Chikvaidze is de glasnost zelve Uitgever gezocht voor blad voor 'medelanders' Ambassadeur Sovjetunie in Den Haag: 'Ik sta tot uw dienst' ZATERDAG 26 MEI 1990 PAGINA 29 Hij is een persoonlijke vriend van president Gorbatsjov. En minister Sjevardnadze kent hij uit de tijd dat zij beiden nog partijfunctionaris in hun geboorterepubliek Georgië waren. Dr. Alexander Chikvaidze, ambassadeur van de Sovjetunie in Nederland, mag dan ook geacht worden uitstekend op de hoogte te zijn van de denkwijze van de politieke top in het Kremlin. Zelf is hij de glasnost, de openheid, in eigen persoon. Ongedwongen en openhartig vertelt hij over zijn familie, over Nederland en de Nederlandse taai. Maar ook over die andere Geor giër, Stalin, over de Litouwse onafhankelijkheid en over zijn grote liefde: het schaken. Op 'di plomatiek' gestelde vragen antwoordt hij: "Ik weet dat de Nederlanders beleefde mensen zijn, maar vraagt u maar gewoon op de man af wat u wilt weten". En over de antwoorden die bij binnenkomst keurig uitgetypt liggen te wachten: "Ik weet niet wie die heeft opgesteld. Ik niet in ieder geval". door Jurriaan Geldermans en Gert van der Maten "Dansen in Scheveningen. Goedemor gen mijnheer. Gebruikt u een wolkje melk in uw koffie? Ik tot uw dienst. Ik sta tot uw dienst? Oké. Ik sta tot uw dienst". Alexander Chikvaidze (53) is trots op zijn Nederlands en mag dat ook zijn. Hij is weliswaar bijna anderhalf jaar Sovjet ambassadeur in Nederland, maar stu deert nog maar vijf maanden op alle gril ligheden die onze taal kent. "Voor die tijd had ik het echt te druk met het inwer ken. Nederlands is een moeilijke taal, maar een Georgiër als ik heeft één groot voordeel: die g in Scheveningen en de h van hotel zijn geen probleem, want die kennen we ook in onze taal. En ook het staccato-karakter vind je in beide talen terug. Ik hoop hier nog twee of drie jaar te blijven. Dat zal lang genoeg zijn om het Hollands goed te leren", zegt hij in aecentrijk, maar vloeiend Engels. Chikvaidze houdt van Holland. En van de Hollanders. "In het begin zijn ze wat gereserveerd, maar als ze zien dat je oké4 bent, worden ze je vriend. En wat ik ook belangrijk vind: de Nederlanders zijn be trouwbaar. Maak je een afspraak met ze, dan komen ze die na. Ze werken hard, zijn serieus en zeer beleefd". "En ik kan het weten, want na mijn ja ren op de universiteit van Moskou (waar 1 hij, zijn studie geschiedéhis afrondde met een proefschrift over het Britse buiten landse beleid aan de vooravond van de Tweede Wereldoorlog) heb ik in zeker twintig landen gewerkt. Soms voor lan gere tijd, zoals in India, Londen en Was hington, waar ik als diplomaat werkte, of in Kenya, waar ik ambassadeur was. Niet om complimentjes uit te delen, maar Ne derland is het mooiste land. Ik besteed hier veel tijd aan het regelen van samen werkingsprojecten met Nederlandse be drijven. We zien jullie als een agrarische supermacht. Kijk naar de Hollandse boer. ren die bij Moskou een kassenbouwpro- ject uitvoeren. En kijk ook naar Philips, die hoogwaardige technische appara tuur levert". 'Toverwoord Chikvaidze bezweert herhaaldelijk dat glasnost het toverwoord is in dit econo misch lonken tussen Klein Duimpje en de Reus. "Dank zij die openheid kunnen zakenmensen gemakkelijk in- en uitrei- zen.'Zeker in steden als Moskou en Le ningrad, waar je vijfjaar geleden nog lou- ter Russisch hoorde, spreken massa's mensen tegenwoordig Engels en Frans. En zelfs in de buitensteden word je pro bleemloos de weg naar je hotel gewezen. De communicatie tussen mensen doet wonderen. Andere volken zien opeens dat wij Sovjets helemaal niet zo anders zijn dan zij dachten". "En zeker tussen Nederlanders en Ge- orgiërs zijn er vele overeenkomsten. Net als wij houden" jullie van kinderen, van je familie, van sociale contacten. In mijn vaderland maken de mensen het zich al leen wat makkelijker. Dat is het enige punt van kritiek dat ik kan bedenken: jullie zijn zo zakelijk dat je wel eens ver geet dat je maar één keer leeft op deze aarde". Commentaar dat Chikvaidze*mag leve ren. Want wat dat betreft is-ie zelf al een beetje Hollander. Hij werkt keihard en slaapt slechts zes uur per etmaal. "Ik ben dolblij op het weekeinde, want dan lig gen m'n vrouw en ik een uurtje langer in bed". Chikvaidze's echtgenote voelt Zich als een vis in het water in Nederland, om dat zij waterbouwkundig ingenieur is. En voor zijn 80 jaar oude moeder, even eens meegetroond naar Nederland, was het zelfs liefde op het eerste gezicht. "We rijden in het donker over de snel weg van Schiphol naar Den Haag. En al na vijf minuten zegt ze: Mijn zoon, dit is een fantastisch land. Ik zeg: Moeder, hoe kun, je dat nu zeggen na vijf minuten snelweg? Zij weer: Maar moet je kijken naar die lampen boven de wegen. Er is er niet één kapot..". Litouwen Tussen de vrolijke anekdotes, de welge meende hartelijkheden en de glaasjes wodka (puur, geschonken in kristal) door, kijkt de Sovjet-ambassadeur zorge lijk. Hij heeft er alle reden voor. Want zijn vriend en grote baas Gorbatsjov is als een kozak wiens paard Perestrojka, een maal aangespoord tot beweging, richting afgrond lijkt te denderen. Ondanks het behendig hanteren van de leidsels lijkt het onbestuurbaar geworden, het bit vast tussen de kiezen. Neem de problemen met de afschei ding van Litouwen en de nationalisti sche bewegingen in de andere republie ken. Volgens Chikvaidze allemaal terug te voeren op de economie. De structuur daarvan, bedacht én opgezet door Stalin, is de oorzaak van het probleem. "En daar veroordelen wij hem nu om. Stalin riep een commando-systeem in het leven, waarmee alles werd gedirigeerd vanuit Moskou. Maak dit, maak dat, zoveel hier van, zoveel daarvan". "Dat gecommandeer wekte de woede van de mensen. Want Georgiërs, Litou wers of Armeniërs hebben niets tegen het Russische volk op zich. Integendeel. In 1802 vroeg Georgië de Russische tsaar om bescherming tegen opdringerige buurvolkeren, tegen wie al eeuwenlang was gevochten. Nu nog begroeten Geor giërs elkaar met garrirdjoba, wat victorie betekent. En bij een vertrek klinkt het mshvidobit: vrede". De Georgiër Stalin, 'een reus, maar dan één die met het geweer regeerde', zocht slechts de victorie, vrede was hem vreemd. Chikvaidze: "Het deugt niet als een ander in jouw republiek bepaalt waar een fabriek moet worden gebouwd. Dat kun je zelf veel beter beoordelen. Het is dan ook goed dat er nu wordt gewerkt aan grotere zelfstandigheid van de Sov jet-republieken in de vorm van een fede ratie, waarin elke republiek economisch zelfstandig zal zijn, onder de bescher ming van Moskou". Afhankelijk En een republiek als Litouwen dan, die een dergelijke bescherming helemaal niet wil? Heeft die geen recht op onaf hankelijkheid? Chikvaidze heeft veel woorden nodig om het gelijk van Gor batsjov uit te leggen. "Door Stalins sys teem is de onderlinge afhankelijkheid in de hele Sovjetunie zeer groot. Nergens vind je een fabriek die een kant en klaar produkt maakt. Neem nou een aanste ker. Bij ons zou de bodem bijvoorbeeld Dr. Alexander Chikvaidze: "Als communist zeg ik jullie: God houdt van het getal drie". (fotoGPD). in Tblisi worden gemaakt, de bovenkant in Kiev, het binnenwerk in Leningrad en de mantel in Moskou. Bij de grote aard beving in Armenië zag je dat duidelijk. In Jerevan, de hoofdstad, staat een fabriek die filters maakt voor sigaretten. Maar door de aardbeving raakte die in puin. Drie maanden lang was nergens in de Sovjetunie een filtersigaret te krijgen. Ha ha, ik zelf kon er gelukkig nog aan ko men via mijn zoon, die diplomaat is in Washington". Door de grote verwevenheid van in dustrieën is het volgens Chikvaidze irre ëel van de Litouwers om te denken dat ze van het ene op het andere moment onaf hankelijk kunnen zijn van de Sovjetunie. "Dat kost tijd en moet stapsgewijs gaan. Als een man en vrouw gaan scheiden, kan dat toch ook niet van de ene op de andere dag? Bovendien: de Litouwers zeggen dat de Sovjetunie hun land heeft ingepikt na een afspraak met Hitler- Duitsland in het Molotov-Ribbentrop- pact. Gorbatsjov is zo moedig geweest om dat toe te geven, hoewel die afspraak jarenlang door Moskou is ontkend". "Maar wat betekent dat nu nog? Sinds dien is een halve eeuw verstreken en een hele nieuwe infrastructuur opgebouwd, zeer vervlochten met de rest van de Sov jetunie. Er is een hele generatie die na die tijd is geboren. En die mensen lopen nu te roepen 'Moskou heeft ons land afge pakt'. De nationalistische eisen gaan ten koste van de tijd die aan de opbouw van de economie zou kunnen worden be steed. Gorbatsjov deed iets dat ik zou vertikken: hij ging naar Litouwen om te praten, ofschoon hij wist dat het niets zou uithalen. Trouwens, het hele Polit buro is naar Litouwen geweest. In de tijd die daar, maar ook in Armenië en Azer- bajdzjan en andere probleemgebieden is besteed, had men aan de economische hervorming kunnen werken". Wijsheid De woorden 'economische hervorming' komen telkens weer terug. Het is de ha verzak die het paard Perestrojka tot een rustige, voorwaartse tred moet brengen. Chikvaidze houdt zijn duim en wijsvin ger drie centimeter uit elkaar: "Als de mensen maar zó'n beetje meer kunnen kopen, zou de perestrojka een enorme vlucht nemen". De ambassadeur imiteert met zijn arm een opstijgende Boeing 747 en vervolgt: "Dan kun je ook tegen plaatselijke en na tionalistische leiders zeggen: 'Wat wil je nou, het gaat toch een stuk beter dan voorheen?' Maar die economische veran dering vraagt veel wijsheid. Kijk nou naar Polen, waar de mensen een soort shock-therapie hebben ondergaan. Ze hebben alles gekregen waar ze om smeekten, behalve geld om ook maar iets te kunnen kopen. Is dat beter dan bij ons, waar wel geld is, maar de winkels leeg zijn?" Die lege winkels bieden kansen voor de schappenvullers. Maar de Hollandse handelsgeest huivert. Chikvaidze: "Het Nederlandse bedrijfsleven is wel erg voorzichtig met investeren in de Sov jetunie. Men wil graag gauw en vooral ook veel winst zien. Maar de roebel is nog steeds niet inwisselbaar in westerse har de valuta. Economische adviseurs zeg gen dat dit over twee of drie jaar anders is. Maar voorzover ik weet, moet de geld- hoeveelheid eerst overeenkomen met de hoeveelheid geproduceerde goederen. En dat is nog niet het geval. Dan wijs ik het Nederlandse zakenleven liever op het voorbeeld van McDonald's, die niet heeft gewacht op de inwisselbaarheid. Zij beschouwen de Sovjetunie als een markt op zichzelf. Ze maken winst in roe bels en investeren die weer in nieuwe restaurants en fabrieken in ons land. En als op een dag de verdiende roebels wel omgewisseld kunnen worden, dan kan McDonald's Panama Op het economisch vlak een pluim voor Amerika. Maar kritiek klinkt er ook in de Sovjet-ambassade. Chikvaidze: "Ik ben geen vertegenwoordiger van de Verenig de Staten en wil eigenlijk niet praten over president Bush". Maar Bush praat wel over de Sovjetunie. Over bijvoor beeld de kwestie Litouwen, die hij graag presenteert als de toetssteen van het de mocratisch gehalte van perestrojka. De ambassadeur, plotseling fel, zou "Bush wel eens willen zien als Florida opeens onafhankelijk wil worden". "Wij mogen niets zeggen over de com mando's die Panama binnenvallen en schreeuwen om Noriega, maar de USA heeft wel de neiging zich met onze inter ne aangelegenheden te bemoeien. Doet Bush dat, dan riskeert hij destabilisatie in de Sovjetunie. Dat betekent destabili satie in Europa, in de hele wereld. Nee, onder communicatie versta ik niet dat landen zich bemoeien met eikaars inter ne aangelegenheden. Ik zie meer in het leren van eikaars goede dingen. Zoals wij veel kunnen opsteken van de manier waarop bijvoorbeeld het Nederlandse politie-apparaat in elkaar zit. Van jullie manier van voetballen ook, want geen team is zo goed als Oranje". Daarmee roert Chikvaidze een oude liefde aan: het voetbal. "In mijn studen tentijd was ik de negende voetballer van de universiteit van Moskou". Maar mis schien nog mooier vindt hij schaken, ge tuige het feit dat hij jarenlang voorzitter was van de Sovjet-schaakbond. "Niets vereist zoveel diplomatie als dat. Scha kers zijn extreem gevoelig. Denk je datje na dagen van overleg eindelijk overeen stemming hebt bereikt, komt een van de spelers naar je toe met de boodschap dat er nog een optie ligt... Dat komt doordat die mensen dag en nacht bezig zijn met allerhande combinaties. Het dagelijks le ven telt net zoveel mogelijkheden als het schaakspel, en de schaker tast ze alle af'. Uniek Ook hier spreekt Chikvaidze uit eigen er varing, want hij speelt als de besten. Im mers, niet velen kunnen bogen op een puntendeling in een vluggertje tegen we reldkampioen Kasparov. Hoe schat hij diens kansen tegen Karpov? "Kasparov en Karpov zijn uniek in die zin, dat geen andere topschakers zoveel partijen tegen elkaar hebben gespeeld als zij. Zij heb ben veel van elkaar geleerd. Karpov is in een uitstekende vorm en heeft aan fysie ke kracht gewonnen door kilo's aan te komen. Kasparov heeft echter de jeugd, en kan daarmee in het voordeel zijn. Maar wat echt telt is: hoe zit het met je ze nuwen? Oud-wereldkampioen dr. Max Euwe was trouwens een goede vriend van mij. Een op-en-top Nederlander: cor rect, rationeel, intelligent en aristocra tisch". Goed bevriend voelde Chikvaidze zich met de Texelse Cornelia Boon-Verberg, 'moeder van alle Georgiërs'. "We weten' allemaal wat de Texelse bevolking in het algemeen en Cornelia Boon in het bijzon der tijdens de Tweede Wereldoorlog voor ons heeft betekend. Wij koesteren warme gevoelens jegens de eilandbewo ners, omdat we hand in hand streden te gen het fascisme". Na twee wodka's wijst Chikvaidze op de glazen en zegt met een ironisch lachje "Als communist zeg ik jullie: God houdt van het getal drie". En voor de derde keer schenkt hij in. Haar familieleden vinden het een gedurfd plan; lerares Sieglien Spier (37) niet. Ze is ervan overtuigd hèt gat in de markt te hebben gevonden: een maandblad voor 'medelanders', ofwel Nederlanders van buitenlandse afkomst. Tot voor kort hield ze haar idee goed geheim uit angst dat het gepikt zou worden. Maar nu vindt ze de tijd rijp om naar buiten te treden. door Irene Artsma "Mondje dicht", zei Sieglien Spier maan denlang tegen familie en bekenden. Ze kende het dilemma van alle aankomende ondernemers. Hoe tast je de markt af zonder dat een ander er met jouw idee vandoor gaat? Haar drie kinderen en fa milie hielden de kaken stijf op elkaar. Spier: "Ik heb mijn oor genoeg te luiste ren gelegd. De reactie was altijd: 'hart stikke leuk idee'. Dus nu heb ik er ge noeg vertrouwen in om met het blad te beginnen". Een naam heeft Spier ook al. 'Xotic', een creatieve verbastering van het woord exotisch. Het moet een fraai en dik (130 pagina's) Nederlandstalig maandblad worden. Het rijtje dat ze op noemt, verschilt niet van de onderwer pen in de gebruikelijke magazines: sport, bekende Nederlanders, bedrijven, kunst, politiek, mode en make-up. Maar er is één groot verschil. Alle personen die in het nieuwe blad voorkomen, hebben een gekleurde huid. "Leuke schoonheidstips voor ons, mensen met een donkere huid, tref je ei genlijk nooit aan in een blad. Of neem nu bekende 'medelanders'. Er zijn er heel wat, Ruud Gullit, de dokter van 'Zeg 'ns AAA' Kenneth Herdigein, Gerda Haver tong, maar je hoort zelden over ze. Als het dan toch over donkere mensen gaat, heeft het meestal een negatieve onder toon: echtscheidingen, drugsdealers, cri minaliteit, uitschot. Terwijl het leven van de medelanders hier groeit en bloeit." Voor zover Spier heeft kunnen nagaan wordt het de eerste keer dat een dergelijk blad wordt uitgegeven in Nederland. In de Verenigde Staten bestaat al heel lang het succesvolle blad 'Ebony'. Dat is haar grote voorbeeld. Op haar salontafel ligt een exemplaar. Op de glanzende cover staat een knappe, ongetwijfeld succes volle zwarte man. Spier: "Ik hou wel van glossy en glamour". Ideeën worden vaak op de meest vreemde momenten geboren. Zo ook bij Sieglien Spier. "Ik was ziek en lag op bed. Ik zag het even niet rpeer zitten. Er moet weer eens iets leuks gebeuren in mijn leven, dacht ik. Plotseling schoot het idee in mijn hoofd. Ik stond onmid- delijk op en ben in één ruk het plan gaan schrijven. Hoe het blad eruit kwam te zien, wat ik er voor nodig zou hebben". Er was één probleem: het ondernemer schap had ze nog nooit beproefd. Ook in haar familie was er niemand die haar op weg kon helpen. Een ondernemerscur sus aan de Anna Polakschool'bood uit komst. Daarna vroeg ze advies van het Werkgelegenheidsplatform in Purmer- end dat haar sindsdien verder begeleidt. Haar plan is nu stevig onderbouwd. Een vestigingsplaats heeft ze ook al gekozen: Purmerend. Wanneer het eerste nummer van haar blad van de persen zal rollen, weet ze echter nog niet. Ze is nog op zoek naar een uitgever. Een eerste afwijzing van een grote uitgever heeft haar niet uit het veld geslagen. "Ze stuurden me een uit gebreide brief terug. Mijn plan was te duur, schreven ze. En ze hadden gelijk. Ik wilde meteen een heel kostbaar glamourblad uitgeven. Ze gaven me een groot aantal suggesties die ik kon gebrui ken om mijn plan te verbeteren. Nu heb ik gekozen voor een wat bescheidener opzet. Maar ik wil wel meteen goed star ten". Haar idee is goed, dat weet ze nog steeds zeker. Spier: "Ik ben me ervan be wust dat er veel geld mee gemoeid is. Nee, ik word daar niet zenuwachtig van. Tachtig procent van de inkomsten moet van advertenties komen. En mijn lezers groep is zeker interessant voor adver teerders. Denk maar aan vliegmaat schappijen, auto- en sigarettenfabrikan- ten. Die hebben véél aftrek onder de doelgroep die ik voor ogen heb. Boven dien wil ik 'Xotic' later ook in andere Ne derlandstalige landen uitgeven". Wat trekt mevrouw Spier zo aan in het ondernemen? "Ik hou wel van een grote uitdaging. Ik vind het leuk met andere dingen bezig te zijn, niet steeds het geijk te patroon volgen. Ik zal er harder aan moeten trekken dan een blanke Neder lander. Maar ik wil proberen mezelf te bewijzen. Ik wil laten zien dat het moge lijk is in deze tijd als vrouw èn als buiten landse een onderneming op poten te zet ten". Spier zit vijftien jaar in het onderwijs. Het heeft haar altijd geboeid en dat doet het nog. Ze werkt graag met kinderen. Haar loopbaan begon ze als leerkracht vlakbij Paramaribo. Vervolgens werd ze 'onderwijzer' in Amsterdam en de laatste vijf jaar werkt ze als groepsleerkracht aan een basisschool in Hoorn. Wiskunde en rekenen geeft ze het liefst. Tussen door verlegde ze haar werkkring voor en kele jaren naar Emmeloord. Daar gaf ze Nederlandse les aan buitenlanders van soms wel dertien nationaliteiten. In de Noordoostpolder werkte ze ook nog kor te tijd als opbouwwerkster en hielp ze mee met het organiseren van grote cultu rele manifestaties. Hoewel ze absoluut in 'Xotic' gelooft, houdt ze wel rekening met een eventuele mislukking. Ze geeft haar baan als lera res dan ook voorlopig niet op. Pas al§ haar onderneming goed draait en genoeg oplevert, denkt ze erover het onderwijs uit te stappen. Op vragen over 'de extra moeilijke po sitie van buitenlanders' reageert ze steeds wat kriegel. Ze houdt niet van zeu ren. Ze heeft genoeg van alle negatieve verhalen. "Ik wil vooral de nadruk leg gen op positief nieuws, ook in mijn blad 'Xotic'. Dat is er veel te weinig.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 29