Ford en VW gaan samen auto bouwen Economisch hervormingsplan Moskou vlees noch vis Vloerpaneel met slijtvaste kunststof- toplaag Gedurfde stijlvormen in zelf-leg vloerpanelen Gesloten vistijd had z'n charme WODKA MAG NIET VAN GORBY ZIJN Pie Medical blijft zwijgen over commissaris-affaire Het is inmiddels al zes jaar gele den dat de overheid besloot om de zogenaamde gesloten tijd af te schaffen. Tot 1984 was er jaarlijks een periode van 6 tot 8 weken in de maanden april en mei waarop er in ons binnenwater niet mocht worden gevist om de voortplan ting niet te verstoren. Dat er biologisch gezien weinig van klopte en het een regelrechte discriminatie was ten opzichte van andere watersporters die hun liefhebberij in het broedseizoen wel mochten beoefenen, was de sportvisser al vele jaren een doorn in het oog. Maar pas na her haald en hardnekkig aandringen van de overkoepelende hengel sportorganisaties haalde 'Den Haag' bakzeil. Ik heb dat afschaffen altijd met gemengde gevoelens bekeken. In eerste instantie was er natuurlijk de blijdschap dat je nu het hele jaar door met de hengel naar de waterkant kon, maar aan de ande re kant ging er ook iets verloren. De gesloten tijd was bij uitstek een periode waarin de hengelaar zijn spulletjes inspecteerde. Op de werpmolen een nieuwe lijn spoelde, de tuigendoos weer op orde bracht, en in een iets vérder verleden de bamboehengels op- schuurde en van laag voorzag. Het was in feite het opladen van de batterij voor de 1ste juni, de dag waarop officieel het nieuwe visseizoen begon. Als je er met •oudere hengelsportwinkeliers over praat klinkt toch bij de meesten een beetje weemoed door van die goeie ouwe tijd waarop in de maand mei broeders in Petrus samenhokten in de win kel om elkaar in hengelkoorts naar de kroon te steken. En, goed voor de neringdoenden, ook wat nieuwe vismaterialen aan te schaffen. Die 1ste juni was ook de dag waarop de media aandacht be steedden aan de hengelsport. Het NTS- en latere NOS-journaal bracht steevast op die dag beel den van de Bosbaan in Amster dam waar al in het nachtelijk duister de jacht op tde karper werd geopend. Dat traditionele begin van het hengelportnieuwjaar is er niet meer. De hengelsportorganisaties hebben er een beetje een surro gaatoplossing voor bedacht door de laatste zaterdag van mei uit te roepen tot Nationale Visdag. Mor gen is het weer zover en een groot aantal hengelsportverengingen organiseert op die dag iets extra's. Maar de echte opening van het visseizoen heeft het mij nooit kunnen doen vergeten. Nu die ge sloten tijd dus al zes jaar achter ons ligt hebben we langzamer hand wat ervaringen kunnen op doen met de vistijd in de maan den april en mei in het binnenwa ter. En langzamerhand is geble ken dat deze lenteperiode een zeer interessante vistijd is. Zo leefde bij vele hengelaars toch de overtuiging dat de vis in de periode dat de watertempera tuur nog aan de lage kant is, zijn heil blijft zoeken op de diepere plekken en dat de oeverzones en de ondiepe sloten weinig kans op succes bieden. Daarop zijn de meesten langzamerhand terugge komen. Zeker wanneer de dagen flink beginnen te lengen, maar het zon der poolpak nog altijd behelpen is langs de waterkant, begint de vis toch al een grotere activiteit aan de dag te leggen en verhuist soms al naar de ondiepere gedeelten. Soms als een paar dagen achter een de zon heeft geschenen zijn ze daar al de hele dag te vinden, bij wat bewolkter dagen trekken ze soms maar een paar uur dag naar de plekken toe om te kijken of er iets van hun gading te vinden is. Het grote voordeel van het voorjaarsvissen is dat de vis in ze kere zin een vastentijd achter de rug heeft. In de winter zwemt de vis veel minder, zijn verbranding staat op een lager pitje en daar door heeft hij minder behoefte aan voedsel. Sommige vissen te ren ook duidelijk op hun vetlaag die ze in de voorafgaande zomer en herfst hebben opgebouwd. Ze zijn dus over het algemeen hongerig van aard, al kan dat laatste zeer wissevallig zijn. En vermoed ik enige samenhang met watertemperatuur, windrichting en mischien nog wel een handvol andere factoren. Het heeft nog een paar andere heel duidelijke voordelen. In de eerste plaats moet de planten groei nog helemaal op gang ko men. Dat betekent dat er vooral vismogelijkheden zijn in viswate ren die enkele maanden later ge heel zijn overwoekerd met wa ter- en/of oeverplanten. Zeker voor de karpervisserij is dat van groot belang. Het risico om een gehaakte vis die een lange run maakt te verspelen is aanmer kelijk kleiner. Er zijn zelfs vis- plekken die alleen in de winter en het voorjaar te bevissen zijn. Dat geldt bijvoorbeeld voor een aan tal polderwateren. De hoeveelheid voedsel die voor de vis beschikbaar is (bij voorbeeld insecten) is geringer dan in zomer en herfst en zal de vis dus eerder geneigd zijn om het aas van de hengelaar te accepte- En dan is er nog de rust op en aan het water. Hoewel het water sportseizoen steeds vroeger op gang lijk te komen zijn het toch de maanden april en mei waarin het op het water doorgaans vrij rustig is. Stijlvolle tuinverlichting Amerikaans systeem veilig en goedkoop Van elke tien Amerikanen die tuinverlichting aanschaffen, kiezen er zeven voor het Malibu-systeem. Om diverse goede redenen: het is volkomen vei lig (12 volt), het is heel eenvoudig te monteren en eventueel ook te verplaat sen dank zij de grondpennen, het is volkomen weerbestendig en het ge bruikt een minimum aan stroom, terwijl de lichtopbrengst groot is. Dit nu in Amerika snel zeer populair geworden tuinverlichtingssysteem, dat bovendien nog bijzonder fraai vormgegeven is, is sinds kort ook in Ne derland te koop. Het Malibu-assortiment omvat torenlampen (al dan niet met afscherm- kap), overkapte prismalantaarns en schijnwerpers. De torenlampen geven een bijzonder effect op gazon, bloembed of tuinpad, omdat het licht in con centrische cirkels naar beneden wordt gericht. Alle types zijn per stuk verkrijgbaar (prijzen van ong. 50 tot 60 gulden), maar ook per set van vier stuks, compleet met 15 meter laagspanningska- bel en een transformator met timer en schakelklok. De prijzen van deze sets variëren van 349 tot 480 gulden. Tuinverlichting verlengt, vooral in voor- en naseizoen, het tuingenot met enkele uren per dag. Het stijlvolle design maakt de Malibu's overigens ook overdag tot een sieraad. Importeur is Markt (Holland) in Wcesp. 02940-17417. Een nieuwe ontwikkeling op het gebied van dhz- vloerafwerking is 'masterfloor'. Dit produkt wordt geleverd in de vorm van 18,5 cm brede panelen, die 180 cm lang zijn en ca. 7 mm dik. Masterfloor doet in vele opzichten aan parket denken. Maar er zijn wezenlijke verschillen ten opzichte van uit hout vervaar digde parketsoorten. De master- floorpanelen zijn samengesteld uit WPM, afkorting van 'wood proces ses material", een hard geperste kern van fijne houtspanen die met milieu-veilige bindmiddelen ver- lijmd zijn. Zelf te leggen De toplaag bestaat uit een zeer har de, sterk slijtvaste kunststof, die on der de meest strenge omstandighe den is uitgetest. Een door ons zelf uitgevoerde proef waaraan 'moed wil' te pas kwam, bevestigde de conclusies van het Houtinstituut TNO: zelfs met een scherpe spijker punt krassend was er nauwelijks sprake van zichtbare beschadiging. Alleen met heel grof geweld (een met de hamer gedreven beitel) kon den we er doorheen komen. Naald- hakbestendig en bestand tegen de poten van zware meubels is deze vloerafwerking dus in elk geval. De extreme slijtvastheid is uiter aard een belangrijk punt. Maar voor de doe-het-zelver is nog iets anders van primair belang: kun je het zelf leggen? Dat is geen probleem. De panelen passen met messing en groef in elkaar zodat een optisch naadloos oppervlak ontstaat. Gebruiksklaar Ze kunnen, mits op een vlakke en droge ondervloer (zoals oud en versleten parket, linoleum e.d.) 'los' gelegd worden. Lijmen of spijkeren is niet nodig. Alleen voor de in el kaar passende profielen moet op af standen van ca. 60 cm een druppel tje houtlijm (PVA) worden aange bracht. Vervolgens wordt paneel na paneel met een houten klosje of een afgezaagd restantdeel van een pa neel in elkaar getikt, of met de ha- Na het leggen is geen afwerking met lak nodig. De vloer is meteen gebruiksklaar. Dank zij de geringe dikte levert het aanbrengen ook geen problemen bij de deurdrem pels op. Ook wat onderhoud betreft is masterfloor een 'makkie': stofzui gen en af en toe met een vochtige doek erover. De bijgevoegde legin- structie is compleet en duidelijk. De panelen zijn (in pakketten van 5 stuks, ruim 1,6 vierkante meter be slaand) verkrijgbaar in eiken, licht essen, beuken en wit-beuken, pine- wood, marmer, travertin en granito. Per vierkante meter komt de ad viesprijs op 59 gulden. Voor meer informatie Fetim, Amsterdam, tel. 020-840905. Voor echte durvers op het gebied van vloerbedekking is er sindskort een nieuw materiaal te koop. Panel House heeft een reeks vierkante vloerpane len (je zou ze ook tegels kunnen noemen) gelanceerd met sterk sprekende, kleurrijke motieven in allerlei klassieke stijlvormen: Grieks. Romeins, Etrustkisch, Biedermeyer, Empire. Art-Deco, Jugendstil, Memphis. Coun try, enz. Zo'n vloer knalt er stevig uit... en dat moet dan uiteraard in zekere overeenstemming met het overige interieur zijn. In technisch opzicht is het Panel House vloermateriaal eveneens een no viteit. De panelen zijn opgebouwd uit vijf tussenlagen van dun massief berkehout, een geluiddempende kurklaag aan de onderzijde en aan de bo venkant een sterke krasbestendige lakafwerking. Het is een Nederlandse vinding die, naar de fabrikant zegt, binnenkort ook wordt uitgebreid met volgens dezelfde principes vervaardigde materi alen voor deurbekleding en lambrizeringen. De panelen zijn 50 x 50 cm groot. De prijs ligt rond de 100 gulden per vierkante meter. Meer informatie: Panel House, Amsterdam, 020-850875. (foto gpd> ECONOMIE Superconcorde De vliegtuigbouwers Deutsche Air bus uit de Bondsrepubliek en Boeing en McDonnell Douglas uit de Verenigde Staten zullen deelne men aan het onderzoek naar een su personisch vliegtuig van de tweede generatie. Twee weken geleden kondigden de Franse Aerospatiale en British Aerospace (BAe) een der gelijk onderzoek aan. Aerospatiale en BAe verklaarden op 9 mei dat het vooronderzoek 67 miljoen gulden gaat kosten. Prijsstijgingen De afschaffing van subsidies in Tsjechoslowakije leidt tot een stij ging van de voedselprijzen met ge middeld 24,6 procent. Dat is de grootste prijsstijging sinds 1953, zo heeft minister Ladislav Dvorak, hoofd van het prijsbureau, gisteren verklaard. Op 9 juli schaft de rege ring subsidies af met een waarde van 3,2 miljard gulden. Van onze correspondent Hans Geleijnse Al van tevoren stond vast dat het economisch hervormingsplan van de regering-Ryzjkov, goedgekeurd door president Gorbatsjov en zijn raad van adviseurs, op kritiek zou stuiten van conservatieven en radi cale hervormers. De conservatieve vleugel in de communistische partij zegt al maanden openlijk dat Gor batsjov capituleert voor de radicale hervormers, die de Sovjetunie aan het kapitalisme willen uitleveren. Het maandenlange wachten op de presentatie van het plan is voor een goed deel veroorzaakt door de angst voor maatschappelijke on rust. De Sovjet-consument is al tientallen jaren gewend aan vaste prijzen. De grote grief nu is dat de winkels zo goed als leeg zijn en de roebels niet besteed kunnen wor den. De spaartegoeden van de 250 miljoen Sovjets worden geschat op 165 miljard roebel. Gorbatsjov heeft herhaaldelijk gezegd dat perestrojka niet snel ge noeg gaat door tegenstand van het bureaucratische apparaat. Maar in het nu ontvouwde plan wordt dit apparaat juist ontzien, terwijl de toch al op de rand van de armoede levende bevolking hard wordt aan gepakt Pas in de laatste fase van het plan, voorzien in 1993, zal een begin wor den gemaakt met de ontmanteling van de centrale ministeries en de staatsmonopolies. De vrees voor de tegenstand van de communistische bureaucratie is. vlak voor het partij congres, kennelijk groter dan die voor het te verwachten volkspro test. Feitelijk is alleen de herziening van het prijsstelsel en de invoering van een individuele inkomsten- en winstbelasting voor bedrijven en coöperaties gereed. De overige maatregelen bevinden zich slechts in het stadium van 'goede Het nieuwe prijsstelsel heeft bo vendien weinig met een vrije markt te maken, ook al krijgt dat begrip de toevoeging 'gereguleerd'. Slechts tien tot vijftien procent van de prij zen zal eind volgend jaar werkelijk vrij zijn, de rest wordt bepaald door de centrale overheid. Zoals het plan er nu uitziet, zullen alleen de inkomsten van de bedrij ven er duchtig op vooruitgaan. En juist omdat 'het commando-sys teem'. het van bovenaf regelen van de economische bedrijvigheid, niet wordt afgebroken, zo redeneren de hervormers, zal er niets terechtko men van investeringen in industrie- Ie vernieuwing. "Het geld verdwijnt gewoon in de zakken van de bu reaucraten", zei een van hen in de wandelgangen van de Opperste Sovjet. De regering schermt nog met het idee om een referendum te organi seren over het hervormingsplan. Maar dan zal het parlement aller eerst een referendumwet moeten aannemen. In de Sovjetunie is nog nooit een referendum gehouden. Bovendien repte premier Ryzjkov gisteren in het parlement in het ge heel niet over de mogelijkheid van een referendum. Pas na de vergade ring, daarnaar gevraagd door jour nalisten, zei hij dat zo'n volksraad pleging tot de mogelijkheden be hoort. Dat Ryzkjov voorzichtig is met de 'stemme des volks' ligt voor de hand. Het Poolse voorbeeld is wei nig hoopgevend. Eind 1987 organi seerde het toen nog communisti sche bewind een referendum over prijsstijgingen en hervormingen. De regering leed een nederlaag, die de inleiding vormde tot het verdwij nen van het regime. De plannen bevatten nog veel open einden. Zo is het onduidelijk hoe de regering de invoering van een sociaal verzekeringsstelsel wil financieren. De financiering van de prijscompensaties zal het al giganti sche tekort op de begroting met naar schatting 50 procent doen stij gen. De verzelfstandiging van be drijven heeft er bovendien toe ge leid dat de inkomsten voor de rege ring in de jaren dat Gorbatsjov aan de macht is zijn gedaald van 47 naar 38 procent van het bruto nationaal produkt. De mogelijkheid blijft aanwezig dat Gorbatsjov met een presidentieefcdecreet het tempo van de hervormingen zal versnellen. In maart was dat het argument van de Sovjet-leider om zijn verkiezing tot president met bijzondere volmach ten door te drukken. Het is niet onaannemelijk dat Gorbatsjov dit ook gaat doen. Uit de kring van zijn naaste adviseurs ko men dergelijke geluiden. Het is al gemeen bekend dat premier Ryzk jov een voorstander is van centrale planning en het zoveel mogelijk in standhouden van het apparaat. Al maanden gaan er geruchten dat hij het veld zou moeten ruimen om te worden vervangen door Gor- batsjovs economische steunpilaar, de hervormer Albakin. Een presidentieel decreet dat het mes zet in het geldverslindende bu reaucratische apparaat en de indus triële verkwisting die ermee ver bonden is, zou kunnen bijdragen aan een iets gunstiger publieke opi nie. Gorbatsjov is binnenslands 2eer impopulair vanwege de econo mische malaise. KEULEN (DPA) De autoconcerns Volkswagen en Ford Europa gaan gezamenlijk auto's produceren in Spanje of Portugal. Het Spaanse dagblad 'El Pais' berichtte woens dag dat de concerns 4,5 miljard gulden willen steken in de fabriek. De produktie van vooral grotere personenauto's gaat 300.000 stuks per jaar bedragen. De carosserie voor de auto wordt in elk geval nieuw ontwikkeld. Over onderde len en componenten bestaat nog geen duidelijkheid. Ford en Volks wagen kunnen bestaande compo nenten leveren of nieuwe ontwikke len. Een definitieve beslissing valt in de komende maanden, zo heeft een woordvoerder van de Ford-fabriek in Keulen woensdag verklaard. De beslising over de vestigingsplaats voor meer economisch nieuws zie pagina 6 hangt af van de faciliteiten die de Zuideuropese landen bieden. Ford verklaarde dat de auto-con cerns een nieuwe auto willen ont wikkelen met een grote, variabele binnenruimte en met maximaal ze ven zitplaatsen. Daarmee wil de nieuw te vormen combinatie vooral de concurrentie aangaan met de Franse autofabriek Renault. Die heeft een groot succes met het type 'Space', dat samen met Volvo werd ontwikkeld. Ook zijn Ford en Volkswagen, die in Argentinië en Brazilië al samen werken onder de naam 'Autolatina', bang voor de Japanse concurrentie. Toyota heeft plannen om het duur dere auto-type, waarmee het op de Amerikaanse markt al vele concur renten nekte, ook in Europa te in troduceren. •ST. PAUL Eén van de eerste daden van Gorbatsjov als hoogste baas in de Sovjetunie was het verbod op het gebruik van alcohol. In de Verenigde Staten deed de Russische partijleider een adverteerder toch vooral denken -- - -.- aan wodka en gebruikte zijn beeltenis voor een reclamecampagne. Mag niet, vond het bestuur van St. Paul, en de verstrekking avertentie moest worden verwijderd. MAASTRICHT (GPD/ANP) - Di recteur B. Alberts van Pie Medical blijft verzwijgen waarom de voltal lige raad van commissarissen van het bedrijf begin mei opstapte. Tij dens de aandeelhoudersvergade ring afgelopen woensdag slaagde hij er opnieuw in een waas van ge heimzinnigheid rond de affaire op te trekken. "In het belang van de vennoot schap worden over het vertrek van de commissarissen geen medede lingen gedaan", aldus Alberts. "Het is net als in sommige huwelijken. Op een gegeven moment is het be ter te scheiden, zonder dat je een schuldige voor het vastlopen kunt aanwijzen". De 33 aanwezige aandeelhouders slikten het allemaal als zoete koek. Slechts eenmaal verwees een effec tenbezitter in een voorzichtige vraag naar de affaire, toen hij aan de nieuwe commissarissen H. Joosten en prof. dr. R. Reneman vroeg of zij op de hoogte zijn van de reden voor het aftreden van hun voorgangers. De enige serieuze opponent was aandeelhouder Brouwer, die het be stuur op wat onzorgvuldigheden en onjuistheden in het jaarverslag en notulen betrapte. Zo bleek een vo rig jaar extra uitgevoerd optiepro gramma voor vijf werknemers van Pie Medical niet in de toelichting en erslaggeving opgenomen. Het be- 9.600 extra opties om op een steeds krapper wordende arbeidsmarkt personeel voor het bedrijf te kunnen behou den. Joosten, die de voorzittersha mer in de vergadering direct na zijn benoeming van Alberts overnam, erkende dat dit ten onrechte niet was gemeld. Joosten nam woensdag al snel na het begin van de vergadering de voorzittershamer over van direc teur B. Alberts. Voor de 42-jarige Joosten is Pie Medical geen onbe kende. Als manager-financiering van de NV Industriebank Liof is hij sinds 1982 door het verstrekken van risico-kapitaal nauw betrokken bij de Maastrichtse fabrikant van me dische electronica. Bovendien zit hij in het bestuur van de stichting die de prioriteitsaandelen van de vennootschap beheert. Pie Medical gaat zich steeds meer terugtrekken uit de Verenigde Sta ten en meer concentreren op de af zet in Europa, zo bleek tijdens de verder gezapige aandeelhouders vergadering. Het bedrijf heeft het afgelopen jaar door valutaschom melingen en distributieproblemen nogal wat schade opgelopen in Amerika. Door concentratie op Eu ropa denkt Alberts dat gevaar te kunnen beperken. De geruchten die de laatste tijd op de beursvloer circuleren dat brancheverwante bedrijven als Nu- cletron en Delft Instruments in een overname zouden zijn geïnteres seerd, werden door directeur Al berts met klem ontkend. iihrn Vissen kunnen we nu het hele jaar door.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7