 mensen bij het centrum, ter- Doorstroming De praktijk wijst uit dat deze men sen, nadat ze ergens anders zijn on dergebracht, even later zich weer bij Centrum Onderdak melden om dat ze opnieuw in de problemen zijn gekomen. "Dit legt toch een extra druk op het centrum. Wij zijn baat bij "Er zijn mensen die huurschuld op bouwen en het huis uit worden ge zet. Ze zijn niet in staat om een ei gen huishouding te huis schoon te houden hun medicijnen in te nemen. Ande ren kunnen dat wel. in een sociaal isolement omdat niet in staat zijn zelfstandig contac- volger te vinden, ten op te bouwen. Het is volgens Bots en Verbeek aar helemaal de vraag of de subsi- u ei- die van 5000 gulden per persoon hun toereikend is. Zeker het wonen in op tijd groepsverband is een dure vorm begeleiden. Wanneer een plaats raken leeg komt, kost het de nodige moei- snel weer een geschikte op- 'Verwachtingen geweld over plan Lammermarkt' De Schakel, een organisatie die x 12 jaar bestaat en met beroeps- "goëde'doörstroming, krachten en vrijwilligers werkt, hier te lang blijven heeft in het nieuwe project dan ook zitten en bovendien een paar keer verschillende terugkeren, dan loopt de crisisop- wijl daarvan vang, waar wij dus voor zijn, groot gevaar", stelt Bots. Vandaar dat hij heel erg blij is dat De Schakel dankzij een subsidie het ministerie ding. Dat is om zoveel mogelijk 'zorg op maat te bieden'. De lichtste vorm is die waarbij bewoners zelf een woning huren en krijgen slechts eens in de zoveel dagen be zoek van een begeleider. konden worden. Vaak moesten me dewerkers deze mensen naar ande re instellingen doorsturen. 428 geholpen 5.000 gulden per persoon, een deel deze mensen helpt opvangen. "Het is vooral belangrijk dat zij door de begeleiding, waarmee De Scha kel heel veel ervaring heeft, straks hier niet meer terugkomen en zelf standig door het leven kunnen. Die deze groep die behalve begeleiding kunnen wij nooit ge- LEIDEN - Het vorige college van B en W heeft bij de Katwijkse project ontwikkelaar De Lange en Van der Plas verwachtingen gewekt over het bouwplan dat voor het Ico-Athi- bugebouw aan de Lammermarkt is ontworpen, het zogenoemde Par mentiercomplex. Wethouder Van Rij (PvdA) vertelde dat het plan voor een Koets-o-theek, de wonin gen en bedrijfsruimte door het vori ge college positief is beoordeeld. Raadsleden vroegen gisteravond in de commissie ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting of de ge meente zich had gebonden aan het bouwplan en daardoor financiële ri sico's liep als het niet wordt uitge- Samen met Bots verwacht Ver- voerd. Van Rij ontkende dat die bin ding er was, maar stelde wel dat de Wel is de verwachting dat het mi nisterie van wvc het subsidiebedrag snel zal optrekken. "Het is natuur lijk een relatief goedkope manier van opvang als je dat vergelijkt met Centrum Onderdak. Het werkt bo vendien preventief want als het goed is zien we die mensen niet meer terug. Deze subsidie zien ze ook als een investering om later goedkoper uit te komen", zegt Bots. beek dat de vraag naar plaatsen i opvangcentra in de toekomst nog gemeente uitgebreid heeft meege- heerd wordt door De Schakel. In beduidend zal groeien. "De Schakel werkt aan het tot stand komen proefperiode van een jaar wordt r korte tijd verdubbeld r bekeken of een persoon de woning totaal 74 plaatsen. Onlangs hadden nieuwe plaatsen een nieuw dak boven hun hoofd, ook begeleiding nodig hebben om ooit een normaal leven te kunnen omdat we ons moeten richten op de crisisopvang". Volgens Lidwien Verbeek, coör- volgens de afspraken kan bewonen en als dat lukt draagt De Schakel krijgen we twintig aanvragen hem bij de woningbouwvereniging zegt Verbeek. Ze denkt dat met voor als de rechtmatige huurder. Ten slotte is er het wonen de groep buitenlandse jongeren toenemende mate een beroep zal groepsverband waarbij ongeveer doen op de Schakel, het plan. Niet alleen werd het archi tectenbureau door de gemeente aangeleverd, ook medewerkers van de afdeling stedebouw waren bij de planontwikkeling betrokken. Over de vraag of de gemeente financiële risico's loopt, kon Van Rij niet ver tellen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13