LEIDSCH DAGBLAD Opnamestop 27 verpleeghuizen NODIG! Wegvervoerders dreigen Bonn met grensblokkade Jeltsin toch president vanRusland Papieren bouwsubsidie liggen jaar bij gemeente IRA-moord toeristen 'tragische vergissing' Grote meevaller met aardgas voor Kok 2 brillen halen,! betalen DINSDAG 29 MEI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39252 Prijs fl. 1,35 MOSKOU (Rtr/AFP) - De radicale politicus Boris Jeltsin is vanoch tend gekozen tot president van Rus land, de grootste republiek van de Sovjetunie. Jeltsin, die wordt be schouwd als een politieke tegen stander van president Gorbatsjov, heeft daarmee een uitstekende uit gangspositie om campagne te voe ren voor versnelde uitvoering van de politieke en economische her vormingen in de Sovjetunie. Jeltsin behaalde 535 stemmen bij de derde verkiezingsronde in het volkscongres 4 meer dan nodig terwijl zijn belangrijkste rivaal pre mier Vlasov het moest doen met 476 stemmen. Vorige week bij de eerste en tweede stemronde slaagde Jelt sin er niet in om de vereiste meer derheid te halen. De conservatieve premier Vlasov, die door Gor batsjov was vooruitgeschoven, zet te hem de voet dwars door nauwe lijks minder stemmen te behalen dan Jeltsin. Om de impasse die daarop ont stond te doorbreken, deed Jeltsin het aanbod een coalitie-regering te vormen met zijn conservatieve op ponenten. Hij nodigde gisteren in een rede voor het volkscongres le den van de communistische partij en onafhankelijke kandidaten uit om samen een overeenkomst uit te werken. Jeltsin riep de afgevaardig den ook op om het "Russische volk in bescherming te nemen" tegen de donderdag door de regering aange kondigde prijsverhogingen en de omvorming van de economie. De kandidaat stelde alternatieve pro gramma's voor die volgens hem niet zo hard bij de bevolking zullen aan komen. Vorige week riep Sovjet-presi dent Michail Gorbatsjov het volks congres op om Jeltsin niet tot presi dent van Rusland te kiezen. Gor batsjov verzet zich tegen Jeltsins voorstellen om economische en po litieke bevoegdheden van de cen trale autoriteiten ov;er te hevelen naar de regeringen van de republie ken. NS-conducteurs knippen een dag geen kaartjes UTRECHT (GPD) - Treincon ducteurs verkopen en knippen op 18 juni geen kaartjes. Ze verlenen die dag alleen ser vice aan de reizigers, zoals helpen bij overstappen. Dit is een actie van de Vervoersbond FNV die boos is op de NS,die volgens de bond te weinig doen aan de agressie in de trein. Conducteurs die niet op 18 juni werken, bieden de direc tie een eisenpakket aan. De vervoersbond wil ten minste 250 extra conducteurs, meer lokettisten, meer spoorwegpo litie en op alle treinen twee conducteurs. De actie is een vervolg op die van twee maanden geleden toen Rotterdamse conducteurs met een 'agressietrein' naar Utrecht kwamen. De andere bonden bij de NS steunen de actie vooralsnog niet. De FSV heeft echter niets tegen de ei sen. De Vervoersbond CNV vindt dat de NS meer tijd moe ten krijgen om hun onderzoe ken over agressie in de trein af te ronden. Van onze verslaggever VALKENBURG - Doordat de ingevulde formulieren meer dan een jaar op het Valkenburgse ge meentehuis bleven liggen, zijn 12 bewoners van de Chrysantenlaan in het Rijndorp nog steeds versto ken van de subsidie voor hun pre mie-A woningen die al in novem ber 1988 werden opgeleverd. Als reden voor deze handelwijze geeft de gemeente 'ziekte en on derbezetting' op de betreffende afdeling op. De bewoners hebben inmiddels de Vereniging Eigen Huis ingeschakeld om hun belan gen te behartigen. De subsidie-formulieren gaan via het raadhuis naar het ministe rie van VROM. De gemeente Huizenkopers Valkenburg de dupe moet een verklaring afgeven waaruit blijkt dat er bijvoorbeeld niet teveel meerwerk aan de hui zen is gepleegd, waardoor de fi nanciële bijdrage zou kunnen worden verspeeld. Als gevolg van personele problemen heeft het technisch onderzoek dat voor die verklaring nodig was, veel te lang op zich laten wachten. Begin van dit jaar werden de formulieren alsnog door de ge meente doorgestuurd. Op het de partement bleek vervolgens dat er bij het invullen door de bewo ners fouten waren gemaakt, waar door het papierwerk moest wor den overgedaan. Ook dat leverde weer vertraging op. Bewoners menen dat de gemaakte fouten al op het raadhuis hadden moeten worden geconstateerd. Burgemeester Sinke spreekt van een nare samenloop van om standigheden. "We doen er op dit moment alles aan om de nadelige gevolgen voor de bewoners te be perken. Het is weliswaar zo dat het eerste subsidiebedrag later komt. maar ik heb goede hoop dat volgende betalingen wel op tijd zijn", aldus Sinke. Op het Valken burgse raadhuis zijn inmiddels maatregelen genomen om dit soort problemen in de toekomst te voorkomen. AbvaKabo: 'Aantal patiënten afstemmen op personeel' UTRECHT/ROTTERDAM/ALPHEN/LEIDEN - De directies van de 27 verpleeghuizen in het Rijnmond-gebied hebben besloten met onmiddellijke ingang een opnamestop in te stellen om de zorg af te stemmen op het aanwezige personeel. Door de opnamestop zullen 200 tot 250 bedden van de in totaal 5.000 bedden in de Rijnmond onbezet blijven. de geestelijke gezondheidszorg, wil- zetting volgt na een grote bijeen- len op 11 juni in Leiden ook het pu- komst van leerling-verpleegkundi- bliek bij hun acties betrekken. Ze gen in de Stadsgehoorzaal in Lei zijn van plan die dag een openbaar den. gebouw enkele uren te bezetten. Welk gebouw dat zal zijn, willen de (pagina 13: Massale actie van gezond- actievoerders nog niet kwijt. De be- hcidszorg in Hoogc Burch) TEL AV1V (GPD) - Een bomex plosie op de drukste markt van Je ruzalem heeft gisteren een 72-jari- ge Israëliër het leven gekost en 10 nertsen verwond. Twee Palestijn- e organisaties, de Islamitische Ji had en de pro-Syrische Fatach- Opstand, hebben de verantwoor delijkheid opgeëist. De politie heeft in verband met de explosie totaal 87 Palestijnen aange houden en patrouilleert intensief wraakacties tegen Arabieren te voorkomen. De bom, verborgen in een plas tic zak in een vuilnisbak, ontplof- i het begin van de middag in de Machane Jehuda markt, in het centrum van het westelijk deel i Jeruzalem. Dode en 10 gewonden Bom op markt in Jeruzalem Direct na de aanslag vierden marktkooplieden en andere om standers hun woede bot op Arabi sche arbeiders en journalisten, die werden beschuldigd van PLO- sympathieën. De politie greep in, maar kon niet verhinderen dat vooral fotografen en cameralie- den rake klappen opliepen. Een persfotograaf moest in een zieken huis worden opgenomen nadat hij was geschopt en geslagen. De politie arresteerde twee leden van de racistische Kach-beweging we gens ophitsing en mishandeling van journalisten. De aanslag is mogelijk een wraakneming voor de moord op zeven Palestijnen door een Israë liër, vorige week zondag in Ris- hon Lezion. Rechtse parlementsle den hebben de regering opgeroe pen Palestijnse leiders aan te hou den, zoals Faisal al-Husseini. Husseini, die met andere Palestij nen sinds de aanslag in Rishon Lezion in hongerstaking is, heeft zijn afkeer uitgesproken over de bomexplosie in Jeruzalem. BRUSSEL (ANP/GPD). - Wegver- klacht ingediend bij het EG-Hof voerders uit zes Europese landen, waaronder Nederland, dreigen met 6er een blokkade van West-Duitsland als dat land vasthoudt aan de invoe ring van een tolheffing voor vracht- ^mciat wagens per 1 juli. Om een chaos op de Europese we gen te voorkomen deden zes Eu ropese wegvervoer-organisaties, waaronder Nederlands Vervoer en het NOB Wegtransport, gisteren in Brussel een 'laatste oproep' op Bonn af te zien van de tol. De vere nigde transporteurs zullen ook de Europese Commissie onder druk zetten. Ondanks dat dreigement peinst de Westduitse regering er niet op stapel staan, als Bonn geen bak- Luxemburg. Een vertegenwoordi- zeil haalt. Vooral door de willekeu- Febetra, de Belgische be- rige uitwerking van de tolheffing Dat deelde mr. C. van Schelven van de Samenwerkende Rijnmond Zie kenhuizen vanmorgen mee mee. De opnamestop geldt tot er per instel ling een aanvaardbaar niveau van werkdruk en zorg is bereikt. Voor crisisgevallen maken de verpleeg huizen een uitzondering. De honderden mensen die al op de wachtlijst staan voor plaatsing in een verpleeghuis zullen door de op namestop nog langer moeten wach ten dan het gebruikelijke halfjaar. De verpleeghuizen in de regio Amsterdam beraden zich nog op maatregelen. Daar zal waarschijn- HONGKONG lijk sprake zijn van vertraagde op- Een Vietnamees name van patiënten. De besluiten jongetje wacht volgen op de oproep van AbvaKabo in een l aan directies van algemene zieken- Hongkong huizen, verpleeghuizen, psychiatri- dat er over zijn sche inrichtingen en zwakzinnigen- lot inrichtingen om het aantal opna- gen blijven of te- mes in hun instellingen te beper- ruggestuurd ken. Volgens de FNV-bond kunnen worden de werkgevers de overheid zo dui delijk maken welk niveau van zorg verlening hoort bij de huidige per soneelsbezetting. Personeel van verschillende zwakzinnigeninrichtingen in Zuid- Holland heeft vandaag enkele uren het werk neergelegd en in Zwam- merdam een bijeenkomst gehou den. Het betreft hier één van de grootste acties tot dusver in deze re gio. De werknemers van de inrich ting waarbij de bijeenkomst wordt wr»TPrï1./rr»TVTrtA D/rnni gehouden - de Hooge Burch in ROERMOND (AP/GPD) - ue r Zwammerdam - moeten volgens de mannen die zondagavond directie overigens de gestaakte Roermond de Australische loeris- (29), echtgenote uren 'indien nodig' later inhalen. teI? Nl?>? .sPan°s„ <28>.en Stephen Vicky Cross (24), Directeur gezondheidszorg van Capel ontkent dat het om een strafmaatregel gaat. "Het lijkt me normaal dat het werk dat tijdens de actie blijft liggen later alsnog wordt gedaan". Een woordvoerster van .-=■ het actiecomité van de inrichting militairen omdat hun auto urenlang was gezocht naar explo- sporen. Lyndal McCredie genote van Melrose, en oss (24), een kennis van John Melrose (24) doodschoten, Spanos, werden niet geraakt. Het hebben een "tragische vergissing" begaan. Dat heeft het verboden Ier se Republikeinse Leger (IRA) giste- verhoor van de t weinig hebben opgeleverd. De film die in het toestel Dublin verklaard. De IRA vermoorde Spanos zat. wordt door had de twee aangezien voor Britse de politie ontwikkeld. Spanos werd noemt de maatregel ongebruikelijk, kenteken voerde. vinden dat die illegaal We laten onze trucks gewoon staan in de grens". Nederlandse vervoerders lieten enkele weken ge- gulden toegezegd Donderdag heeft de organisatie nog een gesprek met minister Maij- Weggen (verkeer en waterstaat). Zij beroepsgoederen- heeft ter compensatie 90 miljoen de komende □23-313 303 Showroom: Oudeweg 145 - Haarlem Ze gelooft echter niet dat die straks streng wordt toegepast zich zorgen om. Leerling-verpleegkundigen Brits doodgeschoten toen hij zijn t op het statief wilde plaatsen. De vier Het Roermondse recherchebij- Australiërs hadden in Roermond maakt standsteam toont zich iets optimis- gegeten, wilden foto's maken leden al weten dat blokkade-acties 3,5 jaar. Daarvan is 35 miljoen dit jaar bestemd. De transporton dernemingen venvachten echter jaarlijks 100 miljoen gulden schade te lijden door de heffing. Stefan Edberg uitgeschakeld op dit moment niet al te veel 'isaher ?ver. het achterhalen daders dan twee jaar geleden, bij de ujt vorige IRA-aanslag. Er zijn bijna veertig tips van burgers binnen. De gouden tip, waarvooor 100.000 gul den beloning is uitgeloofd, is daar niet bij. "Maar deze keer is het aan tal getuigen dat zich gemeld heeft, hoger dan toen", aldus politie woordvoerder Steens. Probleem is dat nog onduidelijkheid bestaat over het aantal verdachten. Getui gen spreken over "één tot vier man- PARIJS - De als ge- terug te komen op het besluit. Een plaatste Stefan Edberg is vanmid- woordvoerder van het ministerie dag bij de strijd om de Open Franse van verkeer zei vanmorgen: "Het tennistitel uitgeschakeld. In de eer wetsvoorstel werd gesteund door 98 ste ronde van het toernooi in Parijs procent van het parlement en Ook verloor de torenhoge favoriet van alle deelstaten staan er vierkant de totaal onbekende Spanjaard lan de in- Bruguera. Dat gebeurde in drie ït". sets: 6-4, 6-2, 6-1. De Zweed had, Per slot van rekening heeft de EG ZOals de cijfers al aangeven, totaal 20 jaar de tijd gehad om de belas- geen verweer tegen de volstrekte tingongelijkheid voor vrachtwa- outsider, gens uit de weg te ruimen. Nu wach ten wij niet langer. De zorg voor ons milieu en het feit dat de Duitse be lastingbetaler al die jaren voor het I steeds toenemende vrachtverkeer 1 op onze wegen opdraait, maken dit besluit noodzakelijk", De Europese Comm discriminerend vindt, heeft al Iets warmer Zonnige perioden en aan het eind van de dag een kleine kans op een bui. Mi nimumtemperatuur rond 5 graden. Middagtcmpcratuur ongeveer 19 gra den. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Dc vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Aan het eind van de Perrier verkoopt deel aan Schweppes PARIJS (AFP/KRF) - Het Franse De Europese Commisie, die de tol drankenconcern Perrier, dat eerder dit jaar in opspraak kwam doordat 22 PAGINA'S i te hoog gehalte aan benzeen in zijn mineraalwater zat, verkoopt een groot deel van zijn frisdranken aan de Britse Cadbury Schweppes, producent van zoetwaren en drank en. De verkoop levert 400 miljoen gulden op, zo maakte Perrier vap- daag bekend. Perrier verkoopt zijn merken Oa sis, Bali en Atoll. Verder krijgt Cad bury Schweppes de botteling en de distributie van Gini in handen even als nog drie bottelarijen in Frank rijk. Het aandeel van Cadbury Sch weppes op de Franse frisdranken- markt gaat daardoor van 6,3 naar 16 procent. Tegen inlevering van deze bon (Geldigt/m 23 juni 1990) De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f 100,-. Het montuur van de gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode driehoekje. In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Op beide brillen 1 jaar garantie. Leiden, Haar- lemmerstr. 107 (tegenover C&A) Alphen a/d Rijn, vA/landeislootstr. 9 DEN HAAG (ANP) - Minister Kok van financiën kan een grote aard gasmeevaller tegemoet zien. Die be loopt volgens een zeer voorlopige raming van het ministerie van eco nomische zaken zeker enkele hon derden miljoenen guldens en maxi maal 1,5 miljard gulden. De meevaller is het gevolg van een herziene raming van de aard gasreserve in de Eemsmonding, waarop Nederland en de Bondsre publiek elk de helft van de rechten kunnen doen gelden. Die raming is drastisch naar beneden bijgesteld op grond van nieuwe metingen met moderne apparatuur. Op grond van die raming - die overigens nog moet worden bekrachtigd door beide lan den - kan worden afgeleid dat de Westduitse partner Brigitta veel meer dan haar aandeel van 50 pro cent heeft ontvangen. Dat zal Brigitta, waarin Deutsche Shell en Esso AG elk voor 50 pro cent deelnemen, komen te staan op een fikse financiële vergoeding aan de Nederlandse Aardoliemaat schappij (NAM). Deutsche Shell heeft hiervoor al een bedrag van 900 miljoen mark gereserveerd. Ervan uitgaande dat Esso AG op eenzelfde claim rekent kan de NAM 1,8 mil jard mark tegemoet zien. De vuist regel is dat van de aardgasbaten van de NAM 80 procent in de schatkist vloeit als royalties. Dat komt in dit geval neer op iets meer dan 1,5 mil jard gulden. Minister Andriessen stelde vanmorgen de Kamer op de hoogte. De lichamen van Spanos en Mel rose, die als advocaat in Londen werkten, werden gisteren pas rond het middaguur geborgen nadat het verlichte gemeentehuis en door rijden naar Duitsland om kennissen op te zeeken. De politie trekt de contacten met Ierse en Engelse terreurspecialisten aan. Het onderzoek strekt zich ook uit tot België, waar in Leopoldsburg twee uur na de aanslag de vluchtau to van de daders brandend werd aangetroffen. De auto leverde de politie geen nieuwe informatie op. De Australische premier Hawke heeft de moord op de Australiërs veroordeeld en hekelde de IRA- 'spijtbetuiging': (Pagina 3: IRA kiest weer voor soft target' en Roermond was onlangs ge waarschuwd) óók om te weten waar ik m'n voor deeltjes kan halen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127.50 Ik neem een kwartaalabonnement I 74.15 Ik neem een jaarabonnement 1285,50 Naam Adres - Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1