PORT Haarhuis heeft maling aan toppers Zeelenberg zorgt voor primeur in kwartliterklasse SPOoTTV Chileense doelman geeft bedrog toe Real wil van Bernd Schuster af Dave Strijbos ernstig gewond bij ongeluk Javier Sanchez in Ede in twee sets afgeserveerd Marco Dijkhuizen legt zich neer bij zware schorsing BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD NURBURGRING (ANP) - Koel, nuchter en zakelijk analyseerde Wilco Zeelenberg zijn eerste Grand Prix-overwinning. Geen spoor van emotie viel er te bespeuren na zijn triomf in de 250 cc-race in de Grote Prijs van de Bondsrepubliek Duitsland. Een primeur. Het was de eerste Nederlandse zege in de kwartliterklasse. Zeelenberg bleef er onverschillig onder. Net zo stoïcijns als in de bloedstollende finale van de tot de laatste meter boeiende race. De on genaakbaar geachte John Kocinski week in de laatste bocht van de ide ale lijn af. Zoals de Yamaha-coureur wel vaker doet om zijn tegenstan ders te intimideren. Zeelenberg reageerde koel en doeltreffend. Hij dook in het gat en wist op 30 meter van de streep dat hij de winnaar was. "Waarom hij binnendoor reed. snap ik nog niet. Of hij wilde ons (Zeelenberg. Card- Zeelenberg pareerde de boude beweringen met een Hollandse nuchterheid die hem eigen is. "Zo zijn de Amerikanen. Bluffen. Een Nederlander doet dat niet. Nie mand zal mij horen zeggen dat ik in Oostenrijk weer win. Ik laat me niet gauw gek maken. Ik ben van nature vrij nuchter. Leuk dat ik gewonnen heb. Zonder meer, maar ik ga er niet vanuit mijn bol, zoals Hartog, Mid delburg en Spaan. Voor mij per soonlijk verandert niets". De 23-jarige Bleiswijker is on danks zijn onverstoorbare instel- Bradl) afbluffen, of hij maakte üng. ook vrij eigenzinnig. Hi| laat een stuurfout. Hij heeft gegokt en verloren". Kocinski. leider van het klassement, had zwaar de pest in. maar hij had alleen de race verloren, zijn bravour niet. "De volgende race win ik. En wereldkampioen word ik ook". hoort Zeelenberg tot de kandida ten. Op de vraag wie de fonkelnieu we machine moet krijgen zei hij resoluut: "Ik. Er is mij eerder het seizoen al min of meer toegezegd dat ik de machine zou krijgen. En ik verwacht dat die belofte wordt inge lost". gaf de Zuidhollander toe. "Ik had er wel vertrouwen in. maar dat ik zo- .1 ben verbaast ook mij. Ik vrees ben ik Wilco Zeelenberg. Binnenkort heeft Honda een 'De Nederlandse Mike Hailwood', leuwe fabrieksmachine ter be- ZOals hij in buitenlandse kranten schikking. Met Cardus en Brad) be- werd genoemd na zijn derde plaats in de Grand Prix van Japan, maakt de extra druk niet. Daarv dit seizoen meer vooruitgang dan te koel", verwacht. Dit jaar had hij zich een plaats in de sub-top toebedacht. In middels is de part-time-coureur ns vijf races opgeklommen naar de derde plaats in het klassement. "Dit had ik ook niet verwacht", SANTIAGO (RTR) - Na negen maanden list en bedrog heeft de Chileense doelman Roberto Rojas zijn geweten gezuiverd. In een vraaggesprek met de krant La Ter- cera geeft de voormalige aanvoer der van het nationale elftal toe in het duel met Brazilië in september 1989 de wond aan zijn gezicht zelf te hebben aangebracht met een mesje. Tot dusver had Rojas hardnekkig volgehouden geen toneel te hebben MADRID (GPD) - Real Madrid wil van zijn Westduitse midden velder Bernd Schuster af, maar weet niet hoe. Vorige week con tracteerde Real de Roemeeen Ha- gi en daarom moet één van de drie huidige buitenlanders bij de club -de Mexicaan Hugo Sanchez, de Argentijn Ruggeri of Schuster- verdwijnen. Aanvankelijk leek het erop dat Ruggeri zou worden afgestoten, maar voorzitter Men- doza heeft nu Schuster aangewe zen als de persoon die hij kwijt wil. Het probleem is dat de West duitser nog een contract van een jaar heeft en dat het Real niet lukt om voor hem een club te vinden. die bereid is het contract van 200 miljoen peseta's per jaar (3.6 mil joen gulden) over te nemen. Men- doza heeft de Zwitserse club Neu- chatel gepolst, maar deze club is geschrokken van de financiële implicaties, terwijl Schuster er ook weinig voor voelt zijn carrière in Zwitserland te beëindigen. Ironisch genoeg heeft Mendo- za's grootste voetbalvijand, Jesus Gil y Gil -de president van de hoofdstedelijke aartsrivaal Atleti- co de Madrid- verklaard bereid te zijn het contract van de Westduit ser over te nemen. "Voor mij is Schuster één van de beste spelers van Real en ik zou hem goed kun nen gebruiken", zei Gil, die wel weet, dat Mendoza aan zo'n trans fer nooit zijn medewerking zal verlenen. Het aanstaande vertrek van Schuster want zijn positie bij Real is door een aantal uitspraken van zowel de Westduitser zelf als Mendoza onhoudbaar geworden is opvallend, omdat hij het af gelopen seizoen een prominente rol heeft gespeeld bij het behalen van Reals vijfde landkampioen- schap in successie. Maar Schus ter -die al eerder bij Barcelona voor grote moeilijkheden zorgde en daar lange tijd zijn contract op de tribune uitzat- heeft zich in de ogen van Mendoza de afgelopen weken dermate asociaal gedra gen, dat de Real-president hem niet langer wil. Kenners staan niet versteld Zeelenbergs vooruitgang. Ze nen dat zijn koelbloedige i van rijden de grondslag is voor het succesvolle verloop van het sei zoen. Zoals gisteren ook weer bleek. De Honda-coureur liet zich niet gek maken in de helse strijd aan het front. Kocinski voerde de kopgroep, met Zeelenberg, Cardus en Bradl, meestal aan. Cardus en Zeelenberg manoeuvreerden zich enkele keren voor de Amerikaan omdat hun Hon da's op de lange rechte stukken meer vermogen ontwikkelden. Bij het ingaan van de laatste om loop van het racecircuit in de Eifel, rekende Zeelenberg niet meer op de overwinning. Hij liet zich zelfs ver rassen door Cardus, maar herstelde zijn foutje door de Spanjaard weer terug te dringen naar de derde plaats. "Ik lette even niet op, maar heb mijn verkeerde inschatting meteen gecorrigeerd. Ik wilde die tweede plaats zeker pakken. Ko cinski hielp me vervolgens een handje door de deur wagenwijd open te zetten". DALECIN (ANP) Dave Strijbos is gisteren tijdens de Grote Prijs van Tsjechoslowakije 250 cc-klasse ernstig gewond geraakt. De motorcoureur raakte op het circuit van Dalecin uit de koers en sloeg tegen de betonharde bodem. De toegesnelde teammanager Gerard Rond moest de ingeslikte tong van Strijbos uit de keel ha len. De wedstrijd werd gestaakt. Met verwondingen in het gezicht moest Strijbos naar een ziekenhuis worden vervoerd. Strijbos had de eerste manche ge- Strijbos bezette de achtste positie, wonnen. Nadat de wedstijd was ge- Bij een snelheid van bijna honderd staakt, vond er geen herstart plaats, kiiometer moet hem door de stof- Na negen manches dn vijf wedstrij- wolken een gat in het keiharde cir- den) voert de Italiaan Alessandro cuit zijn ontgaan. Er was kritiek op Puzar in de stand om het wereld- de organisatoren omdat een goede kampioenchap. Op grote afstand sproei-installatie in Dalecin ont- den Berk brak. Na zijn val bleef hij gedurende enige ogenblikken roerloos liggen, waarna officials hem voor de aan stormende motoren wegsleepten. Vervolgens was Rond snel ter plek ke om de Brabander in veiligheid te brengen. Door de klap van de val had Strij bos ziin tong ingeslikt. Rond be vrijdde de coureur van zijn helm en redde hem van verstikking. Bij eer ste diagnose in het ziekenhuis werd een gebroken rib en een zware her senschudding en nog onduidelijke schade aan de longen geconsta teerd. Door het ongeval was bij het jury korps enige paniek ontstaan. Eén van de vlaggenisten trok in de vier de ronde de rode vlag. Reglemen tair werd besloten niet opnieuw te starten. Dat kan alleen als de race in de eerste ronde wordt afgevlagd. Coureur komt om bij explosie RIJEKA (Reuter) Bij de mo torraces om het Europees kam pioenschap in het Joegoslavi sche Rijeka is gisteren de 21-ja- 1 rige Italiaanse coureur Eros Manfredini om het leven geko- Het ongeluk gebeurde kort na de start van de 250 cc-race. In de eerste bocht kwamen twaalf coureurs ten val nadat de Luxemburger Ivo Pavalarainen de strobalen had geraakt. Hij viel, waarna zijn benzinetank explodeerde. Manfredini, die net als de andere coureurs een uitwijkmanoeuvre uitvoerde, werd door anderen aangereden. Hij overleed ter plaatse. Zes andere rijders raakten ge wond. Zij werden naar het zie kenhuis gebracht. De Nederlan der Jurgen van de Goorbergh was wel bij de valpartij betrok ken maar kwam met de schrik vrij. Op 17 juni worden in Rijeka motorraces voor het wereld kampioenschap gehouden. In de 13-jarige geschiedenis van het circuit vielen drie doden. 'ïk'kon niet langer met deze leu gen leven", gaf Rojas als reden voor zijn spontane schuldbekentenis. "Mijn geweten zei me, dat ik open kaart moest spelen". Rojas gaf toe in het Maracana-sta- dion in Rio de Janeiro een mes te hebben gebruikt. -»"Ik moet heel diep hebben gesneden, want ik bloedde hevig", verklaarde de doel-l man. die door de wereldvoetbal- schorefiiaM aankh>diieg van he? H EDE (pPD) '^ch, t°Pspelers. Ik respecteer ze wel. maar ruchtmakende incident. "Het mesje op de baan heb ik daar maling aan. Dan telt voor mij maar n ding: winnen". Een uitspraak die typerend is voor Paul Haarhuis, Neerlands nieuwe hoop in bange tennisdagen. In Ede bewees de 24-jarige Eindhovenaar de afgelopen week opnieuw over de mentaliteit te beschikken, die tegenwoor dig in de keiharde tennisjungle onontbeerlijk is. Door zater dag in de finale van het demonstratie-toernooi Javier San chez de baas te blijven (7-6, 6-4), plaatste de nuchtere Bra bander zich zelfs in het rijtje: drie keer Lendl, eenmaal Het uiteindelijke deelnemersveld t het door Peter Langendijk ge had ik gekregen Tijdens de wedstrijd droeg ik het tussen mijn handschoen en de mouw van mijn shirt". I Tot aan de 69ste minuut zei Rojas geen mogelijkheid te hebben ge zien. zichzelf toe te takelen. "Ik was van plan hij het ophalen van de bal achter het doel het mesje te gebrui ken. maar tijdens de wedstrijd be sefte ik dat het niet mogelijk was. Er Agassi keken te veel agenten, fotografen camera-mensen op mijn vingers' Toen in de 69ste minuut een vu< werk-bommetje in zijn buurt ont- organiseerde showevenement plofte, rook Rojas zijn kans. "Ik dan in vergelijking met de vier voor- hoorde een soort van explosie en gaande edities niet zo indrukwek viel neer. Door het vuurwerk werd kend en de wel aanwezige toppers ik niet geraakt. Ik draaide me om (Aaron Krickstein, E: naar de rook, dacht aan mijn mesje en Jay Berger) gav en sneed in mijn gezicht." nauwelijks thuis: de prestatie van Op dat moment leidde Brazilië in Haarhuis is er echter niet minder het voor kwalificatie voor de eind- door. De nummer 38 van de wereld, ronde van de wereldtitelstrijd be- die met zijn winst veertigduizend slissende duel met 1-0. Het team van dollar (75.000 gulden) verdiende. Chili weigerde verder te spelen en trad zijn tegenstanders de gehele stapte, met Rojas als martelaar, met week met dezelfde instelling tege- veel misbaar van het veld. moet als in zijn opzienbarende De FIFA had het bedrog van Ro- winstpartij tegen John McEnroe, jas door. hoewel de doelman ook na vorig jaar tijdens de US Open. de tuchtzaak bleef volhouden niet "Tegenwoordig kan iedereen van te hebben gesimuleerd. Brazilië iedereen winnen. Als mijn tegen- werd tot winnaar van het gestaakte stander toevallig een slechte dag I duel uitgeroepen, waardoor deelne- heeft, is hij de pineut". Dat uit- ming aan de eindronde in Italië gangspunt leverde Haarhuis na vaststond. Bondscoach Aravena McEnroe, Gilbert, Carlsson, Jaite werd eveneens voor het leven ge- en Noah zijn zesde scalp op: don- j schorst, terwijl verdediger Astengo. derdag versloeg hij in Ede Jay Ber- met wie Rojas het complot had ge- ger, de nummertien van de wereld- smeed. voor vijfjaar werd uitgeslo- ranglijst. ten. De FIFA besloot Chili tevens Voor de pupil van trainer Henk niet tot het volgende wereldkam- van Hulst is het jammer dat het pioenschap toe te laten. toernooi in Ede (nog) niet de officie- Ie ATP-status heeft - Langendijk neemt in de tweede week van Wim bledon een beslissing - en er in het Gelderse dus geen punten voor de wereldranking waren te verdienen. Haarhuis had zich dan ongetwijfeld o Sanchez bij de beste twintig tennissers ge- inderdaad schaard. Na Tom Okker heeft nog nooit een Nederlander zo hoog ge staan. Vooralsnog blijft Haarhuis echter bescheiden en mikt hij aan het eind van het seizoen op een plaats in de top-dertig. "Ik heb het gevoel dat ik nog lang niet aan mijn top zit, maar ik ga nu niet van de daken schreeuwen dat ik eraan kom. Ik heb geen zin om dadelijk keihard onderuit te gaan. Er zijn immers nog genoeg spelers die beter zijn dan ik". Woorden van Haarhuis, gesproken na afloop van de finale in Ededie erop wijzen dat Ihij op zijn hoede is. De Eindhove naar bedankt de komende tijd nog voor de favorietenrol en ziet zich lie ver als de 'outsider'. Ook tijdens de vandaag begonnen open Franse kampioenschappen in Parijs, waar Haarhuis in de eerste ronde tegen de Amerikaan Jim Grabb lootte. |"Of Ede een ideale voorbereiding Het huidige seizoen wordt voor coureur uit Oss gekenmerkt door valpartijen. Zijn tuimeling op het l harde circuit van Dalecin in het zui den van Moravié was de achtste in dit motorjaar. Strijbos had de schrik al te pakken toen hij vorige week op een rotsig circuit in Kuopio trof. Daar verdween Puzar uit het zicht van de Nederlandse concur renten. Van de negen gereden man ches heeft de Italiaan er zeven ge wonnen. De achterstand van Strij bos bedraagt 67 punten. Dragan Stojkovic voor kapitaal naar Marseille MARSEILLE (SID) - Dragan Sto jkovic speelt de komende vijfjaar voor de Franse kampioen Olympi- que Marseille. Met de transfer van de Joeogslaaf is een bedrag van ze ventien miljoen gulden gemoeid. Stojkovic, die wel de Maradona van het Oosten is genoemd, speelt «momenteel nog bij Rode Ster in Belgrado, dat het afgelopen seizoen zowel het landskampioenschap als de nationale beker veroverde. Met het Joegoslavische elftal doet hij volgende maand in Italië mee aan de eindronde om het wereldkam pioenschap. Paul Haarhuis: maling was en hoever ik op Roland Garros vormd. denk te komen, vertel ik volgende ging. w week wel". Haarhuis is voor het grootse ge deelte in de Verenigde Staten ge- LEIDEN Marco Dijkhuizen legt zich neer bij zijn schorsing. Na rijp beraad ziet de tot 1 novem ber 1990 uitgesloten speler van Quick Boys af van de mogelijk heid om in hoger beroep te gaan tegen het vonnis van de tucht- commissie. Dijkhuizen blijft tot die tijd verstoken van officiële wedstrijden naar aanleiding van de straf die hij kreeg voor het om verlopen van scheidsrechter Vel- trop in de wedstrijd Marken - Quick Boys. zich enigszins het slachtoffer voelt van het turbulente paas weekeinde dat Quick Boys de af gelopen competitie meemaakte. "Ik had een blanco strafblad. Bo vendien weet ik zelf precies wat ik heb gedaan: ik ben. achter volgd door supporters, zöhderiop zet opgebotst tegen de scheids rechter die achteruit liep. Hij tui melde daardoor omver. Als ik hem overeind had geholpen, was er waarschijnlijk niets aan de hand geweest. Dan had iedereen kunnen zien dat van molestatie geen sprake was". "Nu waren er zo veel verschil lende verklaringen, dat ik voor hetzelfde geld een jaar. had kun nen krijgen. Toen de zaak voor kwam in Gouda, werden alle par tijen gehoord. De secretaris van Marken zei bijvoorbeeld dingen dié hij nooit gezien kan hebben. Dat heb ik aan het eind van de zit ting, waar ik het laatste woord had, ook gezegd. En die scheids rechter bleef maar klagen over pijn in zijn nek. Rekeningen van de fysiotherapeut kwamen bij Quick Boys terecht. Ik besef dat dergelijke verklaringen nog meer in mijn nadeel hadden kunnen uitpakken". Daarom verwacht de Amster dammer weinig heil van verdere juridische stappen. Dijkhuizen: "Bij zo'n hoger beroep schijnt het helemaal een zooitje te zijn. Dan komen er nog allerlei juristen bij. 'En stel dat mijn schorsing tot zes of zeven wedstrijden wordt terug gebracht. Dan scheelt me dat, met aftrek van de duels die ik nu al heb moeten missen, misschien een wedstrijd of drie. Daar heb ik alle rompslomp eigenlijk niet voor over, hoewel ik diep in mijn hart wel in beroep zou willen gaan". 'Voor hij naar Amerika Paul in Brabant wel eens wedstrijd", wist trainer Henk van Hulst zich te herinneren. "Maar zo gauw hij boven de grote rivieren kwam, was het niets meer. In Ame rika is hij totaal veranderd. Er kwam een nieuwe Paul Haarhuis te rug". Karakter Brabander zien dat hij zich niet zo snel gewonnen geeft. De broer van Emilio en Arantxa, die de komende twee weken haar titel in Parijs ver dedigt, kwam in de eerste set met 3- 5 voor en dacht toen met serve-vol- leyspel het karwei simpel af te ma ken. Zelfverzekerd joeg Haarhuis de returns echter in de hoeken en schreef het eerste part in de tie break (7-5) alsnog op zijn naam. In In de VS moet je wel", aldus de de tweede set ging de Nederlander tennisser die voor het Armstrong State College in Georgia en later voor de Florida State University speelde. „De hoogte van je beurs is daar afhankelijk van je tennispres- taties. Hoe hoger je in het team staat, hoe hoger je beurs. Tegelijker /erdroten voort. Bij 2-2 brak Haarhuis door de service van de Spanjaard, om daarna simpel zijn eerste toernooizege binnen te halen (6-4). Uit een enquête van de Franse sportkrant l'Equipe is Björn Borg tijd zijn je studieresultaten belang- als 'Tennisser van de i rijk. Als je niet aan de eisen voldoet, mag je niet voor het universiteits team uitkomen en krijg je dus geen beurs. Het is hard, maar je krijgt er wel karakter door". Dat Haarhuis een vechter is ge worden, heeft hij inmiddels wel be- I Ook zaterdag in de finale- tevc schijn gekomen. De Zweed, die tus sen 1974 en 1981 elf Grand Slam- toernooien op zijn naam bracht, kreeg 388 stemmen, die uitgebracht werden door tennisjournalisten, ex- tennissers en scheidsrechters. Tweede werd Rod Laver met 358 I punten voor John McEnroe die 114 partij tegen Javier Sanchez liet de stemmen vergaarde. MAANDAG 15.00-17.00 Sportnet V S. PGA golf. 15.30-17.50 Ned 3 Studio Sport: tennis (rechtstreeks verslag van de Open Franse kampioenschappen op Roland Garros in Parijs). 17.00-19.00 Sportnet Indy Time trials. 19.00-19.25 Ned 2 Sportpanorama. 19.00-20.30 Sportnet Amerikaans basket bal. 19.25-20.00 Ned 2 Ciao Italia: quiz. 20.00-21.00 EURO Boksen. 20.30-22.15 Sportnet Laatste programma info. Aansl.: Thais boksen, vanuit Amster dam. 21.00-22.00 EURO International motor sport. 21.50-22.25 BRT 1 Sportquiz. 22.00-23.00 EURO Motorsport: Grand Prix motorraces Duitsland, samenvatting. 22.15-23.45 Sportnet V S pro boksen. 22.30-00.20 Did 3 Sport im Westen: Duits turngala in Dortmund. 23.00-23.30 EURO WK special, vooruit blik op het WK voetbal 1990. 23.30-00.30 EURO Eurosport what a 23.45-00.45 Sportnet Motorsport: Formu le 3000. 23.55-00.15 Did 2 Sport extra: Franse Open Tennistoernooi op Roland Garros. 00.30-03.00 EURO Franse Open Tennis toernooi op Roland Garros, de beste wed strijd van vandaag. 00.35-01.15 BBC 1 Golf: PGA golfkam- pioenschap vanuit Wentworth. 00.45-02.00 Sportnet Paarderennen: Ier se 1000 Guineas. 02.00-05.30 Sportnet NHL ijshockey: de Stanley cup, live. DINSDAG 08.00-10.00 Sportnet Indy time trials. 09.30-10.00 EURO WK special, vooruit blik op het WK voetbal 1990. 10.00-11.00 EURO EK turnen voor vrou» wen vanuit Athene. 10.00-12.00 Sportnet Windsor horse show. 11.00-17.15 Did 1 Sport extra: recht streeks verslag van de Open Franse Ten niskampioenschappen op Roland Garros. 11.00-20.00 EURO Frans Open Tennis toernooi vanaf Roland Garros, live. 12.00-13.30 Sportnet V S. pro boksen. 13.30-14.00 Sportnet Paarderennen: Ier se 2000 Guineas. 14.00-15.00 Sportnet Motorsport special.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11