VW Warmond zweert bij kleinschaligheid Wassenaarse tegenstanders All-west niet gesubsidieerd Viooleraar Oegstgeest begint symfonie-orkest voor jeugd Voorzitter De Winter maakt zich zorgen over tekort aan overnachtingsplaatsen ZATERDAG 26 MEI 1990 REGIO LEIDEN PAGINA 13 WARMOND - "De klein schalige recreatie in War mond moet blijven. Geen speel- of automatenhal, geen lunapark of iets dergelijks, niet dat mondaine". De War- mondse WV-voorzitter J.P. de Winter wil geen 'toeters en bellen' om extra toeristen naar Warmond te lokken. Hij schaart zich daarmee achter het gemeentebestuur, dat uit is op 'rustige' recreatie. Een historische wandeling door Warmond en een fietsroute rond de Kagerplassen zijn zaken waaraan de VW dit jaar aandacht besteedt. Kooplieden wijken voor 'Prijzenslag' LEIDERDORP - De vier standhou ders van de Leiderdorpse Staten- daalder zullen quizmaster Hans Ka zan vanmiddag geen strobreed in de weg leggen. Gistermiddag hebben ze zich bereid verklaard om wat op te schuiven om Kazan tussen twaalf uur en half vier zijn spel Prijzenslag te laten spelen op. het plein tussen Winkelhof en gemeentehuis. Na een spoedzitting van de com missie voor beroep- en bezwaar schriften, gisterochtend, besloten B en W hun eerdere verbod in te trek ken. Voorwaarde was wel dat de vier standhouders die op zaterda gen op het plein mogen staan, geen bezwaar zouden maken. Overigens is ook de VW zelf 'nog steeds een kleinschalige instelling. De organisatie wordt geleid door vrijwilligers en is gehuisvest in een kantoorboekhandel aan de Dorps straat. Wat De Winter betreft moet dat zo blijven: "Een sterke groei zou ons voor problemen stellen. Waar zou je een groot informatiecentrum moeten plaatsen? Nu gaat het net bij de boekhandel". Hoewel VW en gemeentebe stuur aardig op dezelfde lijn zitten, wenst de VW-voorzitter op sommi ge punten een versoepeling van ge meentelijke regels. Zo ziet De Win ter er geen kwaad in om de slui tingstijden van horecagelegenhe den wat te verruimen. Dat zou 'be staande klanten meer voldoening kunnen geven', maar moet niet lei den tot excessen of kroegtoerisme uit andere gemeenten. Direct daar op relativeert hij zijn opmerkingen door zich af te vragen of de horeca wel op een verruiming zit te wach ten: "Ach, daarover blijf je me ningsverschillen houden. Horeca en gemeentebestuur moeten dit soort zaken in overleg zien te rege len". Als het aan De Winter ligt komen er meer tijdelijke aanlegmogelijkhe den voor boten bij Koudenhoorn, aan de kant van de Leede. De WV- voorzitter ijvert er tevens voor dat boten langer mogen blijven liggen in de insteekhavens op Kouden hoorn en bij de Zwanburgerpolder. Nu moeten de schippers na een ver blijf van twee uur vertrekken: "Ze mogen slechts korte tijd blijven om te voorkomen dat er zomers onbe heerde boten blijven liggen of er troep op de dijk terechtkomt". De Winter verwacht niet dat een langer verblijf leidt tot ongewenste situaties en verwijst daarvoor naar Friesland: "Daar zijn meer aanleg mogelijkheden en het blijft er keu- De Warmondse VW-voorzitter J.P. de Winter, op het Pleintje bij De Pomp in de plaatselijke Dorpsstraat: "Wat is ir mooier dan in de polder je tentje te kunnen opzetten?" (foto Jan Holvast) rig, dat is via de algemene plaatselij ke verordening te regelen". Hij ver wacht dat meer mensen boodschap pen doen in het dorp, wanneer de scheepjes langer kunnen blijven. Bovendien zou de situatie beter aansluiten op de praktijk en zou de nieuwe beheerder op Koudenhoorn de zaak in de gaten kunnen houden. De Winter: "Het is voor hem ook makkelijker, want nu moet hij de mensen elke twee uur wegjagen". Overnachten De VW-voorzitter vindt dat er meer overnachtingsmogelijkheden in het dorp moeten komen. De re creatiegemeente heeft niet eens een hotel. Vroeger boden Hotel Sport, hotel De Zon en de Stad Rome ac commodatie. Omdat de kamers in het winterseizoen leeg bleven, sloot het laatste hotel al jaren geleden de deuren. De kamers worden nu ver huurd aan particulieren. De VW zou graag een hotel zien terugkeren in de gemeente: "Het gemeentebestuur wil ook wel enige hotelaccommodatie; men zegt al leen dat Warmond geen Loosdrecht moet worden". Een snelle oplossing is echter niet te verwachten: 's Win ters is hotelruimte moeilijk te ver huren en geschikte locaties liggen niet voor het oprapen. Een extra probleem is dat het ge brek aan particuliere opvangmoge lijkheden de laatste jaren nijpend is geworden. Twaalf jaar geleden kon het vorige VW-bestuur per nacht 50 mensen kwijt. Nu zijn dat er on geveer 20. De voorzitter denkt dat mensen meer aan privacy hechten dan vroeger en heeft het vermoeden dat ze alleen in uiterste nood ka mers verhuren. De WV probeert iets aan deze si tuatie te doen door reclame te ma ken voor particuliere verhuur via folders. Ook heeft ze ervoor gezorgd dat particulieren sinds vorig jaar een hoger bedrag in rekening mo gen brengen voor een kamer met ontbijt. Dat heeft twee nieuwe adressen opgeleverd. Tijdens de zo mer en in de tijd van de bloemen corso's zou de VW echter 'tiental len' mensen kunnen plaatsen. Zolang de overnachtingsmoge lijkheden beperkt blijven, lijkt de gemeente het vooral van haar vele campings te moeten hebben. Die zouden in de ogen van de Winter een gevarieerd overnachtingsaan bod moeten bieden met meer moge lijkheden voor passanten en meer ruimte voor nieuwe trends. De VW-voorzitter noemt als voor beeld de kanovakanties, die enorm in opkomst zijn. Warmondse cam pings zouden door hun ligging aan het water prima plaats kunnen bie den aan kanovaarders: "Wat is er mooier voor hen dan op een cam ping in de polder een tentje te kun nen opzetten?". 'Gemeente trekt voorstanders voor' De Oegstgeester vioolleraar J. Top, in de startblokken ui ?iiet zoveel eisen als van een volleerd speler". Met speelgroep voor de allerjongsten OEGSTGEEST - De Oegst geester vioolleraar Johan Top ziet volgende week een lang gekoesterde wens in vervul ling gaan. In het kantoor van een notaris wordt dan de Stichting Jeugd-symponieor- kest opgericht en Top gaat dat orkest dirigeren. Volgens de leraar bestaat er in de regio Leiden/Oegstgeest grote be hoefte aan zijn initiatief. Kin deren die in een jeugdorkest willen spelen, moeten nu uit wijken naar Den Haag of Rot terdam. "Een ensemble van een muziek school is niet te vergelijken met met een symfonie-orkest", vertelt de Oegstgeester. "In een orkest vormen de verschillende groepen instrumenten een geheel. Snaar instrumenten als violen en celli, blaasinstrumenten als fluiten en trompetten en de slagwerkgroep hebben ieder hun eigen, vaste plaats". Vooral de ouders van muzikaal getalenteerde kinderen lopen vol gens Top warm voor de oprich ting van een symfonie-orkest. Voorlopig zijn er al 30 kinderen aangemeld, terwijl er plaats is voor zo'n 70 spelers en speelsters. Voor de 'speelgroep' hebben zich inmiddels 20 kinderen gemeld. Deze speelgroep is bedoeld voor kinderen tot tien jaar, die nog niet toe zijn aan het grote orkest. Als er voldoende belangstelling is, overweegt Top om het orkest te splitsen in een juniorgroep voor 10-14 jarigen en een seniorgroep voor 14-plussers. Repertoire Een ruimte is er nog niet en ower het repertoire kan de dirigent nog geen mededelingen doen. Het or kest moet voornamelijk 'klassie ke muziek' gaan spelen, maar Top wil eerst zien hoe goed de kinde ren zijn. Daarna wil hij speciale arrangementen maken, 'want je kunt van kinderen niet zoveel ei sen als van een volleerd speler". Ieder halfjaar zou er een uitvoe ring moeten komen, terwijl Top ook denkt aan een openluchtcon- Het gemeentebestuur van Oegstgeest staat positief tegen over het initiatief - burgemeester Sj. H. Scheenstra is zelfs be schermheer - maar wacht nog met' het toekennen van een subsidie. Een woordvoerder van de ge meente verklaart dat een eenma lige subsidie 'wel in de lucht zit', maar dat de stichting eerst zelf fondsen moet werven. "En na tuurlijk is voor ons het aantal deelnemers uit Oegstgeest van belang bij subsidietoekenning", zo redeneert de gemeente. Top heeft goede hoop sponsor en subsidiebijdragen binnen te halen uit andere bronnen. Een grote pianohandel uit Leiden heeft spontaan 40 muziekstan daards aangeboden en als er meer van dit soort gestes komen, ver wacht de dirigent de contributie voor de jonge muziekanten te kunnen beperken tot 125 gulden per jaar. Als alles meezit, kan over enkele maanden een eerste uit voering worden gegeven. WASSENAAR - De Wassenaar- se 'Actiegroep tégen rijksweg 11-west' krijgt geen subsidie van B en W en is daar behoorlijk boos over. Volgens organisator J.A.M. Luk, bij de laatste ge meenteraadsverkiezingen lijst trekker van Groen Links, maakt de weigering weer eens duidelijk dat het dagelijks be stuur van zijn gemeente voor standers voortrekt. De voorstanders van de omstreden verbinding tussen de rijksweg Am sterdam-Den Haag en de rijksweg Amsterdam-Rotterdam krijgen 10.000 gulden en alle gewenste me dewerking; tegenstanders vissen achter het net. Hij heeft daar wel een verklaring voor: "De voorstan ders, te vinden in de actiegroep 'Stop doorgaand verkeer Wasse naar', zijn twee handen op een buik met het gemeentebestuur. Andere geluiden zijn hier in Wassenaar niet welkom". In een echte democratie zou zo iets niet mogen en de nieuwbakken actievoerder overweegt dan ook een protestbrief te richten aan de gemeenteraad. Die kan dan in alle openbaarheid spreken over het 'ge heime, niet-democratische besluit van B en W'. Als dat niets oplevert gaat de man die net geen raadszetel haalde, ac tievoeren uit de 'eigen huishoud- pot'. In geen geval laat hij zijn actie plannen verzanden. Luk: "De ex pansiedrang van Stop Doorgaand Verkeer en anderen is enorm ver nietigend voor het milieu. Waar het in Nederland om gaat is dat we het openbaar vervoer stimuleren". Om de eisen kracht bij te zetten, denkt Luk aan spandoeken, advertenties, pamfletten en standjes in drukke winkelgebieden. Aantallen De plannen lijken sterk op die van de voorstanders, al ontbreken onge hoorzaamheden als stickertje-plak ken en het hinderlijk bestoken van doorgaand verkeer. Luk laat echter weten dat het nog slechts ruwe plannen zijn en volgens de beslui tenlijstvan B en W is dat nu juist het probleem. Ook zou het de gemeen tebestuurders onvoldoende duide lijk zijn hoe breed de actiegroep wordt gesteund. Luk verbaast zich over zulke vra gen. Wat zeggen aantallen nu eigen lijk? Zijn actiegroep telt drie leden, maar zou op heel wat sympathie en handtekeningen kunnen rekenen in de gemeente. De eerste handteke ningen zijn al binnen, maar voor een handtekeningenjacht is dfe Wassen aarder niet de juiste figuur: "Dat doet mij namelijk helemaal niets". Zijn tegenvoeters van de actie groep Stop Doorgaaryj verkeer heb ben dit voorjaar 8.000 handtekenin gen opgehaald voor de weg die Voorschoten zou doorsnijden en vinden wèl dat handtekeningen een duchtig woordje meespreken. Woordvoerder Redelé: "We hebben de handtekeningen in korte tijd met weinig mensen bij elkaar gekregen en ik denk dat zeker 80 procent van de Wassenaarders onze ideeën steunt. De realisten hebben hier ge lukkig nog altijd de overhand, al blijft het jammer dat we blijkbaar geen honderd procent score kun nen boeken". De buitenwereld zou inmiddels dondersgoed weten dat Wassenaar totaal onder de voet is gelopen door het verkeer en bewoners een hoef ijzer van wegen, compleet met Ver lengde Landscheidingsweg en de omstreden rijksweg 11-west, als enig alternatief zien. Excursie De boswachter van het Warmondse Bos van Krantz verzorgt vandaag een excür- sie door het parkbos. De tocht begint om 14.00 uur bij de ingang aan de Heren weg. Jeu de boules De Leiderdorpse jeu de boulesvereni- ging De Boulende Stier organiseert van daag een toernooi op het speelveld van RCL in het Leiderdorpse sportpark De Bloemerd. Het toernooi begint om 14.00 uur. Ook niet-leden kunnen meedoen. Excursie De regionale vogelwerkgroep Koude- kerk/Hazerswoude en Omstreken orga niseert morgenochtend een excursie in landgoederen De Horsten, gelegen tus sen Voorschoten en Wassenaar. De start is bij de Horstlaan in Voorschoten. De wandeling duurt van half zes tot on geveer zeven uur. Knakenrace De Zoeterwoudse jongerenvereniging Utopia organiseert vandaag een knaken- race voor amateurwielrenners. Er wordt gestart op de Produktieweg en het par cours loopt over het industriegebied De Grote Polder. Dames en junioren kunnen van 18.00 uur tot 18.30 uur starten. Man nen beginnen om 18.45 uur. Midlenteloop De Zoeterwoudse jongerenvereniging Utopia organiseert zondag een midlente loop voor alle leeftijden, langs mooie plekjes in Zoeterwoude. De afstanden zijn vier, tien of zestien kilometer. Deel nemers kunnen zich vanaf 10.00 uur in schrijven in de Westenender bij de Kla verhal. Aanvang 11.00 uur. Jeugdtheater Wim Akkerman zal morgen in Ons Huis aan het Kosterpad 3 in Zoeterwoude eén voorstelling geven voor kinderen van zés tot en met twaalf jaar. Het heet 'Het vejr- haal van Graaf Mobbekant'. Concert Het trio A Cordes Francais treedt mt^- genavond op in het Groene Kerkje aqn de Haarlemmerstraatweg in Oegstgeest. Gérard Jarry. Serge Collot en Michel Tournus spelen werk van Beethoven. Roussel, Mozart en Bach. Het concept begint om 20.15 uur. Rock 'n' roll De rock 'n' rollband Crazy Cadillac zal vanavond optreden in Café Landzicht aan de Verlaatweg 5 in Zoeterwoude. Die band speelt werk van Elvis Preslet, Chuck Berry en anderen. Aanvang 21.3p Taptoe De Voorschotense muziekvereniging Laurentius organiseert vandaag op het sportcomplex SVLV aan de plaatselijk^ Juliana van Stolberglaan een groots op gezette Taptoe. Naast Laurentius zullen korpsen uit andere gemeenten optrederj, waaronder Thalita uit Vlaardingen. Dé Bazuin uit Leerdam, Advendo uit Sneek en DVS uit Katwijk. Uit verschillende wijken begeven dè korpsen zich vanaf 15.30 uur naar hét centrum. Verzamelpunt is het parkeer terrein aan de Sir Winston Churchillweg. Van hieruit lopen de korpsen in optocht over de Voorstraat. Schoolstraat en gaah langs het gemeentehuis en de Prinse^ Margrietlaan naar het SVLV-terrein. Dp Taptoe zal om 20.00 uur beginnen. i VEEL BIGGEN OMGEKOMEN BIJ BRAND ZOETERWOUDE - Bij een brand aan de Zoeterwoudse Weipoortseweg 62 zijn gistermiddag vele tientallen big getjes om het leven gekomen. De brand begon om kwart over twee in een oude schuur met werktuigen en een oude auto. Hij sloeg over naar een gedeeltelijk gevulde hooiberg en bereikte vervolgens de schuur met veel biggetjes, twee zeugen en twee 'beren. Het vuur sloeg snel om zich heen nen om. De kleintjes die de brand arkens waren minder ernstig verwond deel van het varkensverblijf stortte in. Veel biggetjes kwamen in de vlam- rleefdenwerden op advies van dierenarts Muurhng afgemaakt. De vier vol- \zij hoefden niet het loodje te leggen. De oorzaak van de brand is niet bekend en de schade is, gezien de ouderdom van panden en een groot aeel van de inventaris, moeilijk vast te stellen. Het rieten dak van de nabijgelegen boerderij bleef voor 99 procent behoifi den. ZATERDAG 26 MEI Katwijk rommelmarkt Dierenbescher ming afd. Katwijk, van 10.00 tot 16.00 uur in het Kattenpaleis. Huetingstraat 18a. veiling van 2e hands artikelen, van 10.00 tot 16.00 uur in Tripodia. natuur/duinrooswandeling Berkheide olv natuurgidsen. start om 14.00 uur bij duiningang aan de Cantineweg. optreden 'Sepultura'. aanvang 20.00 uur bij Scum, Helmberg weg. playback-show bij Koestal- /Overduin, aanvang 21.15 uur in 't Trefpunt. Leiden tweede excursie 'Munumentaal Leiden". Leidse hofjes en het Pij- penkabinet, samenkomst om 14.00 uur bij het K&O-gebouw. Hazewindsteeg. Lak-salon met na afloop slot feest. aanvang 20,00 uur in het LAK-Theater. Cleveringaplaats. festival t.g.v. 20-jarig bestaan voorstelling: 'Zomerzotheid' naar Cissy van Marxveldt. door Theatergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro-Theater, Leiderdorp jeu de boules-toernooi De Bou lende Stier. 14.00 uur op het speelveld van RCL. De Bloemerd. Voorschoten Streetparade door Muziekvere niging Laurentius. om 15.00 uur in het Dorpscentrum. Taptoe Voorschoten, aanvang Warmond excursie Bos Huys te Warmont olv een boswachter, aanvang 14.00 uur bij ingang Herenweg. Zoeterwoude discoavond Utopia mmv disco theek Juke-box en platenboer Bartje, vanaf 21.00 uur in de Wes tender. Rock 'n Roll-feest met live-op treden van 'Crazy Cadillac', vanaf ZONDAG 27 MEI Leiden wandeltocht over afstanden tussen 5 en 30 km, vertrek om 9.00 uur bij kantine w VTL. Voor- schoterweg. fiets-puzzeltocht van werkge- ir 30 k t Leids Volkshuis, Apothekers- in kader van de Internationale Chansonweek: Boudewijn de Groot met in het voorprogramma: Gerard Jarry (viool). Serge Collot (altviool) en Michel Tournus (violoncel), aanvang jaar): 'Het verhaal van Graaf Mob- bekont'. door Jeugdtheater Wim Akkerman, aanvang 15.00 uur om Ons Huis, Kosterspad. midlente-loop Utopia, aanvang 11.00 uur bij de Westender. MAANDAG 28 MEI Katwijk strandloop AV Rijnsoever, in schrijven vanaf 18.00 uur, start Leiden laatste ruilavond De Postzegel vrienden. vanaf 19.00 uur in ge bouw De Linde. Herenstraat. informatieavond SOSA. sector opleidingen sociale arbeid, aan- vahg 19.00 uur in gebouw Boer- haavelaan. m kader van Internationale Chansonweek: optreden van de Argentijnse zangeres Amelita Ba- tar. aanvang 20.15 uur in de Leid-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13