VROUWENKLINIEK 'Je moet je persoonlijke ambitie opzij zetten' Kunst met de natuur als inspiratiebron EXAMENS '90 'Examen op muziek van oudere-jongeren' ZATERDAG 26 MEI 1990 3BBE REGIO PAGINA 11 Informatiemarkt gezondheidszorg LEIDEN/REGIO - Onder het motto 'Gezondheidszorg iets voor u?' or ganiseert een aantal instellingen uit de regio samen met het Arbeidsbu reau Leiden op donderdag 31 mei een informatiemarkt. Van vier sectoren zijn aparte stands ingericht: algemene en psy chiatrische ziekenhuizen, instellin gen voor zwakzinnigenzorg en ver pleeghuizen. De markt is bedoeld voor' schoolverlaters, herintreders en mensen die een andere baan zoe ken. Ruime aandacht zal worden gegeven aan voorlichting over de verschillende beroepen en scho lingsmogelijkheden bij de instellin gen. De markt wordt donderdag in het informatiecentrum van het Ar beidsbureau, Oosterkerkstraat 1 in Leiden gehouden van half negen tot vier uur en van half zeven tot half acht. Bejaarde man raakt gewond bij burenruzie LEIDEN - Aan de Caeciliastraat is gistermiddag een burenruzie flink uit de hand gelopen. Een 30-jarige Leidenaar sloeg zijn 81-jarige buur man met een spiegel op het hoofd. Ook diende hij hem een vuistslag toe. waardoor de bejaarde man zijn neus brak. De 73-jarige vrouw van het slachtoffer liep bij het gevecht een gekneusde rib op. De man is voor behandeling naar het AZL overgebracht. De dader is door de politie inge sloten. Volgens een politiewoord voerder lag aan het conflict een lang slepende burenruzie ten grondslag. Krant voor starters LEIDEN - De Kamer van Koophan del heeft een nieuwe editie laten verschijnen van de Starterskrant. Beginnende ondernemers kunnen in deze krant allerhande informatie vinden die hun van pas kan komen bij het opzetten van een eigen be drijf. De krant is gratis af te halen bij het kantoor van de Kamer van Koophandel, Stationsweg 41 in Lei den. Van onze redacteur Annemiek Ruygrok LEIDEN - Wanneer de overheid samenwerking tussen onderzoekers van verschillende instituten oplegt, wordt het niks. Doen ze het uit eigen vrije wil, dan gaan beide groepen erop vooruit. Dr. A.W.W. Peters, gynaecoloog in het Academisch Ziekenhuis Leiden en initiatiefnemer van de Stichting Cobra Research, een samenwerkingsverband tussen vier Zuidhollandse ziekenhuizen, heeft veel onderzoek de mist in zien gaan: "Als de overheid samenwerking oplegt, leidt dat vaak tot stilstand. Men gaat juist z'n domein verdedigen en er ontstaat een competitie tussen twee groepen. Soms bij het onethische af. Als de één een fout maakt, is de reactie van de ander: 'Ha, 1-0 voor ons'. Dat is dan de strategie om te overleven". Bij vrijwillige samenwerking gaan, volgens Peters, niet alleen de onderzoeksgroepen erop voor uit, in het geval van Cobra zullen ook de patiënten er baat bij heb ben. "Wat Cobra betreft bestond er al een intensieve samenwer king op het gebied van bijscho ling tussen de gynaecologische afdelingen van het AZL en Dijk- zigt in Rotterdam. We merkten hoe plezierig het was en op een keer zei ik tegen prof. Drogen- dijk: "We moesten maar intensie ver gaan samenwerken. Rotter dam was ook geneigd tot samen werking op onderzoeksterrein. En van het een kwam het ander. Want een band tussen ons en niet- universitaire opleidingszieken huizen als het Westeinde en Leyenburg in Den Haag was er ook al. Dus werd het een samen werkingsverband tussen die vier ziekenhuizen". Vorige week werd, als uitvloei sel van het initiatief, officieel de Stichting Cobra Research opge richt. Cobra staat voor Chirurgi sche Opleiding en Bijscholing Randstad Academies. "Dat het zo goed werkt heeft met de mentali- Onderzoekers vier ziekenhuizen werken samen in Stichting Cobra Fietsend geboefte (3) Bij deze willen wij reageren op het ingezonden stuk van de heer Ouwe hand uit Katwijk over het 'fietsend geboefte' in de duinen. Daar wij al jarenlang met onze kinderen op de paden fietsen tussen Zandvoort en Scheveningen kunnen wij de reac tie van de heer Ouwehand wel be grijpen.' Dat hij zich echter op een bijzonder grove manier uit, vinden wij een heel slechte zaak. Blijf heer, dan krijgt je schrijven meer inh' >ud. Vooropgesteld dat velen op race fietsen zich wel netjes gedragen, willen we niet iedereen over één kam scheren. Duidelijk is wel dat het gedrag van velen heel slecht is. Onze jarenlange aanwezigheid heeft dat geleerd. Vooral als men in grotere groepen opereert en men met grote snelheid van de duinen afdavert. Heel angstig is het als deze meute op je afkomt. Ze hebben vaak een grenzeloze minachting voor de mede-fietspadgebruikers. Ze snijden de pas af en botsingen en bijna-botsingen zijn het resultaat. Ruzies te over waarbij je soms uit- - gescholden en bespuwd wordt. Ook snuit men soms heel hard dé neus waarbij je het snot om de oren vliegt. Daar waar de paden ook door wandelaars gebruikt worden, is de situatie nog beroerder. Door het links en rechts lopen, wordt dit nog verergerd. Het is juist op deze gedeelten dat de race-fietsers zich absoluut niet aanpassen aan de situaties. Zij ver pesten op grondige wijze de sfeer in onze toch wel mooie kuststrook. In deze omgeving waar velen van al het moois in de duinen willen genie ten, horen deze 'asfalthijgers' be slist niet thuis. P. Balkenende Haven 16 Lisse "Het gaat vooral om klinisch onderzoek. Met een patiëntenpo- tentieel van 5500 per jaar kun je heel wat doen. Zo gaan we het hechtmateriaal bij operaties be kijken. Onderzoeken of dat niet beter kan. Of we verklevingen kunnen voorkomen. Tevens gaan we een pijnonderzoek doen. Ook kijken naar chronische buikpijn bij vrouwen". De groep gynaecologen van Co bra zou je 'kritische gynaecolo gen' kunnen noemen. Zijn ingrij pende operaties als de volledige verwijdering van de baarmoeder wel in alle gevallen noodzakelijk? is de vraag die zij zichzelf en 300 deelnemers aan een symposium vorige week in Noord wijk over routine-matige handelingen stel den. "Het gaat niet alleen om ge vallen waarbij kanker in de baar moeder is geconstateerd. Maar ook om vrouwen met zeer ernsti ge menstruatie-klachten. Voor hen is verwijdering van de baar moeder vaak een uitkomst. Toch moet je als gynaecoloog samen met de vrouw de voor- en nadelen afwegen. Zorgvuldig zijn en haar wijzen op mogelijke complica ties. Dat is een taak van onze be roepsgroep: kritisch de indicaties bekijken". Cobra schuwt het contract-on derzoek, in opdracht van de far maceutische industrie, evenmin. Uit noodzaak, om al het onder zoek van de stichting te kunnen financieren. "Maar alles loopt na tuurlijk via de medisch-ethische commissies. Ik hoop dat dat ook goed gaat. Dat als de medisch- ethische commissie van één zie kenhuis een onderzoek goed keurt, dat dan niet ook de andere drie commissies er zich nog over gaan buigen. Ik hoop dat er een standaardisatie komt". Cobra is volgens Peters ge slaagd als onderzoeks- en kwali teitsbeheersing in eikaars ver lengde liggen. "Laten we begin nen in eigen huis. We willen niet wedijveren met het buitenland. Als we maar goed zijn in eigen huis". LEIDEN - Sieraden, objecten en aquarellen met de natuur als inspi ratiebron zijn tot en met 17 juni te zien in de oranjerie van de Leidse Hortus Botanicus. Vroeger werden planten nauw keurig getekend om ze te kunnen bestuderen voor het geval ze moch ten doodgaan. Tegenwoordig wor den ze gefotografeerd. De tentoon stelling in de hortus moet als een vervolg op deze traditie worden ge- Vijl kunstenaressen uit binnen- en buitenland tonen hun door flora en fauna geïnspireerde werk. Zoals Matsuko Nakajima, door haar werk in het Rijksherbarium getraind in het botanisch bekijken van bloe men en planten. Los geaquarelleer de, kunstzinnige afbeeldingen van planten vormen het resultaat. Hiske Bern maakt sieraden van messing, titanium en acrylaat. Ge fascineerd als zij is door insecten, ontstaan gigantische, bizarre steek spelden in de vorm van kevers en andere kruipende dieren. Beweging en organische vormen komen tot uiting in de bronzen en (Duö Jlicutos Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Twee kinderen zaten te Eist tus- schen de rails te spelen, juist toen de stoomtram ir? aantocht was. Tevergeefs trachtte de machi- nist, door krachtig te remmen, de machine tot,staan te brengen. De stoker Van den Berg zag dat de kleinen verloren waren, toen hij eensklaps van de machine sprong en hen met bijzondere vlugheid wegrukte. Een oogen- blik en de kleinen hadden, zooal niet het leven verloren, dan toch zware verminkingen bekomen. - WORDT GEVRAAGD. tegen Nov.: een droog, welinge- richt HUIS, gelegen op vroolij- ken stand, bevattende 6 Kamers, goeden Kelder en Zolder met Dienstbodenkamer en voorzien van Gas-en Waterleiding. Br.fr. onder lett. HH aan hel Bureel van dit Blad. Vijftig jaar geleden: Gisteravond vischte een ko- lenwerker uit het water van de Reguliersgracht te Amsterdam een pakje op. Bij nader onder zoek bleek het te bestaan uil .op de helft doorgesneden bankbil jetten en wel Hollandsche bank biljetten voor een totaal van 53.000 gulden: verder nog 6900 dollars en 390 Engelsche ponden. De herkomst van deze halve bankbiljetten kon nog niet wor den vastgesteld. De classis s-Gravenhage der Geref. Kerken, met droefenis kennis genomen hebbende van de klacht inzake een geestelijke achteruitgang op de visscbers- vloot, spreekt uit. dat allen die bij het visscherijbedrijf werk zaam zijn, in gehoorzaamheid aan het Sabbathsgebod geroe pen zijn, om zooveel mogelijk een rust van 24 uren te houden, die Zondagsheiliging mogelijk maakt en dat waar men ook is. het uitvaren op Zondag beslist moet worden nagelaten. Kunstzinnige, maar tevens botanisch-technische aquarellen van Matsuko Nakajii Sieraden, objecten en aquarellen in de Hortus Juiste antwoorden examens woensdag LBO (C) MAVO (C) Spaans 1 A; 2 D; 3 A; 4 A; 5 A; 6 A: 7 C; 8 A; 9 B; 10 C; 11 B; 12 C; 13 B; 14 A; 15 B; 16 B; 17 C; 18 C; 19 B; 20 B; 21 C; 22 C; 23 B; 24 C; 25 A; 26 D; 27 B; 28 A; 29 C; 30 B; 31 A; 32 B; 33 A; 34 C; 35 B; 36 B; 37 D; 38 C; 39 C; 40 A; 41 A; 42 B; 43 A; 44 A; 45 D; 46 C; 47 A; 48 C; 49 B; 50 B. LBO (D) MAVO (O) Spaans 1 C; 2 A; 3 A; 4 B; 5 B; 6 C; 7 C; 8 A; 9 B; 10 A; 11 E; 12 C; 13 B; 14 C; 15 A; 16 D; 17 B. 18 A; 19 C; 20 B; 21 A; 22 C. 23 A; 24 C; 25 A; 26 B; 27 C; 28 C; 29 C; 30 A; 31 A: 32 D: 33 C; 34 C; 35 A; 36 B. 37 A; 38 D: 39 C. 40 B; 41 D; 42 D; 43 C; 44 A; 45 C; 46 A; 47 C; 48 D; 49 A; 50 C. LBO (C) MAVO (C) Maatschappijleer I B;2C;3D;4F;5 A;6 A;7D;8 A;9D: 10-; II A; 12C; 13A; 14 -, 15-; 16B; 17B; 18B; 19 C; 20-; 21 D;22 A;23C;24B;25-;26D; 27 -. 28 E; 29 A; 30 A; 31 D; 32 A; 33 -; 34 F. 35 D; 36 D; 37 A; 38 B; 39 C; 40 E; 41 B; 42 D; 43 44 C; 45 - LBO (O) MAVO (D) Maatschappijleer I D; 2 A. 3 A; 4 -; 5 -; 6 F; 7 D; 8 D; 9-; 10 C; II -; 12 A; 13 D; 14 -; 15 E. 16B; 17B; 16 F; 19 E; 20 B; 21 C; 22 -; 23 B; 24 D; 25 -; 26 -; 27 -; 28 F; 29 D; 30 A; 31 -; 32 D; 33 D; 34 B; 35 -; 36 B; 37 B; 38 D; 39 E; 40 E; 41 F; 42 -; 43 D; 44 C; 45 F. stenen beeldjes van Selma Weeren- beck. De uit Canada afkomstige Maria Tran toont op de expositie aquarel len van tulpen en orchideeën. Zij maakte de zeer natuurgetrouwe aquarellen na de collecties van de Leidse hortus te hebben bestu deerd. Wetenschap en kunstvorm vallen in haar werk samen. Bronzen objecten van Brigitte Wawoe tenslotte tonen eveneens duidelijk dat de natuur haar inspira tiebron was. Vooral vogels spelen in haar werk een grote rol, maar ook een levensgrote 'boomvrouw'. Als inleiding op de tentoonstel ling is te zien hoe de natuur in het al gemeen onze leefomgeving beïn vloedt. De bloemrijke trend in de woninginrichting van de laatste tijd en de met klimop versierde zuilen van de Romeinen in de oudheid la ten dit zien. Al het tentoongestelde werk is te koop. De expositie, ingericht door een groep studenten van de Rein- wardt Akademie in Leiden, is dage lijks van elf tot vijf uur geopend. Gigantische kevers als steékspelden van Hiske Bern. VWO-kandidaten geconfronteerd met kunst en cultuur (foto Jan Holvast) In Nederland hollen medici vaak achter de technologie aan. Peters: "Wanneer een vrouw een verzak king heeft wordt ze inwendig bij wijze van spreken van haar huig tot haar anus onderzocht. Wat wij van Cobra nu doen is vraagtekens zetten bij de terreur van de tech niek. Is zo'n belastend onderzoek wel nodig?" Van onze redacteur Gert Visser LEIDEN - Zeventien VWO-ers za ten gistermiddag aangeschoven voor het examen muziek op dè Agnes-scholengemeenschap in Leiden. Muziek is geen bijzonder populair vak op de middelbare school. Van de circa 60 scholen in Nederland waar het vak wordt ge doceerd, zijn er slechts twee in de Leidse regio te vinden. De scholieren die muziek in hun vakkenpakket kiezen, zijn zeker niet allen van plan hun op leiding voort te zetten aan het conservatorium. Een groot deel doet het uit louter interesse, speelt in een band of thuis voor de lol piano. Onlangs nog bracht de muziekstudie aan het Agnes twee bij na-winnaressen van het plaat selijke songfestival voort. Toch valt muziek niet in de. ca tegorie pretvakken. Het examen werd door de leerlingen als 'nogal moeilijk' omschreven. Dat is ech- Negen leraren Voor de surveillance bij twee vwo'ers die examen Grieks moes ten doen, kwamen gisteren op een school in Eindhoven maar liefst negen leraren opdagen. Vol gens het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (Laks), dat dit meldde, waren de beide eindexamenkan didaten hierover zeer te spreken. Het team van de klachtenlijn had met niet meer dan enkele tiental len telefoontjes een rustige dag. Gezien het geringe aantal scholie ren dat examen deed - uitsluitend vwo'ers - was dat niet verwonder lijk. ter ook te wijten aan de manier waarop dit vak wordt geëxami neerd. Van een geluidsband zijn de te behandelen muziekwerken hoorbaar. Tussen de fragmenten cloor zijn de vragen ingesproken. Het tempo van het examen wordt gedicteerd door de band en dat leidt tot stress voor wie een vraag mist of twijfelt. "De concentratie vasthouden, dat is heel moeilijk. Je zit zowel met de muziek als met de vra gen", zegt Marieke Verhart na af loop: "Je wordt door de band erg opgejaagd". "En die stem daar word je ook gek van", vervolgt Welmudt Schmidt. De leerlingen hebben er geen bekende Neder lander in kunnen ontdekken. Maar toch het soort stem dat ge woonlijk bij een donker nachte-, lijk luisterprogramma op de radio klinkt. Muziek wordt vaak onderschat, zeggen de leerlingen, maar het kent wel degelijk een hoog ni veau. Docente Tessa Kraus vond het niet anders dan andere jaren. "Het blijft voor iedereen altijd' even moeilijk. Tegenwoordig zit er vijf minuten pauze tussen de vragen. Tot voor een jaar was dat niet zo. Als je even naar de wc moest, had je een vraag gemist". In het muziekelcamen worden twee klassieke en één moderne compositie behandeld. De eerste compositie was van Mozart en daarbij kwamen vragen aan de or de als welke instrumenten spelen er en welke partijen spelen er in welk ritme. Verder werd ge vraagd naar veranderingen in tempo, toon- en maatsoort en moest het soort compositie wor- Gynaecoloog A. Peters: ook vraag teit en de kwaliteit van de samen werkende instituten te maken. Dat je je persoonlijke ambities een beetje secundair maakt. Dat je de poorten voor elkaar open gooit. Als onderzoeker ben je na tuurlijk ondergeschikter dan wanneer je alléén de kar trekt". De stichting Cobra hoopt dat niet alleen op gynaecologisch ge- \ens zetten bij de terreur van de teek. bied, maar op grote schaal derge lijke samenwerkingsverbanden van de grond komen. "Er zijn tien wetenschapsinstituten in Neder land - acht academische zieken huizen, het Anthonie van Leeu wenhoekziekenhuis in Amster dam en de Daniël den Hoed-kli niek in Rotterdam - die pretende ren hoogwaardig onderzoek te doen naar kanker. Elk hebben ze een eigen structuur, een eigen lo gistiek. Van samenwerking is geen sprake. Belachelijk? Jij zegt het. Maar het is natuurlijk dwaas. Op verschillend gebied is er een ervaring van jewelste. Wat is er nu logischer dan dat er allerlei sa menwerkingsverbanden ont staan?" Aan de hand van het schilderij 'La Grande Odalisque' dat Jean- Dominique Ingres in 1814 maak te, moest worden uitgelegd waar om dit werk het romantische en het klassieke in zich verenigt. Voor de schilder, diu zelf nooit een harem bezocht, was dit exoti sche onderwerp puur roman tisch. Maar de nogal gekunstelde pose van de afgebeelde vrouw en haar geïdealiseerde schoonheid, zijn klassieke elementen. Heel anders ging Eugene Dèla- croix te werk bij het maken van zijn 'Odalisque'De wulpse hou ding van de vrouw, het gebruik van warme kleuren en sterke lich te en donkere accenten maken dit schilderij tot een uitgesproken ro mantisch werk. Pas later kreeg deze kunstenaar de kans een ha rem te bezoeken. Aan de hand van 'De dag der goden' van de Franse schilder Paul Gauguin, die lange tijd op Tahiti verbleef, moest worden aangeven hoe de schilder door middel van compo sitie laat zien dat de drie naakte vrouwen in gezelschap zijn van een godheid. In het derde deel van het exa men werd gevraagd naar de in vloed van de Japanse bouwkunst op het werk van de Amerikaanse architect Frank Lloyd Wright. Hier ging het erom, aan te geven hoe 'binnen' en 'buiten' in elkaar overlopen. Wie de omsloten tui nen en binnenplaatsen noemde, de overdekte veranda's, de ver overstekende daken, de grote ra men en het gebruik van natuur lijk materiaal (hout), stemde de examinatoren tevreden. den benoemd: cantate, mis, mo tet, of oratorium? De vragen over de tweede com positie (een deel uit Sheherazade van Nicolai Rimsky-Korsakov) hadden vooral betrekking op de partituur die werd getoond. De moderne compositie was afkom stig van Alan Parsons Project, een popgroep uit de jaren zeven tig die volgens Tessa Kraus ten onrechte het predikaat 'modern' had meegekregen. 'Ik vind' het toch meer iets voor oudere jonge ren. Op het havo-examen werd Joe Jackson gedraaid, die is toch ook al een beetje voorbij. Waarom met iets eigentijds van de Eury- thmics"? Pose (GPD) De samenstellers van het examen kunstgeschiedenis toet sten de theoretische kennis van de vwo'ers door hen niet minder dan achttien kleurenreproduk- ties van kunstwerken te laten analyseren. Daarbij stond de in vloed van andere culturen op de westerse kunst centraal.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11