'Nog steeds even maf als op m'n twintigste' Billy Joel en het jeugdig gevoel op middelbare leeftijd ZATERDAG 26 MEI 1990 PAGINA 23 "Toen ik zelf tiener was dacht ik dat ik op mijn 40ste kalm, kaal, dik, vertegenwoordiger in verzekeringen en Republikein zou zijn. Niks van terecht aeko- vnon" Billy Joel, de Archie Bunker van de Amerikaanse mainstream- rock, is een doodgewone vent met een uitzonderlijk vermogen indringende songs te schrijven, en die toch een heel breed publiek weet te vertellen wat er zoal niet deugt aan het leven op aarde. "Wat een man uit zijn evenwicht brengt is liefde, want liefde heeft niets met logica te maken. En wij? We vinden het nog leuk ook: schandelijk, ik heb geen controle meer. Heerlijk". door John Oomkes "Ik ben veertig geworden. Dan realiseer je je dat de spelletjes, die je al die jaren hebt gespeeld, gewoon standaard deel uitmaken van je leven. Al die privé-oor- logjes in al die jaren.. Het is veel beter je alleen in te zetten voor de echt belangrij ke zajjten en je niet eens druk te maken over kleinigheden. Maar als je niet meer vecht, ben je dood. Toen ik zelf tiener was dacht ik dat ik op mijn 40ste kalm, kaal, dik, vertegenwoordiger in verzeke ringen en Republikein zou zijn. Niks van terecht gekomen. Ik ben nog steeds even idioot als op mijn twintigste, alleen even wichtiger". "De affaires die voor mij echt belang rijk zijn, bestaan uit die gevechten waar van de uitkomst bepaalt of de wereld waarin wij leven nog enige kans krijgt. Gevechten over politieke vrijheid, over de verbetering van het milieu de slag om dingen die ik alleen maar kan aandui den als De Goeie Zaak, de eerlijke, recht vaardige samenwerking. Als iemand nu met me twist over iets onbeduidends, is mijn houding: oké, jij wilt gelijk hebben? Nou, jongen, dan heb je toch gelijk. Je hebt je energie hard nodig voor de grote slachtpartijen". "Mijn album The Nylon Curtain kwam in 1982 op een moment dat Hollywood Vietnam eigenlijk nog moest ontdekken. De platenmaatschappij noemde het commerciële zelfmoord. De officials luis terden en keken ernaar en riepen in koor: waarom geef je ons deze shit? We willen de Billy Joel-ballade en de Billy Joel-hit zoals we die kennen. Ik zei: luister even, ik doe gewoon wat ik doe. Ik doe Billy Joel niet even. Ik maak, wat ik besluit te maken. Hoe ik me op dat moment ook voel". "Een verklaring waarom die plaat uit eindelijk aansloeg, heb ik niet. Ik heb ge woon mazzel gehad, denk ik. Toen ik Goodnight Saigon in Rusland zong, za ten de Sovjets nog in Afghanistan. Het publiek identificeerde zich met die song, hoewel ik in het begin moeite had om via de tolk duidelijk te maken dat ik juist geen voorstander was van oorlog. Eerst kreeg ik een fluitconcert toen ik liet ver talen dat Goodnight Saigon ging over vrienden van mij die op amper 20-jarige leeftijd in Vietnam moesten vechten. De genen die terugkwamen waren op slag oud geworden, zo vertelde ik, en zij wa ren de gelukkigen want zij kwamen ten minste terug. Toen hield het gefluit op". Barrière "Toen ik in 1987 in de Sovjetunie optrad, kwam het bij me over alsof je daar in de jaren zestig rondliep. Het voelde aan als of daar de jaren zestig nog moesten ko men. Russen grijnsden als je dat tegen hen zei. Nu wij de jaren negentig in gaan, beleven zij de sixties. Ik trad in Moskou en Leningrad op met dezelfde installatie als waarmee ik in Madison Square Gar den speel. Ik geloof niet dat ze ooit eer der zo'n kolossaal, Westers geluid had den gehoord. Ikzelf was dan ook niet de gene over wie ze zich het meest opwon den ze kenden me amper, denk ik. Maar daar had je die Westerse popster die al die elektronische troep had meege nomen. Als 'Goodnight Saigon' begint, hoor je de rotorbladen van een helikop ter naderbij komen. Dat geluid komt tij dens het concert door 64 speakerboxen. Je zag de Russen rondkijken: waar is die helikopter? Waar gaat-ie landen? Aan het eind van die song kreeg ik een vorste lijk applaus, als een teken dat ik de taal barrière werkelijk had doorbroken. Ze hadden begrepen dat ik alléén maar wil de zeggen: oorlog is hel, de oorlog stinkt, om het even wiens oorlog het is". "Ik ben er gelukkig goed in geslaagd allerlei mensen uit verschillende gele dingen van de maatschappij te ontmoe ten. Circusartiesten, mensen op straat, refusèniks (dienstweigeraars), muzikan ten, de familie van Vladimir Vyssotski, de beroemde dichter. In de VS ontmoet je niet dezelfde types. Als je in de Sov jetunie behoort tot de randgroepen, dan moet je haast per definitie over een ster ke persoonlijkheid beschikken om je apart te durven opstellen of om het sys teem te durven weerstaan. Het hele sys teem is veel repressiever dan de westerse maatschappij kan zijn. Juist die mensen zoeken je in Moskou of'Leningrad op". "Ik mag het niet zeggen, maar het lijkt net of het volk daar menselijker is dan het onze. Menselijkheid is belangrijk voor de Russen ze koesteren het, want ze worden echt niet aangemoedigd om dat in alle openheid te tonen. Je wordt er aangemoedigd om je aan te passen". Victor '.'Victor is een clown die ik in Moskou heb ontmoet, maar voor wie ik de song Leningrad heb geschreven. Mijn vrouw Christie en ik liepen door Moskou, ge volgd door een cameraploeg. Echt spon taan gaat het er dan niet aan toe, maar goed. Christie zag een tent staan in Gorki Park en stelde voor om even naar binnen te gluren. We staken onze koppen om de hoek en zagen hoe de clowns en acroba ten aan het oefenen waren. We gingen zit ten, en de clowns kwamen naar ons toe. Ze waren naar het concert geweest en ze vonden het leuk hoe democratisch ik met de band was omgesprongen. Was een grapje geweest... ik had tijdens het concert een fout in de volgorde van songs gemaakt en een verkeerd nummer aangekondigd, waarop mijn band als in koor riep: nee, het volgende nummer is niet dat maar dat. Op het podium heb ik toen een verkiezing georganiseerd. Ik verloor van de hele band natuurlijk speelt in je achterhoofd de gedachte dat je met jouw veto alles kunt terugdraaien maar ik had zoiets van: ik zal ze aan de hand van dit spelletje laten zien hoe de mocratie werkt. Althans, hoe het zou moeten werken". "Eén van die clowns, Victor, zei dat hij de show graag nog eens zou willen zien. Ik zei: tja, morgen zitten we in Le ningrad, maar ik zal je een geplastificeer de backstage-pas geven. Nu kun je me over de hele wereld opzoeken, grap ik nog. Maar verdomd, bij-het volgende concert in Leningrad zat Victor op de eerste rij. Breed grijnzend. Na afloop kwam hij backstage. Met een kwinkslag versierde hij mijn jonge dochtertje in een handomdraai. Ze vond hem de beste vent ter wereld. Toen ik vriendschap met Victor sloot was voor mij de Koude Oor log voorbij. Ik had er al nooit te veel fidu cie in gehad, maar die persoonlijke erva ring was genoeg om alle Koude Oorlog slogans waarmee ik was opgevoed over boord te gooien". "In de jaren vijftig'begreep je ook wel als kind - ik ben van 1949 - waar senator Joseph McCarthy het over had. Wij zijn de goeien, en zij vertegenwoordigen het kwaad. Het was de levensstijl in Ameri ka. Mijn naam staat op verscheidene zwarte lijsten van ultra-rechtse groepe ringen in Amerika. Je deugt niet in hun ogen als je naar de Sovjetunie gaat. Een onbetrouwbaar sujet. Wat moeten we niet doen dan? Niet praten soms? Het kan me geen donder schelen, ik heb al eerder op lijsten gestaan... Mijn grootva der kon in de jaren vijftig niet aan werk komen, want hij had in Spanje tegen Franco gevochten". "Ik kom uit een familie van Roosevelt- aanhangers en sociaal-democraten. In New York bestond een grote gemeen schap van joodse vrijdenkers en radica len. Daar kom ik uit voort, zij het dat ik veel gematigder ben. Ik ben geen hemel bestormer zoals mijn opa. Hij was een anarchist en communist. Een miraculeu ze, heel intelligente man, die je op zijn schoot nam en van zijn avonturen in de Internationale Brigade vertelde. Zelf groeide ik op Long Island op, een bour geois-milieu, vandaar misschien mijn ei gen gematigdheid. Maar opa vertélde wel. Veel Amerikanen kennen de Spaan se Burgeroorlog als begrip helemaal niet. Da's vreemd als je beseft dat dat de eer ste anti-fascistische oorlog was. Je had heel veel lef nodig om daar als Ameri kaan op eigen houtje te gaan vechten. Veel van mijn landgenoten weten niks van Franco, en dat ze in Spanje decennia lang met de rechterarm stijf omhoog stonden. Daar praatte je niet over. Het zal wel niet goed voor de omzet geweest zijn". "Ik heb geluk gehad. Begrijp jij waar om een song als Allentown een hit gewor den is? Een lied over werkloosheid nota- bene. Als ik schrijf probeer ik niet uit alle macht een hit te componeren. Ik maak liedjes, songs. Hoe zou dat met The Beat les zijn geweest... Ik weet dat John Len- non openlijk praatte over zijn verlangen naar hits, maar de muziek van Lennon en McCartney is zó goed dat ik de hitkwali teit er niet in beluister. Toch waren het wel hits. Misschien klonken de obscure dingen waar zij het over hadden in Ame rikaanse oren wel als typisch Brits. Pen ny Lane, wie kende dat nou? Strawberry Fields Forever, je had geen idee...4000 holes in Blackburn, Lancashire. Wow man! Wat stelde dat in godsnaam voor? Waar lag die plaats? Fantastisch materi aal". Bestolen "Ik ben geen zakentype, hoewel ik nu leer hoe ik zakelijk moet optreden. Ik moet wel. Ik heb mijn management ont slagen. Net gebeurd. Ze hebben me be stolen en bedonderd. Ze hebben alles wat ik heb vergaard meegenomen en weggemaakt. Geïnvesteerd in gokken op de renbaan, investeringen in huizenpro jecten. Alles foetsie. Slechte lui wat zeg ik rotlui. Klootzakken. Ja, ik weet dat ik eerder in dergelijke spelletjes ben gestonken. Eerst zo'n jaar of twintig te rug. toen zo'n tien jaar geleden door de vrouw van wie ik gescheiden ben, en nu dit. Je zou denken datje bij de derde keer wel enige ervaring hebt opgedaan. Ik ben naar de rechtbank gestapt niet eens omdat ik hoop geld terug te krijgen, maar ik wil een eind aan hun oplichters praktijken maken". "Ik heb niet al mijn songrechten. Het meeste van mijn copyrights heb ik, en zo'n vijftig procent van de publishing. Ik betaal nog steeds forse bedragen af om alles weer in handen te krijgen. Geld dat naar mijn ex-en en ex-managers gaat. Het is voor leken moeilijk te begrijpen: hoe kan een songschrijver nou niet de rechten bezitten van zijn eigen werk? Hoe kan een moeder nou niet haar eigen kinderen 'eigen' noemen? Zo sterk zijn mijn eigen gevoelens over mijn songs. Het zijn mijn kinderen. Ik heb ze ge baard. Maar zo werkt de zakenwereld nu eenmaal en wij artiesten zijn stomp zinnig als het om zaken gaat. We denken niet over ons werk in termen als produkt, eenheden. We houden geen omzetcijfers of grafieken bij. Zakenlui denken over jou in die termen. En ze zijn heel goed be reid al je winst af te romen". "Ik pas misschien wel zo goed bij CBS, omdat ik ondanks mijn gebrek aan zake lijkheid carrière heb gemaakt. Ikzelf wil de op dat label zi'tten omdat het de pla tenmaatschappij van Bob Dylan en Paul Simon was. Dylan vertegenwoordigde voor mij alles wat een songschrijver zou moeten zijn. Vóór hem had je Leiber Stoller, Carol King en Jerry Goffin, de mensen die voor anderen schreven. Tin Pan Alley was een songfabriek. Dylan maakte van een song zijn eigen terrein. Hij drukte zichzelf in een liedje uit. Hij nam de taal van de dichters, verbond die met rock roll en maakte het resultaat populair. De beelden die hij gebruikte waren het begin van een hele intellectue le ontwikkeling in de popmuziek. Op eens kon je hersens hebben en toch pop maken. Vóór Dylan was het uitsluitend anti-intellectuele muziek. Rhythm blues, soul. Dylan bracht het intellect Geheim vakje "Op Stormfront, mijn laatste elpee, staat één stuk dat ik jaren op de plank heb la ten liggen. And so it goes schreef ik in 1983. Destijds wist ik niet waarom ik het had geschreven, of wat die regels over dat geheime vakje in je hart te betekenen hadden. Ik wilde het lied ook niet uitvoe ren ik kan je ook niet vertellen voor wie ik het heb geschreven. Laat ze onver- noemd blijven. Het was in ieder geval ie mand die veel indruk op me heeft ge maakt. Ik ben een van die mensen die voortdurend met een gebroken hart rondlopen. Ik heb veel vertrouwen in an dere mensen, en er is heel wat voor nodig om dat vertrouwen op te geven. Maar als je zo in elkaar zit loop-je uiteraard zo nu en dan een dreun op. Daar vraagje om". "Als je in zo'n nummer vertelt hoe je in elkaar zit en datje bereid bent om je lot in iemands handen te leggen... is dat dan gedurfd? Ik weet het niet. Ik vind alleen dat dat de menselijke aspecten van het leven zijn waarover je moet schrijven. Dat bewonderde ik in John Lennon: hij kon in zijn songs alles kwijt over zijn ei gen karakter, over zijn eigen' menselijkr heid. Als hij schreef over zijn moeder, of over hoe verscheurd hij zich voelde. Over het uiteenvallen van The Beatles, of over hoe klote hij zich kon voelen. Als je dat hoorde, dan wist je: die grote John Lennon is gewoon ook een mens. Dat is wat hem groot maakt. Hij kon schrijven over wat je na aan het hart ligt, over wat ons allemaal na aan het hart ligt. Dat is de opdracht voor artiesten: geef uiting aan je menselijkheid ten behoeve van de rest Hij vertelt dat Christie Brinkley, een van de best betaalde fotomodellen in de VS, een belangrijke rol in zijn leven speelt. "Daarom is de plaat aan haar op gedragen, maar dat hebben alle vrouwen in mijn leven gedaan. Wat een man uit zijn evenwicht brengt is liefde, want lief de heeft niets met logica te maken. Vrou wen kunnen je kop op hol brengen. En wij? We vinden het nog leuk ook: schan delijk, ik heb geen controle meer. Heer lijk". Vluchtig "Als ik schrijf ben ik de wanhoop nabij. Het ene moment voel ik me geweldig, kan ik de hele wereld aan, als ik net iéts geschreven heb waarvan ik vermoed dat het kwaliteit bezit. Maar dat gevoel is zo vluchtig als een lijntje cocaïne. Het vol gende moment twijfel ik aan mezelf en voel ik me waardeloos. 1 go to extremes gaat daarover. Tegelijkertijd weet ik dat ik goed zit als ik die emoties beleef. Ie mand die de toppen en dalen van het le ven niet kent zal niet ervaren wat het is om mens te zijn".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23