Gemeente gebonden aan bouwplan voor Lammermarkt Noordwijk viert uitbundig 125-jarig bestaan als badplaats HOI WOENSDAG 30 MEI 1990 NOORDWIJK - Een histori sche optocht, tentoonstellin gen, een muziekfestival en een Noordwijk-familiereünie. En kele activiteiten die volgend jaar in Noordwijk op het pro gramma staan ter gelegenheid van de viering van '125 jaar bad plaats Noordwijk'. De festivitei ten hebben in 1991 plaats in de periode van april tot september. Tijdens een persconferentie gister middag in het Boulevard Hotel in de bloemenbadplaats, werden de plannen voor het jubileumjaar ge presenteerd. De stichting die de ac tiviteiten organiseert bestaat uit twaalf personen en staat onder voorzitterschap van WV-directeur W. Rovers. De samenstelling vormt een afspiegeling van Noordwijk op bestuurlijk, economisch, historisch en toeristisch gebied. Inmiddels is ook al een comité van aanbeveling gevormd, waarin onder anderen staatssecretaris van economische zaken P. Bukman, commissaris van de koningin in Zuid-Holland mr. S. Patijn, Noord- wijks oud-burgemeester J.M. Bon- nike, oud-KLM-hoofddirecteur S. Orlandini en AKZO-coatingsdirec- teur J.W. Pitlo zitting hebben. Voor het jubileum is ook een spe ciaal logo ontworpen dat gisteren eveneens werd gepresenteerd. Het werd onthuld door A. Posthuma- Tappenbeck uit Noordwijk. Me vrouw Posthuma is een achter kleinkind van de bekende Heinrich Tappenbeck die in 1887 vanuit het Duitse Oldenburg naar ons land kwam. Aanvankelijk vestigde hij zich in Wijk aan Zee, maar verhuis de enkele jaren later naar Noord wijk waar hij Huis ter Duin opende. Dat was toen het twaede hotel in de badplaats. Een aantal van de activiteiten die in het jubileumjaar worden georga niseerd, staat al vast. Zo wordt er kunstexposities gehouden van de badplaats in het verleden en in het heden. De eerste contacten zijn in middels al gelegd voor sport- en muzikale evenementen, waaronder een waarschijnlijk jaarlijks terugke rend muziekfestival. Ook de tot de zeventiger jaren bekende Traditie- rit van de Pionier Automobielen Club (PAC) komt mogelijk weer naar Noordwijk. Met de PAC is daarover al gesproken. Suikerzakjes De PTT Post besteedt met een zoge- LEIDEN De gemeente wil dat de -panden 49 en 51 m de Morsstraat weer in de oude staat worden hersteld. In nummer 51 is het koffiehuis Rembrandt gevestigd. Eigenaar Karei Huschka wilde zijn zaak uitbreiden en heeft nummer 49, een voormalig pakhuis, nu erbij getrokken. De gemeente heeft een brief klaar liggen waarin de eigenaar van het koffiehuis Wordt gesommeerd om binnen drie weken het pand nummer 49 weer in oude staat te herstellen. Wanneer dat niet gebeurt, over weegt de gemeente om met behulp van politiedwang de muur te dichten en de kosten op de eigenaar te verha len. Enige tijd geleden zijn er verbouwingswerkzaamhe den begonnen met het doel om de twee panden te verhe len. Daarbij is in de zijmuur een gat van ongeveer tweeënhalve meter gemaakt. Dit gat moet nu door de eigenaar worden hersteld. De eigenaar Karei Huschka zegt dat de verheling van de twee panden geheel legaal is. Hij weigert dan ook om de twee panden in oude staat te herstelen. Huschka heeft nu zijn advocaat ingeschakeld om de 'juridische strijd met de gemeente aan te binden'. Oud-wethouder moet uitlatingen Koets-o-theek veroorzaakt ook overlast na verplaatsing langrijke mate aan de planont wikkeling heeft geconformeerd. De nieuwe wethouder acht zich, door de opstelling van zijn voor gangster, moreel gebonden aan het plan van de projectontwikke laar. Laten binden Het is zeer de vraag of de gemeen te verstandig heeft gehandeld in deze. Dat de gemeente het kader aangeeft waar binnen een bouwer zijn plannen kan ontwikkelen is gebruikelijk, maar mag er nooit toe leiden dat het gemeentebe stuur zich de handen laat binden. De huidige gang van zaken roept nog een aantal vragen op die tot dusver niet op bevredigen de wijze zijn beantwoord. Het is begrijpelijk dat de komst van de Koets-o-theek naar een woonom geving die al de nodige overlast ondervindt van de horeca-aange- legenheden in de omgeving, de nodige verontrusting teweeg brengt. Niet te begrijpen valt dat de gemeente het antwoord schul dig blijft op de vraag hoe ze de problemen die zich elders voor doen in de nieuwe situatie denkt op te lossen. De nieuw te bouwen disco theek zal vast en zeker een geluid- dichte doos worden. Daarover be staat nauwelijks twijfel. Maar, het grootste probleem in de wijk waar de Koets-o-theek nu is ge vestigd (de Oude Morsch) is niet het geluid dat vanuit de disco theek naar buiten komt, maar het geluid dat van buiten de wonin gen binnen dringt. De huidige omwonenden van de Koets-o- theek zeggen de grootste hinder te ondervinden van de herrie die vertrekkende bezoekers op straat maken, van het urineren tegen te huizen, van de enorme fiet- senoverlast en de vernielingen aan woningen en auto's. Een op-# lossing voor die problemen schuift het gemeentebestuur te gemakkelijk voor zich uit. Afweging De vraag is gerechtvaardigd waarom de gemeente als ze een discotheek wil verplaatsen, en be reid is daar geld in te steken, dat doet van de ene woonwijk naar de andere en er bijvoorbeeld niet voor kiest de discotheek te vesti gen op de begane grond van een kantoorgebouw aan de Schiphol- weg. Onduidelijk is welke afwe ging heeft geleid tot de keuze voor de locatie Lammermarkt. Een andere vraag die tot dusver onbeantwoord is gebleven, is hoeveel geld de verplaatsing van de Koets-o-theek de gemeente feitelijk gaat kosten? Is een der gelijke financiële injectie verant woord als men bedenkt dat het gaat om een bedrijf dat op de hui dige plek niet aan de hinderwet kan voldoen, terwijl de nieuwe lo catie niet de zekerheid biedt dat het alle problemen de wereld uit helpt. En is de verplaatsing van de Koets-o-theek, naar een ande re plek in de binnenstad, de poli tiek wel zoveel geld waard als men bedenkt dat het gaat om een besloten discotheek die enkel toegankelijk is op vertoon van een studentenkaart. Tenslotte gaat het ook om de vraag of één van Leidens restan ten uit een roemrijk verleden, de fraaie textielfabriek van Parmen- tier, met de grond gelijk moet worden gemaakt en of het ge meentebestuur daarmee niet een historische vergissing begaat. Daar komt nog bij de de beoogde nieuwbouw, op een zo markante hoek in de Leidse binnenstad, te veel gewoon een flatgebouw is. Het ontwerp vari Roelevelt-Sik- kes is zeker niet slecht, maar mist j toch de architectonische uitstra ling die op een dergelijke locatie verwacht mag worden. Of de bewonderaars van de his torische Leidse binnenstad suc ces zullen boeken met hun pleidooi voor behoud van het Par- mentiercomplex valt moeilijk te zeggen. De politiek zal morgen avond de knoop doorhakken. In het nabije verleden is bewezen dat het verzet van buurtbewoners soms onverwacht vruchten af werpt. De huidige wethouder Van Rij boekte ooit, in de jaren zeventig, succes met zijn verzet tegen het plan om een woningencomplex voor 200 studenten neer te zetten aan de Kaiserstraat. Eén van argumenten toentertijd was het gebouw een storend element zou worden in het beschermd stadsgezicht van Leiden en dat de verhoudingen tussen wijkbewo ners en studenten dermate zou worden scheefgetrokken dat er ernstige wrijvingen te verwach ten vielen. Wethouder Van Rij zal deze argumenten dezer dagen on getwijfeld nog eens overdenken. Te hopen valt dat ook de politieke partijen, die zich bij de laatste verkiezingen niet op een al grote populariteit mochten verheugen, nog eens goed bij zich zelf te rade moeten gaan alvorens de onrust en de kritiek uit de buurt gemak zuchtig naast zich neer te leggen. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 De nieuwbouw aan de Langegracht die volgens architect Sikkes straks een relatie zal aanknopen met de nieuwbouw aan de Lammermarkt. (archieffoto wim Dijkman) PvdA akkoord met plan Lammermarkt rectificeren VOORHOUT/DEN HAAG - De voormalige Voorhoutse wethouder D. IJdo moet zijn uitspraken over de woningbouwvereniging Voor hout rectificeren. Dat heeft de Haagse rechtbank vanmorgen be paald. IJdo moet in de eerstkomen de edities van De Voorhouter en de Weekendkrant van Drukkerij-Uit geverij Buijze op de voorpagina een advertentie over twee kolommen plaatsen. Daarin moet hij melden dat de door hem gekozen terminolo gie 'onnodig grievend en krenkend en dus onrechtmatig' was. IJdo had in een interview in de twee bladen verklaard dat de be schuldigingen van de woningbouw vereniging over het woningbouw beleid van de gemeente Voorhout 'gelogen' zouden zijn. Als IJdo de rectificatie niet plaatst, staat hem een dwangsom van 350 gulden per dag te wachten. D. IJdo over de rechterlijke uit spraak: "Ik doe natuurlijk wat de rechter zegt. Het verschil van me ning met de woningbouwvereni ging blijft echter wel bestaan want ik blijf erbij dat wij het maximale voor onze woningzoekenden heb ben gedaan. Alleen had ik kennelijk niet mogen zeggen dat de beschul digingen van de woningbouwvere niging leugens waren". De oud-wet houder wijst in dit verband ook naar de notulen van de raadsverga dering van 16 januari, waarin zijn standpunt door alle partijen werd onderschreven. Uitzendbureau schenkt gemeente 100 manuren LEIDEN - De gemeente Leiden heeft van uitzendbureau Luba een cheque van 100 manuren ontvan gen. Wethouder Walenkamp van economische zaken kreeg deze che que ter gelegenheid van de opening van het nieuwe filiaal van Luba aan hét Kort Rapenburg. De gemeente is vrij in de keuze van het project of werkzaamheden waarvoor de Luba-uitzendkrachten ingezet kunnen worden. Geheimtaal I Als u eens een avondje onbekom merd wilt genieten, bezoekt u dan eens een informatie-avond van de gemeente Leiden. Bij voorkeur een avond die gaat over één of an der bouwplan. U treft daar dan tenminste een ambtenaar aan die door het gemeentebestuur naar de betreffende bijeenkomst is toegeschopt om het geheel, tegen beter weten in, in goede banen te leiden. Hoongelach en kritiek val len hem in ruime mate ten deel. Want, Leidenaars moeten door gaans niets hebben van de bouw plannetjes van de gemeente. Ambtenaren hebben er dan ook weinig trek in om de informatie avonden voor te zitten. Je ziet het meteen aan het slachtoffer dat is uitverkoren. De stumperd heeft zich kranig geweerd tegen zijn aanstelling om als kop van Jut te fungeren, maar zijn verzet mocht niet baten. De ambtenaar moet niet denken dat de politici zelf de wijk in gaan om zich de huid vol te laten schelden. De oud-wet houders Tesselaar en Peters heb ben dat een paar jaar geleden eens gedaan en dat is ze slecht be komen. Ambtenaren moeten die klus dus maar opknappen. Op de informatie-avonden van de gemeente treft u gewoonlijk ook een architect aan die zijn plannen aan het volk komt 'ver kopen'. De architect is gewoon lijk enthousiaster dan de ambte naar, maar we kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat je als gewone burger wel een cursus moet volgen om de geheimtaal van de bouwmeester te kunnen begrijpen. Afgelopen maandag, bijvoor beeld, was er een informatie avond over het bouwplan voor het veiling/HCG-terrein aan de orde. Architect F. Vqrheijen sprak over vlekken (bedoeld wor den de bouwplaatsen), andere elementen (andere gebouwen aan de Vijf Meilaan), een spel met de balkons en van een woning over twee beuken (bedoeld wordt een woning die twee keer zo breed is als gewoonlijk). Je zag de mensen denken: beuken? Het noemde stempelvlag ook aandacht aan het jubileum van Noordwijk. Gedurende een maand wordt het vignet van 125 jaar badplaats Noordwijk op alle poststukken vanuit de expeditiekantoren van de PTT Post in Haarlem en Den Haag afgedrukt. De gezamenlijke horeca ondernemers aan de Koningin Wil- helmina Boulevard hebben inmid dels suikerzakjes, druppelvangers en servetten besteld met het jubile um-logo. De oplage van elk recla me-artikel is één miljoen. Ter gelegenheid van 125 jaar bad plaats verschijnt ook een gedenk boek. Dat wordt samengesteld door de Noordwijkse amateur-historicus Willem van Hilten. Inmiddels zijn er al 4000 exemplaren bij voorinteke ning bij de organisatie besteld. De stichting verwacht financiële steun van de gemeente Noordwijk en het bedrijfsleven in en buiten de badplaats om de evenementen te bekostigen. Ook wordt een 'Club 125' opgericht. Tegen betaling van 125 gulden kunnen badplaatsbewo ners en andere geïnteresseerden daarvan lid worden. Tijdens de persconferentie bleek nog niet dui delijk wat alles precies gaat kosten. "Ik ga uit van een bedrag dat zeker komt op 500.000 tot 600.000 gul den", aldus de WV-directeur. gaat toch om huizenden niet om bomen? De architect beloofde ook nog een fraaie compositie van de tuin muur en de gebogen rooilijn van de nieuwbouw. Weer, verbazing alom. Logisch, als er wordt ge sproken van een compositie gaan onze gedachten ook in de eerste plaats uit naar een werkje van me neer Chopin of van de Stones en niet naar het stapelen van stenen. Geheimtaal (2) Verheijen maakte het nog niet zo bont als zijn Haagse collega Sik kes van het bureau Roelevelt/Sik- kes. Hij is de architect van het veelbesproken nieuwbouwplan dat is ontwikkeld voor de Lam mermarkt, op de plek van het Ico Athibucomplex. Tijdens een in formatie-avond, vorige week, bleef de architect de Lammer markt hardnekkig Langegracht noemen, daarmee de wrevel op wekkend van de omwonenden die hem al een aantal keren had den verbeterd. Aanvankelijk begreep geen mens waarom de architect zo hardnekkig volhield, maar op een gegeven moment kwam de aap uit de mouw toen de architect repte van een relatie tussen zijn bouwplan en de nieuwbouw ver-' derop aan de Langegracht. Een relatie? Sinds wanneer gaan ge bouwen een relatie met elkaar aan, zag je de verbaasde Leide naars denken? Ome Kees en tante Ka die hebben een relatie met el kaar. Maar gebouwen? Als dat zo is kan een projectontwikkelaar beter een relatiebureau in de arm nemen in plaats van een architect. Het deed ons denken aan de discussie die zich enkele jaren ge leden afspeelde rond twee kan toorgebouwen van architect F.J. Van Gooi die staan aan de Wete ringschans, tegenover het Rijks museum, in Amsterdam. "Wat ik daar gemaakt heb", vertelde Van Gooi in een interview, "is een solo van 312 ramen. Door die solo ont staat een lichte verwarring en re lativering van de omgeving, die ik nodig had om èn dit gebouw èn de omgeving overeind te houden. Ik heb het gebouw voldoende ego Van onze redacteur Jan Rijsdam LEIDEN Bewoners van de Marepoortkade en omgeving maakten de gemeente afgelo pen week, duidelijk dat ze zich met kracht zullen verzet ten tegen het bouwplan dat de Katwijkse projectontwikke laar De Lange en Van der Plas heeft ontwikkeld voor de hoek Lammermarkt/Molen- werf. De ontwikkelaar wil op deze plek 53 woningen, 800 vierkante meter bedrijfsruim te, een discotheek en een par keerdek neerzetten. Als het bouwplan doorgaat moet het fraaie Parmentiergebouw worden gesloopt. Het lijkt er op alsof de nieuw- bouwplannen nog lang niet zeker zijn. Tijdens een informatie avond, afgelopen week, verzeker de de vertegenwoordiger van de gemeente dat het gemeentebe stuur nog geen enkele toezegging heeft gedaan in de richting van de projectontwikkelaar. Om de stel ling dat de gemeente de handen nog vrij heeft kracht bij te zetten deelde de ambtenaar mee dat B en W hebben besloten de beslis sing over de eventuele plaatsing van het Parmentiercomplex op de gemeentelijke monumenten lijst uit te stellen tot na de com missievergadering van aanstaan de woensdag. In deze vergade ring zal de politiek zich over de eventuele sloop van het monu mentale gebouw en de verwezen lijking van het bouwplan uitspre ken. Gebonden De werkelijkheid is dat het ge meentebestuur zich in feite met handen en voeten heeft gebonden aan de projectontwikkelaar. Al vanaf het begin is de gemeente (te) nauw betrokken bij de plan ontwikkeling. Het architectenbu reau dat het nieuwbouwplan heeft ontworpen, het Haagse Roe- levelt-Sikkes, is door de ontwik kelaar aangetrokken op uitdruk kelijk verzoek van de gemeente. Bij de verdere uitwerking van de plannen is de gemeentelijke afde ling stedebouw nauw betrokken geweest. Het is ook de wens van de gemeente geweest om de dis cotheek in het bouwplan op te ne- De voormalige wethouder van ruimtelijke ordening, Van der Molen, heeft zich toen het con cept-plan van het architectenbu reau op tafel kwam, al in positieve zin uitgesproken over één en an der en min of meer haar persoon lijk fiat gegeven aan de verdere ontwikkeling van het plan. Daar mee was het pleit voor het Par- mentier-complex feitelijk al be slecht. De huidige wethouder van ruimtelijke ordening en volks huisvesting, Van Rij, liet zich vo rige maand, toen nog als gewoon raadslid, helemaal niet enthou siast uit over het nieuwbouwplan. Hij zei de beoogde nieuwbouw veel te hoog te vinden in vergelij king met de kleine pandjes aan de andere kant van de Lammer markt. Als wethouder laat Van Rij desgevraagd weten aanpas singen van het huidige bouwplan praktisch onmogelijk te achten omdat de gemeente zich in be- meegegeven maar niet zoveel dat de omgeving wordt doorgeprikt". Gerrit Komrij verklaarde des tijds in Vrij Nederland dat het hier artistieke prietpraat betreft. "Alle moderne kantoorgebou wen, alle stompzinnige kolossen waarin verzekeringsmaatschap pijen en banken huizen, alle Hil- tonhotels benevens de Bijlmer bajes bestaan uit solo's van ra men. Dat is niet iets om je op voor te laten staan. Eindeloze solo's van ramen. Steeds hetzelfde". Of het niet genoeg is vervolgt Van Gooi: "De gebouwen komen heel goed aan de praat met de be bouwing aan de overkant, aan de Weteringschans. Maar het project komt niet aan de praat met het Rijksmuseum, daar valt niet mee te praten, snap je wel?" Natuurlijk snappen we dat niet. We vragen ons wel af wat de ar chitect, van het bouwplan voor de Lammermarkt, het Leidse ge meentebestuur allemaal heeft be loofd. Zou hij ook pratende solo's in het vooruitzicht hebben ge steld. Het zou ons niets verbazen als de gemeentebestuurders daar voor door de knieën zijn gegaan. Gebouwen die praten en een rela tie met elkaar aanknopen? Een politicus vindt zoiets al gauw ei gentijds, en getuige van allure. LEIDEN - De PvdA-fractie gaat ak koord met het bouwplan dat is ge maakt voor de hoek Lammermarkt- /Molenwerf, op de plek van het voormalige Ico Athibupand. Een projectontwikkelaar heeft een plan ingediend voor de bouw van wonin gen, bedrijfsruimtes en een disco theek. Restauratie van de bestaande ge bouwen is, volgens de PvdA, niet mogelijk omdat de restauratiekos ten te hoog zijn. De PvdA-fractie is van mening dat nog wel kritisch moet worden gekeken naar hoe de mogelijke overlast van de disco theekbezoekers kan worden tegen gegaan. Boskoops meisje krijgt dreun van dalende slagboom ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 15-jarig meisje uit Boskoop heeft gisteren een keiharde klap van een der slagbomen van de Alphense Brug gekregen. Met ernstig hoofd letsel is het meisje opgenomen in het ziekenhuis Rijnoord. Zij zat ach terop de fiets bij een 14-jarige vrien-t dinnetje uit Alphen. Dat reed in Pieter Doelmanstraat richting Alphense Brug. Juist op dat moment liet de brugwachter de slagbomen zakken. Het meisje fiets te hard door en bukte om een der dalende bomen te ontwijken. Haar Boskoopse passagier lette echter niet op en klapte met haar hoofd te gen de slagboom. Burgerlijke Stand LEIDEN Geboren: Usman Alam, zv. N.A. Butt en Mussaret Naeem; Samia Alam, dv. N.A. Butt en Mussaret Naeem; Dominick Josephus Abraham, zv. L.M. Flippo en S.M.P. van Went; Ricardo Giovanni, zv. A. Vijlbrief en L.I. Quinteros Villegas; Manon Carolina, dv. H.W.H. Timmerman en A.C. van Gelderen; Roan Jermaine, zv. R.A. Teske en S. van Soest; Said, zv. A. Asia en Y. Salhi; Ruud, zv. W. de Mol en E.M. van Alst; Robert Jan, zv. A.J. Scholte en J.C. Kraijenoord; Cornelia Iren- da. dv. J.W. Hazenoot en D. de Lange;

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10