349r Slachtoffers laten emoties de vrije loop Blei: Faculteiten voelen nattigheid Radar Siberië geen struikelblok meer 'Roken is zelfmoord' gazonmaaier trimmer Ex-psychiater ia beroep tegen vonnis van zes jaar cel I REPORTAGEi DONDERDAG 31 MEI 199(1 GEESTELIJK LEVEN GENÈVE (EPD) Door agressieve reclamecampagnes bedrijven de sigarettenfabrikanten een moderne vorm van kolonialisme. In Latijns- Amerika, Azië en Afrika hebben zij de laatste jaren ten koste van de ge zondheid miljarden dollars verdiend. Dit zegt de Wereldraad van Kerken in een verklaring die gisteren, de door de Wereldgezondheidsorganisatie uitgeroepen niet-rokersdag, is uitgegeven. De afdeling gezondheidszorg (CMC) van de Wereldraad roept de lidkerken op het roken de oorlog te verklaren. Christenen zijn op grond van hun geloof tegenstander van zelfmoord. Volgens de CMC valt roken onder de categorie zelfmoord. Uit winstbejag laten de rijke landen het toe dat bewoners van de ontwikkelingslanden zich dood ro ken. Als gevolg van gebrekkige voorlichting over de schadelijke effecten van roken en van de agressieve reclame door de sigarettenindustrie stijgt in Kenya het aaantal rokers jaarlijks met zo'n tien procent. De si garettenindustrie verleidt de mensen systematisch tot roken. Het re sultaat van de "gigantische winst" die de sigarettenfabrikanten hieruit halen, is dat er vorig jaar 2,5 miljoen mensen voortijdig zijn overleden, aldus de Wereldraad. Synode wacht 'halsbrekende toer' KATWIJK AAN ZEE - De dreiging van een her vormde universiteit heeft de openbare universiteiten met een theologische fa culteit "blijkbaar in het nauw gebracht". Een an dere verklaring voor hun verregaande alternatief voorstel, kan dr. Karél Blei, secretaris-generaal van de Hervormde Kerk, niet bedenken. Het wordt volgens hem een "hals brekende toer" om dit op de val reep ingediende voorstel over twee weken op de synode goed te behandelen. Blei had gisteravond in Kat wijk aan Zee een spreekbeurt voor de classis (regionaal kerk verband) Leiden over de oplei ding voor predikanten. Daarbij stond hij desgevraagd stil bij het rapport dat de universiteiten van Leiden, Utrecht, Amsterdam en Groningen maandagmiddag aan het bestuur van de hervormde sy- nodebestuur per fax hadden toe gestuurd. "Kennelijk voelen ze nu nattig heid", aldus Blei over het alterna tief van de universiteiten, voor het op 18 maart door de synode aanvaarde rapport van IWOOT (Interkerkelijke Werkgroep On derzoek en Opleiding Theologie), dat de oprichting van een eigen theologische universiteit inhield. De synode had de universiteiten daarbij uiterlijk twee maanden de tijd gegeven om een eigen plan op tafel te leggen. Via een eigen universiteit wil len de hervormden meer grip krij gen op de opleiding, zo maakte Blei gisteren duidelijk. Als be zwaren tegen dé huidige situatie, de zogenaamde 'duplex ordo' (scheiding tussen staats- en ker kelijke vakkèn), gelden verder onder meer de achterstelling van de kerkelijke hoogleraren en het feit dat een kerkelijk vak nooit als hoofdvak kan worden gekozen. De vier betrokken universitei ten zijn tegen de plannen, omdat zij dan per student contracten met die kerkelijke instelling zou den moeten afsluiten. De univer siteiten vrezen in zo'n constructie voor hun wetenschappelijkheid en onafhankelijkheid. Daarom zijn zij deze week met een voor stel gekomen waarin zij door op rekking van de duplex ordo zo veel mogelijk tegemoet komen aan de hervormde Op de vraag van onder andere ds. P. J. Stam (Katwijk) waarom de vier universiteiten nu pas, na vele jaren van discussiëren over de ruimte van de duplex ordo, met dit aanbod zijn gekomen, ant woordde Blei dat dit ook de vraag Sovjets krijgen via tv raad van dominee uit VS WASHINGTON (AP) - Sovjet burgers die onzeker zijn over de grote veranderingen die zich in hun land voltrekken krijgen van af nu een hart onder de riem ge stoken door een heuse Ameri kaanse televisiedominee. Robert Schuller, oprichter van het in de VS populaire 'Hour of Power' (Uurtje Kracht) is door de Sovjet-staatstelevisie uitgeno digd een maandelijks programma te maken dat zal worden uitge zonden in de Sovjetunie en Oost- Europa. Een uitzending die Schuller op Eerste Kerstdag voor de Sovjet-televisie heeft verzorgd is ingeslagen als een bom. Vol gens de staatscommissie voor ra dio en televisie (Gostelradio) is de manier waarop Schuller zijn kij kers benadert geknipt voor de si tuatie waarin veel Sovjet-burgers zich momenteel bevinden. "Ze hebben gezegd dat zij een religie nodig hebben die bovenal praktisch is en hun helpt met de problemen van het dagelijks le ven. Dat is altijd de kern geweest van mijn optreden als dominee", zei Schuller. De Hour of Power uitzendin gen vormen een mengsel van po sitivistische theologie en alle daagse psychologie. Naast de praatjes van Schuller zal in de programma's aandacht worden besteed aan de eigen Sovjet-filo sofen, -psychologen en religieuze leiders. van het synodebestuur was. "En zo waar ook nog een gezamenlijk voorstel; je houdt het niet voor mogelijk", reageerde hij. "Als ze dit eerder hadden gebracht, wa ren we misschien nooit aan IWOOT begonnen". Overigens vroeg Blei zich wel af of het rapport, dat het synode- bestuur dinsdag nog slechts op pervlakkig kon bespreken, echt zo'n geweldig alternatief is. Het was hem "niet geheel duidelijk" of wat in dit voorstel over de zeg genschap van de kerk wordt ge steld "echt meer is dan advise ren". Ook de constructie om een kerkelijk vak tot hoofdvak op te waarderen leek hem op het eerste gezicht ongelukkig. "Het is niet formeel een hoofdvak, maar er wordt gedaan alsof. Wat komt er dan precies op de examenbul te staan?". Deze vraag zal "beslist" dins dag 5 juni aan de orde komen op een ontmoeting tussen een dele gatie van de universiteiten met het hervormd synodebestuur op het kerkelijk bureau in Leids- chendam. Centraal zal voor het synodebestuur volgens Blei staan of "deze constructie wel meer is dan een gunst, die per gratie aan de kerken wordt gegeven?" Blei toonde zich bezorgd over de korte tijd die de hervormde sy node nog rest om een definitieve keuze te maken. "Na dinsdag hebben we nog negen dagen en dan moet het punt afgehandeld worden". De secretaris-generaal memoreerde dat de universitei ten de twee maanden, die zij had den gekregen, ruim hebben over schreden. "Eigenlijk is het niet netjes meer dat ze er nog nog mee moeten komen", vond hij. Evenals Stam "Bij ons thuis bestaat ook een duplex ordo en dat werkt uitstekend" toonde ds. J. R. Wolthaus (Zoeterwoude) zich geen voorstander van IWOOT. Volgens hem zal de voor gestelde constructie van 'inko pen' op de universiteiten de be staande richtingenstrijd op de fa culteiten alleen maar versterken. Hij vond trouwens dat de kerk niet mee moest doen aan het on derscheid makén tussen weten schappelijke en kerkelijke vak ken. Blei stemde ermee in dat dit een ongelukkig wijze van spre ken is. 'Pastoraal werker in RK Kerk raakt verder in de knel' UTRECHT (ANP) - Het vertrek van pastoraal werker André Zandbelt uit het parochiepasto raat naar het ziekenhuispastoraat is een'signaal: de pastoraal werk (st)ers in het parochiepastoraat komen meer en meer knel te zit ten. Enerzijds moeten zij voldoen aan verwachtingen van parochia nen die een 'volledige' pastor wensen* die ook sacramenten be dient en preekt. Anderzijds sto ten zij op de begrenzingen die de kerkelijke overheid aanbrengt: geen bevoegdheid inzake sacra menten en preken. Dit zegt de federatie van de ver enigingen van pastorale werkers en werksters (VPW) in een reactie op het besluit van Zandbelt om geestelijk verzorger in het Eliza- bethgasthuis te Haarlem te wor den. Deze benoeming vindt overi gens plaats onder verantwoorde lijkheid van het bestuur van het ziekenhuis en niet van het bis dom Haarlem. "Dit laatste hoefde ook niet", aldus J. P. M. Lansdaal, secretaris personele zaken van het bisdom, "omdat het Elisa- bethgasthuis als neutraal zieken huis een hoofd voor de pastorale dienst en geen rk pastor zocht". De federatie betreurt het dat het kerkelijk beleid deskundige pastores min of meer dwingt een baan te zoeken "buiten de officië le structuren van de zielzorg om". In de richtlijnen van de bis schoppen voor pastoraal werkers staat dat bisschoppelijke goed keuring is voor de benoeming van en werker in een zieken- of ver zorgingstehuis. Moker. De kerkelijke omroep Moker besteedt vanavond (aan vang zeven uur) o.a. aandacht aan volwassenencateche en de evensong in de Hooglandse kerk. Ontvangst via FM 105.7 of kabel FM 88.1. 'n grenzeloos goed tuincentrum ARNHEM (GPD/ANP) "Eindelijk, eindelijk"! De slachtoffers van 'Zet ten' huilen en lachen tegelijk bij het verlaten van de rechtzaal. Even tevo ren heeft de Arnhemse rechtbank de 56-jarige vroegere directeur en psy chiater van de Heldringstichtingen in het Betuwse Zetten veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf wegens het herhaald plegen van ontucht, aanran ding en verkrachting. De rechtbank spreekt in haar von nis van 'weerzinwekkende feiten, die zich stelselmatig hebben uitge strekt gedurende een lange periode' en oordeelt verder, dat de verdachte de grenzen van correct medisch handelen in grove mate heeft over schreden. De exacte formulering van de strafmotivering, samengevat in een 154 pagina's tellend vonnis, gaat grotendeels aan de slachtoffers van de veroordeelde psychiater voorbij. Als rechtbankpresident mr. P. R. Smits bij het voorlezen van de over wegingen bekend maakt dat de rechtbank boven de eis van de offi cier van justitie uit gaat, kunnen ze hun opgekropte emoties niet langer bedwingen en vallen ze elkaar hui lend in de armen. Jarenlang hebben ze zich letter lijk bloot moeten stellen aan de seksuele wellust van de op drift ge raakte psychiater, terwijl hun hulp vraag niet werd gehoord door de medewerkers van de Zettense 'in stelling van weldadigheid'. Maar door de uitspraak van de Arnhemse Telefoon staat niet stil na veroordeling AMSTERDAM (ANP) - De tele foon van het Steunpunt waar mensen terecht konden met hun reacties op het proces tegen de ex-directeur en psychiater van de Heldringstichting heeft gisteren niet stilgestaan. Al om negen uur 's ochtends begon het. De twee medewerkers heb ben met name na de aankondi ging dat de psychiater in hoger beroep zal gaan, voortdurend aan de telefoon gezeten, zo meldden ze gisteravond. Om half negen gisteravond viel het aantal telefoontjes al niet meer te schatten. De meer derheid van de bellers waren vrouwen. Over het algemeen vond men de eis en de straf veel te laag. Zou de ex-directeur nu de cel in gaan, dan zou hij na af trek van voorarrest en vermin dering van straf wegens goed gedrag over drie jaar en acht maanden vrijkomen. Dat bleek voor veel bellers onacceptabel. Bij het Steunpunt is men be zig de oprichting van een blij vend landelijk steunpunt te rea liseren. Dat heeft te maken met de opvatting dat met dit proces slechts het deksel van de beer put is opgelicht. "Er is sprake van een nationaal schandaal. Het gaat niet alleen om Zetten. Jarenlang is er op dit gebied nauwelijks enige controle ge weest", aldus een woordvoer der. Veel vrouwen met soortge lijke ervaringen hebben zich ge meld. Van veel van hen was de klacht al verjaard. Bij het Steunpunt is men van mening dat de rechtbank geen recht kan doen dat kan vergel den wat is aangedaan. Zeker de uitspraak van gisteren staat vol gens de woordvoerder niet in verhouding tot de schade die is aangericht. "We zijn blij met het hoger beroep. Dat geeft tenmin ste de tijd en gelegenheid meer bewijsmateriaal bijeen te bren gen". rechtbank gisteren voeien ze zich uiteindelijk toch bevestigd in hun geloofwaardigheid. Hoewel; niet al le feiten, waarvoor de psychiater veertien dagen geleden terecht stond, leiden tot veroordeling. Van vier van de tien tenlastegelegde misdrijven wordt hij vrijgesproken. Maar de overige zes acht de recht bank 'wettig en overtuigend bewe- Voorarrest Bij de strafoplegging van zes jaar minus voorarrest gaat de rechtbank ver over de eis van de officier van justitie heen. Die vroeg weliswaar ook zes jaar gevangenisstraf, maar gebaseerd op alle tien de tenlastege legde feiten. Bovendien legt de rechtbank de psychiater nog een bijkomende straf op. Zo mag hij voor de duur van elf jaar het beroep van geneeskundige niet uitoefenen. Die elf jaar is de maximale periode waarin de strafrechter hem, gelet op de duur van de opgelegde gevange nisstraf, uit zijn beroep kan ontzet ten. Overigens heeft het Medisch Tuchtcollege hem wegens het - Annie Bijnoord tracht zichzelf onder controle te brengen na de uitspraak. "Alle inspanningen zijn niet i liets geweest". (foto i zwanger maken van een privé-cliën- te al voor de rest van het leven ge schorst, maar tegen die uitspraak is hij in beroep gegaan. Ook tegen de strafoplegging van gisteren heeft advocaat Sutorius van de psychia ter een hoger beroep aangekondigd. Annie Bijnoord, één van de slachtoffers van 'Zetten', die haar ervaringen enkele jaren geleden pu bliceerde in het boek 'Krassen', rea geert verheugd op de uitspraak van gisteren. "Tien jaar lang heeft hij zijn gang kunnen gaan. Maar alle in spanningen om hem voor de rechter te krijgen, zijn uiteindelijk niet voor niets geweest", roept zij direct na de uitspraak in de hal van het paleis van justitie. Ze hoopt, dat de uitkomst van de rechtzaak voor slachtoffers van seksueel geweld in andere instellin gen reden is ook aangifte te doen. "Want Zetten staat niet op zichzelf. Met deze zaak is het deksel van de nationale beerput opengetrokken". Subsidie De veroordeling van de ex-psychia ter is volgens Annie Bijnoord ook een veroordeling van justitie zelf. "Het ministerie heeft steeds subsi die verstrekt aan de instelling, ter wijl bekend moet zijn geweest aan welke praktijken de directeur zich schuldig maakte. Tien jaar lang kon hij ongestraft zijn gang gaan". An nie Bijnoord vindt dat de politiek zich nu met de ongewenste praktij ken in instellingen moet gaan bezig houden. In de strafmotivering staat de rechtbank geruime tijd stil bij de ge volgen van hetgeen de psychiater zijn slachtoffers heeft aangedaan. De rechtbankpresident oordeelde dat de slachtoffers praktisch weer loos waren omdat hun signalen naar buiten toe niet of nauwelijks wer den opgevangen. De gevolgen voor de slachtoffers zijn, aldus de recht bankpresident, bijzonder ernstig en zulen deels blijvende psychische en sociale schade hebben aangericht". Volgens hem is er bij de slachtoffers in ieder geval sprake van in zeer grote mate gederfde levensvreugde. Ook haalt de rechtbank de bijna absolute machtspositie van de psy chiater binnen de Heldringstichtin gen aan, die hij ten dele zelf in het le ven heeft geroepen en waardoor de slachtoffers bijna weerloos waren. Tevens gaat zij in op de volharding van de psychiater in zijn ontkennin gen. De rechtbank beschouwt die 'als kennelijk leugenachtig om de waarheid te verhullen'. Bij de afwe ging van de strafmaat betrekt zij verder de omvangrijke publiciteits golf, die de psychiater heeft om spoeld en waardoor hij maatschap pelijk in een isolement is geraakt. Publiciteit De rechtbank verwierp het van mr. F. Sutorius die had betoogd dat een eerlijke procesvorming niet meer mogelijk zou zijn vanwege de enorme publiciteit rondom zijn cliënt. Ook kort gedingen die tegen de verdachte zijn gevoerd zouden volgens de rechtbank geen afbreuk doen aan de fundamentele beginse len van een goede procesorde. De raadsman noemde in een eer ste reactie de uitspraak van de Arn hemse rechtbank 'zwaar'. Zeker ge let op het feit, dat niet alle door hét openbaar ministerie aangebrachte feiten zijn bewezen. Overigens woonde de psychiater de uitspraak zelf niet bij, omdat hij vreesde het niet aan te kunnen. Tijdens de be handeling van zijn zaak twee weken geleden zei hij nog zovéél vertrou wen in de rechtbank te hebben, dat hij rekende op vrijspraak.. (Van onze correspondenten Zondag, na urenlange besprekin- Henk Dam en Hans Geleijnse) gen, kwamen de Sovjets met het WASHINGTON Vlak voor de top verlossende woord. Er was metter- tussen de presidenten Bush en Gor- daad begonnen aan de ontmante- batsjov in Washington begint, heb- ling van een nooit voltooid, gigan- ben de wapenexperts uit beide tisch radarcomplex bij het Siberi- kampen een hardnekkig vuiltje sche plaatsje Krasnojarsk. Zes jaar weggewerkt: de problemen rond lang was de radar hét struikelblok het radarstation in het Siberische bij de onderhandelingen over de Krasnojarsk. strategische kernwapens, de 'grote' Bush en Gorbatsjov zijn daardoor kernraketten waarmee de Verenig- een belangrijke stap dichter bij het de Staten en de Sovjetunie eikaars geplande resultaat van hun top ge- grondgebied direct bedreigen, komen: de aankondiging van een Volgens de Amerikanen was verdrag dat de voorraden strategi- Krasnojarsk een flagrante schen- sche kernwapens van beide super- ding van het ABM-verdrag uit 1972, i derde 1 Elektrische m Alko 32 EH. maalbreedte32cm Inklusief gras-vangbox. V Alko GT 300. Ideaal voor de tip, moeilijke plekjes. gjROPgJUHl^ KATWIJK EuropaTuin Moerkerk Ranonkelstraat 92. Tel: 01718-16905 BOSKOOP (N.0.) EuropaTuin Moons Rijneveld 86. Tel: 01727-16114 LEIDSCHENDAM EuropaTuin Leidschendam Veursestraatweg 292 B. Tel: 070-3203300 dat de beide ondertekenaars biedt een verdediging tegen inko mende ballistische kernraketten op te zetten. Een effectieve defensie te gen kernwapens zou het nucleaire machtsevenwicht doorbreken, om dat het de bezitter ervan in staat zou stellen de tegenstander met kern wapens te bestoken en zichzelf te vrijwaren van nucleaire vergelding. Volgens dit verdrag mogen alleen zogenaamde 'early warning'-radars worden gebouwd aan de periferie van het eigen grondgebied. In een vroeg stadium ontdekken dat de te genstander kernraketten heeft afge vuurd, is absolute noodzaak om tij dig tegenmaatregelen te kunnen ne men. Krasnojarsk echter ligt 750 km van de Aziatische grens. En het feit dat de radar niet, zoals het ABM- verdrag voorschrijft, naar buiten was gericht, maar op het eigen grondgebied, bracht Washington tot de conclusie dat het station on derdeel was van een raketvernieti- gings-systeem. Sprookje De Sovjets bleven echter stug vol houden dat Krasnojarsk een onder deel was van hun ruimteprogram ma. Het station-in-aanbouw moest satellieten op hun banen in de ruim te volgen. Minister van buitenland se zaken Eduard Sjevardnadze maakte vorig jaar oktober een einde aan dit sprookje "Het kostte de re gering vier jaar om de waarheid over dit project te achterhalen", zei hij in het Sovjet-parlement. "Dit ra darstation, met de omvang van een Egyptische pyramide, is wel dege lijk een schending van het ABM- verdrag", aldus Sjevardnadze. De 'bekering' van Moskou kwam niet onverwacht. Al een jaar eerder hadden de Sovjets aangeboden om Krasnojarsk te ontmantelen. On derhandelaar Viktor Karpov ver bond daar echter toen de voorwaar de aan, dat de Amerikanen zich zou den houden aan de zogenaamde 'strikte uitleg' van het ABM-ver drag. Dat zou betekenen dat Was hington een groot aantal experi menten in het kader van het Star Wars-project, een ruimteverdedi ging tegen ballistische kernwapens, zou moeten stopzetten. Washington redeneerde echter dat verdragsschendingen niet kon den worden beloond met conces sies. Bush's voorganger Reagan liet Gorbatsjov twee jaar geleden per brief weten dat er geen akkoorden over de strategische kernwapens zouden komen, zolang er verder werd gewerkt aan Krasnojarsk. Een tegenaanbod van Gorbatsjov om het radarstation onder internationa le controle en in dienst van vreed zaam onderzoek van de ruimte te stellen, werd door Washington ver worpen. dekking was gekomen dat het niet strookte met het ABM-verdrag. Doorgaan met de radar gaf de Ame rikanen bovendien het argument in handen om het Star Warsonderzoek voort te zetten. En daarover zeiden de Sovjets weer dat het een schen ding van ABM was. Sjevardnadze en andere Sovjet experts hebben het doen voorko men alsof de regering in onwetend heid werd gehouden over de ware aard van Krasnojarsk. Erg waar schijnlijk lijkt dit niet, gelet op de informatie die het Kremlin van Washington kreeg. Zeker is echter wel, dat de militaire top niet blij is met het toegeven van de politici. Recentelijk klaagde de militaire ex pert van het partij dagblad Pravda, dat het wegvallen van Krasnojarsk het Sovjet-grondgebied kwetsbaar maakt voor Amerikaanse kernra ketten. Stagnatie Al die tijd discussieerden beide par tijen over een niet voltooid project. In 1982 ontdekten spionagesatellie- ten dat bij Abalakovo in Siberië aan een militair object werd gewerkt. Nadat Gorbatsjov aan de macht was gekomen, in 1985, werd regelmatig melding gemaakt van stagnatie van het werk aan dit dertig verdiepin gen hoge, gigantische station. Wes terse waarnemers in Moskou maak ten hieruit op dat de nieuwe Sovjet leiding bezorgd was over de kosten mg bezorgd was over ae xosren - Sjevardnadze maakte einde aan hit project en allang tot de ont- »et sprookje. iiowap.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2