TAD LEIDEN Plan voor bewakingsdienst I compressor duikvereniging op Haarlemmerstraat gaat waarschijnlijk niet door Maand voorwaardelijk voor mishandeling en vernieling Materiaal van NAM gestolen Nog geen beslissing over nieuwbouw van Woutertje Pieterse in de Leidse Hout Zorgbestuur trekt zich terug uit project Zijloever Vrees voor vernielingen tijdens wereldkampioenschap voetbal s LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 31 MEI 1990 Vanc redacteur Henny van Egmond LEIDEN - Het plan voor een S™"8, eigen bewakingsdienst voor de Haarlemmerstraat is op Politiewoordvoerder Dick Grave land is verbaasd over de geringe be- i de winkeliers. De wordt ook de mening van het pu- de middenstanders zitten een stichting die de komst de bewakers moet regelen. "In kritiek. losse schroeven komen te ®erste lnstant,e kregen staan Slechts 91 winkeliers De P°lltle moest wat doen aan de staan blecnts LA winkeliers problemen op de Haarlemmer- zijn bereid mee te betalen aan de particuliere bewa kers. Voor het inhuren van een bewakingsdienst is deel name van zeker 70 winke liers nodig. Particuliere be- bliek is. Maar het duurt nog wel even voordat de resultaten van dat onderzoek er zijn. Het beveiligings bedrijf, dat een offerte heeft uitge bracht, is zelf ook aan het peilen hoe de belangstelling is". De winkeliers zijn zelf met het staat het op de rails en haken de plan voor een bewakingsdienst ge- vinkeliers af. Wij begrijpen dat komen omdat de problemen op de niet", aldus Graveland. Haarlemmerstraat steeds groter werden. "Uit onze cijfers rigens nooit gebleken", zegt Grave- wPolitie en winkeliers hebben waking OP de Haarlemmer- middels de universiteit ingescha- land. "Toen de kritiek op de politie - keld om uit te zoeken wat er aan de werd geuit, hebben we onmiddel- hand is. "Er wordt via een enquête lijk gekeken of de Haarlemmer- onderzocht wat de mening van de straat werkelijk straat kost per jaar circa hon- derdduizend gulden. DEN HAAG/LEIDEN - Een 34-ja- Ook de raadsman van de verdach- rige Leidenaar is gistermorgen ver- te was, zo zei hij, doordrongen van oordeeld tot een voorwaardelijk ge- de ernst van de zaak'. Hij kon zich in vangenisstraf van een maand met de eis van de officier vinden en een proeftijd van twee jaar. De man kwam zelf met de bijzondere voor stond terecht voor twee mishande- waarde op de proppen dat de ver- lingen en een vernieling. De Haagse dachte de aanwijzingen van de re- politierechter P. Koningsveld- classering opvolgt. "Het lijkt Beets eiste bovendien als bij zonde- vreemd voorwaarde dat de Leidenaar in vragen, Nadat was besloten tot instellen van de bewakingsdienst werd een informatieavond belegd door de po- LEIDEN - Door het symbolisch overgeven van een sleutel litie. "Er kwamen 80 winkeliers op compressor in gebruik. De sleutel werd in zwembad De Zijl af. In maart hebben we toen een teur *>an de afdeling sport duikvereniging Calypso gisteravond een nieuwe en duiker overhandigd doorJ. Duivesteijn, direc teur van de afdeling sport en recreatie. brief gestuurd aan alle 230 winke- Met de ingebruikname van de nieuwe compressor, die met financiële steun van de gemeente werd aangeschaft, liers, waarin het hele project nog sluit Calypso een moeilijke periode af. Enige tijd geleden werd al het clubmateriaal gestolen, (foto Ellen Martens) eens werd uitgelegd. 56 winkeliers stuurden de antwoordkaart terug. Daarna hebben we in april nog een herinnering gestuurd, maar daar werd nauwelijks op gereageerd. Uiteindelijk hebben we slechts 23 winkeliers die willen meedoen". Schade 70.000 gulden LEIDEN - In de Merenwyk en War mond is in de afgelopen week voor 70.000 gulden aan materiaal gesto len. De Nederlandse Aardolie Maat schappij is bezig met bodemmetin gen om de aardlagen in kaart te brengen. Onbekenden hebben ap paratuur voor bodemonderzoek ge stolen zoals kabels, coderingskast jes en geofoons. Het is niet de eerste keer dat de kostbare apparatuur van de NAM in Leiden is ontvreemd. In totaal is er nu voor enige tonnen aan materiaal gestolen. Volgens de NAM om spul len die voor derden nauwelijks waarde kunnen hebben. Collecte voor Chili LEIDEN - In de week van 9 tot en met 14 juli houdt het Chili Front Leiden haar jaarlijkse collecte. Het opgehaalde geld is bestemd voor een Volkshuis in de stad Santa Cruz en in La Serena. In de huizen vinden activiteiten plaats van allerlei basisorganisaties, waaraan vooral jongeren meedoen. Vorig jaar werd twintigduizend gul den opgehaald. Voor de inzame- lingsweek zoekt het front overigens nog collectanten. Opgeven kan bij de Herensteeg 5,2311SG in Leiden. die twee jaar de aanwijzingen 1 de Het was de bedoeling dat de win- als advocaat zoiets te keiiers de kosten van de bewaking het is in het belang zouden dragen. "Als er zeventig de reclasseringsambtenaar opvolgt v raadsman zijn voorstel, i zich zo nodig onder behandeling an een psychiater stelt. zelf', verklaarde de zouden meedoen, iets minder dan In november 1988 sloeg de Leide naar een man in het gezicht. Twee maanden later kreeg hij ruzie in een café in Leiden en sloeg een man met een bel in zijn gezicht. Bovendien gooide hij de nodige borden kapot. De zaak was eind vorig jaar al voor de rechter geweest maar werd toen aangehouden. De Leidenaar had zich in het verleden ook al meerdere keren als misdrijven schuldig ge maakt en de rechter wilde eerst een rapport van een psychiater hebben voor tot veroordeling over te gaan. Uit het rapport bleek verminder de toerekeningsvatbaarheid. De af gelopen tijd is door de reclassering, de huisarts en het Riagg een hulp programma voor de man opgesteld. "Iedereen heeft u erg vriendelijk bejegend, maar de medewerking van u zelf "valt hard tegen. U geeft erg snel op. Zelfs heeft u een koffie kan naar het hoofd van uw advocaat gegooid", bekritiseerde de rechter de houding van de Leidenaar. Volgens de verdachte deden de hulpverleners echter alleen maar wat hen in hun straatje, te pas kwam. Met zijn huidige reclasse ringsambtenaar zou volgens de Lei denaar niet te werken zijn. "Dat is nonsens. U heeft moeite met elke reclasseringsman", aldus Konings veld. Officier van justitie C.C. Meijer hield de rechter voor dat de Leide naar dan wel licht verminderd toe rekeningsvatbaar kan zijn geweest, toen hij de mannen mishandelde, maar dat 'hij verdraaid goed wist dat wat hij deed echt niet kan'. Zij. eiste een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Terminale thuiszorg zoekt vrijwilligers De rechter volgde de eis officier en kwam ook aan van de advocaat tegemoet. eenderde van alle winkeliers, per maand 151,70 gulden moeten i de worden betaald. Als de deelname ens groter zou zijn, zou het project al- LEIDEN - De politiek heeft nog leen maar nog goedkoper worden", geen beslissing genomen over D66 en SP tegen bouw basisschool op sportveld de plaats waar de nieuwbouw slechte oplossing van de openbare basisschool Woutertje Pieterse moet ko men. Het college van B en W stelt voor om een deel van het sportveld aan de Anthonie Duycklaan/Houtlaan te bestem- waar het nu om draajt het laatste men voor de nieuwbouw. Maar sportterrein is dat naar de knoppen de politieke partijen zijn er nog gaat. De wethouder zegde toe zijn. Groen 40 bij 50 meter overblijft en dat er Links is wel tegen het bebouwen bovendien een goede verlichting zal andere plekken in de Leidse komen. Wethouder Van Rij (ruimte- Driessen wilde ook weten wat er met het oude schoolgebouw gaat niet zo zeker van dat deze plek de sportvelden in de Leidse Hout af gebeuren. Wethouder Van Doi in de Leidse Hout de beste is. te zullen blijven maar wilde niet dat, wat haar betreft, het huidige vergadering11 ferd. De wethouder zegde verder opvang. Het college sies voor onderwijs, ruimtelijke or dening en sportzaken, gisteravond, bleken er nog veel vragen te leven over de locatiekeuze van het colle ge. Omwonenden uitten opnieuw felle kritiek op het voorstel van B en W. Zij brachten als belangrijkste ar gument naar voren dat de Leidse Hout groen moet blijven en niet be bouwd mag worden. Gevreesd wordt dat als men eenmaal aan de randen begint te knabbelen, het hek van de dam is en de Leidse Hout steeds meer wordt aangetast. Omwonenden hekelden ook de LEIDEN - Het Zorgbestuur Zijloe- gaan te beweren dat er nooit onderkomen van Woutertje Pieter- i sportveld wordt opgeof- ideale lokatie i r kinder toe dat voor de korfbalvereniging heeft hierover nog geen standpunt De Algemene een trainingsveld van ingenomen. 'Geen tijd om te lijmen' heeft zichzelf teruggetrokken het medebestuur van het expe rimentele bejaardenproject in Lei- wijze waarop de inspraak is verlo pen en verweten het gemeentebe stuur wanbeleid en onbehoorlijk I|H| bestuur. Volgens de tegenstanders den-Noord. Zij vinden dat zij te van de nieuwbouw op het trainings veld van de korfbalvereniging zijn de alternatieve bouwlocaties onvol doende onderzocht. Zorg bestaat er ook over de verkeersveiligheid in de buurt, die verder zou achteruit gaan. de foto- en tekenwedstrijd die in het kader Leids Project 'Vandalisme Zinloos' afgesloten nig zeggenschap krijgen in het be leid voor de twee steuncentra Zijloever en Rondedans voor be jaardenhuisvesting. Dit is de uitkomst van het ge sprek dat deze groep gistermorgen had met de gemeente Leiden. Bin nenkort krijgt de gemeenteraad het voorstel om de Stichting Exploita- Voorstanders van de nieuwbouw tie Bejaardenzorg (SEB) als be stelden daar tegenover dat het veld stuurder van het Zijloeverproject Voorstanders de Antonie Duycklaan te stellen. Bij dit experimentele centraal is gelegen en het veiligst is project kunnen bejaarden uit Lei- te bereiken voor de ouders en hun den Noord die eigenlijk bij toch in bestuurlijke zin een rol blijven spelen. De SEB wilde echter niet de zeg genschap over de financiën uit han den geven. "Dat is een onredelijke eis en dat zou niet verstandig zijn", zegt C. Dubber, secretaris van de SEB. "Wanneer de Zijloever straks tegen een financiële strop aanloopt, wordt dat verhaald op de SEB. Dat zou met andere woorden weer ten koste gaan van de andere instellin gen die wij besturen. Wij willen kortom een financiële waarborg en dat kan alleen door zelf het beheer in handen te houden". Frustrerend zorgingstehuis moeten worden op- kinderen. Zij wijzen de andere gelijke bouwlokaties van de hand genomen, toch thuis in hun omdat die juist slecht bereikbaar of trouwde omgeving blijven onveilig zijn. De tegenstanders Zij krijgen hun verzorging thuis. Het grootste verwijt van het zorg- bouw op het korfbalveld kregen gis- bestuur aan de gemeente is dat zij teravond steun van D66 en de SP. geen enkele zeggenschap krijgt De democraten menen dat het ter- over de 1,5 miljoen gulden die de rein van de Annakliniek in de Vo- provincie voor het experiment be- gelwyk een betere lokatie is. Vol- schikbaar stelt. Daarnaast is de o___ LEIDEN - Stond in de maand r het verzorgen van ernstig zieken die het bestrijden van vandalisme gens B en W is dit terrein niet op traal, in juni/juli zal er wel weer wat de dagen langer worden thuis willen sterven. De vrijwilli gers moeten de huisgenoten bij staan en helpen. Sinds de oprichting van de stich- tal succes heeft in Italië", zo vertelt ting in 1986 zijn er altijd voldoende Wim van de Eshof, bij de gemeente vrijwilligers geweest. Door verhui zing en'andere omstandigheden is echter een tekort ontstaan. De hulp tijd Mei is bovendien vandalisme- foto van een door brand verwoest korte termijn beschikbaar en moet weest maand omdat volgens Van de Eshof speelterrein. Volgens Hettinga gaf Woutertje Pieterse zo snel mogelijk deze foto goed de zinloosheid aan aan een nieuw schoolgebouw schooljaar tegen het einde loopt. Oorzaak vandalisme. "Wie vernielt er nou zijn eigen speelplaats?". Het project van de afgelopen Er was ook een originaliteitsprijs Volgens D66-woordvoerder Snel- Volgens wethouder Bordewijk (be- maand was vooral bedoeld om de waarbij de gemeente een flinke ders is die urgentie onvoldoende jaardenzorg) ligt de oorzaak van het den geholpen, omdat de school op dit moment al uit haar voegen barst. Leiden belast met het bestrijden Leidenaar^ duidelijk te maken dat veeg uit de pan kreeg. Drie deelne- aangetoond. Hij trok ook de prog- twijfel waaruit blijkt dat de strekt zich uit van assistentie bij de de maand verzorging, eenvoudig huishoude- strijden de vandalisme, Vernielen gebeurt het vaakst in daarom stond het be de afgelopen weken het de gemeente ernst is met het te- mers hadden gezamenlijk een foto w gengaan van vernielingen. Vier po- ingestuurd van de vuilverbranding, school de.komende jaren nog flink jecVbij litiemensen, leden van het project- volgens hen het toppunt van milieu- zal groeien. Wethouder Van Don- instelling gen (onderwijs) wierp tegen dat die te prognose is gemaakt op basis] Wethouder Bordewijk kan begrij pen dat de situatie frustrerend is voor de leden van het zorgbestuur die de voorbereidingen van begin af aan hebben meegemaakt en daarin |veel tijd hebben gestoken. Hij wijst erop dat de voorkeur van de ge- t Jmeente altijd is uitgegaan naar een de 1,5 mijjoen gulden d'ie de nieuw bestuur, maar dat de gegeven situatie hen dwong om het bestuur bij andere instellingen aan te haken. ge_ Probleem voor de gemeente is de grote tijdsdruk die achter de beslui- 3n_ ten zit. De bouw van de steuncentra is in vergevorderd stadium en per 1 oktober moet de hele organisatie op de rails staan. "We gaan daarom nu op de ingeslagen weg verder", zegt Bordewijk. "Natuurlijk vinden we het jammer dat het zo gelopen is, we hebben geen tijd om de iu nog te lijmen". grief dat er te weinig inspraak de totstandkoming v; regelementen en de tracten. de provii team vandalisme, letten speciaal op vandalisme, vernielers, scholen werden bezocht Hettinga zag er de humor wel v conflict nrn het bestuur van het nieuwe-pro- L bestaande verzorgings- zaak |n te haken. De gem'een- tot dan toe vanuit gegaan de Zijloever mogelijk 's nachts waken. allerlei activiteiten ontwikkeld De stichting organiseert vanaf het vernielen vooral door de jeugd september een cursus om de vrij- tegen te gaan beloonde de inzenders met een door het ministerie van onder- onafhankelijk bestuur in het leven |jyjfiijffiAÉfi|BjHÉÉfififij|jtatffiiSHn||nÉH| geroepen kon worden. Er werd dan willigere voor te bereiden. De vrij willigers komen in teamverband gelmatig bij elkaar. Ook worden Hoewel er nooit onderzoek is ge daan en Van de Eshof afgaat op 'zijn gezonde verstand', ligt Idoor ambtenaren die informatie ga ven en kinderen gingen met een een rondleiding door het complex, wijs voorgeschreven methode. ME-busje de wijk in om plekken te "Jullie zijn een van de laatsten die Het CDA en de WD spraken zich ook het'Zorgbestuur Zijloever ing~e^ bekijken waar veel was vernield, de kans krygen, dat ding gaat geluk- gisteravond nog niet duidelijk uit steld die later, wanneer de twee Het meeste speelde zich af in Lei- kig dicht". voor of tegen de lokatie Anthonie steunpunten afgebouwd zouden den Noord Na de prijsuitreiking mochten de Duycklaan. Beide partijen willen zijn, verantwoordelijk - u - In dat deel van Leiden verwijder- deelnemers gratis een duik nemen zich nog beraden. De Partij van de het reilen lezingen gehouden en gelegenheid schynlyk een verband tussen voet- de de directie civiele werken ook al- in het zwembad. Arbeid is in meerderheid (7-4) voor le graffiti van verkeersborden en Het project'Vandalisme Zinloos' de bouw van een nieuwe school op gegeven tot het volgen balwedstrijden en vernielingen. "In de maand mei zijn er altijd veel Geïnteresseerden hoeven geen voetbalfinales, je merkt dat er dan meer wordt vernield. Ook tijdens de Europese kampioenschappen wer- meer bloembakken omge- ruiten ingegooid. Kennelijk ling. i zeilen - bepaalde vooropleiding te hebben, Wel moeten zij een warm hart, ze kerheid en bescheidenheid uitstra- den len en voldoende stabiel zijn om de trapt omgang met stervenden en hun door mensen die na de wedstrijden huisgenoten aan te kunnen. U kunt feestvieren in de stad. Ach, een ze- kere mate van vernielingen moet je accepteren. Relschoppers hou je al- - - - ..uttmrKnow Daar stak de geldgever provincie dergelijke. Palen werden rechtge- wordt elk jaar gehouden in het ka- het korfbalveld. De minderheid echtereen stokje voor. In de Wet op zet, kortom de sporen van vandalen der van het gemeentelijk beleid ter twijfelt nog. Volgens de meerder- de Bejaardenzorg staat dat dit niet werden zoveel mogelijk verwijderd, bestrijding van veel voorkomende heid wordt het Leidse Hout r Onderdeel van het project vorm- criminaliteit (Piko Krimi). Dat zal lijks aangetast door de bouw de ook een foto- en tekenwedstrijd steeds de maand zijn waarin het school, voor de jeugd. Wethouder Hettinga meest wordt vernield. "De laatste maakte gistermiddag in zwembad jaren is dat steeds mei geweest, Alleen de fractie De Zijl de winnaars bekend. maar als uit de cijfers blijkt dat het sprak zich gisteravond eensgezind Met de eerste prijs ging Debby september is, doen we het dan", al- uit voor de boUw van de school op enkele losse "woningen, bereid ge- Massaar aan de haal. Zij maakte een dus Van de Eshof. het korfbalveld omdat dit de minst vonden. Het zorgbestuur zou daar- mogelijk is. Er moest een andere op- i de lossing worden gezocht door ande re Leidse instellingen bereid te vin den het bestuur op zich te nemen, i Groen Links Uiteindelijk werd de SEB, beheer- Robijnhof, Rijn en Vliet WBL zoekt naar opvolger Mulder LEIDEN - De Woningbouwvereni ging Leiden is begonnen met een sollicitatieprocedure voor een nieu we directeur. In verschillende landelijke dag bladen zijn onlangs advertenties verschenen waarin kandidaten wordt opgeroepen zich te melden. R. van den Helm, bestuursvoor zitter van de WBL, verwacht dat 'pas na de zomer bekend is wie de opvol ger wordt van Auke Mulder. De scheidende directeur blijft in ieder geval tot 1 oktober nog ander halve dag per week beschikbaar om de lopende zaken af te handelen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13