Arm naar en wanhopig de stembus De belastingdienst kan het eenvoudigweg niet meer aan De Klerks 'operatie goodwill' slaat aan REPORTAGEe Colombia ldest morgen tijdens nieuwe grote golf van geweld PAGINA 2 ZATERDAG 26 MEI 1% Van onze correspondent Rob Sprenkels Gebukt onder een ongekende golf van geweld gaan de Colombianen morgen naar de stembus om een nieuwe president te kiezen. De liberaal Cesar Gaviria is gezien het traditionele stemgedrag favo riet. Maar kandidaten als de conservatief Alvaro Gomez, die legalisering van drugs voorstaat, en de vroegere M 19-guerrillero Antonio Navarro Wolff kunnen wellicht voor een verrassing zorgen. Geweld is niet nieuw in Colombia. Maar sinds president Virgilio Barco vorig jaar augustus de oor log verklaarde aan de drugsmaffia is het karakter ervan veranderd. Dat jaagt veel mensen de stuipen op het lijf. En drugs zijn niet het enige probleem. Zeker in de door cocaïnehandel berucht geworden stad Medellin blijkt dat alles draait om groter wordende sociale verschillen. MEDELLIN/BOGOTA - Medellin. Wereldberucht geworden door toedoen van de lokale drugsmafia. "maar in de States of in Europa, als er veel 'gesneden' is, vermengd met verbrijzelde aspirine en meer van Met het vliegtuig slechts een half dat soort hoofdpijnmiddelen, ja dan uurtje van de hoofdstad Bogota, per vraag je er bijna om". auto was dat gauw achttien l "Personen kunnen vermoord de gevaarlijke Andes-kronkels ge- worden, maar hun ideeën blijven weest. Plots een licht, klappend ge- bestaan", verklaarde Luis Carlos schappij Avianca, schudt keer heen en weer. Ook ineens de nodige suizende geluiden. Sommi ge passagiers klemmen zich met steeds een lijkwit gezicht vast aan de stoel, moord Vals alarm. Een van de steward- paar zeefd. Sindsdien heeft het er veel van dat bijna alle personen met ech te ideeën in Colombia, en daarmee de ideeen worden ver- r zijn dood de grote vertelt dat we op het punt favoriet om dit jaar tot president te staan om te landen. De ijzeren vogel worden gekozen, volgden de pro- ro. Deze week werd aan de lijst van vooraanstaande slachtoffers de li- waarmee de Colombianen door het berale senator Frederico Estrada hele cabine klinkt een diepe zucht. Het incident kenmerkt de angst gaan. Ze worden ker en gaan voor de verkiezingen ligt het gevaar overal op de loer. Bomauto's, huur- wak- toegevoegd, bed. Vlak Wie voor al die terreur verant- oordelijk is? Juan Gomez, ver trekkend burgemeester van Medel- aandoende Banco de la Republica gaan nog altijd koffers met biljetten van 50 en 100 dollar over de toon bank. En zonder dat vragen worden gesteld krijgen de 'klanten' dikke bundels met Colombiaanse pesos terug. Meestal zijn het keurig in het pak zittende heren. Maar in de rij wach tenden staan deze keer ook twee jongere personen, zorgeloos ge kleed, half afgetrapte schoenen aan de blote voeten, een glimmend le ren jack om de schouders. En ook opvallende gouden sieraden. Een zegelring met helgroende smarag den, een dikke ketting om de pols. Jongens die net als Escobar onder aan zijn begonnen. Armoede Ondanks de economische hausse waarvoor de cocaine-dollars heb ben gezorgd, leeft ook in Medellin De politie onderzoekt de restanten van een autobom in Medillin, op zoek naar aanwijzingen die iets kunnen zeg gen over de daders. De auto ontplofte woensdagnacht bij de studio van Radio Colmundo en veroorzaakte daar een aantal gewonden. Morgen gaan de Colombianen in een sfeer van geweld naar de stembus. <roto ap) de droom van velen. En om zover te het leven", stelt hij, "Pablo Escobar gonnen met het 'kidnappen' René Higuita, de doelman het Colombiaanse elftal. Want vro ger waren die twee ook niemand e nu zijn het hele belangrijke mei De krottenwijken to's. Tegen een losgeld komen zijn sommigen zelfs bereid stens 2000 gulden kan de eigenaar tot zelfmoordacties. nog altijd een grote meerderheid z«n de bron van de gevreesde Sim zijn voertuig weer terug krijgen. "No futuro", geen toekomst, zo luidt de lijfspreuk van de jongeren in Comuna Oriental. Ze zijn bereid hun leven te geven om even moordenaars, doodseskaders. De lin, gaf deze week een retorisch ant- afgelopen maanden lag het aantal slachtoffers boven de duizend. Toch gaat het dagelijks leven ge woon door. In steden als Bogota en Medellin zijn overdag de straten af geladen met mensen. Het centrum van Medellin is 's nachts vanwege al het geweld zo goed als uitgestorven. Maar in Bogota is ook het uitgaans leven nog min of meer in tact. In de wat betere dansclubjes zijn minder mensen dan voorheen. Maar op de 85e straat, waar drie blokken kroeg en disco zijn gehuisvest, is daar za terdag rond middernacht maar wei nig van te merken. De Pipe-line en Salomé zijn afgeladen. Voor de deur staan tientallen mensen te hossen en te dringen, hopend dat ze even later wel naar binnen kunnen. Bang Zijn jullie niet bang? Net een week eerder is er in een soortgelijke wijk in de zuidelijke stad Cali een bom auto afgegaan, in Bogota zelf ont ploften twee met explosieven ge vulde auto's in drukke winkelcen tra. "Ach, ook al komen we hier niet, dan kunnen we morgen toch dood zijn", zegt Jorge, een jongen van 25 jaar, relativerend. Al snel blijkt dat veel jongeren ook de nodige moed insnuiven met het witte poedertje waardoor Co lombia tegen wil en dank de afgelo pen jaren bekend is geraakt. Niet bang om ook zelf verslaafd te ra ken? "Met bijna pure cocaine zijn er geen problemen", meent Jorge, woord. "Verantwoordelijk zijn zij die in naam van de staat de oorlog aan één persoon hebben verklaard. En nu is het daardoor iedereen te gen iedereen geworden". In Medellin hebben nog altijd veel mensen bewondering voor Pa- blo Escobar, de voorman van het drugskartel dat zo'n zestig procent van de wereld van cocaïne voorziet. Lange tijd werd Escobar in de kleurrijke stad als de grote weldoe ner gezien. In de troosteloze krot tenwijken op de steile hellingen liet hij honderden huizen bouwen. Ook tekende Escobar voor de aanleg van zo'n 80 voetbalvelden, nam hij de zorg over de verpauperde dieren tuin op zich, deelde hij voedselpak ketten uit, en subsidiëerde scholen. De drugshandel heeft de afgelopen jaren een definitief stempel op de Colombiaanse samenleving ge drukt. Het best zichtbaar blijft dat in hetzelfde Medellin. Overal zijn to- rendhoge, glazen kantoorgebou wen uit de grond gestampt. De kolo niale bouwwerken van vroeger staan er verwaarloosd en overwoe kerd bij. Even verderop, in wijken als El Poblado en Envigado, staan fonke- de bevolking in absolute moede. Het gaat om tweederde van de dik twee miljoen inwoners. Een onoverzichtelijke brij van schots en scheefstaande krotten op de berg hellingen. In de groev rotsblokken sijpelt afvalwater de huurmoordenaars. Volgens "goed" te kunnen leven, en niet i de onderwijzer maakt niet alleen de de ellende waartoe ze sinds hun g( drugsmafia van hen gebruik, iedereen die een vuil karwei heeft i uc uci °Pte knappen. Onlangs meldde een 'tussen" de Colombiaans weekblad dat tachtig procent van de sicarios bVneden?CHetJ 'stinkt." "lets "verder ^e_d_eï'n.^elis™ar len^en dat- naar boven klinken de swingende noten van een tropische deun uit een luidspreker. "Hier is het nog relatief rustig", zo legt de onderwijzer uit die een stuk je mee naar boven is geklommen. Maar toch raadt hij aan zo snel mo gelijk weer te verdwijnen. "Je weet nooit", verduidelijkt hij, "en grin go's lusten ze hier op het ogenblik boorte zijn veroordeeld. Anderen zien het als hun missie om het lot van hun moeder te verlichten. Een eigen huisje voor mamma, zo luidt Bijvoorbeeld de 15-jarige knaap die onlangs de vroegere guerrillalei der Carlos Pizarro overhoop schoot in een hoog in de lucht hangend vliegtuig. Niemand in Colombia weet met zekerheid te vertellen waar al het geweld van de afgelopen maanden nu precies vandaan komt. De sicarios zijn meestal uitvoer ders, maar ook de huurmoorde naars zelf worden vaak misleid door hun opdrachtgevers. De politie b(. gint al bang te worden dat er ma^. een reden is: het land in zo'n chaq te storten dat regeren compleet or, mogelijk wordt. "Volgens mij gaat het om ee» enorme samenzwering van de DEi-, de Amerikaanse drugsbestrijding!-, dienst", aldus Gérard, een Frans zakenman die vijftien jaar in MedeL lin woont, "wellicht samen met di- len van de huidige regering hier i| Colombia en met mensen van het la ger". Gérard wijst erop, net als bijnj. alle andere Colombianen overigen[, dat ondanks de vorig jaar augustijn begonnen 'oorlog' tegen het Medei. lin-kartel de stroom van cocaïn^ naar de Verenigde Staten allee»- maar groter is geworden. "Het helpt dus allemaal gee|, barst", meent hij, "maar presideri Barco heeft Colombia wel in ee|. dramatische crisis gestort omdat h( de bevelen uit Washington opvolg, Maar hier vallen de doden, hier is dr hele samenleving ontwricht, hid' vindt de tragedie plaats". De Colombianen beginnen war, hopig te worden. Er is geen oplos sing in zicht. Aan de Narcosdt drugsbazen, worden nu de dreige menten toegeschreven dat ze strak, in Bogota in plaats van auto's hei huizen zullen laten ploffen. Het bes te, hoor je in Colombia keer op keei is wellicht het compleet legalisere:- van de hele drugshandel. Maar tot gegeven wordt dat zoiets moeilijl, haalbaar is, zolang daarover niè een soort van minimum overeen stemming bestaat met Washington En dat is voorlopig nog een wens droom. Colombia wordt getekend dool de angst. Niemand weet hoe het ver der moet. Gehoopt wordt dat he vertrek van president Barco, wien opvolger morgen wordt gekozen enig soelaas biedt. Maar het bruti geweld heeft zich inmiddels al zc diep in de Colombiaanse samenle ving geworteld, en de wrok tussei alle verschillende sectoren en de sol ciale verschillen zijn zo groot dal het een enorme puinhoop blijft. "Twee weken geleden werd er een collega van me voor de klas door een van zijn leerlingen kapot geschoten. Hij had de jongen een onvoldoende gegeven", stelt de on derwijzer. Hij schudt met een blik van afschuw zijn hoofd. "De bazuko maakt de jongeren steeds onhan delbaarder". De bazuko is een afvalprodukt dat ontstaat bij kristalliseren van de cocaine. Het werkt meer verslavend dan de beruchte crack. De onder wijzer vertelt dat het in krottenwij- opdracht van Escobar bezig zijn, maar in werkelijkheid moorden voor het rivaliserende kartel uit de zuidelijke stad Cali. Recent registreerde de politie in de Comuna Oriental, de zee van krot tenwijken in het noordoosten van Medellin waar Escobar is onderge doken, alleen al gemiddeld twintig doden per dag. Musecos, zo worden de lijken genoemd, poppen. Het gaat vooral om kinderen. Van elke honderd doden in Medellin zijn ventig maar net tussen de 14 en 19 jaar oud. Het geweld begint met de jeugd- Finajiciën bendes in de wijken. Het is het eni ge vertier. Je doet mee of je zal je voor je eigen veiligheid binnen moeten opsluiten. De jongeren be ginnen met messen, eisen tol Van onze correspondent Carel Goseling DEN HAAG Als bijdrage aai de verbetering van de interne c nicatie bij de belastingdienst zal op aparte telefoonlijn ingezet. Het bunde- nspecties in grotere eenhe- belastingherziening volgens Oort. worden geopend voor het stellen van vragen, het uiten van klachten en dergelijke. In vier regels deed de directeur-generaal der belastingen, fC. Boersma, op 21 mei deze mede- l die door hun wijk willen! Al deling onder het kopje Nieuws aan snel versieren ze de eerste vuurwa- het personeel uitgaan, pens en worden contacten gelegd Een kenmerkend stukje proza om ook zelf bazuko te kunnen ver- voor de in problemen geraakte wijici venen uai net a, n-iuttcuwij- ^onen. dienst. De top is zich rotgeschrok- ken overal wordt verkocht. En ook ken van het uitlekken van notities Slechts een paar van hen komen waardoor de interne problemen eind 1 len va den, gericht op burgers dan wel be drijven, bleek een veel groter pro bleem dan was verondersteld. Ze ker als ook alle, op de diverse in specties aanwezige dossiers nog eens gebundeld moesten worden. Een voorbeeld van Boersma. De inspectie Heerenveen. Daar kende herstructurering ongestoorde doorvoering van de Fraaie teksten. Maar of ze bewaar heid worden is de vraag. De beno digde gelden voor de automatise ring zijn een "financieel probleem", zo erkende Van Amelsvoort. Hon derd miljoen extra in 1991, oplo pend naar dik 160 miljoen extra in 1994 en daarna. Ten aanzien van het personeelsgebrek is besloten 900 20.000 'klanten': ondernemers. Nu machtigingen te geven om vacatu- zijn klas zit een knaap die onder kreeg men er uit elf andere inspec ties 70.000 bij. Het gevolg: alle tot dan toe apart aangelegde dossiers vennootschaps-, omzet- en loonbe lasting moesten bij elkaar gezocht lende, luxe huizen, omringd door de les al meermalen een'peuk'heeft terecht op speciale trainingskam- de belastingdienst voor een ieder worden en gebundeld. Per dossier 3 op te vangen. op te vullen. Zo kunnen t bij. Tijdelijk, want blijvend is niets opgelost. Bovendien moe ten de 600 man deels ingezet wor den om de onderbezetting van nu honderden meters keurig gemaaid gras en bloemen. Veel van de kleine paleizen van de naar schatting 20.000 "nieuwe rijken" in Medellin zijn zo gebouwd dat er een helikop ter op het dak kan landen. Oorlog of niet, in de futuristich opgestoken. Hij weet niet goed wat pen van de drugsmafia. De meesten hij er mee aan moet. Hij is bang voor moeten als een soort 'free-lancers' mogelijke repressailles en hoopt door het leven. Op verzoek van een dat de jongen, net dertien jaar oud, jaloerse echtgenoot slaan ze de aan snel zal afhaken. gewezen persoon in elkaar. Ze "De kinderen hier hebben eigen- chanteren de lokale kantinebaas. lijk maar twee grote voorbeelden in De afgelopen maanden zijn ze be- Van onze correspondent Peter van Nuijsenburg JOHANNESBURG - De Zuidafrikaanse president Frederik de Klerk keert vandaag terug van een 18-daagse reis door Europa. Hij zal worden ingehaald als een held, want hij heeft in de ogen van zijn opgetogen, dus blanke, landgenoten een huzarenstuk verricht. In de negen landen die hij op zijn tournee heeft aangedaan zijn de rode lopers uitgerold, de dinertafels gedekt met het fijnste damast, waren de demonstranten op de vingers van twee handen te tellen en het beste bewijs dat Zuid-Afrika niet langer de paria van de 'internationale gemeenschap' is er werd openlijk gesproken over het schrappen van sancties. Operatie Goodwill is, kortom, een doorslaand succes geworden. De persoonlijkheid en het optreden van De Klerk tijdens deze 'belang rijkste reis van een Zuidafrikaans staatshoofd in 40 jaar' hebben de rentree van het land in de beschaaf de wereld vergemakkelijkt. Waar zijn voorganger Botha ook in het buitenland bij voorkeur de porse leinkast opzocht en niet rustte voor het laatste restje begrip was ver dwenen, treedt De Klerk de buiten wereld met een vriendelijke oogop slag en ontwapenende glimlach te gemoet. Maar hoe belangrijk de presenta tie ook moge zijn, als het beleid niet deugt, valt de deur na het uitwisse len van de beleefdheidsfrases toch snel in het slot. De Klerk moest dus iets te bieden hebben dat zijn vor stelijke ontvangst rechtvaardigde. Mede dankzij ANC-leider Nelson Mandela ging hij niet met lege han den op pad. Vier dagen voor hij in het vliegtuig naar Pari.js stapte, had den beide hoofdrolspelers in het Zuidafrikaanse drama een akkoord gesloten dat de weg vrij moet ma ken voor onderhandelingen over een nieuw politiek bestel. Hij kon ook wijzen op de stormachtige ont wikkelingen die na zijn aantreden in september hebben plaatsgevon den: legalisering van het ANC en de Zuidafrikaanse Communistische Partij, de vrijlating van Mandela, het onderzoek naar doodseskaders bij leger en politie en, naar het zich laat aanzien, het oprecht omhelzen van de democratische beginselen. duidelijk werden: tekorten honderden miljoenen guldens bij automatisering, huisvesting en per soneel. Met als klap op de vuurpijl: als er niets gebeurt, zal dit leiden tot mindere belastinginkomsten voor de staat. Geschat bedrag: een mil jard gulden. Afgelopen woensdag moest staatssecretaris Van Amelsvoort (belastingen) de Kamer haarfijn uit leggen hoe het nu allemaal zat. Naast hem zat C. Boersma. Was het verhaal van de bewindsman meer tocht. Mitterrand overweegt de PoMiek getint, de topambtenaar sport- en cultuurboycots te schrap- daed een haast aandoenlijke poging deed pen en zou nog verder willen gaan de aanwezige Kamerleden te als De Klerk alle politieke gevange- ^™,van zlJn Ê°ede.w_il- Gelijk nen vrijlaat De Portugezen en Britten willen al le sancties opheffen. De andere EG- staten durfden deze sprong nog niet dominee op de kansel. Belerend. Op gezette tijden pauzes inlassend om de tekst toch vooral een dramati sche lading te geven. En goed te la ten doordringen. Boersma verhaalde van zijn con- papier. Totale lengte: twee kilo meter. Dozën vol stukken waren er in Heerenveen elke vrijdag binnen gebracht. Er was zelfs op zaterdag gewerkt zodat de dienst op maan dag de documenten kon gebruiken. Mits de ondernemer tenminste overal onder dezelfde naam en het zelfde adres was geregistreerd. "Een gigantisch werk", verzuchtte Boersma. De topambtenaar ging echter ver der. Tijdens de herstructurering worden 150 gebouwen van de belas tingdienst verbouwd. Deels vanwe ge automatisering, deels vanwege andere oorzaken. In nog eens 50 an dere gebouwen ligt alles overhoop wegens het trekken van computer kabels. Boersma: "Ik ben in gebou wen geweest waar van de elf etages Dan de huisvesting. Er is nu al 70 miljoen tekort om alle plannen voor de verbouw van kantoren uit te voe ren. Mogelijk kan er wat geschoven worden met de opbrengsten uit de verkoop van 'oude' belastingkanto ren. Voor de jaren na 1991 is er hele maal geen geld meer. Het lot van de belastingkantoren Amsterdam en Rotterdam, toch niet de minsten, hangt aan een zijden draad. Boers ma overweegt nu uit de eigen fond sen 25 miljoen te halen. Beter iets dan niets. Zenuwcentrum Maar wat te denken van het brood nodige onderhoud aan het compu tercentrum van de belastingdienst in Apeldoorn, het zenuwcentrum alles om draait. Er moet liefst vérdiepingen onbruikbaar 40 miljoen op tafel komen, willen de waren wegens verbouwing. Maar computers nog fatsoenlijk blijven tacten met de v^rkvloer. zijn vele Zuid-Afrika volgende maand Dublin door de ministers van bui- de werkers De Klerk op zijn Europese toernee, hier i bondskanselier Kohl (r), wordt vandaag ii haald. Dat hij daarbij vooral wordt ge- ten grave gedragen. De overlijdens- leid door de hoop c de belan- akte van de apartheid van het dage- de blanke minderheid vei- lijks leven hoeft nu alleen nog te Tig te kunnen stellen doet aan bo- worden ondertekend, vengenoemde feiten niets af. De Voor de enige wanklank zorgde normalisering van de Zuidafrikaan- de Zuidafrikaanse politie, die politiek is in zijn eigen woorden een 'onomkeerbaar proces'. Triomftocht het woonoord bij het door rassehaat geteisterde mijnstadje Welkom de vingers weer rond de trekkers kromde en minstens acht betogers doodschoot. Dit incident drukte de hervormers in Pretoria en buitenlandse zaken Pik Bo- de buitenwacht weer met de neus minister van staatkundige op het feit, dat de kloof tussen voor- nemens en praktijk nog steeds groot is. Vrijwel alle gesprekspartners ontwikkeling, Viljoen, hadden bo vendien besloten de trip te verle vendigen met enkele 'speciale ef fecten'. Terwijl De Klerk Europese De Klerk staatslieden de hand schudde, werd de apartheid in de ziekenhuizen af geschaft, een 'kleurloos' onderwijs- _.j zijn conduitestaat. Het bezoek aan zijn Franse collega Mitterrand, r het Zuidafrikaanse gezelschap systeem in het vooruitzicht gesteld nog het meest tegen had opgezien, en het thuislandenbeleid officieel werd het begin van een ware triomf- tenlandse zaken aan een herwaar dering te onderwerpen 'in het licht van de recente ontwikkelingen'. Die herwaardering zal waar schijnlijk plaats vinden aan de hand van een voorstel van minister Van den Broek. Volgens dit voorstel kunnen de sancties tegen Zuid- Afrika in zes etappes worden ge schrapt. Elke 'onherroepelijke' stap van Pretoria op het hervor mingspad moet worden beloond met het beëindigen van een of meer strafmaatregelen. De lidstaten zouden nu hun indi vidueel ingestelde sancties, in het geval van Nederland het strikte vi sumbeleid en het opschorten van het cultureel verdrag, kunnen schrappen. Als De Klerk de politie ke gevangenen vrijlaat, de noodtoe stand opheft en andere obstakels verwijdert die de onderhandelingen met het ANC in de weg staan, kun nen sancties als het investerings- de Westduitse verbod en het olie-embargo worden opgeheven. Van den Broek en zijn collega's ontmoeten elkaar op 18 juni in Du blin. Een week eerder moet De Klerk beslissen of hij de noodtoe stand verlengt. Het mag dus geen verbazing wekken als De Klerk de noodtoestand opheft, met uitzonde ring van de provincie Natal waar een burgeroorlog tussen aanhan gers van het ANC en de Zulubewe- ging Inkatha woedt. En voor de bij eenkomst in Dublin zullen de mi nisters ongetwijfeld op de hoogte zijn van het akkoord tussen rege ring en ANC over de vrijlating van politieke gevangenen. Zuid-Afrika lijkt dus op weg een misschien nog niet gerespecteerd, maar dan toch zeker acceptabel lid van de 'internationale gemeen schap' te worden. Deze ontwikke ling die een half jaar geleden nog ondenkbaar was, kan bijna volledig op rekening worden geschreven van De Klerk. werkbezoeken. De toogdagen voor het veld. Het woens dagse beraad met het management. "Natuurlijk", zo erkende Boersma, "zijn er problemen. Nou en of. Maar wij beheersen ze". Bovendien was het niet zijn stijl om bij elk pro bleempje naar de politieke top van Financiën te lopen. Dat deed Boers ma pas als hij er zelf niet meer uit kwam. Dramatisch Hoe dramatisch de belastingdienst er echter voorstaat, bleek uit het beeld dat Boersma desondanks schetste. De top van de dienst had zich verkeken op de grootschalig heid van de herstructurering die het werk ging wel door". Desalniet temin moest ook de topambtenaar erkennen dat de herstructurering op deze manier te weinig onder steund kon worden door gebruik te maken van computers. Ongemak Behalve al dit ongemak moest Boersma ook nog toegeven dat tij dens het hele proces was gebleken dat de werkachterstanden bij de dienst veel groter waren dan was aangenomen. "Er zijn grote proble men, maar daar komen we goed doorheen als we alle zeilen bijzetten en op onze tenen lopen", klonk het fier uit de mond van de directeur- generaal. Om vervolgens trots te melden dat de dienst aan twee cen trale opdrachten kon voldoen: geen daling van de belastingopbrengst de weg werken. Geld dat, zo meent Financi ën, de Rijksgebouwendienst (on derdeel van VROM) maar op moei hoesten. Alsof ze daar wel genoeg geld hebben. Terug naar Boersma in Nieuws De publiciteit van de laatste weken heeft de dienst in een verkeerd dag licht gesteld. De problemen van vandaag en die van morgen worden te veel op een hoop gegooid, aldus de topambtenaar. Over oplossingen repte hij echter niet. De stelling 'we beheersen de problemen' lost niets op. De dienst is gewoon ziek. En zelfs met veel medicijnen (geld) zai het nog jaren duren voordat beter schap intreedt. Blijft de vraag: hoe heeft het zc ver kunnen komen? Een antwoord dat 'dokter' Boersma zorgvuldig uil onder de indruk

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2