LEIDSCH DAGBLAD l IRA doodt 2 toeristen NODIG! Nieuwe president Colombia: meer steun tegen drugs nodig Fusie ABN Amro rond Brand bij Ouwehand vermoedelijk gesticht Australiërs mogelijk aangezien voor Britse soldaten Groningen wil schade op krakers verhalen ANDIJVIE EN GEHAKT 4.25 Bloedige gevechten in hoofdstad van Armenië MAANDAG 28 MEI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39251 Prijs fl. 1,35 Emissie 1,3 miljard AMSTERDAM (ANP/GPD) - De fusie tussen ABN en Amro Bank is rond. De beide banken maakten vanochtend bekend dat een volledige fusie op voet van gelijkheid wordt verwacht. De fusie tot ABN Amro Bank krijgt in het derde kwartaal van dit jaar haar beslag. Er ontstaat dan een bank met een balansto taal van 350 miljard en 56.000 medewerkers. Tegelijk met de fusie komt er een aandelenuit- gifte van 1,3 miljard gulden. De opbrengst van deze emissie wordt gebruikt voor versnelde expansie van de bankreus. Een aandeel Amro van 20 gul den nominaal geeft recht op twee aandelen van 5 gulden no minaal in de nieuwe holding. Eén aandeel ABN van 10 gulden nominaal kan worden ingewis seld tegen één aandeel in ABN Amro Holding. Een aandeel Amro is op dit moment twee keer zoveel waard als een aandeel ABN. Dat komt aardig overeen met de beurs koersen. De slotkoersen van vrijdag waren 74,10 gulden voor Amro en 37,30 gulden voor ABN. Vanochtend is de note ring enige tijd opgeschort. Mr. R. J. Nelissen, nu be stuursvoorzitter van de Amro Bank, blijft tot 1992 voorzitter zijn van de nieuwe combinatie. Mr. R. Hazelhoff, nu voorzitter van de raad van bestuur van de ABN Bank, wordt vice-voorzit- ter. Als Nelissen aftreedt volgt Hazelhoff, die in 1994 met pen sioen gaat, hem op. De raad van bestuur zal be staan uit de huidige leden van de raden van bestuur van ABN en Amro. Het ligt in de bedoe ling na een overgangsperiode tot een bestuurscollege van mi nimaal 7 en maximaal 10 leden te komen. Nu heeft elke afzon derlijke raad van bestuur 7 le den. Van r verslaggevers KATWIJK - Een felle brand heeft zaterdagavond de opslagloods van Ouwehand Visverwerking bv aan de Industriekade in Katwijk aan Zee volledig verwoest. In de loods een voormalige bollenschuur lagen plastic verpakkingsmateria len, zoals emmers, kratten, bakken en pallets opgeslagen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend, maar de politie houdt er sterk rekening mee dat de brand is aangestoken, omdat tegelijkertijd een tankauto van een oud-papier- handel op korte afstand van Ouwe hand in brand stond. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het verbranden van het plastic materiaal zorgde voor veel rookont wikkeling. Aanvankelijk werd ge vreesd voor het vrijkomen van een te hoge concentratie blauwzuurgas dat gevaarlijk zou zijn voor omwo nenden. Metingen wezen echter uit dat er slechts sprake was van een geringe hoeveelheid. Inmiddels was de sporthal Cleijn Duin al in gereed heid gebracht om de wijkbewoners in onder te brengen. Eerder al wa ren de bewoners gewaarschuwd om de ramen en deuren dicht te hou den. Volgens directeur L.E. Ouwe hand ligt de schade zeker boven de een miljoen gulden. De brand die om half elf uit brak en enorm veel publiek trok werd geblust door korpsen uit Katwijk, Rijnsburg, Noordwijk en Leiden. Rond kwart over twaalf werd het sein brand meester gegeven. De Katwijkse brandweer is nog tot 5 uur bezig ge weest met nablussen. Ook in de loop van zondag laaide het vuur nog drie keer op. (foto Frans Roomer) Een Groningse jongen gooit een steen naar krakers van het Wolters Noordhoff-complex die zich achter een barricade in de Groningse bin nenstad hebben verschanst. De ge meente wil de schade op de krakers persoonlijk verhalen. (foto ANP) 'GRONINGEN (ANP/GPD) - Na dat 50 krakers van het Wolters Noordhoff-complex zaterdag in de Groningse binnenstad voor meer Idan 1 miljoen gulden aan vernielin- Igen hadden aangericht en slaags raakten met de politie, heeft de mo- (biele eenheid het pand gisteren ont ruimd. Daarbij kwam het niet tot ongeregeldheden. De 139 In hoger beroep twee jaar voor moedermoord DEN HAAG/HAZERSWOUDE' - Het gerechtshof in Den Haag heeft een 27-jarige Rotterdammer en een 50-jarige Hazerswoudenaar ver oordeeld tot twee jaar onvoorwaar delijke gevangenisstraf voor het [toedienen van een overdosis heroï- jne bij de moeder van de oudste ver- jdachte. I Het hof bekrachtigt met dit arrest de straf die de Rotterdamse recht- Ibank de twee in oktober vorig jaar oplegde. De procureur-generaal bij het hof eiste op de zitting twee we ken geleden celstraffen van vijf en viereneenhalf jaar. De injectie met twee gram heroï ne werd toegediend op uitdrukke lijk verzoek van de moeder, zo ver klaarden de verdachten. De procu reur-generaal stelde in navolging van de officier van justitie dat de twee te licht over het euthanasie van de vrouw hebben geoordeeld. jBRAND Bij het bedrijf Afvalver werking Botlek (Booy-Clean) aan de Oude Maasweg in Rotterdam heeft vanmiddag een uur lang |brand gewoed in een opslagput hoor chemisch afval. Een aantal in |de put gelegen vaten met onbeken de inhoud is geëxplodeerd. Volgens een woordvoerder van de Dienst |Centraal Milieubeheer Rijnmond jzijn bij de brand geen gevaarlijke stoffen vrijgekomen. De oorzaak (van de brand is nog niet bekend. krakers liepen het gebouw uit en werden gearresteerd. De gemeente Groningen wil de krakers persoon lijk aansprakelijk stellen voor de schade. De ontruiming van het Wolters Noordhoff-complex stond pas morgen op het programma. Maar toen een aantal bewoners zaterdag morgen totaal onverwacht vernie lingen aanrichtte en barricades rond het complex opwierp, wilde de Groningse burgemeester Staatsen met het oog op de verstoring van de openbare orde niet langer wachten. Hij liet politie-versterkingen aan rukken, die gistermorgen tot onrui- ming overgingen. De schade van meer dan een mil joen gulden zal waar mogelijk op de krakers persoonlijk worden ver haald. Gedupeerde omwonenden wordt door de burgemeester gead viseerd een civiele procedure te be ginnen om de schade te verhalen. Daarnaast zal alles in het werk ge steld worden om tot een strafrechte lijke vervolging te komen. Een be lemmering bij het vervolgen van de krakers is echter dat degenen die de vernielingen hebben aangericht zich allen hadden vermomd. Onder de krakers bevond zich een aantal Duitsers en Italianen. Zij kunnen eventueel het land uitgezet worden, mogelijk na rechtsvervol ging- Het Wolters-Noordhoffcomplex, dat uit 35 panden bestaat, is inmid dels overgedragen aan de eigenaar, Pensioenfonds PGGM. Dat is direct met de afbraak ervan begonnen. Op de plaats van het complex komt on der meer een bibliotheek. (pagina 3: Kraakpand ontruimd na rel) Energieweg 25, Zoeterwoude DRUKKERIJ 5ÉDELTABACH Overnamebod op Verkade mislukt ZAANDAM (GPD) - United Bis cuits (UB) heeft geen meerder heidsbelang in Verkade kunnen verwerven. Dit heeft Verkade van ochtend officieel bevestigd. Bij het aflopen van de aanbiedingstermijn is slechts 41,2 procent van de aande len aangemeld. Dit is aanzienlijk minder dan de eerdere ramingen, die uitgingen van 48 tot 52 procent. Een groep institutionele beleg gers vindt het bod van 400 gulden per aandeel veel te weinig en wil 500 tot 600. United Biscuits zal waarschijnlijk morgen nadere mededelingen doen o*'er de ^"ernameplannen. Zonnig Vannnacht weinig bewolking. Mini mumtemperatuur omstreeks 3 graden en plaatselijk vorst aan de grond. Overdag zonnig en een middagtcmpc- ratuur van ongeveer 17 graden. Wind in de loop van de dag draaiend naar zuid, zwak tot matig. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Zonnig. Middagtciti- pcratuur oplopend naar ongeveer 21 graden. I 20 PAGINA'S Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees ysA1 in de aanbieding Andijvie, kilo Gehakt half-om-half, kilo KH9 7.49 500g@®®®§39 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. MOSKOU (AFP/Rtr) - Meer dan 20 doden en 45 gewonden zijn gister avond gevallen bij gevechten tus sen Armeniërs en militairen in een buitenwijk van Jerevan. Volgens een legerwoordvoerder zijn de meeste slachtoffers Armeense mili tanten. Eerder vandaag maakte het mi nisterie van binnenlandse zaken in Moskou bekend dat er 'zeker 10 do den en 20 gewonden waren geval len'. Het meldde dat een militair konvooi, op weg naar de kazerne, met automatische wapens werd aangevallen door een groep Ar meense militanten die een barrica de op de weg hadden opgeworpen, waarna de soldaten terugvuurden. Bij een ander incident waren gis terochtend 6 Armeniërs gedood, tij dens een aanvaring met troepen die net per trein waren aangekomen op het station van de hoofdstad van de Kaukasische republiek. Het Ar meense persbureau meldde dat het leger begon de schieten op Armeen se burgers die vreedzaam naar het station waren getrokken om de mi litairen te overtuigen weer weg te gaan. Het persbureau TASS schreef dat de soldaten pas schoten na een aanval door gewapende Armeense militanten. De twee gewelddadige inciden ten deden zich voor aan de voor avond van massale demonstraties voor onafhankelijkheid in Armertië, waartoe voor vandaag is opgeroe pen. Moskou heeft troepen ge stuurd in verband met de aange kondigde massale betoging. Ver wacht werd dat honderdduizenden mensen zullen deelnemen aan de demonstratie in het centrum van Jerevan. Ook in Stepanakert, de hoofdstad van de Armeense enclave in Azer- bajdzjan Nagomy-Karabach, is de situatie gespannen. „Militairen heb ben het plein in het centrum bezet, waar wij onze demonstratie willen houden", aldus een journalist ter plaatse. ROERMOND (ANP/GPD) - Twee Australische toeristen, mogelijk aangezien voor Britse militairen, zijn vannacht om het leven gebracht door een aanslag door gemaskerde man nen, vermoedelijk IRA-leden. De twee gedode mannen za ten in een auto met een Brits kenteken. Twee vrouwen die ook in de auto zaten bleven ongedeerd. De slachtoffers zijn tussen de 25 en opnieuw een dodelijk incident aan de 30 jaar oud. Hun identiteit is nog haar lange reeks van blunders toe. niet bekend gemaakt. De aanslag Nog geen jaar geleden moest de was vanmiddag nog met opgeëist, IRA spijt betuigen toen bij een aan- maar de politie houdt het op een val op een basis van de Britse lucht- vergissing van het verboden Ierse macht bij Wildenrath (Bondsrepu- Republikeinse leger (IRA). Zij wijst bliek) behalve een 34-jarige man daarbij op de overeenkomst met ook zijn 6 maanden oude baby om eerdere aanslagen in de Limburgse het leven kwam. In 1983 werd de grensstreek. Een 45 man sterk Re- eerste grote fout gemaakt toen in cherchebijstandsteam werkt inmid- het luxe warenhuis Harrods te Lon- dels aan de zaak. den per ongeluk een bom afging die De aanslag had gisteravond om- aan zes mensen het leven kostte, streeks half twaalf plaats op de markt van Roermond. De Austra- De politie onderzocht vandaag nauwkeurig de auto liërs hadden juist een Chinees taurant verlaten waar ze hadden ge geten, toen ze onder vuur werden genomen. Getuigen hebben 8 tot 10 schoten gehoord, naar alle waar schijnlijkheid afgevuurd uit een halfautomatisch wapen. De twee vrouwen zijn met een shock in het ziekenhuis opgenomen. Hoeveel mensen bij de aanslag betrokken waren, is nog onbekend. Ooggetuigen legden hierover ver schillende verklaringen af, aldus de politie. De daders vluchtten na de aanslag weg in een bruine auto, die vanochtend volledig uitgebrand werd teruggevonden in de buurt van het Belgische plaatsje Leopold- burg. De aanslag van afgelopen nacht is de derde in amper twee weken die aan de IRA wordt toegeschreven. De twee vorige aanslagen werden gepleegd in het noorden en zuiden van Londen. Een militair werd daarbij gedood. In totaal raakten acht Britten gewond. Onlangs waar schuwde het 'Bundeskriminal- ambt' in Wiesbaden al voor een nieuwe serie IRA-aanslagen in zo wel Engeland als op het Europese vasteland. Twee jaar geleden sloeg de IRA al eens toe in Limburg. In de nacht van 1 op 2 mei 1988 ontplofte in Nieuw-Bergen een autobom. Daar bij werden twee Britse militairen, afkomstig van de RAF-basis in het Westduitse Laarbruch, op slag ge dood. Een derde raakte zwaar ge wond. Even daarvoor was in het centrum van Roermond een auto met Brits kenteken door de IRA met kogels doorzeefd. Een van de inzittenden, drie Britse soldaten, werd dodelijk getroffen door mi trailleursalvo's. De twee anderen raakten zwaar gewond. De IRA voegde met de schietpartij BOGOTA (GPD) - De liberale poli ticus Cesar Gaviria, die gisteren in Colombia de presidentsverkiezin gen won, eist dat het Westen meer aan drugsbestrijding doet. "Zo niet", zo waarschuwde hij afgelo pen nacht tijdens zijn overwin ningstoespraak, "dan wordt het steeds moeilijker voor de Colom- bianen om te accepteren dat hun of fers geen klankbord vinden. Steun met de mond is niet genoeg. De drugssmokkel is een multilateraal probleem". Met bijna alle stemmen geteld staat Gaviria, van dezelfde partij als de huidige president Barco, op 47 procent. Alvaro Gomez, een dissi dent van de conservatieve partij, komt op dik 24 procent. Antonio Navarro Wolff van de tot politieke partij omgetoverde guerrillabewe ging M-19, heeft bijna 13 procent be haald. Ruimt even op deze week. 40% korting op een deel van de collectie. Slechts zo'n 45 procent van de 14 miljoen ingeschreven kiezers ging naar de stembus. Het totaal aantal Colombianen met kiesgerechtigde leeftijd wordt op zeker 17 miljoen personen geschat. Het aantal niet- stemmers is daarom eigenlijk nog groter. Het grote aantal thuisblij vers is gedeeltelijk te wijten aan al het geweld dat aan de verkiezingen vooraf ging. Pas toen 's ochtends bleek dat het overal rustig bleef, gingen alsnog veel mensen naar de stembus en was er op veel plaatsen sprake van een waar volksfeest. Het stemgedrag op het platteland was doorslaggevend voor de zege van Gaviria. Met het traditionele stemgedrag daar kwam ook nog Rodrigo Lloreda, de officiële kan didaat van de conservatieven, in het verhaal voor. Maar in de grote ste den, en met name in Bogota en Me- dellin, werd Gaviria ernstig be dreigd door Alvaro Gomez. Daar mee is het sinds vorige eeuw heer sende twee-partijenstelsel in Co lombia doorbroken. Antonio Navarro van M-19 was de eerste tegenstander die Gaviria met zijn overwinning feliciteerde. Dat gebeurde op de 17de verdieping van het zeer zwaar bewaakte Tequenda- ma-hotel in het centrum van Bogo ta. Er gaan al geruchten dat Gaviria de'ex-guerrillero een ministerpost wil aanbieden. (pagina 7: Gaviria zet met overwin ning leven op het spel) Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen. 071-161400 óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127,50 Ik neem een kwartaalabonnement t 74.15' Ik neem een jaarabonnement 1285.50 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1