Van Amels voort: geen tegenvaller Amsterdam in de race om de Eurofed Geen extra geld voor gezondheidszorg Problemen bij belastingen al langer bekend Veronica: wie oorlog wil kan hem krijgen NATIONALE STOOMTREINDAG sportief elan bi] Helioform Miele Q VRIJDAG 25 MEI 1990 -1 I IL13 iM i' I '.1. DEN HAAG (GPD) Oud-minister Ruding (financiën) heeft tijdens de kabinetsformatie, informateur Lubbers schriftelijk om extra geld voor de belastingdienst gevraagd. Deze fi nanciële claim is niet 'vertaald' in het regeerakkoord van het huidige kabinet. Staatssecre taris Van Amelsvoort (belastingzaken) werd pas in april op de hoogte gesteld van het schrijven. In zijn brief vroeg Ruding om extra geld voor de automatisering bij de belastingdienst (blijvend 162 mil joen per jaar erbij) en om meer mid delen voor de huisvesting. Afhan kelijk van de gekozen variant zou voor de huisvesting blijvend 100 tot 120 miljoen gulden per jaar extra op tafel moeten komen. De door Ruding genoemde be dragen stonden ook in het introduk- tiedossier dat Van Amelsvoort bij zijn aantreden in november 1989 op zijn bureau vond. De kersverse be windsman las dit dossier echter niet volledig. Hij zag de cijfers over het hoofd. Bovendien veronderstelde Van Amelsvoort dat hij aparte dos siers zou krijgen op de punten waar op direct actie van hem werd ver langd. Van de belastingdienst ont ving hij een zodanig bericht niet. De gang van zaken werd woens dag duidelijk in een beraad tussen 784 miljoen extra nodig zijn, middelen nog werden bezien. De.fi- belastinginkomsten van het rijk wel eens met een miljard gulden kun nen gaan terugvallen. In de Kamer stelde Van Amels voort de uitgelekte notities pas be gin mei onder ogen te hebben ge kregen. Ten aanzien van de infor matie in het introductiedossier- zei de bewindsman: "Ik kon de bedra gen daaruit kennen. Ze stonden er niet verborgen. Maar ik kende ze niet. Het mocht er ook niet in staan". Ten aanzien van de notities stelde Van Amelsvoort dat die "onvoldra gen" waren. Volgens de bewinds man waren ze afkomstig uit "een laag ambtelijk niveau" en waren ze bedoeld voor overleg tussen de be- Amelsvoort en de Kamercom- lastingdienst en de dienst finan- Financiën over de pro- cieel-economische zaken op Finan ciën. Daar moest worden vastge steld in hoeverre de claims van be lastingdienst juist waren. Vervol- HILVERSUM (GPD) - "Kletsverha- len over Veronica worden vanaf nu niet meer geaccepteerd. Wie oorlog wil, krijgt 'm. Elk dagbladartikel, dat is verschenen, wordt door ons getoetst op de feiten. Als er ook maar één feit niet klopt dan belooft het een lange, hete zomer te wor den". Daar kwam het betoog op neer. dat Veronica-advocaat mr. Paul van Rossum woensdagmiddag in Baarn hield op de hoorzitting van het Commissariaat voor de Media, dat namens de minister toezicht houdt op de omroep. Het Commissariaat bleef woens dag, zo bleek een uur na de hoorzit ting uit de woorden van voorzitter mr. A. Geurtsen, van mening dat de Veronica Omroep Organisatie de Mediawet heeft overtreden door het investeren van geld, kennis en menskracht in de totstandkoming van het commerciële tv-station Ve- ronique. Dat maakte voorzitter mr. A. Geurtsen woensdagmiddag een uur na afloop van de openbare hoor zitting al bekend. Het Commissariaat had zich ken nelijk niet laten overtuigen door het betoog van Van Rossum waarin hij ontkende dat Veronica ooit feitelijk aandeelhouder is geweest van het erciële tv-station Veronique. Hij ontkende ook dat Veronica zeg genschap heeft gehad in RTL Vero nique. Wel is het zo dat algemeen di recteur Rob Out en radiodirecteur Lex Harding met medeweten van het Veronica-bestuur op persoonlij- klaagd' ke titel via Tornado bv belegd heb- ben in Veronique. Bovendien was een vijftal bestuursleden van Vero nica op persoonlijke titel betrokken bij het opzetten van het commercië le station. Van Rossum ontkende echter dat daarbij ook maar een cent gemeen schapsgeld over de toonbank is ge gaan. De advocaat van Veronica ba seerde zich in zijn betoog op een ve le honderden pagina's tellend ver weerschrift, waaraan ruim ander halve week is gewerkt door een aan tal juristen. de naam van het bestuur, de directie en de medewerkers van Veronica heeft "bezoedeld". "Deze mensen werken keihard, dag en nacht. En orden nu publiekelijk aange- deze maand kwam het Commissariaat voor de Media naar buiten met de beschuldiging dat er tussen Veronica en RTL Veronique sprake zou zijn (geweest) van onge oorloofde belangenverstrengeling. Het Commissariaat neemt de zaak hoog op en stelt Veronica een boete van 200.000 gulden in het vooruit-- zicht en intrekking van een gedeelte van de zendtijd. Het Commissariaat baseert zich in zijn beschuldigingen op een onderzoeksrapport van ac countantskantoor Reyn, De Blaey Rotterdam. Van Rossum verweet het Com- eet het Com- missariaat dat Veronica zich nu de rest van de wereld moet ver- de goe- antwoorden. "Het bestaansrecht van Veronica is in het geding. Dus gaat Veronica in de aanval. Nu wordt het pas echt serieus". De Ve ronica-advocaat deed, zoals te ver wachten was, een felle aanval rich ting Mediawet. "Deze wet is een ge tuigenis van incompetentie van on der meer de politiek. De wens is kennelijk dat Veronica uit de weg wordt geruimd". Van Rossum wees er op dat ner gens in de statuten staat dat omroe pen geen aandelen mogen hebben. „En er staat ook niet in de wet dat het helpen van je concurrent verbo den zou zijn. Veronica heeft CLT (de Luxemburgse moedermaat schappij van Veronique, red.) niet geholpen, maar gebruikt. Het is nooit de bedoeling geweest om met CLT samen te gaan". De samenwerking met de Luxemburgse zender was juist be doeld als pressiemiddel ter hervor ming van het Nederlandse omroep beleid. "Rob Out is altijd heel dui delijk geweest over zijn commercië le ambities. Veronica moest dienen als de bijl aan de wortel van het Ne derlandse publieke omroepbestel. Rob Out heeft daarover nooit gelo gen en daarin was hij eerlijker dan de gemiddelde politicus". blemen bij de dienst. Onlangs den de problemen bij de belasting dienst bekend toen interne notities i de dienst, gedateerd 27 februa- gens zou de zaak dan later bij de be- ri, uitlekten. Daaruit bleek dat automatisering, huisvesting en soneel grote knelpunten w. Voor automatisering zou in zet Kritiek Kamer op toelating landbouwgif DEN HAAG (GPD) - In de Tweede Kamer is felle kritiek geuit op het functioneren van de Commissie Toelating Bestrijdingsmiddelen. De commissie kampt met een zeer grote achterstand in het beoordelen van nieuw aangemeldde landbouw- bestrijdingsmiddelen, waardoor de oude - voor het milieu schadelijke - bestrijdingsmiddelen nog worden gebruikt en niet kunnen worden vervangen. Bovendien beschikt de commissie niet over criteria aan de hand waarvan nieuwe middelen kunnen worden beoordeeld. Voor de aanvraag voor toelating van bio logische bestrijdingsmiddelen blijkt zelfs geen aanvraagformulier nodig beschikbaar. Minister Braks (landbouw) zei op de kritiek dat er ingrijpende maat regelen nodig zijn om te komen tot snellere besluitvorming over toela ting van nieuwe bestrijdingsmidde len. Hij zegde de Tweede Kamer toe, dat de Commissie Toelating Be strijdingsmiddelen binnen driejaar zal zijn geherstructureerd en dat dan ook de achterstand in de beoor deling van nieuwe middelen zal zijn weggewerkt. Daarvoor zal Braks zes miljoen gulden beschikbaar stellen. Bovendien zal de commis sie een onafhankelijk voorzitter krijgen. Over de voorgenomen herstruc- tuering en de werkwijze zal Braks ieder jaar aan de Tweede Kamer rapporteren. bij windslieden zijn gekomen per- te nemen in de begrotingsvoorbe- iren. reiding 1991. aldus Van Amels- jaar voort. "De weergegeven bedragen zijn geen feiten, maar wensep van de af deling. Het zijn ramingen", aldus de bewindsman. Het feit dat er in de notities stond dat het rijk wel eens 1 miljard gulden aan belastinggeld zou kunnen mislopen, noemde hij "allerminst onheilspellend". In een nieuwe notitie van maart staat dat bedrag ook niet meer, onthulde de bewindsman. "Het was kennelijk niet wenselijk voor de besluitvor ming. Het was een momentopna- r op derland een ritje maken met stoomtreinen. Hier de stoomtram in Hoorn. Over de verwijten dat hij de Ka mer in januari onvoldoende infor matie had gegeven over de proble men bij de belastingdienst zei de be windsman: "Ik gaf een juist en vol ledig beeld. Ik was correct". Overi gens zei hij dat de Kamer toen al leen informatie vroeg over een be lastingtegenvaller in verband met de herstructurering van de belas tingdienst. "In dat kader heb ik mijn antwoorden gegeven. Ik ben zelfs verder gegaan en heb gezegd eerdere automatisering Simons: werldozen inzetten om werkdruk te verlagen DEN HAAG (GPD) Het kabinet zorgsector dit jaar al 122 miljoen e de financiële zorgsector te verminderen. Staats- ste deel van dat geld ging naar de Die 'paradoxale' situatie vraagt Weduwen klagen asbestbedrijf aan AMERSFOORT (ANP) De we- duwen van drie overleden werk nemers van de asbestfabriek Eternit in Goor zijn woensdag bij de kantonrechter in Amers foort een gerechtelijke procedu re begonnen tegen het asbestbe drijf. In een verzoekschrift voer den de weduwen van de werk nemers aan dat hun echtgeno ten zijn overleden als gevolg van "veelvuldig en onbeschermd contact met asbestvezels tijdens hun dienstverband bij Eternit". Het gaat om één van de eerste asbestprocessen in ons land. secretaris Simons (volksgezond heid) wil binnenkort wel met werk gevers en vakbonden in de zieken huizen, bejaardenoorden en andere verzorgingsinstellingen overleggen over maatregelen tegen perso neelstekorten en werkdruk. Als dat overleg tot concrete plannen leidt, kan geld dat voor 1992 en later was gereserveerd, eerder worden uitge geven. Het kabinet is woensdag ak- ten oppassen koord gegaan met deze aanpak. Simons negeert daarmee oproe-' pen van vakbonden en werkgevers in de zorgzector om snel meer geld te reserveren voor maatregelen om de werkdruk te verminderen. De aftekenen. Oorzaken daarvan zijn keiijker maken om weer te gaan werken. De zorginstellingen moe ten bij de gemeenten aankloppen voor het realiseren van crèches. Verder wil Simons dat langdurig werklozen verplicht kunnen wor den om werk in de zorgsector te ac cepteren. "De samenleving onder steunt werklozen financieel. Dat akzinnigenzorg, verpleeghuizen volgens Simons om maatregelen en psychiatrie. De rest van deze ka- om de werkdruk te verminderen en binetsperiode is 1,6 miljard extra de instroom te vergroten. De be- beschikbaar voor de zorgsector, windsman trekt extra geld uit voor waarvan een flink deel ook zal gaan regionale experimenten die een be zitten in maatregelen om de werk- tere aansluiting van de verschillen- druk te ledigen, aldus Simons. Vol- de opleidingen realiseren. Meer schept een morele verplichting c gens de bewindsman zijn de proble- deeltijdbanen men bovendien in de verschillende moeten het vo< sectoren niet even groot. "We moe- incidenten-poli tiek of confectie-oplossingen". DEN HAAG (ANP) - De Nederland- Simons erkent i Van Mierlo wil snel opheldering over defecte kerngranaten DEN HAAG (ANP) - Fractievoorzit ter Van Mierlo van D66 vindt dat minister Ter Beek (defensie) op de kortst mogelijk termijn opening van zaken moet geven over de mo gelijke gevaren die er twee jaar gele den gedreigd zouden hebben door een defect aan kerngranaten die op geslagen liggen op Nederlands grondgebied. Naar aanleiding van berichten in de Washington Post van deze strek king heeft Van Mierlo woensdag schriftelijke vragen gesteld aan Ter Beek. Mocht de zaak zich hebben afgespeeld zoals geschetst in de Amerikaanse krant, dan zou het voor Van Mierlo volstrekt onaan vaardbaar zijn als de Nederlandse minister van defensie daarover niet was ingelicht. In dergelijke gevallen waarin eén gevaarlijke situatie dreigt, moet de minister van defensie zelf in staat zijn zijn afwegingen te maken over wat hem te doen staat, meent Van Mierlo. Uit do eerste reactie van het ministerie heeft Van Mierlo echter de indruk overgehouden dat men er daar absoluut niet van op de hoogte is geweest. Het zou ook nog mogelijk zijn dat de defensiestaf wel op de hoogte was van de mankementen en de re paraties, maar dat die informatie de minister niet bereikt heeft, aldus Van Mierlo. die zelf een jaar minis ter van defensie is geweest. Bij het gevaar dat de granaten opleverden, elk met een explosieve kracht van een halve Heroshima-bom, waren de levens van Nederlandse burgers in het geding en daarvan horen de Nederlandse autoriteiten op de hoogte te zijn, aldus Van Mierlo. Van Mierlo vindt dat nu maar be ter direct kan worden overgegaan tot het afschaffen van de nucleaire artillerie. In Navo-verband werkt men ook al in die richting, omdat deze wapens met een korte dracht niet meer passen in de veranderde strategische verhoudingen. Nationale Ziekenhuisraad NZR had om 130 miljoen gevraagd. In ver schillende cao-conflicten in de zorgsector zijn het hoge werktempo en de slechte betaling de belangrijk ste problemen. het torenhoge verloop (rond de twintig procent van het personeel wisselt in een jaar van baan) en het dalend aantal schoolverlaters. De komende tien jaar zullen de oplei dingen tot verpleegkundige steeds ADVERTENTIE In de nota die Simons woensdag minder leerlingen afleveren. Tege- naar de Tweede Kamer zond, wijst lijkertijd zijn er veel vi de staatssecretaris dat de opnieuw willen intreden in het de export van babyvoeding naar ontwikkelingslanden. Binnen de EG dreigt een regeling van kracht te worden die zowel de rege ring als de Tweede Kamer onvol- beeld niet doende vindt. Dit bleek tijdens een overleg van d sie voor ontwikkelingssamenwer king met de betrokken bewindslie den. De gewraakte concept-regeling verplicht de fabrikanten bij voor- Tweede Kamer wil betere regeling export babyvoeding op het etiket informa tie te verstrekken in de landstaal van het ontvangende ontwikke lingsland. Ze legt de fabrikanten geen beperkingen op wat betreft marketing en sluit gratis of goedko pe verstrekking van monsters aan medische instellingen niet uit. "Waardeloze regelgeving, een suc ces voor de industrie-lobby", aldus woordvoerder Beckers van Groen Links. Goede regelgeving op dit terrein wordt van groot belang geacht om te voorkomen dat vervangingsmid delen voor moedermelk in ontwik kelingslanden op grote schaal wor den gebruikt. Borstvoeding is voor al in ontwikkelingslanden, waar de zuigelingensterfte vele malen gro ter is, van groot belang. Borstvoe ding is hygiënischer en verhoogt de weerstand van zuigelingen. Vermist De politiekorpsen van Utrecht en Woudenberg zijn sinds woensdag avond op zoek naar twee vermiste jongens van respectievelijk 6 en 12 jaar. In beide gevallen vreest de po litie dat er sprake is van verdrin king, maar zoekacties hebben nog niets opgeleverd. In Utrecht betreft het een 6-jarig jongetje, in Wouden berg om een jongen van 12 jaar. Egmond De WD in Egmond heeft bij de woensdag gehouden verkiezingen alsnog de omstreden raadszetel "veroverd" op Groen Links. De om streden zetel was de oorzaak van de nieuwe verkiezingen. Door een on voldoende bekend gemaakte lijst- combinatie van Partij van tfe Ar beid en Groen Links verloor de WD op 21 maart een zetel aan het progressieve blok. De WD maakte daartegen bezwaar. Celstraf Een 58-jarige inwoner van Drunen is woensdag door de rechtbank in Den Bosch tot zes jaar onvoorwaar delijke gevangenisstraf veroor deeld voor moord op zijn 52-jarige echtgenote. Er was acht jaar geëist, volgens de man zelf een milde eis. Hij zei dat hij zelfmoord had willen plegen, omdat zijn scheiden. Door beweging van zi. echter haar in plaats hebben geraakt. Opgelost Rotterdamse politie heeft de afgelo pen twee weken vier mensen, twee mannen en twee vrouwen, aange houden die ervan worden verdacht op 21 september 1982 de toen 37-ja- nge L. Bhageloe in haar woning om het leven te hebben gebracht of daaraan medeplichtig te zijn. Drie van de vier arrestanten zijn familie van het slachtoffer. by Helioform (Van onze correspondent Fred van Essen) BRUSSEL Nauwelijks bekomen van het debacle met de Oost-Euro- pabank heeft Amsterdam een offen sief ingezet, dat de stad bij de top vijf moet brengen van steden in de Europese Gemeenschap. Woensdag presenteerde een Amsterdamse de legatie in Brussel zijn aanvalsplan voor de jaren negentig. Burgemees ter Ed. van Thijn legde aan voor de slag om de 'financiële poort' van Eu ropa aan het IJ. "De strijd om de Oost-Europabank hebben we verlo ren. Nu bereiden we ons voor op een langere campagne: om de Euro fed". Met groot lef was Amsterdam naar Brussel vertrokken: een dele gatie met behalve Van Thijn, de wethouder economische zaken, Piet Jonker, hoofd EZ Roeland Gi- lijamse en een handvol pr-mede- werkers, ook uit Brussel. Amster dam heeft sinds enkele maanden niet alleen een bureau 'Eurolink' op het stadhuis, maar ook een verte genwoordiging in het EG-hoofd- kwartier, via het bureau Andersson, Elffers en Felix. De stad steekt dit jaar 350.000 gulden en twee manja ren in zijn Europlannen en volgend jaar een half miljoen. In Brussel werden de nota 'Am sterdam in de EG' en een plan voor een 'Markt van EG-steden' gepre senteerd. In oktober is Amsterdam gast van de Ucce-conferentie van burgemeesters van Europese hoofdsteden. Aan Euro-actie geen gebrek. Of de Eurofed een centrale bank van de EG-landen er eigen lijk wel komt, is nog onzeker, maar Amsterdam zet in elk geval alles op alles om deze "hoofdprijs in de fi nanciële wereld" binnen te halen. Van Thijn had er met de president van de Nederlandsche Bank, W. Duisenberg. over gesproken en die kenner-bij-uitstek van het Europse financiële circuit verwacht volgens de burgemeester dat de bank er bin nen vijfjaar kan zijn. Voor de zeker heid is alvast een lapje grond aan de IJ-oevers gereserveerd. Op Belgi sche steun wordt gerekend. Schouderduw Voor Amsterdam is de Eurofed van eminent belang als schouderduw onder het internationale prestige van Amsterdam Financial Centre. De economische ontwikkeling van de hoofdstad loopt weliswaar als een trein, maar wanneer straks bin nen EG-verband alleen "de beste" steden nog meetellen, heeft Am sterdam behoefte aan namen van instellingen die internationaal in hoog aanzien staan en bedrijven in hun kielzog meetrekken. De lobby moet dan wel beter lo pen dan het onstrategische gestun tel voor de Oost-Europabank, stelde Van Thijn vast. De nederlaag heeft volgens de burgemeester niets te maken met een gebrek aan kwali teit of prestige van Amsterdam, maar alles met het besluiteloze ge drag van de regering. Van Thijn: "Omdat Amsterdam de prioriteit van de regering heeft gerespecteerd en heeft besloten niets te doen voor zeker was dat Ruding kansloos zou zijn, konden we uiteindelijk maar twee dagen campagne voeren. Dat was veel te kort". De meeste steden zien de EG bij uitstek als werkvloer voor regerin gen. Amsterdam lanceerde samen met Barcelona een andere visie. De twee steden willen een Euro-steden Markt, waarbinnen de EG-steden van eikaars ervaring kunnen profi teren op uiteenlopende terreinen als stadsvernieuwing, openbare werken, management en sociaal- culturele evenementen. Voor Amsterdam staat het vast dat het na het wegvallen van de EG- binnengrenzen volwaardig kan meedoen met "de beste" onder de Europese Steden. "De vraag of Am sterdam een provinciestad is of een wereldstad wordt alleen in Neder land gesteld", zegt het Amsterdam se hoofd EZ, Roeland Gilijamse, met licht chagrijn. "Amsterdam zit in de eerste groep onder de 'hors ca- tegorie'-steden Londen en Parijs, op een lijn met Milaan, Frankfurt en Birmingham. Bij een project als de T(rain) G(rande) V(itesse) is Am sterdam een kernpunt op de kaart. niveau succes boeken, dan zal Ne- Engeland bij voorbeeld gebeurt dat derland volgens hem "met één stra- wel. Nederland moet een duidelijke tegie" moeten komen. "Het Neder- keuze maken, Amsterdam is niet lands beleid is te weinig gericht op gewoon een stad in het rijtje Den ondersteuning van de hoofdstad; in Haag, Leiden enzovoort". ADVERTENTIE Miele inbouwapparaten voor optimaal komfort in uw keuken Uitstraling "Op dit niveau moetje de TH-Delft en de Universiteit van Leiden, be langrijk voor de research-contac- ten, ook nog rekenen tot de regio Amsterdam. De hoofdkantoren moetje allemaal in Amsterdam ves tigen, maar er is een uitstraling naar een veel groter gebied. We moeten Eurolink regionaal gaan aanbie den". Willen de grootstedelijke aspira ties van Amsterdam op Europees er is geen betere Miele-Keuken-Centrum "Leiden". Korevaarstraat 11tel. 071-149859. Miele-Keuken-Centrum Ruud Philipsen Denneweg/hoek Hooistraat 2, tel. 070-3646154

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3