EIDEN Groot muziekfestival tijdens Lakenfeesten Mabon wil ook zonder het AZL aan stationsplannen beginnen LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 26 MEI 1990 Projectontwikkelaar volgt discussies rond station met ergerais LEIDEN - Projectontwik kelaar Mabon wil in 1991 be ginnen met de bouwwerk zaamheden in het Leidse stationsgebied. Hoewel het AZL nog steeds dwarsligt en een eigen plan heeft ge maakt voor het terrein ach ter het station, hoeft dat vol gens Mabon geen verdere vertraging op te leveren. Desnoods voert de project ontwikkelaar alleen de plan nen vóór het station uit. "Volgens de planning zou den we in 1991 in het gebied beginnen met de bouw. In principe wil ik aan dat jaar vasthouden. In ieder geval de bouw van de twee kan toortorens wil ik in lijn hou den met de nieuwbouw van het station", aldus mr. B. Boks, directeur van de Rijs- wijkse projectontwikkelaar. "Als de gemeente en de NS willen meewerken zijn wij bereid alvast dat stuk te rea liseren. Mabon kan heel goed zonder het AZL begin nen. Laat de discussies over het ziekenhuisterrein maar voortduren, wij gaan dan vast met heel veel genoegen aan de stadszijde van start". Boks volgt met groeiende ergernis de discussies rond de stationsplan nen in Leiden. Eerst zorgde de Leid se politiek voor vertraging, nu gooi en de plannen van het AZL voor een Een maquette van het Mabonplan. In de hoek links het nieuwe NS-station met de twee kantoortorens. Daarachter het AZL-terrein met de door Mabon voorgestelde invulling: stadsvilla's en ruimten voor bedrijven. (foto pr) Medipark weer roet in het eten. "De gemeente had een planning voor het project, maar wij hadden een ei gen planning, waarin al rekening werd gehouden met de gebruikelij ke vertragingen bij zo'n project. Maar zelfs die planning is nu al overschreden", vertelt Boks. De vier partners - de gemeente Leiden, het AZL, de NS en de NZH - hadden in december vorig jaar een overeenkomst moeten sluiten waar in werd afgesproken de plannen voor het stationsgebied gezamen lijk verder uit te werken. Vanaf dat moment had projectontwikkelaar Mabon ook bij de discussies betrok ken moeten worden. Nu, zes maanden later, is er geen overeenkomst en komt die er ook niet meer. Nadat eerst de Leidse PvdA duidelijk maakte dat er door de gemeente niet meer dan vijftien miljoen gulden in de twee tunnels mocht worden gestoken, lijkt nu AZL af te haken. Het ziekenhuis wil op het eigen terrein dat vrijkomt een Medipark realiseren en voelt niets voor de plannen van Mabon. De directie weigert tot op heden dan ook een overeenkomst te teke- Tekort Door het besluit van de politiek om niet meer dan vijftien miljoen gul den beschikbaar te stellen is er nog een tekort van vijf miljoen gulden. "Het probleem in de stationsomge ving zit hem niet in die laatste vijf miljoen voor die tunnel", zegt Boks, "maar veel meer in het feit dat er geen sprake is van een gezamenlij ke aanpak door de partijen. De rijksoverheid zal zeker het belang stelling naar dit project kijken, mits er maar door de partijen harmoni eus wordt samengewerkt. En daar is op dit moment geen sprake van. Ik betreur het dat de vier partners niet in staat zijn op één lijn te ko- Boks verwacht dat het rijk zal bij springen in de hoge kosten voor de twee tunnels. "Infracstructurele werken van enige omvang, zoals die tunnels, kosten enorm veel geld. Dat soort kosten zijn niet door ge meenten op te brengen. Ook de ver koop van grond levert onvoldoende op", zegt de directeur, die bij Mabon verantwoordelijk is voor het Leidse project. "Die tunnels zijn voor een goede planontwikkeling absoluut nodig. Het poortgebouw van het Academisch Ziekenhuis blijft in de pla Er moet een fraaie boulevard ko men van het station naar de binnen stad en onder het station door naar het AZL, een publieksvriendelijk gebied. Het moet geen dooie boel worden. Vooral voor Leiden waar veel wordt gelopen door de korte af standen is zo'n boulevard belang rijk". In de plannen van Mabon komen er naast het nieuwe stationsgebouw twee kantoortorens. Verder wil de projectontwikkelaar op het terrein van het AZL woningen (stadsvil la's) en panden voor dienstverle nende bedrijven realiseren. Bij het belastingkantoor wil Mabon een pand voor studentenhuisvesting neerzetten. Bovendien moeten er 1650 parkeerplaatsen in twee gara ges worden aangelegd. De totale investering in het plan beloopt zo'n 330 miljoen gulden. Het pensioenfonds PGGM, de twee de belegger van Nederland, heeft grote interesse voor het plan. "Ik heb hier brieven liggen van PGGM waarin een positieve intentieverkla ring wordt afgegeven. Ze willen zelfs al verder praten, maar door alle vertragingen heb ik daarop negatief moeten antwoorden. Ik kan niets verkopen wat ik niet heb". PGGM was jarenlang niet bereid in Leiden te investeren, omdat de gemeente vasthield aan erfpacht. Dat is nu veranderd. "PGGM wil in vesteren onder de moderne erf- pachtsvoorwaarden. Dus afkoop van de erfpachtscanon voor eeu wig", aldus Boks. De bereidheid van PGGM om in Leiden te investeren zou wel eens kunnen afnemen als het AZL vast houdt aan zijn eigen plan voor een Medipark. "Als het project maar eenderde van z'n grootte heeft, wordt het voor ons zeker minder in teressant, maar dat wil niet zeggen dat het helemaal niet interessant meer is. Dat geldt natuurlijk ook voor de belegger. We moeten daar om een eenheid zien te bereiken, waarbij iedereen z'n eigen belangen veiligstelt voorzover dat mogelijk Het AZL-plan voor een Medipark verbaast de directeur van de pro jectontwikkelaar overigens wel. "Wij hebben gekozen voor een kwa litatieve verbetering van de wo ningbouw op het AZL-terrein. Maar er zit in ons plan ook ruimte voor bedrijven. Op het Medipark wil het AZL bedrijven vestigen die afhan kelijk zijn van de medische sector. Die vestigingsmogelijkheid zit in ons plan ook. Wij handhaven bo vendien het oude poortgebouw waarin we een congrescentrum wil len vestigen". Eerder waarschuwde Boks het AZL al publiekelijk dat een zieken huis zich niet moet bezighouden met projectontwikkeling. Hij wees in een reactie op de presentatie van het Medipark-plan op de grote com merciële belangen van Mabon in het gebied. "Maar het is gewoon pri- végebied", constateert Boks, die echter vaststelt dat de gemeente Mabon gehandhaafd. (fotoprj Leiden onlangs een voorbereidings- besluit nam waardoor het AZL niet zomaar meer zijn gang kan gaan. Publieke opinie Boks bekijkt de discussies in het Leidse van een afstandje. "Mabon is op geen enkele wijze structureel bij het overleg betrokken. Natuurlijk betreur ik dat. Maar het is niet aan Mabon om contact te zoeken. Wij hebben een belang op korte ter mijn, de gemeente - al zeg ik zelf lie ver de gemeenschap - heeft het ech te belang. De ontwikkeling van het station moet gedragen worden door de publieke opinie en uitmonden in beleidsdaden van de gemeente. Wij zijn er dan om het uit te voeren. Het mag niet zo zijn dat de projectont wikkelaar overheerst". Boks benadrukt wel dat Leiden op dit moment een unieke gelegen heid heeft om het stationsgebied in één klap te verbeteren. "Het is na tuurlijk fantastisch dat de NS een nieuw station bouwt. En dat het AZL-terrein op termijn beschik baar komt. Het is een gouden kans voor de gemeente om er iets van te maken. Want dat is de kracht van ons plan. Het is sterke en logische oplossing voor een groot deel van de problemen in het stationsgebied. En daar wordt dus de gemeenschap beter van. Het gaat toch om de poort van Leiden. We moeten één front vormen om er tegenaan te gaan. Als je zo'n voorzet krijgt van spoorwe gen en de private sector, dan moet je de bal er wel inkoppen". Twee weken cel voor mishandeling Leidse agenten LEIDEN/DEN HAAG - Twee Lei- denaars (19 en 23) moeten twee we ken de cel in omdat ze twee agenten hebben mishandeld. De Haagse po litierechter veroordeelde hen tot zes weken cel, maar daarvan vier we ken voorwaardelijk. De twee in burger geklede agen ten zagen op 24 maart dit jaar dat het tweetal amok maakte bij het sta tion. De mannen urineerden over de zitbankjes op het perron 'en zouden later voor het station voorbijgan gers hebben uitgedaagd. Toen van de daar surveillerende agen zag dat de jongste Leidenaar vrouw bij haar borsten pakte, greep hü in. De Leidenaars sloegen echter wild van zich af. Een agent moest naar het ziekenhuis worden ge bracht omdat zijn neusbeen was ge scheurd. De beide verdachten hielden gis teren tegenover politierechter, mr. L. Verheij, vol dat zij geen aanlei ding hadden gegeven tot hun arres tatie. Ze hadden niemand uitge daagd. Met de vrouw hadden zij i zie gekregen over wie het eerst in I taxi mocht. "Toen begon er opeens iemand zich met de zaak te bemoeien", ver klaarde de jongste. Hij had niet be grepen dat die man een politieagent was, aldus de verdachte. Dat gold ook voor de 23-jarige: "Ik wilde mijn broer helpen die door een on bekende man werd geslagen". Leidsche Tientje: toeristenkorting LEIDEN Drie ondernemers bie den toeristen met ingang van het pinksterweekeinde weer het Leidsch Tientje aan. Het tientje geeft recht op een rondvaart door de binnenstad met rederij Slingerland, een bezoek aan molenmuseum De Valk en een hamburgermenu bij Mc Donalds. De 'tientjes' zijn verkrijgbaar bij de deelnemende adressen. Nog vraagtekens rond ballonvaart boven de stad De Peurbakkentocht is ook ditjaa LEIDEN - In de programme ring van de de Leidse Laken feesten is dit jaar voor het eerst een internationaal boogie- woogie- en bluesfestival opge nomen. Dit evenement wordt gehouden in een grote circus tent op het Pieterskerkplein. De organisatoren van het festival, Dick Wansink en Leo Kamphues, verwachten dat het evenement (vrijdag 6 tot en met zondag 8 juli) veel mensen trekt van buiten de stad. De donderdagavond ervoor wordt een voorproefje gegeven middels een kroegentocht. Tijdens het festival treden onder meer de Mill Base Band, Livin' Blues en de Amerikaanse pianist en zanger Little Willie Littlefield op. Behalve dit grote evenement zijn er nog enkele nieuwe elementen in het programma opgenomen. Zo komt vrijdag 6 juli de Swatch road show met popmuziek bij Molen De Valk. Dit evenement is bij uitstek bedoeld voor de jongeren. De orga nisatie kondigt artiesten aan als To ny Scott, Wee Papa Girl Rappers en Latoya Jackson. In het Galgewater ligt tien dagen lang een zeemeermin van 17 meter lengte waarin tal van culturele ma nifestaties worden gehouden. Voor deze voorstellingen moet wel wor den betaald. Alle andere evenemen ten tijdens de Lakenfeesten zijn gratis toegankelijk. Over een ander nieuw onderdeel is de organisatie van de Lakenfees ten nog in de slag met de gemeente. Het is de bedoeling dat bezoekers het centrum op zondag 8 juli, en mogelijk nog enkele dagen, gratis tochtje kunnen maken in een heteluchtballon die opstijgt vanaf de Lammermarkt. Maar de gemeen- |te heeft hiervoor om veiligheidsre denen nog geen toestemming gege- WK-voetbal Het eerste weekeinde van de La kenfeesten staat in het teken van de finale van het WK-voetbal. Op de Garenmarkt en het Pieterskerk plein worden grote schermen ge plaatst, zodat bezoekers niets hoe ven te missen. In een tent aan het Arsenaalplein worden twintig tele visietoestellen geplaatst. In deze omgeving is door toedoen van café De Grote Beer toch veel te doen tijdens de Lakenfeesten. Za terdag 7 juli wordt een schaakwed strijd gehouden op de Witte Singel. Het is de bedoeling dat een groot bord in het water wordt gelegd waarop twee fanfares tegenover el kaar staan. Gezeten in een hoogwer ker geven schaakgrootmeesters de zetten door. De winnende fanfare mag meer geluid produceren dan de verliezende. In de nacht van 7 op 8 juli zijn kunstenaars uit het hele land actief in het Rembrandtpark. De volgen de middag is het geproduceerde werk te bezichtigen en te koop in de tent op het Arsenaalplein. Zaterdag 14 juli staat voor de derde achter eenvolgende keer de Leidse Glib- berpaal in het water van de Witte Singel. Muziek Naast de nieuwe onderdelen zijn veel programmapunten opgeno men die ook de afgelopen jaren al succesvol bleken. Dit betekent vooral veel muziek in het centrum. Popliefhebbers komen weer aan hun trekken tijdens 'Werfpop', dat op 7 juli wordt gehouden in het Van der Werfpark. Voor degenen die liever iets klas sieks horen, biedt het programma voldoende mogelijkhe den. Op zondag 8 juli wordt m de Hooglandse kerk de Sinfonietta ge houden. Voorts zijn er diverse or gelconcerten en wordt donderdag 12 juli een pianoconcert gegeven op de boot voor Scarlatti. Het Nederlandstalige lied komt aan bod als op zaterdag 14 juli de Veronica-zomertruck op de Bees tenmarkt staat. Hier zijn verschil lende live-optredens te zien, bij voorbeeld van Nico Haak. Rond de Pieterskerk organiseren verschillende restaurants weer 'Lei den Culinair', waar bezoekers tegen inlevering van de zogenaamde Leidse pegels hapjes kunnen proe- Cultuur Aandacht voor cultuur is er onder meer tijdens de verschillende stads wandelingen. Zo is een route uitge zet langs de galeries en over de be graafplaats Groenesteeg. Hier wor den de graven bezocht van tal van bekende Leidenaars, onder wie de moeder van Vincent van Gogh. Voorts zijn verschillende exposi ties te zien. In het Waaggebouw hangen werken uit de Leidse gale ries, in de Hooglandse Kerk is aan dacht voor de schilderwedstrijd 'Kijk op Leiden'. In het Pesthuis staat een tentoonstelling op de rol over pre-historische dieren. De bekende onderdelen als peur bakkentocht, straattheater, kunst markt op het Stadhuisplein en het straatmuziekconcours De Gouden Pet gaan ook deze zomer gewoon door. Bestuursvoorzitter C. Hugens van de Leidse Lakenfeesten ver wacht veel van het evenement. "Al'- le betrokkenen doen enorm hun best er een spektakel van te ma ken". Hugens denkt dat de Laken feesten zeker 350.000 bezoekers naar het centrum trekken. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9